PDA

View Full Version : Πού τελειώνει το λάστιχο?



vstromgr
23/10/2006, 10:09
Ξεκίνησα μεγάλος με τα δίτροχα (εδώ και 1,5 χρόνο) και δεν έχω μοτοσυκλετιστικές παρέες οπότε ότι μαθαίνω το μαθαίνω διαβάζοντας και ευτυχώς όχι πέφτοντας (δεν θέλω να πω …ακόμη).
Εδώ και 1,5 μήνες έχω ένα vfr

Με καινούργια λάστιχα σε επαρχιακό δρόμο προσπάθησα να πλαγιάσω τη μηχανή.
Δεδομένου ότι πολλοί ξύνουν μαρσπιέ κτλπ και με τα δικά μου μαρσπιέ αρκετά μακριά από την άσφαλτο ένιωθα ψιλοασφαλής. Βλέπω μετά το λάστιχο και μέχρι την ακμή του έχει μείνει 1cm απάτητο. Τι σημαίνει αυτό?
Ότι αυτοί που στρίβουν ξεπερνούν το τέλος του ελαστικού??


66297

GIXXERAKIAS
23/10/2006, 11:59
οχι φιλε μου δεν σημαινει κατι τετοιο απλα ο δρομος δεν προσφερει τετοια προσφυση ωστε να σβησει τα chicken stripes(ετσι λεγεται το απατητο κομματι αγγλιστι:D )πιστευω πως μονο σε πιστα θα μπορεσεις να πατησεις ολο το πισω ελαστικο σου γιατι εκει μονο υπαρχει καλη προσφυση αλλα και σωστες κλισεις στις στροφες,γιατι συνηθως στον δρομο η θα ειναι αναπαοδες οι κλισεις η θα ειναι επιπεδες.παντως και εγω δεν εχω μπει σε πιστα ακομα και οσο και αν εχω προσπαθησει να πλαγιασω την μηχανη μεσα στα ορια μου,παντα μενει απατητο το σημειο αυτο περιπου 0.5 εκατοστα:wave2:

sniper
23/10/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
........


Μην άγχεσαι.... Πήγαινε μέχρι εκεί που νοιώθεις άνετος και ασφαλής....

τα λάστιχα σε δημόσιους δρόμους δύσκολα τελειώνουν....

Το 1cm που βλέπεις εκεί.... μεταφράζεται σε ΠΟΛΛΕΣ μοίρες κλίσης.....

(σε πίστα σίγουρα το φτάνεις τέρμα)

Σκέψου μονο ότι οσο πιο πολύ πλαγιάζεις, τόσο λιγότερη πρόσφρυση έχεις....

:smokin:

OldMan
23/10/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
...πρόσφρυση...

Έχουν τα λάστιχα "φρύδια" ??? :confused:

zephyr1
23/10/2006, 12:26
Απο λεωφ.μαραθωνος το πρωι.

Το δυσκολο ειναι να τελειωσει το μπροστινο.:smokin:


66314

GIXXERAKIAS
23/10/2006, 12:37
:eyepop: :eyepop: :eyepop: are u f crazy????ωραιος man:D :D αν και πολλοι θα σε κραξουν:eyepop: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
23/10/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Απο λεωφ.μαραθωνος το πρωι.

Το δυσκολο ειναι να τελειωσει το μπροστινο.:smokin:

Παναγιώτη, εσένα έχει τελειώσει στη μέση :lol: :lol:

Φανταζομαι παντιλίκια :rotflmao:

Οσο για το Vstrom δεν ξέρω κατα πόσο τελειώνει το πίσω. Ούτε για GSXR ξέρω.
Το Hornet το πατάει όλο το πίσω σε μια καλή βόλτα, οχι στην Μαραθώνος πάντως...

Αν κοιτάτε τα λάστιχα για να δείτε αν εχετε περιθώρια, κοιταχτε το μπροστινό σας, οχι το πίσω.

τρελλάρα zephyr :lol:

zephyr1
23/10/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Παναγιώτη, εσένα έχει τελειώσει στη μέση :lol: :lol:

Φανταζομαι παντιλίκια :rotflmao:

Οσο για το Vstrom δεν ξέρω κατα πόσο τελειώνει το πίσω. Ούτε για GSXR ξέρω.
Το Hornet το πατάει όλο το πίσω σε μια καλή βόλτα, οχι στην Μαραθώνος πάντως...

Αν κοιτάτε τα λάστιχα για να δείτε αν εχετε περιθώρια, κοιταχτε το μπροστινό σας, οχι το πίσω.

τρελλάρα zephyr :lol:

Ρε Αρη στην μεση τελειωσε απο το ταξιδι στην Αυστρια ατελειωτες ευθειες:ZZZ: 3000 χλμ.

Να βαλω και το μπροστινο?:look:

Μια χαρα παιδι ειμαι ρε.:lol:

sapila racing
23/10/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε Αρη στην μεση τελειωσε απο το ταξιδι στην Αυστρια ατελειωτες ευθειες:ZZZ: 3000 χλμ.

Να βαλω και το μπροστινο?:look:

Μια χαρα παιδι ειμαι ρε.:lol:

Το ξέρω!! Μια χαρά τρελάρας είσαι :rotflmao:

Με ΒΤ014 πήγες Αυστρία?? :eyepop:

Και γύρισες κιόλας!!!:eek:

road spirit
23/10/2006, 13:44
το πόσο απάτητο λάστιχο εχει απομείνει, δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς για να συγκρίνεις καταστάσεις. Πχ, αν η κορώνα ειναι U το λάστιχο θα τελειώσει αρκετά πιο εύκολα από οτι σε ένα με κορώνα V. Επίσης, ενας αναβάτης που δεν βγάζει καθόλου το σώμα του, αναγκαστικά θα γύρει περισσότερο τη μηχανή από έναν που βγάζει σώμα. Για μια δεδομένη ταχύτητα λοιπόν, ο πρώτος θα έχει περισσότερο πατημένο λάστιχο, χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι πιο γρήγορος απο τον 2ο, και σε καμια περίπτωση πιο ασφαλής. Τρίτον, όσο λιγότερο αέρα έχει το λάστιχο (μέχρι ένα όριο, έτσι?), τόσο περισότερο παραμορφώνεται κατά τη διάρκεια της στροφής και τόσο πιο έυκολο είναι να εξαντλήσει το πέλμα του.

Μην προσπαθείς να πλαγιάσεις με αυτοσκοπό να ξύσεις μαρσπιέ, γιατι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει επικίνδυνο. Άστο να έρθει από μονο του

karamoto
23/10/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
το πόσο απάτητο λάστιχο εχει απομείνει, δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς για να συγκρίνεις καταστάσεις. Πχ, αν η κορώνα ειναι U το λάστιχο θα τελειώσει αρκετά πιο εύκολα από οτι σε ένα με κορώνα V. Επίσης, ενας αναβάτης που δεν βγάζει καθόλου το σώμα του, αναγκαστικά θα γύρει περισσότερο τη μηχανή από έναν που βγάζει σώμα. Για μια δεδομένη ταχύτητα λοιπόν, ο πρώτος θα έχει περισσότερο πατημένο λάστιχο, χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι πιο γρήγορος απο τον 2ο, και σε καμια περίπτωση πιο ασφαλής. Τρίτον, όσο λιγότερο αέρα έχει το λάστιχο (μέχρι ένα όριο, έτσι?), τόσο περισότερο παραμορφώνεται κατά τη διάρκεια της στροφής και τόσο πιο έυκολο είναι να εξαντλήσει το πέλμα του.

Μην προσπαθείς να πλαγιάσεις με αυτοσκοπό να ξύσεις μαρσπιέ, γιατι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει επικίνδυνο. Άστο να έρθει από μονο του

Συμφωνώ απολύτως (αν και δεν είμαι σίγουρος για το τι παίζει με την πίεση των ελαστικών).

Το trailwing του Vstrom τελειώνει εύκολα σε καλή άσφαλτο αλλά όταν αυτό συμβαίνει το ΒΤ012 που φοράει φίλος σε FZ6 έχει ακόμα φαρδιά chicken stripes.

Σε κάποιους δρόμους βέβαια με τραγική πρόσφυση τα trailwing χαροπαλεύουν και ας πατάνε 2 πόντους από την άκρη.

Το ίδιο ισχύει και για τα μαρσπιέ. Σε άλλη κλίση ξύνει το GSXR σε άλλη το Varadero. Ακόμα και το βάρος του αναβάτη παίζει. Με έναν τεράστιο στην σέλα τα μαρσπιέ βρίσκονται πιό χαμηλά για την ίδια κλίση. Ακόμα και η προφόρτιση στο ελατήριο από το ελάχιστο στο μέγιστο κάνει σεβαστή διαφορά στο πότε θα βρούν τα μαρσπιέ.

Και βέβαια μπορεί να βρείς κάποιον να ξύνει τα πάντα με την ίδια μηχανή ίδιες πιέσεις ρυθμίσεις κτλ αλλά να τον περνάς για πλάκα γιατί οι γραμμές του είναι για γέλια και η στάση του στην μηχανή λάθος.

Και εγώ κοιτάω το πίσω λάστιχο μετά από καμία γρήγορη βόλτα αλλά δεν λέει πάρα πολλά.

vstromgr
23/10/2006, 14:12
7-cubed
Επ ουδενί δεν με ενδιαφέρει να ξύσω μαρσπιέ ...εξάλου νιώθω (δεν κοιτάω) ότι όταν στρίβω τα μαρσπιέ απέχουν πολύ πάρα ΠΟΛΥ απο ασφαλτο γι αυτο και εντυπωσιαστικα με το 1 μόλις εκατοστό που έχει το λάστιχο.
Δεν με ενδιαφέρει να πάω γρήγορα (υπερβολικα) απλά θέλω να μάθω να αντιμετωπίσω μια ξαφνική ανάγκη για στροφή και θα προτιμουσα να ειχε πολύ υπόλοιπο ελαστικού ακόμη.
dεν ξέρω τι κορώνα εχει το λάστιχο είναι το 2CT MICHELIN

sniper
23/10/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
......
dεν ξέρω τι κορώνα εχει το λάστιχο είναι το 2CT MICHELIN


απο τις γρηγορότερες στον κόσμο.... :D

vstromgr
23/10/2006, 14:18
Που σημαίνει ?.... ότι πλαγιάζει γρήγορα? κρατάει πολύ ?

X_NR750
23/10/2006, 14:22
Εχεις τον σωστο αερα στα λαστιχα?
για την Βεφα συναδελφε ειναι κρυα 36 μπροστα 42 πισω

με το χερι οκ?
η σε ποναει ακομα

vstromgr
23/10/2006, 14:31
συνάδελφε έχω σωστό άερα μετρημένο κρύα πάντα (όχι με ψηφιακό μετρητή)

επίσης λύση για το χέρι VOLTAREN χάπια στην αρχή πονούσε το στομάχι κ μείωσα δοσολογία τώρα σχεδόν οκ ολά (sxedon sxedon)

thanks 4 asking

X_NR750
23/10/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
συνάδελφε έχω σωστό άερα μετρημένο κρύα πάντα (όχι με ψηφιακό μετρητή)

επίσης λύση για το χέρι VOLTAREN χάπια στην αρχή πονούσε το στομάχι κ μείωσα δοσολογία τώρα σχεδόν οκ ολά (sxedon sxedon)

thanks 4 asking

Παντως επειδη και εγω νεος ειμαι με την Βεφα

1 οταν ο δρομος ειναι καλος πλαγιαζεις πολυ για πλακα

2 αυτο με τα χερια παιζει με ολους οταν ειδικα εχεις να την οδηγησεις καιρο

3 απο οτι ακουω τα μαμα λαστιχα ειναι για τα μπαζα

vstromgr
23/10/2006, 14:39
X_NR750

1,. define ....πολύ
2. τα δικά μου χέρια είναι δυστυχώς χειρουργημένα ..
3. τα λάστιχά μου είναι 1ος μήνα (αφρός)

X_NR750
23/10/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
X_NR750

1,. define ....πολύ
2. τα δικά μου χέρια είναι δυστυχώς χειρουργημένα ..
3. τα λάστιχά μου είναι 1ος μήνα (αφρός)

Ε δεν καυβαλαω και μυρογνωμονιο

προσπαθησε να χρησιμοποιεις και κοιλιακους

λεμε τα μαμα λαστιχα οσο καινουργια και να ειναι μαπα ειναι

road spirit
24/10/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
Που σημαίνει ?.... ότι πλαγιάζει γρήγορα? κρατάει πολύ ?

ναι, γρήγορη κορώνα (σχήμα V) σημαίνει ότι το λάστιχο έχει πιο ελαφριά αίσθηση στις αλλαγές κλίσεων, πλαγιάζεις πιο εύκολα και γρήγορα, με αντιστάθμισμα την περισότερη νευρικότητα σε φρένα (συνήθως). Επίσης, θεωρητικά, κρατάει περισσότερο γιατι λόγω σχήματος του σκελετού, ύπο κλίση έχεις στη διάθεση σου μεγαλύτερη επιφάνεια ελαστικού σε επαφή με το δρόμο από ότι με ένα ελαστικό κορώνας U.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
... απλά θέλω να μάθω να αντιμετωπίσω μια ξαφνική ανάγκη για στροφή και θα προτιμουσα να ειχε πολύ υπόλοιπο ελαστικού ακόμη

όπως σωστά σου απάντησε λίγο πρίν ο sniper, αυτό το 1 εκατοστό που φαίνεται απάτητο αντιστοιχεί σε πολλές μοίρες κλίσης ακόμα

vstromgr
24/10/2006, 12:47
thank u για τις συμβουλές-πληροφορίες

melodystyle2003
24/10/2006, 14:31
Γυρίζοντας σήμερα σπίτι στην εθνική ψιλοσβάρνα..


66470

melodystyle2003
24/10/2006, 14:32
Και άλλη μία απο την άλλη πλευρά.
Η γριά μια χαρά πάει :lol:


66471

X_NR750
24/10/2006, 14:36
In CBR900RR we fucking trust

Zzz750
24/10/2006, 15:08
Παίδες..το λαστιχο εθνικη πατιεται! Δε χρειαζεται πιστα και τελειο οδοστρωμα:nono: . Εμπιστοσυνη σε αυτο που καβαλας και γνωση δρομου και οδηγησης! Στροφες με καλες κλεισεις και οδοστρωμα που να προσφερονται για οριακο πλαγιασμα υπαρχουν παντου!
Υπαρχουν ομως και αλλοι παραμετροι που συμβαλουν στο πατημα ολου του ελαστικου. Εγω π.χ. με το Ζ750 και τα εργοστασιακα λαστιχα που δεν ηταν και τα καλυτερα της αγορας σε αυτη την κατηγορια, μετα τα 2500 χλμ ειχα πατησει ολο το λαστιχο σε σημειο που ειχαν αρχισει να φθειρονται στο πλαι. Μ'αυτο θελω να πω οτι δε πατηθηκε μια φορα και αυτο ηταν! Καθε φορα που εβγαινα, την ιδια δουλεια εκανα:D
Μετα απο 8000χλμ αλλαξα λαστιχα και εβαλα απο 180 πισω..190. Το λαστιχο ηταν πολυ καλυτερο σαν ποιοτητα και αποδοση απο το εργοστασιακο, επεφτα πιο πολυ στη στροφη, παρ'ολα αυτα ποτε δε πατηθηκε ολο.Δε χρειαζεται να εξηγησω γιατι!
Γνωμη μου ειναι οτι ο καθενας οδηγαει συμφωνα με τα δικα του δεδομενα! Το μηχανακι μπορει να εχει και αλλα περιθωρια, αλλα αν εσυ δε νιωθεις ασφαλεις για περισσοτερα...μενεις εκει που μπορεις...ΑΣΦΑΛΗΣ!:smilea:
Παρτε και μια Photo με το 190αρι και προσεξτε τα chicken stipes (οπως τα ανεφερε καποιος πριν απο εμενα).


66477

melodystyle2003
24/10/2006, 19:30
Έτσι είναι.
Προσοχή και η οδήγηση γίνεται απόλαυση!!

X_NR750
24/10/2006, 19:33
ρε μαγκες μια ερωτησουλα βγαζετε σωμα στην στροφη?

GTZ750
24/10/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
ρε μαγκες μια ερωτησουλα βγαζετε σωμα στην στροφη?
εξαρτατε την στροφη και με ποσα θελουμε να την παρουμε!!!:D :D

X_NR750
24/10/2006, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
εξαρτατε την στροφη και με ποσα θελουμε να την παρουμε!!!:D :D

δηλαδη αν θες να πας γρηγορα βγαζεις σωμα

εγω δεν βγαζω μου κανει καπως σε καγκουρια σε δημοσιο δρομο

zephyr1
24/10/2006, 20:26
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25455&highlight=chiken

Φιλε X_NR750 ριξε μια ματια στην ευρεση,θα βρεις πολλα θεματα που σε απασχολουν.:wave2:

deusXT
25/10/2006, 13:16
πλεροφοριακά δεν χρειάζεται να παει κανεις μαλιοκουβαρα για να τελειώσει το ελαστικο. Με οποιαδηποτε ταχυτητα ανω των 50 μπορείς να τελιώσεις ελαστικο. Στο βεστρομακι γυρνωντας απο καλαματα στις στροφες μεγαλοπολης το βεστρομακι δεν πηγαινε ουτε 200 ουτε 100. Φουρκετες είχε και εμπαινα με καμια 40-50. Σε στάση είδα το ελαστικο με αρκετά λιγότερο απο μισό δακτυλο περιθωριο.
Το κουλό θα μου το εξηγησει καποιος? Εδω και καιρο εχω παρατηρησει ότι σε βολτες με φιλαράκια το τσικεν στραιπ στα δεξια είναι στανταρ μεγαλύτερο απο το αντιστοιχο αριστερο.
1) ναι είμαι ψιλο κουλος
2) ηταν σχετικά μεγαλες βολτες (ανω των 200 χλμ οποτε λογικα τοσες δεξιες όσες αριστερες)

javrar6
23/11/2006, 23:35
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΙΡΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΙ ΣΩΣΤΑ ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ .

ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗ ΠΤΩΣΗ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ( ΕΥΤΥΧΩΣ)ΜΟΝΟ ΥΛΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ .

ΕΒΛΕΠΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΥΝΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ AΚΑΤΟΡΘΟΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΔΗΝΑΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.
ΑΡΧΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΚΟΛΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΡΧΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ Η ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΙ ΜΑΣ . ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΑΙΡΕΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΖΩ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ .

ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ . ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΣΦΑΛΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΑΨΟΓΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ
( ΚΩΣΤΑΣ ) ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΗ ΜΟΥ ΛΥΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΑΝΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΣ ΣΩΣΤΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ. ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΑΥΤΑ ΑΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ . ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΞΥΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΨΕΜΑ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΑΝΕΒΗΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΣ ΣΕΡΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΑΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΑΓΙΚΟ ΗΧΟ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΡΡΡΡΡΡΡΡςςςςςςςςςςςςςςς ΗΤΑΝ Η ΠΟΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ .


ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΝΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΩΣΤΑ ΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ .

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΠΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΘΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΣΤΑ Η ΣΕ ΕΝΑ TRAK DAY ΚΑΙ ΦΟΡΕΣΤΕ ΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ . ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗ ΠΤΩΣΗ Η ΠΡΩΤΗ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ.......ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΡΗΤΗ

:) :) :) :) :winka: :winka: :sun: