PDA

View Full Version : με αφορμη ερωτησης φιλου



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
16/06/2004, 19:30
που εχασε το μπροστηνο σε μια στροφη γραφω δυο λογια...
Λοιπων....
το λαθος που κανουμε ολοι οι μοτοσηκλετιστες στην στροφη είναι το ότι μπενουμε με κληστο γκαζι. Πως στριβουμε......
φτανουμε στην στροφη.... (δεν αναφερω το πως βλεπουμε και γνωριζουμε την στροφη γιατι είναι σελιδες ολοκληρες.....).
πριν την στροφη εχουμε κανει κατεβασμα, εχουμε φρεναρη, και γενικα ότι χρηαζετε για να μπουμε στην στροφη.
Από την ωρα που η μοτο παρει κληση τοτε αμεσος ανοιγουμε το γκαζι και το κραταμε σταθερα επιταχηνομενο το γκαζι κατά την διαρκια της στροφης.
Ο λογος είναι απλος.
Όταν ειμαστε στην ευθεια θελουμε το βαρος της μοτο να είναι στον μπροστηνο τροχο για να εχουμε κατευθηντηκοτητα στην μοτο μας και να ακουει το τιμονη πιο ευκολα.
Θα εχετε δη ότι αν εχετε φορτομενη την μπαγαζιερα πισω με μεγαλο φορτιο, ( προπαντος οσοι εχετε ον-οφ) ότι στην ευθεια με μεγαλες ταχητητες η μοτο ψαρεβη. Και όταν φτασετε σε στροφη δεν μπενει ευκολα αργη να πλαγιαση.
Αυτό γινετε γιατι το φορτιο είναι πισο και είναι λαθος το βαρος της μοτο.
Στην ευθεια θελουμε το βαρος μπροστα. Και στην στροφη το θελουμε πισο..?????? πισο???? Ναι πισο???
Γιατι πισο?
Γιατι η μοτο εχει έναν τροχο λεπτο μπροστα και έναν πιο χοντρο πισο....
Ε..και???
αν σας βαζανε να περασετε μια χαραδρα από την μια μερια στην άλλη και ειχαν βαβει ένα λεπτο σκινη και ένα χοντρο από που θα πιγενατε?
Από το χοντρο που εντεχει περισοτερο...
ετσι και η μοτο ο κατασκευαστης εχει φτιαξη την μοτο κατά την διαρκια της στροφης να εχει το 60% του βαρους της στον πισο τροχο και το 40% στον μπροστα. Με αυτό τον τροπο ο μπροστηνος τροχος εχει λιγοτερο φορτιο και ο πισο που είναι και φαρδιτερος και εχει κατυτερο πατιμα εχει και το περισοτερο βαρος.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
16/06/2004, 19:31
Ωραια...αλλα πριν φτασουμε στην στροφη εχουμε μια μοτο που εχει το βαρος μπροστα για να εχουμε κατευθηντικοτιτα. Πως θα παμε το βαρος πισο? Σε κάθε στροφη θα βγαζουμε εξαρτιματα από μπροστα να τα βιδονουμε πισο για να εχουμε το βαρος πισο στην στροφη και στην ευθεια θα τα ξαναβιδονουμε μπροστα? Αυτό δεν γινετε...
οχι δεν χρηαζετε να κανετε αυτό υπαρχει πιο ευκολος τροπος να κανετε μεταφορα φοτριου.......
ενας και μοναδικος ......
το γκαζι....
είναι το Α και το Ω στην μοτο.
Ανοιγωντας το γκαζι με το που θα πλαγιαση η μοτο το φορτιο της πηγενη προς τα πισο. Οσο η κατανομη του βαρους παει προς το 40% εμπρος 60% πισο τοσο πιο ασφαλες στριβη η μοτο. Αν δοσετε πολύ γκαζι και περασετε το 60% πισο τοτε θα κανετε χαι σαιντ. Αν δοσετε λιγο γκαζι θα κανετε λοου σαιντ και θα πεσετε από μπροστινο.Εκεινη την στηγμη που κανετε το χαι σαιντ πρεπει να κρατισετε σταθερο το γκαζι και η μοτο θα ερθη στην θεση της και θα σηνεχηση να στριβη με πιθανο ελαφρο ντριφτ. Αν κλισετε το γκαζι θα γινη μεταφορα του βαρους μπροστα και θα γλιστριση το μπροστηνο. Αν φρεναρετε.....το ιδιο. Αν δοσετε λιγο γκαζι και παει να πεση μεσα η μοτο απλα δηνετε και άλλο γκαζι και η μοτο επανερχετε στην γραμμη της. Ειναι πολλα ακομα τα οποια θελουν ωρες για να τα πουμε.
Σε γενικες γραμμες το γκαζι πρεπει κατά την διαρκια της στροφης πρεπει να είναι σηνεχως επιταχηνομενο. Αλλοιως θα πεσετε από γληστρημα του μπροστηνου τροχου.
Αυτά τα μαθαμε στο καληφορνια σουπερ μαικ σκουλ. είναι καποιες λεπτομεριες που ησως να μην της μαθεναμε ποτε η να της μαθεναμε με τον........ ασχημο τροπο.
γιωργος

Θάνος
16/06/2004, 19:45
Σίγουρα όλα αυτά είναι σωστά...

Έχω όμως μία ερώτηση.

Αν η στροφή είναι έντονα κατηφορική;

Θάνος
16/06/2004, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
(δεν αναφερω το πως βλεπουμε και γνωριζουμε την στροφη γιατι είναι σελιδες ολοκληρες.....)

Έχουμε χρόνο...:D

crs-k
17/06/2004, 09:34
Με συμπαθατε ...
Προς τι η αντιπαραθεση?
Εγω καταλαβα να λετε και οι δυο το ιδιο πραγμα! :)

BTW ευχαριστουμε για τις συμβουλες, εγω τουλαχιστον το θεμα ΔΕΝ το γνωριζα. :lol:

Θάνος
17/06/2004, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με συμπαθατε ...
Προς τι η αντιπαραθεση?
Εγω καταλαβα να λετε και οι δυο το ιδιο πραγμα! :)

BTW ευχαριστουμε για τις συμβουλες, εγω τουλαχιστον το θεμα ΔΕΝ το γνωριζα. :lol:

Αντιπαράθεση;;; :(

Μήπως λες για την ερώτηση μου; Γιατί αυτή είναι πραγματική απορία... Δηλαδή πώς εφαρμόζεις τα παραπάνω όταν μπαίνεις σε μία έντονα κατηφορική στροφή;;

Αν εκεί ανοίγεις προοδευτικά το γκάζι, συν την αυξημένη αδράνεια λόγω κατηφόρας, μέχρι την έξοδο θα έχεις πιάσει ταχύτητα διαφυγής!

crs-k
17/06/2004, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Αντιπαράθεση;;; :(

Μήπως λες για την ερώτηση μου; Γιατί αυτή είναι πραγματική απορία... Δηλαδή πώς εφαρμόζεις τα παραπάνω όταν μπαίνεις σε μία έντονα κατηφορική στροφή;;

Αν εκεί ανοίγεις προοδευτικά το γκάζι, συν την αυξημένη αδράνεια λόγω κατηφόρας, μέχρι την έξοδο θα έχεις πιάσει ταχύτητα διαφυγής!

Ρε 'συ... Ειμαι ΣΤΡΑΒΟΣ! :eyepop:

Νομιζα οτι το 1ο ποστ ηταν δικο σου και το 2ο της Γιαγιας! :lol:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2004, 13:42
Σίγουρα όλα αυτά είναι σωστά...

Έχω όμως μία ερώτηση.

Αν η στροφή είναι έντονα κατηφορική;


__________________
Θάνος..

κατα τους εκπεδευτες το οτι ειναι κατιφορικη δεν σημενη τιποτα...
φρεναρης περισοτερο πριν την στροφη και μπενεις στην στροφη με το γκαζι σταθερα επιταχηνομενο...
γιωργος

jimbar
17/06/2004, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ

α ρε δάσκαλε με τα δύσκολά σου ..

θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση [απ’όλες που έχω]
και αν στην στροφή βρεθεί μπροστά σου αργό όχημα [π.χ. τρακτέρ] ενώ εκείνη την στιγμή ανεβαίνει .. νταλίκα .. λέω εγώ τώρα. Ε δάσκαλε τιιιιιι κάνουμε; Εκεί δεν πατάς φρένο;;; πατάς …

idi
17/06/2004, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar

α ρε δάσκαλε με τα δύσκολά σου ..

θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση [απ’όλες που έχω]
και αν στην στροφή βρεθεί μπροστά σου αργό όχημα [π.χ. τρακτέρ] ενώ εκείνη την στιγμή ανεβαίνει .. νταλίκα .. λέω εγώ τώρα. Ε δάσκαλε τιιιιιι κάνουμε; Εκεί δεν πατάς φρένο;;; πατάς …

μενεις στο γκαζι και ευχεσαι να υπαρχει ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΟΥ KONTA. αν πατησεις φρενο (ειδικα το μπρος) η μηχανη θα σηκωθει και θα πας προς τη εξοδο της στροφης (δηλ μπαρες-αντιθετο ρευμα). οτι και να μαθουμε jimbar το παν ειναι να εχουμε τυχη....

Θανο και στις κατηφορες το ιδιο ΓΚΑΖΙ ελαφρως αυξανομενο.... γιαυτο και τις φοβαμαι ρε πστ μου..:(

μακαρι να ειχαμε καμια πιστα κοντα και ΤΣΑΜΠΑμαν να καναμε εφαρμογη τις θεωριες ... θα ειχε σωθει τοσος κοσμος...

nimbus
17/06/2004, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

μακαρι να ειχαμε καμια πιστα κοντα και ΤΣΑΜΠΑμαν να καναμε [/B]



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cbanthropos
17/06/2004, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
Αν δοσετε πολύ γκαζι και περασετε το 60% πισο τοτε θα κανετε χαι σαιντ. Αν δοσετε λιγο γκαζι θα κανετε λοου σαιντ και θα πεσετε από μπροστινο.Εκεινη την στηγμη που κανετε το χαι σαιντ πρεπει να κρατισετε σταθερο το γκαζι και η μοτο θα ερθη στην θεση της και θα σηνεχηση να στριβη με πιθανο ελαφρο ντριφτ.

Πολυ ωραιο το μαθημα. Σε ευχαριστουμε Γιωργο για τον κοπο σου. Ως νεος ακομα στην οδηγηση θα ηθελα να ρωτησω κατι πανω σε ενα σημειο (που εχω κανει παραθεση απο το κειμενο σου. )
Ειναι δυνατον να πειραματιστουμε επανω σε αυτη τη λεπτη ισοροπια? (40-60%). Δηλαδη, μπορουμε να το δουμε λιγο λιγο το φαινομενο (high, low side) και να το αντιμετωπίσουμε? Η γινεται τόσο γρήγορα που δε προειδοποιεί τον οδηγο? Έχω νιώσει τη μετατόπιση βάρους που αναφέρεις, και έχω νιώσει την μπροστινή να γλυστράει πολυ λίγο. Αλλα θα ήθελα να εξερευνίσω πιο πολυ το φαινόμενο και να το μάθω. Απλα το βρίσκω 'φοβητερό'.

Θάνος
17/06/2004, 14:40
Δική μου γνώμη είναι πως όλα αυτά βρίσκουν την απόλυτη εφαρμογή τους όταν οι συνθήκες είναι οριακές.

Το σωστό είναι να προσπαθεί κάποιος να τα κάνει βίωμα ώστε να οδηγεί πάντα σωστά.

Παρόλα αυτά όμως, έτσι όπως οδηγούμε εμείς τις περισσότερες φορές στους δρόμους, υπάρχει το περιθώριο να κάνουμε κάτι "παράτυπο" και να μας τη χαρίσει η μηχανή μας γιατί τη στιγμή εκείνη δεν είχαμε εξαντλήσει το όριο της.

Νομίζω πως για να πέσει κάποιος από μπροστινό επειδή έκλεισε το γκάζι ή πάτησε φρένο, θα πρέπει ή τη στιγμή εκείνη να έστριβε στα όρια κλίσης της μηχανής ή να άρπαξε το φρένο με δύναμη.

Επανερχόμενος λοιπόν στο ερώτημα του jimmy, νομίζω πως για τους περισσότερους οδηγούς που αφήνουμε αρκετά αποθέματα κλίσης και πρόσφυσης στη στροφή, μπορούμε να τσιμπήσουμε και το φρένο γλυκά γλυκά χωρίς απρόοπτα ή καλύτερα να σηκώσουμε και τη μηχανή στιγμιαία βγάζοντας το σώμα περισσότερο... να ελέγξουμε την ταχύτητα μας σε κάποιο βαθμό και να κάνουμε την προσευχή μας να ανοίξει κάποια δίοδος για να χωθούμε...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2004, 15:14
ο θανος ειναι καλος μαθητης. ο τζιμης μενη μετεξεταστεος. ρε τζιμη τι ειπαμε? η μοτο πρεπει να στρηβη ορθεια. με αυτον τον τροπο επιτηνχανουμε καλητερη προσφηση στον δρομο. οταν πετηχουμε σε στροφη καποιο εμποδιο που πρεπει να φρεναρουμε, τοτε κανουμε το πατημα που ειπαμε στο γυροσκοπικο φενομενο και η μοτο σηκονετε. ταυτοχρονα μειονουμε το γκαζι οσο η μοτο ερχετε πιο ορθεια ΑΛΛΑ εμεις παραμενουμε κατω. ΔΕΝ σηκονομαστε μαζι με την μοτο, γιατι η μοτο κληνοντας το γκαζι και σηκονοντας την εχει ταση να βγη εξω απο την στροφη. παραμενουμε κατω και δηνατων γερνουμε και περισοτερο. και οταν καταλαβουμε οτι η μοτο ειναι ορθεια τοτε αρχηζουμε και φρεναρουμε ψαχνωντας παντα με την περιφεριακη οραση (που εχουμε μαθει και εξασκησαμε) για διαδρομο διαφηγης.
θανο δεν χρηαζετε να ειναι σε μεγαλη κληση η μοτο για να γληστρηση το μπροστηνο. δοκημασε με ελαφρα κληση και ελαχηστα χιλιομετρα να φρεναρης και θα δης οτι το μπροστηνο ξεκολαει απο τον δρομο πολυ ευκολα. οσο τα χιλιομετρα και η κληση της μοτο μεγαλονουν τοσο πιο ευκολα ειναι να χασης το μπροστηνο. γιωργος

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2004, 15:16
και μια φοτο απο τα μαθηματα του μαιου που ξαναεκανα το 3 λεβελ


2646

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2004, 15:20
και μια τον οκτομβρη που ειχα κανει πρωτη φορα το 3 λεβελ


2647

idi
17/06/2004, 15:50
να και φοτο μενα οταν εκανα το λεβερμπλοι (τη μπυρα):D :D :D :D


2649

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2004, 15:55
και εσυ και η μπυρα ειστε να σας πιουν στο ποτηρη:beer:

idi
17/06/2004, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
και εσυ και η μπυρα ειστε να σας πιουν στο ποτηρη:beer:

να'σαι καλα δασκαλε... ποτε θα βρεθουμε για κανα μαθημα?

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2004, 16:05
και εσυ τεκνον βρουτε? κατι θα γινη να λασκαρω λιγω απο την δουλεια. πιο λεβελ εκανες?

idi
17/06/2004, 16:21
κανενα:( :( :( :(

εκανα το 0-300 riding school θα ηθελα να κανω και τα 3 λεβελ αλλα δε παιζει ευρω...

GST
18/06/2004, 08:27
μια ερωτηση: αξιζει το μαθημα του 0-300 σε σχεση με αυτα του california level 1-2. δηλαδη επειδη το σκεφτομε απο σεπτεμβρη τι ειναι καλυτερο του 0-300 η το level1 στην αρχη και αργοτερα το 2;;;;; απο προσωπικη σασ πειρα ρωταω ...

jimbar
18/06/2004, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
ο θανος ειναι καλος μαθητης. ο τζιμης μενη μετεξεταστεος. ρε τζιμη τι ειπαμε?...

βρε δάσκαλε, αυτό που γράφεις δεν μου είπες ότι ισχύει μόνο όταν βλέπουμε λακκούβες; Με το τρακτέρ μπροστά σου, όγκος ο οποίος είναι και κινούμενος .. αυτό ρωτώ. Ακούς εκεί μετεξεταστέος .. τζάμπα πήγε το λάδωμα; Τέλος πάντων για το ΣΚ τι θα κάνουμε τελικά; Θα τα πούμε για μαθηματάκι; ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΛΕΩ !! «για καφέ και μάθημα» πρέπει να είναι το επόμενο ποστάκι σου δάσκαλε ..

