PDA

View Full Version : Carbon Fiber Generals



fantacid
23/10/2006, 00:27
Carbon Fiber (ανθρακονηματα) (http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_fibre)

ένα από τα πιο ελαφριά κ ανθεκτικά υλικά.
βρίσκει χρήσεις σε πόλους τομείς όπως ρομποτική,r/c modeling,αθλητικό εξοπλισμό, (ποδηλασία,γκολφ κ.α) φόρμουλα 1 κ μηχανοκίνητο αθλητισμό, αεροναυπηγική (το νέο Boeing 787 Dreamliner με εκτεταμένη χρήση ανθρακωνηματων μπορεί να ταξιδεύει με 20% λιγότερο καύσιμο λύνοντας προβλήματα ανεφοδιασμού σε υπερατλαντικές πτήσεις! όπως κ το μεγαλύτερο μέρος των φτερών του νέου Α350)
Για την κατασκευή ανθακονηματων λεπτομέρειες εδω (http://www.pslc.ws/mactest/carfsyn.htm).εμείς θα προτιμήσουμε να αποφύγουμε αυτό το κομμάτι κ απλά να αγοράσουμε ένα κομμάτι πανί αθρακονηματων!


66288

fantacid
23/10/2006, 00:28
Για να δώσουμε μορφή στο ύφασμα θα χρειαστούμε κάποιο καλούπι.
Για να φτιάξουμε το καλούπι μας υπάρχουν αρκετά υλικά που θα μας βοηθήσουν. όπως:

• Balsa Wood


Είναι ελαφρύ, κόβετε με ψαλίδι ή χαρακτικές λεπίδες κ φθηνό πράμα που σημαίνει ότι μπορούμε να πειραματιστούμε χωρίς τύψεις!
To κακό είναι ότι δε ξέρω την ελληνική του ονομασια, δλδ αν πας στον ξυλουργείο της γειτονίας σου(!) κ ζητήσεις Balsa Wood πολύ πιθανό να πάρεις τα @@ του μάστορα!

• Αφρός - Styrofoame

Είναι ο αφρός που συναντάμε σε πολλές συσκευασίες εύθραυστων αντικειμένων για προστασια. πολυ φθηνός κ εύκολος στο κοψιμο,κολλημα,βαψιμο(αχρείαστο για μας!) κ πολύ ελαφρύς
Το κακό εδώ είναι χειροτερο,ουτε καν έχω ιδέα που μπορεί να πωλείτε ένα τέτοιο υλικό κ πως να το ζητήσω!!

• Synair Por-A-Mold S555 (http://www.webbikeworld.com/t2/carbon-fiber-motorcycle-parts/#volume)

Υγρό πλαστικό ειδικό γι'αυτη τη δουλεια,δε ξέρω τπτ άλλο γι'αυτο εκτός από αυτό το λινκ.Απλα φαίνετε ο ιδανικός "καλουποποιητης" κ όχι μόνο για carbon!


66289

fantacid
23/10/2006, 00:29
Πες ότι τελικά βρήκαμε τα υλικά που θέλαμε κ φτιάξαμε το καλούπι μας,βαλαμε κ το πανί μας.Το επόμενο στάδιο είναι να το περάσουμε ένα χέρι με εποξικη ρητίνη (ούτε αυτό ξέρω που πωλείται εκτός από εδώ (http://www.resin-supplies.co.uk/resins.htm)!)

Ήρθε η ώρα για το "ψήσιμο"!
Εδώ θα χρειαστούμε απλά μια συσκευή κενού (Vacuum Bag) μπορείτε απλά να αγορασετε μια! (http://www.shopmaninc.com/vacuum.html )
Eαν δε θέλετε να διαθέσετε 500+€ μπορείτε να φτιάξετε μια, οπως έκανε ο ροκρετ μαν (http://info-central.org/construction_vacuumbagging.shtml) με ενα απλό FoodSaver (http://www.amazon.com/FoodSaver-Vac-300-Vacuum-Sealing/dp/B00004Y2RO) (παρόμοιο εργαλείο νομίζω έχει κ η τελεμαρκετινγκ)
η ακόμα πιο φθηνά με μια τρομπα/αντλια κενού (π.χ.ηλεκτικη σκούπα), μια πλαστική σακούλα κ δυο λαστιχακια!!!οπως έκανε κ το παλικάρι με τα καρμπονάντα φρένα (http://plusonelap.blogspot.com/2006/04/how-i-made-my-carbon-brakes.html)

Σε αυτό το σημείο περιμένουμε να ξεραθεί η ρητίνη κ με τη Vacuum Bag αφαιρούμε τον αέρα ώστε να έχουμε μια ομοιόμορφη επιφάνεια!
Μετά από ένα 24ωρο(κ αφού έχει φύγει πλέον η μυρωδιά της ρητίνης) η ρητίνη θα έχει στεγνωσει/αποροφηθει κ το ανθρακοπανο μας θα έχει πάρει την τελική του μορφή κ σκληρότητα!


66290

fantacid
23/10/2006, 00:29
Oh Yeah!!

Το original carbon part που μόλις φτιάξαμε είναι σχεδόν έτοιμο!


Με τη βοήθεια ενός dremel/δραπανου κοβουμε/τρυπαμε τα σημεία που θέλουμε για την τελική του χρήση!!


Το παρών (κρίμα αλλά) δεν είναι εμπειρίκο!
είναι πληροφορίες από το Internet μαζεμένες ώστε να δημιουργηθεί κάτι σαν οδηγός για επίδοξους carbon makers!
περιμένω κ τη δική σας συμμετοχή ώστε να γίνει ένας ολοκληρωμένος κ άρτιος οδηγός.
θέλω τη βοήθεια σας εάν ξέρετε που μπορούμε να προμηθευτούμε τις πρώτες ύλες ανθρακοπανα,αφρο - Styrofoame κ Por-A-Mold S555 ή κάποιο παρόμοιο υλικό!
ή ακόμα κ την ελληνική ονομασία του Balsa Wood.

ανθρακοπανα εκτός του e-bay έχω βρει κ εδώ (http://www.shopmaninc.com/carbonpage.html)

GIXXERAKIAS
23/10/2006, 00:44
πολυ καλο το topic που ανοιξες αλλα αρκετα ελλειπης σε πολλα κομματια:confused: Υπαρχει ενας φιλος εδω μεσα που τα εχει κανει πραξη εδω στο forum(grat) και πρεπει να ξερει που μπορεις να προμηθευτεις τα υλικα.εγω τα ξερω ολα αυτα στην θεωρια,πως φτιαχνεις καλουπια,πως τα περναs με κερια,πως κανεις την μιξη της ρητινης,πως περνας την ρητινη,πως απλωνεις το ανθρακονημα,πως το τελειοποιεις:D :D (ξερω ειμαι της θεωριας:D )αλλα δεν εχω επιχειρησει ακομα να φερω εις περας μια τετοια κατασκευη,θελω πολυ αλλα δεν εχω χρονο,γιατι θελει χρονο για να γινει αυτο σαν το Jack daniel ενα πραγμα περιμενεις και περιμενεις και περιμενεις:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
23/10/2006, 01:02
αυτα ειναι οτι μαζεψα τις τελευταιες δυο μερες απο το νετ κ εκανα μια σουμα.
περιμενω να με ενημερωσετγια τα κενα μου!
:wave2:

Fireball
23/10/2006, 01:54
Το ξύλο που θες το ζητάς απλός μπάλσα. Το χρησιμοποιούν και αυτό πολύ στον μοντελισμό. Αύριο θα σας δώσω ένα μαγαζί που έχει όλα τα υλικά και θα σας πουνε και μερικά πράγματα για το πως θα τα δουλέψετε. Εγώ αγόρασα απο εκεί πολυεστέρα με ένα φίλο για door panel και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Μια καλή ιδέα για πειραματισμό θα ήταν στην αρχή να παίξετε με πολυεστέρα που είναι πολύ πιο φτηνό απο το carbon.

stefanos
23/10/2006, 09:16
Λοιπόν εγώ θα πρότεινα να μην παίξετε με πολυεστέρα.
Απλά δοκιμάστε στην αρχή με υαλούφασμα και ρυτήνη που είναι ίδιο στην χρήση με το carbon αλλά πολύ φτηνότερο ώστε να πάρετε τον αέρα των υλικών.
Εχουν μπεί μαγαζιά για υλικά παλαιώτερα οπότε ας μην κάνουμε άλλο διαφήμηση.
Η μπάλσα δεν είναι καλή για καλούπι μιας και είναι ακριβούτσικη αλλά κάνει καλό πυρήνα λόγω του ότι είναι πανάλαφρη και εύκολη στην κατεργασία.
Διάφοροι αφροί πολυστερίνης ( τα μπλέ μονωτικα πάνελ που βάζουν στις οικοδομές) είναι καλύτερα για καλούπια αλλά διαλέγουμε τα σκληρότερα ειδικά αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κενό για την μορφοποίηση, που θα παραμορφώσει τα μαλακά καλούπια.
Να προσθέσω οτι συνήθως είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσουμε περισσότερες στρώσεις υλικού απο μία και αυτό το κάνουμε σε μια φάση.
Αν η ρυτήνη στην πρώτη στρώση σκληρήνει πρίν ρίξουμε την δεύτερη την πατήσαμε, θέλει γυαλοχαρτάρισμα για να αγριέψει πρίν την άλλη στρώση.
Αν χρησιμοποιήσουμε κενό για να πρεσάρουμε το καλούπι πρέπει να επιτρέψουμε στην ρητίνη να φύγει απο κάπου, οπότε καλό είναι κάτω απο την σακούλα να βάλουμε ένα αποροφητικό μέσο (πχ υφασμα) και κάτω απο αυτό ένα διάτρητο φύλο πλαστικού (εγώ βάζω αυτή την μεμβράνη που σκεπάζουμε τα πιάτα στο ψυγείο αφού την τρυπήσω με καρφίτσα):rolleyes: .
Τέλος όσοι σκοπεύετε να ασχοληθείτε, μην πετάξεται το παλιό σας ψυγείο πρίν του βγάλετε το μοτέρ.
Εκτός απο κομπρεσεράκι για αεριογράφο κάνει και πολύ καλή αντλία κενού την ηλεκτρική σκούπα της φοτο παραπάνω ξεχάστε την.

byron
23/10/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
Πες ότι τελικά βρήκαμε τα υλικά που θέλαμε κ φτιάξαμε το καλούπι μας,βαλαμε κ το πανί μας.Το επόμενο στάδιο είναι να το περάσουμε ένα χέρι με εποξικη ρητίνη (ούτε αυτό ξέρω που πωλείται εκτός από εδώ (http://www.resin-supplies.co.uk/resins.htm)!)


Carbon σε φύλλα, και με διάφορες πλέξεις, ανάλογα την χρήση, όπως και ρητίνες, έχω αγοράσει από τον Ανδρέου στο Μοσχάτο. τηλ. 210 4828452.
Πουλάει υλικά και χημικά για σκάφη.

:wave2:

LittleJohn
23/10/2006, 09:39
Όλα αυτά τα υλικά και πολλά παραπάνω θα τα βρείτε στον Ανδρέου στο Μοσχάτο...Έχει μεχρί και υγρό λάστιχο για τα καλούπια...Είναι και πολύ εξυπηρετικός και σου λύνει οποιαδήποτε απορία...


andreou (http://www.aandreou.gr/greek/index.htm)

LittleJohn
23/10/2006, 09:40
Με πρόλαβε ο Srx6... :beer: :wave2:

karamoto
23/10/2006, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball
Το ξύλο που θες το ζητάς απλός μπάλσα. Το χρησιμοποιούν και αυτό πολύ στον μοντελισμό. Αύριο θα σας δώσω ένα μαγαζί που έχει όλα τα υλικά και θα σας πουνε και μερικά πράγματα για το πως θα τα δουλέψετε. Εγώ αγόρασα απο εκεί πολυεστέρα με ένα φίλο για door panel και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Μια καλή ιδέα για πειραματισμό θα ήταν στην αρχή να παίξετε με πολυεστέρα που είναι πολύ πιο φτηνό απο το carbon.

Δεν είμαι ο απόλυτος expert των συνθετικών κατασκευών αλλά όταν είμουν πιτσιρικάς έκανα windsurf και είχα φτιάξει το τελευταίο μου σκάφος. Έχω να ασχοληθώ όμως 15 χρόνια και γράφω ότι θυμάμαι.

Η αλήθεια είναι ότι στις μηχανές τα πλαστικά τμήματα είναι συνήθως θερμοπλαστικά πλαστικά που είναι τα πιο φθηνά και εύχρηστα γιά μαζική κατασκευή. Όμως τα πλαστικά που συζητάμε (γιατί είναι πιό εξωτικά και μοδάτα) διαφέρουν γιατί βασίζονται σε θερμοσκληρούμενες μήτρες με κάποια ενίσχυση και θα μιλήσουμε για αυτά και ας αποτελούν το μικρότερο ποσοστό των πλαστικών στην πλειοψηφία των μηχανών.

Οι συνθετικές κατασκευές αποτελούνται από δύο μέρη. Την μήτρα και το ενισχυτικό μέσο. To ενισχυτικό μέσο είναι συνήθως σε μορφή υφάσματος π.χ ανθρακονήματα (carbon fibers) υαλονήματα (fiberglass) ίνες kevlar και συνδιασμοί τους. Αυτά ως υφάσματα είναι σχέδόν τόσο εύπλαστα όσο ένα χοντρο τζην αφού αποτελούνται μεν από εξαιρετικά άκαμπτες αλλα πάρα πολύ λεπτές ίνες που μπορουν συνεπώς να κάμπτονται και να κινούνται η μία ως προς την άλλη και κατά συνέπεια στο σύνολο του το ύφασμα εμφανίζεται εύπλαστο. Γιά να φτιάξουμε μία άκαμπτη κατασκευή θα πρέπει να ενσωματωθούνε οι λεπτές αυτές ίνες σε μία μήτρα η οποία θα είναι σε στερεά μορφή και θα τις καθηλώσει σε συγκεκριμένες θέσεις.

Τον ρόλο αυτής της μήτρας τον παίζει συνήθως μια ρητήνη (όπως πολυεστερική ή εποξική ρητήνη για τις περισσότερες χρησεις) η οποία είναι ένα ρευστό χημικό 2 συνήθως συστατικών, που όταν αναμειχθούν δημιουργούν μετά από κάποιο χρόνο ένα στερεό πολυμερές. Η εύλογη ερώτηση τώρα είναι τι στο κέρατο θέλουμε το ενισχυτικό μέσο αφού το στερεό της υπόθεσης είναι η ρητήνη? Η απάντηση είναι ότι ενώ η ρητήνη αποτελεί ένα πολύ καλό συνδετικό μέσο έχει μετριότατες μηχανικές ιδιότητες. Τα νήματα (carbon, kevlar, glass) κάνουν στο υλικό ότι ακριβώς κάνει το σίδερο στο μπετό. Αν φτιάξετε ένα μικρό κύβο από σκυρόδεμα θα είναι στερεό και σκληρό. Φτιάξτε όμως ένα σπίτι από σκυρόδεμα χωρίς τις σιδερένιες ενισχύσεις και θα πέσει μόλις βγάλετε τα καλούπια. Έτσι ακριβώς λειτουργούν και τα συνθετικά υλικά που μας ενδιαφέρουν.

Τώρα από όλα τα συνθετικά υλικά γιατί βλέπουμε (όποτε βλεπουμε) κυρίως ανθρακονήματα στις μηχανές? Γιατί αυτά είναι τα πιο όμορφα στην όψη και τα αφήνουν εκτεθιμένα να τα βλέπουμε. Οι μηχανές (αν έχουν καθόλου θερμοσκληρούμενα συνθετικά υλικά) έχουν συνήθως τμήματα από fiberglass τα οποία όμως δεν είναι ούτε εξωτικά (χειρότερες μηχανικές ιδιότητες από carbon και kevlar πάαααααρα πολύ φθηνότερα) ούτε ιδιαίτερα όμορφα οπότε είναι πάντα βαμένα. Τα ανθρακονήματα μπαίνουν μόνο για βιτρίνα σε σημεία που δεν έχουν κανένα σοβαρό λόγο ύπαρξης για να μας πείσουν ότι οι μηχανές μας είναι ότι πιο σύγχρονο υπάρχει. Δήλαδη μούφα το ανθρακόνημα???? Κάθε άλλο. Είναι από τα πίο άκαμπτα (για το βάρος τους) υλικά που γνωρίζει ο άνθρωπος τόσο σε συμπίεση όσο και σε εφελκισμό (ξεχείλωμα τράβηγμα). Σπάνε όμως εύκολα σε περίπτωση κρούσης. Όμως στις μηχανές για διάφορους λόγους (κόστους αλλά όχι μόνο) δεν χρησιμοποιούνται για κατασκευή δομικών στοιχείων της μηχανής στα οποία θα είχαν να προσφέρουν τις εξαιρετικές τους μηχανικές ιδιότητες και το ελάχιστο βάρος. Είναι όμως όμορφα τα μπαγάσικα. Κοστίζουν γύρω στις 15 φορές ακριβότερα από το υαλόνημα (το kevlar είναι τζάμπα πράγμα γύρω στις 10 φορές την τιμή του υαλονήματος) και τα σκάμε για να τα βλέπουμε.

Το kevlar πάλι με το κατουρλί-μουσταρδί του χρώμα (τώρα πια βγαίνει και σε άλλα) είναι εντυπωσιακό μόνο για τους γνώστες έχει λίγο χειρότερη ακαμψία να προσφέρει αλλά έχει άλλα πλεονεκτήματα, αποφοροφά καλύτερα κραδασμούς, ανθεκτικότατο σε κρούση, απίστευτα ανθεκτικό στην τριβή και την κοπή. Τα γάντια για μεταφορά τζαμιών, λαμαρίνων, + αλεξίσφαιρα γιλέκα φτιάχνονται από kevlar, αν φτιάξεται κάτι από kevlar θα χαλάσετε πολλά ψαλίδια, ενώ στην Αμερική έχει κυκλοφορήσει και η πρώτη αγωνιστική φόρμα από kevlar. Το keprotec το οποίο εμφανίζεται επείσεις σε μοτοσυκλετισκική ένδυση βασίζει την αντοχή του στο kevlar.

Τα υαλονήματα είναι σαφώς πιο ταπεινά αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι σε θέση να προσφέρουν σε πολλές χρήσεις καλύτερη αναλογία ακαμψίας-αντοχής σε σχέση με χάλυβα η αλουμίνιο. Και αυτά όπως και όλα τα παραπάνω δεν εμφανίζονται στην κατασκευή δομικών στοιχείων της μηχανής. Είναι όμως αυτά που συχνά ενισχύουν πλαστικά τεπόζιτα μηχανών και φτερά.

Λίγα τώρα για τα πρακτικά-κατασκευαστικά. Η κεντρική ιδέα είναι ότι πρέπει να απλώσετε το ύφασμα πάνω σε κάποιας μορφής καλούπι και στην συνέχεια να το εμποτίσετε με την κατάληλη ποσότητα ρητήνης. Για διαφορετικές κατασκευές θα βρείτε πολλές διαφορετικές πρακτικές. Για το carbon συγκεκριμένα επειδή μας ενδιαφέρει η εμφάνιση η χρήση vacum bag είναι μονόδρομος για να μην χαλάσετε την πλέξη του υφάσματος. Δυστυχώς όμως δεν έχω δουλέψει ποτέ με vacum bag για να πω τις προσωπικές μου εμπειρίες.

Υ.Γ.
Εφτασε κανείς μέχρι εδώ????? Ρεεεεεεε υπομονή οι αναγνώστες των τεχνικών.