PDA

View Full Version : Μισή κλήση σε Ι.Χ. (;)



GUZZISTA
30/10/2006, 15:57
Τελικά γίνεται και αυτό! Πριν λίγες μέρες, στο λιμάνι της Μυτιλήνης, άνθρωπος της Υπηρεσίας Τροχαίας του Λιμεναρχείου Μυτιλήνης έκοψε μισή κλήση (34,5 ευρώ) σε ΙΧ, παρκαρισμένο, κατά το ήμισυ όπως ισχυρίστηκε το όργανο, στην επικράτεια του Λιμενικού Σώματος.


Προ εκπλήξεως βρέθηκε ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου όταν είδε τον αστυνομικό του Λιμενικού να κόβει κλήση για το μισό του αυτοκίνητο που βρισκόταν στα «ύδατα» του (τα οποία χωρίζονται με μια μαρμάρινη γραμμή στο οδόστρωμα). Κοντά σε αυτό υπήρχαν και άλλα παράνομα σταθμευμένα οχήματα, στα οποία χρεώθηκαν κλήσεις των 65,5 ευρώ.

Η απάντηση του λιμενάρχη, όπως αναφέρει ρεπορτάζ στην «Ελευθεροτυπία», ήταν πως αυτό είναι το προσωπικό τους και πως έτσι λειτουργούν. :rotflmao: :sad: :bawl: :sun: :alien: :smokin:

GeorgeFZR
30/10/2006, 16:06
-Ποσο κανει?

-34.50

-εχω 34.00..να τα αφηκω??

-να τα "αφηκεις" και την επομενη φορα να προσεχεις!:rotflmao: :rotflmao:

Ελεος:bawl:

GUZZISTA
30/10/2006, 16:15
kai pou eisaste akoma den eidate tpt alla den lete pali kala pou den tou kopsane kana 2 plasio apo to kanoniko kai tou kanane kai skonto:smokin:

stradas
30/10/2006, 16:22
Χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, νομιζω οτι εχουν το δικαιωμα αφου βεβαιωσουν την οποιαδηποτε παραβαση να επιβαλλουν ολο το προβλεπομενο προστιμο ή το μισο.

Καποτε που με εγραψαν μου ειπε ο μπατσακος αντε θα σου βαλω το μισο προστιμο. Δεν ηθελα να το ζορισω το θεμα και δεν ζητησα εξηγησεις. Στο κατω κατω εκπτωση μου εκανε, να του πω οχι;;

kakofonixx
30/10/2006, 20:22
Για σταθειτε ρε παιδια....

Αν ?65,5 ειναι ολοκληρο το προστιμο, εχουμε και λεμε...

34,5/65,5 = περιπου 0,53

Άρα δεν έκοψε το μισο προστιμο, αλλα το 53% του προστιμου.
Μηπως ειχε και μεζουρα μαζι και μετρησε ποσο μηκος του αυτοκινητου ειναι στο χωρο της δικης τους αρμοδιοτητας???
:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

VanDiemen
30/10/2006, 20:48
Δηλαδή αν ήταν να του πάρουν τις πινακίδες, υποθέτω θα του έπαιρναν τη μία, ε;
Πλάκα - πλάκα, εμένα με έγραψαν επειδή μια ρόδα πατούσε σε διάβαση, αλλά πλήρωσα όλο το πρόστιμο! :mad:
Θα τους κάνω μήνυση.. Ααακούς εκεί! Δηλαδή γιατί σε μένα τέτοια εκμετάλευση; Τους είπε κανένας ότι τα γεννάω; Ή μου τρέχουν από τα μπατζάκια; :mad: