PDA

View Full Version : Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..



makis206
23/10/2006, 22:21
Tι γίνεται στην περίπτωση που αλλάζουμε το τελικό της εξάτμισης σε καρμπυρατεράτο μηχανάκι ;

CBF-600 κι έχω ήδη αλλάξει το φίλτρο αέρα με ένα K&N χωρίς να χρειαστεί καποία ρύθμιση στα καρμπυρατέρ. Ισχύει το ίδιο και με την αντικατάσταση aftermarket τελικού εξάτμισης που θα του κάνω αύριο ;

Θα την αντικαταστήσω μόνος μου, μήπως όμως χρειάζεται να επισκευτώ το μηχανικό μου για κάποιες ρυθμίσεις που κρίνονται απαραίτητες ή απλώς το αλλάζω και όλα οκ ;

Ευχαριστώ :cool:

:beer: :wave2:

makis206
24/10/2006, 06:50
Να συμπληρώσω οτι η εξάτμιση είναι της Lazer και κατασκευάζεται αποκλειστικά για το CBF, δεν είναι universal το τελικό δηλαδή εκτός κι αν ταιριάζει και σε άλλα μοντέλα το ίδιο.. στη σελίδα της Lazer πάντως το βρήκα μόνο για CBF-600.

Kαι υποθέτω πως το τοποθετώ και όλα οκ όσο αναφορά το δούλεμα του μοτέρ..

-Δουλεύει όμως στην πραγματικότητα σωστά ;
-Τίθεται θέμα καλής η κακής καύσης με την αλλαγή σε ένα πιο ελεύθερο τελικό ;

Ότι άλλο σκεφτείτε, έχω μεγάλα αυτιά κι ακούνε σαν τη γάτα :lol:

:beer: :wave2:

alex14
24/10/2006, 10:23
Εγω αλλαξα εξατμιση και φιλτρο σε Bandit 650 με Yoshimura και BMC αντιστοιχα χωρις να πειραξω καρμπυρατερ. Το μηχανακι παει καλυτερα εκτος απο τις πολυ χαμηλες στροφες. Επισης επεσε αισθητα και η καταναλωση. Δεν νομιζω να χρειαζονται σκαλισμα τα καρμπυρατερ σου. Οσον αφορα το θεμα καλης λειτουργιας του κινητηρα, νομιζω οτι θα δουλευει αρκετα καλυτερα.

:wave2:

OldMan
24/10/2006, 10:43
Υποθέτοντας ότι το τελικό που θα βάλεις θα είναι "καλύτερο" από το μαμίσιο (από πλευράς αντηχείου), το μηχανάκι σου θα "καθαρίζει" καλύτερα τους θαλάμους καύσης του από τα καυσαέρια οπότε και θα έχει καλύτερη (όχι μεγαλύτερη...) πλήρωσή τους με καύσιμο μίγμα.

Μπορείς να το αφήσεις χωρίς "γαργάλημα" στο καρμπυρατέρ και θα πηγαίνει το ίδιο ή ελαφρώς καλύτερα από πριν !!!

Μπορείς όμως και να το "σκαλίσεις" - εφόσον έχεις και πιο "ελεύθερο" φίλτρο αέρα, με αποτέλεσμα να πηγαίνει αρκετά καλύτερα (απόδοση και κατανάλωση) από πριν (αρκεί ο "σκαλιστής" να ξέρει τι κάνει....).
(ΜΗΝ μπεις όμως στο "λούκι" για ολόσωμη εξάτμιση κ.λ.π. κ.λ.π.)

:wave2: :beer: :wave2:

alex14
24/10/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Μπορείς όμως και να το "σκαλίσεις" - εφόσον έχεις και πιο "ελεύθερο" φίλτρο αέρα, με αποτέλεσμα να πηγαίνει αρκετά καλύτερα (απόδοση και κατανάλωση) από πριν (αρκεί ο "σκαλιστής" να ξέρει τι κάνει....).

:wave2: :beer: :wave2:

Δηλαδη τι ακριβως πρεπει να περιλαμβανει το "σκαλισμα" φιλε OldMan ?

Nostra
24/10/2006, 10:51
μάλλον θα χρειαστείς δυναμομέτρηση/ καυσανάλυση και ρύθμιση καρμπυρατέρ... κοινώς jetting

Βεβαια ρυθμιση καρμπυρατέρ (ακα πεταλουδίτσες της νύχτας) θα κάνεις έτσι κι αλλιώς στο πρώτο μεγάλο service οπότε ανάλογα με τα χλμ. που έχεις τώρα ή περιμένεις ή θα κάνεις δύο φορές ρύθμιση μία τώρα και μία στο service....

:wave2:

motaba
24/10/2006, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
....

(ΜΗΝ μπεις όμως στο "λούκι" για ολόσωμη εξάτμιση κ.λ.π. κ.λ.π.)

:wave2: :beer: :wave2:


Γιατί όχι ολόσωμη εξάτμηση...? :confused:

Εφόσον η διάμετρος και το μήκος των λαιμών δεν αλλάξει..

:wave2:

OldMan
24/10/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γιατί όχι ολόσωμη εξάτμηση...? :confused:
Εφόσον η διάμετρος και το μήκος των λαιμών δεν αλλάξει..

Γι'αυτό ακριβώς...!!:lol:

Δεν θα κερδίσει τίποτε (τα 200-300 gr στο CBF δεν κάνουν διαφορά...) και θα δώσει ένα σκασμό λεφτά !!!

OldMan
24/10/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δηλαδη τι ακριβως πρεπει να περιλαμβανει το "σκαλισμα" φιλε OldMan ?

Προελάλησε ο Nostra ...!!!

:beer:

makis206
24/10/2006, 11:20
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις, Όλντμαν χρωστάω μπύρα, ρακί, τσίπουρο και ουϊσκάκι (τις περίεργες ώρες) γιατί με καθησύχασες :lol:


Στο επόμενο σέρβις θα το έχω υπόψιν μου για κάποιο έλεγχο, έως τότε τα χεράκια μου μόνο στο τιμόνι !:cool:


Να είσαστε καλά όλοι

:beer: :beer: :wave2: