PDA

View Full Version : Ανορθωτής PEGASO???



TIMPLALEXIS
17/06/2004, 19:01
Παιδιά ο φίλος και μέλος dirtymoto (GATOULIS ENDURO TEAM)
μου έβαλε ιδέες για τον ανορθωτή στον Πήγασο 650. Λέει ότι θέλει άλλαγμα η θέση του επειγόντως. Τι έχετε ακούσει σχετικά?
(Μιλάμε για μοντέλο '04. Του πούστη δε θα το έχουν προσέξει αν ισχύει κάτι τέτοιο?). Βοήθεια!! :confused:

powerphot
17/06/2004, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TIMPLALEXIS
Παιδιά ο φίλος και μέλος dirtymoto (GATOULIS ENDURO TEAM)
μου έβαλε ιδέες για τον ανορθωτή στον Πήγασο 650. Λέει ότι θέλει άλλαγμα η θέση του επειγόντως. Τι έχετε ακούσει σχετικά?
(Μιλάμε για μοντέλο '04. Του πούστη δε θα το έχουν προσέξει αν ισχύει κάτι τέτοιο?). Βοήθεια!! :confused:

Το έχω ακούσει κι εγώ αλλά δεν μου έχει συμβεί, κι ελπιζω όχι.
Πάντως ρώτησα και μου είπαν αν θέλω προληπτικά να μεταφερθεί ο ανορθωτής κάτω απο την σέλα που έχει χώρο. Δήλ θυσιάζεις το 1/3 του χώρου που έχεις για τα εργαλεία, backup λάμπες, μπουζί, κλπ.

Και μια συμβουλή. Αν ξαφνικά διαπιστώσεις ότι δεν φορτίζει η μπαταρία, μην βιαστείς να την αλλάξεις ούτε να βιαστείς να βγάλεις συμπερασμα ότι κάηκε ο ανορθωτής.
Το πιο πιθανό είναι να έχει καεί η πλαστική φίσα του ανορθωτή. Την αλλάζεις και όλα εντάξει. Εκτός αν είσαι τόσο άτυχος, εγώ δεν ήμουν.


:wave2:

Αν θέλεις γενικότερα μια οδηγία για το θέμα σέρβις πήγασου διάβασε εδώ :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=2613

TIMPLALEXIS
18/06/2004, 01:39
Σ'ευχαριστώ φιλαράκι!

bourou
18/06/2004, 09:49
πέτα το και πάρε ω στρομ 650

Μικρή Λουλού
18/06/2004, 10:13
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΤΙΜ ,ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΟΥΤΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ..
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ "ΨΕΓΑΔΙΑ" ΤΟΥ ΠΗΓΑΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΟΝ ΒΑΛΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΝΕΤΑΙ..!!!
ΘΥΣΙΑΣΤΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΛΑ, Η , ΤΡΑΒΗΞΤΕ ΤΟΝ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.!!
ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΙΝΟΥ ΣΤΑΝΤ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ,ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΟΡΤΩΝΕΤΕ ΜΕ ΜΠΑΓΚΑΖΙΑ..!!!
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΝΑ ΟΡΘΙΟ ΣΤΑΝΤ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΟΡΘΙΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (ΛΑΔΩΜΑ ΑΛΥΣΙΔΑΣ,ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΡΟΧΟΥ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ..........)

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

:beer: :beer: :beer:

kchrono
18/06/2004, 15:45
Εμένα μου κάηκε μια φορά και πλήρωσα 100 ευράκια για καινούριο. Έχει δίκιο ο φίλος Θανάσης για το ότι πρέπει να αλλάξει η θέση του ανορθωτή αλλα όχι κάτω απο τη σέλα. Διάβαζα σε ένα άλλο forum ότι στην F650 ήταν, αν θυμάμαι καλά, κάτω απο τη σέλα και καιγόταν το ίδιο σύντομα. Έχει τον ίδιο ανορθωτή. Το μεγάλο θέμα είναι πού; και ποιός είναι καλός ηλεκτρολόγος για την δουλειά αυτή. Αν μάθετε κάτι παιδιά πείτε μου και μένα πρίν ξανακαεί...:wave2:

TIMPLALEXIS
18/06/2004, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από bourou
πέτα το και πάρε ω στρομ 650


Όταν αποφασίσω ότι έχω 2000 ευρώ παραπάνω να πετάξω, θα το πάρω το ω(?) στρομ

TIMPLALEXIS
18/06/2004, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΤΙΜ ,ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΟΥΤΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ..
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ "ΨΕΓΑΔΙΑ" ΤΟΥ ΠΗΓΑΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΟΝ ΒΑΛΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΝΕΤΑΙ..!!!
ΘΥΣΙΑΣΤΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΛΑ, Η , ΤΡΑΒΗΞΤΕ ΤΟΝ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.!!
ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΙΝΟΥ ΣΤΑΝΤ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ,ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΟΡΤΩΝΕΤΕ ΜΕ ΜΠΑΓΚΑΖΙΑ..!!!
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΝΑ ΟΡΘΙΟ ΣΤΑΝΤ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΟΡΘΙΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (ΛΑΔΩΜΑ ΑΛΥΣΙΔΑΣ,ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΡΟΧΟΥ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ..........)

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

:beer: :beer: :beer:


Να 'σαι καλά!

powerphot
18/06/2004, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΤΙΜ ,ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΟΥΤΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ..
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ "ΨΕΓΑΔΙΑ" ΤΟΥ ΠΗΓΑΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΟΝ ΒΑΛΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΝΕΤΑΙ..!!!
ΘΥΣΙΑΣΤΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΛΑ, Η , ΤΡΑΒΗΞΤΕ ΤΟΝ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.!!
ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΙΝΟΥ ΣΤΑΝΤ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ,ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΟΡΤΩΝΕΤΕ ΜΕ ΜΠΑΓΚΑΖΙΑ..!!!
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΝΑ ΟΡΘΙΟ ΣΤΑΝΤ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΟΡΘΙΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (ΛΑΔΩΜΑ ΑΛΥΣΙΔΑΣ,ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΡΟΧΟΥ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ..........)

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

:beer: :beer: :beer:

Αυτό σχετικά με το κεντρικό stand μ' ενδιαφέρει. Πολύ καλή η οδηγία σου αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου. Πόσο να πηγαίνει άραγε σε euroπουλα, είναι ακριβό;


:beer: :beer:

kchrono
28/06/2004, 11:26
Καλημέρα!:wave2:
Το κεντρικό stand είναι γύρω στα 100 ευρώ. Πρίν το βάλω το σκεφτόμουνα... Τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ τη μηχανή χωρίς αυτό!

Παιδιά ψάχνω ηλεκτρολόγο για να αλλάξω θέση στον ανορθωτή. Please δώστε μου οδηγίες.:confused: