PDA

View Full Version : Νεες Πηγες Ενεργειας..



kalesin
01/11/2006, 13:08
Χθες οπως εκανα ενα μικρο zapping επεσα κατα τυχη σε ενα μικρο αφιερωμα για καποια νεα στοιχεια τα οποια μπορουν να δωσουν πολλες λυσεις σε θεματα ενεργειας. Δυστυχως το προλαβα στο τελος ενω το περασμενο της ωρας κ το γεγονος οτι ηταν σε δορυφορικο καναλι, με εκανε να χασω πολλα απο την ουσια.

Αυτο που συγκρατησα παντως ηταν το εξης. Υπαρχουν λεει καποια στοιχεια ή σωματιδια, τα οποια οταν ασκηθει πανω τους πιεση, μπορουν να παραξουν ηλεκτρικη ενεργεια. Για παραδειγμα, η πιεση που ασκουμε στα παπουτσια μας οταν περπαταμε, θα μπορει να φορτισει συσκευες, η ακομα κ η πιεση που ασκουν χιλιαδες ατομα στο δαπεδο ενος κτιριου, θα μπορει να ηλεκτροδοτησει τις ηλεκτρικες αναγκες του κτιριου σχεδον στο συνολο του.

Αυτο ονομαζεται Piza effect η καπως ετσι [ειπαμε, δεν μπορεσα να παρακολουθησω καλα τι γινοταν]

Προσπαθησα να βρω καποια πραγματα αλλα δεν τα καταφερα. Επειδη θυμαμαι οτι σε σχετικα παρομοιες συζητησεις στο παρελθον, υπηρχαν ατομα που ηξεραν αρκετα πραγματα σχετικα με τις νεες η ανανεωσιμες πηγες ενεργειας, μηπως υπαρχει καποιος που γνωριζει κατι; να μου δωσει ισως καποια διευθυνση να ριξω μια ματια τι ειναι αυτο το πραγμα;

Αντε παληκαρια μου, κ εγω στο γαμο σας.... :lol:

:wave2:

psaxioti
01/11/2006, 13:40
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο φαινόμενο του πιεζοηλεκτρισμού (http://en.wikipedia.org/wiki/Piezoelectricity). Δες τί λέει η wikipedia στο link.

Cpt. Haddock
01/11/2006, 14:09
Νέες πηγές ενέργειας: Καλλιέργεια ελαιοκράμβης απο την οποία παράγεται βιοντίζελ. Υπάρχουν ήδη 2 εργοστάσια στην Ελλάδα

:wave2:

Και μια αιρετική άποψη: Θα ήταν πολύ καλύτερα αν, αντι για τα λιγνιτικά εργοστάσια σε Κοζάνη-Πτολεμαΐδα, είχαμε πυρηνικό...

Όποιος έχει πάει εκεί

Όποιοσ έχει δει στατιστικά για την υγεία των κατοίκων εκεί

καταλαβαίνει

:smokin:

lampros_fazer
01/11/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και μια αιρετική άποψη: Θα ήταν πολύ καλύτερα αν, αντι για τα λιγνιτικά εργοστάσια σε Κοζάνη-Πτολεμαΐδα, είχαμε πυρηνικό...

Όποιος έχει πάει εκεί

Όποιοσ έχει δει στατιστικά για την υγεία των κατοίκων εκεί

καταλαβαίνει

:smokin:
Εχω περάσει απο το εργοστάσιο της Μεγαλοπολης..Είδα τι έβγαζε το φουγάρο και τρόμαξα! :uplate: Δεν μπορώ να το περιγράψω,το βλέπεις και νομίζεις οτι αν πλησιάσεις θα πεθάνεις! :uplate:

Cpt. Haddock
01/11/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Εχω περάσει απο το εργοστάσιο της Μεγαλοπολης..Είδα τι έβγαζε το φουγάρο και τρόμαξα! :uplate: Δεν μπορώ να το περιγράψω,το βλέπεις και νομίζεις οτι αν πλησιάσεις θα πεθάνεις! :uplate:

(αν και το μεγάλο φουγάρο είναι πύργος ψυξης και βγάζει ατμο)

η ουσία είναι οτι οι κάτοικοι των εκεί περιοχών έχουν χρόνια προβληματα. Χωρίς υπερβολή γεννιούνται με ασθμα.

Να μη μιλήσω για την ανεπανόρθωτη βλάβη στο τοπίο/περιβάλλον

:sick:

Σύμφωνα με την τελευταία έρευνα ξεπεράσαμε το όριο του 2005 για εκπομπες ρύπων (κυρίως διοξείδιο του άνθρακα)

Πηγή: http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=94692028



:sad:

stefanos
01/11/2006, 14:45
και που να δείτε τι ντουμάνια θα βγάζει η ελαιοκράμβη.
Χερι στην τσέπη μας βάζουν πάλι, μας βλέπω να πληρώνουμε αγρότες και εταιρείες πετρελαιοειδών να το ρίξουν στα βιοκαύσιμα.

Οσο για το CO2 μην σκάτε.
Θα αγοράσουμε δικαιώματα απο τους κουτόφραγγους (με τα λεφτάκια μας πάλι)

byron
01/11/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και μια αιρετική άποψη: Θα ήταν πολύ καλύτερα αν, αντι για τα λιγνιτικά εργοστάσια σε Κοζάνη-Πτολεμαΐδα, είχαμε πυρηνικό...

Όποιος έχει πάει εκεί

Όποιοσ έχει δει στατιστικά για την υγεία των κατοίκων εκεί

καταλαβαίνει

:smokin:

Εχεις απόλυτο δικιο Κάπταιν. Είχα παέι πριν κάποια χρόνια, και έπαθα σοκ. Απόλυτο σεληνιακό τοπίο. Ενα απέραντο γκρί. Δυστυχώς οι κάτοικοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να εργαστούν εκεί λόγω καλύτερου μισθού, και υψηλής ανεργίας.

Τα πυρηνικά εργοστάσια δεν είναι αιρετική άποψη. Μόνο οι ασχετοι θεωρούν ένα πυρηνικό εργοστάσιο πιο επικίνδυνο απ΄ότι ένα εργοστάσιο ορυκτών καυσίμων που σταθερά σκοτώνει όποιο ζωντανό οργανισμό υπάρχει εκεί. Το ότι δεν υπάρχει, είναι πολιτική απόφαση, και απόρρεια της κονκάρδας atomic energy ? no thank you, και μόνο.

Cpt. Haddock
01/11/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Το ότι δεν υπάρχει, είναι πολιτική απόφαση, και απόρρεια της κονκάρδας atomic energy ? no thank you, και μόνο.

Έτσι ακριβώς..

Μου θυμίζει αυτή την ανεκδιήγητη ταμπελα που βλέπω στην Ηλιουπόλεως και κάθε φορά γελάω: "Δήμος Δάφνης, αποπυρηνικοποιημένη περιοχή"
:uplate: :confused: :sick: :eyepop:


τι σκ@τά μπορεί να σημαίνει αυτό δεν εχω καταλάβει :look:

ίσως οτι στο Παγκράτι εμπλουτίζουν ουράνιο :lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
01/11/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.. εαλιοκράμβης ..

:confused: :look: :confused:

Την οξοκράμβη (λάχανο τουρσί) την ξέρω, αλλά αυτό ...???

stefanos
01/11/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :look: :confused:

Την οξοκράμβη (λάχανο τουρσί) την ξέρω, αλλά αυτό ...???


http://www.gourmed.gr/greek/gourmet-glossary/cooking-ingredients/show.asp?gid=1&nodeid=86&arid=6065 :p

byron
01/11/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έτσι ακριβώς..

Μου θυμίζει αυτή την ανεκδιήγητη ταμπελα που βλέπω στην Ηλιουπόλεως και κάθε φορά γελάω: "Δήμος Δάφνης, αποπυρηνικοποιημένη περιοχή"
:uplate: :confused: :sick: :eyepop:


τι σκ@τά μπορεί να σημαίνει αυτό δεν εχω καταλάβει :look:

ίσως οτι στο Παγκράτι εμπλουτίζουν ουράνιο :lol: :rotflmao: :lol:

Καλά εγώ το έιχα δεί σε ένα χωριουδάκι, στην Μυτιλήνη....:confused:

Για να πάρουμα μια ιδέα πως αντιμετωπίζουν οι σοβαρές χώρες το ενεργειακό πρόβλημα, πριν λίγο καιρό η Υπ. Ενέργειας της Σουηδίας ανακοίνωσε :
Η Σουηδία ανακοινώνει πως μέχρι το 2020 θα έχει πετύχει την οριστική της απεξάρτηση από το πετρέλαι.
Η Ισλανδία ότι θα έχει απεξαρτηθεί πλήρως από τα ορυκτά καύσιμα μέχρι το 2030, όταν στην Ελλάδα η ηλεκτροπαραγωγή εξαρτάται από ορυκτά καύσιμα σχεδόν κατά 90%. !!!

Λόγω δουλειάς συχνά παρακολουθώ τις παρουσιάσεις εταιρειών που δραστηριοποιούνται στην ενέργεια.

1. Όλες οι εταιρείες αντιμετωπίζουν προβλήματα λόγω έλλειψης νομοθετικού πλαισιου για τις Ανανεώσιμες Πηγες Ενέργειας. Στο πλάισιο της σκανδαλολογίας και ανακατανομής των αδειών η ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας) έχει παγώσει όλα τα προγράμματα. (Θαααααα τα επανεξετάσει)

2. Λόγω έλλειψης προγραμματισμού, διαδικασιών και υποδομών, η Ελλάδα αδυνατεί να απορροφήσει επενδύσεις ξένων στις ΑΠΕ. (πχ. Iberdrola. Σχεδίαζε μέσω της θυγατρικής της Ροκκας να επενδύσει 3 δις ?. Η απάντηση του υπουργείου είναι ότι αδυνατεί να τα απορροφήσει. Για να πάρετε μια ιδέα του μεγέθους της Iberdrola, είναι περίπου 6 φορές μεγαλύτερη από την ΔΕΗ, και είναι η μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο στην παραγωγή ενέργειας από ΑΠΕ.

3. Και φυσικά διαφθορά και γραφειοκρατία. Η διαδικασία αδειοδότησης για ανεμογεννητριες διαρκεί πανω από 3 χρόνια και εμπλέκονται καμμιά 30 (!) υπηρεσίες. Φυσικά εμπλέκονται δημοτικοί άρχοντες (μίζες για άρση τυχόν αντιρρήσεων, οικολόγοι για διατάραξη του φυσικού τοπίου και άλλα όμορφα).


:mad:

Cpt. Haddock
01/11/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :look: :confused:

Την οξοκράμβη (λάχανο τουρσί) την ξέρω, αλλά αυτό ...???

'νταξ΄μάστορα, αναγραμματισμός :p

Cpt. Haddock
01/11/2006, 15:52
fresh news

http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,id=13628540

Εργοστάσιο βιοντίζελ


Εργοστάσιο παραγωγής βιοντίζελ ιδρύουν συνεταιριστικές οργανώσεις στη Δυτική Μακεδονία. Αυτό αποφασίστηκε σε σύσκεψη που έγινε στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων υπό την προεδρία του υφυπουργού Αλέξ. Κοντού.


Οπως ανακοινώθηκε, οι αποφάσεις που πάρθηκαν προβλέπουν:

* Την ίδρυση παραγωγής βιοντίζελ από ελληνικά ενεργειακά φυτά. Τη σχετική επένδυση απολαμβάνουν οι Ενώσεις Κοζάνης και Αμυνταίου ενώ θα συμμετέχουν και άλλες συνεταιριστικές οργανώσεις.

* Η επένδυση ανέρχεται σε 10 εκατ. ευρώ, τα οποία θα διατεθούν από τον αναπτυξιακό νόμο. Το εργοστάσιο θα έχει παραγωγική δυναμικότητα 50.000 τόν. βιοντίζελ και αναμένεται να λειτουργήσει την άνοιξη του 2008.

* Η παραγωγή βιοντίζελ θα βασιστεί στην καλλιέργεια ηλίανθου και ελαιοκράμβης. Τα ενεργειακά φυτά θα καλλιεργηθούν σε έκταση 500.000 στρεμμ. που σήμερα καλλιεργούνται με δημητριακά.

Desperado
01/11/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εχεις απόλυτο δικιο Κάπταιν. Είχα παέι πριν κάποια χρόνια, και έπαθα σοκ. Απόλυτο σεληνιακό τοπίο. Ενα απέραντο γκρί. Δυστυχώς οι κάτοικοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να εργαστούν εκεί λόγω καλύτερου μισθού, και υψηλής ανεργίας.

Τα πυρηνικά εργοστάσια δεν είναι αιρετική άποψη. Μόνο οι ασχετοι θεωρούν ένα πυρηνικό εργοστάσιο πιο επικίνδυνο απ΄ότι ένα εργοστάσιο ορυκτών καυσίμων που σταθερά σκοτώνει όποιο ζωντανό οργανισμό υπάρχει εκεί. Το ότι δεν υπάρχει, είναι πολιτική απόφαση, και απόρρεια της κονκάρδας atomic energy ? no thank you, και μόνο.

Ίσως το ότι δεν έχουμε πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα να οφείλεται και στην υψηλή σεισμικότητα της χώρας μας??;) Διοτι πυρηνικό εργοστάσιο και σεισμός......κακά αποτελέσματα....:confused: :confused: Βέβαια θα μπορούσαμε να είχαμε αξιοποιήσει τις ΑΠΕ (ανανεώσιμες πηγές ενέργειας) όπου στην χώρα μας προσφέρονται αφειδώς....νησιά με άπλετο αιολικό δυναμικό και σχεδόν 300 μέρες το χρόνο ηλιοφάνεια...... όπως έχει κάνει η Ισπανία με φοβερά αποτελέσματα , η οποία ξεκίνησε και αυτή με τις ευρωπαικες επιδοτήσεις ΄΄οπως και εμείς....η διαφορά είναι ότι οι Ισπνοί τα λεφτά τα αξιοποίησαν....ενώ εδώ.....:wave2: :wave2: αυτή την στιγμή πάντως στην Ισπανία υπάρχουν μερικές από τις πιο εξειδικευμένες εταιρείες στον χώρο και εξάγουν προιοντα και τεχνολογία:rolleyes:

byron
01/11/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Ίσως το ότι δεν έχουμε πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα να οφείλεται και στην υψηλή σεισμικότητα της χώρας μας??;) Διοτι πυρηνικό εργοστάσιο και σεισμός......κακά αποτελέσματα....:confused: :confused:

Συμφωνούμε στα υπόλοιπα. Στα σεισμικά διαφωνούμε, λόγω της υπαρξης πυρηνικών εργοστασίων και παραγωγής ενέργειας στην Ιαπωνία απ΄την δεκάετιά του 50....:wave2:

lampros_fazer
01/11/2006, 16:23
Να ρωτήσω κάτι,χρειάζονται μετατροπή οι υπάρχοντες κινητήρες και μηχανές για να λειτουργήσουν με βιοκαύσιμο/βιοντίζελ..;; :look:

Trans
01/11/2006, 16:31
μπορείς να δεις και στον Κούλογλου που είχε κάνει μια εκπομπή... www.rsf.gr πρέπει να είναι το site

Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα.... Είχε πολλά, καλά και κακά:)

Krokodilos001
01/11/2006, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Να ρωτήσω κάτι,χρειάζονται μετατροπή οι υπάρχοντες κινητήρες και μηχανές για να λειτουργήσουν με βιοκαύσιμο/βιοντίζελ..;; :look:

oxi