PDA

View Full Version : Τρέμει τιμόνι σε Transalp?



quintezz
25/10/2006, 19:07
Διάβασα πολλά που έχουν να κάνουν με το τρέμουλο που εμφανίζετε στα λίγα χλμ 50-70. Είχα το ίδιο πρόβλημα για πολύ καιρό. 1,5 χρόνο περίπου. Το πρόβλημα λύθηκε.:lol: Και αυτό που τελικά εφταιγε ήταν τα βαρίδια που υπάρχουν στο τιμόνι (μανέτες-χερούλια ή όπως αλλιώς το λέτε). Τα βαρίδια αυτά για transalp πάντα πρέπει να είναι 200γρμ. ουτε λιγότερα ούτε περισσότερα. Η κάθε μοτοσυκλέτα θέλει συγκεκριμένα γρμ. και το λέω γιατί ακουσα τρέμουλο και για ΧΤ και για άλλες μοτοσυκλέτες. Αν έχετε αλάξει λοιπόν τα μανίσια χερούλια σας με άλλα, φροντίστε να βάλετε βαρίδια.

:beer: :beer: Για το τσακάλι μάστορα που μου έλυσε και μου εξήγησε το πρόβλημα ωστε να σας το μεταφέρω.

X_NR750
25/10/2006, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
Διάβασα πολλά που έχουν να κάνουν με το τρέμουλο που εμφανίζετε στα λίγα χλμ 50-70. Είχα το ίδιο πρόβλημα για πολύ καιρό. 1,5 χρόνο περίπου. Το πρόβλημα λύθηκε.:lol: Και αυτό που τελικά εφταιγε ήταν τα βαρίδια που υπάρχουν στο τιμόνι (μανέτες-χερούλια ή όπως αλλιώς το λέτε). Τα βαρίδια αυτά για transalp πάντα πρέπει να είναι 200γρμ. ουτε λιγότερα ούτε περισσότερα. Η κάθε μοτοσυκλέτα θέλει συγκεκριμένα γρμ. και το λέω γιατί ακουσα τρέμουλο και για ΧΤ και για άλλες μοτοσυκλέτες. Αν έχετε αλάξει λοιπόν τα μανίσια χερούλια σας με άλλα, φροντίστε να βάλετε βαρίδια.

:beer: :beer: Για το τσακάλι μάστορα που μου έλυσε και μου εξήγησε το πρόβλημα ωστε να σας το μεταφέρω.

Ρε φιλε το Transalp δεν εχει βαριδια
αν εχεις μπαγκαζιερα αυτη φταιει για τα κουνηματα

Trickster
25/10/2006, 19:33
Παίζουν και κακοπατημένα λάστιχα και καμμιά ακτίνα off και η μπαγκαζιέρα..!

X_NR750
25/10/2006, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Παίζουν και κακοπατημένα λάστιχα και καμμιά ακτίνα off και η μπαγκαζιέρα..!

και μικροτερη πιεση αερα στα λαστιχα

quintezz
25/10/2006, 19:35
Ποιος το λέει αυτό? Το δικό μου είναι 03 και είχε, άσχετα αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα άλαξε (επικοινωνησα μαζί του). Επίσης το καινούργιο 05-06 έχει, το είδα σε αντιπροσωπεια. Και ας πούμε οτι δεν έχει βαρίδια, σας χαλάει να βάλετε? Είχα το πρόβλημα πολύ καιρό. Ναι έχω βαλίτσα το δοκίμασα, και αυτό και πολλά άλλα που πρότειναν πολλοί εδω μέσα. Ζυγοστάθμιση - λάστιχα - μέχρι και να ανεβάσουμε την ανάρτηση 1 εκατοστο, με το να μεταβάλουμε την ισοροπία τις μηχανής ακούστηκε εδώ μέσα. Η βαλίτσα που λές δημιουργει τρέμουλο λόγο αεροδυναμικής, αλλα σε πολλα χλμ. Εδω μιλάμε για 50 μεχρι 70. το δικό μου σιγκεκριμένα απο 57-62. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, οταν λέμε τα πάντα, τα πάντα.(μόνο με ultrex δεν λούστηκα :lol: :lol: :lol: ) Τέλος πάντων το δικό μου προβλημα λύθηκε με αυτό το τρόπο, και γουστάρα να σας το πώ.

X_NR750
25/10/2006, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
Ποιος το λέει αυτό? Το δικό μου είναι 03 και είχε, άσχετα αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα άλαξε (επικοινωνησα μαζί του). Επίσης το καινούργιο 05-06 έχει, το είδα σε αντιπροσωπεια. Και ας πούμε οτι δεν έχει βαρίδια, σας χαλάει να βάλετε? Είχα το πρόβλημα πολύ καιρό. Ναι έχω βαλίτσα το δοκίμασα, και αυτό και πολλά άλλα που πρότειναν πολλοί εδω μέσα. Ζυγοστάθμιση - λάστιχα - μέχρι και να ανεβάσουμε την ανάρτηση 1 εκατοστο, με το να μεταβάλουμε την ισοροπία τις μηχανής ακούστηκε εδώ μέσα. Η βαλίτσα που λές δημιουργει τρέμουλο λόγο αεροδυναμικής, αλλα σε πολλα χλμ. Εδω μιλάμε για 50 μεχρι 70. το δικό μου σιγκεκριμένα απο 57-62. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, οταν λέμε τα πάντα, τα πάντα.(μόνο με ultrex δεν λούστηκα :lol: :lol: :lol: ) Τέλος πάντων το δικό μου προβλημα λύθηκε με αυτό το τρόπο, και γουστάρα να σας το πώ.

εγω πριν ειχα transalp 02
αντιβαρα τα transalp δεν ειχαν ποτε και ειμαι πολυ σιγουρος

για τσεκαρε μηπως σου εχουν κακοβιδοσει το τιμονι εμενα οταν το πηρα καινουργιο ηταν που...να

quintezz
25/10/2006, 19:39
Ρε παιδια??? Όλα όσα λέτε τα έκανα. Μη λέτε θεωρειες χωρί να γνωρίζετε. ρωτήστε αυτούς που έχουν το πρόβλημα και τα δοκίμασαν όλα αυτά που λέτε. εγω σας λέω για ΛΥΣΗ και σεις λέτε θεωρείες?

X_NR750
25/10/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
Ρε παιδια??? Όλα όσα λέτε τα έκανα. Μη λέτε θεωρειες χωρί να γνωρίζετε. ρωτήστε αυτούς που έχουν το πρόβλημα και τα δοκίμασαν όλα αυτά που λέτε. εγω σας λέω για ΛΥΣΗ και σεις λέτε θεωρείες?

Ρε φιλε τι θεωριες λες
σου λεω ειχα Transalp 650 για 4 χρονια και δεν ειχα τετοιο προβλημα

σου λεω οτι απο μαμα δεν εχουν αντιβαρα και δεν χρειαζονται

κατι αλλο σου δημιουργουσε το προβλημα

quintezz
25/10/2006, 19:51
Εσυ δεν είχες άλλοι είχαν. και έχουν. και αλλο να το δημιουργησε, χέστικα, αυτό μου το έλυσε.
Πριν απαντήσετε, διαβάστε αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=2322

Τέλος δεν απαντώ άλλο. Βρείτε τα μεταξύ σας
:smokin: Σας βαρέθηκα, πάντα αυτό κάνετε πάντα εμεις ήμαστε πιο έξυπνοι απο τους άλλους και τα ξέρουμε όλα. Ρε διαχειρηστές βάλτε και αυτό στις διαμάχες.... για εκει ήταν , λάθος έκανα.

Atsatsos
27/10/2006, 19:07
Ρε quintezz την παλεύεις?μη τρελένεσαι.Κουβέντα κάνουμε να λύσουμε προβλήματα. Το παιδι δεν είχε πρόβλημα,οκ.

Τεσπα και του πατέρα μου το κάνει αυτό με ταλαντώσεις στο τιμόνι στον κάθετο άξονα.
Αντίβαρα δεν έχει.Μαμά μανέτες. Κάτι άλλο;

kostis7gr
28/10/2006, 13:43
Και το δικό μου τρέμει ακριβώς στα 70 Κμ. Πάντως φίλε quintezz δεν μας λες ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έκανε ο μηχανικός σου και το έλυσε το πρόβλημα. Τα έβγαλε τα βαρίδια? τα έβαλε γιατί έλειπαν? Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Και αν θες πες μας ποιος είναικαι που έχει το μαγαζί του να πάω και εγώ. Αν όχι δημοσίως με pm. Ευχαριστώ πολύ!

quintezz
28/10/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis7gr
Και το δικό μου τρέμει ακριβώς στα 70 Κμ. Πάντως φίλε quintezz δεν μας λες ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έκανε ο μηχανικός σου και το έλυσε το πρόβλημα. Τα έβγαλε τα βαρίδια? τα έβαλε γιατί έλειπαν? Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Και αν θες πες μας ποιος είναικαι που έχει το μαγαζί του να πάω και εγώ. Αν όχι δημοσίως με pm. Ευχαριστώ πολύ!

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΑΛΛΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ( ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ). ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ: ΦΙΛΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΖΑΜΙ ΚΛΠ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ? ? - ΤΙ ? ΡΩΤΑΩ. - ΒΑΡΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΜΑΝΕΤΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. (ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ CROSS.) ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΔΩ ΤΟΝ 200gr ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ? ΟΚ ΤΟΥ ΛΕΩ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΗΓΑ, ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ .ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΤΕΛΟΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ FORUM NA ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ PM. TO ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΣΕΡΡΕΣ

makis206
28/10/2006, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ρε φιλε τι θεωριες λες
σου λεω ειχα Transalp 650 για 4 χρονια και δεν ειχα τετοιο προβλημα
σου λεω οτι απο μαμα δεν εχουν αντιβαρα και δεν χρειαζονται
κατι αλλο σου δημιουργουσε το προβλημα

Το Transalp το 650 έχει αντίβατα εσωτερικά μέσα στον κούφιο σωλήνα που λέμε τιμόνι !

100000%

Είχα το 650 για 2 χρόνια μέχρι τον περασμένο Ιούνη κι επειδή ήθελα να υπάρχουν εξωτερικά αντίβαρα, έβγαλα με τα ίδια μου τα χέρια τα εργοστασιακά μέσα απ'το τιμόνι κόβοντας τις άκρες των λαστιχένιων γκριπ και τοποθέτησα δύο αντίβαρα aftermarket χωρίς να αντιμετωπίσω ποτέ κανένα πρόβλημα σταθερότητας ή τρεμουλιάσματος του τιμονιού.

:beer: :beer:

AtsatsosKakoszx
28/10/2006, 22:00
Με το 600 του '99 τι γίνεται; Αν δεν υπάρχουν βαρίδια(αντίβαρα) γίνεται με πατέντα;(ζυγαριά κτλ.)