PDA

View Full Version : Το Κρανοσ Ρεεεεε!



powerphot
21/06/2004, 08:56
Αυτό το ΣΚ ένεκα του καλού καιρού είπαμε να κάνουμε μια βολτίτσα σε καμιά παραλία..
Μια και ήταν απόφαση της στιγμής αποφασίσαμε με την παρέα να πάμε εδώ γύρω, Ωρωπό – Κάλαμο και τα σχετικά.
Λοιπόν σε όλη την διαδρομή, στο πήγαινε και στο έλα, από όσους δίτροχους συνάντησαμε η διασταυρωθήκαμε, το 80% δεν φόραγε κράνος. Και δεν αναφέρομαι στα 50 και 100cc, αυτοί με το ζόρι φόραγαν και μπλουζάκι. Για τους άλλους λεω τους «σοβαρούς».
Καλά είστε σοβαροί ρε;
Γιατί ρε παιδιά; χαλάει το μαλλί και ζεσταίνεστε;
Που πας ρε κακομοίρη;
Εθνική οδό σε ώρα αιχμής;
Κυριακή, με 140 κλμ ;
Με το κράνος στο χέρι σαν την κοκκινοσκουφίτσα με το καλάθι στο δάσος;
Και καλά εσύ ο.…«smart driver»….ο συνεπιβάτης σου τι φταίει;

Άντε τώρα περιμένω τα πόστ… βγείτε και πέστε τι λεει ο «παππούς»;…..κι άλλα έξυπνα ξέρετε εσείς. …..Ναι ……εσένα το λεω…..

Πάντως προσωπική μου άποψη σχετικά με το κράνος ειδικά το καλοκαίρι (αφού το χειμώνα μπάζει και κάνει πιο «design το helmet»), προτιμώ να σκαω από την ζέστη του Κράνους παρά να ….. «δροσίζομαι» με το κλιματιστικό του νοσοκομείου…….

Αντε καλά μπάνια να ‘χουμε….στον ιδρώτα…..με το ΚΡΑΝΟΣ.

Gandalf dr685sm
21/06/2004, 10:44
ρε ΠΑΠΠΟΥ!!!! .....
...
....
...

...
...

Καλά τα λες ...ΧΩΣΕ και άλλα μιας και το μυαλό τους είναι ακριβώς εκεί στον αγκώνα που έχουν τοποθετήσει και το κράνος τους.....

crs-k
21/06/2004, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ρε ΠΑΠΠΟΥ!!!! .....
...
....
...

...
...

Καλά τα λες ...ΧΩΣΕ και άλλα μιας και το μυαλό τους είναι ακριβώς εκεί στον αγκώνα που έχουν τοποθετήσει και το κράνος τους.....


Συμφωνω και επαυξανω!!! :cool:

nimbus
21/06/2004, 12:02
ΠΕΣΤΕ ΤΑ ΒΡΕΕΕΕΕ!!! ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΟΙ ΑΝΙΔΕΟΙ:p :winka:

periklisk
21/06/2004, 12:05
Εγώ είδα χθες στην Εθνική τύπο με BMW χωρίς κράνος, μπλουζάκι, γυαλιά και με παντόφλες!!! Και όχι μόνο αυτό.... πήγαινε και κομμάτια!!! να μην το σχολιάσω όπως εκείνη τη στιγμή γιατί θα πέσει λογοκρισία!!!

nimbus
21/06/2004, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Εγώ είδα χθες στην Εθνική τύπο με BMW χωρίς κράνος, μπλουζάκι, γυαλιά και με παντόφλες!!! Και όχι μόνο αυτό.... πήγαινε και κομμάτια!!! να μην το σχολιάσω όπως εκείνη τη στιγμή γιατί θα πέσει λογοκρισία!!!


ΑΣΕ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΒΛΑΚΑ:evil: ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΝΑ ΟΡΓΩΣΕΙ ΗΤΑΝ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ; ΧΩΡΙΑ, ΜΑΘΑΝΕ ΜΟΛΙΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΝΕ ΚΡΑΝΟΣ:p

idi
21/06/2004, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Εγώ είδα χθες στην Εθνική τύπο με BMW χωρίς κράνος, μπλουζάκι, γυαλιά και με παντόφλες!!! Και όχι μόνο αυτό.... πήγαινε και κομμάτια!!! να μην το σχολιάσω όπως εκείνη τη στιγμή γιατί θα πέσει λογοκρισία!!!

ο βλακεντιος ψηνοταν και για κοντρα ο παπαροπισωγλετζες ο μαλακοκαβλης...




φοραγε ρε ομως γυαλι ανθρακονυμα 100% προστασια στο φρυδι..

χαχαχαχαχ:lol: :lol: :lol:

GST
21/06/2004, 12:14
ρε παιδια το θεμα για το κρανοσ το εχουμε πει και ξαναματαπει και εχουμε συμφωνησει ομωσ αυτοι που δεν το φορανε ειναι πολλοι και απο την στιγμη που δεν το καταλαβενουν εγω δεν θα μπω στη διαδικασια να τουσ παρακαλεσω κιολασ . οι περισσοτεροι ειναι φιγουρατζιδεσ και κυριωσ φοβουνται μην τουσ χαλασε το μαλλι και οι αλλοι μισοι θελουν να μασ δειχνουν την φατσουλα που οδηγα αυτο το υπεροχο μηχανακι .εγω αυτο που τουσ ευχομε ειναι ποτε μα ποτε να μην το χρειαστουν πραγματικα κατα τα αλλα τουσ εχω γραμμενουσ:wave2:

periklisk
21/06/2004, 12:14
pssssssss!!!!!!!:smokin:

idi
21/06/2004, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ρε παιδια το θεμα για το κρανοσ το εχουμε πει και ξαναματαπει και εχουμε συμφωνησει ομωσ αυτοι που δεν το φορανε ειναι πολλοι και απο την στιγμη που δεν το καταλαβενουν εγω δεν θα μπω στη διαδικασια να τουσ παρακαλεσω κιολασ . οι περισσοτεροι ειναι φιγουρατζιδεσ και κυριωσ φοβουνται μην τουσ χαλασε το μαλλι και οι αλλοι μισοι θελουν να μασ δειχνουν την φατσουλα που οδηγα αυτο το υπεροχο μηχανακι .εγω αυτο που τουσ ευχομε ειναι ποτε μα ποτε να μην το χρειαστουν πραγματικα κατα τα αλλα τουσ εχω γραμμενουσ:wave2:


ο τυπος φοραγε μονο γυαλι, σαγιοναρα και μαγιο... ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ουτε μπανανα ρε παιδιμ'....

periklisk
21/06/2004, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ρε παιδια το θεμα για το κρανοσ το εχουμε πει και ξαναματαπει και εχουμε συμφωνησει ομωσ αυτοι που δεν το φορανε ειναι πολλοι και απο την στιγμη που δεν το καταλαβενουν εγω δεν θα μπω στη διαδικασια να τουσ παρακαλεσω κιολασ . οι περισσοτεροι ειναι φιγουρατζιδεσ και κυριωσ φοβουνται μην τουσ χαλασε το μαλλι και οι αλλοι μισοι θελουν να μασ δειχνουν την φατσουλα που οδηγα αυτο το υπεροχο μηχανακι .εγω αυτο που τουσ ευχομε ειναι ποτε μα ποτε να μην το χρειαστουν πραγματικα κατα τα αλλα τουσ εχω γραμμενουσ:wave2:


Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες..... Εμείς εδώ απλώς το σχολιάζουμε!!!!:beer:

nimbus
21/06/2004, 12:21
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΛΙΓΟ!:winka: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΔΙΩΞΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ:lol: ΤΑ ΔΕ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ Ο ΔΟΛΙΟΣ ΓΛΥΤΩΣΕ ΑΠΟ ΔΑΥΤΗΝ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
21/06/2004, 12:23
πως να μη το διωξει τετοιος μαλαγανας που ειναι... ρε ετσι τσιτσιδι ουτε στη παραλια δε σκας μυτη... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

crs-k
21/06/2004, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΛΙΓΟ!:winka: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΔΙΩΞΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ:lol: ΤΑ ΔΕ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ Ο ΔΟΛΙΟΣ ΓΛΥΤΩΣΕ ΑΠΟ ΔΑΥΤΗΝ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Στην τσεπη απ' το ΜΑΓΙΟ ??? :eek: :eyepop: :eek: :eyepop: :eek:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/06/2004, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΛΙΓΟ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΔΙΩΞΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ ΤΑ ΔΕ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ Ο ΔΟΛΙΟΣ ΓΛΥΤΩΣΕ ΑΠΟ ΔΑΥΤΗΝ

για να λες κατι τετοιο μαλων το εχεις προμελετημενο...... αλιμονο στον αντρα που θα σε παρη.... απονη... κακουργα....τουλαχιστον πεταξε του το πορτοφολι μπας και βρη κανενα πιπινη να το κεραση καφε να παριγορηθη....

παντος τωρα που ειχαμε παει ιταλια μας ειπαν οτι αν δεν φωρα κρανος ο συνοδηγος, ειναι κακουργιμα και διοκετε ο οδηγος για αποπηρα ανθρωποκτωνιας εκ προμελετης. ενω αν δεν φωρα ο οδηγος ειναι πλημελιμα, δικαζετε του αφερουνται διπλομα αδεια και πληρωνη ενα τεραστιο προστημο. για εμανα μακαρι να γινουν και στην ελλαδα τετοιοι νομοι αλλα να εφαρμοζονται ομως οχι μονο να υπαρχουν.
και δεν πιστευω οτι κατι τετοια μετρα ειναι εισπρακτηκα...
γιωργος

periklisk
21/06/2004, 13:18
Γιώργο που σαι???? Έχουμε καιρό να δούμε!!!!

crs-k
21/06/2004, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ

..........
παντος τωρα που ειχαμε παει ιταλια μας ειπαν οτι αν δεν φωρα κρανος ο συνοδηγος, ειναι κακουργιμα και διοκετε ο οδηγος για αποπηρα ανθρωποκτωνιας εκ προμελετης. ενω αν δεν φωρα ο οδηγος ειναι πλημελιμα, δικαζετε του αφερουνται διπλομα αδεια και πληρωνη ενα τεραστιο προστημο. για εμανα μακαρι να γινουν και στην ελλαδα τετοιοι νομοι αλλα να εφαρμοζονται ομως οχι μονο να υπαρχουν.
και δεν πιστευω οτι κατι τετοια μετρα ειναι εισπρακτηκα...
γιωργος


Συμφωνω απολυτα μαζι σου Γιαγια.
Σκεψου πως αισθανθηκα, οταν πριν απο κανα 8αρι χρονια, χρειαστηκε καπου να παω την κορη μου με την μηχανη, δεν της ειχα παρει κρανος ακομα, της εδωσα το δικο μου και το ηλιθιο το στρουμφακι μου λεει οτι με γραφει, ενω αν το φοραγα εγω και ΟΧΙ ο συνεπιβατης, ΔΕΝ θα με ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ! :mad:

Julius
21/06/2004, 13:25
kai to kranos apo mono toy tha se prostateysei apo akariaio thanato alla oxi apo sovaro xtypima, eida exthes atyxima me varantero me liga xiliometra kai ta paidia kai ta dyo foragane kranos alla sortsaki-magio tshirt kai sagionara....... apotelesma olika egkamtata apo thn trivh me thn asfalto kai parolo poy den eixane "Sovaro stypima" ourliazane apo ton pono.

pedes ok, einai malakia na foras dermata gia na pas paralia gia mpanio, vreite thn mesh lysh me kalokairina mpoyfan kai pantelonakia kai mpotakia kai as einai ligo poio zesta

jimbar
21/06/2004, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ παντος τωρα που ειχαμε παει ιταλια μας ειπαν οτι αν δεν φωρα κρανος ο συνοδηγος, ειναι κακουργιμα και διοκετε ο οδηγος για αποπηρα ανθρωποκτωνιας εκ προμελετης. ενω αν δεν φωρα ο οδηγος ειναι πλημελιμα, δικαζετε του αφερουνται διπλομα αδεια και πληρωνη ενα τεραστιο προστημο..

εγώ δάσκαλε δεν συμφωνώ με το θέμα του συνοδηγού. Για παράδειγμα το κράνος είναι είδος πολυτελείας. Αν δινόντουσαν [και τα δύο κράνη] με την αγορά της μηχανής βεβαίως να συμφωνήσω. Αλλά από την στιγμή που πρέπει να το αγοράσω ως πολυτελείας τότε ένα είναι υπέρ αρκετό. Και αν ήμουν και πεζός, και ίσχυαν αυτά εδώ, θα έπρεπε να κάνω βόλτες με ένα κράνος στην πλάτη, μπας και πέσω πάνω σε κανά φίλο που θα με πάει ως ένα σημείο της βόλτας μου .. Καλή η προσπάθειά των Ιταλών αλλά λίγο «άβολο» το νιώθω ..

Θάνος
21/06/2004, 14:09
Μέχρι πριν 2-3 μέρες φορούσα το δερμάτινο ακόμα και μέσα στο καταμεσήμερο στην Αθήνα...

Δεν γίνεται ρε παιδιά... θα γλυτώσουμε τα εγκαύματα και θα πάθουμε θερμοπληξία...

Τώρα λοιπόν φοράω τζην μπουφάν, αλλά ποτέ κοντομάνικο...

Όσο για το κράνος, οδηγός και συνοδηγός απαραίτητα και γι'αυτούς που λένε ότι δεν μπορούν με τη ζέστη, με τη μόνωση που έχει το κράνος, είναι καλύτερα να το φοράς παρά να σε χτυπάει ο ήλιος κατακέφαλα.

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες και μακάρι να γίνει κι εδώ το ίδιο με την Ιταλία γιατί τους έχω βαρεθεί όλους αυτούς που με την πρώτη ζέστη το κλειδώνουν στη ντουλάπα και βγαίνουν καμαρωτοί καμαρωτοί στους δρόμους με τα καπελάκια...

GST
21/06/2004, 14:32
να σασ πω λοιπον μια ιστορια κολλητοσ στη μυτιληνη πολλα χιλιομετρα εντουρο στη πλατη παει καθημερινα στο μαγαζι του απο το σπιτι αποσταση 1 χλμ με το μηχανακι χωρισ κρανοσ.περσυ τον ιουλιο μποτιλιαρισμενο το λιμανι παει να περασει απο δεξια ενα σταματημενο ταριφα και ξαφνικα ο ταριφ κανει δεξια για νε παρει νερο απο το περιπτερο τον ακουμπαει λιγο (ο φιλοσ με 10 χλμ)και τον κολαει με το κεφαλι σε αλουμινενιο σκουπιδοντενεκε. ολο το κρανιο σπαζμενο -δοξα το θεο ειναι καλα τωρα αλλα ολο το κουτελο γεματο τιτανιο.τι θελω να πω με ολα αυτα οτι μπορει να σου τυχει στο πιο ασχετο εκει που δεν το περιμενεισ γιαυτο καλο ειναι και στο περιπτερο με το κρανοσ

AFTER
22/06/2004, 18:59
Φιλοι μου ειναι απλα τα πραγματα!
Οποιος δεν φοραει κρανος,εκτος των αλλων κοσμιτικων επιθετων,ειναι και ΚΟΤΑ ΛΥΡΑΤΗ!

..γιατι?
Μα γιατι δεν προκειται να παει πιο γρηγορα απο 100 χμ/ω και ας εχει και hayabusa!

Εγω με το βιασμενο(καθε φορα) banditακι μου,ειναι αδυνατο να παω πανω απο 80-90 χμ/ω εστω και με ζελατινα ανοιχτη χωρις να μου φυγουνε φακοι επαφης,ματια,χιλια,γλωσσες,...χωρια που το στομα θα εχει φουσκωσει τοσο πολυ σαν να εχουμε βαλει μεσα....ξερετε τι!!!!

Ολοι αυτοι μολις πιασουνε τα κρυα,παλι τετραροδο θα οδηγανε!
Για αυτο ρε παιδια,μην ξεφτιλιζουμε την ιδεα,πουληστε τα τα ριμαδια τα μηχανακια και αγοραστε κανενα αμαξι να κλειστητε μεσα στην θαλπωρη του κλιματιστικου σας...

cbanthropos
22/06/2004, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
θα πάθουμε θερμοπληξία...
.

Το ενιωσα εχθες αυτο.. ειμουν με cordura, και κοντεψα να πεθανω στη μεσογειων.. Σημερα το πρωι με δερματινο, ηταν λιγο καλυτερα.. !? (ηταν και φαρδυ και εμπαζε.. ) Παλι καλα. Αλλα δεν παλευεται..
Το τζην που ειπες καλη ιδεα , αλλα δε το κοβω ασφαλες.. Θα το δοκιμασω παρ'ολαυτα..
:winka:

dir
29/06/2004, 10:07
Παιδιά, αναρωτιέμαι για ποιό λόγο δημιουργείται thread συζήτησης γι'αυτό το θέμα...
Απλά (απλούστατα) δεν υπάρχει ακόμη κανένα ανθρώπινο ον, του οποίου η πυκνότητα του κρανίου να είναι μεγαλύτερη των μιγμάτων που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή των δρόμων. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κανένα τέτοιο νέο από Γενετική μεριά :smilea: , αυτό που ξέρω ΣΙΓΟΥΡΑ είναι ότι αν -μη κακό σας!- πέσει κάποιος/α και χτυπήσει στο κεφάλι, ο μοναδικός τρόπος άμυνας είναι το κράνος και όχι η μαγκιά του/της. Αυτό καταχωρήστε το ΚΑΛΑ στην ΜΑΛΑΚΙΑ γκρίζα μάζα που έχετε ανάμεσα στ' αφτιά σας για άμεση ανάκληση όποτε χρειαστεί.
Το καλό νέο στην υπόθεση είναι ότι η ΑΛΗΤΙΚΗ συμπεριφορά του κράτους να θεωρεί τα κράνη υποχρεωτικά κατά τον νόμο μεν, είδη πολυτελείας δε :alien:, τείνει να εξορθολογιστεί. Κάποιος, κάπου εκεί στο Μέγα Νηπιαγωγείο που παριστάνει την πολιτική διαχείριση στο μπουρδέλο μας - Φτού! Συγγνώμη! Στη χώρα μας!- μάλλον το κατάλαβε, πιθανότατα σε καμμιά από αυτές τις ακριβοπληρωμένες από εμάς εκδρομούλες στις Βρυξέλλες και υπάρχει σε εξέλιξη μιά προσπάθεια να πέσουν οι τιμές.

Να φτιάχνανε και τους δρόμους όπως πρέπει και όχι όπως "υποδεικνύει φιλικά" :winka: ο εργολάβος......

THEOD
29/06/2004, 10:15
Απλώς να συμπληρώσω κάτι που δεν ακούγεται συχνά...

Κουβαλώντας το κράνος στον αγκώνα σε ενδεχόμενη πτώση, ακόμα και αν γλυτώσεις το κεφάλι σου από καθαρή τύχη, έχεις σίγουρο ένα κάταγμα βραχιονίου η των οστών του αντιβραχιόνιου...

Αν είναι να ΜΗΝ το φορέσεις, άστο σπίτι καλύτερα...

Θάνος
29/06/2004, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
Το τζην που ειπες καλη ιδεα , αλλα δε το κοβω ασφαλες.. Θα το δοκιμασω παρ'ολαυτα..
:winka:

Ασφαλές δεν είναι, αλλά μέσα στην πόλη που οι ταχύτητες είναι χαμηλές προκειμένου να πεθάνεις από τη ζέστη με το δερμάτινο, νομίζω ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά του.

Στην εθνική, στις εκδρομές πάντα δερμάτινο!

dir
29/06/2004, 12:21
Χμμμμ... Πέρσι στο γύρο της Πελοπονήσσου (γύρω-γύρω και πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά, δεν χορταίναμε!!!) τον Ιούλιο με κάτι θερμοκρασίες του θανατά, το Gran Tourismo της SPIDI δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Στις στάσεις βέβαια, το έβγαζα μιά που οι Ιταλοί το έχουν μόνο σε μαύρο...
Μέσα τώρα στις διάφορες πόλεις που περάσαμε με χαμηλές ταχύτητες, ήταν ΟΚ φτάνει να άνοιγες όλες τις "θύρες" εξαερισμού που είχε.
Παιδιά, δεν αλλάζω την προστασία του σωστού ρουχισμού με ΤΙΠΟΤΕ! Καλύτερα να ζεσταθείς λίγο παρά να τρώς τα διάφορα έντομα και τα χαλίκια που πετάνε οι ρόδες των αυτοκινήτων με σχετική ταχύτητα (τη δικιά σου + την δικιά τους). Εξάλλου συνηθίζει κανείς.

periklisk
29/06/2004, 12:33
Πάρα πολύ σωστό σε βρίσκω!

Εγώ αγόρασα φόρμα χθες και πάω να την παραλάβω σήμερα!

Εννοείται πως θα τη φοράω σε κάθε εξόρμηση εκτός Αθηνών!

Spazz
29/06/2004, 15:37
επισης να συμπληρωσω πως αν δεν φορας παντελονι κι εχεις διχρονο καιγεται και το ποδαρακι σου στον θαλαμο διαστολης και μετα οδηγας σαν την κυρια σας παιρνω ολους με την μια

kostas16
13/07/2004, 20:27
Γιατί βρε λεβέντες τα χώνετε σ'αυτούς που δεν φοράνε κράνη η φόρμες, η οτιδήποτε άλλο προστατευτικό μέσο όταν καβαλάνε τις μηχανές τους?
Απο σας βγαίνουν οι αναπηρικές συντάξεις, η μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα αν σκοτωθεί κάποιος απ' αυτούς?
Σας λέει τίποτα η λέξη ελευθερία η αυτοδιάθεση, απ'τη στιγμή που δεν εξοθώ σε κίνδυνο το συνάνθρωπό μου άσε με να κάνω λάθος και να το πληρώσω?
Μην μπαίνετε στο τριπάκι που καλιεργούν οι εκάστοτε εξουσίες για να έχουν εργατικά χέρια τα οποία θα τους πληρώνουν κι'από πάνω τα προιόντα που παράγουν οι ίδιοι.
Ναι υπερασπίζομαι όλους αυτούς που δεν φορούν μέσα προστασίας είτε το κάνουν συνηδητά είτε όχι, αν και προσωπικά το φοράω το κράνος στο 80% των διαδρομών μου (για να μην τρώω κλήσεις).

Να'στε καλά

crs-k
14/07/2004, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
Γιατί βρε λεβέντες τα χώνετε σ'αυτούς που δεν φοράνε κράνη η φόρμες, η οτιδήποτε άλλο προστατευτικό μέσο όταν καβαλάνε τις μηχανές τους?
Απο σας βγαίνουν οι αναπηρικές συντάξεις, η μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα αν σκοτωθεί κάποιος απ' αυτούς?
.............



Φιλαρακο ...
Δεν εχεις καταλαβει κατι.
Εισαι μερος και μελος μιας κοινωνιας και εχεις Υποχρεωση να την προστατευεις και να συνεισφερεις.
Τα περι συστηματων και τρυπακιων ειναι κουβεντες ανθρωπων (συνηθως 12χρονων και κατω), που δεν εχουν συνειδητοποιηθει.
Προφανως αν εισουνα εξω απο το "συστημα", θα ειχες απολυτο δικιο!
Ελα ομως που αμα εχεις μια πτωση με 10 χλμ και ανοιξεις το κεφαλι σου, επειδη δεν φοραγες κρανος, θα ερθει ενα πανακριβο ασθενοφορο...
Δεν ειναι του μπαμπα σου φανταζομαι... Το εχω πληρωσει κι εγω οπως το πληρωνεις κι εσυ! Μετα θα σε παει στην εντατικη σε καποιο νοσοκομειο και θα "κοστιζεις", σ' αυτην την κοινωνια που ΔΕΝ την πληρωνεις απο την τσεπη σου, μια περιουσια καθημερινα. Το κρεββατι της εντατικης που εχεις καταλαβει απο μαμακια σου, την ιδια στιγμη μπορει να το χρειαζεται η κορη μου που εχει μια επικινδυνη λοιμωξη. Τι πρεπει να κανω εγω τοτε συμφωνα με το δικο σου σκεπτικο?
Να ερθω και να σε πεταξω εξω? :sick:

Το Κρανος το φορας λοιπον φιλαρακο μου, απο ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ, πρωτα στον εαυτο σου και μετα σε ΟΛΟΥΣ εμας τους υπολοιπους, που απαρτιζουμε την κοινωνια μεσα στην οποια ζεις!


Φιλικα

Χρηστος

pestilence
14/07/2004, 11:43
Να συμπληρώσω ότι όποιος δεν θέλει να σκέφτεται τον εαυτό του ας σκεφτεί τους υπόλοιπους που θα τρέχουν να τον σώσουν και τον πόνο που θα δημιουργήσει σε αυτούς...
Να βάλω και όλας την αρνητική επίπτωση που έχει κάτι τέτοιο σε γονείς άλλων παιδιών (δεν βλέπεις πόσοι χάνονται στον δρόμο κάθε μέρα).
Και αν δεν πείθουν έστω και αυτά τα επιχειρήματα...δεν γουστάρω ρε μεγάλε να κάνω την βόλτα μου και ξαφνικά να δω το κρανίο σου στον δρόμο..δεν γουστάρω να ξενερώσω...για αυτό βάλε το κράνος και άμα δεν γουστάρεις την ζωή σου τράβα βούτα από κάνα γκρεμό μόνος σου να μην σε βλέπει κανείς...

danaos75
14/07/2004, 12:21
kostas16 ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ, ΤΟ ΝΑ ΦΟΡΑΣ 'Η ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΝΑ Ζ Η Σ Ε Ι Σ , ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΙΘΑΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ "Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ".
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΟΥΤΕ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ?????????????????
ΑΥΤΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ..
:rolleyes:
ΚΑΛΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΟ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΑ ΤΟΥΣ??????????
ΚΑΛΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΩΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ ΕΥΡΟ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ??????????????????????????
ΚΑΛΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ ΤΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΕΣΙΜΟ, Ή ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΕ ΧΤΑΠΟΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ??????
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

socos
14/07/2004, 12:25
Έχετε απόλυτο δίκιο ρε παιδιά για το κράνος. Όμως......


μη μου πείτε ότι αντισταθήκατε στον πειρασμό να το βγάλετε
όταν βολτάρατε με χαμηλές ταχύτητες (30-50) σε κάποιους ανηφορικούς επαρχιακούς δρόμους για να αισθανθήτε το αεράκι να σας χαϊδεύει το πρόσωπο. Αυτή την αίσθηση ελευθερίας δε την έχεις όταν το φοράς.

Ξέρω ότι για πολλούς έχω άδικο (και πράγματι έχω αν δεις το θέμα από άποψη ζωής ή θανάτου) όμως... υπάρχει ένα περιθώριο για να πάρεις κάποια ρίσκα κάποια στιγμή για να μπορέσεις και να χαρείς και κάποια άλλα πράγματα.

Άλωστε ρίσκο δεν είναι να οδηγείς δίκυκλο στην Ελλάδα σήμερα!!! Με αυτούς τους δρόμους και αυτήν την οδηγική παιδεία με αυτούς τους σκατοταρίφες. (τους έχω άχτι ρε γαμώτο)

Συνοψίζοντας, νομίζω ότι καμιά φορά κάνει καλό στη ψυχούλα σου να βγάζεις το κράνος.

darkCount
14/07/2004, 12:25
Auto to zhthma me to kranos einai pleon pswmotyri edw mesa.:rolleyes:

Re paidia...entaksei...opoios goustarei foraei to kranaki tou.Kala kanei kai deixnei sebasmo KAI pros ton eyato KAI pros tous dikous tou an8rwpous kai oles aytes tis paparies!
Egw proswpika to foraw PANTA giati etsi niw8w kala. Kai sthn telikh DEN odhgeite to trakteri xwris kranos...dakryzw kai den blepw thn tyfla mou.Isws eimai poly synais8hmatikos...kserw gw?!
Fysika fysika douleuw kai koroideyw ta typakia pou den 8eloun na xalasoun to malli kai ola auta ta gnwsta karagkiozilikia.Mexri ekei omws!:nono:

Ti paparies grafontai wres wres einai allo prama.Den goustarw na dw leei ta myala sou sto dromo kai den me sebesai...kai 8a mou fas th 8esh sthn entatikh kai trixes mallompampakenies!:look:

Kai sto katw katw...pois leei oti an den foras kranos exeis death wish?Poios leei oti an den foras kranos eisai ypaitios gia oti mporei na sou symbei? Poios apafasise kai pote.....oti osoi den forane kranos...den aksizoun san an8rwpoi....oute na tous ftysoume....oute na tous doume xtyphmenous sto dromo?:evil:

Exw dei kefali na anoigei sta 2 san karpouzi meta apo atyxhma....th stigmh pou shkwnetai kyrile o motosykletisths kai bgazei to kranos tou!!!!Ton eswse????OXI!!!! H mhpws ksexname oti einai polemos ekei eksw??Mhpws den 8a ftaiei o pappous me to kouti pou 8a se pathsei?Mhpws den 8a ftaiei h gkomenitsa pou bafetai kai 8a se pathsei?Mhpws ola ta straba tou dromou 8a stamathsoun na yparxoun an baleis kranos?Oxi! E tote ti kollame ekei?

Epilogh tou ka8enos den einai na odhgaei opws niw8ei autos kala?Gia ta aksesouar milaw panta!
Giati an den einai etsi.....tote osoi milate me toso sklhra logia.....apo aurio na forate mpotes!!!! dermatina!!! kranos!!!! korkodeilo plaths!!!! epigonatides!!!! epikalamides!!!!! epiagkwnides!!!!! kai apo 5 kapotes!!!!--3 sto peos kai apo mia sto ka8e arxidi-- giati mporei na trakarete....na ginete kommatia...kai opws 8a kommatiazontai ta arxidia sas...mporei na petaxtei to sperma kai na mpei kala8i sta skelia ths anemelhs kopelitsas pou 8a ka8etai me anoixta ta podia sto pagkaki dipla kai na th gkastrwsete!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Kai paparies gia zestes kai afragkies den tis akouw!Na pate na breite ta lefta kai na ta agorasete ola ayta kai na ta forate breksei,xionisei, kauswnas, el nino kai oti skata telospantwn.

Tote na milate opws milate! Oxi twra...pou bazete ena kranos kai kati trexei sta gyftika!Apokthsate to dikaiwma na krinete bazontas ena kranos?
Gia thn plaka mas na tous douleuoume tous typakous kai tis typisses pou thn blepoun rempeloi....alla mexri ekei!

Gia xalarwste lew egw!! Den einai to kranos h lysh sta panta.Kai epitelous...an exete mia gnwmh eite gia to kranos eite gia otidhpote allo....mporeite na th lete mia xara....alla OXI na nomizete oti mporeite na thn epibalete kiolas!
O ka8enas kanei tis epiloges tou...kai symfwna me aytes zei kai pe8ainei!

Ave:wave2:

danaos75
14/07/2004, 12:57
darkcount ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ:

Kai sto katw katw...pois leei oti an den foras kranos exeis death wish?Poios leei oti an den foras kranos eisai ypaitios gia oti mporei na sou symbei? Poios apafasise kai pote.....oti osoi den forane kranos...den aksizoun san an8rwpoi....oute na tous ftysoume....oute na tous doume xtyphmenous sto dromo?[/QUOTΕ]
ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΓΕΜΑΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΣΟΥ............
ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ????????????:mad:
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ DEATH WISH ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΠΕΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ Η ΗΛΙΘΙΟΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ) Η ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
[QUOTE]Exw dei kefali na anoigei sta 2 san karpouzi meta apo atyxhma....th stigmh pou shkwnetai kyrile o motosykletisths kai bgazei to kranos tou!!!!Ton eswse????OXI!!!! H mhpws ksexname oti einai polemos ekei eksw??Mhpws den 8a ftaiei o pappous me to kouti pou 8a se pathsei?Mhpws den 8a ftaiei h gkomenitsa pou bafetai kai 8a se pathsei?Mhpws ola ta straba tou dromou 8a stamathsoun na yparxoun an baleis kranos?Oxi! E tote ti kollame ekei?
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΦΟΡΟΝΤΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ 100% ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΑΠΛΑ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΕ ΓΕΛΟΙΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ (ΒΛΕΠΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ, ΓΩΝΙΕΣ, ΚΟΥΤΙΑ ΚΤΛ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ.


Epilogh tou ka8enos den einai na odhgaei opws niw8ei autos kala?Gia ta aksesouar milaw panta!
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΝΑ ΟΔΗΓΑΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΥΠΟΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ Λ Ο Γ Ι Κ Α ΟΡΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟΥ ΓΛΥΣΤΡΙΣΕΙ Η ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΣΕΙ ΙΣΟΡΟΠΙΑ, ΔΕΝ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΕΓΚΑΙΡΟΣ Ή ΠΑΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΗΛΙΑΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΤΑ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΑΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΝΩ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΑ ΣΑΝ ΧΑΙΜΑΛΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.



Giati an den einai etsi.....tote osoi milate me toso sklhra logia.....apo aurio na forate mpotes!!!! dermatina!!! kranos!!!! korkodeilo plaths!!!! epigonatides!!!! epikalamides!!!!! epiagkwnides!!!!! kai apo 5 kapotes!!!!--3 sto peos kai apo mia sto ka8e arxidi-- giati mporei na trakarete....na ginete kommatia...kai opws 8a kommatiazontai ta arxidia sas...mporei na petaxtei to sperma kai na mpei kala8i sta skelia ths anemelhs kopelitsas pou 8a ka8etai me anoixta ta podia sto pagkaki dipla kai na th gkastrwsete!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gia xalarwste lew egw!! Den einai to kranos h lysh sta panta.Kai epitelous...an exete mia gnwmh eite gia to kranos eite gia otidhpote allo....mporeite na th lete mia xara....alla OXI na nomizete oti mporeite na thn epibalete kiolas!
ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΠΗΡΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΣΤΟ ΧΩΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΕΙΤΕ ΕΣΕΝΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟΝ, ΟΥΤΕ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΤΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ Ε Π Ε Β Α Λ Ε ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΑ ΟΛΟΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ KOSTAS16 ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΗΤΑΝ ΣΕΒΑΣΤΗ.

sniper
14/07/2004, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkCount

.....
Exw dei kefali na anoigei sta 2 san karpouzi meta apo atyxhma....th stigmh pou shkwnetai kyrile o motosykletisths kai bgazei to kranos tou!!!!Ton eswse????OXI!!!!

......



Φυσικά και δεν τον έσωσε αφού το έβγαλε αμέσως με την μία...

Τώρα για όλα τα άλλα δίκιο έχεις αλλά ο καθένας έχει το ελεύθερο να λέει την άποψή του. Δεν νομίζω ότι όποιος υποστηρίζει σθεναρά την άποψή του την επιβάλλει κιόλας... αλλά λέγε λέγε όλο και περισσότεροι θα πεισθούν να το φορέσουν... και ίσως σωθεί έστω και ένας. :wave2:

crs-k
14/07/2004, 13:05
Φιλε darkCount ...

Πρωτα απ' ολα ξαναδιαβασε αυτα που εγραψες.
Μετα, αν αφαιρεσεις βρισιες και αφορισμους, θα δεις οτι συμφωνεις απολυτα με τους προηγουμενους.
Δεν θα απαντησω τμηματικα (σε θεματα που με θιγουν), αλλα συνολικα, γιατι δεν εχω κανενα σκοπο για Διαμαχη! :)
Λοιπον το θεμα του Κρανους ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ!
Σιγουρα ΔΕΝ ειναι πανακια, αλλα με σπασμενο γονατο, αγκωνα, ακομα και σπονδυλικη στηλη ή και @@ αν το θες :) ΖΕΙΣ! Με σπασμενο κεφαλι ειναι λιγο δυσκολο ...
Δεν μπορεις φαινεται να καταλαβεις οτι η ενταξη (καλη ή κακη) σε ενα συστημα, εκτος απο δικαιωματα και υπηρεσιες σου δημιουργει και υποχρεωσεις!
Γι' αυτο σε ΟΛΑ τα κρατη του πολιτισμενου κοσμου, προσπαθουν να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ την χρηση του ΚΡΑΝΟΥΣ, περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο (Ζωνη ας πουμε)!
Αυτο δεν το κανουν επειδη σε μια διαμαχη σε ενα forum, ετυχε οι πιο πολλοι να λενε οτι ειναι καλο το κρανος...
Υπαρχουν ανθρωποι που αφιερωσαν πανω απο τη μιση ζωη τους σε θρανια, ωστε να σπουδασουν και να μπορουν να κανουν ΣΟΒΑΡΕΣ μελετες για την Ασφαλεια, το ΚΟΣΤΟΣ μιας ανθρωπινης ΖΩΗΣ, τις επιπτωσεις ενος θανατου στην κοινωνια κ.α.
Τωρα αν νομιζεις οτι εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος (κι εγω μεσα), μπορεις με εναν λιβελο αφορισμων να τα καταργησεις ΟΛΑ αυτα, τοτε, τι να πω?
ΔΕΝ ειναι λοιπον επιλογη ΚΑΝΕΝΟΣ να οδηγαει οπως αυτος αισθανεται καλα ...
ΝΑΙ! Εχοντας μεγαλυτερη εμπειρια απο καποιον αλλο, ΠΡΕΠΕΙ να προσπαθησεις με ΟΛΕΣ σου τις ΔΥΝΑΜΕΙΣ, να του "περασεις" (δεν λεω επιβαλεις) αυτη την γνωση ...
Το θεμα του κρανους ΔΕΝ ειναι ενα θεμα πανω στο οποιο μαζευουμε "γνωμες"!
Και επειδη λεμε @@ες, κι εγω, με τις εντατικες κλπ, κι ο καινουργιος φιλος ο pestilence (BTW καλως ηρθες :wave2:), με τα ανοιγμενα κρανια, θα στο θεσω αλλιως το θεμα.
Εισαι αλανθαστος?
Εγω παντως ΟΧΙ!
Γιατι τα παιδια μου πρεπει να εχουν ΔΟΛΟΦΟΝΟ πατερα, επειδη καποια στιγμη ακουμπησα και εριξα με 10 χλμ, ενα παπι (που μπορει αυτο να εκανε τη μαμακια, δεν το εξεταζω αυτο) με καβαλαρη που ΔΕΝ φορουσε κρανος, κι ανοιξε το κεφαλι του???

Οταν επιλεγεις την ελευθερια της μηχανης, αποδεχεσαι ταυτοχρονα και τις υποχρεωσεις που πηγαζουν απο την ελευθερια αυτη!
Δικαιωματα και υποχρεωσεις πανα ΠΑΝΤΑ μαζι, και ποτε δεν επιλεγουμε κατα το δοκουν!

Το θεμα του Κρανους ειναι κοινωνικο!
Πρεπει ΟΛΟΙ να προσπαθησουμε για την "επιβολη" του!
:D :cool:



Φιλικα
Χωρις καμμια διαθεση για διαμαχη ...
Χωρις να εχω ενοχληθει, κι ας αναφερθηκες και σε μενα ...


Χρηστος :wave2:

darkCount
14/07/2004, 13:06
file mou danae....profanws esy DEN diabases olo to keimeno kai apla apantas gia na apanthseis.

Katarxhn DEN exw anti8eth apopsh gia to kranos....OUTE dikaiologw thn mh xrhsh tou!

ALLA ayto pou yposthrizw einai oti einai epilogh tou ka8enos NA ODHGAEI OPWS 8ELEI APO APOPSH EKSOPLISMOU!!!

Twra auta pou lete oti sas epirreazei esas h epilogh tou ka8enos ta 8ewrw apla MPOURDES! Les kai an foraei kranos kapoios kai faei ta moutra tou...kai pesei kai panw sou den 8a se eppireasei e?:wacko:

Kserw poly kala ti eipa kai ta skefthka poly prin ta pw.Anti8eta me kapoious allous pou milane me sklhra logia gia thn tyxh h thn atyxia kapoiou pou 8a xtyphsei epeidh den forouse kranos!

Diabaste ligo kalytera kai katanohste to nohma!

Opws loipon leei o filos mou o Danaos...oles oi gnwmes einai sebastes...alla na prosexoume kai ti leme.Den mporei kaneis na prosbalei thn an8rwpinh yparksh kai thn tyxh ths....aplws epeidh den foraei kapoios kranos!

crs-k
14/07/2004, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από socos
Έχετε απόλυτο δίκιο ρε παιδιά για το κράνος. Όμως......

μη μου πείτε ότι αντισταθήκατε στον πειρασμό να το βγάλετε
όταν βολτάρατε με χαμηλές ταχύτητες (30-50) σε κάποιους ανηφορικούς επαρχιακούς δρόμους για να αισθανθήτε το αεράκι να σας χαϊδεύει το πρόσωπο. Αυτή την αίσθηση ελευθερίας δε την έχεις όταν το φοράς.
.......................



Εχεις ενα δικιο :D
Οταν πιανω το βουνο, δεν περναω τα 50 και απολαμβανω τη διαδρομη και ΟΧΙ το "στροφιλικι"! :cool:

Γι' αυτο το λογο και ΜΟΝΟ ...
Εχω παρει "ανοιγομενο" κρανος! :D

Οχι! ΔΕΝ το βγαζω ΟΥΤΕ εκει που ειναι η τρελλα μου!
Και για εναν αλλο λογο επισης.
Ξερω οτι χαζευοντας το περιβαλλον σε μια διαδρομη ομορφη, εστω και με 30-50, ειναι πολυ πιο ευκολο να κανω το λαθος, απ' οτι με 170 στην εθνικη, που ειμαι προσηλωμενος στην οδηγηση! :winka:
Παιρνω τα ρισκα μου λοιπον, με οση πιο πολυ ασφαλεια μπορω! :lol:
Δεν μου εχει τυχει, και ευχομαι να μη μου τυχει ποτε αυτο το "χαζο" λαθος ....
Ειμαι ομως "ετοιμος απο καιρο" και το περιμενω ... :rotflmao:

darkCount
14/07/2004, 13:35
H proswpikh epi8esh kai prosbolh den einai kai pote den htan skopos mou. An egine xrhsh "sklhrhs" glwssas...egine eskemena gia na katalabete ti lete...kai ti ekfraseis dialegete na xrhsimipoihsete.

Opote xristako...otan 8a pinoume kryes :beer: pareoula 8a analysoume kalytera to 8ema tou kranous...KAI to 8ema ths "epibolhs" se opoidhpote tomea:winka:

Einai poly megalo to 8ema symfwno...alla oi tropoi pou "tekmhriw8hkan" apopeis htan kata th gnwmh mou atyxeis...to ligotero!Balete paaaaaaaaara polla dedomena sth mesh kai den ginetai pleon na syzhth8oun ola auta.

Krataw oti kratousa panta.....FORAW kranos gia thn party mou kai giati EPILEGW na foresw.OXI giati einai koinwnikh mou ypoxrewsh.

Antistoixa as krathsei o ka8enas oti 8elei apo th syzhthsh ayth....kai apo konta...an katsei fash ta leme kalytera:winka:

geia mas:beer:

crs-k
14/07/2004, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkCount
.............
geia mas:beer:


Δεκτη η Προσκληση - Προκλιση! :lol:

:beer: :beer: :beer:

socos
14/07/2004, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εχεις ενα δικιο :D

Παιρνω τα ρισκα μου λοιπον, με οση πιο πολυ ασφαλεια μπορω! :lol:
Δεν μου εχει τυχει, και ευχομαι να μη μου τυχει ποτε αυτο το "χαζο" λαθος ....
Ειμαι ομως "ετοιμος απο καιρο" και το περιμενω ... :rotflmao:

δε μπορείς να πέρνεις ρίσκα μα όση πιο πολύ ασφάλεια μπορείς.
δεν είναι ρίσκα αυτά

Έι ξεκόλα δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι ο μεγάλος ρισκαδόρος ή ο μάγκας οδηγός.
(παπάρια είμαι, εδώ ακόμα μαθαίνω προς στρίβουν)
Απλά κάνω μια βλακεία παραπάνω
που βγάζω το κράνος.
Και το βγάζω συνηδητοποιημένα εκείνα τη στιγμή, ότι δηλαδή είναι επιθυμία μου να το βγάλω, είναι επιθυμία μου να κάνω τη βλακεία για να ευχαριστηθώ κάτι άλλο.

και εγώ ανοιχτό κράνος έχω.

Ναι είσαι καλά και να μην έρθει ποτέ εκείνη η στιγμή που λες ότι "είσαι έτοιμος από καιρό ότι θα έρθει".

crs-k
14/07/2004, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από socos
.....
Ναι είσαι καλά και να μην έρθει ποτέ εκείνη η στιγμή που λες ότι "είσαι έτοιμος από καιρό ότι θα έρθει".


Παντα πρεπει να εισαι ετοιμος!
Και να μην την αρνηθεις!
Σαν τον Αντώνιο του Καβάφη! :)
Πιστευω οτι αξιωθηκα την Αλεξανδρεια ...
Και δεν εχω σκοπο να την προδωσω! :cool:

Και επειδη εχω και καλη διαθεση ...
Και για την περιπτωση που δεν εχει πεσει στην αντιληψη σου ...
Παρε κι αυτο, για να δεις τι ειπε το ποιητη, πριν απο πολλα χρονια! :cool:



Απολείπειν ο θεός Aντώνιον

Σαν έξαφνα, ώρα μεσάνυχτ’, ακουσθεί
αόρατος θίασος να περνά
με μουσικές εξαίσιες, με φωνές—
την τύχη σου που ενδίδει πια, τα έργα σου
που απέτυχαν, τα σχέδια της ζωής σου
που βγήκαν όλα πλάνες, μη ανωφέλετα θρηνήσεις.
Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,
αποχαιρέτα την, την Aλεξάνδρεια που φεύγει.
Προ πάντων να μη γελασθείς, μην πεις πως ήταν
ένα όνειρο, πως απατήθηκεν η ακοή σου·
μάταιες ελπίδες τέτοιες μην καταδεχθείς.
Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,
σαν που ταιριάζει σε που αξιώθηκες μια τέτοια πόλη,
πλησίασε σταθερά προς το παράθυρο,
κι άκουσε με συγκίνησιν, αλλ’ όχι
με των δειλών τα παρακάλια και παράπονα,
ως τελευταία απόλαυση τους ήχους,
τα εξαίσια όργανα του μυστικού θιάσου,
κι αποχαιρέτα την, την Aλεξάνδρεια που χάνεις.

powerphot
14/07/2004, 15:10
.....τελικά αν δημοσιοποιήσουμε αυτό το ποστ, νομίζω ότι όλοι θα ξαπλώνουμε και θα κοιμόμαστε με....κράνος......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Θάνος
14/07/2004, 16:26
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο κράνος αλλά στη γενικότερα βλακώδη και κακή νοοτροπία του Έλληνα που από τη μία δεν γουστάρει να του επιβάλλουν τίποτα, αλλά από την άλλη γκρινιάζει γιατί τίποτα δεν λειτουργεί σωστά.

Εδώ στην Ελλάδα από την πολλή ελευθερία έχουμε καταντήσει αναρχία, όπου ο καθένας αισθάνεται ότι μπορεί δικαιωματικά και στο όνομα της έρημης αυτής δημοκρατίας, να ερμηνεύει το νόμο κατά βούληση και να τον εφαρμόζει όπως και όποτε αυτός γουστάρει.

Το κράνος δεν είναι επιλογή κανενός. Είναι υποχρεωτικό και όποιος δεν γουστάρει να το φοράει δεν θα έπρεπε να καβαλάει μοτοσυκλέτα.

Αλλά στην Ελλάδα ζούμε... όταν ο καθένας μπορεί να παρανομεί χωρίς κανείς να του λέει τίποτα, σιγά σιγά αισθάνεται ότι είναι και δικαίωμα του να το κάνει.

sniper
14/07/2004, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο κράνος αλλά στη γενικότερα βλακώδη και κακή νοοτροπία του Έλληνα που από τη μία δεν γουστάρει να του επιβάλλουν τίποτα, αλλά από την άλλη γκρινιάζει γιατί τίποτα δεν λειτουργεί σωστά.

Εδώ στην Ελλάδα από την πολλή ελευθερία έχουμε καταντήσει αναρχία, όπου ο καθένας αισθάνεται ότι μπορεί δικαιωματικά και στο όνομα της έρημης αυτής δημοκρατίας, να ερμηνεύει το νόμο κατά βούληση και να τον εφαρμόζει όπως και όποτε αυτός γουστάρει.

Το κράνος δεν είναι επιλογή κανενός. Είναι υποχρεωτικό και όποιος δεν γουστάρει να το φοράει δεν θα έπρεπε να καβαλάει μοτοσυκλέτα.

Αλλά στην Ελλάδα ζούμε... όταν ο καθένας μπορεί να παρανομεί χωρίς κανείς να του λέει τίποτα, σιγά σιγά αισθάνεται ότι είναι και δικαίωμα του να το κάνει.

Είναι η λεγόμενη "Μαγκιά"..... :uplate:

Θάνος
14/07/2004, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είναι η λεγόμενη "Μαγκιά"..... :uplate:

Ακριβώς...

kostas16
14/07/2004, 20:06
Διατηρώ το δικαίωμά μου να διαφωνώ απ'τη στιγμή που οι περισσότεροι συνομιλητές μου δεν με κατάλαβαν.
Αλλά ας το αναλύσουμε λίγο περισσότερο.
1.Οι αντιρήσεις επικεντρώθηκαν στο οικονομικό κόστος και στο ηθικό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Αν και τις δύο τις θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικές σας διαβεβαιώ οτι όποιο σοβαρό ατύχημα και να πάθετε, παρότι θεωρητικά σας καλύπτει κάποια ασφάλεια, θα ξεπουληθήτε για να αναρρώσετε αξιοπρεπώς παρ'ότι πληρώνετε χρόνια την κάλυψη.
Αυτό ισχύει και για τον πολιτισμένο αλλά και απολίτιστο κόσμο που αναφέρθηκε, όχι μόνο στην Ελλάδα.
Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα και ποτέ δεν με κάλυψαν σε οποιαδήποτε ατυχία, η να το θέσω διαφορετικά η απόσβεση είναι λιγότερη του 20%.
Το ηθικό τώρα είναι απλά θέμα παιδείας και είναι πολύ δύσκολο να πείσεις ανθρώπους που γαλουχήθηκαν με τις τρέχουσες ιδέες περι δημοκρατίας η οικογένειας, οτι π.χ. δημοκρατία δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο κλπ.κλπ.(εδώ χρειάζονται πολλές σελίδες συζήτησης).
2.Εκείνο που πραγματικά με κάνει καχύποπτο στις βίαιες παρενέσεις κάποιων (όποιος δεν φορά κράνος είναι ηλίθιος κλπ.) είναι οτι το κράνος είναι μια πολύ φρέσκια ιστορία-νόμος (άντε 20-30 χρονών) η οποία σαφώς και θα επιβληθεί στην κοινωνία.
Στο εγγύς μέλλον όμως θα αντιμετωπίσουμε σίγουρα νέους περιορισμούς οι οποίοι ήδη διαφαίνονται και ακούγονταν γελοίοι λίγα χρόνια πρίν, όπως και το κράνος στη μοτοσυκλέτα 50 χρόνια πριν.
Προσοχή λοιπόν καλό είναι να δεχόμαστε τους νόμους αλλά όχι ανενδοίαστα και χωρίς να τους αναλύουμε, εξάλου και το να κυκλοφορεί κάποιος πεζός στους δρόμους η και στο μπάνιο του σπιτιού του εγγυμονεί κινδύνους και οι περιορισμοί που έχουν θεσπισθεί είναι ήδη πολλοί.
3.Όσο για το θέμα του θανάτου από ατύχημα με μοτο χωρίς κράνος (εκεί επικεντρώνουν πολλοί) πέραν των φιλοσοφικών προεκτάσεων του θέματος (εκεί χρειάζεται άλλου είδους παιδεία), σκεφθείτε πως θα ήταν να ζήτε σε έναν κόσμο όπου κανείς δεν πεθαίνει, μόνον γεννιέται....ωραία εικόνα ε..και όμως και τα ατυχήματα είναι απαραίτητα.
ΥΓ. Συγνώμη ίσως να το παρατράβηξα για πολλούς, αλλά έτσι είναι η ελεύθερη έκφραση απόψεων και σίγουρα δεν θεωρώ κότες λειράτες η βλάκες όσους φορούν κράνος, απλά αναλύω αυτά που βλέπω σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις μου και τίποτα παραπάνω.

Νά'στε πάντα καλά

Θάνος
14/07/2004, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
Διατηρώ το δικαίωμά μου να διαφωνώ απ'τη στιγμή που οι περισσότεροι συνομιλητές μου δεν με κατάλαβαν.
Αλλά ας το αναλύσουμε λίγο περισσότερο.
1.Οι αντιρήσεις επικεντρώθηκαν στο οικονομικό κόστος και στο ηθικό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Αν και τις δύο τις θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικές σας διαβεβαιώ οτι όποιο σοβαρό ατύχημα και να πάθετε, παρότι θεωρητικά σας καλύπτει κάποια ασφάλεια, θα ξεπουληθήτε για να αναρρώσετε αξιοπρεπώς παρ'ότι πληρώνετε χρόνια την κάλυψη.
Αυτό ισχύει και για τον πολιτισμένο αλλά και απολίτιστο κόσμο που αναφέρθηκε, όχι μόνο στην Ελλάδα.
Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα και ποτέ δεν με κάλυψαν σε οποιαδήποτε ατυχία, η να το θέσω διαφορετικά η απόσβεση είναι λιγότερη του 20%.
Το ηθικό τώρα είναι απλά θέμα παιδείας και είναι πολύ δύσκολο να πείσεις ανθρώπους που γαλουχήθηκαν με τις τρέχουσες ιδέες περι δημοκρατίας η οικογένειας, οτι π.χ. δημοκρατία δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο κλπ.κλπ.(εδώ χρειάζονται πολλές σελίδες συζήτησης).
2.Εκείνο που πραγματικά με κάνει καχύποπτο στις βίαιες παρενέσεις κάποιων (όποιος δεν φορά κράνος είναι ηλίθιος κλπ.) είναι οτι το κράνος είναι μια πολύ φρέσκια ιστορία-νόμος (άντε 20-30 χρονών) η οποία σαφώς και θα επιβληθεί στην κοινωνία.
Στο εγγύς μέλλον όμως θα αντιμετωπίσουμε σίγουρα νέους περιορισμούς οι οποίοι ήδη διαφαίνονται και ακούγονταν γελοίοι λίγα χρόνια πρίν, όπως και το κράνος στη μοτοσυκλέτα 50 χρόνια πριν.
Προσοχή λοιπόν καλό είναι να δεχόμαστε τους νόμους αλλά όχι ανενδοίαστα και χωρίς να τους αναλύουμε, εξάλου και το να κυκλοφορεί κάποιος πεζός στους δρόμους η και στο μπάνιο του σπιτιού του εγγυμονεί κινδύνους και οι περιορισμοί που έχουν θεσπισθεί είναι ήδη πολλοί.
3.Όσο για το θέμα του θανάτου από ατύχημα με μοτο χωρίς κράνος (εκεί επικεντρώνουν πολλοί) πέραν των φιλοσοφικών προεκτάσεων του θέματος (εκεί χρειάζεται άλλου είδους παιδεία), σκεφθείτε πως θα ήταν να ζήτε σε έναν κόσμο όπου κανείς δεν πεθαίνει, μόνον γεννιέται....ωραία εικόνα ε..και όμως και τα ατυχήματα είναι απαραίτητα.
ΥΓ. Συγνώμη ίσως να το παρατράβηξα για πολλούς, αλλά έτσι είναι η ελεύθερη έκφραση απόψεων και σίγουρα δεν θεωρώ κότες λειράτες η βλάκες όσους φορούν κράνος, απλά αναλύω αυτά που βλέπω σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις μου και τίποτα παραπάνω.

Νά'στε πάντα καλά

1. Δηλαδή επειδή το κράτος με αναγκάζει να πληρώνω νταβατζιλίκι ασφάλεια χωρίς αντίκρισμα, εγώ θα το τιμωρήσω κυκλοφορώντας χωρίς κράνος; Κάπου τον έχασα τον παραλληλισμό.

2. Πολλές φρέσκιες ιστορίες σώζουν και θα σώζουν ζωές. Προς τι η καχυποψία; Όσο για τους νόμους... νομίζω ότι τους περισσότερους δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους κρίνουμε με ασφάλεια καταλήγοντας σε ένα σωστό συμπέρασμα για τη χρησιμότητα τους.

ίσως στο σημείο αυτό θα έπρεπε για μοναδική φορά να επικαλεστούμε τη δημοκρατία που κατά τα άλλα και όπου μας βολεύει την κάνουμε γλυφιτζούρι και να πούμε ότι αφού εμείς τόσα χρόνια επιλέγουμε κάποιους πιο ειδικούς από εμάς να μας κυβερνάνε, θα πρέπει κάποτε να τους εμπιστευθούμε... Τουλάχιστον σε θέματα που δεν κρύβουν κάποια σκοπιμότητα όπως αυτό...

3. Νομίζω ότι η φύση έχει προβλέψει πολύ πριν την εμφάνιση της μοτοσυκλέτας ώστε οι θάνατοι από φυσικά αίτια, αρρώστιες και πολέμους να είναι αρκετοί για να τηρηθούν οι ισορροπίες στον πλανήτη. Δεν θα αλλάξει το ποσοστό αν προστεθούν και ορισμένοι θάνατοι από βλακεία.

crs-k
14/07/2004, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
.............
1.Οι αντιρήσεις επικεντρώθηκαν στο οικονομικό κόστος και στο ηθικό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Αν και τις δύο τις θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικές σας διαβεβαιώ οτι όποιο σοβαρό ατύχημα και να πάθετε, παρότι θεωρητικά σας καλύπτει κάποια ασφάλεια, θα ξεπουληθήτε για να αναρρώσετε αξιοπρεπώς παρ'ότι πληρώνετε χρόνια την κάλυψη.
Αυτό ισχύει και για τον πολιτισμένο αλλά και απολίτιστο κόσμο που αναφέρθηκε, όχι μόνο στην Ελλάδα.
Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα και ποτέ δεν με κάλυψαν σε οποιαδήποτε ατυχία, η να το θέσω διαφορετικά η απόσβεση είναι λιγότερη του 20%.

Το κοστος για να σωθει μια ανθρωπινη ζωη, ειναι υπερβολικα μεγαλο. Αυτο βεβαια συμβαινει γιατι η ιδια η ανθρωπινη ζωη εχει τεραστιο κοστος για την κοινωνια και ΔΕΝ θελει να την χασει!
Αν πας χωρις καμμια ασφαλεια (στο Ωνασειο π.χ. που γνωριζω), το κρεβατι στην εντατικη στο χρεωνουν 5000 Ευρω την ημερα!!! Επειδη μιλαμε για εντατικη, σε ενα αλλο νοσοκομειο αντε να ειναι λιιιιγο λιγοτερο!
Οπως καταλαβαινεις με ενα ατυχημα σου εχεις αποσβεσει την ασφαλεια που πληρωνες και θα πληρωνεις!


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

Το ηθικό τώρα είναι απλά θέμα παιδείας και είναι πολύ δύσκολο να πείσεις ανθρώπους που γαλουχήθηκαν με τις τρέχουσες ιδέες περι δημοκρατίας η οικογένειας, οτι π.χ. δημοκρατία δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο κλπ.κλπ.(εδώ χρειάζονται πολλές σελίδες συζήτησης).

Αν η λεξη "δημοκρατια" σου ειναι συννωνυμη με τη λεξη "ασυδοσια", τοτε ναι, εχεις δικιο ... ΔΕΝ υπαρχει δημοκρατια πια!


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

2.Εκείνο που πραγματικά με κάνει καχύποπτο στις βίαιες παρενέσεις κάποιων (όποιος δεν φορά κράνος είναι ηλίθιος κλπ.) είναι οτι το κράνος είναι μια πολύ φρέσκια ιστορία-νόμος (άντε 20-30 χρονών) η οποία σαφώς και θα επιβληθεί στην κοινωνία.
Στο εγγύς μέλλον όμως θα αντιμετωπίσουμε σίγουρα νέους περιορισμούς οι οποίοι ήδη διαφαίνονται και ακούγονταν γελοίοι λίγα χρόνια πρίν, όπως και το κράνος στη μοτοσυκλέτα 50 χρόνια πριν.
Προσοχή λοιπόν καλό είναι να δεχόμαστε τους νόμους αλλά όχι ανενδοίαστα και χωρίς να τους αναλύουμε, εξάλου και το να κυκλοφορεί κάποιος πεζός στους δρόμους η και στο μπάνιο του σπιτιού του εγγυμονεί κινδύνους και οι περιορισμοί που έχουν θεσπισθεί είναι ήδη πολλοί.

Υβρεις μπορουν πιθανον να υπαρξουν σε καποιο foroum, βια δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να υπαρξει ... :uplate:
Αυτο που μαλλον δεν εχεις καταλαβει, ειναι οτι ΔΕΝ υπερασπιζεται κανεις τον ΝΟΜΟ!!! ΔΕΝ επρεπε, για μενα, ουτε καν να ΥΠΑΡΧΕΙ νομος, για κατι που ειναι μια αυτονοητη υποχρεωση απεναντι στην κοινωνια που ζει ο καθενας, που την αναλαμβανει αυτοματα με την αγορα της μηχανης του!!!
Η μηχανες (οι περισσοτερες) σβηνουν αν με το σταντ κατω βαλεις ταχυτητα. Αν ας πουμε εσβηναν οταν ο αναβατης εβγαζε το κρανος, δεν θα την αγοραζες?



Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

3.Όσο για το θέμα του θανάτου από ατύχημα με μοτο χωρίς κράνος (εκεί επικεντρώνουν πολλοί) πέραν των φιλοσοφικών προεκτάσεων του θέματος (εκεί χρειάζεται άλλου είδους παιδεία), σκεφθείτε πως θα ήταν να ζήτε σε έναν κόσμο όπου κανείς δεν πεθαίνει, μόνον γεννιέται....ωραία εικόνα ε..και όμως και τα ατυχήματα είναι απαραίτητα.

Δηλαδη?
Ευχως που υπαρχουν κι οι μηχανες και σκοτωνομαστε, γιατι αλλιως θα ειχαμε πλυμηρησει???
Ο θανατος ειναι μεσα στη φυση ολων των ζωντανων οργανισμων, παραλληλα με την γεννηση. Δεν μπορω να φανταστω λοιπον κατι τετοιο που λες, γιατι για μενα αυτα τα δυο ειναι αλληλενδετα ...
Δεν με φοβιζει που λες ο θανατος, μιας και εχω αποδεχτει το "ειδος" μου, αλλα οπως ΟΛΑ τα "ειδη" σ' αυτον τον πλανητη, με ενοχλει ο ΒΙΑΙΟΣ θανατος. Για τον λογο αυτο συχαινομαι και το "σπορ" που ονομαζεται "κυνηγι", ειτε αυτο ειναι ζωων, ειτε ανθρωπων ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

ΥΓ. Συγνώμη ίσως να το παρατράβηξα για πολλούς, αλλά έτσι είναι η ελεύθερη έκφραση απόψεων και σίγουρα δεν θεωρώ κότες λειράτες η βλάκες όσους φορούν κράνος, απλά αναλύω αυτά που βλέπω σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις μου και τίποτα παραπάνω.

Νά'στε πάντα καλά


Καθε μερα κανω 70 χλμ πηγαινε - ελα στη δουλεια, ταξιδευοντας τα περισσοτερα απο αυτα με μεσο ορο τα 170! Τωρα αν ειμαι κοτα λυρατη επειδη ταυτοχρονα φοραω και κρανος, και ενω ξερω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι σε αυτες τις ταχυτητες ΔΕΝ προκειτε να με σωσει ....
Δεν ειπα οτι το ειπες, απλως το σκεφτηκες .... :lol:

Ολη φασαρια γινεται για να εισαι και εσυ παντα καλα! :wave2:




Φιλικα


Χρηστος

kostas16
14/07/2004, 21:22
1. Δηλαδή επειδή το κράτος με αναγκάζει να πληρώνω νταβατζιλίκι ασφάλεια χωρίς αντίκρισμα, εγώ θα το τιμωρήσω κυκλοφορώντας χωρίς κράνος; Κάπου τον έχασα τον παραλληλισμό.

Φυσικά και έχασες τον παραλληλισμό διότι δεν υπάρχει, δεν μιλάω για τιμωρία, μόνο για ελεύθερη επιλογή.

2. Πολλές φρέσκιες ιστορίες σώζουν και θα σώζουν ζωές. Προς τι η καχυποψία; Όσο για τους νόμους... νομίζω ότι τους περισσότερους δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους κρίνουμε με ασφάλεια καταλήγοντας σε ένα σωστό συμπέρασμα για τη χρησιμότητα τους.

ίσως στο σημείο αυτό θα έπρεπε για μοναδική φορά να επικαλεστούμε τη δημοκρατία που κατά τα άλλα και όπου μας βολεύει την κάνουμε γλυφιτζούρι και να πούμε ότι αφού εμείς τόσα χρόνια επιλέγουμε κάποιους πιο ειδικούς από εμάς να μας κυβερνάνε, θα πρέπει κάποτε να τους εμπιστευθούμε... Τουλάχιστον σε θέματα που δεν κρύβουν κάποια σκοπιμότητα όπως αυτό...

Για τη σκοπιμότητα επιμένω, για τους νόμους έχεις δίκιο εφόσον δεν μπορείς να τους φτιάξεις συμμετέχοντας τα υπόλοιπα είναι περιττά, για τις φρέσκιες ιστορίες σε παραπέμπω στις παλαιότερες (η ιστορία επαναλαμβάνεται)

3. Νομίζω ότι η φύση έχει προβλέψει πολύ πριν την εμφάνιση της μοτοσυκλέτας ώστε οι θάνατοι από φυσικά αίτια, αρρώστιες και πολέμους να είναι αρκετοί για να τηρηθούν οι ισορροπίες στον πλανήτη. Δεν θα αλλάξει το ποσοστό αν προστεθούν και ορισμένοι θάνατοι από βλακεία.

Αφού είναι έτσι, γιατι το μεγαλύτερο πρόβλημα της υδρογείου είναι ο υπερπληθυσμός, μόλις πριν 100 χρόνια ο πλανήτης έγραφε 2 δισ, που σήμερα έχει μόνο η Κίνα.
Ακόμα κι'αν δεν είναι έτσι άσε με να πεθάνω από τη δικιά μου βλακία και όχι κάποιου άλλου.

Γειά σου φίλε

crs-k
14/07/2004, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
..........
Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα
.........


Αληθεια ρε Kostas16 ...
Επειδη ενσημα μπορεις να κολλησεις απο τα δεκαξι ...
Εισαι αληθεια πανω απο 58?

Απο περιεργεια ρωταω ... :cool:

Θάνος
14/07/2004, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
1. Δηλαδή επειδή το κράτος με αναγκάζει να πληρώνω νταβατζιλίκι ασφάλεια χωρίς αντίκρισμα, εγώ θα το τιμωρήσω κυκλοφορώντας χωρίς κράνος; Κάπου τον έχασα τον παραλληλισμό.

Φυσικά και έχασες τον παραλληλισμό διότι δεν υπάρχει, δεν μιλάω για τιμωρία, μόνο για ελεύθερη επιλογή.

2. Πολλές φρέσκιες ιστορίες σώζουν και θα σώζουν ζωές. Προς τι η καχυποψία; Όσο για τους νόμους... νομίζω ότι τους περισσότερους δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους κρίνουμε με ασφάλεια καταλήγοντας σε ένα σωστό συμπέρασμα για τη χρησιμότητα τους.

ίσως στο σημείο αυτό θα έπρεπε για μοναδική φορά να επικαλεστούμε τη δημοκρατία που κατά τα άλλα και όπου μας βολεύει την κάνουμε γλυφιτζούρι και να πούμε ότι αφού εμείς τόσα χρόνια επιλέγουμε κάποιους πιο ειδικούς από εμάς να μας κυβερνάνε, θα πρέπει κάποτε να τους εμπιστευθούμε... Τουλάχιστον σε θέματα που δεν κρύβουν κάποια σκοπιμότητα όπως αυτό...

Για τη σκοπιμότητα επιμένω, για τους νόμους έχεις δίκιο εφόσον δεν μπορείς να τους φτιάξεις συμμετέχοντας τα υπόλοιπα είναι περιττά, για τις φρέσκιες ιστορίες σε παραπέμπω στις παλαιότερες (η ιστορία επαναλαμβάνεται)

3. Νομίζω ότι η φύση έχει προβλέψει πολύ πριν την εμφάνιση της μοτοσυκλέτας ώστε οι θάνατοι από φυσικά αίτια, αρρώστιες και πολέμους να είναι αρκετοί για να τηρηθούν οι ισορροπίες στον πλανήτη. Δεν θα αλλάξει το ποσοστό αν προστεθούν και ορισμένοι θάνατοι από βλακεία.

Αφού είναι έτσι, γιατι το μεγαλύτερο πρόβλημα της υδρογείου είναι ο υπερπληθυσμός, μόλις πριν 100 χρόνια ο πλανήτης έγραφε 2 δισ, που σήμερα έχει μόνο η Κίνα.
Ακόμα κι'αν δεν είναι έτσι άσε με να πεθάνω από τη δικιά μου βλακία και όχι κάποιου άλλου.

Γειά σου φίλε

Επειδή κινδυνεύουμε να φύγουμε από το θέμα και να το γενικεύσουμε θα απαντήσω μόνο όπου έχω ένσταση και εν συντομία.

1. Ναι στις ελεύθερες επιλογές αλλά στα όρια του επιτρεπτού..

3. Ίσως είναι αυτή η προδιαγεγραμμένη πορεία της ανθρωπότητας τι να πω... :D Μπορεί να οδεύουμε προς τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο... Σίγουρα όμως οι θάνατοι από ατυχήματα δεν αποτελούν μετρήσιμο μέγεθος!


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
Ακόμα κι'αν δεν είναι έτσι άσε με να πεθάνω από τη δικιά μου βλακία και όχι κάποιου άλλου.

Καλό αυτό... αλλά δεν εφαρμόζεται παντού!

:wave2:

kostas16
14/07/2004, 21:36
Γιά τον crs-k

Φίλε Χρήστο απλά δεν θέλεις να καταλάβεις (αποδεχθείς) τι γράφω και την ελευθερία μου να τα γράφω, δεν δέχομαι οτι δεν καταλαβαίνεις.

Θα συνεχίσω να είμαι καλά και χωρίς το κράνος, όσο για την κότα άλλοι τη χρησιμοποίησαν, διάβασε καλύτερα τα γραπτά.

kostas16
14/07/2004, 21:48
Χρήστο εγώ για τους γυιούς μου πληρώνω από τη μέρα που γεννήθηκαν και 9 μήνες πριν διάφορες εισφορές.
Ακόμα και κάποιος που δεν εργάζετε πληρώνει φόρους μεχρι και στην αγορα ειδων πρώτης ανάγκης.

Για την απορία΄, ε δε με πήραν και τα χρόνια μόνο 42

crs-k
15/07/2004, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
Γιά τον crs-k

Φίλε Χρήστο απλά δεν θέλεις να καταλάβεις (αποδεχθείς) τι γράφω και την ελευθερία μου να τα γράφω, δεν δέχομαι οτι δεν καταλαβαίνεις.

Θα συνεχίσω να είμαι καλά και χωρίς το κράνος, όσο για την κότα άλλοι τη χρησιμοποίησαν, διάβασε καλύτερα τα γραπτά.

Εγω εκανα τον κοπο να απαντησω αναλυτικα σε καθε μια παραγραφο σου, για να σου δειξω οτι καταλαβα πολυ καλα τι γραφεις.
Ενω εσυ δεν κανεις κατι αντιστοιχο.
Φυσικα και εχει ο καθενας ελευθερια να γραφει οτι θελει, δεν ειπε καποιος το αντιθετο ...
Οσο για την κοτα ...
Μη φοβασε δεν παρεξηγιεμαι απο κατι τετοια, κι ας εχω προσεξει, με τα μεχρι τωρα posts μου να μην θιξω κανενα ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

Χρήστο εγώ για τους γυιούς μου πληρώνω από τη μέρα που γεννήθηκαν και 9 μήνες πριν διάφορες εισφορές.
Ακόμα και κάποιος που δεν εργάζετε πληρώνει φόρους μεχρι και στην αγορα ειδων πρώτης ανάγκης.

Για την απορία΄, ε δε με πήραν και τα χρόνια μόνο 42

Ειπες οτι πληρωνες για 42 χρονια και μου φανηκε λιγο υπερβολικο ... :D :cool:

PALADIN
15/07/2004, 09:03
na po kai go ......o kaliteros tropos gia na se proseksoun sto dromo..sta fanaria oi dipla...ta koritsakia einai o eksis..kai to paratirisa apo 1o xeri....

Forao kranos, moufan diatrito kalokairino me prostasies kai krokodeilo kai gantia...na deis gia pote se xazeuei o kosmos...

FTOU SOU matia mou sigoura tha lene....apo tin alli pali....isos lene (re ti ne toutos??)

opos kai na xei..travaei vlemata

ARA: gia na kanete entiposi....panta kranos!

MIKE_16V
15/07/2004, 10:14
Θα συμφωνησω με τον Palladin.

εντουραδικο κρανος...και μια μασκα με 3-d με γραφικα!!!!

Γινετε να μην σε κοιταξουν στο φαναρι:nono:

dir
15/07/2004, 11:32
Χμμμμμ....

120ΚΒ κειμένου και ελαφρύ "πάτημα" της διαλεκτικής στο λαιμό.
Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι χάρηκα που είδα επιτέλους την περίφημη κότα να γράφεται σωστά και όχι σαν επιθετικό προσδιορισμό του οργάνου του Απόλλωνα :)

Παλληκάρια, όσο χώρο και να καταναλώσουμε από το forum ανταλλάσσοντας απόψεις πάνω σ' αυτό το θέμα ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει και η υπερβολή. Ας μην ξεχνάμε και αυτό τον -συχωρεμένο πιά, όχι από ατύχημα, απλά από ηλικία- άγγλο μοτοσυκλετιστή που κυκλοφορούσε 40 χρόνια χωρίς κράνος επειδή θεωρούσε ότι η πολιτεία περιόριζε τις επιλογές του και την ελευθερία του.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται ΚΑΜΜΙΑ κοινωνιολογική ή φιλοσοφική επέκταση. Είναι πάρα πολύ απλό: Η κεφάλα μας είναι ΠΟΛΥ πιό μαλακή από τον δρόμο. Τελεία και παύλα. Δεν υπάρχει καμμία διάθεση για χώσιμο σε οποιονδήποτε και δεν χρειάζεται να γράφουμε υπό επίδραση πλεονάζουσας τεστοστερόνης. Στους δρόμους της Πατρίδας πρέπει να οδηγούμε συνεχώς σε άμυνα και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καλύτερη για την κεφάλα μας από το κράνος.

crs-k
15/07/2004, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dir
Χμμμμμ....

120ΚΒ κειμένου και ελαφρύ "πάτημα" της διαλεκτικής στο λαιμό.

.........



Ισως να εχεις ενα δικιο αδελφε ... :rolleyes:

Ισως κι εγω να μην επρεπε να εμπλακω σε μια "τετοια" συζητηση και με "τετοια" επιχειρηματα.
Συνηθως ΔΕΝ κανω τετοια λαθη.
Δεν συζηταω με τον Χιτλερ για την δημοκρατια!
Δεν συζηταω με τον κυνηγο για την Φυση!

Αν καποιος μπλεχτει σε τετοιες συζητησεις, αναγκαστικα θα βγαλει "κορωνες", που δεν ειναι σωστος τροπος συζητησης, γιατι καπου θα τον "πνιγει" το δικιο, που λεν και στο χωριο μου, και θα καταντησει ψιλογραφικος ... :D
Εξ' αλλου για να συζητησεις, πρεπει να υπαρχουν "ανοιχτα" μυαλα (οχι μορφωμενα υποχρεωτικα) και "σοβαρα" επιχειρηματα.
Το κυριοτερο βεβαια ειναι, το να εισαι ετοιμος να πειστεις απο τα τυχον πιο βασιμα επιχειρηματα του αλλου.

Δηλωνω λοιπον ευθαρσως και εν γνωσει των συνεπιων του νομου ...

Οτι εγω προσωπικα, ΔΕΝ ξανασυζητω για το αν πρεπει να φοραμε Κρανος!

:cool: :wave2:

dir
15/07/2004, 12:27
Αααααυτό ήθελα να πώ!
Απλά, δεν υπάρχει θέμα για συζήτηση αφού δεν υπάρχει παρά μόνο μία κατάληξη, ούτε διαφορετικά αποτελέσματα από διαφορετικές προσωπικές επιλογές! Ούτε υπάρχει λόγος να αναφέρεις για εσωτερικές επιταχύνσεις της εγκεφαλικής μάζας που θα σε σκοτώσουν ούτως ή άλλως αν φοράς καθήκι και όχι κράνος με προδιαγραφές, ακόμη και αν δεν έχεις ούτε ένα εξωτερικό γδάρσιμο.

Όποια τέλος παντων επιλογή και να κάνουν οι προλαλήσαντες, τους εύχομαι ολόψυχα να μην ανακαλύψουν ποτέ το πόσο λάθος έχουν... Έχω χάσει φιλαράκι έτσι, με 50 γαμημένα χιλιόμετρα και θέλω να γινόμαστε ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΒΡΕ ΣΕΙΣ!!!

danaos75
15/07/2004, 16:04
ΜΑΓΚΕΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΗΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΑΜ****ΜΕ. ΦΙΛΕ CRS-K ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ FORUM ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ "ΧΙΤΛΕΡ" ΚΑΙ "ΚΥΝΗΓΟΙ". :)
ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΑΘΑΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ. DARKCOUNT ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΜΙΑΣ ΦΙΛΙΚΗΣ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ. :cool:
ΦΟΡΑΤΕ, ΔΕΝ ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΟΣ, ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΚΕΙ ΕΞΩ!

:smokin:

crs-k
16/07/2004, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
.........
ΦΙΛΕ CRS-K ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ FORUM ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ "ΧΙΤΛΕΡ" ΚΑΙ "ΚΥΝΗΓΟΙ". :)
.........


Χαλαστηκα ρε Δαναε ...
Βγηκα λιγο απο τα ορια μου και αισθανθηκα ακλαμας!

Για οτι αλλο θες να μιλησουμε!
Για στολες, για γαντια, για μποτες ...
Δια κρανος ομως ΔΕΝ μιλαω! :nono:

:wave2:

tsoukas77
16/07/2004, 22:36
Σε μια ιδανικη κοινωνια,με ωριμους πολιτες,δεν θα υπηρχαν νομοι.Θα ηξερε ο καθενας τα ορια του και δεν θα χρειαζοταν να επιβληθει νομος για να μην παραβιασει καποιος την ελευθερια του αλλου.

Οσον αφορα το κρανος,ειμαι εναντιον της υποχρεωτικης χρησης του.Σαφως και αναγνωριζω τα πλεονεκτηματα της χρησης του,αλλα απο την στιγμη που δεν παραβιαζω τα δικαιωματα αλλου πολιτη,ειναι δικαιωμα μου να μπορω να επιλεξω.Οσον αφορα το θεμα ασφαλισης και νοσηλειας και της επιβαρυνσης του κρατους απο πιθανο δικο μου ατυχημα,ειναι αστειο.Με την ιδια λογικη,πρεπει να απαγορευθει το αλκοολ παντου,το καπνισμα,τα φαγητα με πολλα λιπη,να επιβληθει το βαρυ ντυσιμο τον χειμωνα για να μην κρυωνουμε κτλ.

Τελος,καλως σας βρηκα...

crs-k
17/07/2004, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Σε μια ιδανικη κοινωνια,με ωριμους πολιτες,δεν θα υπηρχαν νομοι.Θα ηξερε ο καθενας τα ορια του και δεν θα χρειαζοταν να επιβληθει νομος για να μην παραβιασει καποιος την ελευθερια του αλλου.

Οσον αφορα το κρανος,ειμαι εναντιον της υποχρεωτικης χρησης του.Σαφως και αναγνωριζω τα πλεονεκτηματα της χρησης του,αλλα απο την στιγμη που δεν παραβιαζω τα δικαιωματα αλλου πολιτη,ειναι δικαιωμα μου να μπορω να επιλεξω.Οσον αφορα το θεμα ασφαλισης και νοσηλειας και της επιβαρυνσης του κρατους απο πιθανο δικο μου ατυχημα,ειναι αστειο.Με την ιδια λογικη,πρεπει να απαγορευθει το αλκοολ παντου,το καπνισμα,τα φαγητα με πολλα λιπη,να επιβληθει το βαρυ ντυσιμο τον χειμωνα για να μην κρυωνουμε κτλ.

Τελος,καλως σας βρηκα...


Καλως ηρθες! :wave2:

Σε καποιο αλλο ποστ, με αλλο θεμα, ελπιζω να πουμε περισσοτερα! :cool: :smokin: