PDA

View Full Version : Νέος



Devilrunner
21/10/2006, 10:51
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα: :wave2:
Μώλις απέκτησα το δίπλωμα οδήγησης Α και τώρα είμαι σε αναζήτηση μηχανής. Θα μπορούσατε μέσα απο την εμπειρία σας να με βοηθήσετε, μιάς και στο παρελθόν δεν είχα καμία σχέση στον χώρο των 2τροχών.
Η μηχανή που ψάχνω θέλω να είναι τύπου custom και σαν δεύτερη επιλογή με ενδιαφέρουν οι street. κυβικά 125-250 και λεφτα μέχρι 3500 το πολύ 4000 ευρώ. Ζητάω πολλά; :D
Και κάτι άλλο ποιά η διαφορά μεταξύ αερόψυκτης και υγρόψυκτης;
Σας ευχαριστώ

GIXXERAKIAS
21/10/2006, 11:07
Καλημερα και καλως μας βρηκες!!!Ηδιαφορα της αεροψυκτης μηχανης ειαν ιοτι λεει και το ονονα της ψυχεται με τον αερα με χοντρες ψυκτρες πανω στην κεφαλη για να ψυχουν το λαδι του κινητηρα.οι υδροψυκτες εχουν την ιδια δουλεια να κανουν,να ψυξουν παλι το μοτερ αλλα με νερο μεσα απο αυλακωσεις που περνανε απο διαφορα σημεια της κεφαλης και του μοτερ και για το λογο αυτο τοποθετειται και ψυγειο οπως τα αυτοκινητα για να κραταει μια σταθερη θερμοκρασια δηλ να μην ειναι πολυ κρυο το μοτερ η πολυ ζεστο,το λογο εδω εχει ο θερμοστατης ο οποιος καθορισ\ζει το ποτε θα περασει το νερο απο τις αυλακωσεις που ειπα πριν αναλογα με τη θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος να κρατα το μοτερ.ελπιζω να μην σε κουρασα και να βοηθησα τωρα για την πρωτη μηχανη σου ειναι πολλες οι επιλογες και αν θες μπορεις να επισκεφτεις τα διαφορα φορουμ του site στα κυβικα και μοντελα που εσυ θες!!:wave2: τσακω και μια μπυρα:beer:

Devilrunner
21/10/2006, 11:56
Θα έχω πρόβλημα να πάρω μηχανη με αερόψυκτη ψύξη;

GIXXERAKIAS
21/10/2006, 12:45
δεν το νομιζω να εχεις προβλημα κανενα γιατι στην κατηγορια που θες 125-250 κυβικα ολα σχεδον εκτος απο αυτοματα σκουτερακια αεροψυκτα και σκυλια ειναι:wave2:

Devilrunner
21/10/2006, 13:09
Ευχαριστώ :D :D

johnpan
21/10/2006, 14:10
από αυτά που γράφεις, το καταλληλότερο μου φαίνεται ένα .
.
.
.
.





























































cbf 250 !!!
:a33:

GIXXERAKIAS
21/10/2006, 14:12
η το αντιστοιχο του yamaha

ybr 250:D :D :D


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30007

h_m_akis
21/10/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


cbf 250 !!!
:a33:







.............οχι παλι..................:bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl:




:wave2:

VegasKitty
21/10/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
.............οχι παλι..................:bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl:


:wave2:


Τι Επαθες εσυ και κλαις καλε?? :confused:

Αν και δε μπορω να πω, καλο φαινετε και το Υαμαχακι....

:smokin:

h_m_akis
21/10/2006, 17:22
κατι μπηκε στο ματι μου..........................:rotflmao:










:rolleyes:

orizontas
21/10/2006, 18:39
kALISPERA KAI KALOS IRTHES AN KAI EGO EIMAI ARKETO KAIRO APON APO EDO

I GNOMI MOY EINAI OTI TA AEROPSIKTA EINAI OTI KALYTERO . OXI MONO SKYLIA ALLA KAI ATHANATA KAI EYKOLO KAI FTHINO SERVIS .

BEBEA EIMAI LIGO PROKATILIMENOS LOGO TOY OTI EIMAI LIGO TIS PALAIAS SXOLIS .... BLEPE CSXE XLR XR MONTELA 80 EOS 93

KAI PISTEYO OTI GIA NEO ODIGO EINAI I KALITERI EMPEIRIA .

PANTOS ME TIS EMPEIRIES POY EIXA SE IDRO ZZR CBR KLR KAI ALLA

DEN EXOYN TOYLAXISTO TA NEA MONTELA IDIETERA PROBLIMATA GIA NA MIN PO KANENA

makis206
21/10/2006, 19:35
Καλώς ήρθες στην παρέα !

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Alx 84
22/10/2006, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
.............οχι παλι..................:bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl:




:wave2:


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧαχαχαχαχαχαχααα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι να σε κάνω ρε άκη που δεν υπάρχουν 250 street στο Ελλαδιστάν!:sad: :sad:

kostisthegreek
22/10/2006, 20:31
:rolleyes:

Μονόδρομος το CBF250, αλλά δεν είναι κι άσχημο...

Devilrunner
23/10/2006, 08:06
Καλημέρα σας
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Έχω σκεφτεί δύο επιλογές suzuki_marauder_250 και honda_cbf_250 με πιθανότητες 70% περισσότερες για το suzuki. Για το cbf έχω διαβάσει αρκετά εδώ, για το suzuki τι γνώμη έχετε όσων αφορά αξιοπιστία,κόστος συντήρησης,service;
Ευχαριστώ και πάλι

alex14
23/10/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Devilrunner
Καλημέρα σας
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Έχω σκεφτεί δύο επιλογές suzuki_marauder_250 και honda_cbf_250 με πιθανότητες 70% περισσότερες για το suzuki. Για το cbf έχω διαβάσει αρκετά εδώ, για το suzuki τι γνώμη έχετε όσων αφορά αξιοπιστία,κόστος συντήρησης,service;
Ευχαριστώ και πάλι

Σχετικα με το suzuki δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Ειναι παρα πολυ αξιοπιστο και λογικα εχει και φθηνα service. Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι εαν θα σε βολεψει η θεση οδηγησης καθως και οτι οταν θα θελησεις να το πουλησεις θα χασεις πολλα.

:wave2:

Davelis
23/10/2006, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
από αυτά που γράφεις, το καταλληλότερο μου φαίνεται ένα .
.
.
.
.

cbf 250 !!!
:a33:

νατος ο 1ος!:beer:

johnpan
23/10/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Devilrunner
Καλημέρα σας
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Έχω σκεφτεί δύο επιλογές suzuki_marauder_250 και honda_cbf_250 με πιθανότητες 70% περισσότερες για το suzuki. Για το cbf έχω διαβάσει αρκετά εδώ, για το suzuki τι γνώμη έχετε όσων αφορά αξιοπιστία,κόστος συντήρησης,service;
Ευχαριστώ και πάλι

Ενα suzuki_marauder_250 έχει δύο σημαντικά μειονεκτήματα. 1. Αξία μεταπώλησης (ποιός μπορεί να πουλήσει σήμερα ένα virago?). 2. Συμπεριφορά λόγω θέσης οδήγησης: Τείνει προς το τσόπερ, τείνει προς την ασάφεια το τιμόνι, τείνουν προς το επικυνδυνότερο οι λακούβες, έτσι αγόρασα κι εγώ τον Αύγουστο οικόπεδο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26508) κι ακόμα παιδεύομαι...

Εν τω μεταξύ, τα παιδικά νοσήματα του cbf 250 έχουν προφανώς ληθεί όπως μαθαινουμε από τους νέους αγοραστές. Μη μένουμε στο τι έχουμε ακούσει, γιατί τα πάντα ρει :wave2: Να μη μιλήσουμε για την μεταπώληση ενός cbf 250 ειδικά σε σύκριση με το μαραούντερ....