cbanthropos
18/06/2004, 10:17
Τι ακριβως 'παιζει´ με τα μαθήματα? Η φιλος ο Γιώργος (ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ) σας έκανε μαθημα παλιότερα? Σε ποιο μέρος?
Εαν ξαναγίνει καποιο μάθημα μπορώ να το παρακολουθίσω? Θα με οφελούσε παρα πολυ!! :rolleyes:
(Εψαξα παλια ποστς αλλα δεν καταλαβα καλα τι παιζει)

Ευχαριστω
Δημητρης

idi
18/06/2004, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
μια ερωτηση: αξιζει το μαθημα του 0-300 σε σχεση με αυτα του california level 1-2. δηλαδη επειδη το σκεφτομε απο σεπτεμβρη τι ειναι καλυτερο του 0-300 η το level1 στην αρχη και αργοτερα το 2;;;;; απο προσωπικη σασ πειρα ρωταω ...

αξιζουν ολα. αν εχεις φραγκα να πας ΤΩΡΑ!

το riding scholl στα μεγαρα κανει 150 ευρω
το CSS στις Σερρες κανει 250 ευρω το καθε level απο τα 3

GST
18/06/2004, 12:07
αξιζουν ολα. αν εχεις φραγκα να πας ΤΩΡΑ!


axxxxxxxxxxx bbbbbbbbbbbaaaaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxx

τι φραγκα τι ειναι αυτο,,,,,,,,,,,,;;;;;;;;;;;;;;:bawl: :bawl:
απο σεπτεβρη θα ψαχτω γιατι αμα φαω λεφτα διακοπων γυναικα δικια μου κανει απεργια σε κατι που μου αρεσει πολυ :rotflmao:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
18/06/2004, 16:29
Τι ακριβως 'παιζει´ με τα μαθήματα? Η φιλος ο Γιώργος (ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ) σας έκανε μαθημα παλιότερα? Σε ποιο μέρος?
Εαν ξαναγίνει καποιο μάθημα μπορώ να το παρακολουθίσω? Θα με οφελούσε παρα πολυ!!
(Εψαξα παλια ποστς αλλα δεν καταλαβα καλα τι παιζει)

Ευχαριστω
Δημητρης

δεν ειναι ακριβος μαθημα γιατι απλα δεν ειμαι δασκαλος. ειμαι ενας απο εμας που ειχε την δηνατοτητα απο αποψη χρονου και χρηματος, να μπορεσει να παει να μαθει 2-3 πραγματα στο σχολειο. και απλα μοιραζομε της γνωσεις που απεκτησα με γνωστους και αγνωστους φιλους με μονο σκοπο να μπορεσουν να αποφιγουν την ασχημη στιγμη που θα μπορουσε να τους προκηψη. εισαι ευπροσδεκτος στην παρεα μας. μενουμε αθηνα, και μαζευωμαστε για καφε σηνηθως στην πεντελη και μετα πανουμε και πρακτηκη. σε δρομο χωρης κηνηση και με μικρη ταχυτητα. το θεμα μας ειναι να μαθουμε να ειμαστε ασφαλεις, και οχι να διξουμε στους φιλους οτι ειμαστε οδηγαρες.

γιωργος

βρε δάσκαλε, αυτό που γράφεις δεν μου είπες ότι ισχύει μόνο όταν βλέπουμε λακκούβες; Με το τρακτέρ μπροστά σου, όγκος ο οποίος είναι και κινούμενος .. αυτό ρωτώ. Ακούς εκεί μετεξεταστέος .. τζάμπα πήγε το λάδωμα; Τέλος πάντων για το ΣΚ τι θα κάνουμε τελικά; Θα τα πούμε για μαθηματάκι; ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΛΕΩ !! «για καφέ και μάθημα» πρέπει να είναι το επόμενο ποστάκι σου δάσκαλε ..
τζιμακο θα δουλευω και την κυριακη γιατι φτιαχνουνε πυροσβεση σε ενα σουπερ μαρκετ και την κυριακη που ειναι κληστα ειναι η καλυτερη να δουλεψουμε ανετα.
γιωργος


μια ερωτηση: αξιζει το μαθημα του 0-300 σε σχεση με αυτα του california level 1-2. δηλαδη επειδη το σκεφτομε απο σεπτεμβρη τι ειναι καλυτερο του 0-300 η το level1 στην αρχη και αργοτερα το 2;;;;; απο προσωπικη σασ πειρα ρωταω ...

φιλε εγω πιστευω οτι αξιζει. τα παιδια του 0-300 ειναι Οδηγαρες και πολυ καλοι δασκαλοι. αν ειναι να περιμενης το ποτε θα μπορεσης να κανεις τα μαθηματα με το καλιφορνια, κανε αυτα να σε βοηθησουν και μετα οταν εχεις την οικονομικη ανεση κανε και του καλιφορνια. απλα ξερω πολλα παιδια που εκαναν τα μαθηματα του 0-300 και στην σηνεχεια αρχησαν και του καλιφορνια.
γιωργος



αξιζουν ολα. αν εχεις φραγκα να πας ΤΩΡΑ!
axxxxxxxxxxx bbbbbbbbbbbaaaaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxx

τι φραγκα τι ειναι αυτο,,,,,,,,,,,,;;;;;;;;;;;;;;
απο σεπτεβρη θα ψαχτω γιατι αμα φαω λεφτα διακοπων γυναικα δικια μου κανει απεργια σε κατι που μου αρεσει πολυ


μεχρη τοτε ελα για καφε μολις δης το αναλογο ποστ να μαθης καποια πραγματα.
γιωργος

cbanthropos
18/06/2004, 16:38
Σε ευχαριστω Γιωργο. Θα παραβρεθω να γνωρισω και την παρεα.

Δημητρης

Dirty_Gas
30/06/2004, 13:25
Καλά είναι τα σχολεία και όσα μαθαίνεις αλλά πως τα εφαρμόζεις αυτά σε πραγματικές συνθήκες και όχι πίστας; γιατί όλοι ξέρουμε τι κατάσταση επικρατεί στους ελληνικούς δρόμους...:(

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
30/06/2004, 14:33
πολυ ευκολα. το πρωτο και δευτερο λεβελ που κανεις μαθημα στην πιστα ειναι καθαρα για τον δρομο. απλος για λογους ασφαλειας των μαθητων αλλα και των δασκαλων τα κανουμε στην πιστα. εγω προσοπικα και απο οτι εχω ακουσει και απο αλλα παιδια δεν δησκολευτηκα καθωλου να κανω στον δρομο αυτα που εμαθα. ισα ισα που με βοηθησαν και παω πιο ανετα. αυτο που ηθελα δηλαδη. γιωργος

StarSailor
14/09/2004, 19:49
δεν ειναι ακριβος μαθημα γιατι απλα δεν ειμαι δασκαλος. ειμαι ενας απο εμας που ειχε την δηνατοτητα απο αποψη χρονου και χρηματος, να μπορεσει να παει να μαθει 2-3 πραγματα στο σχολειο. και απλα μοιραζομε της γνωσεις που απεκτησα με γνωστους και αγνωστους φιλους με μονο σκοπο να μπορεσουν να αποφιγουν την ασχημη στιγμη που θα μπορουσε να τους προκηψη. εισαι ευπροσδεκτος στην παρεα μας. μενουμε αθηνα, και μαζευωμαστε για καφε σηνηθως στην πεντελη και μετα πανουμε και πρακτηκη. σε δρομο χωρης κηνηση και με μικρη ταχυτητα. το θεμα μας ειναι να μαθουμε να ειμαστε ασφαλεις, και οχι να διξουμε στους φιλους οτι ειμαστε οδηγαρες.

Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι καινουργιος στη παρεα και καινουργιος οδηγος γενικοτερα. Η μηχανη ειναι κατι καινουργιο για μενα (εκτος απο ονειρο που ειναι πολυ παλιο ;) ) και τρελενομαι στις μοναχικες (μεχρι τωρα) βολτες που ψαχνω να μαθω τι γινεται αναμεσα στα ποδια μου (ουτε 15 χρονων να ημουν!). Εχω αρχισει και μελεταω ολα τα ποστ της Γιαγιας Αρκουδας και επειδη μενω Πεντελη κοντα και εκει μαθαινω πολυ θα θελα να παρεβρεθω κι εγω στις συναντησεις σας!

Julius
15/09/2004, 08:23
Exe ton nousou sths Synantiseis, mpenei sxetiko post otan organonei synatiseis o Arkoudos........

Einai gnosh h opoia xriazete na exeis san bash gia na eksaskhtheis peretero.

prospathise na kaneis kai ta mathimata toy 0300 ean exeis oikonomikh dynatothta.