PDA

View Full Version : Πρωϊνή ερώτηξις



sas
31/10/2006, 08:49
Το λεπόν.......βάζω μπρος την μηχανή, βγαίνω από το γκαράζ, η βροχή να πέφτει τρελΑ....οπότε δοκιμάζω να πιάσω φρενάκι.

πουυυυυ όμως...

έβγαζε έναν ήχο και δε μπορώ να πω ότι έπιανε ιδιαίτερα. Σκέφτηκα ότι με 2-3 πατήματα θα στρώσει. Μπαααα, σε όλη τη διαδρομή Παιανία-Χολαργός ((10-15χλμ) δεν έστρωσε.
Χθες (που δεν είχε πέσει τόσο νέρο) no problemo.

Τι μπορεί να παίζει? Μήπως πρέπει να τα βγάλω και να τρίψω?

Δεν είναι ο θόρυβος που με ενοχλεί αλλά το ότι δεν σου δίνουν την αίσθηση ότι όταν τα χρειαστείς θα σε βοηθήσουν.

αααα και πολλές καλημέρες




αααα και το αδιαβροχο παντελόνι μπάζει.....σαν κατουρημένος πήγα δουλειά



ααααα και το dainese μάλλον πρέπει να μπάζει στην πάνω μεριά της κλείδωσης του αγκώνα



αυτΙααααα:wave2:

Electra
31/10/2006, 09:11
...το πρόβλημα με τα φρένα μάλλον κάποιος άλλος θα στο λύσει:blush:

Όμως πάρε ένα καινούργιο ζευγάρι (πάνω-κάτω) αδιάβροχο και θα είσαι super!
(Μετά δε θα μπάζει το Dainese:winka: )

:beer:

sas
31/10/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
...το πρόβλημα με τα φρένα μάλλον κάποιος άλλος θα στο λύσει:blush:


Αυτόν περιμένω....ΠΟΥ εισαι βρεεεε :confused:



Όμως πάρε ένα καινούργιο ζευγάρι (πάνω-κάτω) αδιάβροχο και θα είσαι super!
(Μετά δε θα μπάζει το Dainese:winka: )

:beer: [/B]

Αν και δε με ενόχλησε ιδιαίτερα το βρέξιμο, το παντελόνι είναι καινούργιο (5 μηνών αφόρετο) και το μπουφάν δεν έπρεπε να μπάζει (είναι 3 ετών)

Περιμένω απάντηση....ΟΧΙ για το βρέξιμο:lol:

crs-k
31/10/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Αυτόν περιμένω....ΠΟΥ εισαι βρεεεε :confused:

Αν και δε με ενόχλησε ιδιαίτερα το βρέξιμο, το παντελόνι είναι καινούργιο (5 μηνών αφόρετο) και το μπουφάν δεν έπρεπε να μπάζει (είναι 3 ετών)

Περιμένω απάντηση....ΟΧΙ για το βρέξιμο:lol:


Και το δικο μου μπουφαν (4ετιας) εχει αρχισει να ψιλομπαζει στις κλειδωσεις.

Προφανως απο την χρηση κι επειδη διπλωνει συνεχια σ' εκεινα τα σημεια, εχει φθαρει περισσοτερο η εσωτερικη αδιαβροχη επενδυση ... :sick:


Για τον θορυβο των φρενων σου δεν ξερω.

Αλλα σιγουρα περνωντας συνεχεια μεσα απο "ποταμια" ΔΕΝ εχεις φρενα αμεσως μετα.

Σ' ολη την διαδρομη μου σημερα, προσεχα να τα στεγνωνω (το μπροστινο κυριως) αμεσως μετα κρατωντας ελαφρα πατημενη την μανετα για λιγο.


Ισως οι ΚΤΜαδες ή "αυτος" βοηθησουν περισσοτερο ... :wacko:

Sabre
31/10/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Το λεπόν.......βάζω μπρος την μηχανή, βγαίνω από το γκαράζ, η βροχή να πέφτει τρελΑ....οπότε δοκιμάζω να πιάσω φρενάκι.

πουυυυυ όμως...

έβγαζε έναν ήχο και δε μπορώ να πω ότι έπιανε ιδιαίτερα. Σκέφτηκα ότι με 2-3 πατήματα θα στρώσει. Μπαααα, σε όλη τη διαδρομή Παιανία-Χολαργός ((10-15χλμ) δεν έστρωσε.
Χθες (που δεν είχε πέσει τόσο νέρο) no problemo.

Τι μπορεί να παίζει? Μήπως πρέπει να τα βγάλω και να τρίψω?

Δεν είναι ο θόρυβος που με ενοχλεί αλλά το ότι δεν σου δίνουν την αίσθηση ότι όταν τα χρειαστείς θα σε βοηθήσουν.

αααα και πολλές καλημέρες




αααα και το αδιαβροχο παντελόνι μπάζει.....σαν κατουρημένος πήγα δουλειά



ααααα και το dainese μάλλον πρέπει να μπάζει στην πάνω μεριά της κλείδωσης του αγκώνα



αυτΙααααα:wave2:

Γείτονας!!!!!!
Πως δεν σε έχω πετύχει το πρωί στον δρόμο? Απο Sweet waters πρός Σταυρό περνάς? Εκεί στην πλατεία έχει πολύ νερό...χθές το απόγευμα το μποφάν (dainese) έκανε μπάνιο..ευτηχώς οι μπότες και αδιάβροχο αντέξαν.

:wave2:

sas
31/10/2006, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Για τον θορυβο των φρενων σου δεν ξερω.

Αλλα σιγουρα περνωντας συνεχεια μεσα απο "ποταμια" ΔΕΝ εχεις φρενα αμεσως μετα.

Σ' ολη την διαδρομη μου σημερα, προσεχα να τα στεγνωνω (το μπροστινο κυριως) αμεσως μετα κρατωντας ελαφρα πατημενη την μανετα για λιγο.


Ισως οι ΚΤΜαδες ή "αυτος" βοηθησουν περισσοτερο ... :wacko:

Δοκίμαζα να φρενάρω και έκαναν σαν ποντίκαροι (ΣΚΟΥΙΙΙΙΙΙΙ):rotflmao:

Δε δοκίμασα να κρατήσω πατημένη μανέτα.....(το πίσω - το οργανικό - δεν έκανε θορυβο)

ΑΥΤΟΣ:D

OldMan
31/10/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Αυτόν περιμένω....ΠΟΥ εισαι βρεεεε :confused:

Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ισως "αυτος" .. :wacko:

Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
ΑΥΤΟΣ:D

:confused: :rolleyes: :confused:

FestoNero
31/10/2006, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :rolleyes: :confused:
Μου φαινεται οτι ΑΥΤΟΣ κανει τον σχιστοματη...
:D

Nik0s
31/10/2006, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Δοκίμαζα να φρενάρω και έκαναν σαν ποντίκαροι (ΣΚΟΥΙΙΙΙΙΙΙ):rotflmao:

Δε δοκίμασα να κρατήσω πατημένη μανέτα.....(το πίσω - το οργανικό - δεν έκανε θορυβο)

ΑΥΤΟΣ:D


Γιάννη,


στην πολλή βροχή, και το στο δικό μου παρατηρείται ακριβώς το ίδιο φαινόμενο :D

Τα φρένα κάνουν ΣΚΟΥΥΥΥΥΥΥΙΙΙΙΙΙΙΙΙΚ και ΔΕΝ πιάνουν όπως θα ήθελα... αλλά μιλάμε για όταν πέφτει πολύ νερό ! :cry:

STOYBI
31/10/2006, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Το λεπόν.......βάζω μπρος την μηχανή, βγαίνω από το γκαράζ, η βροχή να πέφτει τρελΑ....οπότε δοκιμάζω να πιάσω φρενάκι.

πουυυυυ όμως...

έβγαζε έναν ήχο και δε μπορώ να πω ότι έπιανε ιδιαίτερα. Σκέφτηκα ότι με 2-3 πατήματα θα στρώσει. Μπαααα, σε όλη τη διαδρομή Παιανία-Χολαργός ((10-15χλμ) δεν έστρωσε.
Χθες (που δεν είχε πέσει τόσο νέρο) no problemo.

Τι μπορεί να παίζει? Μήπως πρέπει να τα βγάλω και να τρίψω?

Δεν είναι ο θόρυβος που με ενοχλεί αλλά το ότι δεν σου δίνουν την αίσθηση ότι όταν τα χρειαστείς θα σε βοηθήσουν.

αααα και πολλές καλημέρες




αααα και το αδιαβροχο παντελόνι μπάζει.....σαν κατουρημένος πήγα δουλειά



ααααα και το dainese μάλλον πρέπει να μπάζει στην πάνω μεριά της κλείδωσης του αγκώνα



αυτΙααααα:wave2:


Με καποιους ειχαμε την κουβεντα προημερων για γνησια η οχι τακακια στα brembo !!!! :rolleyes:

Aλλα ειλικρινα sas δεν θυμαμαι αν ησουνα εσυ ???

:confused:

Φορας γνησια η ιμιτασιον ??? :confused:

sas
01/11/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Με καποιους ειχαμε την κουβεντα προημερων για γνησια η οχι τακακια στα brembo !!!! :rolleyes:

Aλλα ειλικρινα sas δεν θυμαμαι αν ησουνα εσυ ???

:confused:

Φορας γνησια η ιμιτασιον ??? :confused:

Stoubi καλά κάνεις και θυμίζεις εκείνη την συζήτηση (ναι εγώ ήμουν), αλλά άλλαξα το πίσω ζευγάρι (με οργανικά και δεν έκανε θόρυβο), ο θόρυβος και δυσκολία στο φρενάρισμα ήταν από τα μπορστινά που είναι ακόμα μαμά.
Τέσπα, δοκίμασα αυτό που πρότεινε ο Χρήστος (κρατημένη ελαφριά η μανέτα ώστε να καθαρίζουν τακάκια και δίσκοι από την βρόχα) και λειτούργησε μια χαρούλα.:wacko:

Το γαμάτο ήταν ότι όπως μπάινω από Αττική οδό από Χολαργό για να κατέβω Ελευσίνα, με το που έκλεινα το γκάζι και δοκίμαζα να ανοίξω πάλι (ιδιαίτερα σε στροφές κάτω από την ροπή) έκανε διακοπές. Νερό στη βενζίνη να ήταν...να είχαν βραχεί τπτ μπουζί (ελπίζω να μη λέω λαλακία), αφού ευχόμουν όταν σβήσει να είμαι κάτω από γέφυρα γιατί έριχνε παπάδες.
Στην επιστροφή όλα μια χαρά.:wave2:

Harrys
01/11/2006, 14:36
Και εγώ ζεσταίνω λίγο τα φρένα το πρωι ή εάν περάσω από νερά κ βοηθάει. Μήπως φταίνε τα τακάκια που έχουν τοποθετηθεί στο μοντέλο γιατί αν κατάλαβα καλά κ οι δύο που έχετε πρόβλημα είναι ΚΤΜ.:rolleyes: