PDA

View Full Version : Adsl problem



rsp
30/10/2006, 13:24
Πριν λιγο καιρο ξεκινησα να εχω προβληματα με την συνδεση μου, ειναι isdn adsl 1024. Συχνα εκανε διακοπες και σταματουσε η παροχη για λιγες ωρες!Μετα ξανα δουλευε οκ! Πηρα τον ΟΤΕ (σπανια περιπτωση ο τεχνικο ηξερε και ηταν ευγενικος!!) και μου ειπαν οτι επειδη ο κομβος του adsl ειναι στο οριο χιλιομετρικα απο το σπιτι μου (βλεπε επαρχια) θα μου τις κανει τις διακοπες, εκτος εαν βρω καποιο πιο καλο-δυνατο μοντεμ απο τα καινουργια για να βοηθαει το σημα..Εγω τωρα εχω της US Robotics 9108 . Ξερει καποιος αν υπαρχει πιο δυνατο-καλο που να βοηθησει τη κατασταση?

Υποψην οτι πρεπει να ειναι και wireless!

Ευχαριστω!

sniper
30/10/2006, 13:26
Ρε στα τεχνικά έπρεπε να το βάλεις.... να σου πει ο Ολδμάνιος.....

:smokin:

OldMan
30/10/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Υποψην οτι πρεπει να ειναι και wireless!

Εδώ τα χαλάμε, μελισσούλα μου ....:sad:

Nostra
30/10/2006, 13:29
Ο πΟΤΕ έκανε διπλασιασμούς στο bandwidth των χρηστών χωρίς να αλλάξει τις φυσικές γραμμές των κόμβων του με αποτέλεσμα στις ώρες αιχμής να "πήζει" η κατάσταση και να τρων ε denial οι συνδέσεις λόγω (πιθανότατα) υστέρησης στη κυκλοφορία των πακέτων των μηνυμάτων.

Ο τεχνικός μπορεί να έχει και δίκιο αλλά αν ήταν το modem το πρόβλημά σου θα έπρεπε να στο κάνει από την αρχή και όχι πριν από λίγο καιρό (από Σεπτέμβριο και μετά άρχισαν οι διπλασιασμοί των ταχυτήτων)


:wave2:

Λεωνίδας
30/10/2006, 14:24
Nostra δε νομίζω να συμβαίνει αυτό που λες... :rolleyes:
Δεν ψάχνεις στο adslgr.com rsp? Θα ρωτήσω και 'γω και θα επανέλθω :alien:

Λεωνίδας
30/10/2006, 14:30
Δες σε LinkSys (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102) - θυγατρική της Cisco, αν δεν κάνω λάθος έχεις καλύτερες πιθανότητες να μη χάνεις το συγχρονισμό.
ISDN έχεις ή PSTN ?
Έχεις ελέγξει μήπως φταίει κάτι άλλο; π.χ. splitter, φίλτρα... δηλαδή αν σχετίζεται το πρόβλημα με την τηλεφωνική χρήση της γραμμής σου;

morpheus
30/10/2006, 15:06
ΕΔΩ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) θα καταλάβεις τι ψάχνεις, και επίσης αν σε δουλεύουν από τον πΟΤΕ σχετικά με την απόσταση.

αναζήτησε τις αντιστοιχες τιμές για το modem σου.

:wave2:

rsp
30/10/2006, 16:47
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις αλλα να ειμαι ειλικρινης απλα χαθηκα εκει που με στειλατε....:blush:


Αν μπορει καποιος και εχει το χρονο να τα κανει πιο απλα τα πραγματα και να δωσει λυσγ θα το εκτιμουσα!!

perastikos
30/10/2006, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δεν ψάχνεις στο adslgr.com rsp?

<offtopic>
Ekei mesa einai oloi tsoglania, kolimenoi me tous ypologistes, trelos kosmos.... Markia! :lol: :lol:
</offtopic>

Des ti times sou dinei o router sou gi'auta
Για το S/N
6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
20dB-28dB εξαιρετικό
29dB και πάνω = αστέρι

Για την Attenuation
20dB και κάτω = αστέρι
20dB-30dB εξαιρετικό
30dB-40dB πολύ καλό
40dB-50dB καλό
50dB-60dB φτωχό με πιθανά προβλήματα σύνδεσης
60dB και πάνω = σίγουρα προβλήματα σύνδεσης

An oi times autes einai xalia me vasi ta parapanw, tote exeis provlima grammis ;)

rsp
30/10/2006, 16:56
εεεεε και πως το βλεπω ειπαμε...?:rolleyes: :blush:

morpheus
30/10/2006, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
εεεεε και πως το βλεπω ειπαμε...?:rolleyes: :blush:

στο menu του router, στο πρώτο tab που λέει STATUS, κοιτάς τα ATM STATISTICS και ADSL STATISTICS, εκεί βλέπεις τα Signal to Noise και Attenuation καθώς και αν σου χτυπάει SNR errors.