PDA

View Full Version : Υπαρξη Ζωολογικών Κήπων .... Υπέρ ή Κατά ?



crs-k
31/10/2006, 08:14
Για να ΜΗΝ επιβαρυνθει η παρουσιαση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30468) που μας εκανε ο φιλος cbr1100xx στα "Ταξιδιωτικα" με ανταλλαγες αποψεων σχετικα με την αναγκη υπαρξης ή οχι των Ζωολογικων Κηπων, ανοιγεται η παρουσα συζητηση για πειτε ελευθερα τις αποψεις σας ... :cool:

cbr1100xx
31/10/2006, 17:08
Προστριβες για το αν πρεπει να υπαρχουν ζωολογικοι κηποι δεν νομιζω οτι θα γινουν ειναι σαφες σε εμενα τουλαχιστον οτι σε εναν ιδανικο κοσμο απλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν αλλα επειδη ο κοσμος μας απεχει πολυ απο το ειναι ιδεωδες η ζωολογικη κηποι προσφερουν θεαση ζωον που ετσι και αλλιως ειναι δυσκολο να τα δεις στο φυσικο τους περιβαλον ειτε γιατι ειναι δυσκολο, ακριβω ,σπανιο,επικυνδηνο .απο αυτην την αποψη τα παρκα αυτα ειναι ενα ειδος σχολειου.
Και επιμενω απο την στιγμη που πληρουντε ολες η προυποθεσης ειναι και μια ακρως ας πουμε οικολογικη κατασταση, τι εννοω? απλα την καφε αρκουδα ενδημικο ειδος της πατριδας μας θα την δουν φετος 200,000 παιδακια τα μισα να καταλαβουν την αξια του ζωου αυτου ειναι ενα μικρο βημα στην ολοκληρωσει της οικολογικης τους συνηδεισης.
Αν δεν την εβλεπαν θα ταυτιζαν την αρκουδα με το cazolyn η τον τεντυ τον αρκουδο, οποτε χωρις να θελω να το παιξω παιδαγωγος πιο νομιζεται οτι ειναι το σωστο??
Και κατι τελευταιο παντα ηθελα να δω ας πουμε κροκοδειλο λιονταρι τσιταχ νομιζεται οτι ακιμα και στην αφρικη να πηγαινα θα ηταν ευκολο??








:) :) :wave2: :wave2: :) :) :) :wave2: :wave2:

Χωμάτινος
01/11/2006, 18:41
Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

Druuna
01/11/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.




:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

evvou
01/11/2006, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.


:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a20: :a19: :a19: :a19: :a19:

cbr1100xx
01/11/2006, 20:17
Η περιεργια ειναι πρωτοξαδερφο της μαθησης αν δεν εισαι λιγο τουλαχιστον περιεργος εχεις χασει εναν βασικο κινητιριο μοχλο αναπτυξεις του εαυτο σου.
Σαφως και δεν συμφωνο να κλεισουμε εναν παπουα στο κλουβι -αν και η φυλη αυτη εχει μαλλον εξαφανιστη αν δεν κανω λαθος- αλλα το να προσπαθεις να ανθρωπομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ζωα η να ζωομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ανθρωπους μαλλον ειναι σοφιστια.
Ειναι πολυ κοντα στις φρασεις του στυλ ολοι η αντρες ειναι γουρουνια , η ολες η γυναικες ειναι σκυλες , η αυτος τρωει σαν ζωο, που κατα την γνωμη μου και την αληθεια δεν λενε και ακουμπανε στα ορια του ρατσισμου.:) :) :) :beer:

AFTER
01/11/2006, 20:22
Και ομως οσα ζωα ειναι γεννημενα μεσα σε κλουβια, θεωρουν οτι ειναι ασφαλεις μονο μεσα σε αυτα!

Ολος ο κοσμος για μια γατα, ειναι 100cm2 διαμερισμα, σκεφτειτε το λιγο αυτο

Καπως ετσι γινεται και ο ανθρωπος...




Τι θελω να πω?

Οτι πολλα 'ζωα', μαζι και ο ανθρωπος,οπως θελει να εχει εναν ηγετη,ετσι νιωθει και μεγαλυτερη ασφαλεια οταν υπαρχουν συνορα.

Βγαλτε ενα καναρινι απο το κλουβι, και σε 2΄΄ θα ξαναγυρισει σε αυτο(το εχω κανει με το δικο μου)
Μια φορα μου εφυγε απο το μπαλκονι, και μετα ξαναμπηκε μεσα μονο του αφου παλευε να βρει την εισοδο!

Αυτη η σιγουρια του ετοιμου φαγητου/στεγης, σε κανει να προτιμας να εισαι φυλακισμενος

Και μετα κοροιδευουμε οσους θελουν να μπουν στο δημοσιο....

evvou
01/11/2006, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Η περιεργια ειναι πρωτοξαδερφο της μαθησης αν δεν εισαι λιγο τουλαχιστον περιεργος εχεις χασει εναν βασικο κινητιριο μοχλο αναπτυξεις του εαυτο σου.


Νομίζω πως έχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία, που πλέον μπορείς να βρεις και να δεις τα πάντα μέσω ιντερνέτ. Σαφώς δεν είναι το ίδιο με το να βλέπεις κάποιο σπάνιο ζώο από κοντά...όμως προτιμώ να στερηθώ εγώ την πολυτέλεια του να το δω από κοντά....από το να είναι αυτό κλεισμένο σ’ένα κλουβί επειδή εμείς οι άνθρωποι την έχουμε δει και κάλα ότι όλος ο πλανήτης και τα ζωάκια πάνω του μας ανήκουν...

Έξαλλου τα περισσότερα ζωάκια που είναι υπό εξαφάνιση είναι σε αυτήν την κατάσταση επειδή ΕΜΕΙΣ είμαστε χειρότερα ζώα από αυτά...:wave2:

kachius
01/11/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!
:wave2:

Έχω βρεθεί στη Γερμανία και στη Φινλανδία που υπάρχουν πάρα πολύ καλοί κήποι
(δεν είμαι 100% σίγουρος τι σημαίνει αυτό)
και γυρνώντας βαρέθηκα να προσπαθώ να εξηγήσω γιατί δεν τους επισκέφτηκα.

Όταν ήμουν μικρός με πήγαινε ο πατέρας μου στον εθνικό κήπο.
Η εικόνα των ζώων εκεί (ξέρω ότι δεν είναι έτσι στους άλλους) σε συνδυασμό
με τις λοιπές απόψεις μου περί ζώων μου απαγορεύουν τις βόλτες αυτές.

Πραγματικά θα ήθελα πολύ να δώ αυτά τα ζώα από κοντά.

Για την ώρα αρκούμε στα πολλά και πάρα πολύ καλά ντοκιμαντέρ
και στο όνειρο ότι πριν πεθάνω θα επισκεφτώ εκείνο το φοβερό πάρκο
(στην Κένυα νομίζω; )
και να είμαι εγώ στο κλουβί
(όπως πολύ ωραία είπε και μας έδειξε ο φίλος στο αρχικό θρεντ :wave2: )

Χωμάτινος
01/11/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
...
αλλα το να προσπαθεις να ανθρωπομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ζωα η να ζωομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ανθρωπους μαλλον ειναι σοφιστια.
Ειναι πολυ κοντα στις φρασεις του στυλ ολοι η αντρες ειναι γουρουνια , η ολες η γυναικες ειναι σκυλες , η αυτος τρωει σαν ζωο, που κατα την γνωμη μου και την αληθεια δεν λενε και ακουμπανε στα ορια του ρατσισμου.:) :) :) :beer:


Τον ίδιο σεβασμό που τρέφω γιά τους ανθρώπους, τρέφω και γιά τα ζώα.

Στον -εξ ορισμού- υποκειμενικό μου κόσμο δεν διαχωρίζω ανθρώπους-ζώα-φυτά, βλέπω μόνο μόνο ένα ενιαίο σύνολο, τη Φύση, την οποία λατρεύω ως έχει.

adam_tsouk
01/11/2006, 20:43
εμενα μ' αρεσει που μπορουμε να πηγαινουμε στον ζωολογικο κηπο και να περναμε μπροστα απ' τα ζωα και να μας χαζευουν...

Βλεποντας τα χαλια μας περνουν κουραγιο....

Druuna
01/11/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Η περιεργια ειναι πρωτοξαδερφο της μαθησης αν δεν εισαι λιγο τουλαχιστον περιεργος εχεις χασει εναν βασικο κινητιριο μοχλο αναπτυξεις του εαυτο σου.
Σαφως και δεν συμφωνο να κλεισουμε εναν παπουα στο κλουβι -αν και η φυλη αυτη εχει μαλλον εξαφανιστη αν δεν κανω λαθος- αλλα το να προσπαθεις να ανθρωπομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ζωα η να ζωομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ανθρωπους μαλλον ειναι σοφιστια.
Ειναι πολυ κοντα στις φρασεις του στυλ ολοι η αντρες ειναι γουρουνια , η ολες η γυναικες ειναι σκυλες , η αυτος τρωει σαν ζωο, που κατα την γνωμη μου και την αληθεια δεν λενε και ακουμπανε στα ορια του ρατσισμου.:) :) :) :beer:


Δηλαδη αν καταλαβα καλα τα ζωα υπο αιχμαλωσια και μαλιστα με τις χειροτερες δυνατες συνθηκες, πρεπει να υπαρχουν για να ικανοποιουν την δικη μας φυσικη περιεργεια, κι ακομα πιο τραβηγμενο....για να αναπτυξουμε τον εαυτο μας....Μαλιστα..... θα την ελεγα ενδιαφερουσα την θεωρια σου αν δεν ηταν απλα ανατριχιαστικη....

Μη σκοτιζεσαι αγαπητε με τις ανθρωποποποιησεις και τα ρεστα οι ανθρωποι δεν γινεται να εξομοιωθουν με τα υπολοιπα ζωα, γιατι απλουστατα ειναι το μονο ζωο που σκοτωνει μονο απο ευχαριστηση κι οχι για να τραφει....


:smokin: :smokin: :(

fantacid
01/11/2006, 22:56
θα συμφωνησω με τον αφτερ απτη μια γιατι ειναι οι μειοψηφια κ απο την αλλη γιατι το παραδειγμα με το δημοσιο τα σπαει!

μανε@ συμφωνω με το οτι δε θα θελα να δω οχι μονο παπουα σε κλουβι αλλα τον οποιοδηποτε ανθρωπο περιορισμενο απο φυσικα ακομα κ απο ψυχολογικα δεσμα.

θα διαφωνισω ομως στο οτι θεωρεις αδιερετα κ ταυτοσημα τον ανθρωπο,τα ζωα κ τα φυτα!
το οτι ειναι ζωντανοι οργανισμοι δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο.
πες μου λιγο μπορεις να αγαπησεις ενα σκυλο κ μια αμοιβαδα το ιδιο?
θα μπορουσες ποτενα ζευγαρωσεις ποτε με μια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ αντιλοπη -ας πουμε???
καταλαβαινεις πως το καθε πραμα στο κοσμο/φυση εχει κ τον δικο του σκοπο!

αλλωστε εαν δουμε τη θεωρεια της εξελειξης,ολοι ξεκινησαμε απο καποιο μονοκυτταρο οργανισμο σιγα-σιγα καποιοι εβγαλαν ποδια-φτερα-οπλες κ.α. για να ικανοποιησουν καποιες αναγκες τους,
η συνομοταξια μας καταφερε να δημιουργησει ακομα κ ροδες κ διαφορα πολυπλοκα μηχανηματα κ μεγαλα κουτια για να μενουμε μεσα τους κ πολλα πολλα αλλα για να ικανοποιησει καποιες αναγκες της -οχι τοσο σημαντικες/πρωταρχικες ολες- , αλλα δε μενει σε κουφαλες,δε κηνηγαει (πλεον) για να επιβιωσει,δε πηδιετε στη μεση του πουθενα κ δε κοιματε με σκεπασμα τα'στερια!
ουτε ειμαστε φυτα για να περιμενουμε ποτισμα κ να κοιταμε τον ηλιο για να μεγαλωσουμε!

ανταμ@ εχεις ενα δικιο κ συ παντως!!!!

ζανδαρκ@ το internet ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ!


σας απαντησα εναν-εναν πρωσοπικα γιατι δεν εχω καποια συγκεκριμενη αποψη επι του θεματος αλλα μεσα απο αυτο το τοπικ/διαλογο ισως διαμορφωσω μια!!!

παντως οσο ξερω καποιοι ζωολογικοι κηποι ευθηνονται για την διατηρηση ορισμενων σπανιων ζωων στο πλανητη κ βοηθανε στην αναπαραγωγη τους.
ενας τυπος λευκου γοριλα υπαρχει μονο στο Ζ.Κ της βαρκελωνης κ ολα τα παντα (ποσα ειναι 10-20) γεννηθηκαν,μεγαλωσαν κ ζουνε σε μεγαλους Ζ.Κ!

hidefnick
01/11/2006, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εμενα μ' αρεσει που μπορουμε να πηγαινουμε στον ζωολογικο κηπο και να περναμε μπροστα απ' τα ζωα και να μας χαζευουν...

Βλεποντας τα χαλια μας περνουν κουραγιο....

:a19: :a19: :a19:

Και που να τα αφήσουμε ακριβώς ελεύθερα? Στον Αμαζόνιο? Στην κεντρική αμερική? Στον επόμενο φιλανθρωπικό στόχο των αμερικάνων την Αφρική? Η μήπως στα άγρια Ελληνικά δάση, να έχουν να μπιστολιάζουν τίποτα οι κυνηγοί μας?

Στα κλουβιά σας αμέσως, και να αφήσετε τις φιλοσοφικές εξυπνάδες.

Smouts

Φιλαλήθης
02/11/2006, 00:03
αυτό που είναι στον "ζωολογικό κήπο" (ένας κήπος δε μπορεί να είναι "ζωολογικός"... τέλοσπαντων) δεν είναι πια τίγρης. δεν είναι πια ελέφαντας.

αν δεν είναι στον χώρο του, παύει να είναι

φύση στη φορμόλη, δεν είναι φύση.

ο χώρος εκείνος, τέλος πάντων, είναι η λάθος λύση για κάποιο πρόβλημα. λάθος λύση δεν είναι λύση. Ποτέ.

το ερώτημα του crsk απαντάται τη στιγμή που εκφράζεται.

evvou
02/11/2006, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid


ζανδαρκ@ το internet ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ!


σας απαντησα εναν-εναν πρωσοπικα γιατι δεν εχω καποια συγκεκριμενη αποψη επι του θεματος αλλα μεσα απο αυτο το τοπικ/διαλογο ισως διαμορφωσω μια!!!

παντως οσο ξερω καποιοι ζωολογικοι κηποι ευθηνονται για την διατηρηση ορισμενων σπανιων ζωων στο πλανητη κ βοηθανε στην αναπαραγωγη τους.
ενας τυπος λευκου γοριλα υπαρχει μονο στο Ζ.Κ της βαρκελωνης κ ολα τα παντα (ποσα ειναι 10-20) γεννηθηκαν,μεγαλωσαν κ ζουνε σε μεγαλους Ζ.Κ!

καλε μου, το ιντερνετ ειναι και αυτο (περα απο βιβλια περιοδικα κλπ) μια λυση για να διαβασεις και να δεις πραγματα που δεν μπορεις να δεις ζωντανα...

μπορεις να μαθεις πραγματα μεσα απο αυτο πιστευω...

:wave2:

evvou
02/11/2006, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
:a19: :a19: :a19:

Και που να τα αφήσουμε ακριβώς ελεύθερα? Στον Αμαζόνιο? Στην κεντρική αμερική? Στον επόμενο φιλανθρωπικό στόχο των αμερικάνων την Αφρική? Η μήπως στα άγρια Ελληνικά δάση, να έχουν να μπιστολιάζουν τίποτα οι κυνηγοί μας?

Στα κλουβιά σας αμέσως, και να αφήσετε τις φιλοσοφικές εξυπνάδες.

Smouts


μιστερ ντισκο...(:lol: ) υπαρχουν ακομα (λιγοστα) μερη οπου μπορουν να ζησουν τα ζωακια ελευθερα...
υπηρχε μια εκπομπη (wild κατι τεσπα..δε θυμαμαι) η οποια εδειχνε πως διαφοροι επιστημονες και γιατροι επιαναν διαφορα ζωα που κοντευουν να εξαφανιστουν, τα εκτρεφανε..και στη συνεχεια τα αφηναν ελευθερα παλι στο φυσικο τους περιβαλλον...δυστυχως ομως οι ανθρωποι που ενδιαφερονται και θελουν να ασχοληθουν με κατι τετοιο ειναι πολυ λιγοι για να αντιμετωπισουν την τραγικη κατασταση που υπαρχει...

τεσπα...δυστυχως ετσι οπως τα εχουμε κανει μονο σε ΖΚ θα υπαρχουν τα ζωακια στο μελλον :sad:

(boogie) :eyepop: :lol: :wave2:

stavrogin
02/11/2006, 02:40
Πηγα στο αττικο παρκο.Και τα ειδα ολα απο κοντα.Πολλα ζωα φαινονταν να μην εχουν προβλημα.καποια αλλα ,κυριως αρπαχικα ,κατεφευγαν στις πιο απομακρισμενες πλευρες του κλουβιου.Ο λυκος ισα που φαινοταν στο βαθος του κλουβιου του και ηταν πολυ ανυσηχος.ενας μαυρος πανθηρας ηταν πολυ νευρικος.επισης το βρισκω κομματι γελοιο να κλεινεις σε κλουβι ενα γερακι ή εναν αετο,και το καρτελακι να γραφει,αυτος ο αετος πεταει στα 1000ποδια υψος.


Ζωα στο κλουβι ειναι ζωα στην φυλακη με 1000 ηλιθιους καθε μερα να τα κοιταμε.
Ειναι αναξιοπρεπες.

Δεν ειχα ηθικο προβλημα που πηγα.Καλητερα να μην υπηρχαν τα ζωολογικα παρκα.

oapomesa
02/11/2006, 05:54
Είτε τους αρέσει είτε όχι, είτε έχουν συνηθίσει ή ού, είτε τ'αφήνουν και ξαναγυρνάνε,
δεν πρέπει οι άνθρωποι να ανέχονται και μόνο την εικόνα.Αυτό και μόνο.

Οπως ακριβώς με την θανατική ποινή.Χωρίς καμμιά εξήγηση, σκέτο οχι.Ούτε εάν, ούτε εφόσον.

Το κύριο μάθημα που μαθαίνουν τα παιδάκια που τα πάνε εκεί είναι να ανέχονται τέτοιο θέαμα.

Οσο φτιασιδωμένο κι' άν είναι, είναι στην ουσία του εφιαλτικό.

latris mixanis
02/11/2006, 11:34
Το μόνο "καλό" αν μπορείς να το πεις έτσι, ότι κάποια είδη που είναι προς εξαφάνιση δεν μπορεί να τα πλησιάσει ανθρώπινο χέρι.
Θα προτιμούσα να πολλαπλασίαζαν τα είδη που πάνε να εξαφανιστούν, παρά να τα βλέπω μέσα στη μελαγχολία...
Επίσης, θα ήθελα να υπήρχαν πάρκα που θα μπορούσαν να ζουν τα ζώα ελέυθερα και να πήγαινα εκεί για να τα δω .

mystique
02/11/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

++++++ !!!!!!! :sun:


:beer: :beer: :beer:

Χωμάτινος
03/11/2006, 16:02
Η Φύση λειτουργεί με αλάθητους κανόνες. Το μόνο που πρέπει να κάνει ο Άνθρωπος είναι να την αφήσει απερίσπαστη στο έργο της.

Δεν με ενοχλεί όταν ένα είδος εξαφανίζεται λόγω φυσικής επιλογής, όταν όμως κάποιο είδος απειλείται εξ αιτίας ανθρώπινης δραστηριότητας (π.χ. λύκος, αρκούδα) εκνευρίζομαι και εκεί θεωρώ ότι η ανθρώπινη επέμβαση (π.χ. Αρκτούρος) είναι επιβεβλημένη.

loukasfilm
04/11/2006, 15:34
H Zandark λέει:

Νομίζω πως έχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία, που πλέον μπορείς να βρεις και να δεις τα πάντα μέσω ιντερνέτ


Συμφωνώ απόλυτα. Η τεχνολογία μας δίνει την δυνατότητα, να επισκεφτούμε τα άστρα, για παράδειγμα, ή την αρχαία Ελλάδα. Σε συνθήκες εικονικής πραγματικότητας, μπορούμε να αναπαράγουμε τα πάντα.
Γιατί λοιπόν αντί ζωολογικών κήπων να μην έχουμε, ζωολογικά πάρκα εικονικής πραγματικότητας? Πάρτε παράδειγμα το Πλανητάριο.

:smilea: :smilea: :smilea:

fantacid
04/11/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
H Zandark λέει:



Συμφωνώ απόλυτα. Η τεχνολογία μας δίνει την δυνατότητα, να επισκεφτούμε τα άστρα, για παράδειγμα, ή την αρχαία Ελλάδα. Σε συνθήκες εικονικής πραγματικότητας, μπορούμε να αναπαράγουμε τα πάντα.
Γιατί λοιπόν αντί ζωολογικών κήπων να μην έχουμε, ζωολογικά πάρκα εικονικής πραγματικότητας? Πάρτε παράδειγμα το Πλανητάριο.

:smilea: :smilea: :smilea:

απο τη τεχνολογια κ το internet λειπει το βασικοτερο κομματι ρε!

η επαφη!

εαν μας ικανοποιουσε πληρω το ιντερνετ δε θα υπηρχαν τα θρεντς για το δελεαρ,
θα υπηρχε section για σχεσεις κ cyber sex
θα πιναμε καφε με τα εμοτικονς
κ δε θα βγαιναμε απο το σπιτι για κανεναν λογο!


μας τα προσφερει ολα το ιντερνετ,κ το εχουμε βρει ευκολη λυση
ομως

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ!!!!!!!

loukasfilm
04/11/2006, 16:32
Ο Fantacid λέει:

απο τη τεχνολογια κ το internet λειπει το βασικοτερο κομματι ρε! Η επαφή.


Αναφερόμαστε σε ζωολογικούς κήπους. Μπορείς να μου πεις τι είδους επαφή έχεις με τα ζώα κλεισμένα σε κλουβιά?
Και εν πάση περιπτώση, προτιμώ να μην έχω την όποια "επαφή", παρά να τα βλέπω κλεισμένα σε κλουβιά.

loukasfilm
04/11/2006, 16:34
¨Α .... και αναφέρομαι σε πάρκα εικονικής πραγματικότητας, όχι σε μια απλή οθόνη υπολογιστή.

evvou
04/11/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Και εν πάση περιπτώση, προτιμώ να μην έχω την όποια "επαφή", παρά να τα βλέπω κλεισμένα σε κλουβιά.


:beer: :beer: :beer: :beer:

conkark
30/11/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.



Συνάδω απόλυτα με τον τρόπο της τοποθέτησης του αγαπητού συνάδελφου.
Αναρωτιέμαι: Τα ζώα άραγε, δεν έχουν το δικαίωμα να ζουν και να κινούνται στο περιβάλλον που η ίδια η φύση τα ενέταξε; Και ποιός είναι αυτός που ισχυρίζεται ότι πρέπει να τα κοιτάμε στο κλουβί, όπως κοιτάμε καταναλωτικά προϊόντα στη βιτρίνα; Είναι φιλόζωοι λέει, όσοι θέλουν άμεση επαφή με τα ζώα, γιαυτό να εγκρίνουμε των εγκλεισμό τους στα κλουβιά; Τότε, καλούνται οι κύριοι αυτοί να χαϊδέψουν μια τίγρη στο κλουβί! Οι δήθεν φιλόζωοι έπειτα, που κρατούν σε διαμερίσματα-κλουβιά τα ζώα, τα αγαπάνε; Ας πληροφορηθούν ότι η σχέση ιδιοκτησίας ΔΕΝ είναι σχέση αγάπης. Αγάπη είναι η αναγνώριση της ελευθερίας εκείνου που αγαπάς. Οι κυνηγοί έπειτα, τί καλό κάνουν με το να δολοφονούν τα ζωάκια, προς χάριν της γαστριμαργίας τους, ή από χόμπυ για τη σκοποβολή τους! Με ποιό δικαίωμα αφαιρούν ζωές, αφού αυτοί δεν μπορούν να δημιουργήσουν; Λυπάμαι, αλλά προσωπικά τα παραπάνω θεωρώ βαρβαρότητα προερχομένη από έλλειψη παιδείας, που αφήνει πίσω της ακαλλιέργητους χαρακτήρες. Τί δίδαγμα θα μεταδώσουν στα παιδιά τους; Οτι αγάπη για τα ζώα είναι να τα κλείνουμε σε κλουβιά και διαμερίσματα; Στο κάτω-κάτω, ο καλός Θεούλης δεν δημιούργησε κατοικίδια τον σκύλο και τη γάτα. Εφτιαξε τον αγριόσκυλο και την αγριόγατα, να ζουν άγρια κι ελεύθερα στη φύση. Αλλο αν ο άνθρωπος τα εξημέρωσε για να τον βοηθούν στη φύλαξη των σιτηρών του από τα τρωκτικά, και των προβάτων του από τους λύκους κλπ. Το σύμβολο της ελευθερίας, το πουλί, αντί να πετάξει ελεύθερο στον ουρανό και τον ήλιο, εσείς το κλείνετε στο κλουβί; Ξαναγυρίζει λέει πίσω στο κλουβί, αν του ανοίξετε. Αφού δεν το αφήσατε να γνωρίσει τον κόσμο, δεν θα φοβηθεί το άγνωστο; Το αλλοτριώσατε! Το σύμβολο της ελευθερίας το μεταλλάξατε σε σύμβολο φυλακισμένου!

Ακόμα και ο ίδιος ο άνθρωπος των μεγαλουπόλεων, δεν έχει το δικαίωμα να ζει σ'ένα πιο φυσικό περιβάλλον, από τα κουτιά-διαμερίσματα από μπετόν, και χωρίς ίχνος πρασίνου από μιαν αυλή ή έναν κήπο, αλλά αυτό να αποτελεί προνόμιο μονάχα των πλουσίων; Α, ρε αποθανόντα Καραμανλή, που είχες κάνει, ως υπουργός δημοσίων έργων, το νόμο της "Συνεχούς δόμησης", για να χτίσεις όσο περισσότερα τετραγωνικά στα οικόπεδά σου στου Ζωγράφου και τα Ιλίσια! Υποθήκευσες το φυσικό μας περιβάλλον και την ποιότητα της ζωής μας, για να τα κονομήσεις. Αιδώς Αργείοι! Ονειδος και καταισχύνη!

Πρόταση: Δημιουργία μεγάλων εκτάσεων, εκτός πόλεων, με συνθήκες φυσικού άγριου περιβάλλοντος, που θα ζουν ελεύθερα κάποια ζώα του ελλαδικού χώρου, και που θα υπάρχει υποδομή πρόσβασης επίσκεψης ανθρώπων, που μέσα απ'τα αυτοκίνητά τους, θα μπορούν να έχουν εκ του σύνεγγυς οπτική επαφή. Στο σύστημα αυτό, έχω προσωπική εμπειρία στην Αμερική, στο st. Louis. Oσο για κείνους που αρέσκονται στη παρατήρηση ζώων που ζουν σε άλλα κλίματα και άλλες γεωγραφικές περιοχές, να αρκεστούν στα ντοκυμαντέρ, που κατά κόρον προβάλλονται απ'την ελληνική τηλεόραση και στα βιντεάδικα. Ειδ'άλλως, να επισκέπτονται ξένες χώρες. Εκτός αν θέλουν να δουν κάναν Εσκιμώο στο κλουβί!...Αμάν πια!

tsoukas77
30/11/2006, 20:42
Eυγε για τις αποψεις σας.Χαιρομαι ιδιαιτερως για το επιπεδο των μελων.Ειδικα συγχαρητηρια στον φιλο χωματινο...

zireous
01/12/2006, 01:03
Όταν με πήγαν σε ένα ζωολογικό κήπο στα 7 μου χρόνια (σημειωτέον, δέν με κράτησαν), θυμάμαι τη τεράστια εντύπωση που μου έκανε.

Αργότερα, πιο μεγάλη εντύπωση μου έκανε ο ηλεκτρικός, όπου το ίδιο ύφος με τα ζώα είχανε οι περισσότεροι που στοιβάζονταν μέσα στο τρένο. :D

Μετά άρχισα να σκέφτομαι πόσο κακό μου έκανε αυτή η επίσκεψη, λες να φάω κάνα κόλλημα και να τρέχω σε αφρικές τώρα στα γεράματα -τίποτα δεν αποκλείεται.
Βλέπεις, ελοχεύει η σκέψις:


Σου αρέσουν τα άγρια ζώα;
Πάρε μια μηχανή και τράβα δες τα από κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον -άν προλάβεις.


70875

crs-k
01/12/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
...........................
Οι κυνηγοί έπειτα, τί καλό κάνουν με το να δολοφονούν τα ζωάκια, προς χάριν της γαστριμαργίας τους, ή από χόμπυ για τη σκοποβολή τους! Με ποιό δικαίωμα αφαιρούν ζωές, αφού αυτοί δεν μπορούν να δημιουργήσουν; Λυπάμαι, αλλά προσωπικά τα παραπάνω θεωρώ βαρβαρότητα προερχομένη από έλλειψη παιδείας, που αφήνει πίσω της ακαλλιέργητους χαρακτήρες. Τί δίδαγμα θα μεταδώσουν στα παιδιά τους;
.........................


Περνα τοτε κι απο εκει (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31856) μετα, για να "μορφωθεις" περισσοτερο ... :sad:

Alki_Viades
01/12/2006, 10:38
Δεν θα διαφωνησω με τους περισσοτερους εδω μεσα, δε μ'αρεσει να βλεπω ζωντανα μεσα σε κλουβια, ιδιαιτερα μεγαλα ζωα ή πουλια.

Θα διαφωνησω ομως στις συγκρισεις μεταξυ ζωων και ανθρωπων γιατι πολυ απλα δεν ειμαστε ιδιοι, ειμαστε στην κορυφη της πυραμιδας, ειμαστε το ανωτερο ον σε αυτον τον πλανητη. Το ανωτερο πιστευω ειναι αυταποδεικτο μιας και ξεκινησαμε απο το μηδεν και ειμαστε πια το κυριαρχο ειδος.

Να διευκρινησω πως σεβομαι ΚΑΙ αγαπαω ΚΑΙ θαυμαζω τα ζωα, απλα δεν τα εχω αγιοποιησει! Ακουω αποψεις πως τα ζωα ειναι ακακα, σκοτωνουν μονο για να φανε, ειναι καλοκαρδα, δεν σε πειραζουν αν δεν τα πειραξεις και λοιπες παπαριες!

Και γιατι δηλαδη μια τιγρη μπορει να σκοτωσει για να φαει και ενας κυνηγος δεν μπορει; Τι κανει ανηθικο τον φονο ενος ζωου απο εναν ανθρωπο, αν αυτος γινεται με σκοπο την τροφη; Το οτι ο ανθρωπος χρησιμοποιει καραμπινα; Ε τι διαολο να χρησιμοποιησει, τα γαμψα του νυχια ή τα τρομερα του δοντια;!!!

Εξαλλου ενστικτα εκτος της επιβιωσης τα ζωα δεν εχουν; Μηπως δεν σκοτωνουν ή μαχονται για πχ την κυριραρχια στην αγελη τους; Πριν λιγες μερες εβλεπα στο ΣΚΑΙ αρσενικα λιονταρια να τρωνε τα νεογνα που μολις ειχαν γεννησει οι λεαινες ωστε αυτες να αναγκαστουν να ζευγαρωσουν μαζι τους και να αποκτησουν αυτα απογονους!

Τι αλλο να πουμε; Για κοκκορια που ξεσκιζουν οποιο αλλο πλησιασει το χαρεμι τους; Για κανιβαλιστικες τασεις που εχουν παρατηρηθει σε πιθηκους ή καρχαριες; Παραδειγματα "κακης" συμπεριφορας υπαρχουν απειρα στο ζωικο βασιλειο. Αν δηλαδη τα ζωα ειχαν τη νοημοσυνη και τις φυσικες δυνατοτητες που εχει ο ανθρωπος θα παρεμεναν παναγιες;

Ο ΜΟΝΟΣ λογος που δεν κανουν οτι κανουμε κι εμεις ειναι το οτι ...δεν μπορουν! Ο "θεος/φυσικη επιλογη/το συμπαν/δεν ξερω κι εγω τι" εκαναν ΕΜΑΣ το κυριαρχο ειδος, και αυτο ειναι γεγονος. Το πως θα διαχειριστουμε τη δυναμη μας ειναι αλλο θεμα και εκει ειναι το προβλημα. Σαν να σου δινουν μια hayabusa και να σε βαλουν να κυκλοφορεις στην Αθηνα ενα πραμα, αντε να κρατηθεις...

:rolleyes:

Gandalf dr685sm
01/12/2006, 10:44
όποιος θέλει να δεί "ζωάκια" ενα στάδιο πριν την Ταρίχευση ενώ είναι ακόμα ζωντανά , μπορεί να πάει στο Μουσέιο Φυσικής Ιστορίας και να τα δεί απο κοντά και να έχει και επαφή με τα "εκθέματα".


Κάθε ζώο που "φυλακίζεται" αποκτεί εξάρτηση απο εμάς που του δίνουμε τροφή και χάνει κάθε φυσικό του ένστικτο. Δεν αποτελεί εκεινο το ζώο που ζεί στην Φύση.
Αν δείτε αετό ή γεράκι να πετάει θα θαυμάσετε το άνοιγμα φτερών αλλά και την ταχύτητα του στον αέρα. Απίστευτη αίσθηση. Το να το δω να κάθεται σε ενα κλαρί , μέσα σε κλουβί , συγνώμη αλλά το προτιμώ να το δώ στο web ή σε κάποιο έκθεμα μουσείου για να το δω ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ.

Να ξεχωρίσουμε επίσης την έννοια Ζωολγικού κήπου και Πάρκου προστασίας. Γιατί το ένα είναι κλουβιά και το άλλο είναι φυσικό περιβάλλον υπό προστασία.

Gandalf

tsoukas77
01/12/2006, 17:40
Yπαρχει τεραστια διαφορα να μαχεσαι για την επιβιωση σου απο το να σκοτωνεις για απολαυση και για φωτογραφιες πανω στο καπο του αυτοκινητου.Ο κυνηγος δεν σκοτωνει απο αναγκη για φαγητο.Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον.

Να επισημανω επισης οτι κανεναν ρολο δεν παιζει ποιο πλασμα στον πλανητη ειναι το ικανοτερο,εξυπνοτερο κτλ.Η αξια της ζωης δεν συνδεεται με κατι απο τα παραπανω.

conkark
01/12/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Δεν θα διαφωνησω με τους περισσοτερους εδω μεσα, δε μ'αρεσει να βλεπω ζωντανα μεσα σε κλουβια, ιδιαιτερα μεγαλα ζωα ή πουλια.

Θα διαφωνησω ομως στις συγκρισεις μεταξυ ζωων και ανθρωπων γιατι πολυ απλα δεν ειμαστε ιδιοι, ειμαστε στην κορυφη της πυραμιδας, ειμαστε το ανωτερο ον σε αυτον τον πλανητη. Το ανωτερο πιστευω ειναι αυταποδεικτο μιας και ξεκινησαμε απο το μηδεν και ειμαστε πια το κυριαρχο ειδος.

Να διευκρινησω πως σεβομαι ΚΑΙ αγαπαω ΚΑΙ θαυμαζω τα ζωα, απλα δεν τα εχω αγιοποιησει! Ακουω αποψεις πως τα ζωα ειναι ακακα, σκοτωνουν μονο για να φανε, ειναι καλοκαρδα, δεν σε πειραζουν αν δεν τα πειραξεις και λοιπες παπαριες!

Και γιατι δηλαδη μια τιγρη μπορει να σκοτωσει για να φαει και ενας κυνηγος δεν μπορει; Τι κανει ανηθικο τον φονο ενος ζωου απο εναν ανθρωπο, αν αυτος γινεται με σκοπο την τροφη; Το οτι ο ανθρωπος χρησιμοποιει καραμπινα; Ε τι διαολο να χρησιμοποιησει, τα γαμψα του νυχια ή τα τρομερα του δοντια;!!!

Εξαλλου ενστικτα εκτος της επιβιωσης τα ζωα δεν εχουν; Μηπως δεν σκοτωνουν ή μαχονται για πχ την κυριραρχια στην αγελη τους; Πριν λιγες μερες εβλεπα στο ΣΚΑΙ αρσενικα λιονταρια να τρωνε τα νεογνα που μολις ειχαν γεννησει οι λεαινες ωστε αυτες να αναγκαστουν να ζευγαρωσουν μαζι τους και να αποκτησουν αυτα απογονους!

Τι αλλο να πουμε; Για κοκκορια που ξεσκιζουν οποιο αλλο πλησιασει το χαρεμι τους; Για κανιβαλιστικες τασεις που εχουν παρατηρηθει σε πιθηκους ή καρχαριες; Παραδειγματα "κακης" συμπεριφορας υπαρχουν απειρα στο ζωικο βασιλειο. Αν δηλαδη τα ζωα ειχαν τη νοημοσυνη και τις φυσικες δυνατοτητες που εχει ο ανθρωπος θα παρεμεναν παναγιες;

Ο ΜΟΝΟΣ λογος που δεν κανουν οτι κανουμε κι εμεις ειναι το οτι ...δεν μπορουν! Ο "θεος/φυσικη επιλογη/το συμπαν/δεν ξερω κι εγω τι" εκαναν ΕΜΑΣ το κυριαρχο ειδος, και αυτο ειναι γεγονος. Το πως θα διαχειριστουμε τη δυναμη μας ειναι αλλο θεμα και εκει ειναι το προβλημα. Σαν να σου δινουν μια hayabusa και να σε βαλουν να κυκλοφορεις στην Αθηνα ενα πραμα, αντε να κρατηθεις...

:rolleyes:


Αγαπητέ συνάδελφε, το ότι ο άνθρωπος είναι κυρίαρχο ον, αυτό δεν σημαίνει ότι οφείλει να ακολουθεί το νόμο της ζούγκλας: Δύναμη του ισχυροτέρου.
Τα ζώα δεν έχουν ηθική και συνείδηση, και πράττουν σύμφωνα με τους νόμους των ζωωδών τους ενστίκτων. Ο άνθρωπος διαφοροποιείται απ'το πνεύμα και την ηθική του.
Οσο για το suzuki 1300, είναι επιλογή του ιδιοκτήτη του, που με λογική διεργασία το απόκτησε, και οφείλει-όπως όλοι μας-να σέβεται και να εφαρμόζει τον κ.ο.κ. :wave2:

Alki_Viades
01/12/2006, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
Αγαπητέ συνάδελφε, το ότι ο άνθρωπος είναι κυρίαρχο ον, αυτό δεν σημαίνει ότι οφείλει να ακολουθεί το νόμο της ζούγκλας: Δύναμη του ισχυροτέρου.
Συμφωνω απολυτως


Τα ζώα δεν έχουν ηθική και συνείδηση, και πράττουν σύμφωνα με τους νόμους των ζωωδών τους ενστίκτων. Ο άνθρωπος διαφοροποιείται απ'το πνεύμα και την ηθική του.
Ακριβως


Οσο για το suzuki 1300, είναι επιλογή του ιδιοκτήτη του, που με λογική διεργασία το απόκτησε, και οφείλει-όπως όλοι μας-να σέβεται και να εφαρμόζει τον κ.ο.κ. :wave2:
Εδω διαφωνω: Το μυαλο και πχ αυτα τα λεπτεπιλεπτα δαχτυλακια που κανουν παπαδες σε σχεση με τα χοντροκομμενα ακρα των ζωων δεν το διαλεξες, σου δοθηκαν. Τα μεσα τα εχεις, εσυ αποφασιζεις πως θα τα χρησιμοποιησεις κι εδω ερχεται η τεραστια ευθυνη και δυσκολια!

stavrogin
07/12/2006, 22:08
και η αποψη του Κ. Reiser


71513

ktm640lc4
10/12/2006, 10:56
Κατα.

lyk0s
15/12/2006, 02:11
Για μενα τα περισσοτερα πραγματα δεν ειναι ασπρο η μαυρο.

Και μενα δεν μου αρεσει η ιδεα να ειναι κλεισμενα τα ζωα σε κλουβια αλλα αυτη η επαφη μπορει να βοηθησει να αγαπησει περισσοτερο τα ζωα καποιος.

Και μενα δεν μου αρεσει να εχουν σαν κατοικιδια γατες,σκυλια η πουλια αλλα αυτο μπορει να βοηθησει καποιον να γινει πιο υπευθυνος αφου μαθαινει να φροντιζει καποιον αλλο εκτος απο τον ευατο του.

Και μενα δεν μου αρεσει να γινονται πειραματα με ζωα αλλα αυτο ισως βοηθησει να βρεθουν φαρμακα.Βεβαια δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι τα ιδια πειραματα δεν θα μπορουσαν να πραγματοποιηθουν και με αλλο τροπο, παω πιο πολυ στο μαυρο εδω....

Εκει που ειναι τελειως μαυρο για μενα ειναι οταν καποιος κυνηγαει για ευχαριστηση.Οταν σκοτωνει καποιο ζωο και μετα το βαλσαμωνει για να επιδειχθει στους αλλους.

Παντως θα προτιμουσα να υπαρχουν παρκα μεγαλης εκτασης και εκει να φιλοξενουνται τα ζωα παρα να ειναι μεσα σε κλουβια.

Δεν ξερω αν θα πηγαινα το παιδι μου στο ζωολογικο κηπο.Παντως σιγουρα δεν θα το πηγαινα στο τσιρκο....