PDA

View Full Version : Σφυγμομέτρηση...



Respect
01/11/2006, 06:32
Από ατυχήματα - τρακαρίσματα πως πάτε; Εγώ 5!!!!
1993 με Vespa είμουν απρόσεκτος πιτσιρικάς και το ίδιο μαλάκας με τον άλλον που έστριψε χωρίς φλας.
1994 με ΙΧ 2 φορές δε φταίω.
1996 με ιχ δε φταίω.
2001 με τριαξονικό έφταιγε άλλος και δυστυχώς τη πλήρωσε άλλος.. το πιο άσχημο απ'όλα τα ατυχήματά μου. Ευτυχώς όμως λόγο ΖΩΝΗΣ άπαντες χωρίς γρατζουνιά (και χωρίς αυτοκίνητο)
:sad:

Φιλαλήθης
01/11/2006, 06:58
μμμ... ενδιαφέρον...

Χρονολογίες δε θυμάμαι, αλλά όλα είναι απο το 99 μέχρι το 06.

1. CB500. έξοδος στο δρόμο προς αϊ γιάννη, εύβοια. Στραβωμένο μαρσπιέ, γρατζουνισμένο γόνατο, στραπατσαρισμένος εγωισμός. Πρώτη βόλτα.

2. GN250. βροχή, σκοτάδι, το μπροστά αμάξι έχει σταματήσει, χωρίς να έχει φώτα φρένων, πατάω φρένο για να σταματήσω, είχε καπάκι ο δρόμος (ευφυές. Στη μέση του δρόμου.) γλύστρησε και του έσπασα το φανάρι. Ας πούμε ότι έφταιγα...

3. GN250. ο μπροστά μου φρενάρει απότομα και χωρίς φλας στρίβει απότομα αριστερά. πλακώνομαι στα φρένα, ο δρόμος γλύστραγε, ανώδυνη (λόγω μπουφάν) πτώση.

4. lancia. γρατζούνισα σε μανούβρα παρκαρίσματος ταξιτζή.

5. lancia. έσκασε πίσω μου μια οδηγάρα. μ'νι ο προφυλακτήρας, 1200 το φτιαξιμο. αυτός:
έχω καλά φρένα, abs! (5 μέτρα γραμμές, το μισό του λάστιχο στην άσφαλτο...)
ξέρω να οδηγώ και σεις οι νέοι δεν ξέρετε! (χώραγε να περάσει δεξιά μου.)
δεν έβγαλες φλας! (αδιάφορο. όπως και να'χει εγώ είχα βγάλει.)
με μπέρδεψε το φλας σου! (ε; ... ποιοοό φλας; )
σταμάτησες απότομα! (περίεργο... εγώ με λάστιχα 6ετίας, αμάξι 10ετίες, 1300 κιλά, χωρίς abs, άσχετος οδηγός και κατάφερα να σταματήσω πιό απότομα από "οδηγάρα" με καινούριο αμάξι και "abs" ; οκ... )

6. lancia. σταματημένος σε φανάρι, κοιτάω (ως συνήθως) πίσω μου και βλέπω (yugo ήτανε; 4 κοριτσάκια μέσα. Τα ίδια κοριτσάκια τα είδα να χαχανίζουν αδιάφορα στην καφετέρια που έτυχε να βρεθώ και γω αργότερα. Μα καλά, κανείς δεν ενδιαφέρεται να σκεφτεί τι έκανε λάθος ώστε να γλυτώσει μελλοντικά το τομάρι του; μένουν στο ότι τη γλύτωσαν αυτή τη φορά; ) ένα τουτού να έρχεται με τις πάντες κατά πάνω μου. βγαίνω όσο μπορώ μπροστά και δεξιά (είχα ακόμα κόκκινο). αποτέλεσμα: μου έξυσε τον προφυλακτήρα στο δεξί μέρος. Αν δεν το είχα γλυτώσει, θα με είχε στείλει στην κυκλοφορία και είχα επιβάτες. (ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΠΙΣΩ ΣΑΣ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ._ )

αν θυμηθώ άλλα... Αλλά τώρα δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο νου.

villy
01/11/2006, 08:03
Ημερομηνίες δε θυμάμαι. Πάντως είναι από το 1993 ως σήμερα με χρονολογική σειρά.


