PDA

View Full Version : Πρόβλημα με το τσοκ! (CBF-600)



arisp
29/10/2006, 20:55
καλημέρα παιδιά,

έχει κανείς πρόβλημα με το τσοκ του cbf600 (δε στέκεται στη θέση του)?
καμια ιδεα να το αντιμετωπίσουμε?

ευχαριστώ

javaneze
29/10/2006, 23:43
Σωστος ο φιλος, για μιλατε ωρε παλιοι μιας και για μενα ο πρωτος χειμωνας ειναι που με βρισκει με το CBΦίδι.

Kανα δυο φορες που το εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα, το κρατησα λιγο με το χερι προς τα εξω 5-10 sec, και μετα κρατιεται και μονο του.
Εκεινο που μου κανει την μεγαλυτερη εντυπωση, παντα σε αντιθεση με το μονοκυλινδρο ΧΤ που ειχα πριν, ειναι οτι στο ΧΤ απαξ και ανοιγα το τσοκ, μια μιζια εριχνα και το μηχανακι επαιρνε φωτια και δουλευε σαν τρακτερ :D. Δεν εσβηνε με τιποτα και χωρις να κρατησω καθολου γκαζι. Με το τσοκ και μονο πηγαινε κοντα στις 2.000 σαλ το ρελαντι.
Αντιθετα στο CBF αν δεν κρατησω και λιγο το γκαζι ανοιχτο για καμποσα sec, ξανασβηνει αδιαφορωντας που ειναι ανοιχτο το τσοκ.
Αναρωτιεμαι αν συμβαινει το ιδιο σε ολα τα 4κυλινδρα. (τα καρμπυλατερατα παντα..)

Για μιλατε οι κατοχοι που εχετε βγαλει ηδη χειμωνα...:wave2:

revenger
30/10/2006, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Σωστος ο φιλος, για μιλατε ωρε παλιοι μιας και για μενα ο πρωτος χειμωνας ειναι που με βρισκει με το CBΦίδι.

Kανα δυο φορες που το εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα, το κρατησα λιγο με το χερι προς τα εξω 5-10 sec, και μετα κρατιεται και μονο του.
Εκεινο που μου κανει την μεγαλυτερη εντυπωση, παντα σε αντιθεση με το μονοκυλινδρο ΧΤ που ειχα πριν, ειναι οτι στο ΧΤ απαξ και ανοιγα το τσοκ, μια μιζια εριχνα και το μηχανακι επαιρνε φωτια και δουλευε σαν τρακτερ :D. Δεν εσβηνε με τιποτα και χωρις να κρατησω καθολου γκαζι. Με το τσοκ και μονο πηγαινε κοντα στις 2.000 σαλ το ρελαντι.
Αντιθετα στο CBF αν δεν κρατησω και λιγο το γκαζι ανοιχτο για καμποσα sec, ξανασβηνει αδιαφορωντας που ειναι ανοιχτο το τσοκ.
Αναρωτιεμαι αν συμβαινει το ιδιο σε ολα τα 4κυλινδρα. (τα καρμπυλατερατα παντα..)

Για μιλατε οι κατοχοι που εχετε βγαλει ηδη χειμωνα...:wave2:

Μόλις πέσει η θερμοκρασία θέλει το τσόκ τράβηγμα.Στο δικό μου δέν χρειάστικε το γκάζι καθόλου.Μετά απο 10 δευτ.εκλεινα το τσοκ και ημουν ΟΚ.
Πρόβλημα κρατήματος στο τσοκ δεν εχω.[MODEL 6ος 2004 12000χλμ]

possidi
30/10/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
καλημέρα παιδιά,

έχει κανείς πρόβλημα με το τσοκ του cbf600 (δε στέκεται στη θέση του)?
καμια ιδεα να το αντιμετωπίσουμε?

ευχαριστώ

Σε μενα φιλε μου συμβαινει το εξης:

Τραβαω το τσοκ τερμα εξω και δινω μια μιζια για να παρει. Συνηθως παιρνει και μετα απο 1-2 sec σβηνει οποτε ξαναδοκιμαζω με λιιιγο γκαζακι και παιρνει. Το θεμα ειναι οτι το τσοκ αυτο καθε αυτο πρεπει να το κραταω τραβηγμενο με το χερι γιατι μπαινει προς τα μεσα μονο το και παπαλα. Τεσπα, με το τσοκ τραβηγμενο φουλ χρειαζεται περιπου 30 sec για να ζεσταθει ο κινητηρας και να κρατησει ρελαντι.

Αλλες εμπειριες/γνωμες?

arisp
30/10/2006, 19:18
και γω έχω παρατηρήσει ότι αν το κρατήσεις λίγο εξω σε λίγα δευτερολεπτα κρατα ρελαντί. Μηπως εχει ρωτήσει κανείς κάποιο μαστορα?

Άσχετο: ρύθμιση βαλβίδων έχει κάνει κανείς?

makis206
30/10/2006, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
και γω έχω παρατηρήσει ότι αν το κρατήσεις λίγο εξω σε λίγα δευτερολεπτα κρατα ρελαντί. Μηπως εχει ρωτήσει κανείς κάποιο μαστορα?

Το manual αναφέρει οτι στις κρύες θερμοκρασίες τραβάμε το τσοκ μέχρι το τέρμα του και πατάμε τη μίζα ΧΩΡΙΣ ΓΚΑΖΙ ! Αν δεν κάνω λάθος, ανοίγοντας το γκάζι με ανοιχτό το τσοκ πηγαίνει αυτόματα πλούσιο μίγμα καυσίμου στα μπουζί μπουκώνοντάς τα (το λέω με κάθε επιφύλαξη αυτό).

Μόλις πάρει μπροστά το μοτέρ ρυθμίζουμε το τσοκ ώστε να δουλέψει από τις 1800 έως τις 2500/στροφές για 30 δευτερόλεπτα κι αμέσως μετά κλείνουμε το τσοκ.

Αναφέρει επίσης οτι στην περίπτωση που κλείνοντας το τσοκ παρατηρήσουμε κάποιες αρρυθμίες, τότε ανοιγοκλείνουμε ελαφρά το γκάζι .

Μέχρι σήμερα χρειάστηκε μόνο 3 φορές απ'τον Ιούνη που πήρα το CBF να ανοίξω το τσοκ για να εκκινήσει το μοτέρ και το έκανα έτσι ακριβώς χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα, όλες τις υπόλοιπες φορές παίρνει μπροστά τσακουμάκι:lol: αλλά ψιλοπαίζω με το γκάζι πολύ ελαφρά μέχρι να δουλέψει λίγο το μοτέρ και να έρθει το ρελαντί στα ίσια του.


:beer: :beer:

el_hymador
05/11/2006, 01:18
Και εμενα μια απο τα ιδια...το τσοκ τραβιεται μεσα μονο του με αποτελεσμα φυσικα το μηχανακι να σβηνει. Οσο ο καιρος ηταν πιο ζεστος το εκανε παντα δηλαδη τραβιοτανε και εκλεινε.Τωρα με τα μεγαλα κρυα , στεκεται στην θεση του....κουφο ε?
Μιλησα με ενα μηχανικο σχετικα με αυτο και μου ειπε οτι πιθανοτατα οφειλετε στην ντιζα του τσοκ η οποια ειτε θελει λιπανση (WD40:wacko: ) , ειτε εχει ξεφτισει και μαγκωνει μεσα στο περιβλημα , ειτε εχει τσακισει σε καποιο σημειο.Το τελευταιο το απεκλεισα κανωντας ελεγχο ...μια που βλεπω οτι πολλοι απο εσας αναφερετε το ιδιο προβλημα , μαλλον μιλαμε για προβληματικο σημειο .Θα δοκιμασω με την λιπανση και θα επανελθω....

chrisgl17
29/03/2009, 01:32
Εδω και λίγο καιρό έχω πρόβλημα με το τσοκ.Όταν βάζω μποστά την μηχανή το πρωί χωρίς να τραβήξω το τσοκ οι στροφές πέφτουν στίς 500 καί κάποιες φορές σβήνει.Με τραβηγμένο το τσοκ και κρατόντας το -πάντα- οι στροφές πέφτουν (σε σημείο που λες οτι θα σβήση ) καί σιγά σιγά ανεβαίνουν μέχρι τις 1500-1600 περίπου.(Ο κατασκευαστής λέει οτι όταν τραβάς έξω το τσοκ το ρελαντί ανεβαίνει στις 2500 στροφές περίπου).Μέτα απο 20-30 δευτερόλεπτα αφήνω το τσοκ και όλα καλά....Έχω αλλάξει μπουζί πολύ πρόσφατα και έχω μετρήση και το μείγμα.Παίζει να είναι κάτι άλλο;;; :confused: :confused: :confused:

makis206
30/03/2009, 08:21
Πιθανόν να θέλουν κάποιο ρύθμισμα τα καρμπυρατέρ, στο δικό μου παρουσιάζεται το εξής. Όταν το βάζω μπροστά το πρωί ρυθμίζω το τσοκ ώστε να δουλεύει στις 1700 περίπου για 1-2 λεπτά, μόλις δω τη θερμοκρασία ν'αρχίσει να ανεβαίνει, με το το που πάω να το κλείσω σβήνει το μοτέρ. Μιζάρω ξανά χωρίς τσοκ και όλα οκ, περιμένω λίγο να ζεσταθεί αρκετά και ξεκινώ.

Ποτέ δεν έσβηνε κλείνοντας το τσοκ όμως θα το αναφέρω σε λίγες μέρες που θα το πάω για σέρβις.

:beer:

chrisgl17
30/03/2009, 11:25
Το κακό είναι οτι δεν μένει σταθερά έξω το τσοκ αλλα πρέπει να το κρατάω εγώ αλλιώς τραβιέται λίγο μέσα.

el_hymador
30/03/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisgl17
Το κακό είναι οτι δεν μένει σταθερά έξω το τσοκ αλλα πρέπει να το κρατάω εγώ αλλιώς τραβιέται λίγο μέσα.

Γνωστο προβλημα...

στη βαση του τσοκ εχει ενα καουτσουκενιο δακτυλιο....γυρνα τον μερικες στροφες σαν να βιδωνεις μια βιδα και το τσοκ θα στεκεται μια χαρα οξω μονο του.

να, ετσι δα μανα μου...


159722

el_hymador
30/03/2009, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γνωστο προβλημα...

στη βαση του τσοκ εχει ενα καουτσουκενιο δακτυλιο....γυρνα τον μερικες στροφες σαν να βιδωνεις μια βιδα και το τσοκ θα στεκεται μια χαρα οξω μονο του.

να, ετσι δα μανα μου...


η απο την αντιθετη φορα...δεν θυμαμαι...καπως anyway βιδωνει...:D

binzis
30/03/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γνωστο προβλημα...

στη βαση του τσοκ εχει ενα καουτσουκενιο δακτυλιο....γυρνα τον μερικες στροφες σαν να βιδωνεις μια βιδα και το τσοκ θα στεκεται μια χαρα οξω μονο του.

να, ετσι δα μανα μου...

:a013:

makis206
30/03/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
η απο την αντιθετη φορα...δεν θυμαμαι...καπως anyway βιδωνει...:D

Ανάποδα βιδώνει, έτσι το παίρνουμε παραμάσχαλα... :lol:

el_hymador
30/03/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ανάποδα βιδώνει, έτσι το παίρνουμε παραμάσχαλα... :lol:

σας παρακαλω κυριε!!!

περαστε εξω!!

:mad:

notakos600
30/03/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
σας παρακαλω κυριε!!!

περαστε εξω!!

:mad:


.... και αύριο με τον κηδεμόνα σας. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

chrisgl17
30/03/2009, 14:31
ΟΚ! Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω....

makis206
31/03/2009, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
σας παρακαλω κυριε!!!
περαστε εξω!!
:mad:

Είπε τη μαγική λέξη δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά :lol:

chrisgl17
31/03/2009, 01:14
Ευχαριστώ πολύ παιδιά τελικά επανήλθε η ''καλή'' μου!!!

makis206
31/03/2009, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisgl17
Ευχαριστώ πολύ παιδιά τελικά επανήλθε η ''καλή'' μου!!!

Μακάρι να λύνονταν τα πάντα το ίδιο εύκολα !


:beer: :beer:

gml
24/04/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisgl17
Το κακό είναι οτι δεν μένει σταθερά έξω το τσοκ αλλα πρέπει να το κρατάω εγώ αλλιώς τραβιέται λίγο μέσα.



πες στο μηχανικο σου να στο ρυθμισει για να μην τραβιετε παλι μεσα.ο τροπος ειναι:ακριβος απο πισω απο το τσοκ εχει ενα που μιαζει σαν σαμπρελα το υλικο του,το τραβας και εμφανιζεται μια ροδελα που παει αναλογος η βιδωνει η ξεβιδωνει το ρυθμιζει και εισαι ετοιμος

zikos29
12/03/2010, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το manual αναφέρει οτι στις κρύες θερμοκρασίες τραβάμε το τσοκ μέχρι το τέρμα του και πατάμε τη μίζα ΧΩΡΙΣ ΓΚΑΖΙ ! Αν δεν κάνω λάθος, ανοίγοντας το γκάζι με ανοιχτό το τσοκ πηγαίνει αυτόματα πλούσιο μίγμα καυσίμου στα μπουζί μπουκώνοντάς τα (το λέω με κάθε επιφύλαξη αυτό).

Μόλις πάρει μπροστά το μοτέρ ρυθμίζουμε το τσοκ ώστε να δουλέψει από τις 1800 έως τις 2500/στροφές για 30 δευτερόλεπτα κι αμέσως μετά κλείνουμε το τσοκ.

Αναφέρει επίσης οτι στην περίπτωση που κλείνοντας το τσοκ παρατηρήσουμε κάποιες αρρυθμίες, τότε ανοιγοκλείνουμε ελαφρά το γκάζι .

Μέχρι σήμερα χρειάστηκε μόνο 3 φορές απ'τον Ιούνη που πήρα το CBF να ανοίξω το τσοκ για να εκκινήσει το μοτέρ και το έκανα έτσι ακριβώς χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα, όλες τις υπόλοιπες φορές παίρνει μπροστά τσακουμάκι:lol: αλλά ψιλοπαίζω με το γκάζι πολύ ελαφρά μέχρι να δουλέψει λίγο το μοτέρ και να έρθει το ρελαντί στα ίσια του.


:beer: :beer:




και εγω συμφωνω μαζι σου...:beer:
ρωτησα σε συνεργειο honda και μου ειπε οτι δεν πρεπει να δινουμε πολυ γκαζι με το τσοκ (και χωρις αυτο οταν την αναβουμε) γιατι μπουκωνει αλλα δεν το εχω πολυχρησιμοποιησει δινω λιγο γκαζι για μερικα sec. και λειτουργει ρολόι. Αν και παρολαυτα το τσοκ παιδες μενει εξω οταν το τραβαω μεχρι να το βαλω εγω μεσα ξανα, κοιταξτε το για προβληματα...

el_hymador
12/03/2010, 21:39
Εγω δινω παντα γκαζι, ενα "τσικ"*, γιατι αλλιως δεν παιρνει με τη πρωτη...

*το τσικ ειναι μοναδα μετρησης του ελαχιστου, υποδιαιρεση του "λιγο" και ισοδυναμο των "ιιιιιιισα" και "μια σταλα"

xrisimix
09/04/2010, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zikos29
και εγω συμφωνω μαζι σου...:beer:
ρωτησα σε συνεργειο honda και μου ειπε οτι δεν πρεπει να δινουμε πολυ γκαζι με το τσοκ (και χωρις αυτο οταν την αναβουμε) γιατι μπουκωνει αλλα δεν το εχω πολυχρησιμοποιησει δινω λιγο γκαζι για μερικα sec. και λειτουργει ρολόι. Αν και παρολαυτα το τσοκ παιδες μενει εξω οταν το τραβαω μεχρι να το βαλω εγω μεσα ξανα, κοιταξτε το για προβληματα...

Καλησπέρα σε όλους

Με το άνοιγμα του τσοκ δίνεις περισσότερη βενζίνα (κάνεις πιο πλούσιο το μίγμα) για να ξεκινήσει ο κινητήρας.
Με το άνοιγμα του γκαζιού φτωχαίνεις το μίγμα, στην ουσία αναιρείς την λειτουργία του τσοκ, επίσης με τις χαμηλές στροφές που έχει ο κινητήρας κατά την φάση της εκκίνησης πρέπει να είναι κλειστές οι πεταλούδες στα καρμπιρατέρ για να έχει αρκετή ταχύτητα ο εισερχόμενος αέρας ώστε να παρασύρει και βενζίνη.
Στην πραγματικότητα ο κινητήρας δεν παίρνει όχι γιατί έχει πολύ βενζίνη (μπούκωμα) αλλά γιατί δεν έχει αρκετή.