PDA

View Full Version : CBF-600 και aftermarket εξάτμιση.



Σελίδες : 1 [2]

doros74
27/03/2018, 15:45
Ευχαριστω για την απαντηση Ντορο, το μονο μου προβλημα με μια τοσο επωνυμη εξατμιση ειναι η κλοπη.. ειδαλως οκ θα τα μαζευα
Υπάρχουν πολλές λύσεις για να αποτρέψεις κλοπή. Να κάνεις μια α "πόντα" με ηλεκτροκόλήση στο παξιμάδι με τη βίδα, να φας την αλενόβιδα εσωτερικά οπότε βγαίνει μόνο σε μηχανουργό η να βάλεις κόλλα σπειρωμάτων υψηλής αντοχής οπότε το παξιμάδι γυρίζει μόνο αφού έχεις ζεστάνει με θερμοπίστολο το παξιμάδι.
Εγώ για την ώρα δεν έχω κάνει τίποτα γιατί εδώ Κέρκυρα δεν κλέβουν. Όταν βγω έξω μάλλον θα εφαρμόσω τη λύση με την κόλλα σπειρωμάτων ή αυτή τη λύση http://www.moto-segura.com/en/68-security-bolt-for-exhaust , Αντικλεπτική βίδα και παξιμάδι.

JohnCart
29/03/2018, 06:20
Υπάρχουν πολλές λύσεις για να αποτρέψεις κλοπή. Να κάνεις μια α "πόντα" με ηλεκτροκόλήση στο παξιμάδι με τη βίδα, να φας την αλενόβιδα εσωτερικά οπότε βγαίνει μόνο σε μηχανουργό η να βάλεις κόλλα σπειρωμάτων υψηλής αντοχής οπότε το παξιμάδι γυρίζει μόνο αφού έχεις ζεστάνει με θερμοπίστολο το παξιμάδι.
Εγώ για την ώρα δεν έχω κάνει τίποτα γιατί εδώ Κέρκυρα δεν κλέβουν. Όταν βγω έξω μάλλον θα εφαρμόσω τη λύση με την κόλλα σπειρωμάτων ή αυτή τη λύση http://www.moto-segura.com/en/68-security-bolt-for-exhaust , Αντικλεπτική βίδα και παξιμάδι.
Δν το ειχα σκευτει ουτε ηξερα οτι υπαρχει τετοια λυση, ενδιαφερον πολυ μπορω να πω. Αλλα επειδη ειμαι και περιεργος και πνευμα αντιλογιας καμια φορα.. βσκ οχι αντιλογιας αλλα υγιη προβληματισμου θα ελεγα.. 580 για τελικο μονο δν ειναι παρα πολλα? Πχ με αλλα 200 θα μπορουσε καποιος να βαλει ολοσωμη που σιγουρα θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο καθε αποποψη εφοσον η αλλη επιλογη ειναι απλα ενα τελικο

painterakis
29/03/2018, 07:00
Αλλα επειδη ειμαι και περιεργος και πνευμα αντιλογιας καμια φορα.. βσκ οχι αντιλογιας αλλα υγιη προβληματισμου θα ελεγα.. 580 για τελικο μονο δν ειναι παρα πολλα? Πχ με αλλα 200 θα μπορουσε καποιος να βαλει ολοσωμη που σιγουρα θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο καθε αποποψη εφοσον η αλλη επιλογη ειναι απλα ενα τελικο
Όταν απαντήσεις στο ερώτημα «Γιατί ο άλλος πάει και δίνει σχεδόν 20000€ για ένα Ducati Multistrada ενώ εγώ με 8000€ έχω το CBF και πάμε στις ίδιες διαδρομές (πόλεις, βουνά, χώρες) » τότε θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις.

Η δικιά μου απάντηση είναι στη ποιότητα υλικών, κύλισης και διάρκειας στο χρόνο.
Δλδ στις εξατμίσεις που είναι το θέμα, μια original akrapovic π.χ. δεν συγκρίνεται σε υλικά όπως το τιτάνιο ή το ηχομονωτικό που έχει μέσα σε διάρκεια όπως μια racetech, όπως δε συγκρίνεται η ποιότητα ήχου ή το "γέμισμα" σε όλο το φάσμα των στροφών που έχει μελετηθεί από το παίρνω μιας εξάτμιση και τη βάζω σε όλα τα μηχανάκια π.χ. της racegun.
Βασικά ότι πληρώσεις (και κάποιες φορές λίγο υπερτιμημένο) παίρνεις.

JohnCart
29/03/2018, 07:14
Όταν απαντήσεις στο ερώτημα «Γιατί ο άλλος πάει και δίνει σχεδόν 20000€ για ένα Ducati Multistrada ενώ εγώ με 8000€ έχω το CBF και πάμε στις ίδιες διαδρομές (πόλεις, βουνά, χώρες) » τότε θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις.

Η δικιά μου απάντηση είναι στη ποιότητα υλικών, κύλισης και διάρκειας στο χρόνο.
Δλδ στις εξατμίσεις που είναι το θέμα, μια original akrapovic π.χ. δεν συγκρίνεται σε υλικά όπως το τιτάνιο ή το ηχομονωτικό που έχει μέσα σε διάρκεια όπως μια racetech, όπως δε συγκρίνεται η ποιότητα ήχου ή το "γέμισμα" σε όλο το φάσμα των στροφών που έχει μελετηθεί από το παίρνω μιας εξάτμιση και τη βάζω σε όλα τα μηχανάκια π.χ. της racegun.
Βασικά ότι πληρώσεις (και κάποιες φορές λίγο υπερτιμημένο) παίρνεις.

Δεν διαφωνω σιγουρα μια Ακραποβιτς ειναι ποιο ποιοτικη γτ ειναι και μελετιμενη συγκεκριμενα για την καθε μηχανη πιστευω.. οσον αφορα το υλικο κ η racetech βγαζει τιτανιου.. οκ κ παλι καλυτερη η ακραποβιτς δν λεω αλλα θεωρω χωρις βεβαια να ξερω σιγουρα οτι οντως θα ειναι υπερτιμημενη. Προς το παρον οπως τα εχω στο μυαλο μ για race tech + K&n / Dna φιλτρο νομιζω θα καταληξω. Αλλη συζητηση μετα αυτη με τα Dna k ta k&n

JohnCart
29/03/2018, 07:24
Επισης ξεχασα να πω κατι, γνωμη μου αλλα νομιζω πως το CBf θα αντεξει ποιο πολυ απο το multistrada

doros74
29/03/2018, 16:03
Επισης ξεχασα να πω κατι, γνωμη μου αλλα νομιζω πως το CBf θα αντεξει ποιο πολυ απο το multistrada

Η Akrapovic δεν βγάζει ολόσωμη για το Μηχανάκι μας. Αυτή που πήρα εγώ είναι τιτανίου (αυτή βγαίνει για το CBF) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Η Ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία.
Παρεμπιπτόντως, παράγγειλα χθες την αντικλεπτική βίδα και παξιμάδι, από Ισπανία.

JohnCart
02/04/2018, 12:41
Μαλλον τον επομενο μηνα θα βαλω την Leovince, κ ωραια φαινεται και ο μαστορας την προτεινε και προσιτη τιμη, 350

doros74
02/04/2018, 13:55
Μαλλον τον επομενο μηνα θα βαλω την Leovince, κ ωραια φαινεται και ο μαστορας την προτεινε και προσιτη τιμη, 350

Ωραία είναι η Leovince. Να πεις στον μάστορά σου να μην ξεχάσει να σου βάλει το Stop για το κεντρικό Stand. Έρχεται μαζί με την Εξάτμιση. Επίσης, νομίζω ότι η Leovince πουλάει τον καταλύτη ξεχωριστά. Η Akrapovic τον έχει ενσωματωμένο στην Εξάτμιση όταν την αγοράζεις.

Cpt_Slow
05/04/2018, 12:14
Μαλλον τον επομενο μηνα θα βαλω την Leovince, κ ωραια φαινεται και ο μαστορας την προτεινε και προσιτη τιμη, 350

την ζαχαρωνω κ εγω αυτη.. την Lv one evo θα βαλεις?

JohnCart
06/04/2018, 00:41
Ναι αυτη σκευτομαι, εσκασε κατι "επειγον" ομως πρεπει να αλλαξω τακακια και πισω δισκοπλακα οποτε θα περιμενει κανα δυο μηνες η εξατμιση. Παρεπιπτοντως σε ηχο/επιδοση εχει διαφορα με καταλυτη η χωρις πχ η leovince i genika? giati δυναμομετρηση η καποια διαγραμμα δν βρηκα στο ιντερνετ

Cpt_Slow
07/04/2018, 19:06
Απο τι ξέρω είναι καθαρά μόνο ήχος. Και σε βάρος δεν έχει μεγάλη διαφορά με την εργοστασιακή

JohnCart
07/04/2018, 22:34
Απο τι ξέρω είναι καθαρά μόνο ήχος. Και σε βάρος δεν έχει μεγάλη διαφορά με την εργοστασιακή
Ναι γιαυτο εχω ενδοιασμους οσον αφορα το βαρος, οσον αφορα την αποδοση εστω κατι λιγο θα αλλαξει και σκευτομαι να ρωτησω τον παπαγιαννη της ρειςτεκ ποσο κανει μια τιτανιου (βεβαια αυτος δν θα εχει καταλυτη)

JohnCart
19/06/2018, 09:15
Εχω την Leovince στα χερακια μου, πηρα και καταλυτη ηταν εξτρα συνολο 530 (130 ο καταλυτης :eek:) . Οταν τη βαλω και εχω νεα θα ανεβασω κ φοτο

doros74
19/06/2018, 17:51
Εχω την Leovince στα χερακια μου, πηρα και καταλυτη ηταν εξτρα συνολο 530 (130 ο καταλυτης :eek:) . Οταν τη βαλω και εχω νεα θα ανεβασω κ φοτο

Ωραία περιμένουμε εντυπώσεις και φωτογραφίες!

Cpt_Slow
19/06/2018, 21:36
ρε μπαγασες απανωτα τα χτυπηματα ???:lol:

doros74
20/06/2018, 00:58
Εχω την Leovince στα χερακια μου, πηρα και καταλυτη ηταν εξτρα συνολο 530 (130 ο καταλυτης :eek:) . Οταν τη βαλω και εχω νεα θα ανεβασω κ φοτο

Τώρα που βλέπω καλύτερα την τιμή που πλήρωσες την εξάτμισή σου διαπιστώνω ότι δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά στην τιμή με την Akràpovic titanium. 580 την πήρα εγώ την δική μου.

JohnCart
30/08/2018, 07:38
398978 Sorry για την επικη καθυστεριση

JohnCart
30/08/2018, 07:39
Τώρα που βλέπω καλύτερα την τιμή που πλήρωσες την εξάτμισή σου διαπιστώνω ότι δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά στην τιμή με την Akràpovic titanium. 580 την πήρα εγώ την δική μου.

Ναι, και προφανως θα ειναι πιο ελαφρια η δικη σου ως τιτανιου, αλλα θα κοιμομουν με το ενα ματι ανοιχτο αν ειχα την ακραποβιτς εδω στην αθηνα :/ . Επισης νομιζα οτι παει καπου 650 η ακραπα

doros74
01/09/2018, 16:37
Ναι, και προφανως θα ειναι πιο ελαφρια η δικη σου ως τιτανιου, αλλα θα κοιμομουν με το ενα ματι ανοιχτο αν ειχα την ακραποβιτς εδω στην αθηνα :/ . Επισης νομιζα οτι παει καπου 650 η ακραπα

Κανείς μια ηλεκτροκόλήση στο παξιμάδι της βίδας και τέλος. Δεν μπορούν να στην πάρουν με τίποτα, εκτός και ναν κόψουν την βίδα με τροχό, κάτι εξαιρετικά απίθανο.
Εναλλακτικά βάζεις στο παξιμάδι Lock Tight υψηλής θερμοκρασίας, την κόκκινη. Για να γυρίσει το παξιμάδι πρέπει να το ζεστάνουν στους 250 + βαθμούς με θερμικό πιστόλι κάτι επίσης απίθανο.