PDA

View Full Version : Οδήγηση στην Αττική οδό



ktmtasos
27/10/2006, 10:09
Καλημέρα,

Nostra
27/10/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmtasos
Κάντε κάτι γιατί θα χαθούνε ζωές άδικα...


Τι να κάνουμε δηλαδή? :confused:

το συζητάμε, το σχολιάζουμε... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=29032)

τι άλλο να κάνουμε? :confused:

sniper
27/10/2006, 10:19
1. Από πότε υπάρχει "Μοτο-λωρίδα"?
2. Καραγκιόζηδες;
3. Πάνω απο τα ιλλιγιώδη 100 χλμ/ώρα;

4. Κάτσε να σφιχτουμε να κάνουμε κάτι για αυτους τους καραγκιόζηδες.... :mad:

Εσύ δεν μας είπες με τι είσαι και ελευθερώνεις την "μοτο-λωρίδα". Και είσαι αρίστερα να υποθέσω με λιγότερα απο 100 χλμ/ώρα; Δεν ξέρεις ότι αριστερά είναι λωρίδα προσπέρασης; Μήπως εσύ κάνεις κάτι λάθος και αναγκάζεις τους "καραγκιόζηδες" να ρισκάρουν την ζωή τους;

Για σκέψου το λίγο....

:smokin:

SPORAKIAS
27/10/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Από πότε υπάρχει "Μοτο-λωρίδα"?
2. Καραγκιόζηδες;
3. Πάνω απο τα ιλλιγιώδη 100 χλμ/ώρα;

4. Κάτσε να σφιχτουμε να κάνουμε κάτι για αυτους τους καραγκιόζηδες.... :mad:

Εσύ δεν μας είπες με τι είσαι και ελευθερώνεις την "μοτο-λωρίδα". Και είσαι αρίστερα να υποθέσω με λιγότερα απο 100 χλμ/ώρα; Δεν ξέρεις ότι αριστερά είναι λωρίδα προσπέρασης; Μήπως εσύ κάνεις κάτι λάθος και αναγκάζεις τους "καραγκιόζηδες" να ρισκάρουν την ζωή τους;

Για σκέψου το λίγο....

:smokin:

+100000

μηπως ειναι καραγκιοζης αυτος που βλεπει την μηχανη την ωρα που τον εχει φτασει στα δυο μετρα και αφου ξυπνησει κανει ενα τεταρτο για να παρει την αποφαση που θα παει?
οντως ειναι επικυνδινο να περνας διπλα στο κρασπεδο (και εγω το εχω κανει-στην αττικη οδο-μπορει και να ημουν και ο καραγκιοζης που ειδες :smokin: ) αλλα μας αναγκαζουν :mad:

Θάνος
27/10/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmtasos
Καλημέρα,


Κάντε κάτι με τους καραγκιόζηδες που οδηγούν τις μηχανές τους έξω από την αριστερή λωριδα (δίπλα στην νησίδα), οι οποίοι πάνε και πάνω από 100 χλμ/ω.

Πας να οδηγήσεις αριστερά για να ελευθερώσεις την "μοτό" λωρίδα (δεξιά σου) και σου σκάει ο κ@ρ@γκιόζης με 200 απο αριστερά, που μόνο δεν έχει καβαλήσει το κράσπεδο.

Θα γίνει καμμιά στραβή και θα τον πληρώνεις γι'άνθρωπο.

Και αναρωτιέμαι επειδή το βλέπω κάθε μέρα: Το έκανε ένας καραγκιόζης, τον είδανε οι άλλοι και ακολουθήσανε ή είναι απλά κοινή (σωστή) λογική...????

Κάντε κάτι γιατί θα χαθούνε ζωές άδικα...

Να κάνεις δεξιά και ν'αφήσεις την αριστερή λωρίδα ελεύθερη!

Ακόμα δεν πιάσατε τιμόνι, μάθατε και να βρίζετε! :mad:

zephyr1
27/10/2006, 11:04
Αντε παλι.:evil:

ktmtasos
27/10/2006, 11:33
.

v2power
27/10/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Από πότε υπάρχει "Μοτο-λωρίδα"?
2. Καραγκιόζηδες;
3. Πάνω απο τα ιλλιγιώδη 100 χλμ/ώρα;

4. Κάτσε να σφιχτουμε να κάνουμε κάτι για αυτους τους καραγκιόζηδες.... :mad:

Εσύ δεν μας είπες με τι είσαι και ελευθερώνεις την "μοτο-λωρίδα". Και είσαι αρίστερα να υποθέσω με λιγότερα απο 100 χλμ/ώρα; Δεν ξέρεις ότι αριστερά είναι λωρίδα προσπέρασης; Μήπως εσύ κάνεις κάτι λάθος και αναγκάζεις τους "καραγκιόζηδες" να ρισκάρουν την ζωή τους;

Για σκέψου το λίγο....

:smokin:

Χρησιμοποιώ την Αττική οδό κάθε μέρα με μηχανη, και έχω να πω ότι,
βεβαίως και υπαρχει μοτολωριδα, είναι ανάμεσα στην μεσαία και την αριστερή και αυτό διότι οι πιο πολλοί αυτην χρησιμοποιούμε και στο μυαλό του οδηγού αυτοκινήτου πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να έρχεται μηχανή από εκεί, σίγουρα κανείς δεν σε περιμένει δίπλα στο τοιχείο! για μένα είναι μεγάλη μαλακία και πρέπει να αποφεύγεται.
Κάνω καθημερινά για χρόνια 45 κμ ανάμεσα στα αυτοκίνητα και πλέον έχω πειστεί ότι το να περνάς ανάμεσα στην αριστερή και την μεσαία είναι η ασφαλέστερη "οδός".
Ας μη ρίχνουμε αυθύνες πάντα στα κουτιά ασ κοιτάξουμε και λίγο την δική μας οδηγική συμπεριφορά, (γενικά μιλάω).

DUKASII
27/10/2006, 12:16
πάλι στην αττική οδο πιστεύω οτι ειναι ασφαλέστερο για εμάς να κινούμαστε εάν εχει πηξει στη αριστερή και προσ το το τυχακι μεριά του δρόμου διότι...
δεν υπάρχει περιπτωση να ερθει κανείς απο αριστερα..ειναι το τυχάκι.ενω αννάμεσα στην αριστερη και στη μεσαία μπορει να σου έρθουν και απο τις 2 μεριές.και απο αριστερα..καποιος ελαχιστα μπροστα σου και απο τα δεξιά.

το μείον ειναι οτι δεν αισθανόμαστε ασφαλείς νομιζω βλεποντας το τυχακι τοσο κοντα μας.
επισης ελάτε στη θεση ενος οδηγου αυτοκινήτου που βλεπει πισω του ενα φως μοτο..και ειναι ανάμεσα στην αριστερη και στη μεσαια.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ 100% που θα πατε.
αν δει το φως του στον αριστερο καθρεπτη οπου και θα περασετε απο αριστερα..θα κανει ελαχιστα δεξια και ολα οκ...αν και χωρις να κάνει δεξια παλι χωράτε γιατι εχει ενα μετρο + αναμεσα στο τελος της αριστερης λωριδας και το τυχάκι.

το εφαρμόζω τις περισσότερες φορές γιατι έχω το νού μου μόνο στην αριστερή λωρίδα(που την έχω δεξιά μου) ..και οχι και στις 2 οπως θα πρεπε να κανω αν ήμουν αναμεσα στην αριστερη και στη μεσαία.

cityfly
27/10/2006, 12:18
άμα όλα τα αμάξια κάθονταν στο κέντρο της λωρίδας τους και δεν ήταν το ένα αριστερά το άλλο δεξιά το άλλο διαγώνια και το άλλο να πηγαίνει σαν αλογάκι στο σκάκι

δε θα χρειαζόταν να κάνει κανείς ελιγμό για να περάσει η μηχανή μια χαρά θα χωρούσε

αλλά ο καθένα πάει όπου νάναι

sniper
27/10/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
πάλι στην αττική οδο πιστεύω οτι ειναι ασφαλέστερο για εμάς να κινούμαστε εάν εχει πηξει στη αριστερή και προσ το το τυχακι μεριά του δρόμου διότι...
δεν υπάρχει περιπτωση να ερθει κανείς απο αριστερα..ειναι το τυχάκι.ενω αννάμεσα στην αριστερη και στη μεσαία μπορει να σου έρθουν και απο τις 2 μεριές.και απο αριστερα..καποιος ελαχιστα μπροστα σου και απο τα δεξιά.

το μείον ειναι οτι δεν αισθανόμαστε ασφαλείς νομιζω βλεποντας το τυχακι τοσο κοντα μας.
επισης ελάτε στη θεση ενος οδηγου αυτοκινήτου που βλεπει πισω του ενα φως μοτο..και ειναι ανάμεσα στην αριστερη και στη μεσαια.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ 100% που θα πατε.
αν δει το φως του στον αριστερο καθρεπτη οπου και θα περασετε απο αριστερα..θα κανει ελαχιστα δεξια και ολα οκ...αν και χωρις να κάνει δεξια παλι χωράτε γιατι εχει ενα μετρο + αναμεσα στο τελος της αριστερης λωριδας και το τυχάκι.

το εφαρμόζω τις περισσότερες φορές γιατι έχω το νού μου μόνο στην αριστερή λωρίδα(που την έχω δεξιά μου) ..και οχι και στις 2 οπως θα πρεπε να κανω αν ήμουν αναμεσα στην αριστερη και στη μεσαία.

Μ' αρέσεις :D

:smokin:

OldMan
27/10/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μ' αρέσεις :D :smokin:

Θέλεις το κινητό του ??? :blush:

sniper
27/10/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θέλεις το κινητό του ??? :blush:

το έχω :blush:

:smokin:

OldMan
27/10/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το έχω :blush:

Εεεε, τότε σαλιαρίστε κατ'ιδίαν !!! :smokin:

sniper
27/10/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εεεε, τότε σαλιαρίστε κατ'ιδίαν !!! :smokin:

μην είσαι ζηλιάρης και σπάμμερ

:smokin:

FestoNero
27/10/2006, 12:39
ΝΑ υπενθυμισω οτι στην ακρη του δρομου, ειτε δεξια ειτε αριστερα που ειναι το θεμα μας, μαζευονται ολα τα σκουπιδια που βρισκονται πεταμενα στο οδοστρωμα..
τσιγαρα, πετραδακια, καρφια, βιδες...

Βεβαιως ειναι υποχρεωση αυτου που ειναι στην αριστερη να μαζευτει δεξια, αλλα εχοντας συνηθισει τη συμπεριφορα των μηχανων στους υπολοιπους δρομους (δηλ περνανε απ'οπου θελουν)
δεν το σκεφτεται ο κοσμος οτι πρεπει να κανει δεξια..
Αν ερχοταν αμαξι θα μαζευονταν.
Εξαιρουνται οι ηλιθιοι φυσικα.
Το αναψε/σβησε των προβολεων πορειας (σε συνδυασμο με φλας) παντως ειναι πολυ σημαντικο,
γιατι μπορει να μην σας εχουν δει..
:wave2:

dimmeneidis
28/10/2006, 16:04
ego pao me ton proastiako. den fovasai tipota...plaka kano apla variemai simera poli

AFTER
28/10/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimmeneidis
ego pao me ton proastiako. den fovasai tipota...plaka kano apla variemai simera poli


Για να ξεβαρεθεις, θα σου προτεινα να γραψεις ακομα 10 φορες το λινκ στην υπογραφη σου!!!

Ε? καλο????

ZZR1400
02/11/2006, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmtasos
Καλημέρα,


Κάντε κάτι με τους καραγκιόζηδες που οδηγούν τις μηχανές τους έξω από την αριστερή λωριδα (δίπλα στην νησίδα), οι οποίοι πάνε και πάνω από 100 χλμ/ω.

Πας να οδηγήσεις αριστερά για να ελευθερώσεις την "μοτό" λωρίδα (δεξιά σου) και σου σκάει ο κ@ρ@γκιόζης με 200 απο αριστερά, που μόνο δεν έχει καβαλήσει το κράσπεδο.

Θα γίνει καμμιά στραβή και θα τον πληρώνεις γι'άνθρωπο.

Και αναρωτιέμαι επειδή το βλέπω κάθε μέρα: Το έκανε ένας καραγκιόζης, τον είδανε οι άλλοι και ακολουθήσανε ή είναι απλά κοινή (σωστή) λογική...????

Κάντε κάτι γιατί θα χαθούνε ζωές άδικα...

Δεν υπάρχει μοτολωρίδα δεξιά. Κάνεις εσύ λίγο δεξιά και αφήνεις τη μοτοσυκλέτα να σε περάσει από αριστερά.
είναι απλά κοινή (σωστή) λογική

MUSTILI
07/11/2006, 11:43
Θα τονισω εδω οτι εμεις ειμαστε φτερο στον ανεμο ενω το κουτι ειναι κουτι(το αυτοκινητο δηλαδη). Συνηθως οδηγουμε με μια περιεργη λογικη ειδικα οταν βιαζομαστε την οποια θεωρουμε οτι οι αυτοκινητιστες πρεπει να καταλαβαινουν. Οντως στην Ελλαδα το να αφησει ο μεγας χαλαρος ελληναρας την αριστερη-δεν την αφηνει αδεια ποτε. Μου ακουγεται παρα πολυ επικινδυνο να περναω απο το τοιχακι(χωραει το v-strom αραγε;) αλλα οτι νοιωθω οπου και να στεκομαι στο δρομο οτι καποιος περιεργος θα με τσακισει ειναι γεγονος και με οδηγει στην περιεργη λογική που προανέφερα. Θεωρω λοιπον φιλοι οτι το θεμα ειναι η πολυ κακη οδηγικη παιδεια ΟΛΩΝ μας. Τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα αν συνενουσαμε σε ενα προσπερασμα, παταγαμε λιιιγο φρενο παραπανω, κραταγαμε την μαγκια μας για αλλου. Θυμιζω οτι στην F1 οι οδηγοι αφηνουν χωρο(μια θεση μπορει να ειναι εκατομμυρια ευρω), Ο Ροσι έπεσε στον κρισιμοτερο αγωνα κλπ κλπ. Πώς λοιπον εμεις στις μετακινησεις μας, σε μη ελεγχομενο περιβαλλον, κανουμε οτι μας κατεβεί;Λυπαμαι πολυ που δεν υπαρχει σημειο συννενοησης με τους αλλους οδηγους(και αυτοκινητα-ταξι-φορτηγα μεσα ε!):wave2: