PDA

View Full Version : Βόλτα στα Κομνηνά Ξάνθης & Συνάντηση μελών Moto.gr+ApriliaBIkers



Smith
30/10/2006, 06:26
Θα αρχίσω αντίστροφα λίγο αυτήν την βόλτα Κυριακής 29 Οκτωβρίου 2006...

Στο νου μου έρχoνται για κάποιο λόγο τα λόγια από ένα post του Chris-K (από το Moto.gr)....

Kούραση...βράδυ..το μυαλό στριφογυρίζει σε μια βόλτα και στο άγνωστο... (+ άγνωστο προορισμό)...

Λοιπόν νά`μαι και εγώ 03+55 τα ξημερώματα να γράφω για την σημερινή μου εξόρμηση...


Βράδυ Σαββατου και προτείνω στον συνεπιβάτη και πιστό ακόλουθο Γιάννη να πάμε (αύριο Κυριακή που θα έχει και Ήλιο) στα Βρασνά Θεσσαλονίκης να κάνουμε μια μινι-συνάντηση ApriliaBikers...μου απαντάει ''ωχ..ρε φίλε..τόσα κλμ, ευθεία..ξενέρωμα...''...
ο.κ...δεν μπορώ να επιμείνω...τηλ. σε mastoras και μιας και δεν έχει πέσει κάποιο άλλο τηλ. για συνάντηση η Κυριακή είναι ελεύθερη να πάμε όπου θελουμε...και...όπου μας βγάλει...

Διάλογος στο μπαρ...''Θέμη που θα πάμε ρε αύριο βόλτα..???''
- ''Δεν ξέρω ρε μη με αγχώνεις..κάτι θα βρούμε....''
....................................................
΄μετά από 1 ώρα...
''Θέμη που θα πάμε ρε αύριο βόλτα..???''
- ''Δεν ξέρω ρε μη με αγχώνεις..κάτι θα βρούμε....''

Το σκηνικό επαναλαμβάνεται αρκετές φορές και τελικά φτάνω σπίτι ξημερώματα και ψόφιος επειδή δούλευα κιόλας και δεν εχω κουράγιο ούτε να ανοίξω τον ταξιδιωτικό οδηγό Θράκης ..να διαλέξω κάποιο μυστήριο και απόμερο χωριο για να πάμε...

''Δε βαριέσαι'' λέω..''θα δούμε''...ας ξυπνήσω με το καλό...

Λοιπόν η ώρα έχει πάει 10..το ξυπνητηρι χτυπά, αλλά τα ουισκάκια και η κούραση δε με αφήνουν από τα δεσμά του κρεβατιού...ΟΧΙ ΟΜΩς ΚΑΙ Η ΠΕΙΝΑ... που με καλεί να την ικανοποιήσω και με τα πολλά και τα λίγα στις 11 παρά είμαι ξύπνιος αντικρύζοντας μια ηλιόλουστη Κυριακή που μυρίζει χιλιόμετρα...

Με το ένα μάτι κλειστό ρίχω μην. στον H.A. Balafoutre από Ξάνθη και ρωτάω μπας και στρίψουμε μαζί ή δούμε τον αγώνα ή...τέλος πάντων κάτι...αλλά..από ότι κατάλαβα όσο μπερδεμένος ήμουν εγώ το πρωϊ άλλο τόσο ήταν κι αυτός...

Βουτάω τον Ταξιδιωτικό Οδηγό Θράκης και σκέφτομαι..
Ν. Εβρου..???Μπα...πάλι..???
Ν.Ροδόπης..?? Μπα...???
Ν.Ξάνθης..???Χμ...καλό, αλλά που..???

Τα λεπτά κυλούν και δεν μπορώ να διαλέξω προορισμό ανάμεσα σε τόσα κάστρα, μνημεία, τοποθεσίες κτλ...’’ΘΑ ΔΟΥΜΕ’’ λέω...ας έρθει ο Γιάννης...και βλέπουμε...

Smith
30/10/2006, 06:27
Κάποια στιγμή έρχεται και ο Γιάννης και πάμε για καφέ και...μια πίτσα για εμένα –γιατί είπαμε το βράδυ δεν έφαγα)... Εκεί τον ρωτάω τι προτεινει αλλά δυσκολέυεται να απαντήσει...’’` Νταξ μωρέ θα δούμε...’’

Γοργά-γοργά λοιπόν και πριν καλά-καλά καπνίσει το τσιγάρο του ο Γιάννης έχω πάρει κράνος και σε λίγο αφήνουμε την Αλεξανδρουπόλη να λιάζεται ξέγνοιαστη και πιάνουμε Εγνατία... ‘’Φορτώνω’’ λίγο τον Πήγασο μπας και φτάσουμε λίγο πιο νωρίς Ξάνθη και..η περιπέτεια έχει αρχίσει...χωρίς να έχουμε αποφασίσει...αν θα δούμε motogp, αν θα πάμε ταβέρνα και που, τι θα επισκεφτουμε.... Στο νου μου έχω το Τοξωτο Γιοφύρι και ελπίζω να κατέβω στις όχθες να το φωτογραφίσω (με την 8 terrapixel φωτογραφική μου εντάξει..???) Τα χιλιόμετρα περνούν λιγότερο βασανιστικά από όσο περίμενα...Βασανιστικά γιατί είναι μια ατελειώτη ευθεία όπως η Εθνική στη Λάρισα...

Φτάνουμε σε βενζινάδικο για ανεφοδιασμό και (θεωρητικά) λίγα χιλιόμετρα πριν τον προορισμό μας...Φουλάρω, καθαρίζω κράνος και φεύγουμε...

Διαδομή από Ξάνθη – Τοξότες – Γαλάνη και εκεί ρωτάμε έναν ντόπιο για γιοφύρι και μας λέει ότι ήταν από την αντίθετη μεριά... Ωραία λέω..πως πάμε Κομνηνά..??? Μας λέει είτε από Εγνατία γυρίζοντας πίσω είτε απο το βουνό...ε....εκεί που είναι οι κεραίες...συμβουλευόμαστε και το χάρτη (νά` χαμε να λέγαμε δηλαδή) και μας λέει ότι έχει καταπληκτική θέα...’’Ο δρόμος..? Τον ρωτάω..? ‘’Α...άσφαλτος και μετά...μάλλον άσφαλτος...πρέπει να φτιάξαν το χωματόδρομο...’’

Πίσω δε γυρνάω λέω τον Γιάννη,
συμφωνεί και ξεκινάμε...ανάβαση full και βλέπω ότι ο δρόμος έχει ΄΄αγωνιστική διαγράμμιση’’, που σημαίνει ότι αφού τρέχουν αυτοκίνητα εκεί θα είναι ωραία διαδρομή...Όντως..ανεβαίνουμε...ανεβαίνουμε..στρίβουμε.. .ξαναστρίβουμε...ακολουθούμε τις ταμπέλες..’’Προς Ίμερα...’’... ‘’Ήθελα νά` ξερα που με πας πάλι λέει ο Γιάννης...και τραγουδάει...*Νύχτωσε...χωρίς φεγγάρι...το...σκοτάδι είναι βαθύ...****’’ Θα μας πάρει η νύχτα εδώ μέσα μοτ λέει και θα μας ψάχνουν... Με κοροϊδεύει ‘’Goloum’’ από την ταινία ‘’Lord Of The Rings’’…MONO TETOIA ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΕΔΩ...

Ξαφνικά όμως η άσφαλτος τελειώνει...’’Τι κάνουμε..?’’ του λέω..
‘’Ο,τι θες’’ μου απαντά...

Του λέω (από την ταινία Lord Of The Rings, όταν ρωτάνε τον Νάνο αν δέχεται να παει από το μονοπάτι που κανείς δεν έχει επιζήζει) ‘’Low chances of success, certain death I`m going’’…

Γελάει και βουτάμε στην κατηφόρα [Φωτογραφίες προσεχώς..]... Εκεί και στην 1η στροφή βλέποντας κάτι κουκίδες για σπίτια έχω αρχίσει να ιδρώνω και να σκέφτομαι μήπως έπρεπε να γυρίσουμε...

Ο δρόμος είναι χοντρές πέτρες, κοτρώνες και βράχια που έχουν πέσει από κατολισθήσεις...ο Πήγασος είναι 220 κιλά φορτωμένος χώρια τα 200 παρά που είμαστε εμείς...νεκρά στο σασμάν, ελαφρύ έως καθόλου φρένο και αν με ρωτούσατε τι πιθανότητες έδινα στο ότι δε θα πέφταμε καθόλου θα σας έλεγα 80% ‘’σαβούρντα’’...
Ο Πήγασος σκάει σα χειροβομβίδα σε κάθε κοτρώνα με μηδενική ταχύτητα, αλλά πολύ βίαια...εκεί μας περιμένει μια ευχάριστη έκπληξη..: τρεις ντόπιοι έχουν πιάσει μια γωνία στο καταπράσινο γρασίδι έχουν θέα όλη την πεδιάδα+βουνό, έχουνε τσιπουράκια και μας προσφερουνε βραστές πατάτες που είχαν δίπλα στη φωτιά και τσίπουρο..!!! Ρωτάμε αν ‘’πάει ο δρόμος’’ και μας λένε πως για λίγο είναι χάλια και μετά ο.κ....''

Smith
30/10/2006, 06:28
‘’Να πάτε..!!! Να πάτε....Ωραία διαδρομή...!!! Α..το βλέπω και το μηχανάκι...έχει καλά λάστιχα...ουυυ!!! μια χαρά πάει...’

’ Βουτάμε λοιπόν και εμείς με την ψυχή στο στόμα...αριστερά γκρεμός, δεξιά χαντάκι...διαλέγω δεξιά ‘’γραμμή’’...αν είναι ο γκρεμός προτιμώ τα βράχια... ‘’Ωραία η λογική σου’’ μου λέει ο Γιάννης..!!! Χωρίς υπερβολές έχω χες$%τει και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν μείνουμε εκεί παάνω ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 23:00 ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ...Λοιπόν το πρόβλημα κυρίως ήταν στο ότι ο Πήγασος ήταν δικάβαλος και φοβόμουν όχι τόσο να μην πάθω λάστιχο, όσο το να μη ΣΚΙΣΤΕΙ κάνα λάστιχο από τις κοτρώνες...αν ήμουν μονοκάβαλος, πάλι θα ήταν επικίνδυνο αλλά όχι τόσο...Το χειρότερο της υπόθεσης ήταν ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ γιατί ούτε το μπροστινό μπορούσα να πατήσω γερά γιατί ήταν όλο πέτρες, αλλά και σταματημένος έχανες την ισορροπία σου από τις πέτρες+χαλίκια που μπλεκόταν στα πόδια σου...καλά για αναστροφή χρειαζόσουν γερανό για να σε τραβήξει όπισθεν και μέχρι να ‘’πάρεις το ισιάδι’’...

Τώρα όλα αυτά ίσως να ακούγονται παράξενα...αλλά σε όποιον έχει τύχει θα καταλάβει...πολύ περισσότερο όσοι κάνουν cross…Εγώ όπως καταλαβαίνετε είμαι του ‘’γλυκού νερού’’..άσφαλτος και πάλι άσφαλτος..άντε και χώμα...που να ‘’τρώγεται’’ όμως...
Έχω γίνει μούσκεμα ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΚΑΙ ΝΕΚΡΑ και ο Γιάννης μου λέει...’’ρε φίλε θα κάνω εμετό από τη ζαλούρα..ναυτία με έπιασε’’!!!! Είμαι ιδρωμένος και ΛΑΧΑΝΙΑΣΜΕΝΟΣ..όσο παράξενο και αν σας ακούγεται...κι αυτό γιατί έχει ξεραθεί το αριστερό μου χέρι από το βάρος να κρατώ τη μηχανή και το δεξί στον καρπό....και...φυσικά...δε σταματάς...είπαμε...

Εκεί έχω συντροφιά το Γιάννη να τραγουδάει διάφορα τραγούδια και μου θυμίζει τι είπανε οι μπαρμπάδες πιο πριν...’’ΕΝΤΑΞ..ΜΩΡΕ...Ο ΔΡΟΜΟΣ ΦΤΙΑΧΝΝ..ΔΕΙ ΙΝΙ ΤΙΠΟΥΤΑ...27 ΚΛΜ...’’ και το καλύτερο...-και οι τρεις τους- Α...ΜΗ ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΗ ΡΕ...ΘΑ ΣΚΑΣΕΤΕ..ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!

Πλάκα μας κάναν..??? Εκεί σωριαζόσουν επί τόπου και δεν ήξερες που θα έβρισκες...αφήστε που αναρωτιόμασταν για εκέινο που είπαν...’’φτιάχνει ο δρόμος μετά...’’....ρε...μπας και μας δουλεύαν...καλά..πρέπει να ρίχναν πολύ γέλιο από εκεί που μας βλέπαν με τα τσίπουρα και τη σούπα τους...

Λοιπόν συνεχίζουμε και κάποια στιγμή έχουμε βρεθεί σε μια ταμπέλα καταμεσίς του δρόμου που λέει ‘’εκτελούνται έργα’’...αλλά ΔΕΝ έχει απαγορευτικό,,,κάτι είναι κι αυτό...’’Ρε συ μπας και είναι κλειστός ο δρόμος και πρέπει να γυρίσουμε από πίσω.??? Που είναι αυτά τα έργα...??? Βλέπεις τίποτα..???’’
‘’Άντε ρε λέω μη μασας...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ..!!!’’ Συνεχίζουμε και ο δρόμος είναι super!!! Χαλίκι πατημένο full, φαρδύς πλατύς ο δρόμος και νομίζω ότι ο Θεός μας λυπήθηκε...Εκεί αρχίζουμε τα παιχνίδια με 3η και δικάβαλος και τον Πήγασο να πετάει κώλο στο χωματάκι...η χαρά του παιδιού...!!!! Κάνουμε σλάλομ ανάμεσα στα μικροσκοπικά περιττώματα από τις αγελάδες που τα περνάω ξυστά και ο Γιάννης με βρίζει....Συναντάμε παντού αγελάδες και ευτυχώς μόνο μια μικρή τρόμαξε και δεν ήρθε καταπάνω μας...Ο Γιάννης ονειρεύεται σουβλάκια...η ώρα είναι 15+30 περίπου και ο Ήλιος έχει αντικατασταθεί με κάτι σαν μεσημεριάτικη ομίχλη...ξαφνικά βλέπουμε....ΟΛΟΦΡΕΣΚΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ...!!!!Με κλίσεις ότι πρέπει και μάλιστα η ‘’χοντρή’’ άσφαλτος...κλειστό στροφιλίκι και βρίσκω τη χαρά μου...εκεί νιώθω λίγο τα νύχια του Γιάννη στο μπουφάν και μαζεύομαι....’’Καλά λέω..είμαστε και πολύ κωλ%#^ρδοι του λεω...πετύχαμε καλό δρόμο τελικά..’’

ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ!!!!
Μπροστά μας έχουνε ρίξει πάνω στο χαλίκι πετρέλαια για να ρίξουνε πίσσα και ο φρεσκοπλυμένος μου Πήγασος είναι για κλάμματα...ένα πράγμα σα βροχή από πέτρες εκσφενδονίζεται παντού...στο προστατευτικό του κάρτερ, στους λάσπωτήρες..στη ζελατίνα μπροστά...κανα δυο σκάνε στο κράνος και βλέπω τα χέρια μου –είχα βγάλει τα γάντια- με πίσα....’’Γαμώ το στόμα σου, γκαντέμη’’ λέει ο Γιάννης...ε..καάποια στιγμή φτάνουμε και στα Κομνηνά και από εκεί προτείνω να πάμε για φαγητό Σταυρούπολη...κάνουμε κανα δυο γύρες μέχρι να θυμηθώ που ήταν η ταβέρνα και όταν πάμε βλέπουμε αρκετούς που είχαν βει για βόλτα με τα μοτόρια....

Smith
30/10/2006, 06:29
Η ταβέρνα όμοως είναι ‘’πίτα’’ στον κόσμο και καταλαβαίουμε ότι δεν πρόκειται να φάμε...ξεκουραζόμαστε λιγάκι, ξαναρματωνόμστε και βουρ για Ξάνθη, σάντουιτς και καφέ....

Η διαδρομή από Σταυρούπολη προς Ξάνθη είναι καταπληκτική...με γρήγορα αλλά και μικρά κλειστά κομμάτια...όλα βάβαια θέλουν την δέουσα προσοχή κυρίως γιατί έρχονται αυτοκίνητα από το απέναντι ρεύμα και γιατί αν κάνεις ταρζανιές στη στροφή θα βρεθείς κολλημένος σα μύγα σε κάνα βράχο..ενδείκνυται για 1000αρια On-Off ειδικά και φυσικά πάσης φύσεως street…

Εκεί λοιπόν έχει αρχίσει να με πιάνει και εμένα η ηγούρα και ανοίγω λίγο το γκάζι...λίγο περισσότερο...πετυχαίνω και μια ουρά που έχουν κολλήσει πίσω από ένα οδηγό με το ‘’Ν’’ και σταδιακά ξεκινάω τις προσπεράσεις...εκεί στις στροφές ‘’φόρτωσα΄΄ λίγο τον Πήγασο και νιώθω το Γιάννη να με χτυπά στην πλάτη και να λέει...’’εσένα αγοριμ` έπρεπε να σε πάρει η aprilia δοκιμαστή να δει αν σπάζουν οι κινητήρες’’’...

Σε λίγο φτάνουμε Ξάνθη, παρκάρουμε μοτέρ και πάμε για σάντουιτς...εδώ..ξεκινάει ο 2ος γύρος....τηλεφωνώ τον Η,Α,Βalafoutre και μου λέει...’’ειμαι με κάτι παιδιά από το moto,gr’’…’’ποιους ρε’’, του λέω και μου λεέι τον tropeas κτλ...Θα βρεθούμε για καφέ..??? ο.κ. λέει και κλείνουμε...εκεί λοιπόν που τρώμε στην Ξάνθη....τσούπ....βλέπουμε και τρεις τυπάδες να σκάνε μύτη...!!!! Καλά μιλάμε και γαμ^4ω τις συμπτώσεις...βρεθήκαμε πριν τον καφέ, και γνωριστηκαμε με tropeas, mcgyver...καλά ε..άλλος από Αθήνα, άλλος από Αλεξανδούπολη και Ξάνθη και συναντίομαστε στο άσχετο...ρωτάω τον Λάμπρο με τι ανέβηκε και μου λεει με moto..τι άλλο..??? Εκεί βγάζω κανα δυο φωτογραφίες για να ρίξω στο apriliabiekers και στο moto.gr…[ακόμα δεν είναι έτοιμες]...

Πάμε λοιπόν για καφέ σε ένα καταπληκτικό καφέ μπαρ, όπου η μουσική ήταν all the money…(χμ..και η γκαρσόνα αλλά άφησα το πεδίο ανοιχτο για τον..’’πολυμήχανο’’ mcgyver…) Eκεί λοιπόν έιχαμε μια κουβεντούλα με τον Θωμά να λέει πόσο δύσκολα περνάει εκεί που είναι...με υπερβολική ζέστη..μπόλικους καφέδες..χάλια...χάλια... Εξιστορώντας στα παιδία το οδοιπορικό της ημεράς λέω...’’περάσαμε από βουνά, κοτρώνες, καινούργια άσφαλτο, πετρελαιοχυμένα χαλίκια..τα πάντα...μόνο λάσπη δε βρήκαμε..ευτυχώς...΄΄΄...ε...και εκεί που πίναμε καφέ....πετάγεται ο mcgyver και λέει ‘’βρέχει’’..!!!!!

Ακούς mastora..??? Εμένα λένε τώρα γκαντέμη...δε θα με παίρνουν σε καμμιά βόλτα μαζί...Και φυσικά έχουμε μόνο ένα αδιάβροχο μαζί...Πίνουμε κανα δυο γουλιές καφέ ακόμα και ομολογώ με βαρυά καρδιά αφήνουμε την απολαυστικότατη παρέα.... Το βράδυ είπαμε δουλεύω....Ο Γιάννης βέβαια ήθελε σήμερα να γλιτωνε τα χιλιόμετρα Αλεξ/λη – Βρασνά, αλλά αυτά που κάναμε ήταν περισσότερα...μια 300αρα χαλαρότατα....α..και με κατσάβραχα που πιάνονται χ3!!!!

Εκεί λοιπόν ο Mcgyver κατάλαβε ότι καταναλώνω πολύ βενζίνη και ζορίζεται ο Πήγασος με τα κιλά του Γιάννη... αυτός με τη σειρά του βρήκε ευκαιρία να με ‘’παινέψει’’ μόλις έφυγα για τουαλέτα...και...ο tropeas δεν έχασε τη στιγμή να αρπάξει τη φωτογραφική και να βιντεοσκοπεί όσες συκοφαντίες έλεγε Γιάννης για το πως οδηγώ...φυσικά εξακολούθησε να γελάει με τη γκαντεμιά μου όταν χαιρόμουν ότι δε συναντήσαμε λάσπη...Ο δε Βalafoutre μας εξιστόρησε τα...’’φοιτητικά’’ του χρόνια...ήθελε και μουσική υπόκρουση από Πασχάλη `60`s + `70`s αλλά τέλος πάντων...

Η επιστροφή μας κύλησε υπό βροχή αλλά καλύτερα από ότι περιμέναμε...τα φώτα των απέναντι στο κράνος έκαναν την κατάσταση χάλια και ομολογώ ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες μου...ωστόσο ένεκεν του ότι ο δρόμος ήταν γνωστός και δε συνέβη τίποτα, όλα καλά...

Να ευχηθώ Καλή Επιστροφή στο Tropea που θα φέρει φωτογραφικό υλικό...Καλή συνέχεια σε Mcgyver...

Μastora μου φαίνεται εμείς είμαστε για βροχή..πες και τον Christodou…. + Ζοrzhonda από εκεί....

Ο ύπνος πριν τη δουλειά ήταν λιγοτερο από 30 λεπτά...έχει πλέον ξημερώσει και σε λίγο θα παώ για ξεκούραση...έχω ερχίσει και νιώθω τις γάμπες σφιχτές, τους προσαγωγους και ποιος ξέρει τι άλλο...(ρε συ Chris-K πως πας στα βουνά και στα λαγκάδια ρε...)

Καλά Χιλιόμετρα σε όλους...για μένα ήταν μια ΓΕΜΑΤΗ Κυριακή...Για άλλη μια φορά η βόλτα στο άγνωστο με καλή παρέα αποδεικνύεται ο,τι καλύτερο....


Υ.Γ.
Το παρόν παρατίθεται αυτούσιο σε www.moto.gr & www.apriliabikers.gr

crs-k
30/10/2006, 07:39
:D


Παντα τετοια παιδακια (και περιμενουμε και φωτος) !


:smokin: :beer: :wave2:

Smith
31/10/2006, 02:41
καλά θα αργήσουν λίγο αλλά ο tropeas πρέπει να έχει πολύ πράγμα...μάλλον τον γκαντέμιασα γιατί λέει...''αύριο πάω Θεσσαλονίκη΄΄ ελπιζω να μη βρέχει...και έχει ξεσκιστεί...:rolleyes: :D

H.A.Balafoutre
31/10/2006, 03:23
Τα παραλειπόμενα, ας τα αφήσουμε καλύτερα......:D

Είσαι όμως τρελό κομάντο.

powerphot
31/10/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
καλά θα αργήσουν λίγο αλλά ο tropeas πρέπει να έχει πολύ πράγμα...μάλλον τον γκαντέμιασα γιατί λέει...''αύριο πάω Θεσσαλονίκη΄΄ ελπιζω να μη βρέχει...και έχει ξεσκιστεί...:rolleyes: :D

Καλά, πάρτε μία που έχω εγώ!:winka:


67496

Tropeas
01/11/2006, 19:31
Αστα έχω πολύ κείμενο για τις 4 μέρες και το ετοιμάζω....
παράλληλα να σου πώ ότι το πρωί σκεφτόμουν ότι εσείς δεν φάγατε το βράδυ τελικά βροχή γιατί μόλις φύγαμε και εμείς δεν έβρεχε οπότε φαντάστηκα ότι την γλυτώσατε,
και έλεγα την γλύτωσα και εγώ και τότε ξεκίνησε....
εφαγα ΠΟΛΥ βροχή αλλά δεν πτοούμαστε....:D :beer:
συντομα αναλυτικό οδοιπορικό... λίγο υπομονή....

gian_nykt
02/11/2006, 08:25
έτσι...έτσι....δεν μασάμε......οι πρώτες σταγόνες ειναι που βρίζεις και μόλις γίνεις λίγο παπάρα δεν σε απασχολεί πλέον (με αδιάβροχα φυσικά μιας και δεν μιλάμε για αστική διαδρομή)

bmour
02/11/2006, 09:56
ΕΕεεεεεεεε αν Δεν ειχεσ κι εσυ φωτο
ποιος θα εχει ?


:rolleyes:


:beer:

Smith
02/11/2006, 20:01
θελουμε...ΦΩΤΟ...και ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ....:cry: :cry: :a23: :a20: :wave2: :wave2: :wave2:

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 00:49
Λοιπόν, εγώ θα αναφερθώ σε ένα μόνον μικρό κομμάτι της βόλτας του Smith.

Πρόκειτε για το κομμάτι πάνω στα βουνά όπως φαίνεται μακριά να "φιδιάζε" στο βουνό.

Πρόκειτε να 10km περίπου ανάβασης, όπου αν δεν είχε 200μ κατωφέρια σε κάποιο σημείο του, θα είχε μπεί στο Ευρωπαϊκό ημερολόγιο αναβάσεων. Είναι μια διαδρομή όπως το Πάϊκς Πίκς, σε πιο στενό και πολύ πιο σφικτό στροφιλίκι. Η εδώ αυτοκινητιστική λέσχη είχε μια επαφή με τον ευρωπαϊκό οργανισμό που εγκρίνει τέτοιου είδους αγώνες και οι τύποι έπαθαν πλάκα. Μιλάμε για 700 περίπου μέτρα υψομετρικής διαφοράς από κάτω μέχρι την κορυφή και είναι μια απίστευτη διαδρομή που με καλό καιρό δεν χωρταίνεις τη θέα από ψηλά.


67858

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 00:53
Βρίσκεται ακριβώς στην είσοδο του νομού Ξάνθης και αριστερά από την γέφυρα του ποταμού Νέστου και στην έξοδο του ποταμού από τα βουνά. Εκεί ακριβώς που τελειώνουν οι "μεανδρισμού" του ποταμού. Από άποψη φυσικού κάλους, είναι από τα λίγα μέρη στην Ελλάδα.


67859

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 00:57
Αυτόν το δρόμο τον έχω περπατήσει-τρέξει, τον έχω ανέβει με το TownMate50 (κάτι που κανένα scouter δεν πρόκειτε ποτέ να κάνει στην ζωή του και ποτέ ΧΑ), τον έχω ανέβει με το αυτοκίνητο όταν ακόμη ήταν όλος πέτρες.:eyepop: Και είχα πει πως αν ποτέ γίνει άσφαλτος, δεν θα πάρω Enduro και θα πάρω Street μηχανή. Επίσης έχω ανέβει και τις κορυφογραμμές πιο πάνω από τον δρόμο. Αυτά στα νιάτα μου, πραγματικά για την πλάκα μου. Είναι που δεν κάπνιζα μικρός.:lol:


67860

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 01:01
Πραγματικά η απόλυτη χαρά του Supermotardά. Μέχρι εκεί που έχει άσφαλτο. Από εκεί και μετά η απόλυτη χαρά του Endurά.


67861

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 01:02
Σίγουρα στις φωτό δεν αποτυπώνεται η τελειώτητα της διδρομής αλλά είναι το κάτι άλλο.


67862

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 01:03
Τέλος η άσφαλτος.


67863

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 01:04
Και μετά η συνέχεια των γενναίων.....από εδώ και πέρα δεν έχω πάει.

Είπαμε, πήρα Street μηχανή.......χαχαχαχαχαχα.....


67864

H.A.Balafoutre
03/11/2006, 17:59
Ντάξει, ο καιρός τα έχει παίξει....


67993

Smith
04/11/2006, 19:55
Ευχαριστώ Γιώργο...ΕΓΡΑΨΕΣ...:beer: ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΣΥΝΕΧΙΣΑ...:uplate: :uplate: :uplate: :wave2: