PDA

View Full Version : Έχουμε γίνει Far West



m1ke
01/11/2006, 12:24
Αντιγράφω από Ναυτεμπορική:

Αιματηρό επεισόδιο σημειώθηκε λίγο πριν τις 12 το μεσημέρι κατά τη διάρκεια ληστείας, στο κέντρο της Αθήνας.

Δύο άτομα που επέβαιναν σε μοτοσυκλέτα άρπαξαν την τσάντα γυναίκας, στη συμβολή των οδών Αριστοτέλους και Μακεδονίας, στον Άγιο Παντελεήμονα.

Διερχόμενος μοτοσυκλετιστής που αντιλήφθηκε το συμβάν καταδίωξε τους δράστες και εκείνοι τον πυροβόλησαν, τραυματίζοντάς τον στο δεξί μηρό. Ο τραυματίας μεταφέρθηκε στην Πολυκλινική Αθηνών, ενώ οι δράστες εξαφανίστηκαν.

Έτσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση σε λίγο καιρό θα κυκλοφορούμε με κουμπούρια.

sniper
01/11/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
.........

Έτσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση σε λίγο καιρό θα κυκλοφορούμε με κουμπούρια.

:nono: :nono: :nono:

H βία φέρνει ΜΟΝΟ βία.... και δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε έτοιμοι (ψυχολογικά κι όχι μόνο) ή προθυμοι....

Άλλα πράγματα χρειάζονται αλλά είπαμε - εδώ Ελλαδιστάν. Ουδείς ενδιαφέρεται.

:smokin:

Φιλαλήθης
01/11/2006, 12:44
Η βία μπορεί να φέρνει βία, αλλά υπάρχουν φορές που δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Βία προς αυτόν που την ξεκίνησε, είναι δικαιολογημένη.

X_NR750
01/11/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Η βία μπορεί να φέρνει βία, αλλά υπάρχουν φορές που δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Βία προς αυτόν που την ξεκίνησε, είναι δικαιολογημένη.

H αληθεια ειναι παντα καπου στην μεση και οι δυο καλα τα λετε

τα παντα ξεκινανε απο την παιδεια:wave2:

Cpt. Haddock
01/11/2006, 12:50
ΚΑΜΙΑ βία δεν είναι δικαιολογημένη.

πάντα σε περισσότερη βία θα οδηγήσει

:smokin:

Nostra
01/11/2006, 12:52
άσχετα με τη βία και τις εκφάνσεις της...

αν δούμε εμείς κάτι παρόμοιο στο δρόμο, δε θα ακολουθήσουμε τον ληστή/παράνομο κλπ.
έστω από μακρυά μπας και βοηθήσουμε κάπως με κάποια πληροφορία?

:confused:

Nik0s
01/11/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
άσχετα με τη βία και τις εκφάνσεις της...

αν δούμε εμείς κάτι παρόμοιο στο δρόμο, δε θα ακολουθήσουμε τον ληστή/παράνομο κλπ.
έστω από μακρυά μπας και βοηθήσουμε κάπως με κάποια πληροφορία?

:confused:


Το έχω κάνει μια φορά....

και τον πιάσαμε :smokin:

sniper
01/11/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το έχω κάνει μια φορά....

και τον πιάσαμε :smokin:

το έκανε και το παλικάρι σήμερα και είναι στο νοσοκομείο.... ευτυχώς ζει...

Δεν κόβετε τις μαλακίες πριν αρπάξετε καμμιά 9άρα στο στήθος;

:smokin:

Nik0s
01/11/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το έκανε και το παλικάρι σήμερα και είναι στο νοσοκομείο.... ευτυχώς ζει...

Δεν κόβετε τις μαλακίες πριν αρπάξετε καμμιά 9άρα στο στήθος;

:smokin:


Δεν είπα οτι δεν ήταν μαλακία ή επικίνδυνο...

Εκείνη τη δεδομένη στιγμή όμως ήταν το μόνο που σκεφτήκαμε. Εκείνος ήταν πεζός, κι εμείς (με ένα φίλο) πάνω σε ένα ........ Τον ακινητοποιήσαμε και περιμέναμε τους μπάτσους που έτρεχαν πιο πίσω λαχανιασμένοι.

Ούτε αμοιβή ούτε τίποτα εννοείται, ούτε καν ηθική... :rolleyes:


EDIT: Παράλειψη μου, δεν ήταν τσαντάκιας - μόλις είχε ληστέψει την ...........


EDIT #2: Τα "αναγνωριστικά" στοιχεία αφαιρέθηκαν για ευνόητους λόγους !

Φιλαλήθης
01/11/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ΚΑΜΙΑ βία δεν είναι δικαιολογημένη.
πάντα σε περισσότερη βία θα οδηγήσει
:smokin:

να σε δω τι θα κάνεις, όταν χρειαστεί να προστατέψεις κάτι δικό σου ή κάποιον κοντινό σου.





":smokin:"

sniper
01/11/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
να σε δω τι θα κάνεις, όταν χρειαστεί να προστατέψεις κάτι δικό σου ή κάποιον κοντινό σου.





":smokin:"


Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι σε τέτοια περίπτωση θα αμυνθείς με ότι έχεις. Αλλά το αποτέλεσμα εξακολουθεί να είναι βίαιο.

Με αυτή την λογική αντε να οπλοφορούμε όλοι.... έχεις καμμιά ιδέα τι θα γίνει;

:smokin:

lampros_fazer
01/11/2006, 13:54
Πιστολίδι σήμερα το πρωί και στην Πάτρα..:look:

Cpt. Haddock
01/11/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
να σε δω τι θα κάνεις, όταν χρειαστεί να προστατέψεις κάτι δικό σου ή κάποιον κοντινό σου.

άσε ρε τα ψευτοδιλλήματα..τα έχουμε δει/γράψει/ακούσει πολλές φορες

καλές οι σοφιστείες αλλα να μην ξεφεύγουμε

:ninja:

Resistman
01/11/2006, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Δεν είπα οτι δεν ήταν μαλακία ή επικίνδυνο...

Εκείνη τη δεδομένη στιγμή όμως ήταν το μόνο που σκεφτήκαμε. Εκείνος ήταν πεζός, κι εμείς (με ένα φίλο) πάνω σε ένα ....... Τον ακινητοποιήσαμε και περιμέναμε τους μπάτσους που έτρεχαν πιο πίσω λαχανιασμένοι.

Ούτε αμοιβή ούτε τίποτα εννοείται, ούτε καν ηθική... :rolleyes:


EDIT: Παράλειψη μου, δεν ήταν τσαντάκιας - μόλις είχε ληστέψει την Alpha Bank στο Φάρο Ψυχικού.


Ρε Νικο, οταν ληστευουν τραπεζες τους αφηνουμε....

Τους αλλους να πιανουμε...:smokin:

Φιλαλήθης
01/11/2006, 14:38
Δε σου είπα να χαρείς που θα χρειαστεί να γίνεις βίαιος, αλλά όταν χρειαστεί, θα το κάνεις.

και μη λες πίπες τώρα, για "ψευτοδιλήμματα"... άντε...

μου γίνατε ξάφνου φιλειρηνιστές σε σημείο αυτοθυσίας.

VegasKitty
01/11/2006, 14:45
Να σας πω κατι, οταν εχουμε φτασει στο σημειο να μη μπορουμε να παμε αργα σπιτι μας, αλλα και μερα μεσημερι να περναμε μεσα απο τις γειτονιες μας, γιατι πως να το κανουμε δε μενουμε ολοι στα προαστεια, και φοβομαστε να περασουμε και το δρομο (που λεει ο λογος), ε τοτε πολυς κοσμος το γυριζει στη θεορια της βιας!!

Δε λεω οτι ειναι η λυση, αλλα δε λυνοντε τα παντα με ειρινικες μεθοδους!! Και ειναι αρκετοι εκει εξω που μονο με τη βια καταλαβαινουν καποια πραγματα!!

Δυστηχος, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ετσι εχει γινει η κοινωνια μας, και απο κει που κακολογουσαν ολοι το εξωτερικο για την εγκληματικοτητα, τωρα και μεις ειμαστε στα χναρια τους και τους πλησιαζουμε με ραγδαιους ρυθμους!!!

k600
01/11/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δε σου είπα να χαρείς που θα χρειαστεί να γίνεις βίαιος, αλλά όταν χρειαστεί, θα το κάνεις.

και μη λες πίπες τώρα, για "ψευτοδιλήμματα"... άντε...

μου γίνατε ξάφνου φιλειρηνιστές σε σημείο αυτοθυσίας.



+1000

loukasfilm
01/11/2006, 16:51
.
Φιλαλήθης
Δε σου είπα να χαρείς που θα χρειαστεί να γίνεις βίαιος, αλλά όταν χρειαστεί, θα το κάνεις.

και μη λες πίπες τώρα, για "ψευτοδιλήμματα"... άντε...

μου γίνατε ξάφνου φιλειρηνιστές σε σημείο αυτοθυσίας


Κοίτα να δεις που ξαφνικά γεμίσαμε πιστολέρο. Σιγά μην χτυπήσετε κανά δάκτυλο.

X_NR750
01/11/2006, 17:15
Για καλο και για κακο λαδωσα το εξασφαιρο

και εκανα και λιγη προπονηση

ποτε δεν ξερεις

εξακολουθω ομως να τραβαω ποιο αργα απο την σκια μου:bigcry:

loukasfilm
01/11/2006, 17:23
Για καλο και για κακο λαδωσα το εξασφαιρο

Λουκυ Λουκ δεν θα ξαναπεράσει.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φιλαλήθης
01/11/2006, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Κοίτα να δεις που ξαφνικά γεμίσαμε πιστολέρο. Σιγά μην χτυπήσετε κανά δάκτυλο.

κάνεις πλάκα, ή με ειρωνεύεσαι;

soundstorm
01/11/2006, 22:58
Φιλε φιλαληθη,και στην αμερικα καπως ετσι ξεκισαν τα πραγματα και τωρα εχουν καταντησει 15 χρωνων μωρα να κυκλοφορουν με το 45αρι.Δεν λεω βεβαια οταν φτασει το κακο στην πορτα μου αλλη θα ειναι η τακτικη μου.Για παραδηγμα οταν μια φορα ακουσα θορυβο αργα το βραδυ εξω απο το σπιτι σκεφτηκα οτι καποιος πειραζει την μηχανη.Και παταχτικα εξω με ενα ''σαπλικι''(το ξυλο που κραταει τον κασμα,φτυαρι κτλ).Τελικα ειχα κανει λαθος.Αν οπως πραγματι καποιος την πειραζε θα τον ειχα σακατεψει.Δεν θα ηταν ομως σωστο(αν και μετα δεν νομιζω να ξαναεκλεβε)θα πρεπει οι νομοι και η νοοτροπια των ανθρωπων να μην επιτρεπουν την κλοπη και ολα τα συναφη.Θα μου πεις,ναι αλλα πραγματι οι νομοι δεν την επιτρεπουν.Αλλα δεν την τιμορουν κιολας,λεω εγω.Για να γινω πιο ακριβης δεν συμφωνω με την ιδεα οτι ο καθενας μας θα μπορει να τιμωρει.Υπαρχει κρατος,νομοι,αστυνομια,εισαγγελεας,δικαστηρια και φυλακες.Αυτη ειναι η δουλεια τους.Απλα πρεπει ολα να λειτουργεισουν σωστα.

fantacid
01/11/2006, 23:14
μη μπλεκεστε εκει που δε σας σπερνουν για να μη σας φυτεψουν τπτ μεταλικο κ εχουμε αλλα.

γαμω τον σουπερμαν κ τους σουπερηροες που γινηκανε προτυπα σας!

η αμυνα ειναι αλλη ιστορια.
φυσικα ειναι δικαιωμα σου να αμυνθεις οπως μπορεις κ σε περνει.

αλλα τωρα να κυνηγας τον τσαντακια κ για να σωσεις 500 μαχ (δε νομιζω να υπαρχου κ πολλες γκομενες που κυκλοφορουνς με τετοια ποσα!)κ να σε στειλουνε στα θυμαρακια........ε χεσε με κυριε σουπερμαν!!!

GIXXERAKIAS
01/11/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μη μπλεκεστε εκει που δε σας σπερνουν για να μη σας φυτεψουν τπτ μεταλικο κ εχουμε αλλα.

γαμω τον σουπερμαν κ τους σουπερηροες που γινηκανε προτυπα σας!

η αμυνα ειναι αλλη ιστορια.
φυσικα ειναι δικαιωμα σου να αμυνθεις οπως μπορεις κ σε περνει.

αλλα τωρα να κυνηγας τον τσαντακια κ για να σωσεις 500 μαχ (δε νομιζω να υπαρχου κ πολλες γκομενες που κυκλοφορουνς με τετοια ποσα!)κ να σε στειλουνε στα θυμαρακια........ε χεσε με κυριε σουπερμαν!!! +1000000 και αν οντως εχει 500ευρα στην τσαντα σημαινει οτι τα χει (αν τα εχει μεσα συνεχεια οχι να εχει πληρωθει να καταλαβαινομαστε ε?)και δεν θα της λειψουν και πολυ!εγω μια φορα ακολουθησα αυτοκινητο που τρακαρε ενα παρκαρισμενο και εβαλε οπισθεν :eyepop: :eyepop: στο πουθενα να με πατησει με το μηχανακι και προλαβα και μπηκα αναμεσα απο δυο παρκαρισμενα ,τελος παντων τα στοιχεια του τα εγραψα σε χαρτι και τα αφησα στο παρκαρισμενο χωρις τα δικα μου βεβαια που να μπλεκουμε με δικαστηρια δεν λεει,μαρτυρας και τετοια,ελπ-ιζω να τον βρηκε και να τον γ@μησε τον π@λιοπ@υστα που πηγε να με σκοτωσει κιολας:evil: :evil:

Φιλαλήθης
01/11/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
η αμυνα ειναι αλλη ιστορια.
φυσικα ειναι δικαιωμα σου να αμυνθεις οπως μπορεις κ σε περνει.

ακριβώωως....

τί πίπες λέτε εσείς οι άλλοι για αμερική και 45άρια και φτυάρια, ζμπούτσαμ. ο fantacid το είπε καλύτερα απ'ότι μπόρεσα να το πω εγώ.

Nikoskazer2000
01/11/2006, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
γαμω τον σουπερμαν κ τους σουπερηροες που γινηκανε προτυπα σας!
................
χεσε με κυριε σουπερμαν!!!


Ε λίγα τα λόγια για τον Superman. :mad:

Ηταν το καλύτερο κοπέλι κι' ας μην του πετούσαν κυλότες οι γκόμενες στη Μητρόπολη επειδή δεν είχε το κωλοφτιαγμένο αμάξι ή την καραμαμάω ζώνη με την πυρηνική βόμβα σε μέγεθος υπόθετου. Ηταν ο πιο δίκαιος, ο πιο συνετός, ο πιο "άνθρωπος" υπεράνθρωπος απ' ολους...ηταν ο καλύτερος...:sad:

Respect....:a15:

Φιλαλήθης
01/11/2006, 23:55
ναι καλά, γιατί το αν είσαι υπεράνθρωπος κρίνεται από το να μπορείς να σταματάς τρένα και να πηδάς ουρανοξύστες. :wacko: :lol:

fantacid
01/11/2006, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ε λίγα τα λόγια για τον Superman. :mad:

Ηταν το καλύτερο κοπέλι κι' ας μην του πετούσαν κυλότες οι γκόμενες στη Μητρόπολη επειδή δεν είχε το κωλοφτιαγμένο αμάξι ή την καραμαμάω ζώνη με την πυρηνική βόμβα σε μέγεθος υπόθετου. Ηταν ο πιο δίκαιος, ο πιο συνετός, ο πιο "άνθρωπος" υπεράνθρωπος απ' ολους...ηταν ο καλύτερος...:sad:

Respect....:a15:

.............k o πιο βλακας!!!
δε ξερω εαν εχεις προσεξει αλλα το ξερεις οτι φοραει το ΒΡΑΚΙ πανω απο το ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ??????

ε χεσε μας κυριε σουπερμαν!!!!!



:lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nikoskazer2000
02/11/2006, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
.............k o πιο βλακας!!!
δε ξερω εαν εχεις προσεξει αλλα το ξερεις οτι φοραει το ΒΡΑΚΙ πανω απο το ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ??????

ε χεσε μας κυριε σουπερμαν!!!!!



:lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ναι έπρεπε να φοράει ελαστικά μποξεράκια απο λύκρα για να "γουστάρουμε" καλύτερα :evil: :bigcry: .

Λες και οι υπόλοιποι (ολοι δηλαδή) που φοράνε κάτι κολλητά που γραμμώνουν τα κωλομέρια τους και τα ματζαφλάρια τους είναι καλύτεροι ε; :hypnotize

Α κατάλαβα: Ηταν ο πιο βλάκας γιατί το 'παιζε πρόσκοπος = αρα ξενέρωτος την σήμερον ημέρα.

Εντάξει οτι είχε πολλή αμερικανιά το παραδέχομαι, αλλα κατα τ' αλλα ηταν, είναι και θα είναι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!!

(προσκυνώ...)
:a23: :a23: :a23:

Nikoskazer2000
02/11/2006, 01:53
(λάθος παιδιά, ας το κοπανήσει κάποιος παρακαλώ)

gcrook
02/11/2006, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Η βία μπορεί να φέρνει βία, αλλά υπάρχουν φορές που δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Βία προς αυτόν που την ξεκίνησε, είναι δικαιολογημένη.

Αρα με αυτη την φιλοσοφια ασπαζεσαι και την λογικη του χαρακιρι το οποιο συμφωνα με τα λεγομενα σου απερριψες σε προηγουμενο ποστ.

Φιλαλήθης
02/11/2006, 08:07
Ιδέα δεν έχω πως έμπλεξες δύο τελείως διαφορετικές κατηγορίες καταστάσεων.

Το ένα είναι "αυτοκτονώ επειδή έκανα λάθος" και το άλλο είναι "χρησιμοποιώ βία εναντίων αυτού που με απειλεί και δεν έχω άλλο τρόπο να αμυνθώ"

gcrook
02/11/2006, 08:23
Δεν εκανες λογο για αυτοαμυνα και εχεις ταχθει και παλιοτερα υπερ της βιας ακομα και για καταστασεις οι οποιες δεν σηκωνουν απαραιτητα το "βρωμοξυλο".

Οπως και να εχει το αποτελεσμα που φερνει η βια ειτε την προκαλουμε στους εαυτους μας, ειτε στους αλλους, ειναι το ιδιο.

Φιλαλήθης
02/11/2006, 08:59
είναι αυτονόητο ότι μιλάω για αυτοάμυνα και μάλιστα όχι για κάθε περίπτωση αυτοάμυνας! αυτά είναι πράματα που δε θα έπρεπε να συζητάμε!

έλεος ρε φίλε, έλεος!

και εξακολουθείς να μπλέκεις καταστάσεις που δεν έχουν τίποτα κοινό.

και, τέλος πάντων, αν δεις τα ποστ μου στο thread το διευκρινίζω.

gcrook
02/11/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης

έλεος ρε φίλε, έλεος!



Το ελεος ειναι σχετικο.
Αν ντροπιαζομαι με αυτα που γραφω πανε κανε χαρακιρι.



Υ.Γ Υπαρχει για λαπτοπ firewire σε PCMCIA σε περιπτωση που δεν προβλεπει ο κατασκευαστης;
:rotflmao:

Φιλαλήθης
02/11/2006, 09:45
http://www.usbgear.com/Firewire_PCMCIA_cardbus/

(laptop να έχει firewire κ να μην έχει pcmcia αποκλείεται, οπότε μάλλον δε θές firewire που να καταλήγει σε pcmcia)

X_NR750
02/11/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το ελεος ειναι σχετικο.
Αν ντροπιαζομαι με αυτα που γραφω πανε κανε χαρακιρι.



Υ.Γ Υπαρχει για λαπτοπ firewire σε PCMCIA σε περιπτωση που δεν προβλεπει ο κατασκευαστης;
:rotflmao:

Και γιατι οχι software firewall ποιο ευελικτα ειναι

mystique
02/11/2006, 09:55
kapios pio pano anefere oti akouse "thorivo" to vradi
k vgike "exoplismenos" na dei...ktl

mou thymise kati apo to American History X... tainia 1998....

osoi to exoun dei xeroun....

osoi den .... kai exoun grapsei edo mesa ....as kanoun ton kopo



:wave2:





ps
tnx mano

Sferopetadhn
02/11/2006, 10:56
Πολύ ωραία...

