PDA

View Full Version : βελτίωση φωτισμού kazer



ANTY2
23/10/2006, 12:16
καλημέρα σας

διάβασα διάφορα για λάμπες αλογόνου & ξένου και έχω πία απορία
δοκίμασα και εγώ μία λάμπα απλή αλογόνου περίπου 30watt με 3? περίπου και τα αποτελέσματα ήταν πολύ μικρή βελτίωση, και απο την άλλη φοβάμαι για την καλωδίωση, γιατι τα watt της μαμάς λάμπας ήταν πολύ λιγότερα (αν θυμάμε καλά 18 watt)
Για kawasaki kazer έχει δοκιμάσει κανείς λύση με ικανοποιητικά αποτελέσματα και ευχής έργον με χαμηλό κόστος ???

ευχαριστώ συνάδελφοι

kostakisK
23/10/2006, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTY2
καλημέρα σας

διάβασα διάφορα για λάμπες αλογόνου & ξένου και έχω πία απορία
δοκίμασα και εγώ μία λάμπα απλή αλογόνου περίπου 30watt με 3? περίπου και τα αποτελέσματα ήταν πολύ μικρή βελτίωση, και απο την άλλη φοβάμαι για την καλωδίωση, γιατι τα watt της μαμάς λάμπας ήταν πολύ λιγότερα (αν θυμάμε καλά 18 watt)
Για kawasaki kazer έχει δοκιμάσει κανείς λύση με ικανοποιητικά αποτελέσματα και ευχής έργον με χαμηλό κόστος ???

ευχαριστώ συνάδελφοι

Καλησπέρα φίλε ΑΝΤΥ2
Νομίζω οτι κάπου κάνεις λάθος με τα Watt που αναφέρεις ! Εάν απο τα 18 πήγες στα 30 , δηλαδή αύξηση πάνω από 50% οχι μόνο δεν θα βλέπεις καλύτερα αλλά το συρματάκι της λάμπας ίσα ίσα που θα κοκινίζει !! Αν δε σού καψει την ασφάλεια πρόσεχε τα καλώδια γιατί μπορεί να λειώσουν !Η συμβουλή μου είναι να βρείς μια καλής ποιότητας λάμπα , οποσδήποτε στα ιδια Watt. Εγώ χρησιμοποιώ τις OSRAM COOL BLUE ή TRIFA XENON BLUE και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Βέβαια το μηχανάκι μου φοράει Η4 και δεν ξέρω εάν υπάρχουν για τον δικό σου τύπο.Ψάξ'το!!

ΥΓ1 Οι λάμπες που προανέφερα είναι χρώματος μπλέ και το φως τους είναι κάτασπρο όπως περίπου είναι οι xenon ( σε καμμία περίπτωση δεν είναι xenon που είναι ολόκληρο σύστημα φωτισμού και λειτουργεί με κάμποσες χιλιάδες volt )

ΥΓ2 Όλες οι λάμπες είναι αλογόνου ( τα αλογόνα απο όσο θυμάμαι απο την Χημεία είναι 7 όπως φθόριο , νέο , λίθιο κλπ ) Υπάρχουν όμως και οι xenon που είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό και σίγουρα δεν κάνουν για το μηχανάκι σου.

Φιλικά ΚΩΣΤΑΣ

Vstrommer71
23/10/2006, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTY2
καλημέρα σας

διάβασα διάφορα για λάμπες αλογόνου & ξένου και έχω πία απορία
δοκίμασα και εγώ μία λάμπα απλή αλογόνου περίπου 30watt με 3? περίπου και τα αποτελέσματα ήταν πολύ μικρή βελτίωση, και απο την άλλη φοβάμαι για την καλωδίωση, γιατι τα watt της μαμάς λάμπας ήταν πολύ λιγότερα (αν θυμάμε καλά 18 watt)
Για kawasaki kazer έχει δοκιμάσει κανείς λύση με ικανοποιητικά αποτελέσματα και ευχής έργον με χαμηλό κόστος ???

ευχαριστώ συνάδελφοι
Συντεκνε δεν διευκρινησες ποιο ακριβως ποιο KazeR εχεις,το παλιο με τις δυο απλες λαμπες ή το καινουργιο με τον μονό προβολεα?Αν εχεις το παλιο μενεις οπως εισαι με τα καντηλακια.Αν εχεις το νεο(που εχει μια λαμπα Η4) πιθανον κατι μπορει να παιξει για Xenon λαμπα αλλα τα ξερουν καλυτερα οι ηλεκτρολογοι αυτα!Ελπιζω να βοηθησα

ANTY2
24/10/2006, 07:05
αγαπητοί κύριοι συνάδελφοι

πρώτα απο όλλα, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Δυστηχώς (τουλάχιστον για τα φώτα) έχω το παλιό KazeR.
Οπότε μετα λύπης μου μαθαίνω οτι μένω με τα κεράκια.
Οσο αφορά αυτά που είπες φίλε kostakisk έχω και εγώ την ίδια υποψία με εσένα, αλλά είπα να την δοκιμάσω αυτη την λάμπα, καθως αυτός που μου την πούλησε επέμενε οτι δέν υπάρχει πρόβλημα.
Μάλον θα πάω να βρώ καμιά καλή για το παπί μου. Καμιά πρόταση κανείς??

να περνάτε καλά !!