PDA

View Full Version : Γρανάζωμα τελικής μετάδοσης



kostisthegreek
01/11/2006, 19:35
Συχνά γίνεται λόγος για γρανάζωμα τελικής μετάδοσης.

Υποθέτουμε ότι μπορούμε να αλλάξουμε και το μπροστινό και το πίσω. Μπορούμε δηλαδή να διαλέξουμε το ένα από τα δύο για αλλαγή.

Ποιό είναι προτιμότερο να αλλάξουμε? Το μπροστινό ή το πίσω? (αφήνουμε την οικονομικότερη λύση)

Για μένα είναι το ίδιο όποιο και να αλλάξουμε αλλά ψυχολογικά μου κάθεται να μείνει το μπροστινό ως έχει και να αλλαχτεί το πίσω.

Να ακούσω και την άποψή σας.

:beer:

AFTER
01/11/2006, 19:50
Οταν το μπροστα πρεπει να γινει πολυ μικρο(π.χ. 12 δοντια), τοτε ταλαιπωρειται η αλυσιδα, οποτε και αλλαζουμε το πισω!
Ενα μεγαλο μπροστα μπορει να μην χωραει καν(το εχω παθει)

Επισης περιπου 1 δοντι μπροστα=2.5 πισω.
Αρα με πισω γραναζι εχουμε περισσοτερες επιλογες!

Τωρα αν θελουμε απλα να κοντινουμε ή να μακρυνουμε αρκετα την μεταδοση και εχουμε π.χ. 15 γραναζι, τοτε συμφερει να αλλαξουμε το μπροστα(πιο ευκολο και φθηνοτερο), αλλα θα δουμε μεγαλη διαφορα, και ισως δεν ειναι επιθυμητο

Το tuono π.χ. διατιθεται με 2 μπροστινα γραναζια

GIXXERAKIAS
01/11/2006, 23:56
φθηνοτερο μεν αλλα το κοντερ μας θα δειχνει αλλα ντι αλλον δε!!!οποτε προτιμοτερο ειναι να περιμενουμε να αλλαξουμε γραναζι πισω μαζι με αλυσιδα και να ειμαστε κομπλε,δηλ να βαλουμε ακριβως την αλυσιδα χωρις κοψιματα στα πριτσινια και αλλες πατεντες για να μεγαλωσουμε η μικρηνουμε την δικια μας αλυσιδα.:beer: :wave2:

AFTER
01/11/2006, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
φθηνοτερο μεν αλλα το κοντερ μας θα δειχνει αλλα ντι αλλον δε!!!οποτε προτιμοτερο ειναι να περιμενουμε να αλλαξουμε γραναζι πισω μαζι με αλυσιδα και να ειμαστε κομπλε,δηλ να βαλουμε ακριβως την αλυσιδα χωρις κοψιματα στα πριτσινια και αλλες πατεντες για να μεγαλωσουμε η μικρηνουμε την δικια μας αλυσιδα.:beer: :wave2:


Mα και με το πισω αλλαζει η ενδειξη στο ταχυμετρο!
Φτανει μια αλλαγη στην τελικη σχεση(π.χ. 1:1234), και πανε ολα στον βροντο!

GIXXERAKIAS
02/11/2006, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Mα και με το πισω αλλαζει η ενδειξη στο ταχυμετρο!
Φτανει μια αλλαγη στην τελικη σχεση(π.χ. 1:1234), και πανε ολα στον βροντο! :look: Ωχ αυτο ομολογω πωε δεν το ξερα Γιωργη νομιζα οτι μονο το μπροστα μπορει να κανει την "ζημια" στο κοντερ:D

OldMan
02/11/2006, 12:30
Μεγαλύτερο γρανάζι = Μεγαλύτερο βάρος (μη αναρτώμενο(*) στον τροχό, αν πρόκειται για πισινό γρανάζι) = Μακροζωία αλυσίδας (λόγω μικρότερης εφαπτομενικής ταχύτητας).

Μικρότερο γρανάζι = τα αντίθετα ...


Συνήθως, σε αλλαγή του μπροστινού ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή μήκους της αλυσίδας, ενώ σε αλλαγή του πίσω σχεδόν πάντα (πάνω από 2 δόντια) αλλάζει και ο αριθμός κρίκων της αλυσίδας.

:wave2: :beer: :wave2:


(*) Στέφανε και Βρωμόπουλε, σας προειδοποιώ ...!!! :D

ptc
10/01/2017, 16:11
Αλλαγη γραναζωματος σε ΜΤ07

Ας συνεχισω κι εγω εδω, να μην ανοιγω αδικα καινουριο θεμα. Θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων στο θεμα καθως και καποιες εξτρα πληροφοριες που μου διαφευγουν.

Πρωτα να περιγραψω την κατασταση μου για να μπορειτε να με βοηθησετε καλυτερα. Το ΜΤ07 εχει μαμα γραναζωμα 16/43 και σκεφτομουν μηπως το εκανα πιο κοντο. Η χρηση που κανω στη μηχανη ειναι λιγο ιδιαιτερη οποτε πιστευω πως το κοντεμα θα ηταν καλη επιλογη. Πρωτον δεν κανω ταξιδια με τη μηχανη και ακομα και οταν βγαινω εθνικη δεν πηγαινω με πανω απο 130-140 χαω (ουτε μου αρεσει, αλλα και λογω μεγαλου υψους τρωω τοσο αερα απο εκει και πανω με το γυμνο που κατανταει κουραστικο). Επισης μου αρεσει πολυ η επιταχυνση/ τα ανοιγματα, τα κλειστα στροφιλικια και επιπλεον η πιστα που μπαινω ειναι αυτη του Ρυσιου που ειναι επισης πολυ μαζεμενη καθως ειναι σχεδιασμενη για καρτ. Τελευταια εχω δε αρχισει να καταπιανομαι και με το σπορ της σουζας (σε απομερους δρομους παντα). Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα πως θα ευχαριστιομουν ακομα πιο πολυ το μηχανακι με ενα πιο κοντο γραναζωμα. Μαλιστα σ'αυτο συντελει και το γεγονος πως η αγαπημενη μετατροπη που εχω κανει στη μηχανη μεχρι τωρα ειναι με διαφορα η αλλαγη της γκαζιερας με πιο κοντη, που μου ταιριαξε παρα πολυ στην οδηγηση μου. Μια-δυο φορες που ανοιξα τη μηχανη παντως ειδα πως εγραψε σχετικα ευκολα τα 190 (κοντερισια) οποτε μου "περισσευουν" πολλα χλμ απο τα 120-140 που κινουμαι συνηθως. Οπως καταλαβαινετε ειμαι σχεδον πεπεισμενος να προχωρησω στην κινηση, αλλα θα ηθελα και καμια γνωμη ακομα μηπως και μου διαφευγει κατι.

Προφανως θα ανεβει λιγο η καταναλωση μου και θα εχω λαθος ενδειξη σε κοντερ και χιλιομετρα. Προσωπικα δε με προβληματιζει τπτ απο τα δυο. Ισως λιγο τα χιλιομετρα στην επιπτωση που θα εχει στη μεταπωλητικη αξια, αλλα δε νομιζω πως μια αποκλιση της ταξης του 5-10% θα ειναι τοσο δραματικη. Υπαρχει κατι αλλο;

Παμε τωρα και στην επιλογη γραναζωματος. Σκεφτομουν να παω στο κλασσικο -1 μπροστα. Πιθανοτατα δε θα με πειραζε και παραπανω κοντεμα (κατεβασμα μπροστα με ταυτοχρονο ανεβασμα πισω), αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Λιγοτερο απο το -1 μπροστα (πχ μονο +2 πισω) δε νομιζω πως θα μου κανει τοσο μεγαλη αλλαγη ωστε να αξιζει τον κοπο. Το λεω αυτο γιατι κανονικα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση για αλλαγη αλυσιδογραναζων (10000 χλμ εχει η μηχανη), οποτε η ολη δουλεια θα γινει καθαρα ως μετατροπη. Θεωρω ως δεδομενο πως η οποια αλλαγη σε γραναζια θα προϋποθετει και αλλαγη αλυσιδας, σωστα;

Ειναι πολλες οι ερωτησεις το ξερω, αλλα και μια μονο να απαντησετε βοηθεια θα ειναι.

Ευχαριστω. :beer:

sapila racing
10/01/2017, 16:18
Το -1 εμπρός είναι εύκολο, έχει μικρό κόστος και δεν θα χρειαστεί να κανεις κατι με την αλυσίδα εκτός του να την ξαναρυθμίσεις.
Θεωρώ οτι για χρήση δρόμου είναι υπερ αρκετό και θα δείς μεγάλη διαφορά.
Αν δεν σου αρέσει ΟΚ, ξαναβάζεις το original.
Εμένα προσωπικά για χρήση δρόμου με κουράζει το κοντό γραναζωμα όποτε το δοκίμασα.
Στο R6 που εχουμε συνεταιρικό με ενα φίλο μονο για πίστα, βάλαμε -1 εμπρός και 520 και αλουμινενιο πίσω γρανάζι και του παει πολύ καλά.

BLiTzER
10/01/2017, 16:22
Θεωρώ ότι το ΜΤ έχει εξαιρετική σχέση μοτέρ-γραναζώματος και, όσο κι αν το έχω σκεφτεί, δε νομίζω ότι θα άλλαζα ποτέ. Σχεδόν σε όλα μου τα μηχανάκια είχα κοντύνει τις σχέσεις, αλλά αυτό εδώ δουλεύει ιδανικά, με μπόλικη ροπή από το 0. Τι θέλεις να πετύχεις, εκτός του ότι δε θα τολμάς να ανοίγεις το γκάζι με 1η;

Ιδανικά αλλάζεις πάντα ολόκληρο το σετ, αλλά αν είναι σε καλή κατάσταση τα αλυσιδογράναζά σου, μπορείς να αντικαταστήσεις μόνο το μπροστινό, που είναι φθηνό έτσι κι αλλιώς και δε θέλει μακρύτερη αλυσίδα, σαν δοκιμή.

o teos
10/01/2017, 16:30
Αλλαγη γραναζωματος σε ΜΤ07

Ας συνεχισω κι εγω εδω, να μην ανοιγω αδικα καινουριο θεμα. Θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων στο θεμα καθως και καποιες εξτρα πληροφοριες που μου διαφευγουν.

Πρωτα να περιγραψω την κατασταση μου για να μπορειτε να με βοηθησετε καλυτερα. Το ΜΤ07 εχει μαμα γραναζωμα 16/43 και σκεφτομουν μηπως το εκανα πιο κοντο. Η χρηση που κανω στη μηχανη ειναι λιγο ιδιαιτερη οποτε πιστευω πως το κοντεμα θα ηταν καλη επιλογη. Πρωτον δεν κανω ταξιδια με τη μηχανη και ακομα και οταν βγαινω εθνικη δεν πηγαινω με πανω απο 130-140 χαω (ουτε μου αρεσει, αλλα και λογω μεγαλου υψους τρωω τοσο αερα απο εκει και πανω με το γυμνο που κατανταει κουραστικο). Επισης μου αρεσει πολυ η επιταχυνση/ τα ανοιγματα, τα κλειστα στροφιλικια και επιπλεον η πιστα που μπαινω ειναι αυτη του Ρυσιου που ειναι επισης πολυ μαζεμενη καθως ειναι σχεδιασμενη για καρτ. Τελευταια εχω δε αρχισει να καταπιανομαι και με το σπορ της σουζας (σε απομερους δρομους παντα). Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα πως θα ευχαριστιομουν ακομα πιο πολυ το μηχανακι με ενα πιο κοντο γραναζωμα. Μαλιστα σ'αυτο συντελει και το γεγονος πως η αγαπημενη μετατροπη που εχω κανει στη μηχανη μεχρι τωρα ειναι με διαφορα η αλλαγη της γκαζιερας με πιο κοντη, που μου ταιριαξε παρα πολυ στην οδηγηση μου. Μια-δυο φορες που ανοιξα τη μηχανη παντως ειδα πως εγραψε σχετικα ευκολα τα 190 (κοντερισια) οποτε μου "περισσευουν" πολλα χλμ απο τα 120-140 που κινουμαι συνηθως. Οπως καταλαβαινετε ειμαι σχεδον πεπεισμενος να προχωρησω στην κινηση, αλλα θα ηθελα και καμια γνωμη ακομα μηπως και μου διαφευγει κατι.

Προφανως θα ανεβει λιγο η καταναλωση μου και θα εχω λαθος ενδειξη σε κοντερ και χιλιομετρα. Προσωπικα δε με προβληματιζει τπτ απο τα δυο. Ισως λιγο τα χιλιομετρα στην επιπτωση που θα εχει στη μεταπωλητικη αξια, αλλα δε νομιζω πως μια αποκλιση της ταξης του 5-10% θα ειναι τοσο δραματικη. Υπαρχει κατι αλλο;

Παμε τωρα και στην επιλογη γραναζωματος. Σκεφτομουν να παω στο κλασσικο -1 μπροστα. Πιθανοτατα δε θα με πειραζε και παραπανω κοντεμα (κατεβασμα μπροστα με ταυτοχρονο ανεβασμα πισω), αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Λιγοτερο απο το -1 μπροστα (πχ μονο +2 πισω) δε νομιζω πως θα μου κανει τοσο μεγαλη αλλαγη ωστε να αξιζει τον κοπο. Το λεω αυτο γιατι κανονικα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση για αλλαγη αλυσιδογραναζων (10000 χλμ εχει η μηχανη), οποτε η ολη δουλεια θα γινει καθαρα ως μετατροπη. Θεωρω ως δεδομενο πως η οποια αλλαγη σε γραναζια θα προϋποθετει και αλλαγη αλυσιδας, σωστα;

Ειναι πολλες οι ερωτησεις το ξερω, αλλα και μια μονο να απαντησετε βοηθεια θα ειναι.

Ευχαριστω. :beer:

Γνωμη μου περιμενε καλοκαιρι οταν τα αλλαξεις να τα αλλαξεις ολα και αλλαξε μονο πισω 2 δοντια δε χρειαζεσαι παραπανω και θα δεις διαφορα στο μοτο σου το μπροστα δε το συνηστα η skip ουτε οι 30 κατασκευαστες/επισκευαστες μοτο:D

ptc
10/01/2017, 16:32
Λετε δλδ οτι θα μπορουσα να κρατησω την αλυσιδα και να αλλαξω μονο το μπροστινο; Σε αυτην την περιπτωση δεν εχω κατι να σκεφτω. Ακομα και αν δε με βολεψει δε θα εχω χασει και τπτ το φοβερο, το κοστος μονο για το μπροστινο γραναζι ειναι αστειο.


Τι θέλεις να πετύχεις, εκτός του ότι δε θα τολμάς να ανοίγεις το γκάζι με 1η;

Νομιζω πως θα μου αρεσε λιγος εξτρα "κανιβαλισμος" απο το μηχανακι. Οπως βλεπω βιντεο απο το ΜΤ09 που σηκωνεται η μπροστα ροδα σε 1η, 2η, 3η και μονο με το γκαζι (οχι για τη σουζα αυτη καθαυτη, για την αισθηση μιλαω). Να παει λιγο πιο προς sumo η συμπεριφορα της αν καταλαβαινεις τι εννοω. Επισης σκεφτομαι πως θα φερει την 6η σε πιο σωστες στροφες στις ταχυτητες που ταξιδευω (~120). Τωρα ειναι λιγο χαμηλα οι στροφες και παιζω αναμεσα σε 5η-6η αναλογα με το αν θελω να επιταχυνω ή οχι.


το μπροστα δε το συνηστα η skip ουτε οι 30 κατασκευαστες/επισκευαστες μοτο

Επιβαρυνεται τοσο πολυ το μοτερ δλδ;

sapila racing
10/01/2017, 16:35
Γνωμη μου περιμενε καλοκαιρι οταν τα αλλαξεις να τα αλλαξεις ολα και αλλαξε μονο πισω 2 δοντια δε χρειαζεσαι παραπανω και θα δεις διαφορα στο μοτο σου το μπροστα δε το συνηστα η skip ουτε οι 30 κατασκευαστες/επισκευαστες μοτο:D

Και γιατί παρακαλώ?
Απο τεχνικής άποψης μια κι εχει 16/43, ανετα παει στο 15/43 χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως.

Αλλο θέμα αν θα τον βολέψει ή όχι.

karellen
10/01/2017, 16:38
Προχώρα το,θα δεις διαφορά και θα σ' αρέσει!
Όταν είχα το KLR μόνο για ταξιδάκια είχα 16 μπροστά.Όταν το περιόρισα μόνο πόλη,το έκανα 15 και άλλαξε περπάτημα.

ptc
10/01/2017, 16:39
Μια ακομα ερωτηση. Στην περιπτωση μου κατεβω ενα δοντι μπροστα, τι ποσοστο θα ειναι η αλλαγη στις ενδειξεις του κοντερ; Υπαρχει καποιος τυπος για να το υπολογισω;

o teos
10/01/2017, 16:42
Και γιατί παρακαλώ?
Απο τεχνικής άποψης μια κι εχει 16/43, ανετα παει στο 15/43 χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως.

Αλλο θέμα αν θα τον βολέψει ή όχι.

''το δε το συνιστούν'' ηταν χιουμοριστικο, το θεμα ειναι πως βολευεται ο καθενας.εμενα μου εκατσε καλυτερα με το πισω θες που τα αλλαξα ολα σα συνολο θες ηταν η ιδεα μου και απο τοτε αν αλλαξω γραναζομα παιζω μονο με το πισω..:)

karellen
10/01/2017, 16:45
Μια ακομα ερωτηση. Στην περιπτωση μου κατεβω ενα δοντι μπροστα, τι ποσοστο θα ειναι η αλλαγη στις ενδειξεις του κοντερ; Υπαρχει καποιος τυπος για να το υπολογισω;

Πανεύκολο:

377528

sapila racing
10/01/2017, 16:49
Μια ακομα ερωτηση. Στην περιπτωση μου κατεβω ενα δοντι μπροστα, τι ποσοστο θα ειναι η αλλαγη στις ενδειξεις του κοντερ; Υπαρχει καποιος τυπος για να το υπολογισω;

Ο λογος μεταδοσης τωρα ειναι 43/16 = 2,6875
Με το 15 θα ειναι 43/15 = 2,86

Η διαφορά στο κοντερ αντίστοιχη, δηλαδή περίπου 6%.

ptc
10/01/2017, 16:51
Πανεύκολο:



:eyepop: :lol:

Ο λογος θα παει απο το 16/43=0.37 στο 15/43=0.35. Αυτη θα ειναι ποσοστιαια και η αλλαγη στην ενδειξη;

edit: Δεν προλαβα να δω το σχολιο απο πανω. Ευχαριστω. :beer:

nik69
10/01/2017, 16:59
Ο λογος μεταδοσης τωρα ειναι 43/16 = 2,6875
Με το 15 θα ειναι 43/15 = 2,86

Η διαφορά στο κοντερ αντίστοιχη, δηλαδή περίπου 6%.

Εσύ δεν είχες ποστάρει αυτό κάποτε?:D http://www.gearingcommander.com/
Για όσους ζορίζονται με τις μετατροπές με το χέρι(αλλά ξέρουν λίγα αγγλικά) είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι.

ptc
10/01/2017, 17:01
Εσύ δεν είχες ποστάρει αυτό κάποτε?:D http://www.gearingcommander.com/
Για όσους ζορίζονται με τις μετατροπές με το χέρι(αλλά ξέρουν λίγα αγγλικά) είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι.

Ναι, το εχω τσεκαρει κι αυτο. ;)

panos_zip
10/01/2017, 17:03
Είναι φθηνό το μπροστινό γρανάζι συμφωνώ και εγώ με τους απο πάνω να το δοκιμάσεις.
Στη χειρότερη, εαν δεν σου αρέσει ξαναγυρνάς στο μαμά.
Επίσης, όταν έρθει ο καιρός για να αλλάξεις αλυσιδα/γραναζια, θα ξέρεις τι θέλεις για να επιλέξεις.

Για το κοντέρ ισχύουν όσα σου είπαν οι από πάνω. Μικρό το κακό απλά θα γράφει 6% παραπάνω χιλιόμετρα το κοντέρ. Βέβαια εννοείται πως ουτε από μαμά είναι 100% ακριβές οπότε μην σε νοιάζει.

Και προτείνω, εάν το μηχανάκι δεν έχει 520 αλυσίδα από μαμα, στην επόμενή σου αλλαγή να βάλεις αλυσίδα γρανάζια 520.

ptc
10/01/2017, 17:06
...

Και προτείνω, εάν το μηχανάκι δεν έχει 520 αλυσίδα από μαμα, στην επόμενή σου αλλαγή να βάλεις αλυσίδα γρανάζια 520.

Ευχαριστω.

Αφου δεν πειραζει να μεινω με την παλια αλυσιδα για τωρα ουτε συζητηση...

Η μαμα ειναι 525.

sapila racing
10/01/2017, 18:39
Εσύ δεν είχες ποστάρει αυτό κάποτε?:D http://www.gearingcommander.com/
Για όσους ζορίζονται με τις μετατροπές με το χέρι(αλλά ξέρουν λίγα αγγλικά) είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι.

Καλά θυμάσαι. Οντως βοηθάει πολύ. :beer:

lykourgi
10/01/2017, 20:03
Κατ' αρχήν το gearingcommander θα σου λύσει πολλές απορίες.

Το "+1 δόντι μπροστά" είναι εύκολη (και εύκολα αναστρέψιμη) λύση και με αισθητό αποτέλεσμα. Ξεκίνα από εκεί.

Για διόρθωση του κοντέρ υπάρχουν το speedohealer και το speedoDRD.
Το δεύτερο το έχω. Είναι απλούστατο (plug & play) με εργοστασιακή φύσα για το κάθε μηχανάκι και ρυθμίζεται πανεύκολα.

ptc
10/01/2017, 20:14
Για διόρθωση του κοντέρ υπάρχουν το speedohealer και το speedoDRD.
Το δεύτερο το έχω. Είναι απλούστατο (plug & play) με εργοστασιακή φύσα για το κάθε μηχανάκι και ρυθμίζεται πανεύκολα.

Και τα δυο βλεπω παιζουν γυρω στο 80αρι... :hmm:
Δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο για την αλλαγη που μιλαμε (6%). Ευχαριστω παντως για την πληροφορια. :beer:

DrBig
10/01/2017, 20:35
Εστω και 1 δοντι +/- μπρος η πισω επιφερει αισθητη αλλαγη στο μεταξονιο = δυναμικη συμπεριφορα. Ειναι αντιληπτο και στο 950 και στο χαγιαμπουσα, ποσο μαλλον στο μτ07. Καλο θα ηταν να ληφθει και αυτο υποψιν....

ptc
10/01/2017, 20:55
Εστω και 1 δοντι +/- μπρος η πισω επιφερει αισθητη αλλαγη στο μεταξονιο = δυναμικη συμπεριφορα. Ειναι αντιληπτο και στο 950 και στο χαγιαμπουσα, ποσο μαλλον στο μτ07. Καλο θα ηταν να ληφθει και αυτο υποψιν....

Ευστοχη παρατηρηση. Κοιτωντας στο gearingcommander μου βγαζει οτι με το 15αρι μπροστα θα μεγαλωσει το μεταξονιο κατα 0,371cm.

ptc
16/02/2017, 16:22
Να κανω ενα update για το θεμα.

Μπηκε χθες το γραναζι (-1 μπροστα της JT) και σημερα εκανα μια πρωτη καλη βολτα. Ειναι η πρωτη φορα που παιζω με γραναζωμα και δεν ηξερα τι να περιμενω. Οι εντυπωσεις εξαιρετικες! Ειναι αυτο ακριβως που σκεφτομουν και κατι παραπανω. Νιωθω τη μηχανη λες και εχει 10-20 αλογα παραπανω. :p
Ηταν που ηταν ροπατο το μηχανακι, τωρα εγινε κανονικο οπλο. Σουζα για πλακα με ενα ελαχιστο κλεισιμο και ανοιγμα του γκαζιου σε πρωτη-δευτερα. Ελαφρωμα του μπροστινου ακομα και στο ανοιγμα της τριτης. Μια ακομα παρατηρηση ειναι πως επειδη οι στροφες εχουν ανεβει κατα 400 για την ιδια ταχυτητα, το μηχανακι δουλευει σε πολυ πιο σωστο φασμα της ροπης του στις ταχυτητες που κινουμαι συνηθως εκτος πολης(~120χαω). Πριν στα 120 με 6η ηταν στις 5000 (με μεγιστη ροπη στις 6500), με αποτελεσμα αν ηθελα να κανω μια προσπεραση ή καποια αποτομη επιταχυνση γενικοτερα να πρεπει να κατεβαζω σε 5η. Τωρα στην ιδια ταχυτητα (πραγματικη, το κοντερ λεει 130) ειμαι στις 5400, οπου το μηχανακι ανοιγει πολυ πιο ευκολα. Τελος, ισως υποσυνειδητα να με κανει και λιγο πιο προσεκτικο οδηγο. Το κοντερ κλεβει προς τα πανω, οποτε μαζευομαι περισσοτερο μεσα στην πολη. Εκανα ενα ανοιγμα χθες στην Αγιου Δημητριου και αμεσως ειδα 90φυγε (κοντερισια-μουφα) και αμεσως εκοψα. :lol:

Νομιζω πως για το ειδος της μηχανης (ελαφρυ streetfighter για παιχνιδι και χουλιγκανισμο, χωρις ιδιαιτερες βλεψεις για ταξιδι), η συγκεκριμενη αλλαγη ταιριαξε κουτι.

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες. ;)

labrosDR800
29/03/2017, 15:01
Εστω και 1 δοντι +/- μπρος η πισω επιφερει αισθητη αλλαγη στο μεταξονιο = δυναμικη συμπεριφορα. Ειναι αντιληπτο και στο 950 και στο χαγιαμπουσα, ποσο μαλλον στο μτ07. Καλο θα ηταν να ληφθει και αυτο υποψιν....

Να σε ρωτήσω κάτι σχετικό με το nick name σου :D και όποιον άλλο γνωρίζει

σε Dr800 του '91 με γρανάζια 15-47 συστήνεις αλλαγή του πίσω σε 46?
απο ότι λέει και το gearingcommander θα μειωθούν λίγο οι στροφές λειτουργείας του μοτέρ ( με ενδιαφέρει να μην το κουράζω)

θα κρεμάσει ιδιαίτερα?
θα βασανίζω εντέλει το σασμάν και τον εαυτό μου πιο πολύ μέσα στην πόλη?