PDA

View Full Version : Σύμπτυξη ύλης στα σχολεία - γελοιογραφία γ$#%$η!!



da_z_bro
31/10/2006, 13:08
Μέσα στο κλίμα των ημερών


67456

Electra
31/10/2006, 13:16
:lol: :lol:

Θα πήξετεεεεεεε μαθητούδια! (ειδικά εσείς που το παίζετε πρωτοστάτες και επαναστάτες χωρίς αιτία. Να σας χαίρονται οι γονείς σας που σας πληρώνουν)

Διάβασα πριν λίγο καιρό ένα Blog από μαθήτρια Λυκείου:
"Λυπάμαι που σας σταμάτησαν τη κατάληψη, εύχομαι να το ξανακλείσετε. Αν δεν αγωνιζόμασταν δε θα δουλεύαμε 8 ώρες αλλά 18"

ΑΡΑΞΤΕ λοιπόν όλοι. Θα παλέψουν τα 15-18χρονα παλικάρια για τα δικαιώματά μας!!!




(Sorry, θα chill out κι εγώ τώρα)
:beer:

latris mixanis
31/10/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από da_z_bro
Μέσα στο κλίμα των ημερών

:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

megatim
31/10/2006, 13:21
Το αστείο είναι πως και σύμπτυξη να μη γίνει, πάλι το ίδιο μπερδεμένα θα τα ξέρουν οι μαθητές μόλις τελειώσουν την τάξη. Εδώ οι "καθηγητές" δεν τα ξέρουν καλά καλά. Αλλά τους μαθητές τους βαθμολογούν. Οι καθηγητές όμως είναι υπεράνω κριτικής. Αντε μην τα πάρουν και κάνουν καμιά απεργία. Τι είπατε; Κάνουν ήδη;

:a06:

o_gavros
31/10/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
:lol: :lol:

Θα πήξετεεεεεεε μαθητούδια! (ειδικά εσείς που το παίζετε πρωτοστάτες και επαναστάτες χωρίς αιτία. Να σας χαίρονται οι γονείς σας που σας πληρώνουν)

Διάβασα πριν λίγο καιρό ένα Blog από μαθήτρια Λυκείου:
"Λυπάμαι που σας σταμάτησαν τη κατάληψη, εύχομαι να το ξανακλείσετε. Αν δεν αγωνιζόμασταν δε θα δουλεύαμε 8 ώρες αλλά 18"

ΑΡΑΞΤΕ λοιπόν όλοι. Θα παλέψουν τα 15-18χρονα παλικάρια για τα δικαιώματά μας!!!



(Sorry, θα chill out κι εγώ τώρα)
:beer:

συμπάθα με,αλλά σου είπε κανείς ότι οι μαθητές (έστω και αυτά τα βουτυρόπαιδα με τα πολλά λεφτα) κάθονται και ξύνονται?
Αν τα βάλουμε κάτω και υπολογισουμε σε εργατοώρες την "εργασία" των μαθητών θα πάθουμε πλάκα.σκέψου μόνο ωρες σχολείου & φροντιστηριου.
ξένες γλώσσες,διάβασμα στο σπίτι & λοιπά(μουσικό όργανο π.χ) αν θες τα λογαριάζεις.
Κάνω το δικηγόρο του διαβόλου γιατί νομίζω ότι αυτό περνάει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ στα ψηλά απο την κάθε κυβερνηση που προσπαθεί να κάνει το κομμάτι της με την Παιδεία,απο τον καιρό που ήμουν κι εγώ μαθητής.

Τώρα το ότι μπορεί να λένε πράγματα γραφικά,οι μαθητές (καλή ώρα για αγώνες,επαναστάσεις,κλπ) είναι αλλο καπέλο.απλά ήθελα να το διευκρινίσω.
:beer:

Electra
31/10/2006, 15:43
Αυτό που θέλω να πω είναι πως: Θεωρώ τραγικό το γεγονός, ένα 16χρονο να κάθεται να μιλάει και να λέει πως αγωνίζεται για το 8ωρο. Πράγμα που ούτε εγώ τολμώ να το πω. Γιατί για αυτά τα θέματα έχουν αγωνισθεί οι γονείς μας και άλλοι προγενέστεροι.

Και στη τελική όταν πήγα εγώ σχολείο, κανείς δε μου επέβαλλε να κάνω μαθήματα μουσικής, φροντιστήρια και οτιδήποτε άλλο έξτρα από τις ώρες του σχολείου. Ακόμη και στα αγγλικά, σταμάτησα τα μαθήματα στα 17 για να μην επιβαρύνω οικονομικά τους δικούς μου και κάθισα και στρώθηκα να διαβάσω μόνη μου και να πάρω το Lower και το Proficiency.

Νομίζω πως οι "μαθητές" θέλουν να ξύνονται και γύρω τους να είναι όλα όπως τα θέλουν χωρίς να προσπαθήσουν. Φταίει και η κυβέρνηση για τη κακή διαχείρηση της παιδείας, όμως φταίνε και οι γονείς για τα μυαλά που φτιάχνουν στα παιδιά τους.

Αυτά τα παιδιά που κάνουν τις καταλήψεις τί θα γίνουν μετά? Αιώνιοι φοιτητές έτσι? Το επάγγελμα του μέλλοντος.

Δε ξέρω, αυτή την άποψη συμμερίζομαι. Τί να πω? Τουλάχιστον τελείωσα το σχολείο μου κανονικά, διάβασα όσο έπρεπε για να περάσω, πήρα το πτυχίο μου και τέλος. Από τα 20, δουλειά.

:sick:

EddY
31/10/2006, 15:51
sorry pou epembeno alla oi mathites kourazontai pio poli apo tous kathigites....kapoioi kathigites pane sto sxoleio mono gia 3 ores kai nomizoun oti kanoun kai mathima

da_z_bro
31/10/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Αυτό που θέλω να πω είναι πως: Θεωρώ τραγικό το γεγονός, ένα 16χρονο να κάθεται να μιλάει και να λέει πως αγωνίζεται για το 8ωρο. Πράγμα που ούτε εγώ τολμώ να το πω. Γιατί για αυτά τα θέματα έχουν αγωνισθεί οι γονείς μας και άλλοι προγενέστεροι.

Και στη τελική όταν πήγα εγώ σχολείο, κανείς δε μου επέβαλλε να κάνω μαθήματα μουσικής, φροντιστήρια και οτιδήποτε άλλο έξτρα από τις ώρες του σχολείου. Ακόμη και στα αγγλικά, σταμάτησα τα μαθήματα στα 17 για να μην επιβαρύνω οικονομικά τους δικούς μου και κάθισα και στρώθηκα να διαβάσω μόνη μου και να πάρω το Lower και το Proficiency.

Νομίζω πως οι "μαθητές" θέλουν να ξύνονται και γύρω τους να είναι όλα όπως τα θέλουν χωρίς να προσπαθήσουν. Φταίει και η κυβέρνηση για τη κακή διαχείρηση της παιδείας, όμως φταίνε και οι γονείς για τα μυαλά που φτιάχνουν στα παιδιά τους.

Αυτά τα παιδιά που κάνουν τις καταλήψεις τί θα γίνουν μετά? Αιώνιοι φοιτητές έτσι? Το επάγγελμα του μέλλοντος.

Δε ξέρω, αυτή την άποψη συμμερίζομαι. Τί να πω? Τουλάχιστον τελείωσα το σχολείο μου κανονικά, διάβασα όσο έπρεπε για να περάσω, πήρα το πτυχίο μου και τέλος. Από τα 20, δουλειά.

:sick:
Να σε ρωτήσω κάτι? Έχεις πάει σε πορεία μαθητών?
Αν δεν έχεις πάει πήγαινε για να αναθεωρήσεις έστω και λίγο για το τελευταίο περί έτοιμα χωρίς προσπάθεια και βάλε και λίγο ΒουλήTV να δεις συνεδρίαση της Βουλής των Εφήβων να δεις πως μιλάνε και πως ψάχνονται γιατί (χωρίς εμπάθεια), δεν νομίζω ότι έχεις πάει.

Φιλικά πάντα,
Ισίδωρος

Electra
31/10/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από EddY
sorry pou epembeno alla oi mathites kourazontai pio poli apo tous kathigites....kapoioi kathigites pane sto sxoleio mono gia 3 ores kai nomizoun oti kanoun kai mathima


Γιατί sorry?

Δίκιο έχεις. Απλά εγώ αναφέρθηκα στους μαθητές που και θέλουν να κάνουν καταλήψεις, ΚΑΙ να μην συμπτυχθούν οι ώρες, ΚΑΙ να μήν διαβάσουν, ΚΑΙ να περάσουν και τη τάξη!
Υπάρχουν και παιδιά που απλά θέλουν να ξεμπερδεύουν με το σχολείο. Να κάνουν κατι στη ζωή τους τελοσπάντων...

That's all!

:wave2:

Electra
31/10/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από da_z_bro
Να σε ρωτήσω κάτι? Έχεις πάει σε πορεία μαθητών?
Αν δεν έχεις πάει πήγαινε για να αναθεωρήσεις έστω και λίγο για το τελευταίο περί έτοιμα χωρίς προσπάθεια και βάλε και λίγο ΒουλήTV να δεις συνεδρίαση της Βουλής των Εφήβων να δεις πως μιλάνε και πως ψάχνονται γιατί (χωρίς εμπάθεια), δεν νομίζω ότι έχεις πάει.

Φιλικά πάντα,
Ισίδωρος

Το ότι δεν έχω πάει σε πορεία τί σημαίνει? Πού θα μου χρησιμεύσει?
Πού είναι οι εκπρόσωποι τις βουλής των εφήβων και τί κάνουν αυτή τη στιγμή?
Μήπως είναι οι ίδιοι που κλείνουν τα σχολεία?

Τέσπα. Δεν επιμένω. Την άποψή μου είπα. Προς το παρόν δεν έχω δει κάτι που να με κάνει να αναθεωρήσω. Όλοι γιατροί, δικηγόροι και βουλευτές θέλουν να γίνουν?
Κανένας για να βγει στο μεροκάματο? Οι γονείς μας μόνο?

o_gavros
31/10/2006, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Αυτό που θέλω να πω είναι πως: Θεωρώ τραγικό το γεγονός, ένα 16χρονο να κάθεται να μιλάει και να λέει πως αγωνίζεται για το 8ωρο. Πράγμα που ούτε εγώ τολμώ να το πω. Γιατί για αυτά τα θέματα έχουν αγωνισθεί οι γονείς μας και άλλοι προγενέστεροι.

Και στη τελική όταν πήγα εγώ σχολείο, κανείς δε μου επέβαλλε να κάνω μαθήματα μουσικής, φροντιστήρια και οτιδήποτε άλλο έξτρα από τις ώρες του σχολείου. Ακόμη και στα αγγλικά, σταμάτησα τα μαθήματα στα 17 για να μην επιβαρύνω οικονομικά τους δικούς μου και κάθισα και στρώθηκα να διαβάσω μόνη μου και να πάρω το Lower και το Proficiency.

Νομίζω πως οι "μαθητές" θέλουν να ξύνονται και γύρω τους να είναι όλα όπως τα θέλουν χωρίς να προσπαθήσουν. Φταίει και η κυβέρνηση για τη κακή διαχείρηση της παιδείας, όμως φταίνε και οι γονείς για τα μυαλά που φτιάχνουν στα παιδιά τους.

Αυτά τα παιδιά που κάνουν τις καταλήψεις τί θα γίνουν μετά? Αιώνιοι φοιτητές έτσι? Το επάγγελμα του μέλλοντος.

Δε ξέρω, αυτή την άποψη συμμερίζομαι. Τί να πω? Τουλάχιστον τελείωσα το σχολείο μου κανονικά, διάβασα όσο έπρεπε για να περάσω, πήρα το πτυχίο μου και τέλος. Από τα 20, δουλειά.

:sick:

είναι τραγικό ότι ανθρωποι νέοι στα μυαλά και στην ηλικία,έχουν την ωριμότητα να αντιλαμβάνονται πρακτικές που πάνε να ασκήσουν πανω τους/μας?
Εσυ γιατί δεν διαδηλώνεις για το 8ωρο?όπως λες ο πατέρας σου κι ο πατέρας μου,δώσανε αγώνες για αυτα τα δικαιώματα,εμείς λοιπόν τι θα κάνουμε?θα τα αφήσουμε να πάνε όλα στο βρόντο?

και επειδή δεν θέλω να στο παίξω ιστορίας και επαναστάτης των πλήκτρων,απλά σου λέω ξανασκέψου κάποια πράγματα.Η αδιαφορία που δείχνουμε είναι η δυναμη "τους"!

Δεν είναι όλοι οι μαθητές,βολεμένα παιδάκια και καλοπερασάκηδες.δουλεύεις λες απο τα 20.ξέρεις ποσοι δουλευουν/-αν και απο πολύ μικρότερη ηλικία?
Αλοιμονο αν βάλουμε στο ίδιο καζάνι όλα τα παιδια.

Δεν σημαίνει όμως και ότι όσοι δραστηριοποιούνται με αυτο τον τρόπο,το κάνουν μόνο και μόνο για τη λούφα της υποθεσης.


Το θέμα "επιβολης" του τι πρεπει να μάθει ένα παιδί,είναι αλλο-τεραστιο- κεφάλαιο.
εγω σου έβγαλα απ'έξω τις ώρες για ξένες γλώσσες,μουσικη,γυμναστικη,κ.ο.κ.
Μέτρα μόνο φροντιστηρια και σχολικές ώρες.χωρίς να μετρήσεις καν το χρόνο για να μελετήσουν αυτά που μαθαίνουν σε σχολείο και φροντιστήριο.
Σίγουρα είναι πολλές παραπάνω ώρες "δουλειάς" απο αυτές που κάνεις για την εργασία σου.
(δεν ξέρω τι επαγγέλεσαι.χάρη παραδειγματισμού το λέω,μη με πάρεις στραβά).
και το τραγικό είναι ότι αυτή η φάση ξεκινάει για πολλά παιδιά απο το γυμνάσιο!!!συνυπολογίστε τις ώρες και θα δείτε αν μένει χρόνος για τα παιδιά,να μεγαλωνουν σαν παιδιά...

φιλικά,
Γιάννης:wave2:

Electra
01/11/2006, 13:10
Το ότι τα πράγματα και οι εποχές έχουν αλλάξει, το έχω αντιληφθεί. Όπως επίσης αντιλαμβάνομαι και την αδιαφορία του κράτους, του Υπουργείου Παιδείας και όλων των παραγόντων που θέλουν να υποβιβάσουν και να περιορίσουν τις δυνατότητες των παιδιών...

Να πω, πιο απλά, πως δε μου αρέσει ο τρόπος συμπεριφοράς των παιδιών τώρα. Δε μου αρέσει το σκεπτικό τους και το από πόσο μικρά χώνονται στα κόμματα και στα παιχνίδια των μεγάλων. Ειδικά δε αυτό με τις καταλήψεις, προσωπικά, δε το πάω με τίποτα. Αν οι καθηγητές κάνουν απεργία, για πιο λόγο να κάνουν κατάληψη στα κτίρια οι "μαθητές"?

Καταστρέφουν (σχολικοί-εξωσχολικοί) την περιουσία του κράτους που την έχουν φτιάξει ποιοί άλλοι? Οι γονείς τους! Και πες ότι φτιάχνουν τα πράγματα και όλα τα αιτήματα ικανοποιούνται. Πού θα πάει το παιδί μετά σχολείο?

Τα φροντιστήρια, τις μουσικές και τα λοιπά δε θα τα πληρώσει ο μαθητής όμως....

Στη τηλεόραση όλο δείχνουν βανδαλισμούς και μαθητές του Λυκείου, 25 χρονών, να πρωτοστατούν σε εκδηλώσεις. Αυτό με ενοχλεί... Η αναρχία που παρουσιάζουν.

Αν είναι όλα ρόδινα και τα παιδιά φρόνιμα και το μόνο που θέλουν είναι να κάνουν το μάθημά τους και να ξεμπερδεύουν με το σχολείο... πάω πάσο.


Cheers :wave2:

noble
01/11/2006, 13:40
μην πιστευεις παντα οτι δειχνει η τηλεοραση...:winka:
εχει καταντησει πια να ριχνει κυβερνησεις,να σχηματιζει γνωμες και να γυριζει τη γη :p
πηγαινε παρα περα...ψαξτο διαφορετικα σε οτι πραγματικα σε ενδιαφερει.
δεν μιλαω για το συγκεκριμενο ποστ μονο :beer:
:wave2:

LittleJohn
02/11/2006, 08:33
H Electra έχει δίκαιο. Τα σημερινά παιδιά και αν όχι όλα τα περισσότερα είναι καλοπερασάκηδες και βολεψάκηδες...Και πολύ αμφιβάλω αν ξέρουν γιατί κάνουν καταλήψεις. Σε εμάς αν κατέβεις το πρωι κάτω στην παραλιακή θα δεις τα καφέ-μπάρ τίγκα στον μαθητόκοσμο. Ωραία επανάσταση...
Ας το πούμε καλύτερα διακοπές για να είμαστε μέσα.

Την νεολαία σήμερα την ενδιαφέρουν θέματα όπως : Τι καφέ να πιούμε το πρωί ή πότε θα βγεί το ps3...

Είναι γεγονός οτι το σχολείο το έχουν γραμμένο. Εξάλλου πάνε φροντιστήριο και έχουν δικαιολογία...

project.breeze
02/11/2006, 10:49
Εγώ διαφωνώ εν μέρει με την Ηλέκτρα.Υπήρξα και εγώ μαθητής και μάλιστα πρόσφατα,πριν 5 μόλις χρόνια.Πήγα και εγώ σε πορείες αλλά όποτε πραγματικά πίστευα ότι με αδικούσαν τα μέτρα που παίρνανε οι εκάστοτε κυβερνήσεις για την παιδεία.Πήρα και εγώ και το lower και το proficiency,πέρασα στα ΤΕΙ στο τμήμα Μηχανολογίας στην πόλη μου (εν γνώσει μου) για να μην επιβαρύνω τους γονείς μου.Ταυτόχρονα δούλευα κιόλας,όχι από τα 20 που είπες εσύ αλλά από τα 18 μου.Δεν λέω,πάντα θα υπάρχουν παιδιά πλουσίων οικογενειών που θα είναι βολεμένα και θα κάνουν "αγώνες" εκ του ασφαλούς αλλά το θέμα δεν είναι να μηδενίζουμε και τους αγώνες όλων των άλλων παιδιών που πραγματικά πιστεύουν πως μπορούν να αλλάξουν κάτι,ας διευρύνουμε λίγο τους ορίζοντες μας.Οι σπουδές που εσύ Ηλέκτρα μου μηδενίζεις μπορεί όντως να μην προσφέρουν τίποτα σε πολλούς,μπορεί απλά σε κάποιους να προσφέρουν ενα κωλόχαρτο με το οποίο μπορεί και να μην βρούνε ποτέ δουλεία αλλά πίστεψε σε όλους μα όλους διευρύνουν τους ορίζοντες και δημιουργούνε έναν νέο τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης των πραγμάτων.Είμαι και εγώ αντίθετος στο να γίνουν όλοι γιατροί και δικηγόροι,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να υποβαθμίζουμε σε τέτοιο βαθμό όλους αυτούς που έχουν σπουδάσει κάτι...