Να μας κλέβουν αλλά να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτα ε;
Να μας σπάνε αμάξια, μαγαζιά, μηχανές, κεφάλια και να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτα ε;

Λοιπόν παρακαλώ πολύ κάποιον που μιλάει συνέχεια περί φασισμού, μεγάλου αδερφού κλπ να μου στείλει τα στοιχεία του και να βρεθούμε να του κοπανήσω λίγο τη μηχανή. Έχω πολλά νεύρα τώρα τελευταία και αυτή η π@@τάνα η κοινωνία με έχει αδικήσει και δεν με έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί...

Α! Αν τυχόν δεν μου περάσουν τα νεύρα μπορεί να χρειαστεί να πάμε και από το σπίτι του. Νομίζω ότι μερικά χρήματα και καμία καλή τηλεορασίτσα, υπολογιστής κλπ θα με ηρεμούσαν για λίγο. Για λίγο μόνο όμως αφού και αύριο θα θέλω τα ίδια.

Τώρα από πού τα βρίσκει αυτός;... Ειλικρινά στα @@ μου. Γιατί δηλαδή να μην έχω εγώ και να έχει αυτός; Να μην έχουμε και οι δυο λοιπόν. Φωτιά! Τώρα το αν αυτός στο σχολείο διάβαζε όσο ήταν απαραίτητο και τελείωσε το πανεπιστήμιο και γαμήθηκε να βρει δουλειά και γαμιέται καθημερινά 10ωρα... ε τί να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά. Και άλλωστε εγώ πώς να το ξέρω...

Θα έπρεπε να βάλει ταμπέλα ότι δεν γεννήθηκε από πλούσια @@ άρα έχει λίγο μεγαλύτερη ανάγκη... Ενώ τον γεννημένο λεφτά... να τον γδύσουμε του φούστη!

Ωραία ως εδώ... Εγώ απλά μιάω για τον εαυτό μου. Μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει, να λέει ότι θέλει και να πιστεύει ότι θέλει. Αν όμως αυτά που θέλει/κάνει/πιστεύει συμπεριλαμβάνουν την ασφάλεια της οικογένειάς μου, το σπίτι, τα υπάρχοντα, το αμάξι, μηχανή, χρώμα αυτοκινήτου, καθρέφτης κλπ τότε καλύτερα να μην βρεθεί μπροστά μου γιατί ειλικρινά δεν ξέρω πού θα σταματήσω.

Η θεωρία που λέει ότι δεν μπορεί για λαμαρίνες και λεφτά, και γενικώς υλικά αγαθά, να ασκήσεις βία σε άνθρωπο είναι μία μαλακία, γιατί η κλοπή του αντικειμένου δεν είναι ή πράξη αυτή καθ' εαυτή μονάχα αλλά και ο σεβασμός στον όποιο κόπο έκανε ο καθένας για να αποκτήσει κάτι.

Το αν μία γυναίκα έχει 500 ευρώ στην τσάντα της καθημερινά (άρα τα έχει) δεν μας δίνει αυτομάτως και το δικαίωμα να τα κλέψουμε. Πού ξέρουμε εμείς τί έκανε αυτή για να τα βγάλει; Και πίπες να έκανε, καλά έκανε. Στνη τελική αν γουστάρεις τόσο τα 500 ευρώ πήγαινε να κάνεις κι εσύ πίπες και αν είσαι τόσο καλός μπορεί να βγάλεις και 1000.

Sorry για τη γλώσσα που χρησιμοποιώ ρε παιδιά αλλά αγανακτώ. Αγανακτώ όταν βλέπω ανθρώπους μεροκαματιάρηδες να κλαίνε γιατί ο κάθε "επαναστάτης-ανένταχτος-αναρχικός του κώλου" πετάει μία μολότοφ και του καίει το μαγαζί. Δηλαδή αν ο άλλος του μπουμπουνίξει μία στο δόξα πατρί γιατί είναι κακός και ο άλλος απλώς διαμαρτύρεται καθώς είναι δικαίωμά του να το κάνει; Μήπως το δικαίωμα σταματάει 1 χιλιοστό πριν από τη βιτρίνα του μαγαζιού; Δεν μετατρέπεται αυτομάτως σε εγκληματία;

Ξέρω τί θα πείτε τώρα... Ας τον πιάσει η αστυνομία τότε... Μα εσείς οι ίδιοι είστε που αποκαλείτε τους αστυνομικούς γουρούνια και όχι κάμερες, όχι αστυνομία σε κάθε γωνία, όχι φακελώματα κλπ κλπ...

Εγώ ένα πράγμα έμαθα περί δημοκρατίας. Ότι το δικαίωμα του καθενός στμαματά εκεί που αρχίζει το δικαίωμα του άλλου σε οποιαδήποτε έκφανση της δημόσιας ή ιδιωτικής ζωής.

Είναι θέμα σεβασμού στον συνάνθρωπο.

Νομίζω ότι αν όλοι εφαρμόσουμε το "να μην κάνεις στους άλλους αυτά που δεν θέλεις να σου κάνουν εκείνοι" τότε μόνο η κοινωνία μας θα προοδεύσει.

Θέμα παιδείας λοιπόν; Δεν ξέρω. Αν με κάνετε πρωθυπουργό θα το σκεφτώ. Ως τότε... απλώνει χεράκι-κόβει χεράκι+άλλο χεράκι (για να μην μπορεί να το ξανακάνει)

Συγγνώμη για το μέγεθος (με την καλή έννοια). Εάν διαβάζετε αυτό σημαίνει ότι το διαβάσατε όλο. Ευχαριστώ για την υπομονή.

Γιώργος

Sferopetadhn
02/11/2006, 10:58
Ξέχασα...

Το American History X μιλούσε για προβληματικό άτομο και όχι για την αντίδραση ενός κατά τα άλλα φυσιολογικού ανθρώπου. Εκείνος θα έκαιγε τους άλλους μόνο και μόνο γιατί ήταν μαύροι.

loukasfilm
02/11/2006, 13:18
Το American history X μιλούσε για ένα φυσιολογικό άτομο το οποίο μετατρεπόταν σε προβληματικό. Ακριβώς λόγω της χρήσης βίας. Και τελείωνε με την άποψη ότι από την στιγμή που θα μπεις σε ένα κύκλο βίας, δεν ξέρεις που θα σταματήσει. Είναι ανεξέλεγκτη.

:smokin:

alximistis
02/11/2006, 13:55
Ψιτ... ΟΛΟΙ οι αποπάνω μου...
το θέμα δεν είναι να μεταφέρετε καταστάσεις που έχετε ακούσει ή δει κι αναλόγως να βγάζετε συμπεράσματα λέγοντας έτσι πρέπει να είναι και έτσι πρέπει να γίνονται τα πράγματα.
Δεν λειτουργεί έτσι μία κοινωνία.
Πολύ σωστά κάποιος εδώ έδωσε το παράδειγμα των ΗΠΑ αλλά πολύ λίγοι κατάλαβαν τι εννοούσε ο άνθρωπος ή λίγοι το πρόσεξαν.
Στην περίπτωση της συγκεκριμένης χώρας (ΗΠΑ) η οπλοφορία επιτρέπεται και ανάλογα με την περίσταση και η οπλοχρησία.
Εκτός από τις εμφανέστατες αδυναμίες του συστήματος (περίπτωση Κολουμπάιν περιπτώσεις μαθητών που δολοφονούν ανεξέλεγκτα ανθρώπων που μανιάζουν μπουκάρουν κάπου και τα κάνουν μπάχαλο κλπ) για μάθετε΄κύριοι (και κυρίες):
Τους έχει βοηθήσει το σύστημα αυτό;;; Δηλαδή αν εγώ είχα ένα πιστόλι ή ένα ούζι ή τεσπα ότι θέλετε να είχα για την άμυνα μου θα είχα τις ίδιες πιθανότητες να σκοτώσω ή να τραυματίσω κάποιον εγκληματία που έχει μεγαλώσει (από ένα σημείο και μετά) έτσι; Που πέρασε τη ζωή του με συμμορίες και στην παρανομία;
Για μάθετε λοιπόν πόσοι από αυτούς στις ΗΠΑ που σκοτώθηκαν ήταν μέλη συμμοριών και εγκληματίες και σκοτώθηκαν από νόμιμους πολίτες που βρίσκονταν σε άμυνα;
Και μετά το ξανασυζητάμε...
Να σας πω μόνο ότι εδώ στη χώρα μας έχουμε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις (αυτές ξέρω εγώ) ενός τύπου που εμπιστεύτηκε τη γνώση του στο καράτε και μπήκε στο διαμέρισμα του για να ακινητοποιήσει έναν διαρρήκτη.
Κατέληξε στο νεκροτομείο με μαχαιριά στο λαιμό!!!
Και πριν λίγες βδομάδες πρωταθλητής (παρακαλώ!!!) του Τάε κβο ντο έφαγε το ξύλο της αρκούδας και κατέληξε στο νοσοκομείο από πορτιέρη!!!
Μην ωραιοποιείτε καταστάσεις πάιδες. Δεν έχει να κάνει με φιλειρηνισμό κλπ. Αλλά καλύτερα ζωντανός παρά...

Όσο για τη νόμιμη άμυνα εννοείται ότι το ένστικτο σε σπρώχνει να αμυνθείς.
Αν σε παίρνει... κάντο. Δηλαδή σε τσαντάκια μέσα στην Αθήνα ή πορτοφολά κάντο. Να έχει όμως και κόσμο ολόγυρα σου. Εκεί το πολύ πολύ να φας καμιά μπουνιά και ο άλλος να εξαφανιστεί.
Ότι όμως και να έχεις πάνω σου ότι και να ξέρεις στην περίπτωση του πορωμένου εγκληματία του οπλισμένου που δεν έχει τίποτα να χάσει... τα πράγματα δεν είναι καλά.

TROOPER
02/11/2006, 14:18
εγω θα μιλησω σαν αλλη πυθεια και οποις καταλαβει...καταλαβε

ΖΗΤΩ Η ΚΡΗΤΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sferopetadhn
02/11/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Το American history X μιλούσε για ένα φυσιολογικό άτομο το οποίο μετατρεπόταν σε προβληματικό. Ακριβώς λόγω της χρήσης βίας. Και τελείωνε με την άποψη ότι από την στιγμή που θα μπεις σε ένα κύκλο βίας, δεν ξέρεις που θα σταματήσει. Είναι ανεξέλεγκτη.

:smokin:

Φυσιολογικό ο δηλωμένος νεοναζί που έδερνε οτιδήποτε το μη λευκό; Χμμμ μάλλον λάθος κάνεις...

Τώρα όσον αφορά τις ΗΠΑ πάλι νομίζω ότι λάθος κάνετε. Δηλαδή υπάρχει λευκό (πλήρης ανοχή στις παρανομίες) και το μαύρο (όπλα παντού); Δεν σας περνά απ' το μυαλό μία ενδιάμεση λύση ευνομούμενης πολιτείας όπου οι απλοί νορμάλ εργαζόμενοι -όπως πιθανώς το 99% όλων εδώ μέσα- να μη νιώθουν ότι βρίσκονται απροστάτευτοι σε μία ζούγκλα;

Όπως και να το κάνουμε, όποιος είναι θύμα κλοπής, βίας κλπ θέλει να προστατευτεί, ΟΚ;

Αν λοιπόν αυτός ο κάποιος ξέρει ότι ο θύτης έχει μεγάλες πιθανότητες να πιαστεί (κατά συνέπεια και ο ίδιος ο θύτης γνωρίζοντάς το θα το σκεφτεί δυο φορές πριν κάνει κάτι) δεν θα τον κυνηγήσει.

Αν όμως ο ίδιος νιώθει ελαφρώς μαλάκας διότι ούτε η Πολιτεία (ως οφείλει) τον προστατεύει, ούτε και πρόκειται να πιαστεί ο θύτης (ο οποίος δεν νιώθει καθόλου μαλάκας γνωρίζοντάς το και γίνεται τελείως μα τελείως θρασύς και ενίοτε επικίνδυνος) τότε τί θα κάνει;

Μιας και ανήκουμε στη δεύτερη περίπτωση (αν κάνω λάθος διορθώστε με) νομίζω ότι εναπόκειται στον καθένα προσωπικά για το πώς θα αντιδράσει. Και στην τελική αν εγώ τουλουμιάσω κάποιον που έστω πήγε να μου γρατζουνίσει το αμάξι, γιατί εσάς να σας νοιάζει; Μήπως σκοπεύετε να κάνετε το ίδιο; Συμφωνείτε με τον τουλουμηθέντα; Απλώς επικροτείτε την πράξη του γιατί ούτε εσάς σας αρέσει που το αμάξι μου έχει περισσότερα άλογα απ' το δικό σας (λέμε τώρα);

Τα περί παιδείας, εκπαίδευσης, κοινωνικής ευαισθησίας κλπ είναι πολύ ωραία αλλά σχεδόν ουτοπικά.

Όπως είπα και πριν λοιπόν "δεν κάνουμ ότι δεν θέλουμε να μας κάνουν" αλλά μέχρι ο κόσμος να γίνει παράδεισος... απλώνει χεράκι=κόψει χεράκια...

Όσο για οπλοφορία; Συμφωνώ. Αν το έχεις θα το τραβήξεις. Είναι νόμος.

mystique
02/11/2006, 16:06
[Νομίζω απεικόνιζε, όπως την «ερμήνευσα» βλέποντας την, όχι την πορεία ενός προβληματικού ατόμου, αλλά την πορεία των ιδεών/νοοτροπίας όπως μεταφέρονται από γενιά σε γενιά εμποτισμένες με «καθαρές» «αλήθειες» που μπορούν να επηρεάσουν όχι μόνο την ζωή μας και του μικρόκοσμου πριν και μετά από εμάς που μας περιβάλλει…
Οι εμποτισμένες με βία οποιεσδήποτε τέτοιες ιδέες, δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να αναπαράγουν βία στο όνομα και καλά των απειλουμένων συμφερόντων μας από …Χ …(βάλτε ότι θέλετε….) παράγοντες.
Και εδώ πια ότι υπάρχει και παντού: κοινωνία 2 ταχυτήτων (τουλάχιστον) όπου η 1η πάει με 300+ και που η 2η αγκομαχώντας καθημερινά αγγίζει πάντα κάτι κάτω από 100…
Μεγάλη [αποξένωση  αδιαφορία] και φθορά λόγω των «απαιτήσεων» της «καλής και υγιούς» TV made, καθημερινότητας (ζωής)…κτλ κτλ
Μεγάλος, πολλές φορές αδικαιολόγητος, φόβος, άγνοια, έλλειψη παιδείας κτλ

Κυρίως έλλειψη χρόνου για σκέψη, περισυλλογή και ηρεμία …

Παράγοντες που «κάποιος» πάντα εκμεταλλεύεται για να την δημιουργία και υπεράσπιση οποιασδήποτε μορφής βίας ή ψυχαναγκασμού των άλλων ή και του ιδίου… κτλ κτλ κτλ ]

...

mystique
02/11/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω θα μιλησω σαν αλλη πυθεια και οποις καταλαβει...καταλαβε

ΖΗΤΩ Η ΚΡΗΤΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



ΖΗΤΩ!!!!!!!!!!!!!!! :p :p :p

:lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

Sferopetadhn
02/11/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
[Νομίζω απεικόνιζε, όπως την «ερμήνευσα» βλέποντας την, όχι την πορεία ενός προβληματικού ατόμου, αλλά την πορεία των ιδεών/νοοτροπίας όπως μεταφέρονται από γενιά σε γενιά εμποτισμένες με «καθαρές» «αλήθειες» που μπορούν να επηρεάσουν όχι μόνο την ζωή μας και του μικρόκοσμου πριν και μετά από εμάς που μας περιβάλλει…
Οι εμποτισμένες με βία οποιεσδήποτε τέτοιες ιδέες, δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να αναπαράγουν βία στο όνομα και καλά των απειλουμένων συμφερόντων μας από …Χ …(βάλτε ότι θέλετε….) παράγοντες.
Και εδώ πια ότι υπάρχει και παντού: κοινωνία 2 ταχυτήτων (τουλάχιστον) όπου η 1η πάει με 300+ και που η 2η αγκομαχώντας καθημερινά αγγίζει πάντα κάτι κάτω από 100…
Μεγάλη [αποξένωση  αδιαφορία] και φθορά λόγω των «απαιτήσεων» της «καλής και υγιούς» TV made, καθημερινότητας (ζωής)…κτλ κτλ
Μεγάλος, πολλές φορές αδικαιολόγητος, φόβος, άγνοια, έλλειψη παιδείας κτλ

Κυρίως έλλειψη χρόνου για σκέψη, περισυλλογή και ηρεμία …

Παράγοντες που «κάποιος» πάντα εκμεταλλεύεται για να την δημιουργία και υπεράσπιση οποιασδήποτε μορφής βίας ή ψυχαναγκασμού των άλλων ή και του ιδίου… κτλ κτλ κτλ ]

...

Εγώ -τελείως πεζά- νομίζω ότι έδειχνε την κατάντια του ανθρώπου όταν πέσει στη λούμπα ανόητων και επικίνδυνων ιδεών (ή και ουσιών -ταιριάζει). Επίτρεψέ μου όμως να πιστεύω ότι όσο λάθος είναι κάποιες θεωρίες σαν το ναζισμό, άλλο τόσο λάθος είναι και η αναρχία με τη λάθος μορφή που την εκλαμβάνουν όλοι οι ψευτοανάρχες, οι οποίοι νομίζουν ότι κάνουν επανάσταση πετώντας πέτρες στα ΜΑΤ και καίγοντας αυτοκίνητα, πολλές φορές ανθρώπων που έχουν περισσότερη ανάγκη από αυτούς.


Επίσης θέλω να πω ότι τα λές πολύ όμορφα αλλά, όπως προείπα, θεωρίες και γενικά ευχολόγια τέτοιου τύπου έχουν πάψει εδώ και καιρό να με αγγίζουν απλά και μόνο γιατί λέγονται πολύ εύκολα αλλά είναι πρακτικά ουτοπικές με τρανότερο παράδειγμα όλων το σοσιαλισμό και την πρακτική του εφαρμογή... Ο νοών νοείτο...

fantacid
02/11/2006, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
ΖΗΤΩ!!!!!!!!!!!!!!! :p :p :p

:lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

:a23: :a23: :a23:


κ γω θα παω να παρω μπλουζακι για την εκστραστια κατα του καρκινου του μαστου!!!

loukasfilm
02/11/2006, 17:13
Sferopetadhn

Φυσιολογικό ο δηλωμένος νεοναζί που έδερνε οτιδήποτε το μη λευκό; Χμμμ μάλλον λάθος κάνεις...

Η ταινία είναι για τον μικρό αδερφό και όχι για τον μεγάλο.

m1ke
02/11/2006, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω θα μιλησω σαν αλλη πυθεια και οποις καταλαβει...καταλαβε

ΖΗΤΩ Η ΚΡΗΤΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΖΗΤΩ ΟΙ ΜΠΑΛΩΘΙΕΣ

:bigcry: :lol:

loukasfilm
02/11/2006, 17:39
Ψιτ... ΟΛΟΙ οι αποπάνω μου...

O Αλχιμιστής έχει δίκιο.

Όσοι μιλάνε για οπλοφορία ξεχνάνε τις "παράπλευρες απώλειες" τύπου Columbine.

Επίσης πιστεύουν ότι το να πυροβολείς σε κουτάκια μπύρας, είναι το ίδιο με το να πυροβολείς σε άνθρωπο. Ο κανόνας λέει ότι αν έχεις όπλο θα το χρησιμοποιήσεις, σ' αυτή την περίπτωση όμως μπορεί και να πεθάνεις. Πράγματα που δεν πρέπει να παίρνονται ελαφρά.

Στην Αμερική το σύστημα της οπλοφορίας έχει αποτύχει, μέσα στην ίδια την ζωή. Λειτουργεί ανεξέλεγκτα, ο καθένας μπορεί να βρεί όπλο, με αποτέλεσμα ο περοσσότερος κόσμος να ζει στον φόβο.

Το όπλο εμπίπτει στην κατηγορία της αυτοδικίας. Με αυτή την λογική τι θέλουμε την δικαιοσύνη, τους νόμους, ας πάρει ο καθένας μας ένα όπλο, και στο τέλος όποιος έχει το μεγαλύτερο, ή στέκεται όρθιος κερδίζει.

Resistman
02/11/2006, 19:53
sferopetadhn, εχω μια ερωτηση και αν θες μου απαντας: ας πουμε οτι ερχεται καποιος να σου κλεψει το αυτοκινητο και τον πυροβολεις ή τον χτυπας, σωστα κατα την αποψη σου. Ωραια.


Αν το αφεντικο ή το υπουργειο στο οποιο υπαγεσαι σου μειωσουν εμμεσα ή αμεσα το μισθο, με αποτελεσμα να μην μπορεις να ζησεις, τι θα κανεις;

Hatsiroku
02/11/2006, 21:01
Δεν χρειάζεται να ασκείται βία,ούτε όπλα και κουμπούρια. Λύση νόμιμη και με σίγουρα αποτελέσματα!

http://www.tbotech.com/stunmaster625.htm

fantacid
02/11/2006, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hatsiroku
Δεν χρειάζεται να ασκείται βία,ούτε όπλα και κουμπούρια. Λύση νόμιμη και με σίγουρα αποτελέσματα!

http://www.tbotech.com/stunmaster625.htm

Nα διαπερνανε 625000ν δε σου φαινετε βιαιο ε?
η βια δεν ειναι παντα η ασκηση σωματικης δυναμης,μπορει να ειναι κ ψυχολογικη κ να ποναει ΠΟΛΥ περισσοτερο.
τωρα εαν εσυ βρισκεις αυτο το πραμα σαν λυση.......ελπιζω να μη σε πετυχω στο δρομο κ σε πατησω/σπρξω κατα λαθος,για αντε μετα να σε πεισω οτι δε σε προσεξα!!!!

:mad: :mad:

Resistman
02/11/2006, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hatsiroku
Δεν χρειάζεται να ασκείται βία,ούτε όπλα και κουμπούρια. Λύση νόμιμη και με σίγουρα αποτελέσματα!

http://www.tbotech.com/stunmaster625.htm


Κατ αρχας, καλως ηρθες.


Κατα δευτερον, το οτι εχει προκαλεσει 100περιπου θανατους στην Αμερικη το ξερεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κατα τριτον, ορισε μου εστω νομικα τη βια.

Κατα τεταρτον, τι σημαινει λυση νομιμη; Βασει ποιου νομου;;




Τελικα.................................................................................ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Hatsiroku
03/11/2006, 02:08
Όχι δεν μου φαίνεται καθόλου βίαιο! Κοίτα φίλε αν βρεθώ σε στιγμή που κάτι πρέπει να κάνω, για να μην λέγομαι μακαρίτης, πίστεψέ με μερικά δευτερόλεπτα παράλυσης είναι το ελάχιστο που θα με πειράξει, για να μην σου πώ ότι δεν θα με αγγίξει καθόλου! όσο για τη ψυχολογική βία δεν πιστεύω ότι στέκει γιατί αυτή την λαμβάνει το θύμα κι όχι αυτός που (πρώτος) προκάλεσε βία.

Φίλε resistman και 1000 θανάτους να είχε προκαλέσει πάλι δεν θα μου άλλαζε γνώμη. Καταλάβετε ότι εκείνη τη στιγμή αυτο-αμύνεσαι για να σώσεις τη ζωή σου.

Δεν μπορώ να σου ορίσω νομικά την βία, εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν κάτι που έχει αντίκτυπο πάνω σου και γίνεται παρά τη θέλησή σου.

Αν δεν υπάρχει νόμος που απαγορεύει την χρήση του αυτομάτως θεωρείται νόμιμο.(Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν εισάγονται τέτοια κατασκευάσματα στη χώρα μας).

Δεν είμαι τόσο ακραίος όσο ακούγομαι αλλά επειδή με έχουν τσακίσει πιτσιρικά κάτι κωλοπαίδια για να μου πάρουν το κινητό οι ανοχές μου έχουν περιοριστεί!!! Και φυσικά δεν έχω το παραπάνω ''φονικό όπλο" αλλά και να το είχα σίγουρα δεν θα το κουβάλαγα πάνω μου! με το ζόρι θυμάμαι τα κλειδιά του σπιτιού...οπότε μπορείς να με πατήσεις/σπρώξεις άφοβα


:beer: :beer: :beer:

Sferopetadhn
03/11/2006, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
sferopetadhn, εχω μια ερωτηση και αν θες μου απαντας: ας πουμε οτι ερχεται καποιος να σου κλεψει το αυτοκινητο και τον πυροβολεις ή τον χτυπας, σωστα κατα την αποψη σου. Ωραια.


Αν το αφεντικο ή το υπουργειο στο οποιο υπαγεσαι σου μειωσουν εμμεσα ή αμεσα το μισθο, με αποτελεσμα να μην μπορεις να ζησεις, τι θα κανεις;

Αν και δεν το πολυκατάλαβα το ερώτημα, μάλλον αναφέρεσαι στις προσωπικές επιπτώσεις και το κατά πόσο θα με έκαναν να συγκρατηθώ ε;

Ε λοιπόν θα τον ξαναχτυπούσα. Ξαναλέω ότι δεν μου αρέσει η βία αλλά δεν βλέπω λύση. Δηλαδή γιατί ο ασκών παρανομία να μπορεί να το κάνει και ο αυτοπροστατευόμενος να εκτίθεται αυτομάτως ως βίαιος. Το ξαναλέω, δεν βιδώνομαι γιατί οι λαμαρίνες και οι τηλεοράσεις που θα θελήσει να μου κλέψει αξίζουν όσο ένας άνθρωπος, αλλά σιχαίνομαι την πλήρη απαξίωση που αυτός δείχνει απέναντι στον κόπο που εγώ έκανα για να τα αποκτήσω.

Ακόμη και ο Κόκκαλης έχει κάνει κόπο γι' αυτά που έχει, όπως κι αν τα έχει αποκτήσει και όσο κι αν διαφωνούμε ή όχι με τον τρόπο αυτό.

Όταν ο άλλος φτύνει κατάμουτρα εμένα και την οικογένειά μου που σκοτωνόμαστε (όπως όλοι σχεδόν) κάθε μέρα γιατί αυτός απλώς βαριέται να δουλέψει... ε όχι ρε πούστη μου δεν μου κάθεται... Δηλαδή όπως έχω το άγχος της δουλειάς μου κάθε μέρα πως αν κάνω μαλακία θα φάω σουτ (υπάλληλος είμαι και όχι δημόσιος) αυτός να μην έχει κανένα φόβο; Ας το θεωρήσει ρίσκο της δουλειάς του κι αυτό λοιπόν (αν το δούμε έτσι).

Όχι όπλα, ναι.
Όχι τυφλή βία, ναι.
Πρόβατο προς σφαγή, όχι!

Όταν το κράτος μου δώσει τα εχέγγυα (έτσι γράφεται) ότι είμαι ασφαλής τότε θα είμαι κι εγώ μαζί σας. Ως τότε... σόρρυ

ΥΓ Δυστυχώς είμαι 30 και θυμάμαι ακόμη τις εποχές όπου όλο το καλοκαίρι δεν έκλεινε η μπαλκονόπορτα και κανείς δεν κλείδωνε την πόρτα όταν βρισκόταν στο σπίτι. Τώρα παντζούρια, πόρτες κλειστά (κι ας έχει 40 βαθμούς), 2 κλειδαριές και δύο αλυσίδες. Κι αυτά ως επίφαση ασφάλειας γιατί αν θέλουν... Δεν υποννοώ κάτι περί μεταναστών, απλά δείχνω το πώς άλλαξε η κοινωνία άρα πρέπει να αλλάξουμε κι εμείς (κι ας μη μας αρέσει).

Ακόμα κι έτσι :beer: για όλους!!!!!!!!!!

FestoNero
03/11/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hatsiroku
Δεν χρειάζεται να ασκείται βία,ούτε όπλα και κουμπούρια. Λύση νόμιμη και με σίγουρα αποτελέσματα!

http://www.tbotech.com/stunmaster625.htm
Και αυτο ειναι παρανομο στην Ελλαδα..
:wave2:

Resistman
03/11/2006, 11:45
Hatsiroku ( ωραιο ονομα ρε μπαγασα!!) καταλαβαινω τι θες να πεις. Απλα πρεπει να κανουμε μια διακριση νομιζω: αλλο μου κλεβουν το πορτοφολι απ το θελουν απλα να μου τσαμπουκαλευτουν, αλλο προτιθενται να με σκοτωσουν απ το να μπουν σπιτι για να παρουν 200ευρω και να φυγουν.

Φανταζομαι θα συμφωνεις οτι μιλαμε για αλλα ειδη και εντασης εγκληματος. Οποτε σε καθε περιπτωση θα πρεπει ν αντιδρουμε διαφορετικα. Με αυτο το μαραφετι αμφιβαλλω αν θα μπορεις να το κανεις αυτο. Ειτε καποιος φιλος θελει να σου κανει πλακα ( εχουν τυχει και τετοια περιστατικα οπους φιλος ή πατερας πυροβολησε φιλο ή το παιδι του.......:( ), ειτε καποιος θελει να σε σκοτωσει, ειτε καποιος ειχε αναγκη απο 300ευρω, θ αντιδρασεις με ενα πραγμα που μπορει να σκοτωσει;;

Σου προτεινω κατι αλλο αν αισθανεσαι καποια ανασφαλεια για οποιδηποτε λογο: μαθε καποια πολεμικη τεχνη, κυριως καποια ευκολη και αποτελεσματικη. Προσεξε, δεν τα λυνει ολα, ιδιως αν ο αλλος τραβηξει κουμπουρι ή ειναι αποφασισμενος να πεθανει. Αλλα σε περιπτωσεις ψευτοτσαμπουκαδων ή μικροκλοπων ειναι ακρως αποτελεσματικη χωρις να σκοτωσει ( εφοσον βεβαια δεν το τραβηξεις...).




Sferopetadhn αν χτυπουσες και το αφεντικο που θα σου εκανε τη ζωη δυσκολη, εχεις μια συνεπεια, οποτε εισαι σωστος και δεν μπορω να σου πω κατι.

Για τον Κοκκαλη διαφωνουμε για το πως τα εχει βγαλει, αλλα δεν πειραζει:D

Γινονται κλοπες για αποκτηση ειδων πολυτελειας ή απλα για να βελτιωσουν καποιοι εξυπνοι το βιωτικο τους επιπεδο αλλα και κλοπες που γινονται για επιβιωση. Οσο και αν δεν μας αρεσει, τα 2,5 εκατομυρια Ελληνες που ζουν κατω απ τα ορια της φτωχειας, ειναι ενας αριθμος ανησυχητικος που προκαλει αρκετα τετοια περιστατικα. Και οταν δεν υπαρχει καποιο επιδομα ( γιατι τα λεφτα πανε σε""""εργα"""" ) ή μια γειτονια δεμενη που θα βοηθησει αυτον που εχει προβλημα, τοτε βρισκομαστε μπρος σε καταστασεις δυσαρεστες για ολους.

:wave2: :wave2: :wave2:

loukasfilm
03/11/2006, 15:38
Ρε παιδιά αυτή η ιστορία με τα όπλα, δεν βγάζει σε καλό.

Μην ξεχνάμε την περίπτωση του αστυνομικού στην Θεσσαλονίκη, που πυροβόλησε και σκότωσε τον 16χρονο ή 17χρονο σέρβο μαθητή. (Και αυτός υποτίθεται ότι είναι εκπαιδευμένος). :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Αν κάποιος που πεινάει, μπει σε ένα φούρνο και κλέψει μια φρατζόλα, και ο φούρναρης τον πυροβολήσει, τι θα λέμε τότε?

Αν σας φαίνετε υπερβολικό, έχει συμβεί.

Ο Κούλογλου στο ρεπορτάζ χωρίς σύνορα, είχε μια καταπληκτική εκπομπή για αυτό το θέμα, πριν δύο με τρεις εβδομάδες περίπου. ¨Οποιος την είδε δεν πιστεύω ότι συνεχίζει να είναι υπέρ της οπλοφορίας.

Άσχετο, είδατα εχτές το βράδυ την θεματική βραδιά? Για τον πόλεμο στο Ιράκ, την προετοιμασία του πολέμου στο Ιράν, και σχετικά με τον Μπουσ(τη). Ήταν φοβερό το ντοκυμανταίρ για τους χριστιανούς που υποστηρίζουν τον Μπουσ(τη).



:bigcry: :bigcry: :bigcry:

fantacid
03/11/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hatsiroku
Όχι δεν μου φαίνεται καθόλου βίαιο! Κοίτα φίλε αν βρεθώ σε στιγμή που κάτι πρέπει να κάνω, για να μην λέγομαι μακαρίτης, πίστεψέ με μερικά δευτερόλεπτα παράλυσης είναι το ελάχιστο που θα με πειράξει, για να μην σου πώ ότι δεν θα με αγγίξει καθόλου! όσο για τη ψυχολογική βία δεν πιστεύω ότι στέκει γιατί αυτή την λαμβάνει το θύμα κι όχι αυτός που (πρώτος) προκάλεσε βία.

:beer: :beer: :beer:

φιλε μου η ψυχολογικη βια ειναι κατα πολυ πιο επωδυνη απο την σωματικη!
ελπιζω να μη χρειαστει να τη νιωσεις ωστε να το καταλαβεις!
δεν μπορω τωρα να κατσω να γραφω παραδειγματα για να δεις περιπου τι θελω να πω


οσο για το εαν αυτο το οπλακι υπαρχει στην ελλαδα,φυσικα κ υπαρχει κ ειναι μπατσο-εργαλειο
νομιζω ασφαλιτικο,αλλα καθολου απιθανο να το εχουν κ αλλα σωματα!

VanDiemen
03/11/2006, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
......................
Άσχετο, είδατα εχτές το βράδυ την θεματική βραδιά? Για τον πόλεμο στο Ιράκ, την προετοιμασία του πολέμου στο Ιράν
.......................




Ωραίος ο Κούλογλου ε; Να και ένας δημοσιογράφος με την κυριολεκτική έννοια και όχι με τη δικαιολογημένη μεταφορική που έχει δώσει το υπόλοιπο σκυλολόϊ στον όρο!

loukasfilm
03/11/2006, 18:44
¨Οχι κι' άλλος ένας. Δυστυχώς ο μόνος στον τηλεοπτικό βούρκο. Οτιδήποτε λέει είναι τεκμηριωμένο και κάνει καταπληκτική έρευνα.
:beer: :beer: :beer: