PDA

View Full Version : Σκουριές σε νέο V-Strom



VforVSTrom
21/10/2006, 20:53
Παίδες μήπως έχει κανένας καμία φαεινή ιδέα πως να αντιμετωπίσω την σκουριά? Το V-Stromaki μου το έχω 2 μήνες και έχει αρχίσει να πετάει σκουριές.. είναι κρίμα. Βέβαια ούτε γκαράζ έχω, είμαι 100 μέτρα από την θάλασσα και το έχω αφήσει και 3 φορές έξω στην βροχή. Έχω δοκιμάσει κουκούλα από το πρώην-KTM αλλά είναι κουραστικό το βάλε-βγάλε, άσε που αν είναι ζεστή η μηχανή δεν γίνεται να τοποθετηθεί.. Το συχνό πλύσιμο μήπως βοηθάει?

athandim
21/10/2006, 21:20
Το συχνό πλύσιμο βοηθάει στο να φεύγουν τα αλάτια που υπάρχουν σε παραθαλάσσιες περιοχές και δεν είναι και ό,τι καλύτερο γενικότερα...

Για σκουριές σε δισκόπλακες μην ανησυχείς...φεύγουν αμέσως. Σε άλλα ¨ύποπτα¨σημεία (όπως κάτω από το τιμόνι), WD40 και λίγο τρίψιμο και όλα ok..

Αν δεν είναι εφικτό το κλειστό πάρκιγκ, η κουκούλα επιβάλλεται (δυστυχώς)...

Η μηχανή μας δεν διακρίνεται για την υψηλη ποιότητα κατασκευής της και θέλει προσοχή.

Προσωπικά είμαι πολύ ¨ψείρας¨ σε τέτοια θέματα...΄

Ό,τι θελήσεις ρώτα (και εγώ ζω κοντά σε θάλασσα)..

:beer: :wave2:


ΥΓ: Η σκουριά στην αλυσίδα είναι ειδική περίπτωση...Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15248)

taksidiotis25
22/10/2006, 16:35
δεν εχει καλη ποιοτητα η μηχανη μας?εγω πιστευω οτι εχει πολυ καλη.

athandim
22/10/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
δεν εχει καλη ποιοτητα η μηχανη μας?εγω πιστευω οτι εχει πολυ καλη.
Απλά δεν νομίζω ότι η ποιότητα κατασκευής είναι ένα από τα πιο δυνατά σημεία του V-strom...

Χωρίς να τη χαρακτηρίζω χαμηλή, θεωρώ πως θα μπορούσε να είναι καλύτερη (με την ανάλογη όμως επιβάρυνση στο κόστος κτήσης). Κανείς δεν μπορεί να τα έχει όλα.....η μηχανή είναι πολύ καλή σε πολλούς άλλους τομείς.

Ούτε σε εμένα αρέσει να γκρινιάζω ή να διαβάζω γκρίνιες για το V-strom, αλλά.....αλλά στο συγκεκριμένο ζήτημα έτσι πιστεύω.

Εξάλλου, στο ερώτημά σου απαντά και το πρώτο post του φίλου VforVstrom...

:wave2:

karamoto
23/10/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Παίδες μήπως έχει κανένας καμία φαεινή ιδέα πως να αντιμετωπίσω την σκουριά? Το V-Stromaki μου το έχω 2 μήνες και έχει αρχίσει να πετάει σκουριές.. είναι κρίμα. Βέβαια ούτε γκαράζ έχω, είμαι 100 μέτρα από την θάλασσα και το έχω αφήσει και 3 φορές έξω στην βροχή. Έχω δοκιμάσει κουκούλα από το πρώην-KTM αλλά είναι κουραστικό το βάλε-βγάλε, άσε που αν είναι ζεστή η μηχανή δεν γίνεται να τοποθετηθεί.. Το συχνό πλύσιμο μήπως βοηθάει?

Φίλε VforVstrom εγώ το έχω λίγο παραπάνω από 2 χρόνια. Μένω Ηράκλειο 30 μέτρα από την θάλασσα. Σκουριές δεν τις γλυτώνουμε. Αυτά που έχω δεί, η κάτω πλευρά του τεπόζιτου που έχει λερώσει λίγο το χρώμα από σκουριές όπως και στο υποπλαίσιο του fering. Άλλο σημείο είναι το εξωτερικό του άξονα του τιμονιού από την κάτω πλευρά (κοίτα ανάμεσα στα πηρούνια) αλλά μπορεί να παρατηρήσεις μικρές κυλίδες σκουριάς και στα πηρούνια. Το πιο εμφανές αν φοράς μπαγκαζιέρα είναι ξεφλούδισμα του χρώματος στην αλουμινένια σχάρα πίσω από την σέλα.

Για να μην τρομοκρατηθείς τελείως και πάς και το πουλήσεις να σου πω ότι η κατάσταση σε transalp επείσεις στο Ηράκλειο (πολύ υγρασία) που μάλιστα δεν παρκάρει κοντά στην θάλασσα είναι τουλάχιστον αντίστοιχη (σε άλλα σημεία βέβαια)

Επειδή το δικό σου είναι καινούργιο θα έκανα τα εξείς:
α) Σπρέι σιλικόνης στα πιρούνια σου (συντηρεί και τις τσιμούχες) τουλάχιστον σε κάθε πλύσιμο.
β)Χοντρό γράσο στην βάση του άξονα του λαιμού (όχι με σπρέι γιατι μπορεί να έχει δυαλιτικό το οποίο να μπεί στο ρουλεμάν του τιμονιού και να κλέψει από εκεί το γράσο του ρουλεμάν)
γ) πέρασμα με ένα καλό κερί όλα τα βαμένα μέρη 2 φορές τον χρόνο. Αν γίνεται και κάτω από το τεπόζιτο. (και γέμιζε το τεπόζιτο κυρίως αν αφήσεις την μηχανή ακίνητη για καιρό. Η σκουριά από μέσα είναι χειρότερη) Αν έχεις μπαγκαζιέρα βγάλε την πλαστική της βάση και κέρωσε και την αλουμινένια σχάρα.
δ) Σπρέι σιλικόνης και στο υποπλαίσιο του φέρινγκ και μέσα στην τρύπα του σωλήνα.

Καλή δουλειά.

Harrys
23/10/2006, 11:38
Εχω το Κ4 και μια απο τα ίδια στα σημεία που προαναφέρατε και μένω μακριά από θάλασσα.Βέβαια την αφήνω έξω αλλά είναι εκνευριστικό σε ένα τόσο καλό μηχανάκι να μην έχουν προσεχτεί τα σημεία που σκουριάζουν:(

karamoto
23/10/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Harrys
Εχω το Κ4 και μια απο τα ίδια στα σημεία που προαναφέρατε και μένω μακριά από θάλασσα.Βέβαια την αφήνω έξω αλλά είναι εκνευριστικό σε ένα τόσο καλό μηχανάκι να μην έχουν προσεχτεί τα σημεία που σκουριάζουν:(

Και εγώ Κ4. Συμφωνώ ότι είναι εκνευριστικό γιατί το μηχανάκι είναι πραγματικά πολύ καλό και φαίνεται ότι και ο κινητήρας κρατάει για πάρα πολύ. Κρίμα να έχει τέτοια και ας μην είναι μοναδικό φαινόμενο.

Παρεπιπτόντως να συμπληρώσω για το post μου παραπάνω ότι το σπρέι σιλικόνης καλό είναι να μην χρησιμοποιηθεί πάνω σε βαμένα μέρη αν έχετε σκοπό να τα βάψετε η κερώσετε γιατί το μπουρδέλο δεν φεύγει με τίποτα και δεν αφήνει τίποτα να έχει προσφυση εκεί πάνω.

Mototaxidiotis
23/10/2006, 22:40
ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΤΟ 650 ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 1000.....ΙΣΩΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ "κατεβασουν " ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ....ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΦΤΑΕΙ.....:confused:

karamoto
24/10/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrommer
ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΤΟ 650 ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 1000.....ΙΣΩΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ "κατεβασουν " ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ....ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΦΤΑΕΙ.....:confused:

Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο. Δεν νομίζω να συμφέρει την μαμά Suzuki να έχει 2 γραμμές παραγωγής τεπόζιτων για παράδειγμα. Αν πράγματι το 1000 δεν παρουσιάζει τέτοια τότε ίσως να βγήκε καμία σειρά λίγο αποτυχημένη και να κατέληξε όλη στα 650.

Ή πάλι μήπως σχετίζεται με το χρώμα? Το δικό μου είναι το γκρί ματ. Μήπως το ματ που στερείτε της γυαλιστερής σκληρής επίστρωσης των άλλων είναι πιό ευαίσθητο? Και πάλι όμως υποπλαίσια και τέτοια δεν θα έπρεπε να παρουσιάζουν διαφοροποιήσεις.

Mototaxidiotis
24/10/2006, 12:10
τωρα τι να σου πω δεν ξερω ....παντως επειδη στην λεσχη τα περισσοτερα μηχανακια ειναι 650 ολοι εχουν παρατηρησει σκουριες σε καποιο σημειο σε αντιθεση με τα 1000...σιγουρα η βαφη παιζει μεγαλο ρολο ....εγω 3+ χρονια δεν εχω δει ιχνος σκουριας στην μοτοσυκλετα και εχει 40000κμ και μαλιστα δυσκολα(ταξιδια,παντως καιρου)....και επειδη το μηχανακι το προσεχω και με το παραπανω καθε δευτερο σαββατο που το πλενω παρατηρω για τυχον σκουριες κλπ....και για την ωρα δεν εχει παρουσιασει τιποτε....

karamoto
24/10/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrommer
τωρα τι να σου πω δεν ξερω ....παντως επειδη στην λεσχη τα περισσοτερα μηχανακια ειναι 650 ολοι εχουν παρατηρησει σκουριες σε καποιο σημειο σε αντιθεση με τα 1000...σιγουρα η βαφη παιζει μεγαλο ρολο ....εγω 3+ χρονια δεν εχω δει ιχνος σκουριας στην μοτοσυκλετα και εχει 40000κμ και μαλιστα δυσκολα(ταξιδια,παντως καιρου)....και επειδη το μηχανακι το προσεχω και με το παραπανω καθε δευτερο σαββατο που το πλενω παρατηρω για τυχον σκουριες κλπ....και για την ωρα δεν εχει παρουσιασει τιποτε....

Μπορεί αυτό να είναι το μυστικό. Το πλύσιμο αφαιρεί την σκόνη που κρατάει την υγρασία και κάνει την ζημειά. Πολύ βέβαια περισσότερο κοντά στην θάλασσα που μαζεύει και αλάτι. Δυστυχώς όμως δεν έχω δικό μου χώρο για να το πλένω τακτικά.

Καλά χιλιόμετρα

Mototaxidiotis
24/10/2006, 15:27
Παίδες το πολυ πλυσιμο δεν κανει καλο.... η υγρασια "μπαινει" παντου με αποτελεσμα να εμφανιζοντε σκουριες και περα απο αυτο το νερο που πλενουμε περιεχει πολλα αλατα...οποτε....
καλο θα ειναι να περναμε με ειδικα υλικα (σιλικονι) τα καλωδια ,ενωσεις βιδες κλπ για να εχουν μακροζωϊα ....

Respect
19/05/2007, 16:24
Μία λύση για προστασία στα σημεία που αφήνουν σκουριές είναι, αφού αφαιρεθούν οι σκουριές να επικαλυφθεί το όποιο σημείο με σκλυρηντικό μανό νυχιών. :beer:

alex-vstrom
21/05/2007, 15:46
Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΚΟΥΡΙΑΣ
ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΙΣΧΥΕΙ.

alex-vstrom
24/05/2007, 19:33
ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΟΠΟ ΤΙΣ ΣΚΟΥΡΙΑΣ:bigcry:

kiriakost
24/05/2007, 20:38
Δηλαδή σαν τι νέο ?? :confused:

Ασχετο .. αλλά και σχετικό .... έχω το ΑΧ-1 εδώ και δώδεκα χρόνια , το κάνω rebuild μόνος μου , σκουριά δεν έχει το άτιμο πουθενά .... το έχω ξηλώσει πόντο πόντο ...

Κατι λίγα άλατα βρήκα στις βίδες βάσης μηχανής .
Νερά !! Πλυσίματα !! Βόλτες !! 2 χρόνια διαβίωση σε νησί !!

Τι να πω ... το μηχανάκι το 2008 , κλείνει εικοσαετία σαν μοντέλο .... άμα είναι τόσο ψεύτικα τα καινούργια , αυτό είναι μια άλλη ιστορία .

THEOD
24/05/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrommer
τωρα τι να σου πω δεν ξερω ....παντως επειδη στην λεσχη τα περισσοτερα μηχανακια ειναι 650 ολοι εχουν παρατηρησει σκουριες σε καποιο σημειο σε αντιθεση με τα 1000...σιγουρα η βαφη παιζει μεγαλο ρολο ....εγω 3+ χρονια δεν εχω δει ιχνος σκουριας στην μοτοσυκλετα και εχει 40000κμ και μαλιστα δυσκολα(ταξιδια,παντως καιρου)....και επειδη το μηχανακι το προσεχω και με το παραπανω καθε δευτερο σαββατο που το πλενω παρατηρω για τυχον σκουριες κλπ....και για την ωρα δεν εχει παρουσιασει τιποτε....


Επιβεβαιώνω...
στο 1000 που είχα για κανένα χρόνο δεν είδα ούτε καν υποψία σκουριάς πουθενά...σε γνωστό που ακόμα έχει το 04 (3 χρόνια κλεισμένα πια...) το ίδιο επίσης...

Πάντως μην τρελλένεστε...κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για επιφανειακή σκουριά σε ψιλοαφανή σημεία που μόνο σε ακραίες περιπτώσεις θα δημιουργήσει πρόβλημα...

karamoto
25/05/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Δηλαδή σαν τι νέο ?? :confused:

Ασχετο .. αλλά και σχετικό .... έχω το ΑΧ-1 εδώ και δώδεκα χρόνια , το κάνω rebuild μόνος μου , σκουριά δεν έχει το άτιμο πουθενά .... το έχω ξηλώσει πόντο πόντο ...

Κατι λίγα άλατα βρήκα στις βίδες βάσης μηχανής .
Νερά !! Πλυσίματα !! Βόλτες !! 2 χρόνια διαβίωση σε νησί !!

Τι να πω ... το μηχανάκι το 2008 , κλείνει εικοσαετία σαν μοντέλο .... άμα είναι τόσο ψεύτικα τα καινούργια , αυτό είναι μια άλλη ιστορία .

Αυτό νομίζω ότι ισχύει. Έχω δει σε παλιό transalp να μην έχει ούτε ένα μπιμπίκι σκουριάς στο καλάμι και σε καινούργιο CBF600 να έχει ένα σωρό. Ακόμα και η Honda κάνει τσιγκουνιές τελευταία. Δυστυχώς.