PDA

View Full Version : Λίγη προσοχή ρε γαμώτο...



thePrince
24/10/2006, 19:33
Με αφορμή ένα σημερινό -ανώδυνο- περιστατικό λέω να γκρινιάξω λίγο...

Όλοι ξέρουμε πως οι περισσότεροι δικυκλιστές -τουλάχιστον στην Αθήνα- παραβιάζουν συστηματικά την διπλή διαχωριστική - αναφέρομαι σε δρόμους όπως η Πατησίων, η Λιοσίων και άλλες.
Δεν θα ασχοληθώ με το γεγονός ότι είναι παράνομο, επικίνδυνο κ.α., ο καθένας είναι (;) ελεύθερος να κάνει ότι νομίζει. Την συμπεριφορά αυτή έχουμε μάθει, εμείς οι άλλοι (οι λίγοι) αλλά και οι αυτοκινητιστές, να την ανεχόμαστε - οι "κουβάδες" μάλιστα δείχνουν αξιοσημείωτη ανεκτικότητα σε μια τόσο προφανή παραβίαση του ΚΟΚ.
Θα ασχοληθώ όμως με εκείνους που με τσαμπουκά και αδιαφορία καταπατούν το δικαίωμα μας να κυκλοφορούμε ελεύθερα. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω βρεθεί αντιμέτωπος με δίκυκλο στην δική μου λωρίδα κυκλοφορίας και αναγκάζομαι να παραχωρήσω χώρο (ποιός θέλει να συγκρουστεί μετωπικά με μηχανάκι, φταίει δεν φταίει;) αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που ΔΕΝ υπάρχει χώρος ρε παιδιά, τι να κάνω; Έχω ακούσει μπινελίκια από δικυκλιστές που δεν καβαλάω την διαχωριστική (να'σαι καλά), έχω στριμωχτεί δίπλα σε λεωφορείο ή ανάμεσα στα αυτοκίνητα για να γλυτώσω την σύγκρουση, έχω φρενάρει μέχρι... endo για να αποφύγω τον απέναντι αλλά πρώτη φορά μου χτυπάει κάποιος τον καθρέπτη και δεν γυρίζει ΚΑΝ να κοιτάξει αν έγινε καμιά ζημιά. Γιατί ρε γαμώτο; Μήπως επειδή στο μποτιλιάρισμα ήταν αδύνατο να γυρίσω προς τα πίσω να τον προλάβω; Ξέρει (η δεσποινίς στην συγκεκριμένη περίπτωση - δεν φορούσε κράνος...) πόσο στοιχίζει ο καθρέπτης μου; Και αν είχα χτυπήσει κάνα χέρι; Πως συνεχίζεις τον (λάθος) δρόμο σου έτσι χωρίς δεύτερη σκέψη; Μήπως έχω άδικο ρε παιδιά; Εσείς τι κάνετε;

Φιλαλήθης
24/10/2006, 19:47
Εγώ κορνάρω. Αν δω ότι ο άλλος το έχει καβαλήσει τελείως το καλάμι (βγαίνει στο αντίθετο ρεύμα με γκάζια, 1 μέτρο κενό από αυτόν που προσπερνάει, πάνω σε διασταύρωση) μπαίνω σε τροχιά σύγκρουσης.

Σοβαρά.

Μαζεύονται στη στιγμή.

(για να προλάβω τους "διάφορους", μαζέψου στη λωρίδα σου και κομμένες οι μαλακίες. Δε θέλω να νοιώθω εγώ τύψεις για τις δικές σου μαλακίες αν χτυπήσουμε)

simeon
24/10/2006, 20:29
(για να προλάβω τους "διάφορους", μαζέψου στη λωρίδα σου και κομμένες οι μαλακίες. Δε θέλω να νοιώθω [i]εγώ τύψεις για τις δικές σου μαλακίες αν χτυπήσουμε) [/B]

+1
και οι μαλακιες εχουν τα ορια τους. και ο αλλος στην δουλεια του θελει να παει δεν ειναι ο μαλακας που πρεπει να κανει στην ακρη για να περασει ο εξυπνος παρανομα....
εχω τσακωθει πολλες φορες με τους πισινους μου που κορναρουνε γιατι δεν περναω στο αντιθετο αν και βλεπουν πως ερχετε αυτοκινητο που πηγαινει απλα και κανονικα στην λουριδα του και δεν χωραμε και οι δυο.