PDA

View Full Version : Νομικής φύσεως....



Corruptor
25/10/2006, 15:30
Γεια χαρά παιδιά,
Πέρυσι το Σεπτέμβριο και ενώ κατέβαινα την Κατεχάκη με προορισμό την Μεσογείων,
φτάνοντας στο ύψος του 251 νοσοκομείου, το φανάρι ήταν κόκκινο.
Εγώ με το Innova μου, σιγά σιγά προωθούμαι μπροστά απο τα αμάξια. Φτάνοντας στο φανάρι,
αυτό γίνεται πράσινο και πάνω που πάω να συνεχίσω κανονικά την πορεία μου βλέπω μπρος μου ένα αυτοκίνητο το οποίο έκανε αναστροφή στην Κατεχάκη μπροστα σε ολόκληρο το ρεύμα κυκλοφορίας και με προορισμό προς Καρέα, επειδη λέει νόμιζε ότι το φανάρι για εμένα ήταν ακόμα κόκκινο και έτσι προλάβαινε να διασχίσει το δρόμο.
Για κακή μου τύχη λοιπόν πέτυχα αυτήν την έξυπνη οδηγό μπροστά μου και τράκαρα κάθετα πάνω στην πίσω αριστερή ρόδα του αυτοκινήτου... :mad:
Κάνοντας ένα κασκαντερίστικο πετάχτηκα πάνω απο το πορτ-μπαγκάζ για να προσγειωθώ τελικά στο δρόμο. Το κράνος που φοράω πάντα βοήθησε ώστε να μην πάθω τίποτα.
Και ευτυχώς που πήγαινα μόνο με 35km περίπου...

Το θέμα τώρα είναι ότι εγώ α) Δεν είχα δίπλωμα και β) συνεπώς δεν είχα και ασφάλεια (άδεια κυκλοφορίας είχα).
Και να σκεφτείς ότι ήδη έψαχνα πυρετωδώς για σχολή οδήγησης.
Τώρα έχω δικαστήριο που μου κάνει η ασφαλιστική της εν λόγω κυρίας για να μου πάρει τα λεφτά της ζημιάς της.

Με βάση ότι δεν είχα στην κατοχή μου τα "χαρτιά" και με βάση ότι δεν έφταιγα (έχω και μάρτυρα) ποια θα είναι η έκβαση της δίκης;

Θα βοηθούσε να απαντήσουν άτομα που έχουν ήδη περάσει αυτό που πρόκειται να περάσω...
Ευχαριστώ για τις όποιες απόψεις!

saratoga
25/10/2006, 16:02
Δεν ειχες διπλωμα..., δεν ειχες ασφαλεια... :nono:

Φωναξες τροχαια...???
Ρωτησες δικηγορο...???
πηρες φωτογραφιες...???

...??? :sad:

Corruptor
25/10/2006, 16:10
Το μόνο ουσιαστικό που έχω είναι ο μάρτυρας... (και το δίκιο μου αν και δεν πρόκειται να με βοηθήσει ιδιαίτερα)
Η τροχαία έκανε απλή καταγραφή του σημείου που τρακάρανε τα οχήματα.
Τώρα είμαι στη διαδικασία εύρεσης δικηγόρου.
Ασε, κάθε μέρα από τότε βρίζω τον εαυτό μου που δεν είχα βγάλει τα χαρτιά.....:rolleyes:

Nostra
25/10/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Το μόνο ουσιαστικό που έχω είναι ο μάρτυρας... (και το δίκιο μου αν και δεν πρόκειται να με βοηθήσει ιδιαίτερα)
Η τροχαία έκανε απλή καταγραφή του σημείου που τρακάρανε τα οχήματα.
Τώρα είμαι στη διαδικασία εύρεσης δικηγόρου.
Ασε, κάθε μέρα από τότε βρίζω τον εαυτό μου που δεν είχα βγάλει τα χαρτιά.....:rolleyes:


φίλε όσο δίκιο κι αν έχεις για τις συνθήκες του ατυχήματος....


μόνο και μόνο το γεγονός ότι δεν είχες δίπλωμα σε ενοχοποιεί στο δικαστήριο....

το πολύ πολύ να πετύχεις μια κλήση για τον επιτόπιο ελιγμό του αυτοκινήτου για τον ενάγοντα....

θα πληρώσεις...

αυτή είναι η άποψή μου....

cityfly
25/10/2006, 16:24
αν για το ατύχημα έφταιγε αυτή τότε πρέπει να αποζημειωθείς 100%
από κει κι ύστερα λογικά θα πρέπει κι εσύ να τιμωρηθείς με το πρότιμο που αντιστοιχεί για την οδήγηση χωρίς δίπλωμα. αυτό όμως είναι άλλο θέμα δεν είχε επιρροή στο ατύχημα
και με πιο σκεπτικό το λέω αυτό
πρόσφατα βγήκε μια απόφαση του αρείου πάγου, αν δεν κάνω λάθος, που λέει ότι ακόμα κι αν ένας οδηγός που ενεπλάκει σε ατύχημα ήταν μεθυσμένος αλλά δεν έφταιγε τότε αποζημειώνεται κανονικά

είναι μια αντίστοιχη περίπτωση για ψάξτο

Corruptor
25/10/2006, 16:34
Το ζήτημα για μένα δεν είναι να αποζημιωθώ....
Αυτά πάνε τα πλήρωσα....
Το ζήτημα είναι να μην πληρώσω ΚΑΙ τη ζημιά της άλλης...
Αυτή επειδή έχει μεικτή ασφάλεια πήρε αμέσως πίσω τα λεφτά απο την ασφαλιστική της...
Απο εκεί και πέρα, η ασφαλιστική (λόγω μεικτής ασφάλειας) έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει το όνομα της πελάτισάς της ώστε να κυνηγήσει τα δικά της συμφέροντα, δηλαδή εμένα.
Έτσι ενώ η κυρία δεν ήθελε να μου κάνει οποιαδήποτε αγωγή, η ασφαλιστική μου κάνει εξ ονόματί της... (αν δεν κάνω λάθος αυτό ονομάζεται "εκχωρηση ονοματικού δικαιώματος" ή καπως έτσι)

Πιστεύω και γω ότι στη δίκη θα πρέπει να εκδικαστεί και μόνο υπαιτιότητα ατυχήματος αφού για τη δική μου παράβαση θα έχω ξεχωριστό δικαστήριο...
Αλλά δεν ξέρω αν θα ακολουθηθεί η κοινή αυτή λογική ή αν ακολουθείται κάποια πεπατημένη σύμφωνα με την οποία την έχω βάψει! :)

zephyr1
25/10/2006, 16:58
Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει συγκρουση μεταξυ εσενα και της τυπισας.

Για το διπλωμα η αστυνομια σου κανει μυνηση, και η ασφαλιστικη αφου δεν ειχες ασφαλεια, για να παρει τα λεφτα που εδωσε στην μπελατης.

Χλωμο σε βλεπω.

:wave2:

Corruptor
25/10/2006, 17:03
Το θέμα είναι πως θα με δει το δικαστήριο και αν κανείς γνωρίζει πως βλέπει το δικαστήριο αυτές τις υποθέσεις.
Γιατί κατά τα άλλα οι περισσότεροι με βλέπουν χλωμό γι αυτό και γω ρωτώ....
(Κάνει ρίμα ε??) :smilea:
Οποιοσδήποτε που γνωρίζει πως λειτουργεί το σύστημα?

TROOPER
26/10/2006, 02:04
στην καλυτερη να πληρωσεις τη μιση ζημια της τυπισας...στην χειροτερη να τα πληρωσεις ολα (δε νομιζω)...παντως σε βλεπω να χλωμιαζεις...

Corruptor
26/10/2006, 09:33
Ρε παιδια, σε μία δίκη υπαιτιότητας τι μισή ζημιά?
'Η θα πληρώσω 'η δεν θα πληρώσω.
Τι θα πουν, "το μισό φταίξιμο δικό σου, πλήρωσε τη μισή ζημιά"?
Αν υπάρχει κάποιος που ΞΕΡΕΙ ας μου πει.
Εικασίες και προσωπικές απόψεις δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα περισσότερο από εικασίες και προσωπικές απόψεις...

cityfly
26/10/2006, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Ρε παιδια, σε μία δίκη υπαιτιότητας τι μισή ζημιά?
'Η θα πληρώσω 'η δεν θα πληρώσω.
Τι θα πουν, "το μισό φταίξιμο δικό σου, πλήρωσε τη μισή ζημιά"?
Αν υπάρχει κάποιος που ΞΕΡΕΙ ας μου πει.
Εικασίες και προσωπικές απόψεις δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα περισσότερο από εικασίες και προσωπικές απόψεις...

τα πράγματα είναι απλά
αλλά πρέπει να μιλήσεις και με δικηγόρο

όλη η ουσία είναι αν το γεγονός ότι δεν είχες δίπλωμα είχε σχέση με το ατύχημα
αν το δικαστήριο δεχθεί ότι ο άλλος οδηγός είχε ευθύνη για το ατύχημα και δεν ήταν δυνατό να αποφευχθεί, και οποισδήποτε με δίπλωμα βρισκόταν στη θέση σου δε θα το χε αποφύγει τότε κερδίζεις εσύ

αλλά ΠΡΕΠΕΙ να συννενοηθείς με δικηγόρο να του πεις ΚΑΘΕ λεπτομέρεια των συνθηκών και να δεις τι θα γίνει
από το νετ και με μισές πληροφορίες και αντίστοιχα μισές γνώσεις τι θες να σου πούμε

αυτό που σου λέω εδώ πχ ισχύει 100% μπορεί όμως σε συνδυασμό με μια λεπτομέρεια που δεν είπες ή δε γνωρίζω να ισχύει κάτι διαφορετικό


αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι αν τελικά το δικαστήριο κρίνει ότι έφταιγε ο άλλος οδηγός τότε μπορείς να κυνηγήσεις εσύ την ασφαλιστική του για να αποζημειωθείς για τις δικές σου ζημιές

Nostra
26/10/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Ρε παιδια, σε μία δίκη υπαιτιότητας τι μισή ζημιά?
'Η θα πληρώσω 'η δεν θα πληρώσω.
Τι θα πουν, "το μισό φταίξιμο δικό σου, πλήρωσε τη μισή ζημιά"?
Αν υπάρχει κάποιος που ΞΕΡΕΙ ας μου πει.
Εικασίες και προσωπικές απόψεις δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα περισσότερο από εικασίες και προσωπικές απόψεις...

Η δικηγόρος μου ασχολείται με αστικό δίκαιο και έχει αρκετές υποθέσεις τροχαίων κλπ. το γραφείο της είναι στην Αλεξάνδρας...

Αν δεν έχεις δικηγόρο ή θες να πάρεις μια συμβουλή στείλε μου ΠΜ να σου δώσω το τηλ. της...

:wave2:

lampros_fazer
27/10/2006, 02:17
Εγώ γιατί ΔΕΝ το βλέπω χλωμό να δικαιωθεί..;;

Εγώ σε ένα μικροχτύπημα που είχα παλιότερα και δεν είχα δίπλωμα είχα αποζημιωθεί κανονικά..

Corruptor
27/10/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Εγώ γιατί ΔΕΝ το βλέπω χλωμό να δικαιωθεί..;;

Εγώ σε ένα μικροχτύπημα που είχα παλιότερα και δεν είχα δίπλωμα είχα αποζημιωθεί κανονικά..

Να και το πρώτο θετικό που ακούω και με αποδείξεις. Δεν είχες δίπλωμα ούτε ασφάλεια;

cityfly
27/10/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Να και το πρώτο θετικό που ακούω και με αποδείξεις. Δεν είχες δίπλωμα ούτε ασφάλεια;


ρε φίλε
σόρι κιόλας αν φαίνομαι επιθετικός
αλλά αυτό είναι το πρώτο θετικό;

δε διαβάζεις τι γράφεται;

τόση ανάλυση έχουμε κάνει παραπάνω τι άλλο θες να σου πούμε;

Corruptor
27/10/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ρε φίλε
σόρι κιόλας αν φαίνομαι επιθετικός
αλλά αυτό είναι το πρώτο θετικό;

δε διαβάζεις τι γράφεται;

τόση ανάλυση έχουμε κάνει παραπάνω τι άλλο θες να σου πούμε;

Δεν τρέχει τίποτα, ούτε επιθετικός είσαι,
απλά αυτό ήταν το πρώτο θετκό και βασισμένο σε κάποιον που ΕΧΕΙ περάσει από αυτή τη διαδικασία.
Καλή η ανάλυση αλλά μέχρι να ακουστεί ότι όντως έχει συμβεί να αθωωθεί κάποιος χωρίς χαρτιά, είναι λογικό και γω να μην είμαι σίγουρος για το αν τελικά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
Και είναι επίσης λογικό να ανησυχώ ακόμη παραπάνω τη στιγμή που τυχόν αρνητική έκβαση θα με ρίξει πολύ πίσω οικονομικά τη στιγμή που ζω μόνος μου, πληρώνω νοίκι, δόση μηχανής κτλ....
Σε κάθε περίπτωση πάντως θα επικοινωνήσω με δικηγόρο πολύ σύντομα για να συζητηθούν οι λεπτομέρειες.
Εννοείται ότι σας ευχαριστώ όλους που συμμετέχετε σ αυτό που εδώ και καιρό με έχει κρατήσει ανήσυχο.

:beer:

lampros_fazer
27/10/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Να και το πρώτο θετικό που ακούω και με αποδείξεις. Δεν είχες δίπλωμα ούτε ασφάλεια;
Μόνο δίπλωμα δεν είχα,ασφάλεια είχα κανονικά..

Τώρα στην περίπτωσή μου η ζημιά στο μηχανάκι ήταν μικρή και το άλλο όχημα δεν είχε ζημιά..Και με ρώτησε οταν έγινε το συμβάν ο οδηγός του άλλου οχήματος αν ήθελα να φέρω αστυνομία..Όχι του λέω δεν έχω δίπλωμα..Δεν έφερε αντίρρηση και μου κάλυψαν κανονικά τη ζημιά..

Corruptor
27/10/2006, 14:26
Οπότε δεν μοιάζει και τόσο με την δικιά μου περίπτωση, καθώς το δικαστήριο είναι σιγουρο...
:rolleyes: :rolleyes:

lampros_fazer
27/10/2006, 14:39
Ναι δεν μοιάζει και τόσο πολύ,αλλά το ανέφερα γιατί αφού κανονικά σύμφωνα με τον ΚΟΚ δεν έφταιγες θα έπρεπε να αποζημιωθείς..Και όχι να σου ζητάνε και λεφτά πίσω!

Ετσι τα βλέπω εγώ τα πράγματα,δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι..

voufi
28/10/2006, 21:36
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
Δεν έχεις δίπλωμα άρα δεν έπρεπε να οδηγάς.Από τη στιγμή που το κάνεις είσαι παράνομος και αφού εμπλέχτηκες σε ατύχημα άσχετα ποιανού ήταν η υπαιτιότητα, εσύ ευθύνεσαι σύμφωνα με τον νόμο.
Οπότε για μένα κακώς πήγες δικαστικά γιατί θα πληρώσεις και τα έξοδα του δικαστηρίου εκτός από τις ζημιές του αυτοκινήτου.

lampros_fazer
29/10/2006, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από voufi
Οπότε για μένα κακώς πήγες δικαστικά γιατί θα πληρώσεις και τα έξοδα του δικαστηρίου εκτός από τις ζημιές του αυτοκινήτου.
Μα καλά δεν διαβάζετε..;;Δεν πήγε ο άνθρωπος δικαστικά λέμε,η ασφαλιστική του άλλου τον πάει στο δικαστήριο..

Konti
30/10/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από voufi
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
Δεν έχεις δίπλωμα άρα δεν έπρεπε να οδηγάς.Από τη στιγμή που το κάνεις είσαι παράνομος και αφού εμπλέχτηκες σε ατύχημα άσχετα ποιανού ήταν η υπαιτιότητα, εσύ ευθύνεσαι σύμφωνα με τον νόμο.
Οπότε για μένα κακώς πήγες δικαστικά γιατί θα πληρώσεις και τα έξοδα του δικαστηρίου εκτός από τις ζημιές του αυτοκινήτου.

Μην τα μπερδεύεις! Το ότι δεν είχε δίπλωμα δεν σημαίνει ότι μπορεί να τον σκοτώσει- Αν ήταν έτσι.....:a53: :a53: ! Αφού αποδειχθεί ότι φταίει 100% για το ατύχημα ο/η οδηγός του αυτοκινήτου (και φταίει καθώς παραβίασε κόκκινο) δεν πληρώνει cent ο φίλος με την moto! Αντίθετα μπορεί να αποζημιωθεί (αν δεν έχει γίνει ήδη). Τώρα αν θέλει ο δικαστής μπορεί να του ράψει κανένα "κοστούμι" (βέβαια σπάνια γίνετε αυτό εφ' οσων έχεις δίπλωμα τώρα) γιατί όταν έγινε το ατύχημα δεν είχες τα απαραίτητα έγγραφα!

argy_kap
30/10/2006, 10:15
Δεν είχε ασφάλεια, δεν είχε δίπλωμα.....θα πληρώσει....η ασφάλεια πληρώνει την ζημιά της κυρίας και μετά κάνει μύνηση στον φίλο μας για να πάρει τα λεφτά που έδωσε για την ζημεία της κυρίας.....ο φίλός μας είναι ανασφάλιστο όχημα και παρανομεί.....ή ασφαλιστική θα του κόψει τον κόλο για να πάρει τα λεφτά της....είναι μια σίγουρη υπόθεση για την ασφαλιστική....

Για την ασφάλεια δεν παίζει ρόλο αν έφταιγε ο πελάτης της ή όχι....πληρώνει τον πελάτη της και μετά κυνηγάει τον άλλο που οδηγεί παράνομα.....

Λυπάμαι αλλά είναι τραγικό να οδηγείς χωρίς ασφάλεια και χωρίς δίπλωμα....μην σου πω οτι είναι πιο σημαντική η ασφάλεια απο το δίπλωμα....

Corruptor
30/10/2006, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap

Λυπάμαι αλλά είναι τραγικό να οδηγείς χωρίς ασφάλεια και χωρίς δίπλωμα....μην σου πω οτι είναι πιο σημαντική η ασφάλεια απο το δίπλωμα....

Sorry φίλε αλλά πιο τραγικό πιστεύω ότι είναι να κάνεις αναστροφή στην Κατεχάκη ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ότι το φανάρι είναι κόκκινο...
Για μένα δεν ήταν παρά η κακιά η ώρα, και ειρωνεία ταυτόχρονα αφού ήδη έψαχνα για μια σχολή οδήγησης.
Έτσι είναι όμως αυτά..

argy_kap
30/10/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Sorry φίλε αλλά πιο τραγικό πιστεύω ότι είναι να κάνεις αναστροφή στην Κατεχάκη ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ότι το φανάρι είναι κόκκινο...
Για μένα δεν ήταν παρά η κακιά η ώρα, και ειρωνεία ταυτόχρονα αφού ήδη έψαχνα για μια σχολή οδήγησης.
Έτσι είναι όμως αυτά..

έχεις απόλυτο δίκιο...δεν διαφωνώ.....το λάθος σου είναι οτι έψαχνες για σχολή οδήγησης με το μηχανάκι και όχι με τα πόδια(!!)

sapila racing
30/10/2006, 10:48
Ομως την σχολή οδήγησης επρεπε να την ψαξεις πριν αρχίσεις να οδηγείς.
Επίσης δεν παιζει ασφάλεια χωρίς δίπλωμα.
Μπρεί να κανει καποιος μαιμουδιά και να σφαλιστεί, αλλα οταν γίνει ατύχημα, η ασφαλιστική δεν πληρώνει.
Σκεφτεσαι αν η κακια η ώρα οπως λες, δεν ηταν το αυτοκίνητο που εκανε αναστροφή αλλα μια γιαγιά που διέσχιζε την Κατεχάκη κάθετα και την χτύπαγες?
Θα δούλευες ολη σου την ζωή γι αυτήν.
Τώρα πήγαινε σε δικηγόρο και δες τι μπορει να γίνει.
Εγω νομίζω οτι θα χασεις πάντως, κοίτα μήπως γινει συμβιβασμός με την ασφάλεια γιατί αν πας δικαστήριο θα πληρώσεις πολύ περισσότερα.

Cpt. Haddock
30/10/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Λυπάμαι αλλά είναι τραγικό να οδηγείς χωρίς ασφάλεια και χωρίς δίπλωμα....μην σου πω οτι είναι πιο σημαντική η ασφάλεια απο το δίπλωμα....

Ετσι ακριβώς!!!!

Διότι αγαπητέ "διαφθορέα"...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Sorry φίλε αλλά πιο τραγικό πιστεύω ότι είναι να κάνεις αναστροφή στην Κατεχάκη ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ότι το φανάρι είναι κόκκινο...Για μένα δεν ήταν παρά η κακιά η ώρα, και ειρωνεία ταυτόχρονα αφού ήδη έψαχνα για μια σχολή οδήγησης.

Μην κρινεις επειδη στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έφταιγες εσύ. Αν έφταιγες ΠΟΙΟΣ θα πλήρωνε τον άλλο; Θα έπρεπε να σου κάνει μήνυση και να τρέχει στα δικαστήρια..

Λίγη υπευθυνότητα δε βλάπτει

:wave2:

dukeandthecity
30/10/2006, 11:17
φιλε corruptor.

Οντος εκανες χοντρη μ@λακια που οδηγουσες χωρις ασφαλεια (νο1) και χωρις διπλωμα (νο2).


Κατα τα αλλα αν πας στο δικαστηριο με εναν δικηγορο και οχι ξεβρακ@τος θα σου κλασουν μια μαντρα @@@.

Τα εχω παρει με τις κ@λοασφαλιστικες γιατι ειναι νομοθετημενες χούντες.

εδιτ: Η αστυνομια έκανε απλως καταγραφη του συμβαντος ??? Προστιμο δεν σου εριξε που δεν ειχες χαρτια ????

Corruptor
30/10/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
φιλε corruptor.

Οντος εκανες χοντρη μ@λακια που οδηγουσες χωρις ασφαλεια (νο1) και χωρις διπλωμα (νο2).


Κατα τα αλλα αν πας στο δικαστηριο με εναν δικηγορο και οχι ξεβρακ@τος θα σου κλασουν μια μαντρα @@@.

Τα εχω παρει με τις κ@λοασφαλιστικες γιατι ειναι νομοθετημενες χούντες.

εδιτ: Η αστυνομια έκανε απλως καταγραφη του συμβαντος ??? Προστιμο δεν σου εριξε που δεν ειχες χαρτια ????

Δεν αρνούμαι ότι έκανα χαζομάρα που είμουνα χωρίς χαρτιά (Αυτό μας έλειπε)
Η αστυνομία μου έριξε πρόστιμο που είμουνα ανασφάλιστος...
Μακάρι να είναι όπως τα λες για τη δίκη, γιατί πέρα από τη ζημιά θέλουν να πάρουνε και ψυχική οδύνη και μείωση αξείας μεταπώλησης...
Δηλαδή να βγάλουν και κέρδος. Δεν είναι καθόλου καλή περίπτωση.

argy_kap
30/10/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Δεν αρνούμαι ότι έκανα χαζομάρα που είμουνα χωρίς χαρτιά (Αυτό μας έλειπε)
Η αστυνομία μου έριξε πρόστιμο που είμουνα ανασφάλιστος...
Μακάρι να είναι όπως τα λες για τη δίκη, γιατί πέρα από τη ζημιά θέλουν να πάρουνε και ψυχική οδύνη και μείωση αξείας μεταπώλησης...
Δηλαδή να βγάλουν και κέρδος. Δεν είναι καθόλου καλή περίπτωση.

Φίλε μου και εγώ να ήμουν στην αντίθετη μεριά τα ίδια θα έκανα....θα σου έκανα μήνυση για οτιδήπωτε....τσάμπα λεφτά θα ήταν....να πω όχι???

Εσύ δηλαδη αν ήσουν στην απέναντι μεριά δεν θα προσπαθούσες να τσιμπήσεις ότι μπορείς?

dukeandthecity
30/10/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Η αστυνομία μου έριξε πρόστιμο που είμουνα ανασφάλιστος...


Το χρεος σου προς το μπ@@ρδελο-κρατος το έχεις κάνει. :D :D


Δυστυχώς πρεπει να μας γινει μαθημα οτι με το που πεφτουμε απο την μοτο σε ατυχημα θελει ασθενοφορο με την μια. Και για να βεβαιωθεις οτι δεν εχεις παθει τπτ αλλα και για τετοιες κ@λοπερι-πτωσεις.

Ας ειχες ενα χαρτι γιατρου οτι "πονας" και θα σου ελεγα αν θα σε τρεχαν στα δικαστηρια.

AFROPANTELOS
30/10/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από voufi
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
Δεν έχεις δίπλωμα άρα δεν έπρεπε να οδηγάς.Από τη στιγμή που το κάνεις είσαι παράνομος και αφού εμπλέχτηκες σε ατύχημα άσχετα ποιανού ήταν η υπαιτιότητα, εσύ ευθύνεσαι σύμφωνα με τον νόμο.
Οπότε για μένα κακώς πήγες δικαστικά γιατί θα πληρώσεις και τα έξοδα του δικαστηρίου εκτός από τις ζημιές του αυτοκινήτου.

Αυτα γινοταν τοτε που ο βασιλικος κηπος ηταν γλαστρα.

Το δικαστηριο θα εξεταση το ατυχημα και τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγινε .

Ευτυχως που ηρθε η τροχαια γιατι δεν θα χρειαστουν μαρτυρες να αποδειξεις ποιος ευθυνετε για το ατυχημα.

Κακως δεν εκανες μηνυση στη εν λογω κυρια να εισε τωρα ανετα αποπανω.

Τα δικα σου διπλωμα κτλπ θα ακολουθησουν το δικο τους δρομο .

ΠΑΘΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΥΙΟΜΟΥ κτυπισε μια γρια εκτος διαβασεων και χωρις διπλωμα .

Η γρια με κυνηγησε δικαστικα αλλα πηγε για μαλι και βγηκε κουρεμενη.

ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ:beer: :beer: :beer: :beer:

Corruptor
30/10/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Φίλε μου και εγώ να ήμουν στην αντίθετη μεριά τα ίδια θα έκανα....θα σου έκανα μήνυση για οτιδήπωτε....τσάμπα λεφτά θα ήταν....να πω όχι???

Εσύ δηλαδη αν ήσουν στην απέναντι μεριά δεν θα προσπαθούσες να τσιμπήσεις ότι μπορείς?

Απλά το εκνευριστικό με τις ασφαλιστικές είναι ότι θέλουν να πίνουν το αίμα του κόσμου...
Δεν αρκούνται να πάρουν πίσω τα λεφτά τους, τα θέλουν όλα...
Δηλαδή: θέλουν τη ζημιά, και άλλα τόσα για μείωση αξίας μεταπώλησης + ψυχική οδύνη.
Και φυσικά όχι για λογαριασμό του πελάτη τους αλλά για δικό τους (καθώς τον πελάτη τον πλήρωσαν από την αρχή).
Και από την άλλη προσπαθούν να μας παραμυθιάζουν με διαφημίσεις γεμάτες ανθρωπιά και ευαισθησία.....
Βρε ουστ!
:yuck:

Cpt. Haddock
30/10/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
Απλά το εκνευριστικό με τις ασφαλιστικές είναι ότι θέλουν να πίνουν το αίμα του κόσμου...
Δεν αρκούνται να πάρουν πίσω τα λεφτά τους, τα θέλουν όλα...
Δηλαδή: θέλουν τη ζημιά, και άλλα τόσα για μείωση αξίας μεταπώλησης + ψυχική οδύνη.
Και φυσικά όχι για λογαριασμό του πελάτη τους αλλά για δικό τους (καθώς τον πελάτη τον πλήρωσαν από την αρχή).
Και από την άλλη προσπαθούν να μας παραμυθιάζουν με διαφημίσεις γεμάτες ανθρωπιά και ευαισθησία.....
Βρε ουστ!
:yuck:

Καταλαβαίνεις όμως οτι αν είχες δίπλωμα & ασφάλεια ΔΕΝ θα είχες ανοίξει καν το θρεντ;

:rolleyes:

dukeandthecity
30/10/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Φίλε μου και εγώ να ήμουν στην αντίθετη μεριά τα ίδια θα έκανα....θα σου έκανα μήνυση για οτιδήπωτε....τσάμπα λεφτά θα ήταν....να πω όχι???

Εσύ δηλαδη αν ήσουν στην απέναντι μεριά δεν θα προσπαθούσες να τσιμπήσεις ότι μπορείς?

τι λε ρε φίλε ??? σοβαρα ?? γιατι δεν την στηνεις σε διασταυρωσεις απο δεξια να στουκαρεις με ανυποψιαστους να βγαζεις μεροκαματο ????

Corruptor
30/10/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καταλαβαίνεις όμως οτι αν είχες δίπλωμα & ασφάλεια ΔΕΝ θα είχες ανοίξει καν το θρεντ;

:rolleyes:

Προφανώς και δεν θα είχα ανοίξει το thread.
Ωστόσο κάτι μου λέει ότι δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος σε αυτήν τη θέση, οπότε η ύπαρξη του thread αυτού θα εκτιμηθεί όπως και όλων των threads.

Και από την άλλη γι αυτό είναι τα forum, για να ανοίγουν οι χρήστες threads, σωστά?
Δεν λέω τίποτα σπουδαίο, όπως δεν μου λες και συ κάτι καινούριο.

Επίσης, το θέμα του thread είναι συγκεκριμένο και όχι το αν έπρεπε ή οχι να ανοίξει.
Γράφτηκα στο forum για να ανοίξω thread πάνω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και όχι για επικρίσεις. :sad:
Η κρίση για μένα έχει επέλθει από πρώτο και καλύτερο εμένα.
Ευχαριστώ

Cpt. Haddock
30/10/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corruptor
.............

Καλά, άλλο είναι το θέμα αλλα δεν πειράζει

Καλά ξεμπερδέματα με το δικαστήριο

:a026: for me



:wave2: :beer: :wave2:

TROOPER
04/11/2006, 11:00
φιλε μεσα στην απογνωση σου δεν ακους μου φενεται αυτα που σου λεμε....

μαλλον θελεις να ακουσεις αυτο που σε βολευει και οχι αυτο που οντως μπορει να συμβει!!!!

σου ειπα και πριν οτι στην καλυτερη να παει 50-50 συνυπαιτιοτητα.δεν ειναι τπτ σιγουρο μια και ολα εξαρτωνται απο τους δικηγορους και δικαστες που θα επιληυθουν της υποθεσεως αλλα οταν εσυ δεν εχεις διπλωμα(δλδ. δεν εχεις μαθει να οδηγεις βαση νομου φυσικα)δεν επρεπε να βρισκεσαι εκει!!!!!!!!!!!κατανοητο????????????

τωρα οσο για τη παπαρια του αλλουνου(που υποτιθεται ξερει να οδηγει)αποφασιζει το δικαστηριο!!!!!!!!!!!

επιμενω στην αρχικη τοποθετηση μου.....!

σε βλεπω χλωμο!!!!

εχω εμπλακει σε 3 ατυχηματα με τις μηχανες μου χωρις να ευθυνομαι και τις 3 φορες και η αληθεια ειναι οτι ψιλοεφτυσα αιμα μεχρι να δικαιωθω!!!!!!ποσο μαλλον εσυ που εισουνα ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ!!!!!!!!!!!

ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ.

no hard feelings...απλα σου λεω τα πραματα με το ονομα τους και ας μη σου αρεσει...

:a026: for me too!

υ.γ.αν θες να συζητησεις το οτιδηποτε προσωπικα μαζι μου στειλε μου πμ.

Georg_
05/11/2006, 09:16
Λοιπόν, επειδή δουλεύα σε δικηγορικό γραφείο και είχα ρωτήσει τον δικηγόρο σχετικά θα σας πώ τα παρακάτω: Και δίπλωμα να μην έχεις, και μεθυσμένος να είσαι, αν φταίει ο άλλος ο οδηγός θα πληρώσει αυτός και όχι εσύ. Εσύ θα πληρώσεις μόνο τα σχετικά πρόστιμα που δεν έχεις δίπλωμα, ασφάλεια κτλ.. Αυτά...