PDA

View Full Version : Γνώμες ? Λύσεις ? Προτάσεις ?



PortisHead
24/10/2006, 12:42
AYTO (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/fl.jpg) είναι η κάτω πλευρά απο το καπάκι του φίλτρου λαδιού ενος TDM850.
Χωρις να ασκήσω ιδιαιτερη πίεση κατα το βίδωμα εσπασα :rolleyes: τη βίδα που βλέπετε στον κύκλο με αποτέλεσμα να μείνει η μισή μεσα στο σπείρωμα.
Εχει σπάσει σύρριζα...δλδ δεν εξέχει κατι για να την πίασω με κάποιο μυτοτσιμπιδο και να την βγάλω.
Ξερετε κανεναν αλλον τροπο πριν καταλήξω σε κολαουζους-hellicoil και δε συμαζεύεται ???

THANX !
:wave2:

OldMan
24/10/2006, 13:22
Αν έχει κοπεί σύρριζα στο καπάκι, βγάζοντάς το θα περισσέψουν 2-3 πάσα ώστε να την πιάσεις (αφού την "μορφοποιήσεις" κάπως...).

Αν έχει κοπεί σύρριζα στο κάρτερ, προσευχήσου να είναι αλουμινένια (οπότε μπορείς να ρίξεις 2-3 "σφυριές" με ίσιο κατσαβίδι και μετά να την βγάλεις με κρουστικό..)

Αν δεν πιάσει η προσευχή σου σημαίνει πως είσαι αμαρτωλός, οπότε το μηχανουργείο σε περιμένει δια τα περαιτέρω...:sad:


Υ.Γ.
Είσαι σίγουρος ότι θα έχεις διαρροή, αν την αφήσεις έτσι ???

PortisHead
24/10/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
Είσαι σίγουρος ότι θα έχεις διαρροή, αν την αφήσεις έτσι ???


Κατα τα λεγόμενα του μηχανικού μου...αν ανεβουν οι στροφές...θα έχω....μεχρι τώρα ομως δεν παρατηρησα κάτι
(και να φανταστεις οτι ολο απο στροφες πάω σπίτι....:lol: )

OldMan
24/10/2006, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Κατα τα λεγόμενα του μηχανικού μου...αν ανεβουν οι στροφές...θα έχω....μεχρι τώρα ομως δεν παρατηρησα κάτι

Τι να σΕ πω, μπρε τζάνουμ...

Συνήθως το κύκλωμα κοντα στο φίλτρο δεν ανεβάζει μεγάλη πίεση, αλλά πάλι ...
(δεν είναι ότι καλύτερο να στέλνεις λάδια στον πίσω τροχό !!!) :lol: