PDA

View Full Version : Track Day 25/10/06



jarv
26/10/2006, 14:55
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την παρουσία σας στο track day που έγινε εχθές. Οφείλω να ομολογήσω πως ήταν το καλύτερο μακράν, όχι γιατί είχε μεγάλη προσέλευση (σχεδόν πάντα έχει πολύ κόσμο όταν ο καιρός είναι καλός), αλλά γιατί πραγματικά όλοι είσαστε άψογοι, δεν είχαμε πτώσεις, δεν είχαμε γκρίνιες, αλλά δεν πρέπει να παραλείψω να ζητήσω και ένα μεγάλο συγγνώμη σε όσους ήρθαν αλλά δεν βρήκαν χώρο για να κάνουν έστω ένα session.
Ιωάννα

zephyr1
26/10/2006, 15:34
Καλησπερα.

Και εγω σας ευχαριστω για την επαγγελματικη σταση που δειχνεται και προτειμω τα δικας σας trackday,πιο πολυ επειδη δινεται την ευκαιρια να επιλεξουμε ποσα session θα κανουμε και οχι να πληρωνουμε με την μερα.

Υπαρχει μελλοντικα αμμεσα η μακρυπροθεσμα, σχεδιο για την καλυτερευση της πιστας?(ασφαλτος,εξοδοι διαφυγης)

Επειδη δειχνεται ανθρωπος που ενδοιαφερεται για της μοτοσυκλετιστικες μας αγωνιες,θα μπορουσατε να ριξετε και μια ματια εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29291) ,ειναι οι αποψεις ανθρωπων που αγαπανε την μοτοσυκλετα και την πιστα,και ευελπιστουν οτι καποτε θα αλλαξει κατι.
Μπορει να μην εχετε ουδεμια αρμοδιοτητα να μας πειτε κατι,οποτε κρατηστε μονο την 1η παραγραφο.

Να στε καλα Παναγιωτης.

jarv
26/10/2006, 16:08
Το forum το παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά και διαβάζω όλα αυτά που γράφετε. Η πίστα των Μεγάρων δεν είναι στη δική μας αρμοδιότητα, αυτό που ίσως δεν ξέρετε είναι πως η πίστα άνοιξε για τους μοτοσυκλετιστές (track day) πριν από δύο χρόνια μετά από δική μας πίεση. Αν δεν είχαμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε track day, η πίστα ακόμα θα ήταν ανοιχτή μόνο για αυτοκίνητα.
Αν υπάρχουν σχέδια για καινούρια άσφαλτο δεν το γνωρίζουμε, μπορούμε όμως να σας διαβεβαιώσουμε πως δεν θα σταματήσουμε να «πιέζουμε» για κάτι καλύτερο και ασφαλέστερο για όλους εσάς.

Dr.Evil
26/10/2006, 18:40
Κατ'αρχήν νά δώσω κα'ι εγώ τά ευσημα γιά τήν οργάνωση καί τήν προσοχή πού δίνετε σέ θέματα ασφάλειας.
Θά ηθελα νά επιμείνω στό θέμα ασφάλεια καί νά επισημάνω κάτι πού μέ δυσαρέστησε εμένα προσωπικά , αλλά καί πολλούς φίλουσ - συνάδελφους αναβάτες, πού βρεθήκαμε εχθές στά Μέγαρα.
Εχει νά κάνει μέ τόν διαχωρισμό τών groups... μέσα στήν πίστα καί τό νά κυκλοφορούν μαζί αργοί - γρήγοροι καί πολύ αργοί αναβάτες , μέ αποτέλεσμα οί μέν αργοί νά τρομάζουν , οί δέ πιό γρήγοροι νά μήν μπορούν νά κινηθούν οπως θά ηθελαν μέσα στήν πίστα, τρώγοντας συνεχώς παρατήρηση(μαύρη σημαία κοινώς).
Γιατί προστατεύονται μόνο οί αργοί αναβάτες από τούς πιό γρήγορους καί οχι τό αντίθετο?
Γιατί η μόνη σημαία πού ανεμίζει είναι μαυρη καί οχι καί μπλέ? (ομορφο χρώμα καί αυτό)
Γιατί πρέπει νά κινηθώ στήν στροφή πού εχω σχεδιασει , μέ εχετε διδάξει αν θέλετε, μέ τό οριο ταχύτητας τού δημοσίου δρόμου , ισως καί παρακάτω....μέ ταχύτητες οί οποίες αντικειμενικά είναι αστείες γιά μοτο σέ περιβάλλον πίστας.
Σέβομαι τούς συναδέλφους αναβάτες , οσο τίποτα αλλο μιάς καί ολοι ξεκινάμε νά μαθαίνουμε σιγά σιγά , γιά νά φτάσουμε λίγο πιό ψηλά , σέ τεχνική, σέ ταχύτητα ,σέ ασφάλεια.
Μού θύμησε εχτές η πίστα πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, οπως πετυχημένα είπε ενας φίλος, πού παραβρέθηκε εχθές.Ας χωριστούν τά group σέ αρχάριους καί προχωρημένους νά είναι ολοι ασφαλείς καί ευχαριστημένοι.
Μήν παρεξηγήσετε τά λόγια αυτά δέν εχουν κακή διάθεση, απλά εκφράζουν λίγο αγανάκτηση (καλοπροαίρετη) δικιά μου καί πιθανόν κάποιων αλλων αναβατών.
Καί πάλι μπράβο γιά τήν ολη σάς προσπάθεια καί τήν δουλειά σας.

BAD BOY
26/10/2006, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.Evil
Κατ'αρχήν νά δώσω κα'ι εγώ τά ευσημα γιά τήν οργάνωση καί τήν προσοχή πού δίνετε σέ θέματα ασφάλειας.
Θά ηθελα νά επιμείνω στό θέμα ασφάλεια καί νά επισημάνω κάτι πού μέ δυσαρέστησε εμένα προσωπικά , αλλά καί πολλούς φίλουσ - συνάδελφους αναβάτες, πού βρεθήκαμε εχθές στά Μέγαρα.
Εχει νά κάνει μέ τόν διαχωρισμό τών groups... μέσα στήν πίστα καί τό νά κυκλοφορούν μαζί αργοί - γρήγοροι καί πολύ αργοί αναβάτες , μέ αποτέλεσμα οί μέν αργοί νά τρομάζουν , οί δέ πιό γρήγοροι νά μήν μπορούν νά κινηθούν οπως θά ηθελαν μέσα στήν πίστα, τρώγοντας συνεχώς παρατήρηση(μαύρη σημαία κοινώς).
Γιατί προστατεύονται μόνο οί αργοί αναβάτες από τούς πιό γρήγορους καί οχι τό αντίθετο?
Γιατί η μόνη σημαία πού ανεμίζει είναι μαυρη καί οχι καί μπλέ? (ομορφο χρώμα καί αυτό)
Γιατί πρέπει νά κινηθώ στήν στροφή πού εχω σχεδιασει , μέ εχετε διδάξει αν θέλετε, μέ τό οριο ταχύτητας τού δημοσίου δρόμου , ισως καί παρακάτω....μέ ταχύτητες οί οποίες αντικειμενικά είναι αστείες γιά μοτο σέ περιβάλλον πίστας.
Σέβομαι τούς συναδέλφους αναβάτες , οσο τίποτα αλλο μιάς καί ολοι ξεκινάμε νά μαθαίνουμε σιγά σιγά , γιά νά φτάσουμε λίγο πιό ψηλά , σέ τεχνική, σέ ταχύτητα ,σέ ασφάλεια.
Μού θύμησε εχτές η πίστα πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, οπως πετυχημένα είπε ενας φίλος, πού παραβρέθηκε εχθές.Ας χωριστούν τά group σέ αρχάριους καί προχωρημένους νά είναι ολοι ασφαλείς καί ευχαριστημένοι.
Μήν παρεξηγήσετε τά λόγια αυτά δέν εχουν κακή διάθεση, απλά εκφράζουν λίγο αγανάκτηση (καλοπροαίρετη) δικιά μου καί πιθανόν κάποιων αλλων αναβατών.
Καί πάλι μπράβο γιά τήν ολη σάς προσπάθεια καί τήν δουλειά σας. +1

petani
26/10/2006, 21:32
Παρα πολυ σωστα αυτα που ειπε ο φιλος μας.............και επειδη ειναι λιγακι δυσκολο να δηλωσει καποιος αν ειναι αρχαριος η οχι.........ειναι βλεπετε και ο εγωισμος του Ελληνα..............
....προτεινω οι εκπαιδευτες μετα τα πρωτα sessions να βλεπουν και να ξεχωριζουν με αλλαγη τους γρηγορους σε αλλο γκρουπ και οχι να τους τιμωρουν με μαυρη σημαια..............

jarv
27/10/2006, 10:39
Εχει νά κάνει μέ τόν διαχωρισμό τών groups... μέσα στήν πίστα καί τό νά κυκλοφορούν μαζί αργοί - γρήγοροι καί πολύ αργοί αναβάτες , μέ αποτέλεσμα οί μέν αργοί νά τρομάζουν , οί δέ πιό γρήγοροι νά μήν μπορούν νά κινηθούν οπως θά ηθελαν μέσα στήν πίστα, τρώγοντας συνεχώς παρατήρηση(μαύρη σημαία κοινώς).

Καλημέρα, ο μόνος τρόπος για να διαχωρίσεις σωστά τα group (όπως γίνεται σε όλα τα σχολεία) είναι ο εξής, να έρθουν όλοι οι συμμετέχοντες την ίδια ώρα, να έχουν δηλώσει τηλεφωνικά σε πιο group θέλουν να μπουν, και να πούνε την αλήθεια σε ότι αφορά την οδηγική τους ικανότητα. Όταν ο καθένας έρχεται την ώρα που μπορεί και θέλει οπωσδήποτε να μπει και να κάνει κάποια session εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, εκτός αν θέλετε να φοράω γάντια του box συνεχώς.

Γιατί προστατεύονται μόνο οί αργοί αναβάτες από τούς πιό γρήγορους καί οχι τό αντίθετο?
Γιατί η μόνη σημαία πού ανεμίζει είναι μαυρη καί οχι καί μπλέ? (ομορφο χρώμα καί αυτό)

Η μπλε σημαία είναι όντως όμορφο χρώμα αλλά πολύ δύσκολη, στους αγώνες τη μπλε σημαία την κρατάνε οι πολύ έμπειροι, είναι καλή αλλά θα μπορούσε σε λάθος χέρια να δημιουργήσει προβλήματα, άσε που ελάχιστοι ξέρουν τι σημαίνει κίτρινη και κόκκινη, φαντάσου να προσθέσεις και άλλη.[B]
Ιωάννα

san1000
28/10/2006, 13:02
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ

ΑΣΠΡΟ ΓΚΡΟΥΠ = ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΤΗ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΙ
ΠΡΑΣΙΝΟ ΓΚΡΟΥΠ = ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ (ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ) ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΡΓΟΙ

ΣΤΙΣ 15/11 ΕΧΟΥΜΕ TRACK DAY ?

jarv
31/10/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από san1000
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ

ΑΣΠΡΟ ΓΚΡΟΥΠ = ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΤΗ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΙ
ΠΡΑΣΙΝΟ ΓΚΡΟΥΠ = ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ (ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ) ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΡΓΟΙ

ΣΤΙΣ 15/11 ΕΧΟΥΜΕ TRACK DAY ?
Ναι στις 15 Νοεμβρίου είναι το τελευταίο για φέτος.

adam_tsouk
01/11/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από petani
Παρα πολυ σωστα αυτα που ειπε ο φιλος μας.............και επειδη ειναι λιγακι δυσκολο να δηλωσει καποιος αν ειναι αρχαριος η οχι.........ειναι βλεπετε και ο εγωισμος του Ελληνα..............
....προτεινω οι εκπαιδευτες μετα τα πρωτα sessions να βλεπουν και να ξεχωριζουν με αλλαγη τους γρηγορους σε αλλο γκρουπ και οχι να τους τιμωρουν με μαυρη σημαια..............


εγω δηλωνω παντα στους αρχαριους...

δεν χαλιεμαι, δνε παω για χρονους...

:wave2:

fazerakis
01/11/2006, 10:52
Δεν είναι ντροπή να δηλώνει κανείς στους αρχάριους. Όλοι περνάμε από εκεί.

Η αλήθεια είναι οτι όσο είχα το Fazer είχα πρόβλημα στις προσπεράσεις αργότερων οδηγών με 1000άρια καθώς η μόνη περίπτωση ήταν στα φρένα ή μέσα στη στροφή. Ετσι απέφευγα τα track day 0-300 καθώς έτρωγα αγριες ματιές συνεχεια.

Τώρα με το 1000 δεν έχω πρόβλημα...τους περνάω όπου να'ναι:lol:

Η αλήθεια είναι οτι έχει ανεβεί το επίπεδο όλων των συμμετεχοντων καθώς και η εμπειρία το οποίο συμβάλει θετικά στη συμβίωση στην πίστα με τους υπόλοιπους αργούς και γρήγορους.(Οι πολύ αργοι έχουν εκλιψει)

Ένας τρόπος διαχορισμού βέβαια πέρα από το τι δηλώνει κανείς και πόσα CSS levels έχει κάνει είναι και από τον αριθμό συμμετοχών σε Track Days. :wave2: :wacko: