PDA

View Full Version : Επιστροφη απ' την δουλεια



crs-k
30/10/2006, 16:58
Εβρεχε στα Μελίσσια κι εγω ηθελα να παω στο σπιτι ...

Η Αφρικα εχει χωματινα λαστιχα, μιας κι ειναι για μενα "all around" μηχανακι και δεν εχω και την δυνατοτητα να μπαζοβγαζω λαστιχα ή ζαντολαστιχα.

Το χειροτερο της υποθεσης ειναι οτι ειναι ΚΑΤΑΞΕΣΚΙΣΜΕΝΑ χωματινα τα λαστιχα και δεν εχω καταφερει (για λογους που δεν αφορουν) να τα αλλαξω.


Με ΠΛΗΡΗ εξοπλισμο (τα "δυσκινητα" χειμωνιατικα γαντια τα εχω παντα στην μπαγκαζιερα για κατι τετοιες περιπτωσεις :winka: ) δεν "μασαω" (πολιτικο μου θυμιζω :lol: ) και το παιρνω αποφαση να ξεκινησω.


Η κατασταση στην Ικαριας και την Σισμανογλειου απο επικινδυνη ως τραγικη!

Τα μπαζωμενα ρεματα παιρνουν την εκδικηση τους κι εγω κανω διασχισεις θολων ποταμιων που ΔΕΝ βλεπω τον πυθμενα ... :sick:

Στην Λεωφορο Πεντελης που ειναι προσφατα διαπλατυσμενη (περυσι) τα πραγματα καλυτερευουν και χειροτερευουν ταυτοχρονα! :dizzy:

Καλυτερευουν απο αποψη δρομου και οδοστρωματος, αλλα χειροτερευουν λογω των αυτοκινητων με τα "αχνισμενα" παρμπριζ και τους βρεγμενους καθρεφτες. :sick:
Αν προσθεσετε και το ειναι σουρουπο και σκοτεινια (λογω νεφωσης) κι εχουν οι περισσοτεροι (οχι ΟΛΟΙ, τι διαλο στην Ελλαδα ζουμε) αναμενα φωτα, καταλαβαινετε οτι ΔΕΝ με βλεπει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ !!! :look:


Πιανω τωρα την Αττικη οδο και μπαινω σε μια αλλη κολαση ... :eek:

Οι μεγαλες ταχυτητες (μειωμενες φυσικα απ' τις συνηθεις) των οχηματων κι ιδιαιτερα οι πολλες ροδες τω φορτηγων δημιουργουν ενα "σπρέι" που ειναι αδιαπεραστη κουρτινα.

Προσθεστε και την "αναγκη" να κινουμαι στα λιγοτερο στεγνα και ΠΙΟ γλυστερα σημεια των διαχωριστικων αναμεσα στις λωριδες ... Τραινακι του τρομου, ενα πραμα ... :hypnotize


Βγαινω απο την Αττικη οδο στην Λεωφορο Δημοκρατιας και πρεπει να την κατεβω ολη μεχρι την Λιοσιων σχεδον.

Ο Δραμαλης πρεπει να περασε καλυτερα στα Δερβενεκια (στην "καταστροφη" του) ... :lol:


Κανενας ΔΕΝ βλεπει.
Υπαρχουν λακκουβες σκεπασμενες απ' τα "ποταμια".
"Πρεπει" να κινουμαι στην διπλη ΓΛΥΣΤΕΡΗ διαχωριστικη.
Πρεπει να αποφευγω αυτους που πεταγονται απ' τα διαφορα "Στοπ" νομιζοντας οτι ειναι μια συνηθισμενη μερα και ωρα και οτι θα καταφερω να φρεναρω (ΑΝ μ' εχουν δει).

Μεχρι κι ενας διοροφος μεταφορεας αυτοκινητων με ΡΥΜΟΥΛΚΑ (διοροφη επισης) μου περασε με ΚΟΚΚΙΝΟ στριβοντας μπροστα μου! Τα ειδα ΟΛΑ !!! :eyepop:


Με ΟΛΕΣ τις αισθησεις σε επιφυλακη καταφερα κι εφτασα ΑΛΩΒΗΤΟΣ στην πυλωτη και παρκαρα διπλα στ' αυτοκινητο μου. :ninja:




Η διαδρομη αυτη ειναι (για μενα) 20-21 λεπτα μια κανονικη (ολοστεγνη) μερα με την μηχανη.

Αναλογα με την κυκλοφορια με το αυτοκινητο ειναι απο 40 λεπτα και ΠΑΝΩ !

Οταν βρεχει (λογω μποτιλιαρισματων) ο χρονος με το αυτοκινητο ανεβαινει στις ΜΙΑΜΙΣΗ με ΔΥΟΜΙΣΗ ΩΡΕΣ !!!

Φυσικα στην βροχη (κι ιδιαιτερα με ΧΩΡΙΣ λαστιχα που ειμαι) ειδικα με την μηχανη ειμαι ΤΡΙΠΛΑ προσεκτικος κι αυξανεται κι εδω ο χρονος ... :sick:

Πηγε λοιπον σημερα στα ...





















26 λεπτα !!! :lol:



Καταλαβατε λοιπον γιατι κι ΑΥΡΙΟ που θα βρεχει θα παω ΠΑΛΙ με την ΜΗΧΑΝΗ ή να κανω και κάκα ? :p :cool:

KaTaNaS
30/10/2006, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καταλαβατε λοιπον γιατι κι ΑΥΡΙΟ που θα βρεχει θα παω ΠΑΛΙ με την ΜΗΧΑΝΗ ή να κανω και κάκα ? :p :cool:

ΟΟΟΥΥ ΡΕ :mad:


επιδειξία :mad:




:rotflmao: :lol:

crs-k
30/10/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ΟΟΟΥΥ ΡΕ :mad:

επιδειξία :mad:

:rotflmao: :lol:


Αυτο καταλαβες ρε ή το οτι σε μια και μονο διαδρομη "κερδισα" (οπως ολοι που κινουνται με μηχανη) ΜΙΑ με ΔΥΟ ΩΡΕΣ Ζωης ? :winka: :lol:

kachius
30/10/2006, 17:22
Εγώ σε καταλαβαίνω...

Μόλις γύρισα Γέρακα από Ν.Κηφισιά (λίγο Ε.Ο. και το υπόλοιπο Α.Ο.)

Τα 2 χλμ που κάνω στην Ε.Ο. όταν βρέχει και πήζει από 1 λεπτό τα κάνω 10 :uplate:
(όσο κάνω σχεδόν όλη τη διαδρομή τις στεγνές μέρες)

Είναι πραγματικά απίστευτο το πόσο αόρατος γίνεσαι
καθώς επίσης είναι απίστευτο το πόσο δεν ενδιαφέρονται/καταλαβαίνουν
τί μπορεί να σου συμβαίνει/συμβεί σε μια βροχερή μέρα...

Τί τα θες...όπως προείπες...και αύριο με τη μοτο θα πάμε :wave2:

(να δω τι παπούτσια θα βάλω αύριο καθώς οι "αδιάβροχες" μπότες μου
δε νομίζω να έχουν στεγνώσει μέχρι αύριο...ούτε οι κάλτσες μου (καλά απ'αυτές έχω κι άλλες :wacko: )...ούτε τα πόδια μου :bigcry: )

crs-k
30/10/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
.....................
οι "αδιάβροχες" μπότες μου δε νομίζω να έχουν στεγνώσει μέχρι αύριο...
....................


Ααα, εγω δεν μπορω να πω ... :wacko:

Θεοστεγνος ηρθα (απο μεσα) κι ας ειναι και κοντα πεντε χρονων οι μποτες ! :D

kachius
30/10/2006, 18:15
Και οι δικές 4 είναι με (σχεδόν) καθημερινή χρήση (ναι, και τα καλοκαίρια :alien: )

αλλά όταν τις πήρα πίστεψα ότι έχουν gor-tex επειδή το έγραφε το ταμπελάκι
στη βιτρίνα (και μετά από καιρό είδα ότι δεν αναφέρεται ούτε πάνω στη μπότα
ούτε καν στο κουτί :bigcry: )


(ώρες ώρες κάνω κάτι μ@λ@κιες...)



Το ξενέρωμα είναι ότι μόλις φτάνεις σπίτι και λες να απολαύσεις τη βροχή
και τα εφε (οπτικά-ηχητικά) ....σταματάνε :bawl: :bigcry:

Tropeas
31/10/2006, 08:38
πες τα ...
εμ χρειάζεται και εξοπλισμός και κατάλληλη "trophy" μηχανή.... :p :lol:

kalesin
31/10/2006, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο καταλαβες ρε ή το οτι σε μια και μονο διαδρομη "κερδισα" (οπως ολοι που κινουνται με μηχανη) ΜΙΑ με ΔΥΟ ΩΡΕΣ Ζωης ? :winka: :lol:

ρωταω τωρα εγω ο φοβιτσιαρης...

κερδισες μεν 1-2 ωρες ζωης, αλλα ποσες εχασες απο την τρομαρα κ το αγχος;

εννοω το αγχος του γλυστριματος, το αγχος του νταλικερη που βγηκε με κοκκινο, ολων αυτων που δεν σε εβλεπαν κτλ...

Δε λεω... κερδιζεις πολλα, αλλα το να αισθανεσαι σαν κινουμενος στοχος τυφλης εξασκησης σκοποβολης χαζεμενων, δεν ειναι τελειως ψυχοφθορο;





ειπαμε φοβιτσιαρης...


:wave2:

crs-k
31/10/2006, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ρωταω τωρα εγω ο φοβιτσιαρης...

κερδισες μεν 1-2 ωρες ζωης, αλλα ποσες εχασες απο την τρομαρα κ το αγχος;

εννοω το αγχος του γλυστριματος, το αγχος του νταλικερη που βγηκε με κοκκινο, ολων αυτων που δεν σε εβλεπαν κτλ...

Δε λεω... κερδιζεις πολλα, αλλα το να αισθανεσαι σαν κινουμενος στοχος τυφλης εξασκησης σκοποβολης χαζεμενων, δεν ειναι τελειως ψυχοφθορο;

ειπαμε φοβιτσιαρης...

:wave2:


Προσωπικα να σου πωωω ... :rolleyes:

Καπου μ' αρεσει κι ολας ... :blush:

:lol: :rotflmao: :lol:


Δεν ειναι θεμα μαζοχισμου, αλλα να, ειναι που μπαινουν ΟΛΕΣ οι αισθησεις σε επιφυλακη και αισθανεσαι πραγματικα ΟΔΗΓΟΣ, με τρελες δοσεις αδρεναλινης να σε πλυμηριζουν ... :ninja:

:lol: :rotflmao: :lol:

kalesin
31/10/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προσωπικα να σου πωωω ... :rolleyes:

Καπου μ' αρεσει κι ολας ... :blush:

:lol: :rotflmao: :lol:


Δεν ειναι θεμα μαζοχισμου, αλλα να, ειναι που μπαινουν ΟΛΕΣ οι αισθησεις σε επιφυλακη και αισθανεσαι πραγματικα ΟΔΗΓΟΣ, με τρελες δοσεις αδρεναλινης να σε πλυμηριζουν ... :ninja:

:lol: :rotflmao: :lol:

οπως ελεγε κ ενας φιλος "παρακαλουνται οι μαζοχιστες που περιμενουν στη σειρα για το εβδομαδιαιο μαστιγωμα τους να μην χτυπιουνται στα καγκελα"

Δεκτη η υπαρξη "συναισθηματικης ανατασης, συνεπικουρουμενη απο σωματικες αντιστοιχες διεργασιες" :winka: .

Περι ορεξεως... αλλα εμενα με φοβιζει αυτο το σκηνικο. Ισως γιατι εχω οδηγησει μονο μικρα μηχανακια σε οχι τοσο δυσκολες συνθηκες, κ οσες φορες ετυχα σε αντιστοιχες να ημουν συνεπιβατης...

Παντως οταν θελω να νιωσω αντιστοιχα συναισθηματα αδρεναλινης κτλ, δινω την πιστωτικη μου καρτα στη γυναικα κ της δινω κ 30 λεπτα head start στα μαγαζια... :lol: :lol: :lol:

crs-k
31/10/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
........................
Παντως οταν θελω να νιωσω αντιστοιχα συναισθηματα αδρεναλινης κτλ, δινω την πιστωτικη μου καρτα στη γυναικα κ της δινω κ 30 λεπτα head start στα μαγαζια... :lol: :lol: :lol:


:eek: :eyepop:

Εγω ΔΕΝ μιλησα για τοοοσο extreme πραγματα ... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

DimChios
31/10/2006, 09:06
Χτές πάλι εγώ, είχα να πάρω το αμάξι ούτε που θυμάμαι από πότε...
Έπρεπε να κουβαλήσω μηχανήματα και ξεκινάω από τη Φιλαδέλφεια, πάω Χαλάνδρι, μετά Αγ. Παρασκευή και πίσω!!!

:cry: :cry: :cry:

Τι? Θέλετε να σας πώ κιόλας? Οι δουλειές μου ήταν 30 λεπτά υπόθεση στις 2 εταιρίες!

Αφαιρέστε τα από τις 4,5 ωρες και βγάλτε συμπεράσματα!!!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Είχα σαλτάρει λέμε!!! Με πέρναγαν τα μηχανάκια και εγώ το μόνο καλό ήταν ότι άκουγα καλή μουσικούλα στ αμάξι! Κατά τα άλλα.... :a31:


Με τη μηχανή σε 1 ώρα το πολύ θα ήμουν back to home!!!

:smokin:

crs-k
31/10/2006, 12:06
Η σημερινη επιστροφη απ' την Αττικη Οδο ηταν τρεις φορες χειροτερη απ' αυτην που ηταν χτες τ' απογευμα. :sick:

Μπορουσες να διακρινεις ΜΟΝΟ τα (ελαχιστα) αυτοκινητα που ειχαν αναμενα τα ειδικα φωτα ομιχλης πισω ... :(


Παρ' ολα αυτα εγω εκει αμετανοητος, μιας και μεσα σε μιση ωρα ειχα γυρισει σπιτι, αφου ειχα τελειωσει και την δουλεια που ειχα στην Εφορια ... :D

Cpt. Haddock
31/10/2006, 12:09
Ο κλασσικός μ@λακας έλληνας οδηγός...

το βράδυ ανάβει ΟΛΑ τα φωτα (και τα "προβόλια" ομίχλης)

οταν βρέχει δεν ανάβει κανένα

:sick: :sick: :sick:

Ηλίθιοι

:mad:

crs-k
31/10/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ο κλασσικός μ@λακας έλληνας οδηγός...

το βράδυ ανάβει ΟΛΑ τα φωτα (και τα "προβόλια" ομίχλης)

οταν βρέχει δεν ανάβει κανένα

:sick: :sick: :sick:

Ηλίθιοι

:mad:


Αυτους τους ξεχασα! :mad:

Πανω απ' τους μισους στον δρομο ΔΕΝ ειχαν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ φως αναμενο με αποτελεσμα να προσπαθεις (απο την πυκνοτητα του σπρέι π.χ.) να καταλαβεις αν υπαρχει αυτοκινητο μπροστα! :a31:

SF
31/10/2006, 12:40
Και λες σε παρέες ότι στην Ελβετία και στις autostrada της Ιταλίας είναι όλοι υποχρεωμένοι δια νόμου να έχουν αναμένα φώτα πρωι-βράδυ, και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο!

Cpt. Haddock
31/10/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Και λες σε παρέες ότι στην Ελβετία και στις autostrada της Ιταλίας είναι όλοι υποχρεωμένοι δια νόμου να έχουν αναμένα φώτα πρωι-βράδυ, και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο!

έτσι ακριβως... :sick:

και σε ρωτάνε: "Μα τη μέρα βλέπεις, γιατί να ανάψεις φώτα;"


:bigcry: :bigcry:

apatsi02
01/11/2006, 18:08
Πάντως εγώ το χειμώνα με το κρύο έχω πρόβλημα....:sad:




μετά τις δυο βδομάδες παρατημένο το κουτί θέλει να κατεβαίνω να το βάζω μπροστά

να μην μενει από μπαταρια

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: