PDA

View Full Version : εξατμιση Sos



h_m_akis
01/11/2006, 16:26
παιζει προβλημα με mivv τιτανιου σε klr 600:sad: , βασικα 2 προβληματα:

1. "κουρευονται" συνεχως τα πριτσινια του "κολιε" που συγρατει το τελευταιο κομματι του τελικου (εκει που βρισκεται και η ταπα). τα εχω αλλαξει μονος μου 3 φορες σε ενα μηνα! ισως βεβαια να μην βρισκω την καταλληλη διαμετρο τους, αλλα εχω δοκιμασει 3 διαφορετικες...


2. λογω συμπιεσης (φανταζομαι), βγαινει ο σωληνας του τελικου απο το λαιμο ανα σχετικα τακτα χρονικα διαστηματα. μηπως ενα ελατηριο να τον συγκρατει θα ηταν λυση?



ξερει κανεις εναν καλο εξατμισα να προτεινει?

OldMan
01/11/2006, 17:12
1. Θα συνεχίσουν να "κουρεύονται", αν δεν βάλεις την κατάλληλη διάσταση σε σχέση με την διάμετρο των τρυπών !!
(επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχουν γίνει "οβάλ" οι τρύπες, άνοιξε λίγο μεγαλύτερες και πάρε πριτσίνια με την σωστή διάμετρο...)

2. Το τελικό βγαίνει από τον λαιμό λόγω διαφορετικών συντελεστών διαστολής των υλικών.
Η λύση με τα ελατήρια είναι αποδεκτή, αρκεί να βρεις κάποιον που να επεξεργάζεται (για την δημιουργία "πατούρας") και να κολλάει (για τα "αυτάκια" των ελατηρίων") τιτάνιο...!!



Υ.Γ.
Όποιος στην Πάρνηθα περπατεί, εξάτμιση αποκολλεί !!:wave2:

h_m_akis
01/11/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Η λύση με τα ελατήρια είναι αποδεκτή, αρκεί να βρεις κάποιον που να επεξεργάζεται (για την δημιουργία "πατούρας") και να κολλάει (για τα "αυτάκια" των ελατηρίων") τιτάνιο...!!
:wave2:


εχεις δικιο δεν διευκρινισα...μονο το τελικο ειναι τιτανιο. οι σωληνες που εχουν το προβλημα ειναι ανοξιδωτο ατσαλι... εχεις κανεναν μαστορα κατα νου???

stefanos
01/11/2006, 18:21
Τα πριτσίνια δεν χρειάζεται να είναι αλουμινένια.
Δοκίμασε ανοξείδωτα.
Δεν μας είπες πως μπαίνει το τελικό κανονικά.
Πάντως μπορώ να σου πώ οτι σε άλλες εξατμήσεις φεύγουν βίδες και εκτοξεύονται δισκάκια οπότε για κανα πριτσίνι που και που δεν τρέχει και τίποτα.:rotflmao:

dirtbird
02/11/2006, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα πριτσίνια δεν χρειάζεται να είναι αλουμινένια.
Δοκίμασε ανοξείδωτα.
Δεν μας είπες πως μπαίνει το τελικό κανονικά.
Πάντως μπορώ να σου πώ οτι σε άλλες εξατμήσεις φεύγουν βίδες και εκτοξεύονται δισκάκια οπότε για κανα πριτσίνι που και που δεν τρέχει και τίποτα.:rotflmao:

Οφείλω να ομολογήσω ότι σου απάντησε ο πλέον ειδικός επί του θέματος (πρέπει να υπάρχουν ακόμα τα εντόσθια μιας EDS κάπου στην Αττική Οδό:lol: ) το οποίο όμως δεν εξαντλείται. Έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις σπασμένης ασημοκόλλησης στο σημείο που ο σωλήνας εισέρχεται στο τελικό με αποτέλεσμα στο γκάζι, να γυρνάει γύρω από τον εαυτό του σαν μυδραλλιοβόλο. :bigcry:

Εάν δεν βάλεις τη σωστή διάσταση πριτσινιών δεν θα δεις άσπρη μέρα. Επίσης, μήπως από τις απανωτές αλλαγές έχεις κάνει 'σώβρακο΄τις τρύπες?

Για να βγαίνει το τελικό από τον (εργοστασιακό?) σωλήνα σημαίνει ότι δεν είναι καλά τοποθετημένο ή/και δεν συγκρατείται καλά (δεν υπάρχει βίδα στερέωσης του τελικού, μόνο από το κολλιέ στηρίζεται?).

Πάντως για συμμάζεμα, εγώ θα πήγαινα στον spring....

kostisthegreek
02/11/2006, 19:38
Προσπάθησε να τα μαζέψεις όλα μαζί για να μείνει το τελικό στη θέση του γιατί το ένα επιρεάζει το άλλο. Βάλε τα κατάληλα πιρτσίνια και σφίξε και το κολάρο.

h_m_akis
02/11/2006, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Εάν δεν βάλεις τη σωστή διάσταση πριτσινιών δεν θα δεις άσπρη μέρα. Επίσης, μήπως από τις απανωτές αλλαγές έχεις κάνει 'σώβρακο΄τις τρύπες?

Για να βγαίνει το τελικό από τον (εργοστασιακό?) σωλήνα σημαίνει ότι δεν είναι καλά τοποθετημένο ή/και δεν συγκρατείται καλά (δεν υπάρχει βίδα στερέωσης του τελικού, μόνο από το κολλιέ στηρίζεται?).

Πάντως για συμμάζεμα, εγώ θα πήγαινα στον spring....



δεν ξερω αν εχουν σωβρακιαστει οι τρυπες...το σκ που θα εχω χρονο θα ασχοληθω με το θεμα...

ο σωληνας δεν ειναι εργοστασιακος:D και ενω το σφινωνω το τελικο:winka: αυτος μου κανει τσαχπινιες και ξεσφινωνει! απο κει και περα μονο ενας κολλιες με λαστιχο την κραταει.

spring?:confused: ποιος (και που) ειν'ο κυριος???

dirtbird
03/11/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
απο κει και περα μονο ενας κολλιες με λαστιχο την κραταει.



Not enough:rolleyes:

spring : Τηλ. 210-51.49.989

stefanos
03/11/2006, 15:08
Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα τέτοιο κολιεδάκι:
http://winlong.en.alibaba.com/product/50182807/51283203/Hose_Clamps/Europe_Type_Hose_Clamps/showimg.html

Εκεί που ενώνονται οι σωλήνες εννοείται

kostisthegreek
03/11/2006, 21:36
Πολύ καλό το δείγμα του Στέφανου.
Μόνο προσοχή στο μέγεθος γιατί αυτού του είδους δεν έχουν πολλά περιθώρια.

h_m_akis
07/11/2006, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

spring





:beer: :beer: :beer:

πηγα...εβαλε ανοξιδωτα πριτσινια και ελατηριο στην ενωση των δυο σωληνων και ολα δειχνουν οκ (προς το παρδον)!

thanx mate:wave2: