PDA

View Full Version : Ελαστικότητα πλαισίου...και κεφαλή μοτέρ..



motaba
23/10/2006, 10:32
Καλημέρα !

Έφτιαξα λοιπόν τα 4 μπουζόνια στο μοτέρ του παλιού Tenere (1VJ) και μετά από περίπου 10.000 χλμ πάλι τα ίδια.. Χάνει από την φλάτζα καύσεως..:(
Εννοείτε ότι δεν το ξαναφτιάχνω..

Άκουσα όμως το εξής,

Τα συγκεκριμένα πλαίσια (για ΧΤ και Tenere) πριν του 96 είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα - περισσότερο εμφανές μετά από πτώση - ...
Ελαστικότητα του σκελετού.
Πιο συγκεκριμένα, το σημείο του σκελετού στο οποίο "δένει" η κεφαλή του μοτέρ λόγω ελαστικότητας τραβάει την κεφαλή πρός το πάνω :uplate: .... με αποτέλεσμα να κλωτσάει... :hypnotize

Τι λέτε ρε παιδιά ??

OldMan
23/10/2006, 10:58
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν θυμάμαι αν τα λέγαμε με σένα για κάτι σκελετούς "μαστίχα" ....:sad:

motaba
23/10/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν θυμάμαι αν τα λέγαμε με σένα για κάτι σκελετούς "μαστίχα" ....:sad:

Ναι, Ναι με μένα αγαπητέ!!

Αλλά παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά...? Τραβηγμένο μου φαίνεται !.....όχι το πλαίσιο :smokin:

OldMan
23/10/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Αλλά παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά...?

Απλά, δοκίμασε να "λασκάρεις" λίγο τις βίδες που πιάνουν την κεφαλή στον σκελετό (με sillent block και παξιμάδι ασφαλείας, εννοείται...) και δες αν θα ξαναχαλάσουν τα μπουζόνια...!!!:beer:

motaba
23/10/2006, 11:19
Thanks OldMan!

Η λύση του sillent block μάλλον δεν διορθώνει τα πράγματα :(

Εαν παίζει κάτι τέτοιο το project πάει αύτανδρο για φούντο...
Μου έκανε εντύπωση πάντως αυτή η άποψη μιας φαίνεται αρκετά ψαγμένη..
Τι να πώ...











θα βάλω τα λεφτά στο κουμπαρά να περιμένω τα BMW '07... :cool:

OldMan
23/10/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
θα βάλω τα λεφτά στο κουμπαρά να περιμένω τα BMW '07...

Όσες καλημέρες είπαμε, είπαμε....!!! :D

stefanos
23/10/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Thanks OldMan!

Η λύση του sillent block μάλλον δεν διορθώνει τα πράγματα :(

Εαν παίζει κάτι τέτοιο το project πάει αύτανδρο για φούντο...
Μου έκανε εντύπωση πάντως αυτή η άποψη μιας φαίνεται αρκετά ψαγμένη..
Τι να πώ...











θα βάλω τα λεφτά στο κουμπαρά να περιμένω τα BMW '07... :cool:

Μα δεν πάμε καθόλου καλά.
Αν ο κινητήρας είναι ενεργό μέλος του πλαισίου τότε είναι υπολογισμένος να τραβάει τα ανάλογα ζόρια.
Αν δεν είναι τότε υπάρχει σινεμπλόκ που δεν φορτίζει την κεφαλή και τον κινητήρα,αντίθετα κρατάει τους κραδασμούς μακριά απο το πλαίσιο.
Εγώ ήξερα οτι τα χτ απο καταβολής κόσμου ήταν αξιόπιστα μηχανάκια.
Τώρα να θέλουν φλάτζες κεφαλής κάθε 10κ επειδή λυγίζει το πλαίσιο μου φαίνεται κάπως
Μ@Λ@Κ/@.
Και οχι απλά κάπως.... αλλά ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΗ Μ@Λ@ΚΙ@.
Αντίθετα βλέπω πολύ πιθανό να θέλει πλάνισμα η κεφαλή, η να ξαναστράβωσε λόγω του ότι αλλαχτήκαν τα μπουζόνια με δόσεις, η οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτό τέλος πάντων.

OldMan
23/10/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν ο κινητήρας είναι ενεργό μέλος του πλαισίου τότε είναι υπολογισμένος να τραβάει τα ανάλογα ζόρια.

Σε Γιαπωνέζικο του '90 ??? :lol: :rotflmao: :lol:

stefanos
23/10/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε Γιαπωνέζικο του '90 ??? :lol: :rotflmao: :lol:

Ολο στο πονηρό πάει το μυαλό σου.
Μου φαίνεται οτι στο ΧΤ δεν είναι κλειστό το πλαίσιο κάτω απο τον κινητήρα οπότε αναγκαστικά ο κινητήρας είναι ενεργό μέλος του πλαισίου.
Παρόλα αυτά επιμένω δεν είναι αυτό το πρόβλημα της κεφαλής.

motaba
23/10/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μα δεν πάμε καθόλου καλά...

Τώρα να θέλουν φλάτζες κεφαλής κάθε 10κ επειδή λυγίζει το πλαίσιο μου φαίνεται κάπως
Μ@Λ@Κ/@.
Και οχι απλά κάπως.... αλλά ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΗ Μ@Λ@ΚΙ@.
Αντίθετα βλέπω πολύ πιθανό να θέλει πλάνισμα η κεφαλή, η να ξαναστράβωσε λόγω του ότι αλλαχτήκαν τα μπουζόνια με δόσεις, η οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτό τέλος πάντων.

Μακάρι Στέφανε να είναι έτσι τα πράγματα..

Να σου πω την αλήθεια - επειδή δεν κατέχω πιολύ από μηχανολογικά - "ψάρωσα" κάπως :a21: όταν μου είπαν αυτό το ενδεχόμενο...

:wave2:

OldMan
23/10/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Παρόλα αυτά επιμένω δεν είναι αυτό το πρόβλημα της κεφαλής.

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι όταν έχουμε "πετσικαρισμένη" κεφαλή, ΚΑΙ πλανάρουμε, ΚΑΙ αλλάζουμε όλα τα μπουζόνια ΚΑΙ ελέγχουμε για την κατάσταση των θηλυκών σπειρωμάτων...

(σε αντίθετη περίπτωση, .... :a31: )

motaba
23/10/2006, 12:31
Σε πολλά forum του εξωτερικού με σχεδόν μοναδικό θέμα τα διάφορα μοντέλα Tenere, για το 1VJ λένε ότι είχε ΕΞ'ΑΡΧΗΣ πρόβλημα σε αυτό το σημείο..

Επειδή το μεγάλο τεπόζιτο μαζί με το φτερό χωρίς γρίλιες "έκλειναν" το ρέυμα αέρα για επαρκή ψύξη του μοτέρ σε συνδιασμό με τα κοντά σπειρώματα στο εσωτερικό του κυλίνδρου είχαν σαν αποτέλεσμα την υπερθέρμανση με αυτό το αποτέλεσμα..

Πάντως και ελέχθηκε η κεφαλή (δεν ήθελε πλάνισμα) και αλλάχθηκαν τα μπουζόνια (δυστυχώς όχι όλα μαζί..) και μπήκαν μούφες με καινούργια σπειρώματα..

Σε περίπτωση αλλαγής μοτέρ ('02-'03) τι θα γίνει άραγε...?

dirtbird
23/10/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν ο κινητήρας είναι ενεργό μέλος του πλαισίου τότε είναι υπολογισμένος να τραβάει τα ανάλογα ζόρια.

Μα'στα.

Τώρα μας εγινες και 'Lost in the calculation' τύπος (γκαμο την FEA μου, γκαμο):smokin: :smokin: