PDA

View Full Version : Περί ελαστικών ο λόγος...



fazer - hucker
31/07/2006, 14:38
Καλησπέρα,
θέλω να αλλάξω λάστιχα στη γυμνή 600 και έχω ακούσει τα άπαντα.Σκέφτομαι για τα Diablo Strada.Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς?Τί προτείνετε?
Λόγω οικονομικών δυνατοτήτων δε μπορώ να αλλάζω λάστιχα κάθε εξάμηνο, κάνω ταξίδια, οπότε θέλω κάτι να αντέχει και να κρατάει παράλληλα...όσο μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο:confused:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

panjimnakos
31/07/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazer - hucker
Καλησπέρα,
θέλω να αλλάξω λάστιχα στη γυμνή 600 και έχω ακούσει τα άπαντα.Σκέφτομαι για τα Diablo Strada.Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς?Τί προτείνετε?
Λόγω οικονομικών δυνατοτήτων δε μπορώ να αλλάζω λάστιχα κάθε εξάμηνο, κάνω ταξίδια, οπότε θέλω κάτι να αντέχει και να κρατάει παράλληλα...όσο μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο:confused:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Φιλε μου εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα bridgestone bt-014!
Πολυ καλο κρατημα κ αντοχη στο χρονο... Βεβαια αν δε το στριβεις το μηχανακι και δε το πιεζεις γενικοτερα, πηγαινε σε κατι πιο τουρισταδικο οπως τα michelin pilot road που φορανε μερικα fazer 1000 απο μαμα!

lampros_fazer
10/08/2006, 02:36
Θα σου έλεγα κάτι πιο σπορ, Michelin Pilot Power.. :a01:

Με σωστές πιέσεις και όχι 200ρες συνέχεια θα σου κρατήσουν..

Σε πιο τουριστικό εκτός από το Pilot Road που είπε ο φίλος παραπάνω κοίτα και το Metzeler Roadtec Z6.

AFTER
10/08/2006, 10:10
Ρε ειστε καλα?
Τι του λετε του παιδιου?

Τα παραπανω λαστιχα ειναι στριφτερα, και στην εθνικη πανε στραφι

Δες για
bridgestone BT020
Diablo strada
Pilot road
Ζ6

lampros_fazer
10/08/2006, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ρε ειστε καλα?
Τι του λετε του παιδιου?
Τα ίδια λέμε πάνω κάτω..

:wave2:

fazer - hucker
17/08/2006, 15:27
Palhkaria na eiste kala.Tha to psaksw ligo akoma ( einai kai to thema timhs sth mesh ).Pantws epiasa grammh!!!:p :p :beer:

H.A.Balafoutre
17/08/2006, 16:16
Εγώ την άλλη εβδομάδα βάζω τα Metzeler M3. Εκεί κατέληξα κοιτόντας και τα Diablo και τα Michelin αλλά και τα Bridgestone.

bonepeeler
17/08/2006, 16:21
Μ3

Ακριβά αλλά έχουν και κράτημα και θα βγάλουν και πολλάάάάάά χλμ.

dirtbird
17/08/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazer - hucker
Καλησπέρα,
θέλω να αλλάξω λάστιχα στη γυμνή 600 και έχω ακούσει τα άπαντα.Σκέφτομαι για τα Diablo Strada.Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς?Τί προτείνετε?
Λόγω οικονομικών δυνατοτήτων δε μπορώ να αλλάζω λάστιχα κάθε εξάμηνο, κάνω ταξίδια, οπότε θέλω κάτι να αντέχει και να κρατάει παράλληλα...όσο μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο:confused:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Pilot Power, και σπορ και πολλά χιλιόμετρα βγάζουν. Τα 'τουριστάδικα' είναι μόνο για την κεντρική Ευρώπη. Στην Ελλάδα είναι αλλιώς.

Το πόσα χλμ. θα σου κρατήσει ένα λάστιχο είναι άμεσα συνδεδεμένο με την χρήση του και πέρα από τα αυτονόητα τον έλεγχο των πιέσεων σε τακτά διαστήματα.

Και στο κάτω - κάτω της γραφής, δοκίμασε και δες τι σου ταιριάζει πιο πολύ και εσένα και της μοτό σου.
Εγώ π.χ. θεωρώ τα Diablo χειρότερα και από τα τουριστικά Dunlop 205 που είχε από τη μαμά, άλλοι (και φίλος με ίδια μοτό), ορκίζονται σε αυτά (δλδ. του έχω ρίξει πολλά μπινελίκια):lol: .

lampros_fazer
18/08/2006, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Μ3

Ακριβά αλλά έχουν και κράτημα και θα βγάλουν και πολλάάάάάά χλμ.
Δλδ;; Πόσα ? και πόσα (περίπου) χλμ..;;

(τα φοράς στο Ζ; )

fazer - hucker
22/08/2006, 15:02
Έχεις δίκιο για τα μαμά λάστιχα του fazer δεν είναι και άσχημα.Αν και στην αντιπροσωπία μου προτείνανε τα Dunlop qualifier.Τα έχει δοκιμάσει κανείς??

lampros_fazer
23/08/2006, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazer - hucker
Αν και στην αντιπροσωπία μου προτείνανε τα Dunlop qualifier.Τα έχει δοκιμάσει κανείς??
Και εγώ όταν κοίταγα για λάστιχα σε όσα λαστιχάδικα είχαν και Dunlop η πρώτη και τελευταία λέξη που άκουγα ήταν Qualifier!

Ή το λάστιχο βάζει τα γυαλιά στα υπόλοιπα,ή η προμήθεια που παίρνουν οι λαστιχάδες είναι καλύτερη απότι στα υπόλοιπα..

Πιστεύω το 2ο..

:rotflmao:

Εγώ επειδή ήταν σχετικά καινούργια λάστιχα και δεν είχα ακούσει σχόλια από κανέναν δίστασα να τα εμπιστευτώ και προτίμησα τα δοκιμασμένα σε (άλλο) Fazer Pilot Power..

fazer - hucker
24/08/2006, 14:11
Exeis dikio gia to power pilot.Exw dei kai egw na paizei poly.Tha to koitaksw.

Ταξιδευτής
24/08/2006, 17:33
Ρε παιδες, για τα Bridgestone Battlax 012R τι ξερετε;

Τα φοραει η Ζ μου τωρα και εχω πλεον 11,000 χλμ και νομιζω οτι πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι την αλλαγη...

Επειδη δεν εχω δει καθολου σχολια για το συγκεκριμενο (ενω πολλα για το 014) ηθελα τα φωτα σας:

Ειναι καλο λαστιχο; Να βαλω το ιδιο;


:wave2:

lampros_fazer
24/08/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr

Δεν ρωτάς τους Ζετάδες να σου πουν καμιά γνώμη..;;Δεν συμπεριφέρονται το ίδιο τα λάστιχα σε όλα τα μηχανάκια..

Για τα συγκεκριμένα που ρωτάς δεν ξέρω..Με τα Bridgestone μακρυά κι αγαπημένοι..:rotflmao: Δεν τα συμπαθώ..

:wave2:

H.A.Balafoutre
24/08/2006, 21:12
Τελικά τα Μέτζελερ Μ3 έβαλα, τα φούσκωσα και με άζωτο.

Μέχρι στιγμής και 500χλμ μετά, διαπιστώνω πολύ καλύτερη συμπεριφορά και πιο ανάλαφρη από τα μαμά ΒΤ020.

Αλλά ακόμη έχω πολλά χλμ μπροστά για να καταλήξω σε πιο σωστά συμπεράσματα. Είδωμεν.

lampros_fazer
02/09/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Τελικά τα Μέτζελερ Μ3 έβαλα, τα φούσκωσα και με άζωτο.
Πόσο πήγανε..;;

Το άζωτο τι διαφορά κάνει..;;

H.A.Balafoutre
03/09/2006, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Πόσο πήγανε..;;

Το άζωτο τι διαφορά κάνει..;;

400ευρά, να τα βάλει και να τα φουσκώσει.

edited by Nostra look here... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26368)


Μέχρι στιγμής, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον συνδιασμό Μετζελερ Μ3 + άζωτο. 1000χλμ and counting.

dankannn
03/09/2006, 18:27
1ον τα Μ3 δεν έχουν καμια σχέση με τα BT20.
Σαφώς και μπαίνεις πιο εύκολα στις στροφές γιατι τα Μ3 έχουν πιο γρήγορη κορόνα και κρατανε καλύτερα.
Το άζωτο το πληρώνεις για να στο βάλουν στα λάστιχα και το γελιο θα είναι όταν θα θελήσεις να συμπληρώσεις λίγο στα λαστιχα σου γιατι θα ψάχνεις να βρεις καποιον με άζωτο και δευτερο γιατι δεν μπορείς να μπερδέψεις άζωτο με αέρα.

+ οτι το πληρωνεις

:wave2:

lampros_fazer
19/09/2006, 19:04
Λάστιχα έβαλες..;;Ποιά..;;

(για ελατήρια δεν ξέρω να σου πω..)

:wave2:

fazer - hucker
20/09/2006, 10:51
Για τα λαστιχα βρίσκομαι μεταξύ Bridgestone Bt014 και Metzeler M3.Το πολύ σε δύο βδομάδες θα αλλάξω οπότε και θα έχω αποφασίσει 100%.

Ευχαριστώ και για τις προτάσεις για τα ελατήρια.Άντε ξανά να μαζεύουμε λεφτά.:wave2:

:beer: :beer:

H.A.Balafoutre
20/09/2006, 14:20
Για λάστιχα, προτίμησα τα Μ3 της Metzeler.

Μετά από το πρώτο στρώσιμο, περί τα 500χλμ, τα έχωσα λίγο και μου φάνηκαν άψογα.

Θέλουν όμως προσοχή να μην περνάς από χάλια οδόστρομα με πολλά πετραδάκια όταν τα λάστιχα είναι ζεστά. Κολλάνε επάνω στο πέλμα και γενικά πετραδάκια κάνουν σημάδια. Είναι πιο μαλακό το Μ3 αλλά ταυτόχρονα αντέχει και πολλά χιλιόμετρα. Με το Fazer600 Πιστεύω θα περάσω τα 12000χλμ που κράτησαν τα ΒΤ020.

doken
04/10/2006, 08:19
εβαλα και εγω τα Μ3 στο fz1
πολυ ευχαριστιμενος, πλαγιαζεις γρηγορα και το μηχανακι παταει κατω σταθερα,μεγαλη η διαφορα απο τα τουριστικα dunlop που φορουσε απο το εργοστασιο.

panjimnakos
04/10/2006, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
εβαλα και εγω τα Μ3 στο fz1
πολυ ευχαριστιμενος, πλαγιαζεις γρηγορα και το μηχανακι παταει κατω σταθερα,μεγαλη η διαφορα απο τα τουριστικα dunlop που φορουσε απο το εργοστασιο.

ΦΙΛΕ ΠΟΣΟ ΤΑ ΠΗΡΕΣ ΤΑ Μ3? ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΒΑΡΑ..:wave2:

TROOPER
15/10/2006, 00:27
corsa 3...

αλλαξα τα μαμα τα dunlop με το corsa 3 και εχω μεινει αφωνος!!!

αλλη γομα στα πλαινα αλλη στη κορωνα...αστα να πανε στο διαλο!!!
μπηκα σε στροφη και τρομαξα!!!!νομιζα οτι θα ξυσουνε τα αυτια μου!!!!περιμενω βροχη να δω και εκει τι λεει και απο κει και περα ειμαι περιεργος για τη διαρκεια που θα αντεξουνε:wave2:

GTZ750
15/10/2006, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Ρε παιδες, για τα Bridgestone Battlax 012R τι ξερετε;

Τα φοραει η Ζ μου τωρα και εχω πλεον 11,000 χλμ και νομιζω οτι πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι την αλλαγη...

Επειδη δεν εχω δει καθολου σχολια για το συγκεκριμενο (ενω πολλα για το 014) ηθελα τα φωτα σας:

Ειναι καλο λαστιχο; Να βαλω το ιδιο;


:wave2:

πολυ αξιολογο λαστιχο!!

εγω το εβαλα αλλες δυο φορες πανω στο z!!δεν με προδωσε ποτε και δεν μου εκανε ποτε το παραμικρο!

και πιστα τα ειχα βαλει και ολα μια χαρα!!

απλα θελει καλο ζεσταμα!!:wave2: