PDA

View Full Version : Δεξί grip..



motaba
27/10/2006, 09:05
Καλημέρα! :wave2:

Παρατηρώ το εξής θέμα..

Σχεδόν πάντα πιάνω το δεξί "grip" προς το εσωτερικό του - αυτό με βολεύει στο να έχω συνέχεια τα δυο δάχτυλα στη μανέτα του φρένου.
Αναγκαστικά όμως πιάνω την μανέτα κοντά στο σημείο έδρασής της.. Πράγμα που δεν βοηθάει στο φρενάρισμα.

Έχω παρατηρήσει ότι τις λίγες φορές που πιάνω το grip του γκαζιού προς τη μέση ή προς το εξωτερικό κομμάτι του έχω καλύτερη αίσθηση στο γκάζι αλλά δυστυχώς με τη μανέτα δεν μπορω..:sad:

Κάνω κάτι λάθος ??





:wave2:

X_NR750
27/10/2006, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα! :wave2:

Παρατηρώ το εξής θέμα..

Σχεδόν πάντα πιάνω το δεξί "grip" προς το εσωτερικό του - αυτό με βολεύει στο να έχω συνέχεια τα δυο δάχτυλα στη μανέτα του φρένου.
Αναγκαστικά όμως πιάνω την μανέτα κοντά στο σημείο έδρασής της.. Πράγμα που δεν βοηθάει στο φρενάρισμα.

Έχω παρατηρήσει ότι τις λίγες φορές που πιάνω το grip του γκαζιού προς τη μέση ή προς το εξωτερικό κομμάτι του έχω καλύτερη αίσθηση στο γκάζι αλλά δυστυχώς με τη μανέτα δεν μπορω..:sad:

Κάνω κάτι λάθος ??


:wave2:

αν δεν εχεις ρυθμιζομενες μανετες ειναι προβλημα

παντως εχεις δικιο

motaba
27/10/2006, 09:20
Δυστυχώς δεν έχω ρυθμιζόμενες μανέτες :sad:
Πρέπει να βοηθάνε πολύ σ'αυτό το πρόβλημα!

:wave2:

X_NR750
27/10/2006, 09:23
μπορεις να βαλεις ομως νομιζω

ναι φερνεις ποιο κοντα την μανετα και εισαι ωραιος:wave2:

sapila racing
27/10/2006, 10:02
Κατ αρχήν νομίζω οτι η μανέτα σου είναι ρυθμιζόμενη.
Ολες οι παλιές μανέτες Yamaha εχουν μια βίδα μέσα απο το προστατευτικό λάστιχο, η οποία ρυθμίζει το πάτημά της.

Παρ όλα αυτά δεν νομίζω οτι θα σε βοηθήσει και πολύ η ρύθμιση της μανέτας, όσο το να μεταφέρεις ολη τη βάση της τρόμπας λίγο προς το κέντρο του τιμονιού.
Ετσι, ενω το χερι σου θα ειναι στο ιδιο σημείο πάνω στο γκρίπ, τα δάχτυλά σου θα πατάνε την μανέτα πιο έξω και αρα εχεις καλύτερο μοχλό.
Με την ίδια δύναμη στα δάχτυλα θα εξασκείς περισσότερη ροπή στην μανέτα :wave2:

motaba
27/10/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κατ αρχήν νομίζω οτι η μανέτα σου είναι ρυθμιζόμενη.
Ολες οι παλιές μανέτες Yamaha εχουν μια βίδα μέσα απο το προστατευτικό λάστιχο, η οποία ρυθμίζει το πάτημά της.

]

Η μόνη βίδα που έχει η μανέτα είναι αυτή που "κοντράρει" στη τρόμπα..
Εν μέρει έχεις δίκιο, ρυθμίζεται.
Πάντως μου φαίνεται θα δοκιμάσω την δεύτερη συμβουλή! Δεν το είχα σκεφτεί..:look:

Tnx mate :wave2: