PDA

View Full Version : Αν λέω...αν είχατε



sas
17/06/2004, 14:28
τη δυνατότητα να μπείτε στο δημόσιο, θα το κάνατε ώστε να μη ζείτε με το άγχος που έχουν όλοι όσοι εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα (σήμερα είμαι - αύριο δεν είμαι).
Πια θεωρείται ότι θα ήταν η στάση σας στην περίπτωση που στον ιδιωτικό τομέα πληρωνόσασταν καλύτερα από το δημόσιο???

Θάνος
17/06/2004, 15:05
Αυτή είναι η δυσκολότερη ερώτηση του κόσμου!! Την έχω αντιμετωπίσει μέσω δύο φίλων μου που έπρεπε όμως να πάρουν και την τελική απόφαση...

Η δική μου απάντηση ήταν όχι δεν θα πήγαινα!

Τελικά και οι δύο διάλεξαν το δημόσιο αφήνοντας δουλειά με πολύ περισσότερα λεφτά στον ιδιωτικό τομέα.

Μήπως τελικά έκανα κι εγώ το ίδιο; :confused:

GST
17/06/2004, 15:05
αυτα που πρεπει να δεισ ειναι αν η εξελιξη που θα εχεισ στον ιδιοτικο τομεα ειναι αυτη που προσδοκεισ αν βρισκεσε σε καλη εταιρεια με σιγουρο μελλον και οταν λεω μελλον εννοω την προιστορια τησ σε σχεση με τη θεση τησ στη σημερινη αγορα και τα μελλοντικα τησ σχεδια.επισησ το ωραριο που δουλευεισ τωρα αλλα και το ωραριο που θα εχεισ μελλοντικα σε καλυτερη θεση.στο δημοσιο θα το ξυνεισ και θα εχεισ πολυ ελευθερο χρονο να ασχοληθεισ με αλλα πραγματα ισωσ και δευτερη δουλεια αν η φυση τησ δουλειασ που κανεισ ειναι τετοια που να σου το επιτρεπει.στο δημοσιο δεν θα νιωθεισ δημιουργηκοσ σε σχεση με τον ιδιοτικο τομεα αλλα το αγχοσ και η φορτωση θα μειωθει σημαντικα.στο ζητημα του οικονομικου αν αυτα που παιρνεισ τωρα μειωθουν κατα 35-40% για μενα ειναι ικανοποιητικο νουμερο οχι ομωσ και για το καθενα .δεσ τισ αναγκεσ σου και αν καλυπτεσε οικονομικα με αυτα που θα περνεισ.

σορυ αν κουρασα αλλα νομιζω οτι ειναι αποφαση ζωησ και σταδιοδρομιασ πολλεσ φορεσ χωρισ πισωγυρισματα.θελει ωριμη σκεψη και επειδη μια ζωη την εχουμε :beer: εγω αν και δουλευω ιδιοτικο με 8ωρο και καλα λεφτα θα την εκανα δαγκωτο για δημοσιο σε μια θεση αντιστοιχη των ικανοτητων μου.δηλαδη μην εισαι λογιστησ πχ και σε βαλουν να κλασαρεισ τιμολογια γιατι θα νιωθεισ αχρηστοσ θα επιδρα αρνητικα στη ψυχολογια σου και δεν θα περνα η ωρα με τιποτα.


καλη τυχη φιλε μου και σκεψου το καλα αν θεσ στειλε πμ για ακριβεσ αντικειμενο αν θεσ πιο σαφεισ απαντηση:wave2:

powerphot
17/06/2004, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
τη δυνατότητα να μπείτε στο δημόσιο, θα το κάνατε ώστε να μη ζείτε με το άγχος που έχουν όλοι όσοι εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα (σήμερα είμαι - αύριο δεν είμαι).
Πια θεωρείται ότι θα ήταν η στάση σας στην περίπτωση που στον ιδιωτικό τομέα πληρωνόσασταν καλύτερα από το δημόσιο???

Κοίταξε να δεις, η γνώμη μου είναι πως εξαρτάται απο το τι θα κάνεις στο δημόσιο.
(δηλ. σχεδόν τίποτα δεν θα κάνεις , αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία)..:rotflmao:
Τώρα, αν μπορείς όταν μπεις και σε παίρνει ο χρόνος σου να κάνεις παράλληλα και κάτι άλλο, σαν κι αυτό ας πούμε που θα έκανες στον ιδιωτικό τομέα και να βγάζεις κάποια φράγκα παραπάνω, καλό το βλέπω.
Δεν έχω ιδία πείρα σχετικά με το δημόσιο αλλά έτσι φαντάζομαι.
Ίσως σου γράψει τι γνώμη του και κάποιος από αυτό τον χώρο.
Αν βρει χρόνο βέβαια
:lol: :lol: :lol:

sas
17/06/2004, 15:16
Προσωπικά δεν το σκέφτομαι....τουλάχιστον όχι ακόμα. Θέλω να δοκιμάσω τον ιδιωτικό τομέα με ότι συνεπάγεται αυτό (λιγότερος ελεύθερος χρόνος, περισσότερα χρήματα, ποιά 8ωρα???, περισσότερη δημιουγικότητα, σίγουρο άγχος), αλλά είναι μία σκέψη που πάντα βρίσκεται στο πίσω μέρος του μυαλού. Και στην οποία αντιδρώ....μήπως μόνο από αντίδραση, μήπως γιατί έχουμε ακούσει τα μύρια όσα για τους δημοσίους υπαλλήλους ή τελικά γιατί μπορεί να μην κάνω για αυτό.

milaber
17/06/2004, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
τη δυνατότητα να μπείτε στο δημόσιο, θα το κάνατε ώστε να μη ζείτε με το άγχος που έχουν όλοι όσοι εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα (σήμερα είμαι - αύριο δεν είμαι).
Πια θεωρείται ότι θα ήταν η στάση σας στην περίπτωση που στον ιδιωτικό τομέα πληρωνόσασταν καλύτερα από το δημόσιο???

Ναι!

:winka: :winka: :winka: :winka: :winka: :winka:

socos
18/06/2004, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
τη δυνατότητα ...το δημόσιο???

Φίλε μου. Είμαι δημόσιος. Έκλεισα το γραφείο που είχα (Μηχανολογικές Μελέτες) και μπήκα με τον ΑΣΕΠ σαν μηχανικός.

Τα λεφτά δεν μου πολυφτάνουν (είμαι παντρεμένος με ένα παιδί, ηλικία 31 χρονών)


Τώρα βλέπω ότι αν δεν έκλεινα το γραφείο κάποια στιγμή στον τρίτο ή στον τέταρτο χρόνο οι δουλείες θα άνοιγαν (αφού σχεδίαζα να ασχοληθώ και με εγκαταστάσεις αλλά και με δημόσια έργα).

Όμως έχω πολύ ελεύθερο χρόνο, τον οποίο τον αξιοποιώ όσο καλύτερα μπορώ.

Βέβαια κάποια στιγμή η κατάσταση οικονομικά θα γίνει πιο δύσκολη για μένα. Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα θα χρησιμοποιήσω τον ελεύθερο χρόνο μου για να ενισχύσω οικονομικά την οικογενειά μου.(Το πιστεύω αυτό και δε το λέω σαν ευχή)

Πιστεύω δηλαδή οτί όλα είναι θέμα επιλογών.
Είναι τι θέλεις εσύ. Θες να είσαι οικονομικά πιο άνετος με επιβάρυσνη όμως στην προσωπική σου ζωή; το κάνεις.

Θέλεις να έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο για εσένα και τους ανθρώπους σου με επιβάρυνση όμως στην οικονομική σου ευρωστία; το κάνεις.

Τίποτα από τα δύο προηγούμενα δεν είναι κακό αρκεί ότι αποφασίσεις να το αποφασίσεις συνηδητά. Ούτε ο πλούτος είκαι κακός (αρκεί να έχει αποχτηθεί με κόπο) αλλά ούτε και ο πολύς ελεύθερος χρόνος (αρκεί να τον εκμεταλεύεσαι σωστά)

Τελειώνοντας να σου πω και ένα ανέκδοτο για τους δημοσίους.





ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ;

ΕΙΝΑΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

melsaltas
22/06/2004, 09:43
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ.
ΤΟ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙ ΤΟΥ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ.
ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΙ, ΝΑΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!!!
ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΕΛΕΤΕ ΗΛ/ΓΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΜΑΙ.
ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ.
ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ!

Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.....
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΝΑ ΧΑΖΕΥΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

jimbar
22/06/2004, 11:18
καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

Φίλτατε SAS, εγώ θα σου πω την δική μου version των πραγμάτων, αν φυσικά μου επιτραπεί η άποψή μου. Θυμάμαι τα ανέμελα χρόνια όπου καλοκαίρι σήμαινε για τον Τζίμη [εγώ είμαι αυτός], διακοπές στην Ελλάδα [λόγο σκατογαλλικής κατοικίας] και φυσικά σήμαινε και εργασία. Εργάστηκα σε διάφορες εργασίες αλλά οι συγκεκριμένες ήτανε μόνο για το καλοκαίρι και μόνο για μικρά διαστήματα [2-3 μήνες]. Στο παρίσι, εργαζόμουν σε διάφορες δουλειές, οι οποίες μάλιστα ήτανε χωρίς ένσημα. Πάντα λοιπόν υπήρχε ο φόβος του να μην εργαστείς την επομένη. Πολλές εργασίες μιας και εργάζομαι από τα 13 μου, και κάτι ..

Το καλοκαίρι του 92, όπως κάθε καλοκαίρι άλλωστε, έπιασα εργασία στο ξενοδοχείο Merridien που βρισκότανε στο Σύνταγμα. Το κτήριο του Βαρδινογιάννη, ή εταιρία της .. Air France. Το στοιχείο μου. Ελληνικά, Γαλλικά & λίίίγα Αγγλικά. Δηλαδή τι λίγα που παραγγέλνω καφέ και μου φέρνουν Coca-Cola. Ήτανε φανταστικά διότι εκτός της μάσας [φαγητό] είχες και τα τυχερά σου με τις τουρίστριες [κάτι που λόγο ηλικία ήταν το βασικότερο πράγμα για μένα τότε].. Αλλά υπήρχε και ο .. .. μισθός. Για φανταστείτε ότι έπαιρνα 200.000 δραχμές το 92 !!!!

Κάποια μέρα λοιπόν [2 μήνες μετά], όπως σε όλα τα παραμύθια, ήρθε ο «κακός» και έδιωξε κάποιους υπαλλήλους. Ε μέσα σε αυτούς ήμουν και εγώ. Έπιασα εργασία προς Δεκέμβριο, στο Εθνικό Θέατρο και μου κάνανε μια σύμβαση ως τεχνικός, η ακριβέστερα ως Ιματιοφύλακας. Υφάρχει, υφάρχει. Λοιπόν, ο μισθός μου άρχισε από 98.000 δρχ και σήμερα, 10 χρόνια αωριστία στο Υπ.Πο.* «*Υπουργείο Πολιτισμού», κερδίζω 200.000 δρχ [600 ευρώ για τους μοντέρνους] ΚΑΘΑΡΑ!!. Και δεν έχω την πιθανότητα να «ανέβω» μισθολογικά όπως στον Ιδιωτικό τομέα. Ο Προϊστάμενός μου [25 χρόνια εργασία και βαθμό ΠΕ** {**πανεπιστημίου} κερδίζει 340.000 δρχ.] ..

Βέβαια μπορείς και ισορροπείς κάπως την ζωή σου διότι ξέρεις ότι κάθε ΣΚ δεν δουλεύεις [εκτός και αν είσαι φύλακας στο Υπ.Πο* όπου αυτοί εργάζονται και ΣΚ και αργίες αλλά παίρνουν και μισό μισθό παραπάνω] ..

Εύχομαι να σου έδωσα λίγο μια εικόνα στο πως είναι κάποια πράγματα.

Η επιλογή .. .. .. δική σου, φίλε SAS !!!!

idi
22/06/2004, 11:49
Jim δεν είπες όμως όλη τη πραγματικότητα. Τα «καθαρά» που παίρνεις συμπεριλαμβάνουν τα επιδόματα? Οταν λες στον ιδιωτικό τομέα «παίρνω 200 καθαρά» εννοείς ότι στο τέλος του μήνα στη τσέπη σου είναι 200 και όχι 200+Χ+Ψ επιδόματα, μπόνους υπερωρίες (που κανένας δε πληρώνει στον ιδιωτικό τομέα) κτλ.

Γνωστός μου στο δημόσιο παίρνει «επίδομα ηλεκτρονικού υπολογιστή»!!!! Άκουσον άκουσον... άσε που δε χρησιμοποιεί...
Μετά απο κάθε φορά που δίνει αίμα (δίνουμε μαζί γιατί είμαστε εθελοντές αιμοδότες) παίρνει 2 μέρες ΑΓΡΑΦΗ άδεια, που κολάει με τριτετραημερα και τα κάνει καμιά βδομάδα άδεια από το πουθενά....

Κάθε μέρα δουλεύει 5-6 το πολύ 7 ώρες. ΠΟΤΕ 8ωρο....

Παίρνει άδειες από τη σημαια ανάμεσα στις γιορτές...

Στο γραφείο καβατζονεται και πίνει καφέδες τη μίση μέρα.

Επειδή κολοβαράει όλη μέρα, το βράδυ είναι όλο ζωντάνια και έχει τη δυνατότητα να δουλεύει 2η δουλειά....


Και αλλα πολλα ...

ΔΗΜΟΣΙΟ is the best…

jimbar
22/06/2004, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

Γιώργη, όχι .. όταν λέω ότι παίρνω καθαρά [εννοώ στο χέρι] 200.000 δρχ, τόσα παίρνω. Δεν έχω λόγο να λέω ψέματα. Φαντάσου ότι είναι με «όλα» τα επιδόματα.
Μόλις πάρω μια ανάλυση μισθοδοσίας θα σας την σκανάρω και θα σου την στείλω για να δεις ..

idi
22/06/2004, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar

Γιώργη, όχι .. όταν λέω ότι παίρνω καθαρά [εννοώ στο χέρι] 200.000 δρχ, τόσα παίρνω. Δεν έχω λόγο να λέω ψέματα. Φαντάσου ότι είναι με «όλα» τα επιδόματα.
Μόλις πάρω μια ανάλυση μισθοδοσίας θα σας την σκανάρω και θα σου την στείλω για να δεις ..


Jimακο προς θεου δε σε ειπα ψεφτη ρε, και φυσικα για να το λες εστι ειναι

απλα λεω πως ειναι ειναι γενικα η κατασταση στο δημοσιο

:beer: :wave2:

jimbar
22/06/2004, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Jimακο προς θεου δε σε ειπα ψεφτη..

όχι αγόρι μου δεν με είπες ψεύτη και το γνωρίζω. Φαντάσου ότι σε εμάς τα «παραπάνω» είναι πολλά αλλά .. πρέπει να πληρείς τις «προϋποθέσεις». Για παράδειγμα, εάν εργαζόσουν σε αυτό το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ που είναι ότι θες εκτός Πολιτισμού [!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!] θα έβλεπες ότι, όσοι ανήκουν στην μηχανογράφηση παίρνουν 30.000δρχ παραπάνω στον μισθό τους, ενώ οι υπόλοιποι που είναι παραπάνω ώρες μπροστά σε PC [και ας μην κάνουν δουλειά, απασχολούνται πάντως] δεν παίρνουν αυτά τα χρήματα. Πάντως η καλύτερη φάση στο Δημόσιο είναι το Οικονομικών ..
φαντάσου ότι συναδέλφισα από το γραφείο μου [με ειδικότητα δακτυλογράφος σε PC] έφυγε από το Υπ.Πο με μισθό 250.000 δρχ. και πηγαίνοντας στην νέα της υπηρεσία, οι άνθρωποι τρελάθηκαν. Γέλαγαν επι ένα μήνα. Ο μισθός της ανέβηκε σε 350.000 δρχ [περισσότερος και του προϊσταμένου μου !!!!!] και δεν την φέρνουν πίσω [αν και ι ίδια δεν θέλει να φύγει από εκεί ... για ευνόητους λόγους] διότι στο Δημόσιο δεν έχουν δικαίωμα να σου μειώσουν το μισθό. Άρα θα πρέπει αν γυρίσει, να της δώσουν της 250.000 δρχ «κανονικός μισθός Υπ.Πο» + προσωπική διαφορά 100.000 δρχ!!!!!!!
Τα συμπεράσματα .. δικά σου !!!

africanos31
22/06/2004, 13:32
egv μολις μπηκα στο δημοσιο μεσω Ασεπ....Παιδια σωθηκα παιρνω καλα λεφτα με τα επιδοματα και εχω αρκετο χρονο να κανω και αλλα πραγματα στη ζωη μου,αφου στη δουλεια δεν ξεθεωνεσαι σαν τον ιδιωτικο τομεα, στο δημοσιο εχεις την ευκαιρια να ζεις σαν ανθρωπος........

melsaltas
22/06/2004, 16:04
ΠΑΙΔΕΣ
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΦΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΠΑΣ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΣΕΙΣ.ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΤΙΖΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ.ΕΧΕΙΣ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΝΑ "ΠΛΟΥΤΙΣΕΙΣ" ΑΝ ΘΕΣ ΒΕΒΑΙΑ

milaber
23/06/2004, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Γνωστός μου στο δημόσιο παίρνει «επίδομα ηλεκτρονικού υπολογιστή»!!!! Άκουσον άκουσον... άσε που δε χρησιμοποιεί...

Κάθε μέρα δουλεύει 5-6 το πολύ 7 ώρες. ΠΟΤΕ 8ωρο....

Παίρνει άδειες από τη σημαια ανάμεσα στις γιορτές...

Στο γραφείο καβατζονεται και πίνει καφέδες τη μίση μέρα.

Επειδή κολοβαράει όλη μέρα, το βράδυ είναι όλο ζωντάνια και έχει τη δυνατότητα να δουλεύει 2η δουλειά....

Ωραία πράγματα ρε γαμώτο!

:sun: :sun: :sun:

Που να είσαι και δάσκαλος ή καθηγητής!

:sun: :sun: :sun:

milaber
23/06/2004, 00:56
Ξέρετε τους τρεις καλύτερους λόγους για να γίνει καποιος καθηγητής;

1) Ιούνιος
2) Ιούλιος
3) Αύγουστος

:lol: :lol: :lol:

Βάλε και τα ιδιαίτερα και είσαι μια χαρά καβάτζα!

:winka: :winka: :winka:

melsaltas
23/06/2004, 09:15
ΕΝΤΑΞΙ MILABER.TA ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ "ΩΡΑΡΙΟΥ" ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΟΛΥ 24 45ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΒΑΛΕ.ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΠΑΣΧΑ.
ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΓΕΛΑ!!!!

melsaltas
23/06/2004, 10:31
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.
ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.
ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΕΛΕΤΕ ΗΛ/ΓΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ.ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΕΒΑΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΑΣΕΠ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ.

GST
23/06/2004, 10:51
και εγω που εχω τελειωσει την ιδια σχολη εδωσα πριν 2 χρονια και δεν μπηκα για ψιχουλα ασε που πρεπει πρωτα να πασ επαρχια για κανα 3 χρονια .πικρα η ιστορια διαβαζα 2 μηνεσ.............ουτε να το θυμαμε δε θελω :mad:

melsaltas
23/06/2004, 10:56
ΒΡΕ ΣΕΛΕΤΙΑΝΕ,ΑΣ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ (ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ).ΤΑ ΑΡΑΛΙΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΞΩ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ!!!???