Με το 1ο μου παπί Yamaha Τ-50 (80.000χλμ)

1) Τρακάρισμα με αυτοκίνητο σε διασταύρωση που δεν υπήρχε Stop. Ο ένας δρόμος ήταν με άσφαλτο (εγώ) και ο άλλος με χωματόδρομο μέχρι 2 μέρες πριν το ατύχημα :sad:. Μέχρι τότε η κίνηση στην άσφαλτο είχε προτεραιότητα πέρναγαν λεωφορεία κλπ. "Φταίω", η δύναμη της συνήθειας βλέπετε... Το κράνος μου έσωσε τη ζωή καθώς όταν το έβγαλα ειχε βαθιές γρατσουνιές στον αυχένα :uplate: .

(μικροσουπίτσες που δεν θυμάμαι...)



Με το 2ο μου παπί Kawasaki Kaze-R (90.000χλμ)

(μικροσουπίτσες που δεν θυμάμαι...)

1) Επαφή με ταρίφα που ήταν στη δεξιά λουρίδα. Τον προσπέρναγα από δεξιά όταν αυτός αποφάσισε να στρίψει δεξιά χωρίς φλάς :confused: . ("έφταιγα" γιατί έπρεπε να το προβλέψω! Από τότε πολύ σπάνια προσπέραση από δεξιά)

2) Σούπα σε βροχερό δρόμο για να αποφύγω αμάξι που βγήκε από κάθετο δρόμο με Stop. (Μανέτα, λίγο στράβωμα του τιμονιού).

3) Μετωπική με αυτοκίνητο σε μικρό δρομό διπλής κατέυθυνσης χωρίς διάζωμα! Πάνω σε απότομο S μου ορμάνε από μπροστά και δεξιά 4 σκυλιά :eyepop: , κόβω αριστερά και πλακόνωμαι στα φρένα. Ευτυχώς δεν έτρεχα, ούτε και το απέναντι αυτοκίνητο και ίσα που του ακούμπησα τον προφυλακτήρα (Λίγο στράβωμα του τιμονιού)



Με τη 1η μου μηχανή Honda CBF-250 (5.500χλμ)

1) Μου έπεσε από βλακεία μου λίγο πριν ξεκινήσω μόλις έβγαλα το stand σε ανηφορα με διαγώνια διέυθυνση: 1 λαβωμένος Καθρέπτης.:uplate: :eyepop:




ΥΓ: ΆΠΕΙΡΑ σωσίματα από ελιγμό, πρόβλεψη, τύχη...


:wave2: :wave2: :wave2:

dodos_1
01/11/2006, 08:49
απο το 1996 εως σημερα:

1.με παπι φευγοντας απο τη δουλεια για να παω στο σπιτι μου στην πειραιως μπροστα απο τη σχολη καλων τεχνων κανει αναστροφη παππους με φορτηγακι και εξοστρακιζει 2 παλικαρια με ον οφ μηχανακι που προπορευοντουσαν 10 μετρα απο εμενα.το αποτελεσμα τα παιδια σοβαρα τραυματισμενα και εγω ευτυχως μονο υλικες ζημιες και καποιες εκδορες.αφου φευγω απο εκει συνεχιζω τρομοκρατημενος για το σπιτι αλλα ενας ταριφας στη θηβων ειχε αλλη γνωμη.με κλεινει για να μπει στο βενζιναδικο....και ξανα κατω εγω αφου με παρεσυρε με το πισω μερος του αυτοκινητου.μετα απο αυτο το κλειδωσα και πηγα με τα ποδια σπιτι.

2.με σκουτερ στην Λ.κηφισιας μπροστα απο την αμερικανικη πρεσβεια εισχωρησα σε Γιαρις που το οδηγουσε κοπελα αφου θεωρησε σωστο να κοκκαλωσει χωρις λογο το κουτι της.ετσι βρεθηκα στο πισω καθισμα του Γιαρις μονο με εκδορες παλι ευτυχως και ενα στραπατσαρισμενο σκουτερ.

3.με σουπερσπορτ 600 κυβ. λαθος εκτιμηση σε στροφη και αγορα αγροτεμαχιου στον Δομοκο.το αξιοπεριεργο ηταν οτι το μηχανακι ειχα μια γρατζουνια μονο στο καπακι του βολαν και πουθενα αλλου.

4.διαφορες ασημαντες εως γελοιες σουπιτσες και τσαγακια που δεν θυμαμαι.

VanDiemen
01/11/2006, 08:57
1992 - Ήμουν 17 και πήρα κρυφά το αυτοκίνητο βράδυ, πήγαμε σε ένα χωριό αρκετά μακριά και ήπιαμε πάρα πολύ! Ο δρόμος ήταν παγωμένος! Στο γυρισμό φέραμε και μια τούμπα για να δούμε πως είναι ο κόσμος και ανάποδα. Εγώ μόνο γρατζουνιές στο κεφάλι. Ο συνεπιβάτης τίποτα! (ευτυχώς!) Σε μια μεγάλη ευθεία και κατηφόρα, ο καινούριος δρόμος έκανε ένα μικρό εσάκι, ενώ ο παλιός πήγαινε ευθεία αλλά ήταν γεμάτος κοτρώνες και τεράστιες λακούβες. Εγώ πήγαινα ευθέία και ο φίλος μου φώναξε απότομα "στροφή"! Έκοψα απότομα το τιμόνι και ακολούθησε η τούμπα (ή τούμπες, δεν ξέρω).

1996 - Άνοιξα να προσπεράσω 7;; αυτοκίνητα μαζί; Μέσα σε χωριό!! Κι αυτό επειδή μου την είχε σπάσει ο έμπροσθεν που όταν τον πλησίασα για να τον περάσω κανονικά ,πάτησε γκάζι και δε με άφησε! Αυτό που δεν πρόσεξα ήταν ότι ο μπροστά - μπροστά έστριβε αριστερά με αποτέλεσμα να τον στουκάρω! Πάλι χωρίς τραυματίες!

2000 Πάλι με αυτοκίνητο! (Εκεί έβγαλα το συμπέρασμα ότι δε με πάει το αυτοκίνητο και πήρα την απόφαση να γυρίσω τον επιλογέα στο δίτροχο. Πήγαινα σε διπλό δρόμο με νησίδα και στο τελείωμά της πήγα να προσπεράσω ένα ταξί που εκινείτο στη δεξιά λωρίδα, το οποίο επιχέιρησε να κάνει αναστροφή από εκεί που ήταν, προκειμένου να τον χωρέσει όταν θα περνούσε στην άλλη κατεύθυνση (χωρίς φλας ο τύπος!). Τον στούκαρα και μετά από προσφυγή στο δικαστήριο, παραδέχτηκε ότι έφταιγε!

2001;; Πήγαινα με μηχανάκι σε χωματόδρομο ο οποίος διασταυρώνονταν με άσφαλτο, μέσα σε πόλη! Να και ένα κουίζ! Είχα προτεραιότητα (κανονικά γιατί το αυτοκίνητο που με έκλεισε κινούνταν στον ασφαλτοστρωμένο δρόμο, αλλά έρχονταν από αριστερά μου) αλλά ο οδηγός του αυτοκινήτου δεν το παραδέχτηκε ποτέ. Μου λέει δείχνοντας, ενώ εγώ καθόμουν σαν πουλάκι τραυματισμένος στον ώμο, στον αγκώνα και στην παλάμη, "Άσφαλτος!!" δείχνει κιόλας, "χωματόδρομος", ξαναδείχνει! "Πως είχες προτεραιότητα;" Δεν έκανα τίποτα! Σηκώθηκα και έφυγα..

2005 Το πιο σοβαρό τροχαίο! Έπεσα με το tenere σε νεροφάγωμα και έσπασε μαζί με το κράνος και το κεφάλι μου (4 κατάγματα). Εύχομαι να μη το ζήσει ποτέ κανείς σας! Το μούδιασμα και η υπαισθησία στο μισό μου σώμα ακόμη δεν έφυγαν.

E! Αυτά μεταξύ μας ε; Δεν πιστεύω να τα βγάλει κανένας στη φόρα όταν θα βάλω υποψηφιότητα για πρωθυπουργός;

CELTIC
01/11/2006, 09:52
Ημερομηνίες δεν θυμάμαι ακι εγώ όπως και οι περισσότεροι

1) 2001 Piaggio 125

Γυρνούσα από πελάτη στην Νεωχωρούδα και με προσπερνάει ένα φορτηγάκι μετακομίσεων. Ο στόκος όμως με βρήκε από τα αριστερά την ώρα που έκανε την προσπέραση.

Αποτέλεσμα ένα Piaggio στα χωράφια με γραντουνισμένη αριστερή ομωπλάτη εμένα να κατεβάζω καντήλια, σπασμένος αριστερός καθρέπτης και αναζήτηση μισής ώρας περίπου του κινητού!!!:mad: Ο φορτιγατζής άφαντος...

2) 2003 Piaggio 150
Κωνσταντινουπολέως και Δελφών

Ανάβει πράσινο...
Ξεκινάω....
Και να σου ένας ταρίφας ο οποίος έχει περάσει με κόκκινο:eyepop:

Για να μην πέσω πάνω του ρίχνω το μηχ/ακι και πάρε τις γρατσουνιές σου:mad:
Τά άκουσε τα καντηλιά του ο Ταρίφας και το κατα ευχαριστήθηκα


3) 2005 Piaggio 150
Π.Συνδίκα με Μακεδονίας

Κατεβαίνω την Π.Συνδίκα και να σου κάποιος μπρόστά μου :eyepop: :eyepop:

Είχε STOP και δεν σταμάτησε και η δικαιολογία ήταν ότι δεν με είδε!!!

Δεξιά Πλάστικα Τέλος
Καθρέφτης δεξιός Τέλος
Κινητό που έφυγε από Τσέπη Τέλος
5Χ5 που ήταν να πάω εκείνη την μέρα Τέλος:wave2:

soundstorm
01/11/2006, 14:18
Επισης δεν θυμαμαι ημερομηνιες.
1997 παραβιαζω στοπ και δυστυχως ερχοταν αμαξι.Το παπι εγινε πιτα αλλα εγω δεν επαθα τιποτα.(ενα αστρα ειχα)
1997 μολις ειχα ξαναφτιαξει το παπι και δεν με πηρε η στροφη γιατι ετρεχα πολυ και ειχα πιει.Παλι τα ιδια.
2000 παραβιαζει αμαξι το ιδιο στοπ που ειχα παραβιασει εγω πριν 3 χρονια και καρφοθικα πανω για τα καλα.Παλι τα ιδια.
Ε μετα καταλαβα οτι θα αγανακτησει ο Αγιος που ειχα και εκοψα τις μλκιες.
Δεν περιλαμβανονται πτωση του χτ οταν ενας φιλος καθοταν πανω και εσπασε το πατητηρη και οταν με εκλεισε περιπολικο για να μην την κοπανησω (λογο του οτι το παπι ειχε μονο πισω φρενα) χτυπησα στην πορτα του αυτοκινητου!

div400
01/11/2006, 14:52
φτου μου φτου μου καμια σοβαρη πτωση/συγκρουση εως τωρα....


1) γαλαξιδι 1997-9 δεν θυμαμαι πια, yamaha diversion: υπερβολικη ταχυτητα εισοδου-->λανθασμενη γραμμη-->φρενα πανικου-->target fixation=εξοδο απο τον δρομο και αγορα ωραιοτατου οικοπεδου..... αναβατης αλωβητος σχεδον ( μονο μολοπες και λερωμενο σωβρακο) μηχανη σπασμενη μανετα συμπλεκτη, στραβο τιμονι και γρατζουνιες στο φερινγκ....

2) παιανια ,περιστερι,αθηνα: yamaha diversion: γλιστερος δρομος+υπερβολικα φρενα=εχασα το μπροστινο, σασμενο μαρσπιε, μελανιασμενο ποδαρ...ολα αυτα Χ3

αυτα....

Respect
02/11/2006, 07:48
Δηλαδή για να καταλάβω καλά μόνο εμείς οι 7 έτυχε να έχουμε ατύχημα; :confused: :mad: ΈΛΑ.. μη ντρέπεστε... :wave2:

packo
02/11/2006, 10:33
Me autokinito...

Renault 5 GT: Tourbisma se lathos simeio...Moutra...Gnorimia me kolona..Kaneis den epathe tpt...Diki mou apeiria

Fiat Uno turbo: Meta apo xeirofreno ksexasa na isioso (ontas lioma)....Gnorimia me kolona...Kaneis den epathe tpt

Peugeot 106 Rallye:

a)Diafores agores agrotemaxion se oreines para tis attikis diadromes (xoris travmatismous)
b)Gnorimia me kraspedo stin strofi apo siggrou pros amfitheas...Elafris travmatismos sinepivati
c)Filiki agkalia se leoforio meta apo anoites sfines...Mikrotravmatismos
d)Enthermo agkima se mpariera...Kaneis den epathe kati
e)Efetzidiko parkarisma se pezodromio...(psalidi+akromparo)--


subaru WRX: sovaro atixima me ksero autokinito...Apoleia prosfisis se gnosti strofi tis paraliakis...Svoures,xtipimata....Kaneis den epathe kati


skoda Octavia (ektelontas xrei sinodigou):o odigos pote den akouse otan eipa (deksia paratetameni 3ara, prosoxi xomata deksia, prosoxi empodio...kopse..kopse...kooooooopseeee)...metopiki me kolona...travmatismos sto thoraka...

skoda favorit (ektelontas xreoi sinodigou - ksereis esi poios): agora oikopedou me thea sto petalo...autokinita ekaterothen kata pano mas...pos tin glitosame.....

Me mixanes:

Ducati Monster 695: Xazopesimo apo mplokarisma mprostinou...Diki mou apeiria...Stravomeno timoni, maspie, stand...kaneis den epathe tpt...Ego me pliri eksoplismo, sinodigos mono kranos...


Auta.....

LittleJohn
02/11/2006, 10:52
1) TDR 200 : τρελή τούμπα, σχεδόν αποχώρησα πρός κύριον...Έφυγα από γκρεμό και με κράτησε ένα πεύκο...

2) CR500 : Πάρα πολλές ανώδυνες τούμπες. Κυρίως καπάκια. Κυκλοφορούσα μόνιμα με σπασμένο το πίσω φτερό...

3) R1 : Ανώδυνη πτώση , η μηχανή καταστράφηκε. High siding έξω από την παλαιά φώκαια...

4) Rallye106 : Γλίστρησε το αμάξι σε κλειστή στροφή με πολλά και άρχισε τις σφαλιάρες, δεν μπόρεσα να τις μαζέψω όλες και έφυγα από τον δρόμο ,δεξιά πρός γκρεμό και μετά θάλασσα. Με κράτησε η μοναδική πινακίδα στην περιοχή...

5)CBR1000rr : Πάτησα λάδια ενώ έκανα πάντες και έχασα το μπροστινό στα φρένα...Μικρές υλικές ζημιές αλλά ένα πολύ πονεμένο γόνατο...

xtapodias
02/11/2006, 18:27
λοιπόν 3 μηχανάκια (δικά μου) και σύνολο 30000 χλμ περίπου, απολογισμός : Καμμία στούκα (εμπλοκή σε ατύχημα) αλλά σούπες δικής μου υπαιτιότητας. Το 2004 αποχωρίστηκα το μπέβερλί που είχα κανα χρόνο (χωρίς σούπες κλπ) και πήρα το β-στόμ. Πρωί, έξω από εφορία, πάω να φύγω, λουκέτο δισκόφρενου ξεχασμένο, 1-0. Απόγευμα σε πελάτη που έχει μαγαζί σε κατηφόρα, δεν βάζω ταχύτητα 2-0. Πρωί, για να αποφύγω κίνηση ανεβαίνω πεζοδρόμιο, από τη μεριά που ανέβηκα ήταν γύρω στους 10 πόντους, από έκει που το κατέβηκα ήταν σαράντα, δεν το είδα, 3-0. Τελευταία και καλύτερη πρωί στον ίδιο δρόμο με το πεζοδρόμιο πριν, ξεκινάω απότομα σε βρεγμένο, άπειρος, δεν έκλεισα γκάζι, 4-0. Αυτά τα λίγα. Η ζημίες ήταν το λιγότερο. Κάθε φορά όμως μου έριχνε την ψυχολογία. :beer:

Με το φειζερ δεν έχω πέσει ακόμα (φτου φτου σκόρδα)

dodos_1
03/11/2006, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
Me autokinito...

Renault 5 GT: Tourbisma se lathos simeio...Moutra...Gnorimia me kolona..Kaneis den epathe tpt...Diki mou apeiria

Fiat Uno turbo: Meta apo xeirofreno ksexasa na isioso (ontas lioma)....Gnorimia me kolona...Kaneis den epathe tpt

Peugeot 106 Rallye:

a)Diafores agores agrotemaxion se oreines para tis attikis diadromes (xoris travmatismous)
b)Gnorimia me kraspedo stin strofi apo siggrou pros amfitheas...Elafris travmatismos sinepivati
c)Filiki agkalia se leoforio meta apo anoites sfines...Mikrotravmatismos
d)Enthermo agkima se mpariera...Kaneis den epathe kati
e)Efetzidiko parkarisma se pezodromio...(psalidi+akromparo)--


subaru WRX: sovaro atixima me ksero autokinito...Apoleia prosfisis se gnosti strofi tis paraliakis...Svoures,xtipimata....Kaneis den epathe kati


skoda Octavia (ektelontas xrei sinodigou):o odigos pote den akouse otan eipa (deksia paratetameni 3ara, prosoxi xomata deksia, prosoxi empodio...kopse..kopse...kooooooopseeee)...metopiki me kolona...travmatismos sto thoraka...

skoda favorit (ektelontas xreoi sinodigou - ksereis esi poios): agora oikopedou me thea sto petalo...autokinita ekaterothen kata pano mas...pos tin glitosame.....

Me mixanes:

Ducati Monster 695: Xazopesimo apo mplokarisma mprostinou...Diki mou apeiria...Stravomeno timoni, maspie, stand...kaneis den epathe tpt...Ego me pliri eksoplismo, sinodigos mono kranos...


Auta.....

μηπως σε λενε Χαρο;:lol: :lol:

packo
03/11/2006, 08:53
Kai Xaro....Kai siderofago....Kai episis exei ginei pleon to klassiko anekdoto...Kapoios pairnei kainourgio autokinito, den me kserei arketa kai mou leei:"Parto mia volta na mou peis ti gnomi sou"....Automata petagontai oloi: "OXIIIIIII!!!!MIIIIIIII!!!!!TI PAS NA KANEISSSSSS!!!!!!!"

mats8282
03/11/2006, 10:15
Με αυτοκινητο μια αγκαλια με κολονα στην Αμαρουσιου-Χαλανδριου(1000 αγιοι) το 98 και ενα σκυλακι στην Πεντελης(500,000 ζημια με 40 χλμ το Saxo και γλυτωσα την κολονα στο τσακ αφου σπασανε ψυγεια και γλιστρισα).

Με μηχανες εχω φαει αρκετες ανωδυνες σουπιτσες αλλα πριν ενα χρονο με ενα TTR που ειχα εκανε αναστροφη ημιφορτηγο(σε δρομο με 2+2 λωριδες και διαχωριστικο) με αποτελεσμα να με στειλει πετωντας πανω απο το αντιθετο ρευμα να σκασω με το κεφαλι(κρανος) στον καθετο δρομο απεναντι.300 η ζημια του ΤΤ, θλαση αυχενα εγω και πρισμενο καλαμι δεξιου ποδιου.Αυτου του ξεριζωσα τον αριστερο καθρεφτη με τον αγκωνα(προστατευτικα μπουφαν) και ολο το αριστερο φτερο μπηκε μεσα απο το καλαμι μου :D

road spirit
03/11/2006, 11:42
1993 : δούλευα delivery, 4 σαβούρδες με το παπί της δουλειάς. Οι δυο εντελώς χαζές με μηδενικά χλμ το παπί …απλά έφυγε κάτω από τα πόδια μου σε οδόστρωμα με γλίτσα και σαπουνόνερα. Εγώ έμεινα όρθιος (δεν έπεσα καν) να κοιτάζω το παπί κάτω και να λέω «μα πως έγινε αυτό?». Η 3η, με κάμποσα χλμ, πολύ γλίτσα κάτω και νερό από τη θάλασσα (φυσούσε λυσσασμένα και ανέβαινε το νερό στο παραλιακό δρόμο στο Ηράκλειο, στη στροφή δεξιά όπως πάμε από breeze κατεύθυνση προς λιμάνι, οι σύντεκνοι από Ηράκλειο θα καταλάβουν). Σύρθηκα με το μηχανάκι για αρκετά μέτρα, απολογισμός όλα καλά, μόνο στραβωμένο παταράκι και λεβιέ ταχυτήτων.
Η 4η ήταν για πολλά γέλια, ο μέγιστος μ@λ@κ@ς (εγώ ντε... ) συναντάω συνάδελφο από το μαγαζί που πήγαινε εκείνη την ώρα με τα πόδια για να πιάσει δουλειά:
- «ρε μλκ, πάρε με να με πετάξεις».
- «τι λες ρε καραγκιό.. που θα κάτσεις?» (το παπί ήταν μονόσελο, με τη θέση του συνεπιβάτη να καταλαμβάνεται από το μεγάλο deliverαδικο κουτί).
- «ε, να εδώ πάνω» (και δείχνει πάνω στο κουτί )
- «όχι ρε, άει απο δω»
- «μην είσαι μλκς, ελα ρε .... δυο λεπτά θα κάνουμε»
- «καλά, μην κουνάς όμως πολύ εκεί πάνω» (κέντρο βάρους στο θεό)
Εντάξει, στη πρώτη δεξιά, ένιωσα το σύνολο παπί-συνεπιβάτης να γυρνάει τούμπα, το θέαμα πρέπει να ήταν τρομακτικά γελοίο, προσγειωθήκαμε στο διπλανό πεξοδρόμιο ανάσκελα και αφού δεν χτύπησε κανείς …. Τι ηλίθιος (για μένα λέω) (πάντως .... πράγματι τον πέταξα όπως είπε)

1995: 2 σαβούρδες, και οι δυο με VT600 Shadow, και οι δυο σε λάδια. Απολογισμός ένα στραβό τιμόνι και χτυπημένο τεπόζιτο.
Επίσης 1 ελαφριά στούκα με τη shadow, σε πράσινο φανάρι το προπορευόμενο αυτοκίνητο γκαζώνει να περάσει, γκαζώνω και εγώ, και ξαφνικά σταματάει χωρίς λόγο - ακόμα πράσινο το φανάρι - , ωπ, γαμότ γαμότ, φρένα και κόβω λίγο αριστερά, δεν πρόλαβα εντελώς, του πήρα σβάρνα το κωλοφάναρο με την άκρη του τιμονιού και αφού είχα σχεδόν σταματήσει.

1999 : CB400 SuperFour, έξοδος σε αριστερή στροφή, εθνική οδός Ρέθυμνο προς Χανιά, πρόλαβα και έκοψα ταχύτητα, ακούμπησα λιιιιγακι τη μπαριερα. Το κράνος με έσωσε (το ντούκου το άκουσα γερά μέσα στο κεφάλι μου). Απολογισμός, σπασμένο φλάς, μανέτα, και γδαρσίματα σε ντεπόζιτο, καπάκι κινητήρα, εγώ ράμματα στο γόνατο.

2003 : πάλι Κρήτη, ένα σημείο που πολλοί θα το ξέρουν, στο εσάκι της εθνικής οδού έξω από τις Σίσσες. Μοτο : CBR 929RR, μπήκα με πολλά στη πρώτη δεξιά, ε, δεν κατάφερα να το γυρίσω για την επόμενη αριστερά, έφυγα ευθεία. Απολογισμός : ράγισμα στο καρπό, το κράνος πάλι με έσωσε (μια τρύπα νααα εκανε), όπως και ο λοιπός εξοπλισμός. Το CBR, μας άφησε ... κουτάλια έγινε

προς γνώση και συμμόρφωση

chris1980
04/11/2006, 13:04
με αυτοκινητο μεχρι τωρα 3
1.το 2000μου πεταχτηκε ενα lada απο στοπ,εγω τσαρουχνων τα φρενα κανω ελιγμο αποφυγης και χτυπαμε λιγο στις γωνιες.ο αλλος ανασφαλιστος και ανεργος επαθε ζημια 20 ευρω ,ποσο παραπανω να εκανε ο προφυλακτηρας του αρχαιου λαντα και εγω 250.
2.το 01 στο ιδιο σημειο χαζευα ο μαλακας και οταν ειδα καλυτερα τον δρομο το μπροστινο φορτηγο ηταν σταματημενο,παλι φρενα και προσπαθεια αποφυγης αλλα απο το αντιθετο ερχοταν αλλο φορτηγο και ετσι το εριξα στον μπροστινο.φαναρι μασκα και φτερο με κοστος 750 ευρω.
3.το 05 μια κυρια βγαινει απο θεση παρκινγκ ενω περνουσα ηδη διπλα της και μου χαλαει αριστερες πορτες και φτερα.
4.το 03 αφου ειχαν σχεδον λιωσει τα χιονια και εχοντας οργωσει ολη την αθηνα κανοντας μαλακιες με ενα φιλο μου,εκεινος οδηγουσε,και το bmw 5.23 του εκανε σβουριδι 3 στενα πριν το σπιτι μου καβαλησε πεζοδρομιο και χτυπησε με λιγα κολονα.μια σπασμενη ζαντα για αρχη που οταν την αλλαξαμε με 1000 ζορια γιατι ο γρυλος ολο γλιστρουσε λογω παγου ειδαμε οτι ειχε παρει λιιιιγο και ο αξονας.2000 ευρω
ολες φορουσα ζωνη

δοξα τον θεο με την μηχανη τον ενα χρονο που την εχω τιποτα
μονο ενα παρα λιγο βαρβατο στην αττικη οδο που τελικα το γλιτωσα για λιγο.