PDA

View Full Version : Πρόβλημα με Photoshop - φωτογραφίες



Nik0s
01/11/2006, 16:21
Προσπαθώ να ανοίξω κάποιες πρόσφατες φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί με digital και το Photoshop αρνείται να τις ανοίξει. Πιο συγκεκριμένα, αφού επιλέξω το αρχείο/εικόνα που θέλω να ανοίξω, μου εμφανίζεται το παράθυρο της νέας εικόνας που ζητάει να προσδιορίσω τίτλο, μέγεθος, ανάλυση κτλ....

Τις ίδιες φωτογραφίες, προσπάθησα να τις δουλέψω με το Irfan View και αυτό δεν μου τις ανοίγει... :confused:

Άλλες φωτό τις ανοίγουν και τα 2 προγράμματα.. καμιά ιδέα ?


:a4:

OldMan
01/11/2006, 16:24
Σε τι μορφή είναι φορτωμένες στο pc ?? (τζι πι τζι, τζεϊ πεγκ, γκιφ, μιφ, τουφ, πουφ ...)

Nik0s
01/11/2006, 16:25
JPG :rolleyes:


Το Windows Picture & Fax Viewer, η παπαριά δηλ που έχουν όλα τα XP τις ανοίγει χωρίς πρόβλημα αλλά μιλάμε για να τις δω μόνο.

KaTaNaS
01/11/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
πουφ ...

gnwrizomen kai th germanikhn? :D

OldMan
01/11/2006, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
gnwrizomen kai th germanikhn? :D

paidiothen ..!!! :smokin:

k600
01/11/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Προσπαθώ να ανοίξω κάποιες πρόσφατες φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί με digital και το Photoshop αρνείται να τις ανοίξει. Πιο συγκεκριμένα, αφού επιλέξω το αρχείο/εικόνα που θέλω να ανοίξω, μου εμφανίζεται το παράθυρο της νέας εικόνας που ζητάει να προσδιορίσω τίτλο, μέγεθος, ανάλυση κτλ....

Τις ίδιες φωτογραφίες, προσπάθησα να τις δουλέψω με το Irfan View και αυτό δεν μου τις ανοίγει... :confused:

Άλλες φωτό τις ανοίγουν και τα 2 προγράμματα.. καμιά ιδέα ?


:a4:




δοκιμασε να τις ανοιξεις απο photoshop κανωντας open as κ μετα βαλε στον πινακα που θα σου βγαλει το φορματ της φωτο!

lampros_fazer
01/11/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τις ίδιες φωτογραφίες, προσπάθησα να τις δουλέψω με το Irfan View και αυτό δεν μου τις ανοίγει... :confused:
Στην εγκατάσταση του Iview τσέκαρες τις επιλογές για images..;; (μάλλον ναι αφού σου ανοίγει άλλες..) Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις και δεν θέλει πολύ χρόνο είναι uninstall/reinstall..

(εμένα ως δια μαγείας το Irfan view πολλές φορές εξαφανίζεται..! :dizzy: )

Nik0s
01/11/2006, 16:35
Λοιπόν, για κοιτάτε να δείτε μπέρδεμα...

Τις φωτογραφίες (αυτές τις καινούργιες) που βρίσκονται στο φάκελο τάδε στο My Pictures τις ανοίγει.

Αλλά τις ίδιες φωτογραφίες, μέρος των οποίων έχω αντιγράψει σε άλλο φάκελο στο desktop, ώστε να τις δουλέψω, δεν τις ανοίγει.... :confused:

Ρε θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε...

Nik0s
01/11/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από k600
δοκιμασε να τις ανοιξεις απο photoshop κανωντας open as κ μετα βαλε στον πινακα που θα σου βγαλει το φορματ της φωτο!

Το έχω δοκιμάσει ήδη και δεν παίζει..

OldMan
01/11/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
JPG :rolleyes:

Κάτι δεν λές καλά ρε Νίκο ...

Τα JPG ανοίγουν με Imaging (Kodak), Internet Explorer, Adobe Photoshop, Infranview, Microsoft Photo Editor, Ζωγραφική της Microsoft κ.λ.π.

Όσα από τα παραπάνω είναι προγραμματα επεξεργασίας, τις επεξεργάζονται ...!!! :look:

Nik0s
01/11/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτι δεν λές καλά ρε Νίκο ...

Τα JPG ανοίγουν με Imaging (Kodak), Internet Explorer, Adobe Photoshop, Infranview, Microsoft Photo Editor, Ζωγραφική της Microsoft κ.λ.π.

Όσα από τα παραπάνω είναι προγραμματα επεξεργασίας, τις επεξεργάζονται ...!!! :look:


Μέχρι εδώ συμφωνούμε... έλα όμως που δεν τις ανοίγουν τις συγκεκριμένες.. για δες και πιο πάνω τι έγραψα σχετικά με τα folder

crs-k
01/11/2006, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Λοιπόν, για κοιτάτε να δείτε μπέρδεμα...

Τις φωτογραφίες (αυτές τις καινούργιες) που βρίσκονται στο φάκελο τάδε στο My Pictures τις ανοίγει.

Αλλά τις ίδιες φωτογραφίες, μέρος των οποίων έχω αντιγράψει σε άλλο φάκελο στο desktop, ώστε να τις δουλέψω, δεν τις ανοίγει.... :confused:

Ρε θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε...


Αντεγραψε και τις υπολοιπες εκει μεσα ρε Νικο ... :wacko:

Ελεγξες τα μεγεθη των φωτος? Ειναι ενταξει?

Nik0s
01/11/2006, 16:44
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ....


Βρε παιδιά δεν θα το πιστέψετε....ως παλιός χρήστης pc/windows, είμαι πάντα ψιλιασμένος για bugs/βλακείες του συστήματος.. είμαι επίσης πάντα υπερ των Αγγλικών στα λειτουργικά συστήματα..

Πώς μου ήρθε και τον φάκελο τον ονόμασα "Ταξιδιωτικό", ενώ ποτέ δεν χρησιμοποιώ ελληνικά στα αρχεία μου. Με το που τον άλλαξα όνομα, σε αγγλικά, όλα δουλεύουν ρολόι.... :a24:


Ευχαριστώ πάντως ρε μάγκες - πιάνω δουλειά !

:beer: :wave2: :beer:

k600
01/11/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Λοιπόν, για κοιτάτε να δείτε μπέρδεμα...

Τις φωτογραφίες (αυτές τις καινούργιες) που βρίσκονται στο φάκελο τάδε στο My Pictures τις ανοίγει.

Αλλά τις ίδιες φωτογραφίες, μέρος των οποίων έχω αντιγράψει σε άλλο φάκελο στο desktop, ώστε να τις δουλέψω, δεν τις ανοίγει.... :confused:





κανε μια δοκιμη κ αντεγραψε καποιες αλλες φωτο σε αλλο φακελο κ ανοιξε τες να δεις τι παιζει!μηπως φταινε μονο οι συγκεκριμενες κ τις ξανααντιγραψεις καπου αλλου!
καλο κουραγιο!:wave2:

lampros_fazer
01/11/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ....
Φαντάζομαι οτι πολύ θα ήθελε ο Old να σου ρίξει μια καρπαζιά τώρα..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

miraze
01/11/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ....


Βρε παιδιά δεν θα το πιστέψετε....ως παλιός χρήστης pc/windows, είμαι πάντα ψιλιασμένος για bugs/βλακείες του συστήματος.. είμαι επίσης πάντα υπερ των Αγγλικών στα λειτουργικά συστήματα..

Πώς μου ήρθε και τον φάκελο τον ονόμασα "Ταξιδιωτικό", ενώ ποτέ δεν χρησιμοποιώ ελληνικά στα αρχεία μου. Με το που τον άλλαξα όνομα, σε αγγλικά, όλα δουλεύουν ρολόι.... :a24:


Ευχαριστώ πάντως ρε μάγκες - πιάνω δουλειά !

:beer: :wave2: :beer:

Να υποθέσω ότι έχεις το Photoshop 7 γιατί το CS 2 (για το CS δεν πέρνω όρκο) σίγουρα δεν παρουσιάζει πρόβλημα να διαβάσει ελληνικούς χαρακτήρες.