PDA

View Full Version : Γαλλία VS Τουρκία - Θέμα : Γενοκτονίες



cityfly
20/10/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, καλά... :rolleyes:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=748069&lngDtrID=253

Απόφαση του υπουργείου Παιδείας
Αφαιρείται έργο του Ντελακρουά από τουρκικό σχολικό βιβλίο λόγω γυμνού στήθους



δε νομίζω ότι τους πήραξε το γυμνό

μάλλον το παίρνει η μπάλα των τελευταίων ημερών για ό,τι είναι γαλλικό λόγω της, πολύ σωστής κατά τη γνώμη μου, απόφασης των Γάλλων για την αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων

Cpt. Haddock
20/10/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μάλλον το παίρνει η μπάλα των τελευταίων ημερών για ό,τι είναι γαλλικό λόγω της, πολύ σωστής κατά τη γνώμη μου, απόφασης των Γάλλων για την αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων

Μισό...

στο συγκεκριμένο υπάρχει μια παρανόηση. Οι γάλλοι έχουν εδώ και καιρό αναγνωρίσει τη γενοκτονια (ορθώς)

Το τελευταίο νομοσχέδιο ποινικοποιεί την αντίθετη άποψη, δλδ δεν μπορείς να εκφράσεις τη γνώμη σου οτι δεν έγινε γενοκτονία (λάθος για μένα). Το ίδιο ισχύει και για το ολοκαύτωμα



:wave2: :beer: :wave2:

GeorgeFZR
20/10/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δε νομίζω ότι τους πήραξε το γυμνό

μάλλον το παίρνει η μπάλα των τελευταίων ημερών για ό,τι είναι γαλλικό λόγω της, πολύ σωστής κατά τη γνώμη μου, απόφασης των Γάλλων για την αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων

+1

Resistman
20/10/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μισό...

Το τελευταίο νομοσχέδιο ποινικοποιεί την αντίθετη άποψη, δλδ δεν μπορείς να εκφράσεις τη γνώμη σου οτι δεν έγινε γενοκτονία (λάθος για μένα). Το ίδιο ισχύει και για το ολοκαύτωμα



:wave2: :beer: :wave2:


Σωστος cpt. Σωστος.

idi
20/10/2006, 14:55
αφου εγινε!


+1000000 στη Γαλλια ΕΥΓΕ


καιρος να κανουμε το ιδιο εμεις με την αναγνώριση της γενοκτονίας των Ελληνων του Ποντου!

Cpt. Haddock
20/10/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αφου εγινε!
+1000000 στη Γαλλια ΕΥΓΕ
καιρος να κανουμε το ιδιο εμεις με την αναγνώριση της γενοκτονίας των Ελληνων του Ποντου!

Όχι αγαπητε...

Μπορεί να έγινε η γενοκτονία των αρμενίων (που έγινε)

Μπορεί να έγινε η γενοκτονία των ποντίων (που έγινε)

Αλλά ΔΕΝ μπορείς να απαγορεύσεις επι ποινή σε κανέναν να πιστεύει οτι δεν έγινε...

Στη δημοκρατία η άποψη αντικρούεται ΔΕΝ ποινικοποιείται



:wave2: :smokin:

cityfly
21/10/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι αγαπητε...

Μπορεί να έγινε η γενοκτονία των αρμενίων (που έγινε)

Μπορεί να έγινε η γενοκτονία των ποντίων (που έγινε)

Αλλά ΔΕΝ μπορείς να απαγορεύσεις επι ποινή σε κανέναν να πιστεύει οτι δεν έγινε...

Στη δημοκρατία η άποψη αντικρούεται ΔΕΝ ποινικοποιείται


:wave2: :smokin:

Υ.Γ.1 ξαναλέω οτι είμαστε off topic :sad:

υπάρχουν όμως μια σημαντική λεπτομέρεια που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντική

ο ίδιος νόμος ισχύει σχεδόν παντού για την αντίστοιχη γενοκτονία των εβραίων στο Β΄ΠΠ
από τη στιγμή που υπάρχει νόμος για τους εβραίους, για τον οποίο κανείς δεν γκρινιάζει δεν είναι άδικο να μην υπάρχει για τους αρμένιους τους πόντιους κλπ κλπ;

δεν μπορούμε να μιλάμε με δύο μέτρα και δύο σταθμά
άπαξ και υπάρχει τέτοιας λογικής νόμος θα πρέπει να εφαρμοστεί για όλες τις περιπτώσες, αλλιώς να καταργηθεί για όλες πάλι τις περιπτώσεις

EVI
21/10/2006, 11:32
το σερβαιβολ το βλεπουν στην τουρκια που βγηκαν οι τουρκαλες με ξανθα κοτσιδακια και μπικινι ωωω Θεεεε μου και φαινοντε ολα εεεεεε?


να εξαπολυθουν ολοι αυτοι οι φανατισμενοι στην ευρωπη? να ανοιξουν τα συνορα σε ολους αυτους τους λαους που σκοτωνουν οποιον δεν ασπαζετε τη θρησκεια τους? μπααααα.... κανεις δε το θελέι αυτο.....



:rolleyes:


οσο για τους Ποντιους εφημεριδα εγραψε οτι αυτοι οι φασιστες οι δεξιοι αυτα τα καπιταλομουτρα ψηφισαν ολοι υπερ της αναγνωρισης

και ολοι οι αριστεροι σοσιαλιστες κεντρωοι αυτοι οι καλοι ανθρωποι γυρισαν την πλατη τους

(και δεν ειμαι με κανεναν για να μην νομιζετε απο πολιτικα δε παιρνω το μερος κανενος)


ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΤΟΥΣ ΓΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΘΕΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ

μαγκια τους ακομα και τοτε που ''φτυσαν'' τον Μπους στον ''ιερο'' πολεμο του για την ''τρομοκρατια''

bonepeeler
22/10/2006, 04:06
Μπράβο στη Γαλλία.

Επίσης μπράβο της που το 1994 στη Ρουάντα αρνήθηκε να εμπλακεί(μαζί με κάποιους άλλους μάγκες των Ηνωμένων Εθνών) στη γενοκτονία 800.000-1.000.000 ανθρώπων.
Η γενοκτονία αυτή έγινε μέσα σε 100 ημέρες περίπου.
Το ωραίο είναι πως ενώ υπήρχε μέσα στη χώρα <<ειρηνευτική>> δύναμη αρνήθηκαν να δώσουν βοήθεια στον κόσμο.Μάλιστα τους παράτησαν κιόλας.Μπράβο τους.
:yuck:

Από αναγνωρίσεις καλά τα πάμε.Από πράξεις όμως;

Το παιδί στη φωτογραφία (που τώρα θα ήταν 13-14 ετών) θα ήθελε να ευχαριστήσει τους Γάλλους και τα Ενωμένα Έθνη για τη βοήθεια που προσφέρθηκε σε αυτόν και στην οικογένεια του όπως επίσης για την αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων.


66229

H.A.Balafoutre
22/10/2006, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Μπράβο στη Γαλλία.

Επίσης μπράβο της που το 1994 στη Ρουάντα αρνήθηκε να εμπλακεί(μαζί με κάποιους άλλους μάγκες των Ηνωμένων Εθνών) στη γενοκτονία 800.000-1.000.000 ανθρώπων.
Η γενοκτονία αυτή έγινε μέσα σε 100 ημέρες περίπου.
Το ωραίο είναι πως ενώ υπήρχε μέσα στη χώρα <<ειρηνευτική>> δύναμη αρνήθηκαν να δώσουν βοήθεια στον κόσμο.Μάλιστα τους παράτησαν κιόλας.Μπράβο τους.
:yuck:

Από αναγνωρίσεις καλά τα πάμε.Από πράξεις όμως;

Το παιδί στη φωτογραφία (που τώρα θα ήταν 13-14 ετών) θα ήθελε να ευχαριστήσει τους Γάλλους και τα Ενωμένα Έθνη για τη βοήθεια που προσφέρθηκε σε αυτόν και στην οικογένεια του όπως επίσης για την αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων.


Αγαπητέ όλα αυτά είναι γνωστά για τους γάλλους. Γιατί έχεις την εντύπωση πως έχουν τόσους πολλούς αφρικανούς στη Γαλλία. Για λύτρωση από τις σφαγές που έχουν κάνει παλιότερα κάτι παλικάρια που υπηρετούν στην Λεγεώνα των Ξένων. Γι'αυτό η Γαλλία είναι τόσο κάθετη σε τέτοια θέματα. Αφού οι γάλλοι ζήτησαν (άρα και αναγνώρισαν το λάθος τους) συγνώμη γιατί να μην το κάνουν και οι τουρκοι και να κρύβοντε πίσω από το παρθένο δάκτυλό τους. Ρε στις πουτ..νες, πουτ....νιές δεν γίνοντε, ποιόν κοροϊδεύουν οι τούρκοι. Οι γάλλοι σε τέτοια είναι μανούλες.....γιάυτό και οι υπόλοιποι ευρωπαίοι δεν τους πολυπειράζουν διότι δεν έχουν αναγνωρίσει όλοι παλιότερες θυριωδίες.;)

Nostra
01/11/2006, 11:02
Εγινε διαχωρισμός από το thread Ευρώπη VS Τουρκία - Θέμα: Διαφορά Νοοτροπίας (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30593)

οπότε τις απόψεις σας περί Γενοκτονιών και αναγνωρίσεις αυτών .... πλέον εδώ....

:wave2:

T-REX
04/11/2006, 10:29
Υπαρχει και το θεμα της γενοκτονιας των Ελληνων της μικρας Ασιας που μονον εμεις εχουμε αναγνωρισει βεβαια Νομιζω οτι υπαρχει και επετιος καθως εχει ψηφιστει απο την βουλη
Αν κανω λαθος διορθωστε με

Nostra
04/11/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Υπαρχει και το θεμα της γενοκτονιας των Ελληνων της μικρας Ασιας που μονον εμεις εχουμε αναγνωρισει βεβαια Νομιζω οτι υπαρχει και επετιος καθως εχει ψηφιστει απο την βουλη
Αν κανω λαθος διορθωστε με

Οι δικοί μας που τότε είχαν φτάσει μέχρι τα μισά του τωρινού Τουρκικού κράτους ξέρεις πόσους/ες είχαν σφάξει , βιάσει κλπ.?

Αυτό άπτεται στα της Μικρασιατικής Καταστροφής... δε νομίζω να μπορεί να ονομαστεί γενοκτονία αλλά εκατέρωθεν υπήρξαν απίστευτες βαρβαρότητες...

Και για να προλάβω τυχόν επιθέσεις.... το πατρικό (και η περιουσία) του παππού μου βρίσκεται στο Σεβδίκιοϊ λίγο έξω από τη Σμύρνη... Κατάγομαι κι εγώ δηλαδή από τις Χαμένες Πατρίδες.

Ξαναλέω όμως ότι άλλο οι γενοκτονίες των Αρμενίων, Ποντίων κλπ. και άλλο οι διωγμοί, πόλεμοι κλπ.

:wave2:

T-REX
04/11/2006, 17:50
Κατα βαση σωστα τα λες Nostra αλλα αν δεν απατωμαι ''νομικα'' ο ορος γενοκτονια περιγραφει
το συνδιασμένο κατευθυνόμενη απο το κρατος βιαιο εξανδραποδισμο κα εξοντωση φυλετικών ομαδων και δεν περιγραφει απώλειες αμαχων απο σφαγες και λεηλασιες που εκαναν στρατευματα στις καταληφθείσες πςριοχες.

Πολυ ψυχρα και ωμα όλα αυτα συμφωνω.

Και γιανα ολοκληρώσω κατα την αποψη μου αυτό εγινε απο το Τουρκικο κρατος ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΑ με σκοπο την εκκαθαριση του Τουρκικου ζωτικου χωρου απο αλλες φυλετικες ομαδες με αξονα κυριως τη διαφορα στη θρησκεια(δεν πειραξαν δηλαδη Κουρδους αλεβιτες κτλ)
:wave2: :wave2: