PDA

View Full Version : Προβλήματα στο Cbf600s



revenger
01/11/2006, 17:04
Καλό μήνα σ'ολους.
Βλέποντας πόσο ενδιαφέρον εχει η σελίδα ,σας ενοιμερωνω για διάφορα προβλήματα του CBF.
1]Το παρέλαβα τον 6ο 2004 με σπασμένο το καρφί του μπροστινού πλαστικού με αποτέλεσμα
να μην εφάπτεται καλά.
Μου το αλλάζουν μετά απο 2 μήνες .[ΕΓ/ΣΗ]
2]Τον Αυγουστο μου παρουσιάζει η ζελατίνα μπροστά κάτι γραμμές οι οποίες με την αφή δεν τις
καταλάβαινες. Οσο πέρναγε ο καιρός η κατάσταση χειροτέρευε.
Πηγαίνω για αλλαγή και εκει αρχισαν. Μήπως την κτύπησα η την επλεινα με βραστό νερό.
Ακούγοντας το τελευταίο εγινε ενας μικρός χαμός που αποτελεσμα ηταν να αλλαχθη μετα 2 μηνων.
Ο χειμώνας περασε καλα και ηλθε ξανά το καλοκαίρι και μια απ'τα ιδια με την ζελατίνα.
Φυσικά ο εμπορος αν και σε εγ/ση ουτε να ακουση για αντικατάσταση.
Και ετσι απευθεινομαι στη γενική αντ/πεία οπου αφου κανω ολα τα παράπονα με διαβεβαιωνουν
οτι ειναι υποχρεωση τους να αντινατασταθη. Δίνεται παραγγελεία και μετά απο 2 μήνες την
αλλάζουν κανοντας και σερβις 6000χλμ.
3]Μετά το σερβις διαποιστωνω οτι οταν περναγα καποιο σαμαράκι ακουγοτανε ενας ξερός
ηχος απο μπροστά.
Πηγαίνω λοιπον στο συνεργείο και μου λένε οτι δεν ειναι τιποτα και στο σερβις τον 12000χλμ
θα το φιαξουν.
Κάθομαι λοιπόν και ξυλώνω ολα τα πλαστικά, φανάρια ,το ξεβρακωσα τελοίως.
Παω μια βόλτα αλλα το πρόβλημα εξακολουθουσε.Φοβήθηκα τότε γιατι η σκέψι μου πήγε
στην ανάρτηση τα μοντάρω και παω στο συνεργειο.
Μόλις με ειδαν ξύνησαν.Αφου συζητησαμαι αρκετα μ'επεισαν οτι δεν ειναι τιποτα και ΘΑ
τακτοποιηθη.
Πρόσφατα εκανα το σερβις και εκει ανακαλυψαν τελικά οτι ειχα δικιο.
Πρόβλημα στη μπουκάλα με κάτι στοπ μου ειπαν αλλα επειδη τώρα ειναι εκτος εγ/σης δεν
μπορούν να με καλύψουν.[Τώρα πραγματικά τους γ@μ@ς]
Ξέχασα να σας πω οτι η ζελατίνα πάλι ξανά τα ιδια .
Φίλος ιταλός cbfίστας μου εγραψε οτι αναμεσα στη ζελατινα υπαρχει ενα φιλμ φιμε με
διαφορετικη πυκνοτητα που δεν μπορει να ακολουθηση τις διαστολες του πλαστικου και
σπαει.[Βαρεθηκα θα παρω μια του εμποριου]

makis206
02/11/2006, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Φίλος ιταλός cbfίστας μου εγραψε οτι αναμεσα στη ζελατινα υπαρχει ενα φιλμ φιμε με διαφορετικη πυκνοτητα που δεν μπορει να ακολουθηση τις διαστολες του πλαστικου και σπαει.[Βαρεθηκα θα παρω μια του εμποριου]

Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ με τη ζελατίνα ! Είναι κάτι γραμμές που δεν φαίνονται και πολύ καλά αλλά τη νύχτα μόλις πέσει φως απ'τα αυτοκίνητα που έρχονται απ'απέναντι κάνουν καραμπάμ !

