PDA

View Full Version : ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ



Σελίδες : [1] 2 3

el_mojito
25/10/2006, 04:26
...παραβιασες stop?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro προστιμο
...επικινδυνη οδηγηση?Σφηνες σε δημοσιο δρομο?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro
...παραβιασες κοκκινο?12 μηνες το διπλωμα και 1000 euro.
...οδηγας πιωμενος??Αντιο κολε...!Φυλακη και χωρις αναστολη και παπαριες δικηγοριστικες.
Επαιρναν συνεντευξη απο ορισμενους ''κουτακιδες'' σχετικα με το πως βλεπουν τα νεα προστιμα της τροχαιας και ολες οι παλιολουμπινες ελεγαν ''υπερβολικα ειναι,στην Ελλαδα ζουμε'' και διαφορες αλλες παπαριες θελοντας απο μεσα τους να καθησυχασουν τον εαυτο τους-ελα μωρε και τι εγινε σιγα μην ισχυσειΣτην Ελλαδα ζουμε.Δε λεω οτι κι εμεις με τα μοτορια δεν κανουμε μαιμουδιες στο δρομο.Να πιπτει ραβδος και σε μας δε λεω.Ομως εγω 2 φορες στο παρελθον πηγα να δω τα ραδικια αναποδα,και τις ιδιες μαλακιες στο δρομο που πηγαν να με στειλόυν τις βλεπω ακομα.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ.ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ,ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.ΧΟΥΝΤΑ ΡΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΚΟ.

ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΥΝΕΤΑΙ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.ΑΣ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

el_mojito
25/10/2006, 04:53
Ενταξει ενα λαθακι εγινε στον τιτλο πανω στη φουρια!!
Αυτος ειναι ο σωστος τιτλος!!

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ (χωρις γινουμε):wave2:

ASTRAKITCAR
25/10/2006, 07:35
Συμφωνω με αυτα που λες απολυτα.

Thoreevos
25/10/2006, 08:50
απόλυτα δικαιολογημένη η τσίτα σου ρε φίλε αλλά και πάλι..
το πρόστιμο ποιόν θα εμποδίσει?..

παιδεία ρε γαμώτο

VanDiemen
25/10/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
απόλυτα δικαιολογημένη η τσίτα σου ρε φίλε αλλά και πάλι..
το πρόστιμο ποιόν θα εμποδίσει?..

παιδεία ρε γαμώτο


Όλους όσους δε βγάζουν 5000 ευρώ το μήνα αλλά βγάζουν εύκολα την εξάτμισή τους για να κάνουν θόρυβο (ή Thoreevo, όπως θες πέστο)! Αν σε γράψουν κανα δυο φορές, χωρίς να δεχτούν ούτε κουβέντα, θα δεις τι καλά που θα σε εμποδίσει από το παρανομήσεις την επόμενη!! Συμφωνώ με την "παιδεία" που λες αλλά σε μερικούς ανθρώπους δε γίνεται.. δε μπαίνει αυτό το πράγμα.. δεν τη δέχονται! Αυτοί είναι καλύτεροι, ανώτεροι, πιο δυνατοί, πιο όμορφοι... τι παιδείες και κολοκύθια.. Αυτοί πατάνε γκάζι και όλοι τους θαυμάζουν!

φατα μουτρα
25/10/2006, 09:19
Ας εφαρμόζονταν τα πρόστιμα που ίσχυαν μεχρι σ'ημερα και θα σου έλεγα εγω ποιος θα πέρναγε με κοκκινο. Αλλα τα όργανα λειτουργούν μόνο αν είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία και όταν τους καπνίσει , ενω θα έπρεπε να τους γράφουν ΟΛΟΥΣ!!!! Ουτε χάρες ούτε μαλακίες.
Φυσικά η καταστολή δεν λύνει το πρόβλημα που όπως ειπώθηκε είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ

div400
25/10/2006, 09:27
συμφωνω με τους προλαλησαντες αλλα διατηρω μια επιφύλαξη ακριβως επιδη ειμαστε στο ελλαδισταν....

απο 100 που θα αφεραιθει το διπλωμα, οι 50 θα βαλουν δοντι και θα την σκαπουλαρουν, οι 40 απλα θα συνεχισουν να οδηγουν ΧΩΡΙΣ διπλωμα και οι 10 θα ειναι αυτοι που θα συνετιστουν για λιγες μερες.....
και γιατι αυτο? γιατι ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΒΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!

:confused: :mad:

Thoreevos
25/10/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΒΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!



:beer: :beer: :beer:

odt
25/10/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_mojito
...παραβιασες stop?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro προστιμο
...επικινδυνη οδηγηση?Σφηνες σε δημοσιο δρομο?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro
...παραβιασες κοκκινο?12 μηνες το διπλωμα και 1000 euro.
...οδηγας πιωμενος??Αντιο κολε...!Φυλακη και χωρις αναστολη και παπαριες δικηγοριστικες.
Επαιρναν συνεντευξη απο ορισμενους ''κουτακιδες'' σχετικα με το πως βλεπουν τα νεα προστιμα της τροχαιας και ολες οι παλιολουμπινες ελεγαν ''υπερβολικα ειναι,στην Ελλαδα ζουμε'' και διαφορες αλλες παπαριες θελοντας απο μεσα τους να καθησυχασουν τον εαυτο τους-ελα μωρε και τι εγινε σιγα μην ισχυσειΣτην Ελλαδα ζουμε.Δε λεω οτι κι εμεις με τα μοτορια δεν κανουμε μαιμουδιες στο δρομο.Να πιπτει ραβδος και σε μας δε λεω.Ομως εγω 2 φορες στο παρελθον πηγα να δω τα ραδικια αναποδα,και τις ιδιες μαλακιες στο δρομο που πηγαν να με στειλόυν τις βλεπω ακομα.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ.ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ,ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.ΧΟΥΝΤΑ ΡΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΚΟ.

ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΥΝΕΤΑΙ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.ΑΣ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

Ελπίζω μόνο να μην ισχύσει και κανένα 6 μήνες δίπλωμα και 500? πρόστιμο για εξάτμιση και πέρασμα τσαμπέ από τα διόδια...:sick:

Trickster
25/10/2006, 09:54
Αν δεν γίνει μαθημα κυκλοφοριακής αγωγής απο το νηπιαγωγείο δεν μπορούμε να ελπίζουμε σε τσουχτερά πρόστιμα για να γίνουν οι έλληνες οδηγοί..
Κάπου το συζήταγα και άκουσα πως το μάθημα αυτό ενώ έχει δωθεί για μελέτη στο υπουργείο δεν έχει εγκριθεί ακόμα.. και σκέφτομαι εγώ..
αν είναι κάτι άλλο εκτός από γραφειοκρατεία μήπως τελικά υπάρχουν σκοπιμότητες ο έλληνας να μην γίνει ποτέ καλός οδηγός;;;

Thoreevos
25/10/2006, 10:37
καθώς θα έπρεπε να γίνει κ μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής και στους γονείς..
για φαντάσου..

-Μπαμπά, στο σχολείο η δασκάλα μας λέει ότι στο stop πρέπει κανονικά να σταματάμε και να κοιτάμε..
-Έλα μωρέ τώρα με τις μ@λ@κίες, αμα δε μπερνάει κανένας δε μπειράζει.. Τι, στραβός είσαι κ δε βλέπεις να ερχεται κανένας?

:sick:

BELZEBOYLIS
25/10/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_mojito
...παραβιασες stop?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro προστιμο
...επικινδυνη οδηγηση?Σφηνες σε δημοσιο δρομο?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro
...παραβιασες κοκκινο?12 μηνες το διπλωμα και 1000 euro.
...οδηγας πιωμενος??Αντιο κολε...!Φυλακη και χωρις αναστολη και παπαριες δικηγοριστικες.
Επαιρναν συνεντευξη απο ορισμενους ''κουτακιδες'' σχετικα με το πως βλεπουν τα νεα προστιμα της τροχαιας και ολες οι παλιολουμπινες ελεγαν ''υπερβολικα ειναι,στην Ελλαδα ζουμε'' και διαφορες αλλες παπαριες θελοντας απο μεσα τους να καθησυχασουν τον εαυτο τους-ελα μωρε και τι εγινε σιγα μην ισχυσειΣτην Ελλαδα ζουμε.Δε λεω οτι κι εμεις με τα μοτορια δεν κανουμε μαιμουδιες στο δρομο.Να πιπτει ραβδος και σε μας δε λεω.Ομως εγω 2 φορες στο παρελθον πηγα να δω τα ραδικια αναποδα,και τις ιδιες μαλακιες στο δρομο που πηγαν να με στειλόυν τις βλεπω ακομα.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ.ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ,ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.ΧΟΥΝΤΑ ΡΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΚΟ.

ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΥΝΕΤΑΙ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.ΑΣ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

Den mas xezeis re blaka , pou thes kai xounta!!!:confused:

Thoreevos
25/10/2006, 10:53
"πλάκα πλάκα επί χούντας", (έλεγε ο παππούς) "όλα πήγαιναν ρολόι"..

φοβέρα θάλουμε ρε φούστη τελικά? και μόνο άγιοι δεν είμαστε :sick:

fethry
25/10/2006, 11:22
πιστευω οτι καλυτερη ειναι η προληψη παρα η αντιμετωπιση... το βασικο ειναι να υπαρχουν σωστες βασεις και ο οδηγος να βγαινει στο δρομο με σωστη και υπευθυνη νοοτροπια...
και να βαλεις τα προστιμα στα υψη δε γινεται δουλεια...

fethry
25/10/2006, 11:23
γιατι να σου πω τι θα γινει? θα ειναι 5 η ωρα ξημερωματα, θα προχωραω σ'εναν αδειο δρομο, το φαναρι ειναι κοκκινο κι εγω αφου κοιταξω προσεκτικα θα περασω...
θα πεταχτει ο μπατσος απο τη γωνια και θα μου χωσει 500e προστιμο και 12 μηνες δε θα'χω διπλωμα... και σε περιπτωσεις που πραγματικα θα υπαρχει κινδυνος οι μπατσοι θα πινουν καφε στις καντινες...
αδικο δεν ειναι?
γιατι στην πραγματικοτητα σ'αυτο αποσκοπουν τα προστιμα... να γινει πλουσιο το κρατος απο "λαθη" οδηγων... νομιζεις οτι ενδιαφερονται για τη σωματικη μας ακεραιοτητα?

alximistis
25/10/2006, 11:31
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι νόμοι και τα πρόστιμα αλλά και η εφαρμογή τους.
Συνήθως δηλαδή συμβαίνει το εξής:
βγαίνουν στους δρόμους οι αστυνομικοί τασκίζουν τις πρώτες μέρες τον κόσμο έτσι για να δείξουν ότι δουλεύει το σύστημα και μετά το ξαναθυμούνται μόνο όταν καλούν τα κανάλια να τους δείξουν που κάνουν ελέγχους κι αλκοτέστ.
Ο Fethry το γράφει πολύ σωστά.
Θα περιμένει ο τύπος κρυμμένος. Θα περνάς εσύ ή ο ΙΧης δεν κάνω διακρίσεις και αφού ο δρόμος θα είναι εντελώς άδειος και δεν θα υπάρχει ψυχή θα περάσεις. Και τσουπ... πάρε να έχεις!!!
Δεν λέω ότι α αφού ο δρόμος είναι άδειος πέρνα με κόκκινο! Δεν λέω κάτι τέτοιο.
Επισημαίνω όμως ότι αυτό δεν είναι εφαρμογή του νόμου για την πάταξη των ατυχημάτων. Είναι μάλλον φοροεισπρακτικό καθαρά μέτρο.
Και για τους μήνες χωρίς δίπλωμα... χμ... έχω σοβαρές ανησυχίες. Μάλλον όλοι θα οδηγούν για ένα διάστημα χωρίς δίπλωμα και αυτό είναι πολύ χειρότερο.

Lazio
25/10/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_mojito
...παραβιασες stop?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro προστιμο
...επικινδυνη οδηγηση?Σφηνες σε δημοσιο δρομο?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro
...παραβιασες κοκκινο?12 μηνες το διπλωμα και 1000 euro.
...οδηγας πιωμενος??Αντιο κολε...!Φυλακη και χωρις αναστολη και παπαριες δικηγοριστικες.
Επαιρναν συνεντευξη απο ορισμενους ''κουτακιδες'' σχετικα με το πως βλεπουν τα νεα προστιμα της τροχαιας και ολες οι παλιολουμπινες ελεγαν ''υπερβολικα ειναι,στην Ελλαδα ζουμε'' και διαφορες αλλες παπαριες θελοντας απο μεσα τους να καθησυχασουν τον εαυτο τους-ελα μωρε και τι εγινε σιγα μην ισχυσειΣτην Ελλαδα ζουμε.Δε λεω οτι κι εμεις με τα μοτορια δεν κανουμε μαιμουδιες στο δρομο.Να πιπτει ραβδος και σε μας δε λεω.Ομως εγω 2 φορες στο παρελθον πηγα να δω τα ραδικια αναποδα,και τις ιδιες μαλακιες στο δρομο που πηγαν να με στειλόυν τις βλεπω ακομα.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ.ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ,ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.ΧΟΥΝΤΑ ΡΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΚΟ.

ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΥΝΕΤΑΙ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.ΑΣ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.


Αυτα που λες εμενα μου ακουγονται ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ. Ενα ακομη μεσο να εισπραξουν φραγκα :a21:

Ο Ελληνας με ελαχιστη εκπαιδευση και παιδεια πριν παρει τιμονι στα χερια του θα συνεχισει να οδηγει οπως οδηγει και τωρα

Δεν λυνεται κανενα προβλημα ετσι μονο οταν το χτυπησεις στη ριζα του για εσενα φιλαρακι που πιστευεις οτι τα μετρα αυτα ειναι σωστα

Εγω με μια λεξη θα τα χαρακτηριζα ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ..... αλλωστε της ιδιας φιλοσοφιας ειναι και ο αρμοδιος υπουργος ...

Φιλαλήθης
25/10/2006, 11:49
Εγώ νομίζω ότι έχετε κάνει τη λέξη "φασίστας" πιπίλα και το πράμα έχει παρατραβήξει.

VanDiemen
25/10/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Αυτα που λες εμενα μου ακουγονται ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ. Ενα ακομη μεσο να εισπραξουν φραγκα :a21:

Ο Ελληνας με ελαχιστη εκπαιδευση και παιδεια πριν παρει τιμονι στα χερια του θα συνεχισει να οδηγει οπως οδηγει και τωρα

Δεν λυνεται κανενα προβλημα ετσι μονο οταν το χτυπησεις στη ριζα του για εσενα φιλαρακι που πιστευεις οτι τα μετρα αυτα ειναι σωστα

Εγω με μια λεξη θα τα χαρακτηριζα ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ..... αλλωστε της ιδιας φιλοσοφιας ειναι και ο αρμοδιος υπουργος ...

Όσοι νομίζουν ότι θα μπει ένα μάθημα οδικής κυκλοφορίας στην πρώτη δημοτικού και θα λυθεί το πρόβλημα..καλώς το πιστεύουν!
Για τα μέτρα που σου ακούγονται εισπρακτικά..
Δεν κατάλαβα! Ιδρώνει το αυτί σου που θα αυξηθεί η τιμωρία σ'αυτούς που περνούν με κόκκινο; Περνάς εσύ με κόκκινο; Αν περνάς, καλώς πιστεύεις ότι είναι εισπρακτικά! Ο καημός σου δεν μας ενδιαφέρει!! Να σου εισπράξουν και τα σώβρακά σου και το σπίτι σου αφού εσύ δεν υπολογίζεις τη ζωή μας! Αν δεν περνάς, τότε γιατί κόπτεσαι γι' αυτούς που περνάνε; Και γιατί δε σε νοιάζει γι' αυτούς, τους ανυποψίαστους που κινδυνεύουν από τη μ%#$@#ια που δέρνει, αυτού του είδους τους οδηγούς;

Και θα πω και ένα παράδειγμα που πιστεύω ότι όλοι παρατηρήσατε.. Έχετε δει πως οδηγούν οι μετανάστες με γερμανικές πινακίδες το καλοκαίρι;
Αυτοί όταν είναι στη Γερμανία, πιστεύετε ότι οδηγούν με τον ίδιο τρόπο; Τι είδους παιδεία είναι αυτή που την αφήνουν στα σύνορα της Γερμανίας όταν έρχονται εδώ; Βούρδουλας ρε και δεν πα να χτυπιέστε ορισμένοι! Δε θέλετε να γίνετε άνθρωποι; Θα σας κάνουν με το βούρδουλα τα πρόστιμα, να σας γονατίσουν κι αν θέλετε παραπονιέστε όσο θέλετε!

Alki_Viades
25/10/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
γιατι να σου πω τι θα γινει? θα ειναι 5 η ωρα ξημερωματα, θα προχωραω σ'εναν αδειο δρομο, το φαναρι ειναι κοκκινο κι εγω αφου κοιταξω προσεκτικα θα περασω...
θα πεταχτει ο μπατσος απο τη γωνια και θα μου χωσει 500e προστιμο και 12 μηνες δε θα'χω διπλωμα...
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ!!!!

Απο τοτε που καποιοι μαγκες αποφασισανε πως θα κρινουν κατα βουληση ποτε θα παραβιασουν κοκκινο ή στοπ, αρχισε και να σκοτωνεται κοσμος απο παραβιασεις κοκκινου ή στοπ.


και σε περιπτωσεις που πραγματικα θα υπαρχει κινδυνος οι μπατσοι θα πινουν καφε στις καντινες...
αδικο δεν ειναι?

Αυτο δεν το ξερεις. Ειναι βεβαια μια πολυ ωραια δικαιολογια για να περνας κοκκινα.

zephyr1
25/10/2006, 12:13
Εγω πιστευω οτι πρεπει να υπαρξει μια αμαδα αστυνομικων με μαυρες κουκουλες στα κεφαλια και

οταν καποιος παραβιαση οποιοδηπωτε νομο να τους αποκεφαλιζουνε και μετα να παιζουνε με το

κεφαλι του μπασκετ η ποδοσφαιρο.

Μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα κανενας δεν θα παραβιαζει τπτ.(μονο οι κουκουλοφοροι).:lol:

fethry
25/10/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ!!!!

Απο τοτε που καποιοι μαγκες αποφασισανε πως θα κρινουν κατα βουληση ποτε θα παραβιασουν κοκκινο ή στοπ, αρχισε και να σκοτωνεται κοσμος απο παραβιασεις κοκκινου ή στοπ. [/B]


τωρα υπερβαλλεις και το ξερεις πολυ καλα...
θελω να σε δω να περιμενεις σε κανενα 5λεπτο φαναρι μεσα στην ερημια... μονο και μονο απο βαρεμαρα θα φυγεις...

Thoreevos
25/10/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
μονο και μονο απο βαρεμαρα θα φυγεις...

οκ. κ ο "κανίβαλος" "ινδιάνος" "κλπ" που θα έρχεται μαλιοκούβαρα με τις πάντες χωρίς αύριο κλπ να περάσει με πράσινο (καλά τι μαλάκας) και πέσει πάνω σου με τα μάτια, πες του μετά "ρε φίλε δεν πέρναγε κανένας και βαρέθηκα να περιμένω το πράσινο".

πολύς κόσμος, μαζί κ εγώ, όταν κατεβαίνει πχ την κηφησίας με άδειο δρόμο και πράσινο δικό του αντι να ανοίξει γκάζι μειώνει ταχύτητα μπας κ κανένας καθυστερημένος κωλόγερος αυνάνας κωλοπιτσιρικάς μαλακισμένη ξανθιά καραγκιόζης μπουρναζοτρόμπας ταρίφας μπάτσος πεζός μηχανάκιας αυτοκινητάκιας περάσει το κόκκινό του..

ότι ώρα και να είναι. μέρα νύχτα.
τα λόγια μου είναι ωμά, κ αν πειράζουν κάποιον συγνώμη.

αυτή είναι η γνώμη μου για την πουτάνα την άσφαλτο.

τελευταίo: ποιός θυμάται την ευγενική ΟΧΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ σελίδα που είχε το ΜΟΤΟ παλιά, με το
"ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ"?

χμ... ίσως το βρω κάπου κ το ανεβάσω

cheers

fethry
25/10/2006, 12:54
δε μιλαμε για ολους τους δρομους και ολες τις περιπτωσεις...
μου λες και με το δικιο σου για την κηφησιας... συμφωνω και επαυξανω...
αλλα ενα 50% των φαναριων εντος πολης τα σκοτωνεις για πλακα χωρις να κινδυνεψει ουτε μια τριχα απο το π@@@ρι σου... και προφανως και κανενος αλλου τριχα...

Alki_Viades
25/10/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
τωρα υπερβαλλεις και το ξερεις πολυ καλα...
θελω να σε δω να περιμενεις σε κανενα 5λεπτο φαναρι μεσα στην ερημια... μονο και μονο απο βαρεμαρα θα φυγεις...

Το ΜΟΝΟ "5λεπτο" φαναρι που ξερω ειναι στο πρατηριο της shell στην ποσειδωνος οπως βγαινεις απο skippers στην παραλιακη. Κι αυτο πρεπει να ειναι 3-4λεπτο. Ολα τα υπολοιπα ειναι 1-3 λεπτα. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΟΔΗΓΑΣ ΜΗΧΑΝΗ ΚΙ ΟΧΙ ΑΜΑΞΙ ΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
αλλα ενα 50% των φαναριων εντος πολης τα σκοτωνεις για πλακα χωρις να κινδυνεψει ουτε μια τριχα απο το π@@@ρι σου... και προφανως και κανενος αλλου τριχα...

ΠΟΛΛΗ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΦΑΝΑΡΙΑ!

Να σου πω και τι νομιζουν μερικοι αλλοι γι'αυτο:

Α: εγω νομιζω ειναι το 40% των φαναριων

Β: εγω νομιζω ειναι το 80%, κι ας ερχεται καποιος περναω αρκει να μην ειναι στη λωριδα μου

Γ: εγω νομιζω ειναι το 10% των φαναριων, αρκει να μην ερχεται κανενας απο πουθενα

Δ: εγω νομιζω ειναι το 20% των φαναριων, αν ερχεται καποιος και ειναι στα 100μ τοτε οκ

Οπως βλεπεις φιλε μου fethry υπαρχουν πολλες αποψεις για το ποτε "επιτρεπεται" να περναμε με κοκκινο. Αν δεν πειστηκες παρε μερικα ακομα σεναρια:

Α μετα απο 1 μπυρα: εγω νομιζω ειναι το 60% των φαναριων

Β μετα απο 1 μπυρα: εγω νομιζω ειναι το 90%, κι ας ερχεται καποιος περναω αρκει να μην ειναι στη λωριδα μου

Γ μετα απο 1 μπυρα: εγω νομιζω ειναι το 30% των φαναριων, αρκει να μην ερχεται κανενας απο πουθενα

Δ μετα απο 1 μπυρα: εγω νομιζω ειναι το 40% των φαναριων, αν ερχεται καποιος και ειναι στα 50μ τοτε οκ

Δια της αντιμεταθετικης ιδιοτητας, μπορεις να αντικαταστησεις τη λεξη "μπυρα" με τις παρακατω λεξεις και θα εχεις ισοδυναμα αποτελεσματα:

ουισκι(α)
κουραση
πολυ φαγητο
νευρα
βιασυνη
...................


Καταλαβαινεις τωρα πως αν μπεις στη διαδικασια να κρινεις ΚΑΘΕ φορα που βλεπεις κοκκινο το αν θα σταματησεις ή οχι, ειναι θεμα χρονου να κανεις λαθος;

Thoreevos
25/10/2006, 13:11
ναι βασικά κοίτα, δεν κρίνω κανέναν ούτε συνηθίζω να λέω "φίλε sorry αλλά είσαι μαλάκας"..
παρέλειψα νωρίτερα να διευκρινήσω το "φιλικα". sorry αν φάνηκε ότι στη μπήκα

έχει καταντήσει πολύ ύπουλη ζούγκλα η ρουφιάνα η Αθήνα και δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς.
από ταρίφα θα σου έρθει? πεζός 200 ετών που περνάει το δρόμο? φρενάρισμα σε λωρίδα πεζοδιάβασης κ εξάσκηση στο διπλό τόλουπ?

και για τα φανάρια δεν είναι ότι έχεις άδικο. πολλά είναι τα φανάρια που μπορείς να τα πατήσεις.
αλλά έχω χάσει την εμπιστοσύνη ακόμα και στον εαυτό μου για το πόσο μπορώ να φυλαχτώ..

άστο διάλο διάβαζα κ όλο το αρχείο του Tropea για τα φετεινά δυστηχήματα μεσημεριάτικα και
μου ματώθηκε η ψυχολογία...

τεσπα..

AFROPANTELOS
25/10/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
"πλάκα πλάκα επί χούντας", (έλεγε ο παππούς) "όλα πήγαιναν ρολόι"..

φοβέρα θάλουμε ρε φούστη τελικά? και μόνο άγιοι δεν είμαστε :sick:

Ναι υπηρχε αρκετη αστυνομια μεχρι το τελευταιο χωριο με κυρια αποστολη να συλαβει ακομα και οποιον τολμουσε να σκευτει τα περι κουμουνισμου.

Τετοιο ηταν το ρολοι.
Τωρα ισως ο παπους σου να ηταν απο αυτους που το κουρδιζαν αυτο το ρολοι και πηγαινε καλα.

Αθλοιοι και ηλιθοιοι πολιτικοι που καταντησατε νεους ανθρωπους εστω και για αστειο να υμνουν την χουντα:a023: :a023: :a023:

Thoreevos
25/10/2006, 13:34
τι λε ρε μεγάλε? ποιός ύμνησε τη χούντα? αναρωτιόμαστε να πούμε.. αυτό είναι όλο...
κατευθείαν "νέος υμνεί τη χούντα"...

γιατί τα μουνόπανα που υμνούν σημερινούς υποκριτές "ηγέτες του έθνους" δεν σε ενοχλούν?

γαμώ και τη χούντα και τη βασιλευόμενη δημοκρατία και το πασοκ και τη νδ και όλο το σινάφι
του μπλαμπλα και της καβάτζας, με τους καρεκλοκένταυρους που μας έχουν γαμήσει τη ζωή
και εμείς τσακωνόμαστε "όχι εσύ έχεις άδικο για το φανάρι" "όχι εσύ έχεις άδικο για την παιδεία"
"όχι εσύ έχεις άδικο για το κράτος" "όχι εσύ έχεις άδικο για τα νέα πρόστιμα"...

ας φαγωθούμε εμείς μέχρι να σκωτοθούμε στο δρόμο σε κάποια τυχαία συγκυρία,
και δε γαμιέται.. ας φταίει κ η χούντα...


φιλικά

power hornet
25/10/2006, 13:37
αμα δεν εχουμε παιδια βρε παιδεια και ενα εκατομυριο προστιμο θα την κανει την μαλακια του ο ελληνας,αμα δεν κοπουν κατι πηγαινω και λαδωνω και περνω το διπλωμα χωρις να εχω κανει μαθημα,τα λαμογια που σε υποχρωνουν να λαδωσεις,που ξεκιναει απο τους δασκαλους που σου κανουν το μαθημα οδηγησης που ειναι συνενοημενοι με τους εξεταστες να στα αρπαξουν,το δικο μας το κολομυαλο που το παιζουμε μαγκες και κανουμε διαφορες μαλακιες στον δρομο και ενα σωρο αλλα πραματα αφηστε παιδια μια ζωη υποαναπτυχτοι θα ειμαστε.

stradas
25/10/2006, 13:46
Καποιος ειχε πει οτι καλυτερα να υπαρχει η βεβαιοτητα μια μικρης εστω τιμωριας παρα η πιθανοτητα μια μεγαλης.

Προφανως οι αρχοντες σκεφτηκαν οτι αφου η αστυνομευση ειναι για τα μπαζα, ας δοκιμασουμε την μεγαλη τιμωρια μπας και δουλεψει αυτη...

Lazio
25/10/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όσοι νομίζουν ότι θα μπει ένα μάθημα οδικής κυκλοφορίας στην πρώτη δημοτικού και θα λυθεί το πρόβλημα..καλώς το πιστεύουν!
Για τα μέτρα που σου ακούγονται εισπρακτικά..
Δεν κατάλαβα! Ιδρώνει το αυτί σου που θα αυξηθεί η τιμωρία σ'αυτούς που περνούν με κόκκινο; Περνάς εσύ με κόκκινο; Αν περνάς, καλώς πιστεύεις ότι είναι εισπρακτικά! Ο καημός σου δεν μας ενδιαφέρει!! Να σου εισπράξουν και τα σώβρακά σου και το σπίτι σου αφού εσύ δεν υπολογίζεις τη ζωή μας! Αν δεν περνάς, τότε γιατί κόπτεσαι γι' αυτούς που περνάνε; Και γιατί δε σε νοιάζει γι' αυτούς, τους ανυποψίαστους που κινδυνεύουν από τη μ%#$@#ια που δέρνει, αυτού του είδους τους οδηγούς;

Και θα πω και ένα παράδειγμα που πιστεύω ότι όλοι παρατηρήσατε.. Έχετε δει πως οδηγούν οι μετανάστες με γερμανικές πινακίδες το καλοκαίρι;
Αυτοί όταν είναι στη Γερμανία, πιστεύετε ότι οδηγούν με τον ίδιο τρόπο; Τι είδους παιδεία είναι αυτή που την αφήνουν στα σύνορα της Γερμανίας όταν έρχονται εδώ; Βούρδουλας ρε και δεν πα να χτυπιέστε ορισμένοι! Δε θέλετε να γίνετε άνθρωποι; Θα σας κάνουν με το βούρδουλα τα πρόστιμα, να σας γονατίσουν κι αν θέλετε παραπονιέστε όσο θέλετε!









Μαλλον σου εθιξα την παραταξη ε? Ολοι τα ιδια ειναι και εμεις τους ψηφιζουμε

ΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΚΟΚ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΛΑΔΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΟΚΟΠΗ ..... ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ? ....ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ.

Ουτε κοκκινα παραβιαζω ουτε πινω και οδηγαω ουτε σκοτωνω. Ειναι τα δυο που συμφωνω οτι θα πρεπει να ειμαστε αυστηροι. Αλλα οταν θα σε ποιασουν φιλαρακο κρυμμενοι πισω απο κανενα καδο στην Ε.Ο για υπερβολικη ταχυτητα και σου αδειασουν το μηνιατικο μαζι με το διπλωμα για κατι μηνες τοτε να σε δω ποσο θα σου αρεσει ο βουρδουλας

Εδω ειμαστε θα δουμε τα αποτελεσματα αυτων των μετρων και θα τα κρινουμε..... :wave2:

fethry
25/10/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Καταλαβαινεις τωρα πως αν μπεις στη διαδικασια να κρινεις ΚΑΘΕ φορα που βλεπεις κοκκινο το αν θα σταματησεις ή οχι, ειναι θεμα χρονου να κανεις λαθος;


μα δε λεω να μπαινεις στη διαδικασια αυτη καθε φορα που βλεπεις φαναρι... αν καποιος παει με τη νοοτροπια πρωτα να σκοτωσει φαναρι και μετα να σταματησει τοτε υπαρχει μεγα προβλημα...
μιλαμε για περιπτωσεις σιγουρες κι οχι για κηφησιας, βουλιαγμενης και παραλιακη που ειναι δρομοι far west... μη μου πεις οτι δεν υπαρχουν σιγουρες περιπτωσεις... αν οχι και μετεωριτης μπορει να σκασει στο κεφαλι μου την ωρα που περιμενω στο φαναρι κι αν το'χα σκοτωσει θα γλυτωνα... ;)

κι ετσι κι αλλιως δε θα μπω στη διαδικασια να παιξω την κολοκυθια με το μισο forum για το ποσοστο των φαναριων... κριτικη ικανοτητα εχουν ολοι (κι ελπιζω να ειναι αρκετα αυξημενη) και μπορουν να συνειδητοποιησουν πιο σκοτωμα ειναι "ασφαλες" και πιο ειναι σκοτωμα στην κυριολεξια

Alki_Viades
25/10/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
κριτικη ικανοτητα εχουν ολοι (κι ελπιζω να ειναι αρκετα αυξημενη) και μπορουν να συνειδητοποιησουν πιο σκοτωμα ειναι "ασφαλες" και πιο ειναι σκοτωμα στην κυριολεξια

Εκει ειναι που κανεις το λαθος: κριτικη ικανοτητα ΔΕΝ εχουν ολοι, κι ακομα κι αυτοι που εχουν υπαρχουν στιγμες που δεν σκεφτονται καθαρα.

Οποτε η μονη λυση ειναι να γινει συνηθεια σε ολους οποτε βλεπουν κοκκινο ή στοπ να σταματανε.

Ειναι παρα πολυ απλο, ειναι απλα μια αποφαση. Οπως το να πλενεις τα δοντια σου μετα απο καθε γευμα, αν το συνηθισεις δεν μπορεις αλλιως.

fethry
25/10/2006, 14:34
μα δε διαφωνουμε σε αυτο το θεμα... κι εγω λεω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανουμε οταν βλεπουμε κοκκινο ειναι να σταματαμε... και δεν το θεωρω οτι πρεπει να γινει συνηθεια, ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ... αλλα αφου σταματησεις και λαβεις τα απαραιτητα μετρα υπο προυποθεσεις μπορεις να περασεις...
αν δεν εχει ο κοσμος την κριτικη ικανοτητα που λεμε να δει αν μπορει να το κανει η οχι ειμαστε καταδικασμενοι... ξεκιναμε παλι απο την αρχη, οπου λεγαμε οτι ολα ειναι θεμα ανυπαρκτης παιδειας...

zephyr1
25/10/2006, 15:00
Παιδεια.;)


66601

fethry
25/10/2006, 15:04
μπορει να φοραει κρανος αλλα απ'οτι βλεπω δεν εχει φωτα...:rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
25/10/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
μπορει να φοραει κρανος αλλα απ'οτι βλεπω δεν εχει φωτα...:rotflmao: :rotflmao:

Εχουν τα πεταλια ρε.:D :lol: :rotflmao:

SPORAKIAS
25/10/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_mojito
...παραβιασες stop?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro προστιμο
...επικινδυνη οδηγηση?Σφηνες σε δημοσιο δρομο?6 μηνες το διπλωμα και 500 euro
...παραβιασες κοκκινο?12 μηνες το διπλωμα και 1000 euro.
...οδηγας πιωμενος??Αντιο κολε...!Φυλακη και χωρις αναστολη και παπαριες δικηγοριστικες.
Επαιρναν συνεντευξη απο ορισμενους ''κουτακιδες'' σχετικα με το πως βλεπουν τα νεα προστιμα της τροχαιας και ολες οι παλιολουμπινες ελεγαν ''υπερβολικα ειναι,στην Ελλαδα ζουμε'' και διαφορες αλλες παπαριες θελοντας απο μεσα τους να καθησυχασουν τον εαυτο τους-ελα μωρε και τι εγινε σιγα μην ισχυσειΣτην Ελλαδα ζουμε.Δε λεω οτι κι εμεις με τα μοτορια δεν κανουμε μαιμουδιες στο δρομο.Να πιπτει ραβδος και σε μας δε λεω.Ομως εγω 2 φορες στο παρελθον πηγα να δω τα ραδικια αναποδα,και τις ιδιες μαλακιες στο δρομο που πηγαν να με στειλόυν τις βλεπω ακομα.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ.ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ,ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.ΧΟΥΝΤΑ ΡΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΚΟ.

ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΥΝΕΤΑΙ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.ΑΣ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

συμφωνω αλλα μονο για τα κουτια (τα πρωτα τρια) :D

το τεταρτο για ολους :cool:

το λεω γιατι οι μηχανες ειναι πιο επιρρεπης σε αυτα τα τρια αλλα τα κανουν με πολυ μεγαλη προσοχη(οι περισσοτερη-οχι ολοι-εχουμε και εμεις μαυρα προβατα)

VanDiemen
25/10/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Μαλλον σου εθιξα την παραταξη ε? Ολοι τα ιδια ειναι και εμεις τους ψηφιζουμε

ΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΚΟΚ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΛΑΔΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΟΚΟΠΗ ..... ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ? ....ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ.

Ουτε κοκκινα παραβιαζω ουτε πινω και οδηγαω ουτε σκοτωνω. Ειναι τα δυο που συμφωνω οτι θα πρεπει να ειμαστε αυστηροι. Αλλα οταν θα σε ποιασουν φιλαρακο κρυμμενοι πισω απο κανενα καδο στην Ε.Ο για υπερβολικη ταχυτητα και σου αδειασουν το μηνιατικο μαζι με το διπλωμα για κατι μηνες τοτε να σε δω ποσο θα σου αρεσει ο βουρδουλας

Εδω ειμαστε θα δουμε τα αποτελεσματα αυτων των μετρων και θα τα κρινουμε..... :wave2:

Όχι! Δε μου έθιξες καμμία παράταξη.. Ξέρεις τι συμβαίνει; Απλώς, εσύ φορώντας τις παρωπίδες σου και κάνοντας την πολιτική προπαγάνδα σου, διαγράφοντας τα πάντα με μια μονοκοντυλιά, όταν κάποιος αναγνωρίζει κάτι σωστό, όταν αυτό γίνεται, εσύ αμέσως τον κατατάσσεις στο αντίπαλο πολιτικό κόμμα κατά τις πρακτικές του αρχηγού σου!
Που στο κείμενο που έγραψα και απάντησες, είδες ότι αναφέρθηκα σε κόμμα, πολιτικό κ.λπ.;
Ψήφιζε ότι θέλεις ρε μεγάλε, κανένας δε σου λέει τίποτα γι' αυτό! Αν όμως μπαίνεις εδώ για να εκφράσεις την αγανάκτησή σου για την πολιτική κατάσταση, είσαι σε λάθος ιστοσελίδα!

Όταν εσύ περάσεις ανυποψίαστος το φανάρι με πράσινο και σε στουκάρει κανένας ανόητος αφήνοντάς σε παράλυτο, τότε έλα να μου ξαναπείς για το μηνιάτικό σου..

Φιλαλήθης
25/10/2006, 19:03
fethry, είσαι και πολύ μαλάκας ρε παιδάκι μου (όπως και ο φέθρι) ... μα πάρα πολύ. :mad:

και συ και οποιοσδήποτε άλλος έχει αντίστοιχη αντίληψη περί κόκκινου.

ή νομίζεις ότι ΕΣΥ που παιρνάς με κόκκινο, με κάποιο τρόπο ΔΙΑΦΕΡΕΙΣ από τον οποιονδήποτε έχει προκαλέσει δυστύχημα περνώντας με κόκκινο?

Ο κλασσικός μαλάκας έλληνας "σιγά μη ξέρουν οι άλλοι καλύτερα από μένα! ο κοκ είναι για τους ηλίθιους" άσχετα αν δεν τον ξέρουν. ελάχιστοι από δω μέσα τον ξέρουν. Ακόμα λιγότεροι ΕΞΩ από δω μέσα.

ούτε η εμπειρία σας σας κάνει να ξέρετε τον κώδικα δε πα να'σαστε φορτηγατζήδες που έχετε γυρίσει στη μισή ευρώπη, ταξιδιώτες, τίποτα.

Μόνο αν ανοίξετε το βιβλίο, το κατανοήσετε μέχρι το τελευταίο του σημείο, τότε μόνο θα έχετε το δικαίωμα να κρίνετε τι είναι καλύτερο: να τον ακολουθείτε ή όχι.

μέχρι τότε, αν δεν κάνετε όπως λέει κει μέσα (που, πώς να το κάνετε, αν δεν το έχετε διαβάσει; ) είστε πολύ μαλάκες.

Την άλλη φορά θα τα χώσω για τους άλλους μαλάκες που λένε ότι είναι ασφαλές να κατεβαίνεις τη γούναρη με 60.

zephyr1
25/10/2006, 19:41
Λαθος.

SPORAKIAS
25/10/2006, 19:45
και εγω το εψαξα να το βρω που το εχεις πει -γιατι δεν το περιμενα αυτο απο εσενα - αλλα δεν το βρηκα :confused:

αυτος που το βρηκε :confused:

ρε φιλαθλη προσεχε λιγο ρε :nono: :D :nono: :wave2:

fethry
25/10/2006, 20:32
για να μην αναγκαζεται ο κοσμος και διαβαζει απο την αρχη να σας πω οτι εγω ειμαι αυτος με τα κοκκινα...
οσον αφορα τη γουναρη με 60 συμφωνω γιατι ακομα κι οι πεζοι ειναι λιγο καμικαζι...

el_mojito
25/10/2006, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Den mas xezeis re blaka , pou thes kai xounta!!!:confused:


ΜΙΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΛΙΟΤΣΟΠΑΝΕ...ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΟΗΤΕ.

Φιλαλήθης
25/10/2006, 23:24
zephyr, γράψε λάθος, έκανα λάθος nick copy paste.

πολύ τσαμπουκάς είσαι πάντως, παρ'όλο που κατάλαβες ότι δεν αναρέφομαι σε σένα...

zephyr1
25/10/2006, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
zephyr, γράψε λάθος, έκανα λάθος nick copy paste.

πολύ τσαμπουκάς είσαι πάντως, παρ'όλο που κατάλαβες ότι δεν αναρέφομαι σε σένα...


Εγραψα.

Αλλαξε το nick.

Τους τσαμπουκ. τους αποφευγω σαν τον διαολο.

Δεν το καταλαβα.

GeorgeFZR
26/10/2006, 00:21
gnwmh mou oxi prostimata kai afaireseis diplomatwn....


opoios kanei paravasi na katadikazete se ergasia sto dhmo pou anoikei...


Paradeigma

paraviash stop

100 wres to mina na kaneis ton skoupidiarh

:beer:

gian_nykt
26/10/2006, 08:19
το κακό ειναι οτι και να ισχύουν θα πρέπει να την πατήσουν κάποιοι (πειραματικά οι πρώτοι και αρκετοί μάλλον) για να πέσουν οι καμπάνες και να αρχίζουν να βάζουν μυαλό οι επώμενοι!!!
Οπότε....άστα να πάνε.......μην σου τύχει!!

Thoreevos
26/10/2006, 08:20
κάποτε λέγανε μανάδες-γιαγιάδες "μάθε παιδάκι μου γράμματα.. ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ θα καταντησεις"..
τώρα στους, μαντράχαλους πλεον, πιτσιρικάδες, λες να κράζουν
"και πρόσεχε καμάρι μου πως οδηγάς στο δρόμο, μη σε βάλουν πάλι σκουπιδιάρη"


...πλάκα πλάκα το σκουπιδιαριλίκι δεν είναι αυτό που ήταν..

fethry
26/10/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
fethry, είσαι και πολύ μαλάκας ρε παιδάκι μου (όπως και ο φέθρι) ... μα πάρα πολύ. :mad:

και συ και οποιοσδήποτε άλλος έχει αντίστοιχη αντίληψη περί κόκκινου.

ή νομίζεις ότι ΕΣΥ που παιρνάς με κόκκινο, με κάποιο τρόπο ΔΙΑΦΕΡΕΙΣ από τον οποιονδήποτε έχει προκαλέσει δυστύχημα περνώντας με κόκκινο?

Ο κλασσικός μαλάκας έλληνας "σιγά μη ξέρουν οι άλλοι καλύτερα από μένα! ο κοκ είναι για τους ηλίθιους" άσχετα αν δεν τον ξέρουν. ελάχιστοι από δω μέσα τον ξέρουν. Ακόμα λιγότεροι ΕΞΩ από δω μέσα.

ούτε η εμπειρία σας σας κάνει να ξέρετε τον κώδικα δε πα να'σαστε φορτηγατζήδες που έχετε γυρίσει στη μισή ευρώπη, ταξιδιώτες, τίποτα.

Μόνο αν ανοίξετε το βιβλίο, το κατανοήσετε μέχρι το τελευταίο του σημείο, τότε μόνο θα έχετε το δικαίωμα να κρίνετε τι είναι καλύτερο: να τον ακολουθείτε ή όχι.

μέχρι τότε, αν δεν κάνετε όπως λέει κει μέσα (που, πώς να το κάνετε, αν δεν το έχετε διαβάσει; ) είστε πολύ μαλάκες.

Την άλλη φορά θα τα χώσω για τους άλλους μαλάκες που λένε ότι είναι ασφαλές να κατεβαίνεις τη γούναρη με 60.


ωραια και τωρα που λυθηκε η παρεξηγηση με το nickname μπορουμε να συνεχισουμε...

φιλαληθη πανε διαβασε τον κοκ αλλη μια φορα μπας και μαθεις να οδηγεις καλυτερα... στην οδηγηση ολα ειναι θεμα εμπειριας και αντιληψης... μ'ενα κωλοβιβλιο μαθαινεις μονο τους κανονες που εχουν θεσει καποιοι για να υπαρχει μια ταξη στους δρομους... η εφαρμογη αυτων ειναι αλλο θεμα γιατι υπο προυποθεσεις μπορεις να τους παρακαμψεις... τα κριτηρια για αυτες τις προυποθεσεις τα κερδιζεις με την εμπειρια... και το οριο ταχυτητας ειναι νομος αλλα στην πατρων-πυργου δε νομιζω να πηγαινεις με 60...
επειδη εχουν δημιουργηθει λανθασμενες εντυπωσεις για τη νοοτροπια μου απεναντι στα κοκκινα δεν εχω πει ποτε οτι τα σφαζω ολα παντου και παντα... μη διαβαζετε αφαιρετικα, συγκρατωντας αυτα που βολευουν...

τελος, εισαι μεγαλος μιναρας... τι βριζεις ρε τενεκε? δε μπορεις να κανεις μια σοβαρη και πολιτισμενη συζητηση? πιθηκος εισαι η νεαντερταλ?

VanDiemen
26/10/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
ωραια και τωρα που λυθηκε η παρεξηγηση με το nickname μπορουμε να συνεχισουμε...

φιλαληθη πανε διαβασε τον κοκ αλλη μια φορα μπας και μαθεις να οδηγεις καλυτερα... στην οδηγηση ολα ειναι θεμα εμπειριας και αντιληψης... μ'ενα κωλοβιβλιο μαθαινεις μονο τους κανονες που εχουν θεσει καποιοι για να υπαρχει μια ταξη στους δρομους... η εφαρμογη αυτων ειναι αλλο θεμα γιατι υπο προυποθεσεις μπορεις να τους παρακαμψεις... τα κριτηρια για αυτες τις προυποθεσεις τα κερδιζεις με την εμπειρια... και το οριο ταχυτητας ειναι νομος αλλα στην πατρων-πυργου δε νομιζω να πηγαινεις με 60...
επειδη εχουν δημιουργηθει λανθασμενες εντυπωσεις για τη νοοτροπια μου απεναντι στα κοκκινα δεν εχω πει ποτε οτι τα σφαζω ολα παντου και παντα... μη διαβαζετε αφαιρετικα, συγκρατωντας αυτα που βολευουν...

τελος, εισαι μεγαλος μιναρας... τι βριζεις ρε τενεκε? δε μπορεις να κανεις μια σοβαρη και πολιτισμενη συζητηση? πιθηκος εισαι η νεαντερταλ?

Fethry εσύ μη δίνεις σημασία.. Εσύ συνέχισε να είσαι ο superman, ο πιο δυνατός, ο Ayrton Senna, ο πιο όμορφος, ο πιο, ο πιο κλπ. Εγώ σ' αυτούς που έλεγαν για παιδεία θέλω να απευθυνθώ:
Σ' αυτό το άτομο, τι είδους παιδεία χρειάζεται; Υπάρχει ακόμη καιρός για να αλλάξει; Και μέχρι πότε πρέπει να τον περιμένουμε; Σίγουρα δεν είναι ο μοναδικός που πιστεύει ότι όταν παραβιάζει το κόκκινο είναι 1000000000000000% σίγουρος ότι αποκλείεται να προκαλέσει ατύχημα! Κι αν δεν αλλάξει παρά τα μαθήματα, τα σεμινάρια, την εκμάθηση οδήγησης δι' αλληλογραφίας; Από 'κει και πέρα, τι; Θα πρέπει η αστυνομία να πει "anyway" και να τον αφήσει να περνάει κατά βούληση όποια φανάρια, θεωρεί ο ίδιος προσωπικά ακίνδυνα;

Thoreevos
26/10/2006, 12:59
εγώ πάντως κατάλαβα ότι ο φέθρυ πατάει το κόκκινο συνειδητά και όχι αεράτα ("δε γαμιέται" που λέμε; ).
όλος ο πανικός τις τελευταίες μέρες με αυτό το thread έχει γίνει φαβορί για διαμάχες.

ναι λέμε. είναι μαλακία να περνάς κόκκινο φανάρι. όσοι περνάνε κόκκινο φανάρι είναι μαλάκες.
σύμφωνοι. υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να περάσεις κόκκινο φανάρι. συμφωνοι?
τώρα άσχετο που εγώ προσωπικά προτιμώ να κάθομαι στα αυγά μου.

λαμβάνοντας υπ'όψιν το νόμο του Merphy που λέει πως όλες οι γενικεύσεις είναι ηλίθιες,
όλοι μας, τώρα παλιά μελλοντικά, κάποια φάση, όσο κ να αρνούμαστε, γινόμαστε μαλάκες.
όλη την ώρα ασχολούμαστε με το τι κάνει ο άλλος που τον κάνει μαλάκα στα μάτια μας.
τα περί αυτικριτικής κλπ δεν είναι τόσο απαραίτητα όταν έχουμε την προσοχή μας συνέχεια
στις πράξεις των άλλων.. δεν ξέρω που θέλω να φτάσω.. τα παρατάω εδώ..

καλό μεσημέρι

fethry
26/10/2006, 13:17
καλα καταλαβες thoreevos... vandiemen κατι δε διαβασες καλα στις απαντησεις...

τωρα για το πως περναω τα κοκκινα δε μπορω να το εξηγησω ουτε με λογια, ουτε με νοηματα, ουτε με τιποτα... καρφωστε μια καμερα στο μηχανακι για 1 μηνα και μετα παρακολουθηστε τι μαλακιες κανω και πειτε μου αν ειναι επικυνδυνο για οποιονδηποτε...
επειδη ομως αυτο ειναι ανεφικτο, δεν προκειται να βρεθει ακρη...

γενικα παντως το θεμα εχει παρεξηγηθει τελειως, ο κοσμος νομιζει οτι περναω αεροπορια οτι φαναρι βρω μπροστα μου (ισως οτι σταματαω και στο πρασινο :a018:)

κι ενα τελευταιο... οταν στη συζητηση αρχιζουμε και βριζομαστε χανεται η ουσια γιατι κυριαρχουν τα νευρα αντι για τη λογικη... κι απ'τη στιγμη που ενας ΤΕΛΕΙΩΣ αγνωστος με λεει μαλακα τοτε πραγματικα υπαρχει προβλημα! ποιος νομιζει οτι ειναι ο καθενας εδωπερα να με κρινει με τετοιο τροπο? αν θελει καποιος μπορει να πει κατι με σωστο υφος και ισως να με πεισει κιολας... αλλα οταν βλεπω οτι αντιθετη αποψη απο μενα εχουν τετοια ανθρωπακια τοτε αποκλειω το γεγονος να εχω αδικο...

Φιλαλήθης
26/10/2006, 13:32
Το ότι περνάς με κόκκινο (με ό,τι κριτήρια και εμπειρία και δε ξέρω γω τι άλλο) μου αρκεί για να σε βρίσω.

Το ότι οι άλλοι ντρέπονται ή το θεωρούν 'προσβλητικό' να σε βρίσουν, δε σημαίνει ότι δεν το σκέφτονται.

Αλλά, σε φόρουμ μοτοσυκλετιστικό να έρχεσαι και να λες ότι περνάς με κόκκινο;

Αν επειδή εσύ έχεις εμπειρίες και γνώσεις στο τιμόνι και μπορείς να κρίνεις πότε να περάσεις με κόκκινο με ασφάλεια... τότε εγώ τι θα'πρεπε να κάνω που νομίζω ότι είμαι πολύ ικανός στο τιμόνι;

Αχα. τώρα θυμήθηκα... είσαι τελικά μεγαλύτερος μαλάκας από ότι αρχικά νόμιζα! Είσαι ένας από αυτούς που εξ'αιτίας τους γίνεται μπάχαλο έξω και χρειάζεται να κοιτάω ακόμα και όταν έχω πράσινο... Μην πεις "εγώ κοιτάω πρώτα! κρίνω!"... το ίδιο θα μου πει και ο άλλος.

Φαντάσου μόνο, που θα έφτανε η κατάσταση αν ο κάθε ένας, αντί να ακολουθεί τους κανόνες, έκρινε μόνος του τι να κάνει...

...θα έφτανε στο μπάχαλο που βλέπεις εκεί έξω.

ουστ ρε!

είσαι και "ικανός".

fethry
26/10/2006, 13:40
δεν εχεις ιδεα ρε καραγκιοζη...
συνεχισε εσυ το κυρηγμα και τις προσβολες για να κερδισεις τις εντυπωσεις...

αν δεν καταλαβαινεις, μην τα ισοπεδωνεις και τα γενικευεις ολα... κατσε στην παντα και ασε σοβαρους ανθρωπους να μιλησουν

Thoreevos
26/10/2006, 13:55
να πάρουμε με το δρεπάνι όλους όσους κάνουν μαλακίες στο δρόμο.
με κόκκινα, με stop, με προτεραιότητες, με πεζοδρόμια, με τα πάντα.
"κάνε ένα καλό για το μοτοσυκλετιστικό λαό και εσύ. Μπορείς!"

Και επειδή το γαμωσταύρισμα το έχεις ΕΣΥ πιο εύκολο από το να περάσεις το κόκκινο, Φιλαλήθη,
μη το κάνεις φαντασίωση ότι επειδή εσύ βρήκες κάποιον να ονομάζεις επανειλημένως "μαλάκα",
όοοοοοοολος ο κόσμος έχει το ίδιο σκεπτικό με εσένα.

αναρωτιέμαι για την εξέλιξη αν, αντί για την αντίδραση που έχει ο φέθρυ, έπαιρνες αντίστοιχα μπινελίκια..

αλλά και εγώ με τι δικαίωμα πετάγομαι σαν τη τσουτσου πάλι?

...συμμαζευτείτε ρε! με άλλους ανθρώπους συζηταμε. και άλλοι συζητάν μαζί μας.


btw, ωραίο signature, Φιλαλήθη

fethry
26/10/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
btw, ωραίο signature, Φιλαλήθη


αν το υιοθετουσε κιολας...

Φιλαλήθης
26/10/2006, 15:18
Περνάς με κόκκινο... γιατί; Επειδή ζορίζεσαι να περιμένεις; Προφανώς όχι. Θα περιμένεις ένα λεπτό.

Για άλλο λόγο το κάνεις.

Για ποιόν;

Ποιός είναι τόσο σημαντικός λόγος, ώστε να δικαιολογεί την παραβίαση του κοκ;

Πες τον μας και εμάς, γιατί αν είναι τόσο σημαντικός λόγος, σίγουρα όλοι μας θέλουμε να τον ακούσουμε! Αν τον μάθουμε θα μπορούμε και μεις να περνάμε με κόκκινο, με ασφάλεια και χωρίς τύψεις...

fethry
26/10/2006, 15:34
γιατι εκεινη την ωρα κανω κοντρα με κλεμμενο μηχανακι με αλλα 3, στο αντιθετο ρευμα, χωρις κρανος, χωρις χαρτια κι εχω πιει και καμια 10αρια ποτα...
κι εχω παιξει την αδεια μου, δε λεει να χασω...

fethry
26/10/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
ουστ ρε!

είσαι και "ικανός".


τωρα που παρατηρησα και το αλλο... εγω δε μιλησα πουθενα για ικανοτητα στην οδηγηση, αλλα για κριτικη ικανοτητα και εμπειρια στο δρομο...
το ενα δε συνεπαγεται το αλλο αν μπορει το μυαλουδακι σου να το επεξεργαστει αυτο...
ενας ικανος οδηγος μπορει στην πιστα να κανει τους ταχυτερους γυρους αλλα δε συνεπαγεται οτι ξερει και να κινηθει μεσα στο χαος της πολης... και προφανως και το αντιστροφο... η εμπειρια στο δρομο δε σημαινει οτι θα παω πιστα να οργωσω... ειναι δυο τελειως διαφορετικες εννοιες, τις οποιες καποιοι ανθρωποι τις συνδυαζουν...
εχετε παραφρασει οτιδηποτε εχω πει εδω μεσα...

Φιλαλήθης
26/10/2006, 16:01
Δεν παραφράζω τίποτα. Αν θες να αποφεύγεις παρεξηγήσεις, να τα γράφεις πιό απλά.


Περνάς με κόκκινο... γιατί; Επειδή ζορίζεσαι να περιμένεις; Προφανώς όχι. Θα περιμένεις ένα λεπτό.

Για άλλο λόγο το κάνεις.

Για ποιόν;

Ποιός είναι τόσο σημαντικός λόγος, ώστε να δικαιολογεί την παραβίαση του κοκ;

Πες τον μας και εμάς, γιατί αν είναι τόσο σημαντικός λόγος, σίγουρα όλοι μας θέλουμε να τον ακούσουμε! Αν τον μάθουμε θα μπορούμε και μεις να περνάμε με κόκκινο, με ασφάλεια και χωρίς τύψεις...

Απάντα.

fethry
26/10/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
γιατι εκεινη την ωρα κανω κοντρα με κλεμμενο μηχανακι με αλλα 3, στο αντιθετο ρευμα, χωρις κρανος, χωρις χαρτια κι εχω πιει και καμια 10αρια ποτα...
κι εχω παιξει την αδεια μου, δε λεει να χασω...

απαντησα

VanDiemen
26/10/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
να πάρουμε με το δρεπάνι όλους όσους κάνουν μαλακίες στο δρόμο.
με κόκκινα, με stop, με προτεραιότητες, με πεζοδρόμια, με τα πάντα.
"κάνε ένα καλό για το μοτοσυκλετιστικό λαό και εσύ. Μπορείς!"

Και επειδή το γαμωσταύρισμα το έχεις ΕΣΥ πιο εύκολο από το να περάσεις το κόκκινο, Φιλαλήθη,
μη το κάνεις φαντασίωση ότι επειδή εσύ βρήκες κάποιον να ονομάζεις επανειλημένως "μαλάκα",
όοοοοοοολος ο κόσμος έχει το ίδιο σκεπτικό με εσένα.

αναρωτιέμαι για την εξέλιξη αν, αντί για την αντίδραση που έχει ο φέθρυ, έπαιρνες αντίστοιχα μπινελίκια..

αλλά και εγώ με τι δικαίωμα πετάγομαι σαν τη τσουτσου πάλι?

...συμμαζευτείτε ρε! με άλλους ανθρώπους συζηταμε. και άλλοι συζητάν μαζί μας.


btw, ωραίο signature, Φιλαλήθη

Μη το γελάς καθόλου! Όχι το δρεπάνι αλλά η ποινή για παραβίαση φωτεινού σηματοδότη να είναι αφορμή να σου πάρουν το δίπλωμα για 5 χρόνια! Κι αν σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα να μπαίνεις φυλακή! Όχι στα λόγια.. στ'αλήθεια.. Κι αν σου φαίνονται υπερβολικά, τράβα να ρωτήσεις κάποιον που έμεινε παράλυτος από μ%#%#ία "οδηγού" που παραβίασε το κόκκινο και μετά έλα να ειρωνευτείς και να πάρεις το μέρος του κάθε "αστεριού" εδώ μέσα που παραβιάζει το κόκκινο και κοκορεύεται κιόλας, ότι το κάνει γιατί αυτός είναι άλλη φάρα ανθρώπου! Δεν υπακούει λέει σε νόμους άλλων ανθρώπων.. Αυτοί γράφτηκαν για όλους εμάς τους υπόλοιπους, τους κοινούς θνητούς και επειδή δε διάβασε πουθενά στην Καινή Διαθήκη το "μην περνάς με κόκκινο", το περνάει ασύστολα.

fethry
26/10/2006, 16:43
τι περιμενεις τωρα? να κανουμε διαλογο? η να σε παρω στα σοβαρα?
αν ξεκινουσες καλα ισως να εβγαινε ακρη αλλα επειδη εισαι μονολιθικος αστο...

fethry
26/10/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Κι αν σου φαίνονται υπερβολικά, τράβα να ρωτήσεις κάποιον που έμεινε παράλυτος από μ%#%#ία "οδηγού" που παραβίασε το κόκκινο και μετά έλα να ειρωνευτείς και να πάρεις το μέρος του κάθε "αστεριού" εδώ μέσα που παραβιάζει το κόκκινο και κοκορεύεται κιόλας, ότι το κάνει γιατί αυτός είναι άλλη φάρα ανθρώπου! Δεν υπακούει λέει σε νόμους άλλων ανθρώπων.. Αυτοί γράφτηκαν για όλους εμάς τους υπόλοιπους, τους κοινούς θνητούς και επειδή δε διάβασε πουθενά στην Καινή Διαθήκη το "μην περνάς με κόκκινο", το περνάει ασύστολα.


δε νομιζω να εχω πει τα παραπανω... ειναι δικα σου συμπερασματα...

ps. το προηγουμενο post δεν αναφερεται σ'εσενα

VanDiemen
26/10/2006, 16:48
Ακούστηκε τίποτα;;; :confused: :confused:

VanDiemen
26/10/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
......................
... μ'ενα κωλοβιβλιο μαθαινεις μονο τους κανονες που εχουν θεσει καποιοι για να υπαρχει μια ταξη στους δρομους... η εφαρμογη αυτων ειναι αλλο θεμα γιατι υπο προυποθεσεις μπορεις να τους παρακαμψεις... τα κριτηρια για αυτες τις προυποθεσεις τα κερδιζεις με την εμπειρια... και το οριο ταχυτητας ειναι νομος αλλα στην πατρων-πυργου δε νομιζω να πηγαινεις με 60...
...........


Είπες όμως αυτά!

Φιλαλήθης
26/10/2006, 17:01
Και το ωραίο είναι ότι το χαρακτηρίζει 'κωλοβιβλίο' και κριτικάρει το περιεχόμενό του (και τη σημασία αυτού για την οδήγηση) ενώ μέχρι προχθες (παραπροχθές) αντιδρούσε όταν του είπα να το διαβάσει για να μάθει τι είναι νόμιμο και τι όχι...
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
απαντησα δεν απάντησες, χαζομάρες γράφεις. Τί δείχνεις με αυτό; ότι δε σου φαίνομαι αρκετά σοβαρός για να ακούσω σοβαρή απάντηση; Καλώς. Το ερώτημα όμως παραμένει.

fethry
26/10/2006, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Είπες όμως αυτά!


φυσικα και τα ειπα... δε μεταφραζονται ομως με αυτα που ειπες εσυ στην προηγουμενη απαντηση.

ο κοκ δημιουργηθηκε για να μην κυριαρχει το χαος στους δρομους. συμφωνουμε? νομιζω ναι...
εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να τηρουμε τον κοκ. παλι πιστευω πως συμφωνουμε
ομως σε ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ περιπτωσεις ειμαστε σε θεση να μην υπακουσουμε κατα γραμμα τα αρθρα του γιατι οι περιστασεις ειναι τετοιες που μας επιτρεπουν να το κανουμε... εδω παω στοιχημα οτι δε συμφωνουμε.
οι περιστασεις αυτες βασιζονται ειτε σε παραλογη εφαρμογη των αρθρων του κοκ απο τους αρμοδιους (οπως απαραδεκτα ορια ταχυτητας σε εθνικη οδο) ειτε αποτελουν τυχαιες καταστασεις οπως αυτο που ελεγα πριν περι ερημικου δρομου και κοκκινου φαναριου και μη πολυσυχναστου δρομου (π.χ. κηφησιας οπως σωστα ανεφερε καποιος)
αλλα ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις κι οχι ΚΑΝΟΝΑΣ οπως ολοι νομιζετε οτι το θεωρω

Φιλαλήθης
26/10/2006, 17:08
κόκκινο, έστω και μία στις 100, γιατί το περνάς;

Thoreevos
26/10/2006, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
...να πάρεις το μέρος του κάθε "αστεριού"...

σοβαρά μιλάς τώρα?

fethry
26/10/2006, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Και το ωραίο είναι ότι το χαρακτηρίζει 'κωλοβιβλίο' και κριτικάρει το περιεχόμενό του (και τη σημασία αυτού για την οδήγηση) ενώ μέχρι προχθες (παραπροχθές) αντιδρούσε όταν του είπα να το διαβάσει για να μάθει τι είναι νόμιμο και τι όχι...

δεν απάντησες, χαζομάρες γράφεις. Τί δείχνεις με αυτό; ότι δε σου φαίνομαι αρκετά σοβαρός για να ακούσω σοβαρή απάντηση; Καλώς. Το ερώτημα όμως παραμένει.

ποτε μου εδωσες το δικαιωμα να σε θεωρησω σοβαρο? οταν μ'ελεγες μαλακα? ασε ρε τωρα, σαν εσενα στο internet με τετοια νοοτροπια βλεπω χιλιαδες... δε θα κατσω ν'ασχοληθω...
επαναλαμβνω παντως : αν αυτα καταλαβες απο τα λεγομενα μου τοτε δεν εχει καν νοημα να μιλησουμε... εισαι τελειως αλλου!

Φιλαλήθης
26/10/2006, 17:19
και γω μαλάκες σαν και σένα βλέπω στους δρόμους συνέχεια και τους έχω γλυτώσει το τομάρι αμέτρητες φορές. Ποιό ιντερνετ και παπαριές...

Πώς απέκτησες το δικαίωμα να κρίνεις ο ίδιος πότε θα ακολουθήσεις τον κώδικα (στην περίπτωση αυτή, το φανάρι) και πότε όχι, προκειμένου να γλυτώσεις χρόνο; Γιατί δε βλέπω άλλο λόγο να περάσεις με κόκκινο μα ούτε μου δίνεις άλλο λόγο.

VanDiemen
26/10/2006, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
φυσικα και τα ειπα... δε μεταφραζονται ομως με αυτα που ειπες εσυ στην προηγουμενη απαντηση.

ο κοκ δημιουργηθηκε για να μην κυριαρχει το χαος στους δρομους. συμφωνουμε? νομιζω ναι...
εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να τηρουμε τον κοκ. παλι πιστευω πως συμφωνουμε
ομως σε ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ περιπτωσεις ειμαστε σε θεση να μην υπακουσουμε κατα γραμμα τα αρθρα του γιατι οι περιστασεις ειναι τετοιες που μας επιτρεπουν να το κανουμε... εδω παω στοιχημα οτι δε συμφωνουμε.
οι περιστασεις αυτες βασιζονται ειτε σε παραλογη εφαρμογη των αρθρων του κοκ απο τους αρμοδιους (οπως απαραδεκτα ορια ταχυτητας σε εθνικη οδο) ειτε αποτελουν τυχαιες καταστασεις οπως αυτο που ελεγα πριν περι ερημικου δρομου και κοκκινου φαναριου και μη πολυσυχναστου δρομου (π.χ. κηφησιας οπως σωστα ανεφερε καποιος)
αλλα ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις κι οχι ΚΑΝΟΝΑΣ οπως ολοι νομιζετε οτι το θεωρω

Τότε γιατί γίνονται ατυχήματα;;;;;:confused: Όλοι όσοι προκαλούν με την παράβασή τους ένα ατύχημα, αποκλείεται να το θέλουν και να το επιδιώκουν. Μήπως επειδή κατά τη γνώμη τους επιλέγουν να κάνουν μια παρατυπία (κατά τη γνώμη τους, έγκλημα για άλλους-->όπως εγώ) που είναι σίγουροι όμως ότι δεν θα έχει καμμία συνέπεια;
Και απάντησε στην ερώτηση του φιλαλήθη σε παρακαλώ! Είναι τόσο μα τόσο πολύτιμα τα 5-10 λεπτά που θα περιμένεις στο φανάρι που τα συγκρίνεις με τη δυνητική πιθανότητα να καταστρέψεις τη ζωή κάποιου;

Thoreevos
26/10/2006, 17:22
VanDiemen , είχες ποτέ κάποιο ατύχημα/τρακάρισμα?

VanDiemen
26/10/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
VanDiemen , είχες ποτέ κάποιο ατύχημα/τρακάρισμα?


Ναι, είχα στα τέλη του 2005 και έμεινα στην εντατική 15 μέρες. Κι ακόμη δεν είμαι καλά. Ακούω γιατί ρωτάς..

Thoreevos
26/10/2006, 17:31
α ωραία.. είσαι εδώ ακόμα..so, ξανακάνω quote και ξαναρωτάω........


Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
...να πάρεις το μέρος του κάθε "αστεριού"...

"σοβαρά μιλάς τώρα?"

fethry
26/10/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Τότε γιατί γίνονται ατυχήματα;;;;;:confused: Όλοι όσοι προκαλούν με την παράβασή τους ένα ατύχημα, αποκλείεται να το θέλουν και να το επιδιώκουν. Μήπως επειδή κατά τη γνώμη τους επιλέγουν να κάνουν μια παρατυπία (κατά τη γνώμη τους, έγκλημα για άλλους-->όπως εγώ) που είναι σίγουροι όμως ότι δεν θα έχει καμμία συνέπεια;
Και απάντησε στην ερώτηση του φιλαλήθη σε παρακαλώ! Είναι τόσο μα τόσο πολύτιμα τα 5-10 λεπτά που θα περιμένεις στο φανάρι που τα συγκρίνεις με τη δυνητική πιθανότητα να καταστρέψεις τη ζωή κάποιου;


προφανως κανεις δε θελει να γινει το ατυχημα αλλα η παραβαση γινεται κατα 95% εν γνωσει του ατομου που την κανει. τωρα αν αυτος δεν ειναι σε θεση να κρινει ποτε μπορει να κανει αυτο το πραγμα, ειμαι εγω υπευθυνος?
παντα μιλαω για τον εαυτο μου και μπορω με σιγουρια να πω οτι με τις παρανομιες αυτου του τυπου που εχω κανει (ΟΤΑΝ και ΟΠΟΥ τις εκανα κι οχι μια οποιδηποτε αλλη στιγμη σε οποιοδηποτε αλλο μερος) δεν υπηρχε πιθανοτητα να καταστραφει κανενος ζωη... γιατι αλλο να περνας το ερημικο φαναρι ενος τοπικου δρομου με κοκκινο ενω εχεις δωσει τη δεουσα προσοχη κι αλλο να σκοτωνεις ενα κοκκινο σε κηφησιας και παραλιακη σε ωρα αιχμης...

εχετε κολλησει στο μυαλο σας με την εικονα ενος ινδιανου-fethry που πηγαινει μαλλιοκουβαρα στο δρομο και αποτελει δημοσιο κινδυνο και οτι και να σας πω αποκλειεται να ξεκολλησετε. δε λεω σε καμια περιπτωση οτι εχετε λαθος αποψεις... αλλα οποιος δε συμφωνει μαζι σας δεν ειναι απαραιτητα στην αντιπερα οχθη... υπαρχουν και ενδιαμεσες...

το φιλαληθη αστον...

Φιλαλήθης
26/10/2006, 17:35
Θα δεχόμουν, τέλος πάντων, να μου πει κάποιος "κάποιες φορές παραβαίνω τον κώδικα για να είμαι πιό ασφαλής, άντε σπάνια και να γλυτώσω λίγο χρόνο" αλλά, του πούστη, αυτό προϋποθέτει να ξέρεις τον κώδικα απ'έξω και όχι μόνο αυτό αλλά και γιατί είναι όπως είναι... άνθρωπο που το λέει αυτό (στο περίπου) μόλις πριν μερικές μέρες καταδέχθηκε να τον μελετήσει... πώς να μην τον χαρακτηρίσω μαλάκα!?

fethry
26/10/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
και γω μαλάκες σαν και σένα βλέπω στους δρόμους συνέχεια και τους έχω γλυτώσει το τομάρι αμέτρητες φορές. Ποιό ιντερνετ και παπαριές...

Πώς απέκτησες το δικαίωμα να κρίνεις ο ίδιος πότε θα ακολουθήσεις τον κώδικα (στην περίπτωση αυτή, το φανάρι) και πότε όχι, προκειμένου να γλυτώσεις χρόνο; Γιατί δε βλέπω άλλο λόγο να περάσεις με κόκκινο μα ούτε μου δίνεις άλλο λόγο.


πως απεκτησες το δικαιωμα να βριζεις καποιον (και να συνεχιζεις) χωρις να εχεις καν κατανοησει 100% τα λεγομενα του?

VanDiemen
26/10/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
α ωραία.. είσαι εδώ ακόμα..so, ξανακάνω quote και ξαναρωτάω........



"σοβαρά μιλάς τώρα?"

Σοβαρότατα!
Και το συμπέρασμα βγαίνει από το μήνυμά σου όπου κατακρίνεις τον άλλο που είπε μ$@#$@ς ..τς τς τς.. πιππέρι φιλαλήθη! Ενώ στο να περνά κάποιος το κόκκινο δεν βρίσκεις κάτι κατακριτέο,, λες εσύ δεν το κάνεις αλλά ο άλλος μπορεί να την είδε έτσι- γιουβέτσι, ποτάτο-ποτέιτοου..

Φιλαλήθης
26/10/2006, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
προφανως κανεις δε θελει να γινει το ατυχημα αλλα η παραβαση γινεται κατα 95% εν γνωσει του ατομου που την κανει. τωρα αν αυτ

Επειδή όμως δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αποδείξεις ότι δε θα προκαλέσεις ατύχημα στο μέλλον χάρη στην ανώτερη κρίση και οδηγική ικανότητα, καλά θα κάνεις να ακολουθείς τον κοκ (αφού τον μάθεις... και δεν πεις καμιά αισχρή πατάτα όπως άλλος υπερ-έμπειρος στο φόρουμ: "δεν έχεις επ'ουδενί προτεραιότητα αν πλησιάζεις σε Τ"...)

fethry
26/10/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Θα δεχόμουν, τέλος πάντων, να μου πει κάποιος "κάποιες φορές παραβαίνω τον κώδικα για να είμαι πιό ασφαλής, άντε σπάνια και να γλυτώσω λίγο χρόνο" αλλά, του πούστη, αυτό προϋποθέτει να ξέρεις τον κώδικα απ'έξω και όχι μόνο αυτό αλλά και γιατί είναι όπως είναι... άνθρωπο που το λέει αυτό (στο περίπου) μόλις πριν μερικές μέρες καταδέχθηκε να τον μελετήσει... πώς να μην τον χαρακτηρίσω μαλάκα!?


το οτι δεν τον ειχα ανοιξει να τον διαβασω σελιδα προς σελιδα δε σημαινει οτι δεν ξερω τιποτα για τον κοκ... μια ερωτηση ειχα κανει τοτε και νομιζεις οτι την ελυσες...

fethry
26/10/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Σοβαρότατα!
Και το συμπέρασμα βγαίνει από το μήνυμά σου όπου κατακρίνεις τον άλλο που είπε μ$@#$@ς ..τς τς τς.. πιππέρι φιλαλήθη! Ενώ στο να περνά κάποιος το κόκκινο δεν βρίσκεις κάτι κατακριτέο,, λες εσύ δεν το κάνεις αλλά ο άλλος μπορεί να την είδε έτσι- γιουβέτσι, ποτάτο-ποτέιτοου..


δεν με προστατευσε ο thoreevos απο κριτικη, αλλα απο βρισιδια...
σε προηγουμενη απαντηση εχει ταχθει κατα αυτων που λεω

Φιλαλήθης
26/10/2006, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
πιππέρι φιλαλήθη! Δεν παίζει. Τα καυτερά μου αρέσουν... έχετε δοκιμάσει το tabasco habanero? μλκ γαμεί...

Και το άλλο, που λίγοι το έχουν σκεφτεί.

Αν μια δυο φορές περάσεις κόκκινο μετά από σκέψη, αυτό σιγά-σιγά "ξηλώνει" από το υποσυνείδητο τη σύνδεση "κόκκινο == σταματάω."

Δε σε συμφέρει, θαρρώ...

fethry
26/10/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Επειδή όμως δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αποδείξεις ότι δε θα προκαλέσεις ατύχημα στο μέλλον χάρη στην ανώτερη κρίση και οδηγική ικανότητα, καλά θα κάνεις να ακολουθείς τον κοκ (αφού τον μάθεις... και δεν πεις καμιά αισχρή πατάτα όπως άλλος υπερ-έμπειρος στο φόρουμ: "δεν έχεις επ'ουδενί προτεραιότητα αν πλησιάζεις σε Τ"...)


υπαρχει τροπος : βγαινεις σιγα σιγα μπροστα, κοιτας καλα δεξια αριστερα πανω κατω, κι αν δε φαινεται τιποτα στον οριζοντα περνας...
αν δεν εχεις ορατοτητα περιμενεις
αν ερχεται καποιος περιμενεις
αν δεν εισαι σιγουρος για οτι ειδες περιμενεις
αν υπαρχει κινδυνος να ερχεται οχημα με υπερβολικη ταχυτητα (κατι που ειναι κι αυτο παρανομο) περιμενεις

VanDiemen
26/10/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
προφανως κανεις δε θελει να γινει το ατυχημα αλλα η παραβαση γινεται κατα 95% εν γνωσει του ατομου που την κανει. τωρα αν αυτος δεν ειναι σε θεση να κρινει ποτε μπορει να κανει αυτο το πραγμα, ειμαι εγω υπευθυνος?
παντα μιλαω για τον εαυτο μου και μπορω με σιγουρια να πω οτι με τις παρανομιες αυτου του τυπου που εχω κανει (ΟΤΑΝ και ΟΠΟΥ τις εκανα κι οχι μια οποιδηποτε αλλη στιγμη σε οποιοδηποτε αλλο μερος) δεν υπηρχε πιθανοτητα να καταστραφει κανενος ζωη... γιατι αλλο να περνας το ερημικο φαναρι ενος τοπικου δρομου με κοκκινο ενω εχεις δωσει τη δεουσα προσοχη κι αλλο να σκοτωνεις ενα κοκκινο σε κηφησιας και παραλιακη σε ωρα αιχμης...

εχετε κολλησει στο μυαλο σας με την εικονα ενος ινδιανου-fethry που πηγαινει μαλλιοκουβαρα στο δρομο και αποτελει δημοσιο κινδυνο και οτι και να σας πω αποκλειεται να ξεκολλησετε. δε λεω σε καμια περιπτωση οτι εχετε λαθος αποψεις... αλλα οποιος δε συμφωνει μαζι σας δεν ειναι απαραιτητα στην αντιπερα οχθη... υπαρχουν και ενδιαμεσες...

το φιλαληθη αστον...

Πολύ ωραία! Εσύ είσαι δηλαδή ένα ανώτερο ον και ο κ.ο.κ δε σε πιάνει. Αυτός είναι για τους κοινούς θνητούς σαν εμένα και τους άλλους. Εσύ κατατάσσεις τον εαυτό σου έξω από τα όρια του κοινού θνητού, όχι εγώ.. Όταν σε σταματάει η αστυνομία, τι τους λες; "Εμένα όχι;", "Εγώ έλεγξα;" Και τι προτείνεις; Πως η αστυνομία θα πρέπει να ξεχωρίζει αυτούς που έχουν τη δική σου ικανότητα και να μη τους γράφει; Δεν είναι πιο εύκολο να σταματήσεις για 1 λεπτό στο παλιοφάναρο;

fethry
26/10/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Πολύ ωραία! Εσύ είσαι δηλαδή ένα ανώτερο ον και ο κ.ο.κ δε σε πιάνει. Αυτός είναι για τους κοινούς θνητούς σαν εμένα και τους άλλους. Εσύ κατατάσσεις τον εαυτό σου έξω από τα όρια του κοινού θνητού, όχι εγώ.. Όταν σε σταματάει η αστυνομία, τι τους λες; "Εμένα όχι;", "Εγώ έλεγξα;" Και τι προτείνεις; Πως η αστυνομία θα πρέπει να ξεχωρίζει αυτούς που έχουν τη δική σου ικανότητα και να μη τους γράφει; Δεν είναι πιο εύκολο να σταματήσεις για 1 λεπτό στο παλιοφάναρο;


δε μιλαμε για αστυνομια τωρα... ας με γραψουν και δικιο θα εχουν γιατι εκανα παρανομια...
τωρα παλι ολα τα παραπανω ειναι δικα σου λογια, δε θα μπω καν στη διαδικασια να τα σχολιασω... κατανταει γραφικο να μιλησω για το "ανωτερο ον" κι οτι δε με "πιανει" ο κοκ...

επειδη ειχες ενα ατυχημα (για το οποιο λυπαμαι), δε θα αποτελεσω εγω τον αποδιοπομπαιο τραγο και το στοχο ειρωνιας και υβριστικων επιθεσεων...
απο τη στιγμη που δεν καταλαβαινομαστε δε θα βρεθει ακρη πιστευω

Thoreevos
26/10/2006, 18:07
μάαλιστα μάαλιστα.....

κάνε ένα κόπο.. άν δε σε πιάσει φαγούρα την ώρα που διαβάζεις, έτσι?.. γύρνα κανα δυο σελίδες πίσω.. ήμουν από τους πρώτους που πάτησα γκαζιά στα λόγια του φέθρυ.

'καλά ρε φίλε τι λες, παίρνεις χαμπάρι τι κάνεις?'
'ναι'
'..ok then'

δηλαδή επειδή δεν τον πήρα από τη μούρη "ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ", παιρνω το μερος του.

Επειδή εκτιμώ την αποδοχή διαφορετικής γνώμης περισσότερο από την κατά γράμμα εφαρμογή του COCK, παίρνω το μέρος του.

Άλλο τίποτα? Η συζήτηση αποκτά όλλο και περισσότερο ενδιαφέρον.. Βάθος ρε παιδί μου..
Πως να το κάνουμε.. Στο κάτω κάτω ειπώθηκε και νωρίτερα..

Είμαστε μοτοσυκλετιστικό forum.. Άλλο επίπεδο, που να εξηγώ τώρα..

VanDiemen
26/10/2006, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
δε μιλαμε για αστυνομια τωρα... ας με γραψουν και δικιο θα εχουν γιατι εκανα παρανομια...
τωρα παλι ολα τα παραπανω ειναι δικα σου λογια, δε θα μπω καν στη διαδικασια να τα σχολιασω... κατανταει γραφικο να μιλησω για το "ανωτερο ον" κι οτι δε με "πιανει" ο κοκ...

επειδη ειχες ενα ατυχημα (για το οποιο λυπαμαι), δε θα αποτελεσω εγω τον αποδιοπομπαιο τραγο και το στοχο ειρωνιας και υβριστικων επιθεσεων...
απο τη στιγμη που δεν καταλαβαινομαστε δε θα βρεθει ακρη πιστευω

Ναι ρε φίλε, συγνώμη κι εγώ για το ειρωνικό στυλ, αλλά η συζήτηση ξεκίνησε από τα νέα αυστηρά πρόστιμα που θα επιβληθούν από την αστυνομία με σκοπό τη μείωση των ατυχημάτων. Κι εμείς λέμε μακάρι και γεια στα χέρια τους, να πάρουν επιτέλους τα διπλώματα αυτών που παρανομούν εσκεμμένα! Εσύ τι μήνυμα θέλεις να στείλεις με τη στάση σου;
Δεν ψάχνω για αποδιοπομπαίο τράγο. Τον πραγματικό φταίχτη θα τον στείλω στα δικαστήρια!

fethry
26/10/2006, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ναι ρε φίλε, συγνώμη κι εγώ για το ειρωνικό στυλ, αλλά η συζήτηση ξεκίνησε από τα νέα αυστηρά πρόστιμα που θα επιβληθούν από την αστυνομία με σκοπό τη μείωση των ατυχημάτων. Κι εμείς λέμε μακάρι και γεια στα χέρια τους, να πάρουν επιτέλους τα διπλώματα αυτών που παρανομούν εσκεμμένα! Εσύ τι μήνυμα θέλεις να στείλεις με τη στάση σου;
Δεν ψάχνω για αποδιοπομπαίο τράγο. Τον πραγματικό φταίχτη θα τον στείλω στα δικαστήρια!


η συζητηση ξεκινησε με σκοπο να δουμε αν αυτα τα προστιμα εχουν λογο υπαρξης η οχι... και τελικα που αποσκοπουν... στη μειωση των ατυχηματων επειδη το κρατος ενδιαφερεται για τους πολιτες του η στο φουσκωμα των κρατικων ταμειων?
εγω επειδη πιστευω οτι σωστο ειναι το δευτερο εφερα ενα παραδειγμα που πυροδοτησε λιγο το θεμα...
το μυνημα που ηθελα να περασω αρχικα ειναι οτι αν πραγματικα ενδιαφεροταν καποιος για εμας σαν ανθρωπους κι οχι σαν πορτοφολια θα εδινε στον κοσμο την καταλληλη παιδεια και γνωση για να ειναι σωστος καποιος στο δρομο και θα εδινε το χρισμα της εφαρμογης των νομων σε υπευθυνους και γνωστες του αντικειμενου ανθρωπους κι οχι σε λαμογια που θελουν να βγαλουν φραγκα κατα τη διαρκεια της τετραετιας...
απλως το θεμα ξεφυγε γιατι πραγματικα ολοι σας πιστεψατε οτι ειμαι κατα του κοκ κι οτι προτεινω να περναμε ολοι κοκκινα και να σκοτωνομαστε... εκει χαθηκε η μπαλα οπως επισης οταν αρχισαν τα κοσμητικα επιθετα...
εγω δεν παω να στειλω μυνημα τετοιο... λεω απλως οτι μπορουμε να παρανομησουμε με ασφαλεια για ολους υπο προυποθεσεις... οχι παντου, οχι παντα αλλα ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ...

VanDiemen
26/10/2006, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
..................
Επειδή εκτιμώ την αποδοχή διαφορετικής γνώμης περισσότερο από την κατά γράμμα εφαρμογή του COCK, παίρνω το μέρος του.

Άλλο τίποτα? Η συζήτηση αποκτά όλλο και περισσότερο ενδιαφέρον.. Βάθος ρε παιδί μου..
Πως να το κάνουμε.. Στο κάτω κάτω ειπώθηκε και νωρίτερα..
..........


Κοίτα φίλε, το κεντρικό νόημα που έδωσες στο συγκεκριμένο μήνυμά σου, εμένα προσωπικά μου άφησε την εντύπωση που ανέφερα.. Συγνώμη λοιπόν αν κι εσύ θεωρείς ότι είναι μέγιστη παράβαση η παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη. Έχω να πω πολλά σχετικά με το τι είναι πιο σημαντικό, αλλά άστο.. Το τι θεωρείς εσύ σημαντικότερο είναι υποκειμενικό! Εσύ θεωρείς σημαντικότερο να σου μιλούν στον πληθυντικό κι ας περιμένεις στο πράσινο καμμιά 15αριά δευτερόλεπτα να περάσουν με κόκκινο αυτοί (οι παραπάνω) που σου μιλούν στον πληθυντικό. Άλλοι προτιμούν κάτι άλλο.. Για το ατύχημα γιατί με ρώτησες;;

VanDiemen
26/10/2006, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
η συζητηση ξεκινησε με σκοπο να δουμε αν αυτα τα προστιμα εχουν λογο υπαρξης η οχι... και τελικα που αποσκοπουν... στη μειωση των ατυχηματων επειδη το κρατος ενδιαφερεται για τους πολιτες του η στο φουσκωμα των κρατικων ταμειων?
εγω επειδη πιστευω οτι σωστο ειναι το δευτερο εφερα ενα παραδειγμα που πυροδοτησε λιγο το θεμα...
το μυνημα που ηθελα να περασω αρχικα ειναι οτι αν πραγματικα ενδιαφεροταν καποιος για εμας σαν ανθρωπους κι οχι σαν πορτοφολια θα εδινε στον κοσμο την καταλληλη παιδεια και γνωση για να ειναι σωστος καποιος στο δρομο και θα εδινε το χρισμα της εφαρμογης των νομων σε υπευθυνους και γνωστες του αντικειμενου ανθρωπους κι οχι σε λαμογια που θελουν να βγαλουν φραγκα κατα τη διαρκεια της τετραετιας...
απλως το θεμα ξεφυγε γιατι πραγματικα ολοι σας πιστεψατε οτι ειμαι κατα του κοκ κι οτι προτεινω να περναμε ολοι κοκκινα και να σκοτωνομαστε... εκει χαθηκε η μπαλα οπως επισης οταν αρχισαν τα κοσμητικα επιθετα...
εγω δεν παω να στειλω μυνημα τετοιο... λεω απλως οτι μπορουμε να παρανομησουμε με ασφαλεια για ολους υπο προυποθεσεις... οχι παντου, οχι παντα αλλα ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ...

Εσύ περνάς ορισμένες φορές το κόκκινο και θεωρείς το μέτρο εισπρακτικό. Σε καίει όμως που θα το αυξήσουν γιατί λες.."όχι ρε συ..αν με πιάσουν θα μου πάρουν τα σώβρακα". Εγώ δεν το περνάω ποτέ και δε με ενδιαφέρει.. Ας το αυξήσουν και 10 φορές περισσότερο από όσο λένε. Εσύ να το θεωρείς όπως θέλεις! Με ενδιαφέρει όμως αν σε πιάσουν να σου πάρουν και το σπίτι και τη μηχανή σου και να δουλεύεις μετά σαν το σκυλί για να πάρεις ένα μοτοποδήλατο! Κι αυτό επειδή θεωρείς το ένα λεπτό που θα περιμένεις, σημαντικότερο από τη ζωή του άλλου που περνά αμέριμνος και ανυποψίαστος το πράσινο.

fethry
26/10/2006, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εσύ περνάς ορισμένες φορές το κόκκινο και θεωρείς το μέτρο εισπρακτικό. Σε καίει όμως που θα το αυξήσουν γιατί λες.."όχι ρε συ..αν με πιάσουν θα μου πάρουν τα σώβρακα". Εγώ δεν το περνάω ποτέ και δε με ενδιαφέρει.. Ας το αυξήσουν και 10 φορές περισσότερο από όσο λένε. Εσύ να το θεωρείς όπως θέλεις! Με ενδιαφέρει όμως αν σε πιάσουν να σου πάρουν και το σπίτι και τη μηχανή σου και να δουλεύεις μετά σαν το σκυλί για να πάρεις ένα μοτοποδήλατο! Κι αυτό επειδή θεωρείς το ένα λεπτό που θα περιμένεις, σημαντικότερο από τη ζωή του άλλου που περνά αμέριμνος και ανυποψίαστος το πράσινο.


1) το λεπτο που θα περιμενω μεσα στην ερημια δεν το βαζω πανω απο τη ζωη κανενος ανυποψιαστου γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει κανενας αλλος... γινομαι βαρετος αλλα το ξαναλεω : δεν περναω κοκκινα συνεχεια αλλα μονο οταν ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ... καταλαβετε το ρε γμτ... μη με παρομοιαζετε με το avatar μου
2) φυσικα και θεωρω εισπρακτικο το μετρο γιατι ο τροπος που θα εφαρμοστει θα ειναι ο κλασσικος λανθασμενος ελληνικος τροπος... θα αραζουν οι μπατσοι σε μια γωνια και θα εισπρατουν ενω στο διπλα στενο μπορει να γινεται η μαχη του δραμαλη... γι αυτο με καιει και δε το θεωρω σωστο...

Thoreevos
26/10/2006, 18:48
ο πληθυντικός με φέρνει σε πολύ άβολη θέση. συνήθως κάνω και χιούμορ όταν κάποιος μου μιλάει στον πληθυντικό. και όχι επειδή κάποιος μιλάει στους άλλους στον πληθυντικό είναι και ευγενικός, σε αυτό είμαι σίγουρος ότι συμφωνείς. απλά είναι γενικότερα ο τρόπος που επικοινωνούν κάποιοι άνθρωποι. όταν κάποιου τα λόγια από ένα forum τα βάζεις στο διαφανοσκόπιο και κάθεσαι με το σημειωματάριο και απαριθμείς

Τι είπε εδώ? Μάλιστα.. κλασική περίπτωση..
Α δεν βάζει τόνους..Πωπω.. κοίτα κάτι άτομα
Υπόννοια συνωμοσίας με άλλον αλλητήριο συμforumίτη, ύποπτον.. χμ..
Μάλιστα.. Οκ, τον είχαμε καταλάβει από νωρίς.. Χέστον, επόμενος?

(και ειδικά κ εαν είσαι κ άνθρωπος που σε έχει καταρακώσει η σκρόφα η Αθήνα[με τους ρυθμούς της κλπ]) είναι πολύ εύκολο να τρέξεις κ να πεις "Ρε α πήδα απ΄το μπαλκόνι, γιατί είσαι μαλάκας και εκτός αυτού, κάτι ξύπνιους που το παίζουν μάγκες έξυπνοι και υπεράνω του κοκ σα τα μούτρα σου τους ξέρουμε και να σου πω και κάτι, είσαι και μαλάκας και αν δεν το κατάλαβες είσαι και μαλάκας. Μαλάκα..."

Απλά.. Ξέρω και γω? Είναι σα να λες πάνω στο χαβαλέ σε κάποιον κάτι για τη μάνα του (ε μα εννοείται όχι χυδαίο) και να σου απαντήσει 'φιλαράκι ξέρεις κάτι η μάνα μου έχει πεθάνει από καρκίνο'.. Όλοι ζούμε στο λεκανοπέδιο, μάγκες. Γινόμαστε όλο και λιγότεροι. Ο Tropeas έχει σημειωμένα μια 30αρα γεμάτη από θανατηφόρα. Αντί να μαχαιρώνουμε ο ένας τον άλλο πίσω από μια οθόνη σα πήθικοι, δεν κοιτάμε να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο? Και να σΕ πω κ κάτι? Αν φίλος σου πατούσε κόκκινα, πάλι μαλάκα θα τον έλεγες.. Αλλά άλλο είναι να σε κράζει ένας φίλος 'ρε μαλάκα κόψε τις μαλακίες μη σου αστράξω καμία και κάνει σβούρες το arai γύρω απ'το ξεροκέφαλό σου', και άλλο το τι συμβαίνει στα forum.

Και γενικότερα, από μπινελίκια? Ουουουου... Έχω κάψει πολλούς μετρητές χριστοπαναγιών..
Άλλά σε ξένους? Δεν ξέρεις τι κουβαλάει (μέσα του αλλά και στην τσέπη του) ο άλλος..
Πολλά τα περιστατικά που κάποιος έβρισε κάποιον επειδή έκανε μαλακία στο δρόμο και ο εν λόγω μαλάκας έβγαλε μαχαίρι/όπλο/κάβουρα/ρόπαλο/λοστό/δονητή και ξέρω γω τι άλλο..
Εν μέρη από φόβο, αλλά περισσότερο συνειδητοποιώντας την προσωπική μου εσωτερική πίεση και τσίτα και απωθημένα και και και, αντιλαμβάνομαι πως δεν είμαι μόνο εγώ ζοχάδας.

Μεγάλη μέρα και η σημερινή..

Μάγκες, εγώ αποχωρώ. Sorry σε όλους που γκάζωσα, και προκειμένου να ξεκουδουνίσει το κεφάλι μου, δεκτή η όποια κατηγορία.

Τα λέμε από αύριο..

cheer

fethry
26/10/2006, 18:57
νυχταααα... :wave2:

Φιλαλήθης
26/10/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
λεω απλως οτι μπορουμε να παρανομησουμε με ασφαλεια για ολους υπο προυποθεσεις... οχι παντου, οχι παντα αλλα ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ...

Μπορείς να παρανομήσεις... το λόγο για τον οποίο το κάνεις, όμως, μπορείς να τον πεις;

gerodim
27/10/2006, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Ελπίζω μόνο να μην ισχύσει και κανένα 6 μήνες δίπλωμα και 500? πρόστιμο για εξάτμιση και πέρασμα τσαμπέ από τα διόδια...:sick:
Πλάκα πλάκα με αυτό τι παίζει. Τι κυρώσεις έχεις αν τα καταφέρουν να σε σταματήσουν;

VanDiemen
27/10/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
1) το λεπτο που θα περιμενω μεσα στην ερημια δεν το βαζω πανω απο τη ζωη κανενος ανυποψιαστου γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει κανενας αλλος... γινομαι βαρετος αλλα το ξαναλεω : δεν περναω κοκκινα συνεχεια αλλα μονο οταν ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ... καταλαβετε το ρε γμτ... μη με παρομοιαζετε με το avatar μου
2) φυσικα και θεωρω εισπρακτικο το μετρο γιατι ο τροπος που θα εφαρμοστει θα ειναι ο κλασσικος λανθασμενος ελληνικος τροπος... θα αραζουν οι μπατσοι σε μια γωνια και θα εισπρατουν ενω στο διπλα στενο μπορει να γινεται η μαχη του δραμαλη... γι αυτο με καιει και δε το θεωρω σωστο...

1 Δεν ξέρω την περιοχή σου για να σε ρωτήσω για κάποιο φανάρι το οποίο είναι μέσα στη μέση της ερημιάς αλλά από τη δική μου περιοχή δεν ξέρω κανένα τέτοιο φανάρι!! Δε θα ήταν πιο σωστό να καταγγείλεις την ύπαρξη κάποιου τέτοιου φαναριού, το οποίο δυσκολεύει την κυκλοφορία αντί να τη διευκολύνει; Το ανθρωπάκι στην εικονίτσα είναι συμπαθητικό σαν καρτούν που είναι, οπότε κανένας δε σε παρομοιάζει μ' αυτό. Μόνο τη νοοτροπία σου, με το εργαλείο που κρατάει! Αυτό που δεν μπορείς εσύ να καταλάβεις είναι ότι δεν πα να χτυπιέσαι και να σπαρταράς.. Εγώ δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ των ποτών να έχω εμπιστοσύνη στην κρίση σου για το πότε είμαι ασφαλής να περάσω το φανάρι ξέροντας ότι εσύ μπορεί ανά πάσα στιγμή να αποφασίσεις να περάσεις το κόκκινο, ειδικά με τη νοοτροπία που κουβαλάς.
2 Σου ξαναείπα ότι μπορείς να θεωρείς το μέτρο όπως θέλεις! Είναι προσωπική σου άποψη και κανένας δε σου απαγόρευσε όπως και άλλα σωματικά χαρακτηριστικά σου, να την έχεις. Προβλέποντας το τι ακριβώς θα γίνει, όταν αυτό εφαρμοστεί, δεν αποδεικνύεις τίποτα άλλο παρά το γεγονός ότι είσαι φανατικός θαυμαστής της Λίτσας Πατέρα.

SPORAKIAS
27/10/2006, 09:49
για να καταλαβω σας πειραζει αν περναμε γενικα το κοκκινο ή ο λογος που το περναμε?