PDA

View Full Version : Γνώσεις....



villy
23/10/2006, 12:08
Για αυτούς που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα...

Να μερικές βασικές γνώσεις...

Το υγρό μέσα στις φρέσκες καρύδες μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν υποκατάστατο του πλάσματος στο αίμα!

Κανένα κομμάτι χαρτί δεν μπορεί να διπλωθεί
παραπάνω απο 7 φορές.

Τα γαιδουράκια σκοτώνουν ετησίως περισσότερους ανθρώπους απο την πτώση αεροπλάνων!

Καίς περισσότερες θερμίδες όταν κοιμάσαι παρά όταν βλέπεις τηλεόραση!

Οι βαλανιδιές δεν παράγουν βελανίδια παρά όταν γίνουν τουλάχιστον 50 ετών ή και περισσότερο.
Το πρώτο προιόν που είχε barcode ήταν η τσιχλα Wrigley's

Ο Βασιλιάς στις κούπες είναι ο μόνος Βασιλιάς ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΤΑΚΙ!

Η Αφροδίτη είναι ο μόνος πλανήτης που στριφογυρίζει κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού.

(Καθώς η Αφροδίτη συσχετίζεται συνήθως με τη γυναίκα, τι σας λέει αυτό;)


Τα μήλα και όχι η καφείνη είναι πιο αποτελεσματικά για να σας ξυπνήσουν το πρωί.

Τα περισσότερα μόρια της σκόνης στο σπίτι σας προέρχονται απο νεκρά κύταρα του δέρματος σας!!!

Ο πρώτος ιδιοκτήτης της Marlboro Company πέθανε απο καρκίνο του λάρυγγα. Το ίδιο έγινε και με τον πρώτο "Marlboro Man."

Ο Walt Disney φοβόταν ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ!!!

ΤΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ ΛΥΩΝΟΥΝ
ΣΤΟ ΞΥΔΙ!

Είναι δυνατόν οι αγελάδες να ανέβουν τις σκάλες αλλά όχι να τις κατέβουν.

Η κραυγή της πάπιας δεν έχει ηχώ και κανείς δεν ξέρει γιατί.

Οι οδοντίατροι συνιστούν να τοποθετούμε τον οδοντόβουρτσα μας τουλάχιστον
2 μέτρα απο τη λεκάνη για να αποφεύγονται τα σταγονίδια που προέρχονται
απο το τράβηγμα στο καζανάκι!!!

Καί τελευταίο και καλύτερο...

Οι χελώνες μπορούν να ανασάνουν απο τον κώλο τους...



:uplate: :eyepop: :cool:

cityfly
23/10/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy


Οι χελώνες μπορούν να ανασάνουν απο τον κώλο τους...



:uplate: :eyepop: :cool:


ε σιγά και ο άνθρωπος μπορεί να ξαλαφρώσει από τον κώλο του

και μετά να πάρει μια ανάσα ανακούφισης

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lady-rider
24/10/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy


Καίς περισσότερες θερμίδες όταν κοιμάσαι παρά όταν βλέπεις τηλεόραση!



:lol: :bigcry: :bigcry: :lol:

perastikos
24/10/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Κανένα κομμάτι χαρτί δεν μπορεί να διπλωθεί
παραπάνω απο 7 φορές.

Mallon edw milas gia to klasiko A4 kai oti prepei na to diplwneis kathe fora sti mesi

villy
24/10/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Mallon edw milas gia to klasiko A4 kai oti prepei na to diplwneis kathe fora sti mesi



Επειδή μου το έστειλαν και επειδή είχα κι εγώ την ίδια απορία, το έκανα και είδα ότι ισχύει για Α4! Α3 δεν έχω πρόχειρο...:wave2: :wave2: :wave2:

cityfly
24/10/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Επειδή μου το έστειλαν και επειδή είχα κι εγώ την ίδια απορία, το έκανα και είδα ότι ισχύει για Α4! Α3 δεν έχω πρόχειρο...:wave2: :wave2: :wave2:


δε νομίζω ότι το μέγεθος του χαρτιού έχει σημασία

villy
24/10/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δε νομίζω ότι το μέγεθος του χαρτιού έχει σημασία


Αν το δοκίμασες πάω πάσο! Απλά έχω τις αμφιβολίες μου...

Φανταζόμουν ότι παίζει ρόλο και το μέγεθος του χαρτιού και το πάχος...

:wave2: :wave2: :wave2:

GIXXERAKIAS
24/10/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ε σιγά και ο άνθρωπος μπορεί να ξαλαφρώσει από τον κώλο του

και μετά να πάρει μια ανάσα ανακούφισης

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: τι μλκ εχω κλασει στο γελιο λεμε:eyepop: :eyepop: ουφ τι ανακουφιση :rotflmao:

fethry
24/10/2006, 13:40
καθηστε ρε ανθρωποι... μια κολλα Α0 αν τη διπλωσεις 4 φορες γινεται Α4... και μια κολλα Α4 διπλωνεται 3-4 φορες για πλακα... αρα μια κολλα Α0 διπλωνεται ανετα 8 φορες... ε?

villy
24/10/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
καθηστε ρε ανθρωποι... μια κολλα Α0 αν τη διπλωσεις 4 φορες γινεται Α4... και μια κολλα Α4 διπλωνεται 3-4 φορες για πλακα... αρα μια κολλα Α0 διπλωνεται ανετα 8 φορες... ε?


Παίζει ρόλο και το πάχος του χαρτιού όταν διπλώνεται.



Μόλις δοκίμασα και σε Α3 που είναι διπλάσια της Α4 και πάλι 7 φορές διπλώνει :eyepop: :confused: :confused: :confused:


Άλλος;;;

costas81
24/10/2006, 14:07
Καλα δεν το πιστευω!
Καθομαι και διπλωνω Α4 και και Α3 κολες χαρτι!
Και καμια δεν διπλωνει πανω απο 7 φορες!


:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

kalesin
24/10/2006, 14:41
το εχω δοκιμασει απο μικρος που το ξερω. Ανεξαρτητα απο το μεγεθος κ το παχος του χαρτιου, δεν διπλωνει πανω απο 7 φορες.

Ουτε εφημεριδα, ουτε τσιγαροχαρτο ουτε τιποτα


:wave2:

perastikos
24/10/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
το εχω δοκιμασει απο μικρος που το ξερω. Ανεξαρτητα απο το μεγεθος κ το παχος του χαρτιου, δεν διπλωνει πανω απο 7 φορες.

Ουτε εφημεριδα, ουτε τσιγαροχαρτο ουτε τιποτα


:wave2:

40 xronia diplwtis pou leme :lol:

Pantws kai egw gia to paxos tou xartiou exw amfivolia.... Anyway

Se ena mail pou mou eixan steilei palia ypirxe kai ena me pswmi tou tost. Den mporeis na katapieis mia feta se ligotero apo 60 (i 90 den thimamai) secs me tipota! Stegnwnei to stoma sou apo salio kai konteveis na pnigeis.... To kolpo einai na tin kaneis pola mikra komatakia kai na ta katevazeis sxedon amasita. Antitheta oloi otan tous to les tin vazoun sto stoma me 1-2 mpoukies kai menoun mpoukomenoi :lol:

hidefnick
24/10/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy

Καίς περισσότερες θερμίδες όταν κοιμάσαι παρά όταν βλέπεις τηλεόραση!

Ισχύει ότι και αν βλέπεις???????:a13: :a13: :a13:

villy
25/10/2006, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Ισχύει ότι και αν βλέπεις???????:a13:




Aρκεί να βλέπεις μόνο και όχι να κάνεις....:a31: :a021: :a48: και άλλα πολλά.... :a13: :a13: :a13:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φιλαλήθης
25/10/2006, 07:08
Η κραυγή της πάπιας δεν έχει ηχώ και κανείς δεν ξέρει γιατί.

Ψέμα... http://www.snopes.com/critters/wild/duckecho.htm


Τα περισσότερα μόρια της σκόνης στο σπίτι σας προέρχονται απο νεκρά κύταρα του δέρματος σας!!!

βλακεία/ανακρίβεια... άμα λείπω από το σπίτι μου; πάλι τα περισσότερα "μόρια" (η σκόνη δεν είναι "μόρια") σκόνης είναι από τα νεκρά μου κύτταρα; ή μήπως τα σπίτια στα οποία δε ζει κανείς δεν έχουν σκόνη;

όσο για το δίπλωμα του χαρτιού, τα συνηθισμένα είδη χαρτιού είναι πολύ δύσκολο να τα διπλώσεις 7 φορές γιατί με 7 φορές δίπλωμα καταλήγεις με 128 φορές το πάχος του αρχικού. Δεν είναι αδύνατο, όμως.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
καθηστε ρε ανθρωποι... μια κολλα Α0 αν τη διπλωσεις 4 φορες γινεται Α4... και μια κολλα Α4 διπλωνεται 3-4 φορες για πλακα... αρα μια κολλα Α0 διπλωνεται ανετα 8 φορες... ε?

ένα Α0 αν το διπλώσεις 4 φορές... τί θα γίνει; για σκέψου το...;

Σε τι θα διαφέρει αυτό, στο οποίο θα καταλήξεις με το παραπάνω, από ένα φύλο Α4;

villy
25/10/2006, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Ψέμα... http://www.snopes.com/critters/wild/duckecho.htm



βλακεία/ανακρίβεια... άμα λείπω από το σπίτι μου; πάλι τα περισσότερα "μόρια" (η σκόνη δεν είναι "μόρια") σκόνης είναι από τα νεκρά μου κύτταρα; ή μήπως τα σπίτια στα οποία δε ζει κανείς δεν έχουν σκόνη;




Για το 1ο έχεις δίκιο. :winka:

Για το 2ο μιλάμε για κανονικά κατοικήσιμα σπίτια. Οπότε 1 (http://www.answerbag.com/q_view.php/40430) 2 (http://www.bgitool.com/dust.html) 3 (http://www.bbc.co.uk/dna/h2g2/A581032) και άλλα...

Όσο για το αν η σκόνη είναι μόρια, αποτελείται και από μόρια και από χημικές ενώσεις και ζωντανούς οργανισμούς και χίλιες δύο παπαριές!



Αν ψάχνεις να βρεις αφορμές για να διαφωνήσεις οκ, πάω πάσο. Είναι σαν να λέμε ότι το CBF 250 πιάνει τα 140χλμ/ώρα και αρχίζεις να μου λες, όχι γιατί μπορείς να έχεις επάνω 2ο άτομο, μπαγκαζιέρα και να μπλέξεις σε κίνηση...και... :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Φιλαλήθης
25/10/2006, 09:22
Δεν είναι "αφορμές για διαφωνία".

Αλλά αυτά που λένε, έτσι, απόλυτα, απλά δεν ισχύουν. Ισχύουν υπό συνθήκες.

Όπως ακριβώς είπες για το cbf. Δεν "τα πιάνει". "Τα πιάνει" υπο συνθήκες.

gerodim
25/10/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δεν είναι "αφορμές για διαφωνία".

Αλλά αυτά που λένε, έτσι, απόλυτα, απλά δεν ισχύουν. Ισχύουν υπό συνθήκες.

Όπως ακριβώς είπες για το cbf. Δεν "τα πιάνει". "Τα πιάνει" υπο συνθήκες.

Και πάλι λάθος... ΤΟ CBF "τα πιάνει" και "δεν τα πιάνει" υπο συνθήκες...

Φιλαλήθης
25/10/2006, 12:37
Τί πας να διορθώσεις ρε;

σωστό είναι :lol:

{ "τα πιάνει" υπό συνθήκες } είναι απολύτως ισοδύναμο με το { "δεν τα πιάνει" υπό συνθήκες }

... άιντε...

fethry
25/10/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
ένα Α0 αν το διπλώσεις 4 φορές... τί θα γίνει; για σκέψου το...;

Σε τι θα διαφέρει αυτό, στο οποίο θα καταλήξεις με το παραπάνω, από ένα φύλο Α4;


η κολλα Α0 γινεται σταδιακα Α1 με 1 διπλωμα, Α2 με 2, Α3 με 3 και Α4 με 4 διπλωματα...
ολα τα διπλωματα στη μεση προφανως...
το μονο που διαφερει ειναι (και παλι προφανως) το παχος αυτου που 8α προκυψει...

κυριε φιλαληθη δεν ειμαστε ζωα, ανθρωποι σκεπτομενοι ειμαστε...
τωρα επειδη εγω το πιστευω αυτο που αναφερω παραπανω για τους ανθρωπους με τους οποιους συνομιλω εστω και μεσω forum, δεν αναλυω 100% την καθε προταση γιατι πιστευω πως γινεται ευκολα κατανοητο... ειναι προσβολη να εξηγεις σε καποιον τα ευκολως εννοουμενα... αν καποιος δεν καταλαβει ας ρωτησει...

Φιλαλήθης
25/10/2006, 23:33
Κοίτα να δεις... εγώ την εξήγηση την ξέρω, γιατί δε διπλώνεται το χαρτί παραπάνω από 7 φορές, παρά μόνο πολύ δύσκολα.

Προσπαθώ, με ερωτήσεις, να σε καθοδηγήσω πρός την εξήγηση, αντί να σου πω στεγνά την απάντηση.

Αν σε προσέβαλε αυτό...

fethry
26/10/2006, 09:28
το δυσκολο με το ακατορθωτο εχουν τεραστια διαφορα...
στην αρχη του θεματος αναφερθηκε οτι το χαρτι ΔΕ διπλωνεται...

Φιλαλήθης
26/10/2006, 12:36
Ε, γι'αυτό λέω και γω ότι είναι βλακείες αυτά που λέει μέσα.