PDA

View Full Version : Οδηγείτε τη μηχανή στη βροχή αν έχετε αμάξι;



Σελίδες : [1] 2

villy
31/10/2006, 09:18
Έχουν ειπωθεί λίγα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=568006#post568006), αλλά περιμένω τις απόψεις σας.

Εγώ δεν το ρισκάρω να πάω με την μηχανή. Παρόλο που θα μου σπάσουν τα νεύρα από την κίνηση, παρόλο που θα κάνω πάνω από 1 ώρα με το αμάξι ενώ με την μηχανή 20-25 λεπτά.

Νομίζω ότι οι συνθήκες οδήγησης είναι πολύ επικίνδυνες, βλέπε ποτάμια νερού, σπρέι αυτοκινήτων, γλυστερή άσφαλτος στο 70% του οδικού δικτύου. Άρα μειωμένη ορατότητα, μειωμένη δυνατότητα φρεναρίσματος κλπ...


ΔΕΝ Νομίζω ότι αξίζει να ρισκάρεις τόσο για κέρδος λίγης ώρας.


:wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
31/10/2006, 09:20
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να απαντησω εγω ... :cool:

Cpt. Haddock
31/10/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να απαντησω εγω ... :cool:

Με τί ήρθες στο Δέλεαρ; :evil: :evil:




Στο προκείμενο..

Επειδή κάνω μικρή απόσταση σπίτι-δουλειά, οπότε η διαφορά (το κέρδος) σε χρόνο δεν είναι πολύ μεγάλη (περίπου 15 λεπτά), μέρες που από το πρωι ρίχνει ενδεχομένως παίρνω αυτοκίνητο. Βέβαια, έχω πάρκινγκ και στο σπίτι και στη δουλεια που παίζει ένα ρόλο.


Πάντως γενικώς με τη μηχανή κινούμαι, και έχω τα αδιάβροχα ΠΑΝΤΑ μαζί, ακόμα και καλοκαίρι

:wave2:

crs-k
31/10/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με τί ήρθες στο Δέλεαρ; :evil: :evil:
.......................



Εδω μπαινει η "ειδικη περιπτωση" που εχω πει !!!

Αλλα αφου γνωριζεις το "προβλημα" γιατι ρωτας? :sick:


Εκτος κι αν μ' εχεις δει ποτε και οπουδηποτε, να κινουμαι ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ με αυτοκινητο ... :ninja:

Cpt. Haddock
31/10/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εδω μπαινει η "ειδικη περιπτωση" που εχω πει !!!
Αλλα αφου γνωριζεις το "προβλημα" γιατι ρωτας? :sick:
Εκτος κι αν μ' εχεις δει ποτε και οπουδηποτε, να κινουμαι ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ με αυτοκινητο ... :ninja:

το ξέρω ρε...

απλά μ' αρεσει να σε πειράζω :blush:

Stergios69
31/10/2006, 09:37
Βασικά, για να μην πάρω την μηχανή πρέπει να ρίχνει καρέκλες μαζί με την τραπεζαρία...
:D :D :D

sapila racing
31/10/2006, 09:40
Πάντα με την μηχανή, εκτός αν πρέπει να πάρω την γυναίκα μου και τα παιδιά μου.
Και καρεκλες να ρίχνει, πάλι με τη μηχανή.

crs-k
31/10/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Βασικά, για να μην πάρω την μηχανή πρέπει να ρίχνει καρέκλες μαζί με την τραπεζαρία...
:D :D :D


Εδω ριχνει συνεχεια ! :D

zephyr1
31/10/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Βασικά, για να μην πάρω την μηχανή πρέπει να ρίχνει καρέκλες μαζί με την τραπεζαρία...
:D :D :D

Σημερα το πρωι εφαγα της καρεκλες μαζι και την τραπεζαρια(μεχρι βρακι:blush: ).

Ντεν εχω αμαξι καρντια μου.

alex14
31/10/2006, 09:43
Οσο και να βρεχει παντα με την μηχανη στην δουλεια (80 χλμ/ημερα).
Μονο περυσι πηγα για 2 ημερες με συγκοινωνια λογο στρωμενου χιονιου.

:wave2:

Shinji
31/10/2006, 09:44
Αν και νεος μοτοσυκλετιστής, χτες και σήμερα πήρα τη μηχανή για να έρθω δουλειά... Η απόσταση που κάνω κάθε μέρα ειναι των 25-30 λεπτών, ενω σήμερα έκανα 45 περίπου... Με το αυτοκίνητο ακόμα θα ερχόμουν... Ισως να έχω αγνοια κινδύνου τι να πω... Παντως δε βράχηκα πουθενα :)

hidefnick
31/10/2006, 09:48
Σήμερα πάντως οδήγησα ΗΣΑΠ και θα αργήσω πάααααααααααρα πολύ να το ξανακάνω.:wave2: :wave2:

makis206
31/10/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το ξέρω ρε...
απλά μ' αρεσει να σε πειράζω :blush:

Διακρίνω ερωτάκι ή μου φαίνεται ;:smokin:

:lol: :lol:

Με το παπί οδηγούσα αλύπητα στη βροχή μέχρι πριν 10 μέρες που το πούλησα μπας κι αξιωθώ επιτέλους να πάρω ένα εντουράκι να φάω και λάσπη μαζί να γουρουνιάσει το κορμί μου ! :lol:

Το CBF δεν έρχεται ποτέ σ'επαφή με το νερό εκτός απ'αυτό του πλυντηρίου.

:cool:

kachius
31/10/2006, 10:09
Μόλις ήρθα στο γραφείο :wave2:

Πριν κανά τέταρτο δηλαδή, αλλά το χρόνο του γδυσίματος δεν τον υπολογίζω :D


Δεν παίρνω τη μηχανή μόνο αν έχει στρωμένο χιόνι ή είναι πάνω από 40-50%
να έχει κάτω πάγο (πάω όμως από ΑΟ, η κίνησή μου σε γύρω δρόμους είναι
ελάχιστη οπότε...)

Φυσικά όταν είναι και η γυναίκα μαζί τα πράγματα αλλάζουν :sick:


Άσχετο-σχετικό: Πόσο γαϊδούρια είναι αυτοί οι (έλληνες) οδηγοί ρε παιδιά :mad: :mad: :sad:
Εν συντομία θα αναφέρω τους κουβάδες με νερό που μοιράζουν απλόχερα στους
παρακείμενους πεζούς (και δικυκλιστές) και τη βλακεία που κουβαλούν ορισμένοι
να θέλουν να "στριμωχτούν" ανάμεσα στο δίκυκλο (που είναι στην αριστερή λωρίδα
προς τη μεσαία, όχι για να περάσει ανάμεσα (γιατί δε βλέπει και δεν τον βλέπουν)
αλλά για να έχει διάδρομο διαφυγής φτου μακριά από εμάς) και να έχει κολήσει
ο @*&$$@ ανάμεσα στο στηθαίο και εμένα με 100χλμ και την τραπεζαρία που λέγαμε:mad:


Τα είπα λίγο μαζεμένα/μπερδεμένα :alien: ένα συγνώμη για το αυτό.
Ελπίζω να τα αναλύσω λίγο αργότερα...

Καλημέρες σε όλους :wave2:

Sabre
31/10/2006, 10:10
Αμάξι ΓΙΟΚ
Βροχή εγώ ΑΜΟΚ
Προαστιακός ΟΚ
Σε κλείνω ΣΤΟΠ


:lol: :lol: :lol:

:wave2:

sotokan
31/10/2006, 10:12
Πάντα και παντού.......
Με ήλιο,βροχή,χιόνι...........εκτός αν ρίχνει χαλάζι σε μέγεθος μπάλας του τέννις
Το κουτί το αφήνω στην γυναίκα......:beer: :beer: :beer:

Tropeas
31/10/2006, 10:15
Δεν μπορώ να πω ότι έχω ακόμα φούλ αδιάβροχο εξοπλισμό για μέσα στην Αθήνα ,
έχω δέρματα και αδιάβροχα αλλά δεν θα τα φορέσω με την πάπια...
μόλις πάρω όλες μου τις corduρες τότε δεν θα έχω κανένα πρόβλημα....;) :wave2:
εχθες π.χ. που ξεκίνησα 9 παρά τέταρτο απο Ξάνθη και έφτασα 17.00 σπίτι καταλαβαίνετε τι βροχή έφαγα... δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε με πτόησε τίποτα....:smilea: :wave2:

loukasfilm
31/10/2006, 10:17
Σταθερά με την μηχανή. Και γαμότο έβαλε το αδιάβροχο νερό ανάμεσα στα σκέλια, και το πήρα για καλό. Αλλά πονάνε ωρέ τα παλικάρια?
:nono: :nono: :nono:

Λεωνίδας
31/10/2006, 10:18
Πρέπει να το χρειάζεσαι πραγματικά το αυτοκίνητο για να το αγοράσεις... εγώ όχι ακόμα δόξα τω Θεώ :wave2:

villy
31/10/2006, 10:21
Καλά ο μόνος συντηρητικός είμαι εδω μέσα;:confused: :confused: :confused:


Όταν φτάνεις στη δουλειά και βγάλεις αδιάβροχα, μπότες, (σακούλες:lol: ), κράνος κλπ είσαι σε νορμάλ κατάσταση να εμφανιστείς; :confused: :look:

loukasfilm
31/10/2006, 10:25
Όταν φτάνεις στη δουλειά και βγάλεις αδιάβροχα, μπότες, (σακούλες ), κράνος κλπ είσαι σε νορμάλ κατάσταση να εμφανιστείς;

Και ποιος νοιάζεται? αυτή την στιγμή είμαι με τις κάλτσες.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kachius
31/10/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Πρέπει να το χρειάζεσαι πραγματικά το αυτοκίνητο για να το αγοράσεις... εγώ όχι ακόμα δόξα τω Θεώ :wave2:

Καλώς ή κακώς το αυτοκίνητο χρειάζεται πολλές φορές.

Ευτύχως (και νομίζω ισχύει για τους περισσότερους από εμάς)

...έχει αυτοκίνητο η γυναίκα :D

gixxerpap
31/10/2006, 10:42
εννοειται παντα με τη μηχανη!!! δε πα να ριχνει οτι θελει.....ασε που βελτιωνονται δραματικα και οι οδηγικες σου ικανοτητες!!! ακομα και με χιονι εχω κυκλοφορησει μερικες φορες!

δε θα ξεχασω τη χρονια που μολις ανακοινωσαν απαγορευση κυκλοφοριας στην πεντελη, ανεβηκαμε με ενα φιλο ( εγω με τη μηχανη του ξαδερφου μου τοτε, χωρις να το ξερρει εννοειται) και κατεβηκαμε στη νεα μακρη για καφε!!!!:a21: :a08: :a31: :a54:

περυσι το δοκιμασα και στον παγο, αλλα δε μπορουσα να κατεβω απο τη μηχανη μετα γιατι γλιστρουσε το ποδι μου και δε μπορουσα να στηριχτω:look:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ruyjin
31/10/2006, 11:05
παντός καιρού
όλου του 24ωρου
όλων των εποχών - εντάξει εκτός από χιόνι & χαλάζι :lol:

σήμερα πάντως ο π@π@ρας δε πείρα αδιάβροχο παντελόνι, από τη βιασύνη δεν έβαλα τα μποτάκια και τώρα είμαι στο γραφείο και...... στεγνώνω :hypnotize :rotflmao: :mad: :lol:
τουλάχιστον πείρα το μπουφάν.....
και είμουν και άρρωστος :dizzy:

τελικά όσο χρόνια και αν οδηγείς μηχανή πάντα ίσως θα υπάρχει κάτι που θα χρειαστεί να διορθώσεις την επόμενη φορά που θα ανέβεις

:wave2:

Electra
31/10/2006, 11:28
Πάντα με 2τροχο!!
Δεν έχω αυτοκίνητο και δε θυσιάζω το χρόνο μου για τη πολυτέλεια.


Και να προσθέσω πως σήμερα μέτρησα 9 μοτοσικλέτες :sick: -μόνο- (μαζί με μένα) σε αυτά τα 25χλμ που κάνω καθημερινά για να πάω στη δουλειά μου... Τέσπα, ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους... Κρίμα όμως. Δε βλέπετε ότι γίνεται Ο χαμός από αυτοκίνητα πρωί-απόγευμα?

Και μή μου πείτε ότι αφήνετε τη μοτοσικλέτα και πάτε στο προορισμό σας με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ε?



Σημείωση: Κορυφαίο το γάντι της Clover ST-03 Έξω είχε μαζέψει τ'αντερά του από νερό και μέσα ήταν ολόστεγνα τα χέρια μου.:wacko:

Κάντε ό,τι νομίζετε με το αμάξι, όμως κρατήστε τη σωστή σειρά κινήσεων στην αλλαγή λωρίδας!!
ΚΟΙΤΑΤΕ - ΒΓΑΖΕΤΕ ΦΛΑΣ - ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΤΕ - ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΛΩΡΙΔΑ.....





Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Όταν φτάνεις στη δουλειά και βγάλεις αδιάβροχα, μπότες, (σακούλες:lol: ), κράνος κλπ είσαι σε νορμάλ κατάσταση να εμφανιστείς; :confused: :look:

Μια χαρά! Εγώ τουλάχιστον όπως φεύγω από το σπίτι, φτάνω στη δουλειά! Τις μπότες εξακολουθώ να τις φοράω και τα ρούχα μου στεγνά και καθαρά!!!! :winka:

Cheers.-

ktm640lc4
31/10/2006, 11:30
Μηχανη και εγω. Με ηλιο, βροχη, χιονια, αερα, σεισμο, καταποντισμο.

Πλακα πλακα μονο αν εχει παγο κατω το αφηνω και παω με το αμαξι. Η δεν παω πουθενα.

SpyrosTDM
31/10/2006, 12:44
Παντα με την μηχανη ή με το παπι βρεξει χιονισει.τα αδιαβροχα παντα κατω απο την σελα σε ετοιμοτητα.μποτεσ μηχανης φοραω τον χειμωνα και μεσα στην πολη οποτε προβλημα δεν υπαρχει.οκ το παραδεχομαι οτι με το xx μεσα στην εντονη βροχη στην πολη εχω τους φοβους μου αλλα δεν μασαμε....
υ.σ χαιρετω τους παντες νεους και παλιους που ξερω καθοτι εχω να γραψω καιρο στο forum

johnpan
31/10/2006, 12:46
Πήγαινα με τη μηχανή παντού υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, πολλή βροχή, τυφώνας, ακόμα και χιόνια. Οχι μόνο στη δουλειά, αλλά και Πάτρα - Αθήνα. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε και λίγο η βροχή. Ντυνόμουνα με φουλ αδιάβροχα και ήμουν ολόστεγνος.

Μετά το οικόπεδο που αγόρασα στην Περιμετρική Πατρών, συνειδητοποίησα ότι ΔΕΝ μπορείς να έχεις τον έλεγχο όλων των πραγμάτων πάντα, πάνω στη μηχανή. Το ήξερα και από πριν βέβαια, αλλά είναι αλλιώς όταν το ζήσεις...

Ακόμα δεν έχω οδηγήσει μηχανή από 1η Αυγούστου, οπότε δεν ξέρω να απαντήσω καν αν θα πηγαίνω στη δουλειά με τη μηχανή. Τίποτα δεν αποκλείεται, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα φοβάμαι περισσότερο.:blush:

(Για το οικόπεδο εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26508))

latris mixanis
31/10/2006, 13:05
Αν ρίχνει καρέκλες δεν θα πάρω ούτε το αμάξι ούτε τη μηχανή.Θα πάρω το μετρό :D
Σε γενικές γραμμές το αμάξι το έχω ξεχάσει :sick: (τι θυμήθηκες τώρα.. πληγώθηκα τώρα που το είπα) και είμαι με τη μηχανή. Αν πάρω το αμάξι με βροχή θα φτάσω στη δουλειά μετά από κάνα 3ωρο

:wave2:

crs-k
31/10/2006, 13:22
Ξεχασα ν' αναφερω και το "Ειστε λιγοι, αλλα ειστε ηρωες σημερα εσεις." που εισεπραξα απο την κοπελα στα διοδια της Αττικης ... :D

latris mixanis
31/10/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ξεχασα ν' αναφερω και το "Ειστε λιγοι, αλλα ειστε ηρωες σημερα εσεις." που εισεπραξα απο την κοπελα στα διοδια της Αττικης ... :D

Πήρες και το κοπλιμεντο σου :winka:

ήταν καλή η κοπέλα?? δώσε πληροφορίες στο λαό:look: :hypnotize :rotflmao:

crs-k
31/10/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Πήρες και το κοπλιμεντο σου :winka:

ήταν καλή η κοπέλα?? δώσε πληροφορίες στο λαό:look: :hypnotize :rotflmao:



Δεν ειμαι σιγουρος ... :dizzy:

Γιατι μολις της ειπα οτι εχω αυτοκινητο, αλλα προτιμω την μηχανη, δεν ημουν σιγουρος για το αν το " :eyepop: " ηταν απο εκπληξη ή απο "εξωφθαλμο βρογχοκυλη" ... :wacko:


:lol: :rotflmao: :lol:

Gandalf dr685sm
31/10/2006, 13:29
προσωπικά οδηγούσα μηχανή παντός καιρού (ακομα και με ψιλο χιόνι)... μέχρι πριν 2 χρόνια.

Απο την στιγμή αγοράς οικοπέδου, λόγω ολισθηρότητας και μηδενικής οπτικής , πέρνω πλέον αυτοκίνητο όταν βρέχει.

Να ντραπώ;... γιατί;... εδώ ακόμα και αναβάτες των GP όταν αρχίζει και ρίχνει τουλούμια, την κάνουν για τα pits. Και αυτοί να συμπληρώσω, πληρώνονται αδρά για να το κάνουν μέσα σε πίστα και οχι σε δημόσιο δρόμο, τσάμπα, με τον κάθε παπάρα να κοιμάται στο τιμόνι.
ΤΟυλάχιστον εγώ δεν κοιμάμαι στο τιμόνι. Απλά το χρησιμοποιώ σε μέρες σαν την σημερινή για να φτάσω σώος στην δουλειά μου και να γυρίσω το ίδιο σώος.

Για να μην μιλήσω αν πρέπει να πας να πάρεις το παιδί σου, ή έστω το έτερον ήμισυ. Γιατί καλά εσύ και η τρέλα σου, αλλά ο άλλος/άλλη τι φτάινε;


Gandalf

Alkis
31/10/2006, 13:32
Θέμε δεν θέμε, πάντα το δίκυκλο για όλα. Ε παίρνω και τον αναπνευστήρα άμα είναι πολύ χάλια.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο πάγος. Εκεί ακόμα δεν ρισκάρω. Παγοπέδιλα και πορεία προς τον ηλεκτρικό...

:smilea:

kachius
31/10/2006, 13:33
Δε νομίζω ότι υπονοεί κανείς πως όσοι δεν οδηγούν στη βροχή κτλ
θα έπρεπε να ντρέπονται :beer: :wave2:






ελπίζω :look:

EVI
31/10/2006, 13:36
εγω δεν ξερω να οδηγω αμαξι :sad:

και συνεπος δεν εχω :sad:


αρα αν οδηγω εγω μονο μηχανη η μηχανακι παντους καιρου

πηρα αδιαβροχο κρανος παντως και ειμαι καλυτερα τωρα :rotflmao:

villy
31/10/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
προσωπικά οδηγούσα μηχανή παντός καιρού (ακομα και με ψιλο χιόνι)... μέχρι πριν 2 χρόνια.

Απο την στιγμή αγοράς οικοπέδου, λόγω ολισθηρότητας και μηδενικής οπτικής , πέρνω πλέον αυτοκίνητο όταν βρέχει.

Να ντραπώ;... γιατί;... εδώ ακόμα και αναβάτες των GP όταν αρχίζει και ρίχνει τουλούμια, την κάνουν για τα pits. Και αυτοί να συμπληρώσω, πληρώνονται αδρά για να το κάνουν μέσα σε πίστα και οχι σε δημόσιο δρόμο, τσάμπα, με τον κάθε παπάρα να κοιμάται στο τιμόνι.
ΤΟυλάχιστον εγώ δεν κοιμάμαι στο τιμόνι. Απλά το χρησιμοποιώ σε μέρες σαν την σημερινή για να φτάσω σώος στην δουλειά μου και να γυρίσω το ίδιο σώος.

Για να μην μιλήσω αν πρέπει να πας να πάρεις το παιδί σου, ή έστω το έτερον ήμισυ. Γιατί καλά εσύ και η τρέλα σου, αλλά ο άλλος/άλλη τι φτάινε;


Gandalf


:a18:


Νομίζω πως πολλοί από εδώ μέσα αφήνουν την κ@υλα τους για τις μηχανές να τους κυριεύει και το πάνω κεφάλι.

Άμα φάνε τη σούπα μπορεί να βάλουν μυαλό, αλλιώς έχουν να το λένε ως κατόρθωμα...

:beer: :beer: :beer:


ΥΓ: Φυσικά δεν εννοώ αυτούς που δεν έχουν εναλλακτική λυση :winka:

soundstorm
31/10/2006, 13:47
Εγω δεν εχω αυτοκινητο αλλα στη βροχη οδογω τον παπιο.

crs-k
31/10/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
:a18:


Νομίζω πως πολλοί από εδώ μέσα αφήνουν την κ@υλα τους για τις μηχανές να τους κυριεύει και το πάνω κεφάλι.

Άμα φάνε τη σούπα μπορεί να βάλουν μυαλό, αλλιώς έχουν να το λένε ως κατόρθωμα...

:beer: :beer: :beer:


Μαλλον ΛΑΘΟΣ εχεις καταλαβει ... :(

Meni0s
31/10/2006, 13:51
Μπ@........οταν βρεχει δεν περνω τη μηχανανη!!!!!!!!!!!!!!!































περνω το παπακι:lol: :lol: :lol:

δεν εχω αυτοκινητο και δεν το χρειαζομαι:sun:

ktm640lc4
31/10/2006, 13:55
Δεν νομιζω οτι ειναι κατι τετοιο ρε παιδια. Κανεις δεν το λεει για κατορθωμα αυτο. Απλα παιρνεις μηχανη γιατι θες να φτασεις στην ωρα σου.

Σημερα σηκωθηκα και σκεφτηκα να παρω αμαξι. Φτανοντας ομως στην συγγρου (κατα πανω) ειπα παλι καλα που δεν το πηρα. Ειχα τα αδιαβροχα μου εφτασα μοντελακι.

Αργα αλλα σταθερα εφτασα στην δουλεια μου. Δεν παω σαν παλαβρας, αλλα σιγουρα παω πιο γρηγορα απο τα αμαξια αφου και η γιαγια μου μπορει να το κανει και με τα ποδια μαλιστα, αφου τα αυτοκινητα ειναι σταματημενα.

Μην προεξοφλητε οτι σωνει και καλα θα πεσει, καποιος που οδηγει μηχανη στην βροχη.

Οσον αφορα το εταιρο ημισυ και λοιπα ναι εδω θα συμφωνησω.

Φιλικα ε. Μην βαρατε. :lol:

villy
31/10/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μαλλον ΛΑΘΟΣ εχεις καταλαβει ... :(


Μπορεί....

Χωρίς να απευθύνομαι σε σένα προσωπικά έχω να πω τα εξής:

Οδηγώ παπάκια και μηχανές 12 χρόνια. Έχω φάει σούπες διάφορες αλλά οι χειρότερες ήταν αυτές με βροχή που δεν έχεις πρόσφυση, δεν έχεις ορατότητα, δεν έχεις ελπίδα αν γίνει από κάποιον η μ@λ@κία.

Παρακολουθώ το Φόρουμ μερικούς μήνες τώρα και έχω εντυπωσιαστεί από τα άτομα που γράφουν τόσα πολλά για την ασφάλεια (βλέπε κράνος, μπουφάν, προσεκτική οδήγηση ανάμεσα στα αμάξια, προσοχή σε όλες τις διασταυρώσεις...κλπ...κλπ... Τα επικροτώ όλα αυτά και εφαρμόζω τα περισσότερα.



Πώς γίνεται λοιπόν οι ίδιοι που γράφουν τα παραπάνω να μην σκέφτονται ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ είναι οι συνθήκες υπό βροχή και να ρισκάρουν τόσο; :confused:


Πολύ φιλικά.

crs-k
31/10/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
............................
Πώς γίνεται λοιπόν οι ίδιοι που γράφουν τα παραπάνω να μην σκέφτονται ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ είναι οι συνθήκες υπό βροχή και να ρισκάρουν τόσο; :confused:
...........................


Δεν υπαρχει κανεις που να καβαλαει μηχανη και να ΜΗΝ εχει φαει σουπα(ες)!

Καλος οδηγος (ειτε σε μηχανη, ειτε σε αυτοκινητο) δεν ειναι ο αργος ή ο "φοβισμενος" και φυσικα ΔΕΝ ειναι απ' την αλλη ουτε ο καγκουρας ή ο "Ρόσσι" ("Σουμάχερ" αντιστοιχα).

Καλος οδηγος (κατα την προσωπικη μου αποψη παντα, μιας και ΔΕΝ υπαρχει τετοιος ορισμος) ειναι αυτος που μπορει να προσαρμοζεται στις εκαστοτε συνθηκες, να "διαβαζει" σωστα τον δρομο (των οχηματων συμπεριλαμβανομενων) και ΣΕΒΕΤΑΙ και τους υπολοιπους γυρω του.


Δεν θεωρω κακο (και μαλιστα συνισταται απο τους "ειδικους") καποιος που ΔΕΝ εμπιπτει στον παραπανω "ορισμο" να απεχει απο την μετακινηση σε δυσκολες συνθηκες.

Απο την αλλη μερια, δεν ειναι του χαρακτηρα μου να απογοητευομαι με την οποιαδηποτε αναποδια (πτωση ή οτι αλλο) και να σταματησω να καβαλαω.


Σιγουρα τα "σκληρα μαθηματα" μας βαζουν (ή τουλαχιστον ετσι πρεπει) περισσοτερο μυαλο, αλλα η αποσταση απο αυτο μεχρι την πληρη "αποχή" ειναι, για μενα, μεγαλη.


Χωρις καμμια διαθεση και ιχνος μομφης σ' αυτους που επιλεγουν να απεχουν. :wave2:

alex14
31/10/2006, 14:27
Οπως προειπα ειμαι και εγω παντως καιρου. Το θεμα ειναι να μπορεις να εκτιμας τις συνθηκες και την κατασταση του οδοστρωματος. Η βροχη δεν ειναι παντα επικινδυνη.;)

:wave2:

Α, και δεν ειναι μαγκια να το κανεις αυτο. Για μενα τουλαχιστον ειναι τροπος ζωης.

ktm640lc4
31/10/2006, 14:33
Aν και δεν απευθυνεσαι σε μενα προσωπικα αλλα συζητηση κανουμε.

Η ταχυτητα των οχηματων πεφτει μηδενος εξαιρουμενου. Και εγω προσωπικα παω πολυ πιο αργα απο οτι αν δεν βρεχει.

Τεσπα δεν λεω τιποτα αλλο γιατι ειμαι και προληπτικος εγω.................

:lol:

Gandalf dr685sm
31/10/2006, 14:39
Χρήστο...

Όσο και να το υπολογίσεις.. είναι πάρα πολύ δύσκολο να το αποφύγεις αν σου συμβεί.

Ειδικά την στιγμή που η άσφαλτος μας, γλυστράει με σκόνη , πόσο μάλλον όταν βραχεί αυτή και γίνει γλίτσα. Δεν είναι δα και λίγες οι φορές , που κάποιοι (...να μην χαρακτηρίσω) αμολάνε σαπουνάδες ή λάδια (!!!:eek: ) μέσα στην βροχή!

Επειδή λοιπον απο ενα σημείο και ύστερα το θεωρώ λίγο αχρείαστο ρίσκο το να οδηγήσω μηχανή μέσα στην βροχή για να κερδίσω 10-20 λεπτά (χρονομετρημένα!) τότε φίλε μου προτιμώ το 4τροχο.

Ειδικά σήμερα που κατέβαινα απο κει που έρχομαι (γνωρίζεις!) τα νερά ήταν σαν εκείνα του Αλιάκμονα και φυσικά απο την θολούρα δεν έβλεπα καν απο το παρμπρίζ του αυτοκινήτου(με ανοιχτό καλοριφέρ σε κατεύθυνση μπροστά και πάνω!!) ... πόσο μάλλον αν φόραγα και κράνος.

Οπότε φίλε μου, ας πούμε οτι τους δύο μήνες συνολικά που βρέχει-χιονίζει στην Αθήνα, προτιμώ το αυτοκίνητο. Ε δεν χάνω και πολύ... ίσα με καμιά 20 ώρες στο σύνολο παραπάνω απο οτι με μηχανή...


Σεβαστή η επιλογή πάντως των υπολοίπων να οδηγούν μηχανή με βροχή και προσπαθώ πάντα να διευκολύνω το πέρασμα τους, όταν είμαι με το 4τροχο.


Gandalf

crs-k
31/10/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Χρήστο...

Όσο και να το υπολογίσεις.. είναι πάρα πολύ δύσκολο να το αποφύγεις αν σου συμβεί.

Ειδικά την στιγμή που η άσφαλτος μας, γλυστράει με σκόνη , πόσο μάλλον όταν βραχεί αυτή και γίνει γλίτσα. Δεν είναι δα και λίγες οι φορές , που κάποιοι (...να μην χαρακτηρίσω) αμολάνε σαπουνάδες ή λάδια (!!!:eek: ) μέσα στην βροχή!

Επειδή λοιπον απο ενα σημείο και ύστερα το θεωρώ λίγο αχρείαστο ρίσκο το να οδηγήσω μηχανή μέσα στην βροχή για να κερδίσω 10-20 λεπτά (χρονομετρημένα!) τότε φίλε μου προτιμώ το 4τροχο.

..............................

Gandalf


Αν μιλαμε για τοση μικρη διαφορα χρονου, σιγουρα ΔΕΝ αξιζει το ρισκο.

Εγω ομως μιλαω για μια εως δυο ωρες στο "πηγαινε" κι αλλες τοσες στο "ελα", ΔΙΑΦΟΡΑ!!!
Οποτε φτανουμε στις καμποσες μερες συνολο. :sick:


Οταν εχουμε βροχη κι οχι ψιχαλα, η σφαλτος ξεπλενεται απ' ολη την γλιτσα και κραταει πολυ καλα!

Μεγαλο προβλημα μενει μονο η υδρολισθηση, αλλα ΔΕΝ θελω να πιστευω (ουτε εχω δει ποτε) οτι υπαρχει καποιος τοσο τρελος που να πεσει απο υδρολισθηση (που να πηγαινει δηλαδη με ΠΟΛΛΑ) ...


Με καλο χειρισμο (απαλες και προοδευτικες κινησεις), του φρενου, του κιβωτιου (μια ΚΑΤΩ κι ΟΧΙ πανω) και του γκαζιου, καταφερνουμε να εχουμε ΠΟΛΥ καλο ελεγχο της μηχανης και φυσικα ΠΑΝΤΑ με μικροτερες ταχυτητες.






Ας παμε και στο συναισθηματικο κομματι τωρα ... :cool:

Προσωπικα με τρελαινει η αισθηση της "περιορισμενης ορατοτητας" ! Την εχω συνδεδεμενη με την "φυγη". :rolleyes:

Μου λειπουν τα χειμωνιατικα ταξιδια σε ορεινα στροφυλικια με ψιχαλα και ομιχλη. :rolleyes:

Αυτες οι (λιγες) μερες με τετοιον καιρο, με κανουν να ξεχναω οτι παω στην δουλεια ή στο σπιτι και να νομιζω οτι ταξιδευω ... :rolleyes:

stradas
31/10/2006, 15:19
Οταν βρεχει παιρνω αυτοκινητο, δεν λεει πολυ με το supercorsa στο βρεγμενο...

Maira
31/10/2006, 15:36
Μηχανή και πάλι μηχανή! Εκτός αν μου την βαρέσει και θέλω να ντυθώ λίγο πιο καλά (κάτι που η οδήγηση της μηχανής δεν επιτρέπει!). Βλέπεις εμείς οι γυναίκες θέλουμε και το τακουνάκι μας που και που!

Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εξαρτάται από τον καιρό! Αλλά από τα κέφια!!!!

Αν και πολύ με κράζουν ποτυ κυκλοφορώ με τέτοιο καιρό και χωρίς λάστιχα!!!

:nono: :look: :nono:

Cpt. Haddock
31/10/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αν και πολύ με κράζουν ποτυ κυκλοφορώ με τέτοιο καιρό και χωρίς λάστιχα!!!

έχουμε βαρεθεί να το λέμε... :rolleyes: :mad:

Electra
31/10/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Μηχανή και πάλι μηχανή!


....και χωρίς λάστιχα!!!


Αααα, αυτά δε πάνε μαζί με τίποτα!!!!!
Γρήγορα!!!! Προλαβαίνεις ακόμα λέμεεεε!!!:beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ας παμε και στο συναισθηματικο κομματι τωρα ... :cool:

Προσωπικα με τρελαινει η αισθηση της "περιορισμενης ορατοτητας" ! Την εχω συνδεδεμενη με την "φυγη". :rolleyes:

Μου λειπουν τα χειμωνιατικα ταξιδια σε ορεινα στροφυλικια με ψιχαλα και ομιχλη. :rolleyes:

Αυτες οι (λιγες) μερες με τετοιον καιρο, με κανουν να ξεχναω οτι παω στην δουλεια ή στο σπιτι και να νομιζω οτι ταξιδευω ... :rolleyes:

+10000

Tropeas
31/10/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν μιλαμε για τοση μικρη διαφορα χρονου, σιγουρα ΔΕΝ αξιζει το ρισκο.

Εγω ομως μιλαω για μια εως δυο ωρες στο "πηγαινε" κι αλλες τοσες στο "ελα", ΔΙΑΦΟΡΑ!!!
Οποτε φτανουμε στις καμποσες μερες συνολο. :sick:

Οταν εχουμε βροχη κι οχι ψιχαλα, η σφαλτος ξεπλενεται απ' ολη την γλιτσα και κραταει πολυ καλα!

Μεγαλο προβλημα μενει μονο η υδρολισθηση, αλλα ΔΕΝ θελω να πιστευω (ουτε εχω δει ποτε) οτι υπαρχει καποιος τοσο τρελος που να πεσει απο υδρολισθηση (που να πηγαινει δηλαδη με ΠΟΛΛΑ) ...
Χρήστο μην κρίνεις απο την δική σου εμπειρία,
α.Ποτέ ποσοτικά χρονικά για να κρίνουμε αν είναι καλύτερα ή όχι να πάρουμε μηχανή... είναι απλά λάθος τρόπος σκέψης καταλαβαίνεις το γιατί...
β.σίγουρα όταν έχει βροχή ξεπλένεται η άσφαλτος όμως ποια άσφαλτος? αυτή που δεν κρατάει τις καλές μέρες? σήμερα το αμάξι με λάστιχα μου γλύστρισε με πολύ μικρή ταχύτητα 30 χιλιομέτρων σε 3 σημεία στην Αθήνα...
γ.πόσοι νομίζεις έχουν πρώτο στο μυαλό τους το να φτάσουν γρήγορα στο σπίτι και πόσοι να φτάσουν απλά....? (άλλο εσυ) και πόσοι είναι αρκετά ώριμοι , έμπειροι για να μην πέσουν απο υδροολίσθηση?



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με καλο χειρισμο (απαλες και προοδευτικες κινησεις), του φρενου, του κιβωτιου (μια ΠΑΝΩ κι ΟΧΙ κατω) και του γκαζιου, καταφερνουμε να εχουμε ΠΟΛΥ καλο ελεγχο της μηχανης και φυσικα ΠΑΝΤΑ με μικροτερες ταχυτητες.

Ας παμε και στο συναισθηματικο κομματι τωρα ... :cool:

Προσωπικα με τρελαινει η αισθηση της "περιορισμενης ορατοτητας" ! Την εχω συνδεδεμενη με την "φυγη". :rolleyes:

Μου λειπουν τα χειμωνιατικα ταξιδια σε ορεινα στροφυλικια με ψιχαλα και ομιχλη. :rolleyes:

Αυτες οι (λιγες) μερες με τετοιον καιρο, με κανουν να ξεχναω οτι παω στην δουλεια ή στο σπιτι και να νομιζω οτι ταξιδευω ... :rolleyes:
Εγώ θεωρώ ας πούμε στην βροχή σαν καλύτερο χειρισμό,
α. μεγάλες αποστάσεις
β. αποφυγή χρήσης φρένου (ήδη εκ πρόληψης με τις αποστάσεις απο πριν)
γ. και έλεγχος ταχύτητας με ομαλό γκάζι - κατεύασμα ταχυτήτων...
Παρολα αυτά έχεις , τα μετάλικά δεσίματα , τα μπαλώματα και όλα αυτά που καθιστούν όντως ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ την οδήγηση με μοτοσυκλέτα άκρως επικίνδυνη!!!

Καλά είναι αυτές οι ρομαντικές στιγμές να γίνονται όντως στο περιβάλλον της φύσης που περιέγραψες και να μην το μετατρέπουμε εικονικά στο περιβάλλον της καθημερινότητας που οι συνθήκες να έχεις εξωτερική επέμβαση είναι περισσότερες...
Πάντα φιλικά , συμφωνώ με τον φίλο ότι και κάπου πρέπει να προσέχουμε και να μην αυτο προκαλούμαστε.... αν λέγατε για άλλη χώρα που έχω δει ότι και με 150χλμ/ώρα να πηγαίνεις με βροχή η άσφαλτος δεν σηκώνει σύνεφο νερού θα σας έλεγα άλλα ,
αλλά είμαστε Ελλάδα... και πρέπει όλα να τα έχουμε στο κεφάλι μας κάθε στιγμή....
πάντα φιλικά...

Gandalf dr685sm
31/10/2006, 15:56
Είναι η καλύτερη εποχή να βάλεις ελαστικά, μιας και η θερμοκρασία που επικρατεί , είναι ιδανική για σωστό ζέσταμα και ομοιόμορφο "φάγωμα"

Τώρα για το περιορισμένη ορατότητα... φίλε μου... έπρεπε να σε είχα με την ομίχλη την περασμένη εβδομάδα, που περνούσα με το DR απο τον δρόμο εκεί στο σπίτι μου και νόμιζα οτι ήμουν σε κανένα χωριό της Β.Ελλάδος στα σύνορα... Ούτε στο μισό μέτρο ορατότητα μιλάμε...

Αλλά εκεί και εγώ γούσταρα, χωρίς να το ρισκάρω και να κινδυνεύω.
γμτ... όλο έλεγα να βγάλω μια φωτό και δεν μπορούσα ... ας είναι.. .πάρε μια με λίγη ομίχλη στην ανατολή , μόλις μπόρεσα και βγήκα απο το σπίτι...


Gandalf


67482

apolon10
31/10/2006, 16:00
ειδικα οταν βρεχει τοτε με τη μηχανη (και ακομα καλυτερα με το παπι) στην Αθηνα γιατι
1. δεν κινειται τιποτα αλλο
2. φθανω στεγνος στη δουλεια (δοκιμαστε να περπατησετε με ομπρελα σε βροχη με λιγο πλαγιο ανεμο και θα δειτε σε λιγο το παντελονι και τους ωμους σας βρεγμενους)
3. ολοι οι οδηγοι σε λυπουνται και σου παραχωρουν προτεραιοτητα (αν σε εχουν δει βεβαια μεσα απο τα θολα τζαμια - αν και τα τελευταια χρονια οι κλιματισμοι στα συγχρονα αυτοκινητα εχουν μειωσει το φαινομενο του θολου τζαμιου)

Σημερα ομως με προδωσαν τα γαντια μου clover cruiser και εβαλαν τοσο νερο, σαν μουσκεμενα βρακια εγιναν. Τελικα η μεμβρανη hipora που συνηθως αντεχε σε μικρες διαδρομες σημερα που εμεινε λιγο παραπανω αποδειχτηκε μουφα.

crs-k
31/10/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
..........................
α.Ποτέ ποσοτικά χρονικά για να κρίνουμε αν είναι καλύτερα ή όχι να πάρουμε μηχανή... είναι απλά λάθος τρόπος σκέψης καταλαβαίνεις το γιατί...

ΔΕΝ καταλαβα Χριστό! :(




...........................
και πόσοι είναι αρκετά ώριμοι , έμπειροι για να μην πέσουν απο υδροολίσθηση?


Εγω ΔΕΝ εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ (οπως ξαναπα) που να πηγαινει τοσο κομματια με βροχη, ωστε να πεσει απο υδρολισθηση. :wacko:




............................
β. αποφυγή χρήσης φρένου
............................

Και πως σταματας καμαριμ' ? :eek:

Με την τριβη κυλισης ? :eyepop: :dizzy: :hypnotize

:lol: :rotflmao: :lol:



Λατρεω την οδηγηση στην βροχη! :D

Με εξιταρει ρε παιδι μου ... :cool:

Gandalf dr685sm
31/10/2006, 16:07
Nostra... καθόλου αδιάκριτος...

4 χλμ, μετά την Σταμάτα , στον οικισμο Πλούνθι, πάνω απο την λίμνη Μαραθώνα.

Μια κατατοπιστική φωτό ακολουθεί...

όπως την βλέπεις την φωτό , κοιτάει προς λίμνη Μαραθώνα.. δεξιά εκεί που δεν φαίνεται κοιτάει προς Ν.Μάκρη. Είναι σε κορυφή βουνού με βλέμα προς τα Ανατολικά.

Καλά και ωραία... αρκεί να έχεις στον νού σου τους ..... ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥΣ....χεχεχεχεχε.....αν και με την βροχή δεν βγαίνουν έξω.



Gandalf
:D


67483

alximistis
31/10/2006, 16:08
Και με χιόνια και με κρύα και με βροχές και κάψα και ντάλα ο ήλιος ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ με μοτοσικλέτα! Δεν έχω αυτοκίνητο καταρχάς και καραγουστάρω τη φάση του σκάω μύτη στο γραφείο (όταν είχα δηλαδή κλαψ) και βγάζω μπουφάν γάντια κράνος και παντελόνι... με κοιτάνε σαν εξωγήινο κι έχει πλάκα...
Αφού πέρσι σε όλες τις μεγάλες βροχές κυκλοφορούσα κα-νο-νι-κο-τα-τα με τη μοτοσικλετούλα μου αλλά και στα πρώτα χιόνια.
Δεν την κυκλοφορώ ΠΟΤΕ όταν μετά το χιόνι οι δρόμοι παγώσουν. Εκεί για 2-3 μέρες... ξεκουράζεται...
όσο για τους κινδύνους που υπάρχουν οκ παιδιά είμαι που είμαι συντηρητικός οδηγός (το είπε κι ο trooper χτες και ειλικρινά μου άρεσε) κοιτάω να κάνω κι άλλα πράγματα.
Στάνταρ "παίζω" πολύ με το κιβώτιο των ταχυτήτων και το χαμήλωμα γκαζιού για να σταματάω όσο το δυνατόν ομαλότερα αρχίζω να φρενάρω στην κίνηση από σχετικά νωρίς δεν πιέζω ποτέ (εκτός αν παρουσιαστεί η τεράστια ανάγκη) απότομα το φρένο και φυσικά η ταχύτητα είναι πολύ-πολύ χαμηλή...
και το γουστάρω με τα 1000!

kalesin
31/10/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Με καλο χειρισμο (απαλες και προοδευτικες κινησεις), του φρενου, του κιβωτιου (μια ΠΑΝΩ κι ΟΧΙ κατω) και του γκαζιου, καταφερνουμε να εχουμε ΠΟΛΥ καλο ελεγχο της μηχανης και φυσικα ΠΑΝΤΑ με μικροτερες ταχυτητες.




μισο γιατι μπερδευτηκα... :alien:

μια πανω η μια κατω;

σε παλιοτερη συζητηση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=4687) ειχες πει οτι το σωστο ειναι μια ΚΑΤΩ, γιατι χρειαζομαστε καλυτερο φρενο απο τον κινητηρα κ οχι καλυτερη ροπη.

εκτος κ αν εχει ειπωθει κατι αλλο στο μεταξυ που εχω χασει...

crs-k
31/10/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μισο γιατι μπερδευτηκα... :alien:

μια πανω η μια κατω;

σε παλιοτερη συζητηση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=4687) ειχες πει οτι το σωστο ειναι μια ΚΑΤΩ, γιατι χρειαζομαστε καλυτερο φρενο απο τον κινητηρα κ οχι καλυτερη ροπη.

εκτος κ αν εχει ειπωθει κατι αλλο στο μεταξυ που εχω χασει...



Ουπς !!! :eek:

Τυπογραφικο ΛΑΘΟΣ !!! :sick:

Μια ΚΑΤΩ !!! Μια ΚΑΤΩ !!! :(


Τρεχω να το διορθωσω ... :dizzy:

kalesin
31/10/2006, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ουπς !!! :eek:

Τυπογραφικο ΛΑΘΟΣ !!! :sick:

Μια ΚΑΤΩ !!! Μια ΚΑΤΩ !!! :(


Τρεχω να το διορθωσω ... :dizzy:

:lol:

:beer: :beer:

Electra
31/10/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ουπς !!! :eek:

Τυπογραφικο ΛΑΘΟΣ !!! :sick:

Μια ΚΑΤΩ !!! Μια ΚΑΤΩ !!! :(


Τρεχω να το διορθωσω ... :dizzy:

Τρέχα γιατί μπορεί κανένας να έφυγε τώρα από τη δουλειά του και να το εφαρμόσει!
Αχ, οι δαίμονες του πληκτρολογίου... :D

:lol:

crs-k
31/10/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Τρέχα γιατί μπορεί κανένας να έφυγε τώρα από τη δουλειά του και να το εφαρμόσει!
Αχ, οι δαίμονες του πληκτρολογίου... :D

:lol:


Διορθωθηκε ηδη! :wacko:




Ωραια ...

Θα παρω κανεναν στον λαιμο μου ... :sick:

Θα 'χει ΠΟΛΥ ροπη (που ΔΕΝ την θελει) κι οχι ισχυ ... :(



Γαμωτ' ... :sad:

MUSTILI
31/10/2006, 16:29
Π.Χ. το πρωι πηγα απο Μπουρναζι στην Τροχαια Αιγαλεω για το διαβατηριο και μετα ββρρρουμ για τη δουλεια στο Χολαργο. Φοραγα τα διαφορά μου οκ πηγαινα πιο σιγα αλλα ολους αυτούς στα κουτια τους τους λυπηθηκε η ψυχή μου.
Συν το οτι στη δουλεια παρκαρω οπου γουσταρω οτι ωρα και αν φτασω. Νομιζω οτι ολοι μας βλεπουν με καποια συμπαθεια εστω και συμπονοια οταν μπαινουμε βρεγμενοι (εκτος καποιων γραφικων κακων) στη δουλεια.
ΧμΧΜ το κρυο το θεωρω χειροτερο, εκει κάπου Φλεβαρη που τουρτουριζεις ή παγωνουν τα παντα πανω σου και δεν εχεις καλή συγκέντρωση ενώ στη βροχή πας κότα.. :sad:
Αν πρεπει να παω καπως αλλοιως παω με το ΜΕΤΡΟ. Τα νευρα μου δεν αντεχουν αυτοκινητο μεσα στην πολη (Κατανοω οτι γινομαι επικίνδυνος, βριζω κλπ και δεν το θέλω...:D :

OldMan
31/10/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μια ΚΑΤΩ !!! Μια ΚΑΤΩ !!! :(
Τρεχω να το διορθωσω ... :dizzy:

Μην τρέχεις, γιατί το πράγμα σηκώνει συζήτηση !!!

Όταν είσαι με "μία πάνω", ανοίγοντας το γκάζι (ειδικά από χαμηλές στροφές), δεν είσαι στην "ωφέλιμη" περιοχή του μοτέρ, οπότε και αυτό αντιδράει πιο ήπια (δεν "σπινιάρει" ο τροχός) σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης !!
Ανοίγοντας όμως το γκάζι, το μοτέρ αρχίζει να αποδίδει μεγαλύτερη ροπή και επειδή ο τροχός κινείται με περισσότερες στροφές (σε σχέση με την "χαμηλότερη" ταχύτητα), αρχίζει να γλυστράει !!

Όταν είσαι με "μία κάτω", αναγκάζεις τον τροχό να περιστραφεί με λιγότερες στροφές (άρα και να διατηρήσει την πρόσφυσή του), αλλά βρίσκεσαι ΗΔΗ στην περιοχή σ.α.λ. που αποδίδει το μοτέρ την μέγιστη ροπή του, οπότε και μια μικρή μεταβολή στο άνοιγμα του γκαζιού αναγκάζει τον τροχό να γλυστρήσει !!



σκεφτείτε το λίγο - μέχρι να πάω για τσιγάρα... :p

MikeG
31/10/2006, 16:31
Μόνο με τη μηχανή μιας και δε διαθέτουμε τουτού.Αν και αν υπήρχε τουτού είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα προτιμούσα τις 2 ρόδες.Χρόνος,ευκολία στο παρκάρισμα,οικονομία,ψυχική υγεία....
Κοινωνικό μήνυμα από το moto.gr .

:beer:

crs-k
31/10/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην τρέχεις, γιατί το πράγμα σηκώνει συζήτηση !!!

Όταν είσαι με "μία πάνω", ανοίγοντας το γκάζι (ειδικά από χαμηλές στροφές), δεν είσαι στην "ωφέλιμη" περιοχή του μοτέρ, οπότε και αυτό αντιδράει πιο ήπια (δεν "σπινιάρει" ο τροχός) σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης !!
Ανοίγοντας όμως το γκάζι, το μοτέρ αρχίζει να αποδίδει μεγαλύτερη ροπή και επειδή ο τροχός κινείται με περισσότερες στροφές (σε σχέση με την "χαμηλότερη" ταχύτητα), αρχίζει να γλυστράει !!

Όταν είσαι με "μία κάτω", αναγκάζεις τον τροχό να περιστραφεί με λιγότερες στροφές (άρα και να διατηρήσει την πρόσφυσή του), αλλά βρίσκεσαι ΗΔΗ στην περιοχή σ.α.λ. που αποδίδει το μοτέρ την μέγιστη ροπή του, οπότε και μια μικρή μεταβολή στο άνοιγμα του γκαζιού αναγκάζει τον τροχό να γλυστρήσει !!



σκεφτείτε το λίγο - μέχρι να πάω για τσιγάρα... :p


Το 'χουμε ξαναπει και παλιοτερα.

Ολοι οι "ειδικοι" συμφωνουν κι επιμενουν στο "μια ΚΑΤΩ" για τους παρακατω λογους ...

Η μεγαλυτερη ροπη αποδιδεται στην μεση περιπου της οφελιμης περιοχης, ενω η ισχυς στην πανω ακρη της ιδιας περιοχης.

Αυτο που ΔΕΝ θελεις στην μειωμενη προσφυση ειναι να εχεις ΠΟΛΥ ΡΟΠΗ !

Αντιθετα την μεγαλη ισχυ την θελεις για να εχει καλυτερο "φρενο" ο κινητηρας!


Μια ΚΑΤΩ λοιπον λενε ΟΛΟΙ.


Να πω εδω οτι το (ΛΑΘΟΣ) "μια πανω" εχει προελθει απο τον λαθος χειρισμο πιο απειρων οδηγων που προσπαθουν να οδηγησουν με την μηχανη στα ορια του σβησιματος, νομιζοντας οτι ετσι πηγαινουν πιο σιγα και φυσικα ΜΗΝ εχοντας ΚΑΜΜΙΑ απολυτως υποβοηθηση απ' τον κινητηρα μ' αυτον τον τροπο ... :sick:

crs-k
31/10/2006, 16:50
Να προσθεσω οτι πολυ παλιοτερα προσπαθουσα να οδηγησω με τον λαθος τροπο (μια πανω) κι μου ηταν εξωφρενικα δυσκολο, μιας κι επρεπε να χειριζομαι (με ευγενεια) ΚΑΙ το πισω φρενο και διαπιστωνα οτι το ποδι ΔΕΝ ειναι τοσο "ευγενικο" οσο το χερι ... :lol:


Αρκετα αργοτερα (ξεροντας κι εχοντας αρκετη εμπειρια πια) ξαναδοκιμασα επιτηδες τον "λαθος τροπο" για να διαπιστωσω τις διαφορες και τ' αποτελεσματα σε ολες τις "δοκιμες" που εκανα πλησιασαν πολυ στο να ειναι καταστροφικα !!! :(


Δεν μεταφερω λοιπον εδω μονο την εμπειρια ανθρωπων του "χωρου" ΠΟΛΥ πιο εμπειρων απο μενα, αλλα και προσωπικα βιωματα και "δοκιμες". :smilea:

Tropeas
31/10/2006, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ καταλαβα Χριστό! :(
μην είμαστε παραπάνω πορωμένοι απο την αίσθηση του ρεαλισμού και της ασφάλειας και απλά επειδή θέλουμε να δείξουμε ότι καβαλάμε παντού και πάντα να λέμε ότι μπορούμε να πάμε το ίδιο ασφαλή και να θέτουμε πρακτικό επιχείρημα τον χρόνο και όχι την πόρωσή μας... είναι μια προσπάθεια αυτο υποκριτικής... σαν να ξέρουμε ότι έχουμε λάθος αλλά να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω ΔΕΝ εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ (οπως ξαναπα) που να πηγαινει τοσο κομματια με βροχη, ωστε να πεσει απο υδρολισθηση. :wacko:
εγω έχω δει... όμως... :sad: :a7:


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k Και πως σταματας καμαριμ' ? :eek:
Με την τριβη κυλισης ? :eyepop: :dizzy: :hypnotize
με ελάχιστο φρένο ελάχιστα προοδευτικά που με την ταχύτητα που κινούμαι είναι αρκετό... και αν είμαι και με την μια κάτω ούτε στα όρια των στροφών που μου δίνουν μέγιστη ροπή αλλά λίγο ποιο κάτω με βοηθάει... και ας σκορτσάρει λίγο να φρενάρω...
edited: προσοχή μην παρεξηγηθεί εγώ μιλάω για v90 δικύλινδρο το οποίο στις χαμηλές στροφές και στις μεσαίες μου δίνει και την ισχύ και την ροπή... για αυτό για να μην έχω την μέγιστη ροπή λέω λίγο ποιο χαμηλά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k Λατρεω την οδηγηση στην βροχη! :D
Με εξιταρει ρε παιδι μου ... :cool:
ΟΚ μαζί σου αλλά δεν είναι και πιο ασφαλές... αυτό λέμε... ;) :wave2: :beer:

Μικρή Λουλού
31/10/2006, 16:54
δεν ξερω ποιοι ειναι οι ολοι,αλλα εγω οταν κινουμαι φροντιζω να ειμαι κατω απο το σημειο που βγαινει η ροπη της μηχανης (μη σου πω και για τις γαμημενες "λωριδες του Μπολσοϊ") (αρα,μια πανω) και οταν κυκλοφορω σε συνθηκες στριμοκωλες για φρενα,αποφυγες,με μια κατω για να φρεναρει ο κινητηρας.

α,ρε γαμημενο LADA.....:smokin:

OldMan
31/10/2006, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το 'χουμε ξαναπει και παλιοτερα.
Συγχωρείστε το γκούντα μου ... :sad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο που ΔΕΝ θελεις στην μειωμενη προσφυση ειναι να εχεις ΠΟΛΥ ΡΟΠΗ !
Ορθότατον !!



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
την μεγαλη ισχυ την θελεις για να εχει καλυτερο "φρενο" ο κινητηρας!
Δεν "φρενάρει" από αυτό ο κινητήρας, αλλά τεσπα..
(το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα είναι το ίδιο)

Για να επιβραδύνει το μηχανάκι (κατά συγκεκριμμένα m/sec2) χρειάζεται να ασκηθεί από τον τροχό μια συγκεκριμμένη "αντίσταση" στο έδαφος (επιφανειακή δύναμη αντίθετης φοράς από την κύλιση).
Αν αυτή η δύναμη είναι μεγαλύτερη (σε απόλυτη τιμή) από την δύναμη που ασκείται στον τροχό λόγω τριβής, θα γλυστρήσουμε (μπορεί και να πέσουμε...):lol:

Η τιμή της παραπάνω δύναμης επιβράδυνσης είναι άσχετη από τον έμμεσο τρόπο άσκησής της (φρένο, κινητήρας και φρένο ή μόνο κινητήρας)

crs-k
31/10/2006, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
μην είμαστε παραπάνω πορωμένοι απο την αίσθηση του ρεαλισμού και της ασφάλειας και απλά επειδή θέλουμε να δείξουμε ότι καβαλάμε παντού και πάντα να λέμε ότι μπορούμε να πάμε το ίδιο ασφαλή και να θέτουμε πρακτικό επιχείρημα τον χρόνο και όχι την πόρωσή μας... είναι μια προσπάθεια αυτο υποκριτικής... σαν να ξέρουμε ότι έχουμε λάθος αλλά να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε...

Πολυπλοκο μου το κανεις ... :sick:
Δηλαδη τι θες να πεις ?

Τις 100 (ας πουμε) μερες τον χρονο που παω κι ερχομαι στην δουλεια μου υπο βροχη, περναω απο καπου για να με δουνε γνωστοι και φιλοι? :confused:

Και ΔΕΝ ειναι επιχειρημα ο χρονος?
Μια μιση ωρα (κατα μεσο ορο) στο "πηγαινε" και μιαμιση στο "ελα" μας κανουν 3 ωρες την ημερα !!!
Επι 100 μερες μας κανουν 300 ωρες, δηλαδη 12,5 μερες απ' την ζωη μου.
Με χιλια ζορια καταφερα να βρω 10 μερες για να φυγω στο βουνο φετος ... :sick:

Ο χρονος για μενα ειναι ΠΡΩΤΗ προτεραιοτητα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ... :(

Αν ΔΕΝ τον ειχα αναγκη ή αν ηταν μικρη η διαφορα, τοτε κι εγω με τ' αμαξι θα πηγαινα!
Αλλωστε πως ξερω τους χρονους με τ' αυτοκινητο αν δεν εχω κανει την διαδρομη με αυτες τις συνθηκες καποιες φορες (κι ορκιστηκα πως ΔΕΝ το ξανακανω)? :winka:



εγω έχω δει... όμως... :sad: :a7:

Ειναι τελειωμενοι ?
Εγω ξαναλεω οτι σε βροχη ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ κανενα "καγκουρι" να κυκλοφορει !!!




με ελάχιστο φρένο ελάχιστα προοδευτικά που με την ταχύτητα που κινούμαι είναι αρκετό... και αν είμαι και με την μια κάτω ούτε στα όρια των στροφών που μου δίνουν μέγιστη ροπή αλλά λίγο ποιο κάτω με βοηθάει... και ας σκορτσάρει λίγο να φρενάρω...
...................

Αν εχεις φτασει να σκορτσαρει σημαινει οτι επρεπε να ειχες κατεβασει (ξανα) απο ΩΡΑ !!! :cool:

Cpt. Haddock
31/10/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αντιθετα την μεγαλη ισχυ την θελεις για να εχει καλυτερο "φρενο" ο κινητηρας!

Ασχέτως της διαφωνίας για το "μια πάνω-μια κάτω (κάμψεις παίρνουμε; :lol: ) , να προσθέσω οτι στα μηχανάκια με ψεκασμό (injection που λένε στο χωριό μου) δεν σταματάει το ίδιο "απότομα" ο κινητήρας κλείνοντας το γκάζι (accelerator brake το λενε στο χωριό μου :p ) απ' οτι στα καρμπυρατεράτα που είναι πιο άμεση η επίδραση

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
31/10/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
στα μηχανάκια με ψεκασμό (injection που λένε στο χωριό μου) δεν σταματάει το ίδιο "απότομα" ο κινητήρας κλείνοντας το γκάζι (accelerator brake το λενε στο χωριό μου :p ) απ' οτι στα καρμπυρατεράτα που είναι πιο άμεση η επίδραση
Αν έχεις δίχρονο μηχανάκι (two stroke internal combustion engine που λένε στο χωριό μου) σταματάς πολύ αργότερα.

Αν έχεις και μονόδρομο συμπλέκτη (gay clutch που λένε στο χωριό μου) δεν σταματάς καθόλου.

Αν έχεις BMW (#$%&%$ που λένε στο χωριό μου) χρειάζεσαι ιατρική παρακολούθηση !!!

:wave2: :smokin: :wave2:

crs-k
31/10/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
......................
Δεν "φρενάρει" από αυτό ο κινητήρας, αλλά τεσπα..
(το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα είναι το ίδιο)

Για να επιβραδύνει το μηχανάκι (κατά συγκεκριμμένα m/sec2) χρειάζεται να ασκηθεί από τον τροχό μια συγκεκριμμένη "αντίσταση" στο έδαφος (επιφανειακή δύναμη αντίθετης φοράς από την κύλιση).
Αν αυτή η δύναμη είναι μεγαλύτερη (σε απόλυτη τιμή) από την δύναμη που ασκείται στον τροχό λόγω τριβής, θα γλυστρήσουμε (μπορεί και να πέσουμε...):lol:

Η τιμή της παραπάνω δύναμης επιβράδυνσης είναι άσχετη από τον έμμεσο τρόπο άσκησής της (φρένο, κινητήρας και φρένο ή μόνο κινητήρας)


Σαφως κι η (μειωμενη) τριβη θα κανει την "δουλεια" τελικα, αλλα η ασκηση της δυναμης απο τον κινητηρα ειναι πιο ομαλη και προδευτικη απο αυτην που μπορει να ασκησει ενα (βρεγμενο πιθανον) ποδαρι ... :lol:

Γι' αυτο και "φωναζουν" οι διαφοροι γνωστες το "ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ" στην βροχη, μιας κι η περιορισμενη τριβη μας οδηγει στον να "χασουμε" πολυ πιο ευκολα το πισω, ειδικα αν χρησιμοποιησουμε ΚΑΙ φρενο.

Ο Κινητηρας αρκει για την μειωμενη προσφυση για το πισω.


Επισης (οσο κι αν ακουγεται περιεργο), λογω της αδρανειας σε ταχυτητες ανω των 30χλμ (περιπου) επανερχεται ΠΟΛΥ πιο ευκολα ενα "χαμενο" μπροστινο (μονο του πρακτικα) απο ενα "χαμενο" πισινο! :smilea:

crs-k
31/10/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ασχέτως της διαφωνίας για το "μια πάνω-μια κάτω (κάμψεις παίρνουμε; :lol: ) , να προσθέσω οτι στα μηχανάκια με ψεκασμό (injection που λένε στο χωριό μου) δεν σταματάει το ίδιο "απότομα" ο κινητήρας κλείνοντας το γκάζι (accelerator brake το λενε στο χωριό μου :p ) απ' οτι στα καρμπυρατεράτα που είναι πιο άμεση η επίδραση

:wave2: :beer: :wave2:



Με καλυψε ο μεταλαλησας !!! :evil:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
..............................
Αν έχεις BMW (#$%&%$ που λένε στο χωριό μου) χρειάζεσαι ιατρική παρακολούθηση !!!

:wave2: :smokin: :wave2:

OldMan
31/10/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
... :lol: ... :smilea:

Δεν μΕ λες ρε καρντάση...

Θα μαλώσουμε ή θα ανταλλάσουμε "χαμογελάκια" ?? :D

Cpt. Haddock
31/10/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έχεις BMW (#$%&%$ που λένε στο χωριό μου) χρειάζεσαι ιατρική παρακολούθηση !!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με καλυψε ο μεταλαλησας !!! :evil:
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


παπάρες... :a43: :a43: :a43:

OldMan
31/10/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
παπάρες... :a43: :a43: :a43:

Εδώ είναι forum και μιλάμε με επιχειρήματα ... ;)

johnpan
31/10/2006, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Ο χρονος για μενα ειναι ΠΡΩΤΗ προτεραιοτητα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ... :(

Αν ΔΕΝ τον ειχα αναγκη ή αν ηταν μικρη η διαφορα, τοτε κι εγω με τ' αμαξι θα πηγαινα!


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Λατρεω την οδηγηση στην βροχη!
Με εξιταρει ρε παιδι μου ...


Ε με μπέρδεψες!:rotflmao: Εδώ αντιφάσκεις.

Είσαι αναγκασμένος να πηγαίνεις με τη μηχανή επειδή δεν έχεις χρόνο για χάσιμο ή γουστάρεις και πας?

Γενικά δεν υπάρχουν επιχειρήματα υπέρ της χρήσης της μηχανής δεδομένων των απείρων περισσότερων κινδύνων που διατρέχει ο οδηγός. Οι μηχανές υπάρχουν μόνο επειδή τις αγαπούν μερικοί τρελλαμένοι.

Οταν με ρωτάνε ΓΙΑΤΙ ρε παιδάκι μου με μηχανή, κάθομαι να κάνω κουβεντα, η επαφή με τη φάση, ο χρόνος, κλπ κλπ αλλά στην ουσία πίσω από όλα αυτά η απάντηση είναι "Επειδή μου αρέσει" :beer:

Tropeas
31/10/2006, 17:31
Χρήστο είναι αυτό που λέει περίπου ο jhonpan αλλά έτσι όπως θέλω να το πω δεν μπορώ να το εκφράσω απο το φόρουμ...
θα το πούμε απο κοντά...
και σχετικά με το σκορτσάρισμα έχω να ρωτήξω κάτι... όταν το επιδιώκω...:rolleyes:

Μικρή Λουλού
31/10/2006, 17:35
το'χει πει ο Στελλαρας εδω και 30 χρονια,και σεις επιμενετε να μαλακιζεστε...

"κι αν χιονιζει
και αν βρεχει,
τ'αγριογουρουνο
αντεχει"...


κοτες...:smokin:

Χωμάτινος
31/10/2006, 17:41
<Οδηγείτε τη μηχανή στη βροχή αν έχετε αμάξι;>


Αυτοκίνητο: :a14:

Άσε που μ' αρέσει και η ταλαιπωρία γενικότερα.

Χωμάτινος
31/10/2006, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ντερτι-moto
το'χει πει ο Στελλαρας εδω και 30 χρονια,και σεις επιμενετε να μαλακιζεστε...

"κι αν χιονιζει
και αν βρεχει,
τ'αγριογουρουνο
αντεχει"...


κοτες...:smokin:

Α να γειά σου :beer:

cbr1100xx
31/10/2006, 17:54
Παντα και παντου με το xx
Eιτε βροχη , κρυο ,λασπη , ποταμακια δρομων,καταρακτες δρομων, ενιοτε με χιονιοπτωση,σεισμους λοιμους ,καταποντισμους,
Θελω ενα μηχνακι πρωτου το αφησω να το εχω λειωση, να εχει ερθει μαζι μου οπου γουσταρω και οποτε γουσταρω.:) :) :) :)

crs-k
31/10/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ντερτι-moto
το'χει πει ο Στελλαρας εδω και 30 χρονια,και σεις επιμενετε να μαλακιζεστε...

"κι αν χιονιζει
και αν βρεχει,
τ'αγριογουρουνο
αντεχει"...


Εεεε...

Νααα... :(

Ξερεις, δεν ηθελα να το θεσω ετσι ακριβως το θεμα ... :sick:


Αλλα με λυπη μου πρεπει να ομολογησω οτι ... :sad:













Με εκφραζει ΑΠΟΛΥΤΑ η θεση σου !!! :ninja:




κοτες...:smokin:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:




Ωραια, οδευουμε προς διαμαχες τωρα ή μΕ φαινεται ? :evil: :lol:

Stergios69
31/10/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
<Οδηγείτε τη μηχανή στη βροχή αν έχετε αμάξι;>


Αυτοκίνητο: :a14:

Άσε που μ' αρέσει και η ταλαιπωρία γενικότερα.
Κι όταν δεν βρέχει, είμαι σίγουρος ότι αυτομαστιγώνεσαι!!! :D :D :D

Χωμάτινος
31/10/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Κι όταν δεν βρέχει, είμαι σίγουρος ότι αυτομαστιγώνεσαι!!! :D :D :D

Περίπου, κοπανιέμαι στις κροκάλες :D

nickmonstro
31/10/2006, 19:17
Εγω οποτε βρεχει χρησιμοποιηω το τουτου :D διοτι ειχα προσφατα ατυχημα σε κατι λαδακια και οποτε βλεπω ''υγρο'' οδοστρωμα ψιλο αγχονομαι!!!

:lol: :wave2:

crs-k
31/10/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Εγω οποτε βρεχει χρησιμοποιηω το τουτου :D διοτι ειχα προσφατα ατυχημα σε κατι λαδακια και οποτε βλεπω ''υγρο'' οδοστρωμα ψιλο αγχονομαι!!!

:lol: :wave2:


Αφορμης δοθεισης να πω οτι στο βρεγμενο (οχι στο πλημμυρισμενο) τα πετρελαια-λαδια φαινονται καλυτερα μιας και "ιριδιζουν" ... :D

STOYBI
31/10/2006, 20:41
Οταν βρεχει χρησιμοποιω το αυτοκινητο διοτι η δουλεια μου ειναι πολυ κοντα στο σπιτι ( και οχι απο κεντρικους δρομους για να φτασω ) και βαριεμαι το κρεμυδωμα με τα ναυλον !!!

Αν ειχα παραπανω αποσταση δεν το συζηταγα για αυτοκινητο !!


:wave2:

perastikos
31/10/2006, 20:44
Αν βρέχει το πρωί την ώρα που φεύγω πάω με το λεωφορείο (αυτοκίνητο δεν συμφέρει με τίποτα!).

Αν το απόγευμα που σχολάω βρέχει λίγο με νοιάζει.

el_hymador
31/10/2006, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ξεχασα ν' αναφερω και το "Ειστε λιγοι, αλλα ειστε ηρωες σημερα εσεις." που εισεπραξα απο την κοπελα στα διοδια της Αττικης ... :D

Aυτη ειναι η μια οψη του νομισματος....εγω συνηθως ειπρατω βλεμματα οδηγων αυτοκινητων που με κοιτουν με απορια , ενω ειμαι σιγουρος πως πισω απο τα θολα τζαμια ψιθυριζουν:

''καλος μαλακας εισαι και του λογου σου...'':lol: :rotflmao: :lol:

..ας ειναι ,σημερα στο συνολο του προσωπικου της εταιριας που δουλευω , ημουν ο μονος με πενταλεπτο καπελο ...ολοι οι αλλοι παιζαν απο σαραντα λεπτα και πανω , κυπελλουχος αναδειχθηκε ενας με 1 ωρα και 15 λεπτα...

...εν πασει περιπτωση οδηγω συνεχεια μηχανη δε πα να ριχνει τα sato τα 120 ενωμενα και την ΙΚΕΑ μαζι ...στην μονη περιπτωση που κανω πισω ειναι το χιονι για ευνοητους λογους. Η αληθεια ειναι πως οσο περναει ο καιρος θα ηθελα ενα σαραβαλο αυτοκινητο μονο για τις πολυ ασχημες καιρικα μερες , αλλα και παλι ποσες ειναι αυτες στην διαρκεια ενος χρονου? 5? 10? 20? θα τις αντεξουμε!!!:beer: ....θε ερθουν καλυτερες μερες!:sun: :sun: :sun:

GIXXERAKIAS
31/10/2006, 21:14
Εγω παιδια δυστηχως δεν μπορω να κανω και αλλιως το μηχανακι μου ειναι η δουλεια μου!δουλευω σε εταιρεια εξωτερικες και βγαινω εξω βρεξει χιονισει!αν εχεις καλο εξοπλισμο και οδηγας σωστα δεν εχεις προβλημα κανενα στον δρομο,εγω πρωσοπικα οδηγω δεξια παντα στον δρομο ειτε ειναι εθνικη ειτε στενο(μιλαω παντα για την δουλεια μου με το σκουτερ ετσι:D )κανω προσπεραση μονο οταν το κρινω αναγκαιο για την προσωπικη μου ασφαλεια αν ειναι κανενας μλκς μπροστα μου και με κοβει απο την ιλλιγκιωδη ταχυτητα των 40-60 χιλ στην εθνικη (με βροχη λεμε παντα).Εχτες που λετε με την τρελη καταιγιδα Ναι ΗΜΟΥΝ ΕΞΩ!!σΤΟ ΠΕΡΑΜΑ για την ακριβεια με πετυχε η καταιγια και δεν ειχα γαντια ο μλκς:bigcry: :bigcry: δεν μπορειτε να φανταστητε τσουξιμο στα χερια και ειχα να παω Αθηνα γαμω τα υπουργεια μου μεσα που ανοιγουν μετα τις 12 για βεβαιωσεις(αμ πως 12 ανοιγουμε και 2 σχολαμε γ@αμω το δημοσιο τους)Ασχετο προισοχη πολλη στις δραγραμισεις στην αθηνα ειναι φρεσκοβαμμενες στο κεντρο και γλυστρανε οι π@υτανες μαματα!!δυο φορες με 20χιλ πηγα να φαω τουμπα απο παντες:eyepop: :eyepop: με το gilera:eyepop: :eyepop: oυτε με το GXSR δεν παω ετσι οπως πηγαινα εχθες με το σκουτερ στην βροχη,μιλαμε για πολλη δυναμη το εργαλειο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kostisthegreek
31/10/2006, 21:26
Δεν έχω αυτοκίνητο καρδιά μου...

Ε...κι αν βρέχει θα κόψει λίγο και θα φύγω...με πολλή προσοχή και σιγά...

nassosxlvbros
31/10/2006, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πάντα με την μηχανή, εκτός αν πρέπει να πάρω την γυναίκα μου και τα παιδιά μου.
Και καρεκλες να ρίχνει, πάλι με τη μηχανή.


εεετσι,εεεεετσι....βρεχει χιονιζει εκει διτροχος....:beer: :beer:
(εχει τρυπησει και το αδιαβροχο γαμωτ....):(

Alx 84
31/10/2006, 21:51
εξαρτάται τα κέφια, τη βροχή και το μέρος που θέλω να πάω. κοινώς και τα 2.:wave2:

nassosxlvbros
31/10/2006, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Aυτη ειναι η μια οψη του νομισματος....εγω συνηθως ειπρατω βλεμματα οδηγων αυτοκινητων που με κοιτουν με απορια , ενω ειμαι σιγουρος πως πισω απο τα θολα τζαμια ψιθυριζουν:

''καλος μαλακας εισαι και του λογου σου...'':lol: :rotflmao: :lol:

..ας ειναι ,σημερα στο συνολο του προσωπικου της εταιριας που δουλευω , ημουν ο μονος με πενταλεπτο καπελο ...ολοι οι αλλοι παιζαν απο σαραντα λεπτα και πανω , κυπελλουχος αναδειχθηκε ενας με 1 ωρα και 15 λεπτα...

...εν πασει περιπτωση οδηγω συνεχεια μηχανη δε πα να ριχνει τα sato τα 120 ενωμενα και την ΙΚΕΑ μαζι ...στην μονη περιπτωση που κανω πισω ειναι το χιονι για ευνοητους λογους. Η αληθεια ειναι πως οσο περναει ο καιρος θα ηθελα ενα σαραβαλο αυτοκινητο μονο για τις πολυ ασχημες καιρικα μερες , αλλα και παλι ποσες ειναι αυτες στην διαρκεια ενος χρονου? 5? 10? 20? θα τις αντεξουμε!!!:beer: ....θε ερθουν καλυτερες μερες!:sun: :sun: :sun:


στο χιονι οχι γιατιιιιιι;;;;


67501

h_m_akis
31/10/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
εξαρτάται τα κέφια



:beer:

nassosxlvbros
31/10/2006, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
:beer:


κι αν τωρα εχουμε και καμια δυσκολια......(παγοι κλπ),...
:cool:


67502

vassilis88
31/10/2006, 22:43
κ εμενα δν με νοιαζει αμα βρεχει,τοτε ολοι παιρνουν αμαξι κ η κινηση ειναι ακομα χειροτερη.με αδιαβροχα πανω κατω κ πιο προσεκτικη οδηγηση ειμαστε οκ.