Πήγα και ρώτησα και μου είπαν 160 ευρώ η "μαμά" !!!:a24: :a17: :a029: :a57:


Με 160 ευρώ παίρνεις ΔΥΟ (2) ζελατίνες της Kappa και σου μένουν και ρέστα για καφέ και τσιγάρα !:cool: :lol:


:beer: :beer:

Eorling
02/11/2006, 09:09
Πάντως παιδιά μην ενδίδετε σε δικαιολογίες του τύπου "δεν είναι τίποτα".
Έχετε κάθε δικαίωμα να μην ανέχεστε ΚΑΜΙΑ δυσλειτουργία της μηχανής έστω και αν δεν είναι κάτι το σοβαρό. Οτιδήποτε ξεφεύγει από το εφικτώς ιδανικό (όπως το να μην ακούγεται αυτός ο ήχος στην μπουκάλα) δικαιούστε να ζητήσετε να επιδιορθωθεί.
Από την στιγμή που αυτό το "ασήμαντο" είναι δυνατόν να επισκευαστεί το απαιτείτε.

javaneze
02/11/2006, 09:45
Συνεχεια... προβληματα που εχουν παρουσιαστει σε μενα...

1) Προβλημα με το καπακι της βενζινης (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29101). (διορθωθηκε μεσα στο 1 ετος εγγυηση του καταστηματος που την αγορασα μεταχειρισμενη)
2) Μου μαλλιασε και χρειαστηκε αλλαγη η ντιζα συμπλεκτη στα 14.000 χλμ
3) Η κορνα απο την αρχη που το παρελαβα, 2 χρονια μεταχειρισμενο παντα, ηταν "βραχνιασμενη" και χρειαστηκε αλλαγη. (εγγ/ση του κατ/ματος που την αγορασα μεταχειρισμενη)
4) Χαλασε και κοπηκε η μια λαστιχενια υποδοχη βιδας στο εσωτερικο του φερινγ, εκει που βιδωνεται η ζελατινα, κατα πασα πιθανοτητα απο υπερβολικο βιδωμα.

Αυτα τα ολιγα ... ουτε κατεμ να'χαμε :p

Nostra
02/11/2006, 11:14
Ολα αυτά είναι ασθένειες... παιδικές μεν ... ταλαιπωρία δε...


με το καπάκι βενζίνης δεν έχω κανένα πρόβλημα (αν και ανάφερα στο συνεργείο μου το θέμα και έχει να κάνει με τις γραμμές του καλουπιού στο μπροστινό κέθτο μέρος της τάπας, εκεί το τρίβουν λίγο να φύγουν τα "ράμματα" του μετάλλου και ολα οκ)

τη μαμά ζελατίνα αν και το πήρα μεταχειρισμένο ενός έτους τη φόρεσα ένα μήνα μόλις αλλά δεν είδα ποτέ τέτοιες γραμμές. Εβαλα aftermarket της GIVI η οποία δεν έχει παρουσιάσει τίποτα.
Βεβαια και ο προηγούμενος και εγώ βάζαμε το βράδυ τη μηχανή πάντα σε parking όπότε δεν τρώει η ζελατινα τη φθορά των καιρικών συνθηκών

Ντίζα συμπλέκτη το μόνο που χρειάστηκε μέσα στα πλαίσια του μεγάλου service ήταν λάδωμα με ειδικό σπρεύ, όχι επειδή είχα πρόβλημα αλλά για την ορθή συντήρησή του...

Θόρυβος μπροστινής ανάρτησης δεν μου έχει παρουσιαστεί. Είναι και θέμα οδηγού η προστασία του συστήματος ανάρτησης (ειδικά του μπροστινού). Αν έχεις καβαλήσει λίγο απότομα κάνα πεζοδρόμιο, αν πέφτεις στα σαμαράκια με πολλά χλμ. ή με πατημένο φρένο, αν καβαλάς με την μηχανή εμπόδια νομίζοντας ότι έχεις εντούρο τότε ναι, μπορεί να ταλαιπωρήσεις το μπροστινό και να σου βγάλει πρόβλημα ή/και θορύβους.

Βίδες/Clips. Και εγώ μόλις έβγαλα το bagster το κλιπ του δεξιού φέρινγκ ήταν σπασμένο. Κόλλα και βλέπουμε. Αυτό όμως δεν ήταν θέμα της Honda. Οταν έβαζε ο προηγούμενος το bagster ίσως το πίεσε πολύ το πλαστικό να κουμπώσει και έσπασε το clip και αν δε έβγαζα το bagste λόγω service δε θα το έπαιρνα καν χαμπάρι καθώς οι πάνω βίδες του fering και το bagster φέρνουν το πλαστικό "φέτα" στο ρεζερβουάρ και δε κουνιέται καθόλου.

Κόρνα. Ποτέ πρόβλημα. το κεραμικό της εκάστοτε κόρνας όπως επίσης και μέταλλο μπροστά είναι ελάχιστα κινητά μέρη. Δε ξέρω αν έτυχε όντως να χαλάσει η κόρνα του javaneze αλλά συνήθως στις κόρνες μεένα κατσαβιδάκι "ρυθμίζεις" λίγο το μέταλλο μπροστά και τακτοποιείς τον ήχο της εκεί που θές. Δύσκολα "καίγονται" οι κόρνες στις μηχανές.

Πίσω αμορτισέρ. Δυο μέρες αφού την πήρα (θυμιζω μεταχειρισμένη) χρειάστηκε να σφιχτεί η κεντρική βίδα του πίσω αμορτισέρ. Δε ξέρω γιατί και πως είχε λασκάρει αλλά έκτοτε δεν έχει ξαναχρειαστεί σφίξιμο ή οτιδήποτε.

Εκτός από το θέμα της μαμάς-ζελατίνας (που εξαρτάται πολύ από τον χωρο στάθμευσης της μηχανής όταν "ξεκουράζεται") όλα τα υπόλοιπα δεν είναι προβλήματα. Ειναι πράγματα που συμβαίνουν σε όλα τα μηχανάκια και μάλιστα της πιο ελαφριάς μορφής θέματα.

Η μηχανή είναι μηχανικό διαμάντι και τέρας αξιοπιστίας.... και το ξέρετε.... :winka:


:wave2: :wave2:

ΥΓ: Μήπως να πουλήσω τη μαμά-ζελατίνα που κάθεται στο πατάρι μπας και βρω λεφτά για hugger? :) :) :rolleyes:

icex
02/11/2006, 23:03
Τη ζελατινα την εχω αλαξει και εγω.
Περισυ πηγα να σκεπασω ενα βραδυ τη μηχανη με την κουκουλα του αυτοκινητου για να μην
βραχει, και το πρωι που εβγαλα την κουκουλα διαπηστοσα οτι η ζελατινα ειχε κατι μικρες ρογμες
μηκους 2-3cm εσωτερικες ομως,δηλαδη σαν να ηταν χαραγμενη.Τοτε καταλαβα οτι το βαρος της
κουκουλας εκανε τη ζημια γιατι ακουμπησε κουλουριασμενη πανω στη ζελατινα.
Ευτηχως στο συνεργειο αλλαξαν τη ζελατινα στην εγγυηση και χωρις να μου πουν τιποτα.

harlek
03/11/2006, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
με το καπάκι βενζίνης δεν έχω κανένα πρόβλημα (αν και ανάφερα στο συνεργείο μου το θέμα και έχει να κάνει με τις γραμμές του καλουπιού στο μπροστινό κέθτο μέρος της τάπας, εκεί το τρίβουν λίγο να φύγουν τα "ράμματα" του μετάλλου και ολα οκ)

τη μαμά ζελατίνα αν και το πήρα μεταχειρισμένο ενός έτους τη φόρεσα ένα μήνα μόλις αλλά δεν είδα ποτέ τέτοιες γραμμές. Εβαλα aftermarket της GIVI η οποία δεν έχει παρουσιάσει τίποτα.
Βεβαια και ο προηγούμενος και εγώ βάζαμε το βράδυ τη μηχανή πάντα σε parking όπότε δεν τρώει η ζελατινα τη φθορά των καιρικών συνθηκών

Ντίζα συμπλέκτη το μόνο που χρειάστηκε μέσα στα πλαίσια του μεγάλου service ήταν λάδωμα με ειδικό σπρεύ, όχι επειδή είχα πρόβλημα αλλά για την ορθή συντήρησή του...

Θόρυβος μπροστινής ανάρτησης δεν μου έχει παρουσιαστεί. Είναι και θέμα οδηγού η προστασία του συστήματος ανάρτησης (ειδικά του μπροστινού). Αν έχεις καβαλήσει λίγο απότομα κάνα πεζοδρόμιο, αν πέφτεις στα σαμαράκια με πολλά χλμ. ή με πατημένο φρένο, αν καβαλάς με την μηχανή εμπόδια νομίζοντας ότι έχεις εντούρο τότε ναι, μπορεί να ταλαιπωρήσεις το μπροστινό και να σου βγάλει πρόβλημα ή/και θορύβους.

Βίδες/Clips. Και εγώ μόλις έβγαλα το bagster το κλιπ του δεξιού φέρινγκ ήταν σπασμένο. Κόλλα και βλέπουμε. Αυτό όμως δεν ήταν θέμα της Honda. Οταν έβαζε ο προηγούμενος το bagster ίσως το πίεσε πολύ το πλαστικό να κουμπώσει και έσπασε το clip και αν δε έβγαζα το bagste λόγω service δε θα το έπαιρνα καν χαμπάρι καθώς οι πάνω βίδες του fering και το bagster φέρνουν το πλαστικό "φέτα" στο ρεζερβουάρ και δε κουνιέται καθόλου.

Κόρνα. Ποτέ πρόβλημα. το κεραμικό της εκάστοτε κόρνας όπως επίσης και μέταλλο μπροστά είναι ελάχιστα κινητά μέρη. Δε ξέρω αν έτυχε όντως να χαλάσει η κόρνα του javaneze αλλά συνήθως στις κόρνες μεένα κατσαβιδάκι "ρυθμίζεις" λίγο το μέταλλο μπροστά και τακτοποιείς τον ήχο της εκεί που θές. Δύσκολα "καίγονται" οι κόρνες στις μηχανές.

Πίσω αμορτισέρ. Δυο μέρες αφού την πήρα (θυμιζω μεταχειρισμένη) χρειάστηκε να σφιχτεί η κεντρική βίδα του πίσω αμορτισέρ. Δε ξέρω γιατί και πως είχε λασκάρει αλλά έκτοτε δεν έχει ξαναχρειαστεί σφίξιμο ή οτιδήποτε.

Εκτός από το θέμα της μαμάς-ζελατίνας (που εξαρτάται πολύ από τον χωρο στάθμευσης της μηχανής όταν "ξεκουράζεται") όλα τα υπόλοιπα δεν είναι προβλήματα. Ειναι πράγματα που συμβαίνουν σε όλα τα μηχανάκια και μάλιστα της πιο ελαφριάς μορφής θέματα.

Η μηχανή είναι μηχανικό διαμάντι και τέρας αξιοπιστίας.... και το ξέρετε....

...ούτε απάντηση του Σαρακάκη σε αναγνώστη του Μοτό να ήταν!.....

Nostra
03/11/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
...ούτε απάντηση του Σαρακάκη σε αναγνώστη του Μοτό να ήταν!.....

To να θεωρώ τη μηχανή μου αξιόπιστη και αυτού του είδους τα "προβλήματα" συνέπεια της απρόσεκτης χρήσης της μηχανής ή "παιδικές" ασθένειες (πάντως όχι σοβαρά προβλήματα ) και όχι κατασκευαστικά ατοπήματα δε νομίζω ότι είναι κακό... ε?

Στη τελική γι' αυτό έψαχνα 1,5 χρόνο να βρω αυτό το μοντέλο σε άριστη κατάσταση μεταχειρισμένο. ήξερα τι είναι, τι προσφέρει αλλά και εγώ ξέρω τι ζητάω από μια μηχανή...

Να είσαι σίγουρος πως η απάντησή μου δεν έχει να κάνει με υποστήριξη στον όποιο αντιπρόσωπο/λεφτά αλλά στο ότι υποστηρίζω την αξία της μοτοσυκλέτας μου και γνωρίζω γιατί...

:) :) :)

:wave2:

acealex
03/11/2006, 20:58
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.

ΕΒΑΛΑ MRA ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

revenger
03/11/2006, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από acealex
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.

ΕΒΑΛΑ MRA ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Απο ποιο κατάστημα την αγόρασες ;

el_hymador
05/11/2006, 01:11
Για την ζελατινα δεν προλλαβα να παρατηρησω το προβλημα γιατι αλλαχθηκε με givi.

Aυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το κουμπωμα στο αριστερο πλαστικο καπακι του φερινγκ ηταν και εμενα προβληματικο....συμπτωση??

kalant
05/11/2006, 10:27
συμφωνω με τον nostra...

τι να πουν αλλοι ρε παιδια που τους σπανε μοτερ στο δρομο? :smokin:

με αυτα τα προβληματα που αναφερεται πρεπει να κανετε τουμπες...

δοξα το θεο να λετε που εχετε αυτα τα αμελητεα μονο...

:beer:

αφου και μονο απο την γνωστη αξιοπιστια της μηχανης σας σκεφτομουν εντονα να αγορασω αν οχι το 650 τουλαχιστον το 1000, για μακρινες εκδρομες κλπ...

acealex
05/11/2006, 18:20
ΤΗΝ MRA ΤΗΝ ΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΟ SITE ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ.

acealex
05/11/2006, 18:31
ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΗΝ MRA ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΦΡΥΔΙ.
ΚΟΒΕΙ ΤΡΕΛΟ ΑΕΡΑ.
http://www.mra.de/html/gb/gb-catalog.htm

makis206
06/11/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από acealex
ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΗΝ MRA ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΦΡΥΔΙ.
ΚΟΒΕΙ ΤΡΕΛΟ ΑΕΡΑ.
http://www.mra.de/html/gb/gb-catalog.htm

Αυτήν εννοείς ; Σε ρωτάω γιατί έχει αρκετές το σάϊτ.:winka:

:beer: :beer:


68296

revenger
07/11/2006, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτήν εννοείς ; Σε ρωτάω γιατί έχει αρκετές το σάϊτ.:winka:

:beer: :beer:

Εχεις σταθερότητα στο τιμόνι στα πολλά χλμ;
Ακουσα οτι δημιουργεί στροβιλισμούς και σαν αποτέλεσμα να εχεις αστάθεια στο τιμόνι.
Πέμου και τα ευροπουλίνια.

acealex
09/11/2006, 20:14
ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ. ΤΟ ΜΟΤΟ ΤΕΡΜΑ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΜΗΔΕΝ.
ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΥΣ ΜΕ 1,75 ΥΨΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑ ΤΙΜΗ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΣΕ 120 EYΡΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ !!!!!!!!!!!

acealex
09/11/2006, 20:16
ΡΕ CBFαδες ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ?

revenger
11/11/2006, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από acealex
ΡΕ CBFαδες ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ?
Ποτε με το καλο θα κατεβεις και σε ποια περιοχη;

acealex
11/11/2006, 20:11
ΤΡΙΤΗ - ΠΕΜΠΤΗ ΚΥΨΕΛΗ.

ΜΕ ΕΝΑ MAIL ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ.