PDA

View Full Version : Internet - Έλληνες & Ορθογραφία... Οι αγράμματοι!



RapidShade
01/11/2006, 22:28
Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα να σχολιάσω ένα θέμα το οποίο ίσως να μην
αγγίζει πολλούς ή απλά να τους είναι αδιάφορο...

Το θέμα αφορά στην "παιδεία" και την "μόρφωση" του Έλληνα.

Είμαι χρόνια στο χώρο (από τον καιρό που οι BBS ήταν το
μέρος λίγων) μέχρι και σήμερα...

To internet έχει πλέον μπει για τα καλά στην καθημερινότητα
μας. Η "μόδα" των Greeklish κρύβει αρκετά από τα πραγματικά
προβλήματα, αλλά ακόμα κι έτσι, δεν παύουν να υπάρχουν.

Ένα τεράστιο πρόβλημα... ίσως να ταιριάζει καλύτερα η λέξη "μάστιγα"
είναι η ανορθογραφία ενός πραγματικά μεγάλου αριθμού των χρηστών.
Ένα πρόβλημα το οποίο ποικίλει σε μορφή και έκταση...

Από το να είναι απλά ενοχλητικό, ή να βγάζει μάτια...
Από χρήστες που κάνουν αρκετά και σημαντικά λάθη,
μέχρι και χρήστες που τους είναι δύσκολο ακόμα και
να συντάξουν μια πρόταση χωρίς 2 λάθη σε κάθε λέξη.

Που οφείλεται αυτή η τραγική κατάσταση? Εγώ ο ίδιος
πιάνω τον εαυτό μου να κάνω σοβαρά λάθη εκ παραδρομής,
κυρίως από κεκτημένη ταχύτητα... ή από τα "σημάδια" που
μου έχουν αφήσει τα Greeklish. Δεν πρόκειται όμως γι αυτό...

Μιλάμε για καταστάσεις όπου είναι πραγματικά μερικές φορές
αδύνατο να μπορέσεις να διαβάσεις ένα post από τον απίστευτα
σημαντικό αριθμό λαθών, τα οποία δεν είναι μόνο σε μη-συχνά
χρησιμοποιούμενες λέξεις, αλλά σε σημείο να αντικαθίσταται
το ξ με κσ, το ψ με πσ κλπ... Δεν μπαίνω στην διαδικασία να
αναφερθώ σε φωνήεντα όπως τα "ι, η, υ, εί, οι κοκ...."

Τι συμβαίνει; Είμαστε αγράμματοι; Είμαστε καταδικασμένοι
να μην μπορούμε σε λίγα χρόνια ούτε καν να γράφουμε;

Και τα post στο internet είναι απλώς μια αναφορά...

Στα πανεπιστήμια; Υπάρχουν άνθρωποι αποδεδειγμένα ενός
κάποιου επιπέδου μορφώσεως, οι οποίοι έχουν ακριβώς την
ίδια ή και χειρότερη απόδοση στα γραπτά τους...

Δεν περιμένω απάντηση ή λύση... απλά είναι κάτι που πολύ
συχνά με έχει προβληματίσει, και θέλησα να το μοιραστώ μαζί
σας...

Είναι λυπηρό... αλλά είναι 100% αλήθεια... έχουμε πρόβλημα...

AFTER
01/11/2006, 23:08
Φυσικα και υπαρχει προβλημα, αλλα πιστεψε με, δεν ειναι μονο προβλημα των Ελληνων!
Ακομα και οι Ιταλοι εχουν προβλημα, που οι λεξεις τους ειναι πολυ πιο ευκολο να γραφτουν.
Τα Ιταλικα π.χ., δεν εχουν 5 ''ι''(ει,οι,υ,η,ι), παρα μονο ενα!
Πολλες φορες με ρωταγαν πως θυμομαστε πως γραφονται ολες οι λεξεις.

Το να κανουμε ομως ''λαθος'', δεν ειναι απαραιτητα και λαθος!

Οδευουμε προς μια παγκοσμιοποιηση.
Σιγουρα καποια στιγμη θα εχουμε μια παγκοσμια γλωσσα!

Ο ανθρωπος εξελισεται, το ιδιο κανουν και οι γλωσσες, σαν ταυτοτητα του που ειναι.
Αν δεν ηταν ετσι, ακομα θα μιλαγαμε αρχαια Ελληνικα(που δυστυχως δεν μιλαμε)

RapidShade
01/11/2006, 23:17
Δεν είπα ότι είναι πρόβλημα μόνο των Ελλήνων...
αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση εξετάζουμε
αυτό...

αλλά πέραν αυτού... ακόμα και αν παραδεχτούμε ότι
η πορεία μας προς την παγκοσμιοποίηση είναι συνεχής...

πιστεύεις δηλαδή ότι τότε το πρόβλημα θα είναι διαφορετικό;

ή μήπως η αμάθεια και η αγραμματοσύνη είναι αυτές
που θα μας οδηγήσουν εκεί, ως αποτέλεσμα ότι κάποια
στιγμή δεν θα μπορούμε καν να γράφουμε?

Αυτό είναι κατάντια και όχι οι οδοί ή ο λόγος για
να οδηγηθούμε σε αυτό που λες, (πράγμα φυσικά
που δεν έχουμε ελπίδα να το δούμε στην έκταση που
το αναφέρεις).

fantacid
01/11/2006, 23:23
προσωπικα οταν βλεπω μεγαλα post greeklish δε τα διαβαζω καν!
εκτος εαν ειναι one line post οποτε δεν υπαρχει ιδιετερο προβλημα.
καποιες φορες δε διαβαζω μεγαλα post που δεν εχουν παραγραφους ωστε να σε βοηθανε στο διαβασμα....

βασικα κ γω βλεπω πολλες φορες λαθη μου κ προσπαθω να τα διορθωσω πριν με κουοταρει κανεις κ γινω ρομπα,αλλες φορες δε το καταλαβαινω καθολου!!!

υπαρχει κ η λυση του word

ορθογραθος κ τονιστης μαζι!!!

γραφεις σε word, copy-paste στο μοτο.γρ κ εισαι ρεντης!!!

:wave2:

RapidShade
01/11/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
προσωπικα οταν βλεπω μεγαλα post greeklish δε τα διαβαζω καν!
εκτος εαν ειναι one line post οποτε δεν υπαρχει ιδιετερο προβλημα.
καποιες φορες δε διαβαζω μεγαλα post που δεν εχουν παραγραφους ωστε να σε βοηθανε στο διαβασμα....

βασικα κ γω βλεπω πολλες φορες λαθη μου κ προσπαθω να τα διορθωσω πριν με κουοταρει κανεις κ γινω ρομπα,αλλες φορες δε το καταλαβαινω καθολου!!!

υπαρχει κ η λυση του word

ορθογραθος κ τονιστης μαζι!!!

γραφεις σε word, copy-paste στο μοτο.γρ κ εισαι ρεντης!!!

:wave2:

Εντάξει, αλλά αυτό δεν είναι παρά μια μικρή "απόκρυψη" της
γενικότερης αμάθειας... και φίλε δεν μιλάω μόνο για την τυχαία
ή περιστασιακή ανορθογραφία... μιλάω για ένα πολύ εντονότερο
και σοβαρότερο πρόβλημα...

ΥΓ. ΑΣΧΕΤΟ, αλλά... διάβαζα κάτι και θέλω να το πω, μιας και αναφέρεται και στα Ελληνικά....
Ε, λοιπόν! Μεγαλύτερη άχρηστη "πρόοδο" από την "παγκοσμιοποίηση" του internet
με την μορφή των localized Domain names δεν έχω δει στον χώρο... και
βάσει του γνωστού φόρουμ που λαμβάνει χώρα στην Αθήνα αυτές τις μέρες
διαβάζω ότι θέλουν να το προωθήσουν για να κάνουν "κτήμα" όλων το Internet
και να μπορούν να γράφουν σε κάτι που είναι στην δική του γλώσσα...

Πανέμορφα! Αν δηλαδή ο φίλος μου από την Κίνα ή την Αφρική μου στείλει
ένα mail από κάποιο Domain που είναι σε Παραδοσιακά Κινέζικα, εγώ θα πρέπει
ή να κάνω Reply και να περιμένω να φτάσει... ή ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ να πληκτρολογήσω
την διεύθυνσή του και να το στείλω!!!

AFTER
01/11/2006, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade

ή μήπως η αμάθεια και η αγραμματοσύνη είναι αυτές
που θα μας οδηγήσουν εκεί, ως αποτέλεσμα ότι κάποια
στιγμή δεν θα μπορούμε καν να γράφουμε?



Iσως ακουστει κοινωνικορατσιστικο

Οπως ολοι βλεπετε, ολη η Ευρωπη(και οχι μονο), περναει μια οικονομικη κριση!
Καποτε υπηρχε μονο ο μεσος Ελληνας.
Τωρα το χασμα ανοιγει και παλι, με αποτελεσμα να ξαναβλεπουμε μερικα πεθαμενα επαγγελματα να ξαναγενιουνται(εχετε παρατηρησει ποσοι τσαγκαρηδες εχουν βγει στους δρομους?)

Στην μαχη για επιβιωση, η ορθογραφια θα ειναι απλα μια πολυτελεια

RapidShade
01/11/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Iσως ακουστει κοινωνικορατσιστικο

Οπως ολοι βλεπετε, ολη η Ευρωπη(και οχι μονο), περναει μια οικονομικη κριση!
Καποτε υπηρχε μονο ο μεσος Ελληνας.
Τωρα το χασμα ανοιγει και παλι, με αποτελεσμα να ξαναβλεπουμε μερικα πεθαμενα επαγγελματα να ξαναγενιουνται(εχετε παρατηρησει ποσοι τσαγκαρηδες εχουν βγει στους δρομους?)

Στην μαχη για επιβιωση, η ορθογραφια θα ειναι απλα μια πολυτελεια

Ολα αυτά βέβαια ισχύουν αν υποθέσουμε ότι οι τσαγκάρηδες είναι αυτοί
που καμιά ώρα θα μας βγάλουν κάνα μάτι! ;)

ΥΓ. Δεν έχεις άδικο για την ολοένα αυξανόμενη εξαθλίωση... έρχονται
και τα χειρότερα... αναμείνατε...

hidefnick
01/11/2006, 23:50
Το διάβασμα έχει γίνει πολυτέλεια, χάριν της καθημερινότητας και της τηλεόρασης. Και επίσης ο μέσος έλληνας δεν γράφει ΤΙΠΟΤΑ πια. Δεν αλληλογραφεί, δεν στέλνει επιστολές διαμαρτυρίας, δεν έχει στυλο να σημειώσει έναν αριθμό τηλεφώνου. Τον περνάει κατευθείαν στη μνήμη του κινητου.

Και μόλις αρχίσουν και εδω τα online σχολεία, εκεί να δείτε γέλιο που έχει να γίνει....:wave2: :wave2:

AFTER
01/11/2006, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade


ΥΓ. Δεν έχεις άδικο για την ολοένα αυξανόμενη εξαθλίωση... έρχονται
και τα χειρότερα... αναμείνατε...

Eχουμε φτασει στο σημειο να θελουμε 3 πτυχια και 5 γλωσσες για να μας δινουν 650?
Αχρηστα ολα, και κυριως καταστραμενα ονειρα χιλιαδων παιδιων

Οι χειρωνακτικες εργασιες ερχονται και παλι στο προσκηνιο, για καποιο μεγαλυτερο εισοδημα.

Ολα στην ζωη ειναι ενας μυλος που γυριζει και φερνει παλι τα πανω...κατω, αλλα οχι ετσι ρε γαμωτο!

Που ειναι τα ιπταμενα οχηματα που μας υποσχεθηκαν για το 2000?
Δεν βλεπω κανενα ρομποτ να μας κανει τις δουλειες του σπιτιου, παρα μονο πανακριβα εξυπνοχαζα κινητα!

Φιλαλήθης
01/11/2006, 23:59
εγώ λέω πως αν κάποιος δεν ξέρει να χειρίζεται καλά τη γλώσσα του, δεν είναι δυνατόν να μπορεί να σκεφτεί σωστά. Δεν έχει τα εργαλεία μα ούτε και έχει ακονίσει το μυαλό του με την προσπάθεια.

με τρελαίνει

όταν


λένε "στην κυριολεξία" όταν δεν το εννοούν

λένε "άποψή σου/μου" "είσαι κομπλεξικός" "μέσα από" "συμπεριφορές" "κρέατα/κρασιά/κτλ" και ένα σωρό άλλα

ακαλαισθησία :yuck:

πάει η φιλοκαλία... τώρα και σκατά να θες να φας, το θεωρούμε αποδεκτή προτίμηση:yuck:
Που ειναι τα ιπταμενα οχηματα που μας υποσχεθηκαν για το 2000?

έχεις την ψευδαίσθηση ότι κάτι τέτοιο θα βελτίωνε στο ελάχιστο τη ζωή σου; μάλλον για πλάκα το λες...

... βλέπεις πως είναι η κατάσταση στους δρόμους... σκέψου να βάζαμε και 3η διάσταση στο παιχνίδι!

hidefnick
02/11/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Eχουμε φτασει στο σημειο να θελουμε 3 πτυχια και 5 γλωσσες για να μας δινουν 650?
Αχρηστα ολα, και κυριως καταστραμενα ονειρα χιλιαδων παιδιων
Οι χειρωνακτικες εργασιες ερχονται και παλι στο προσκηνιο, για καποιο μεγαλυτερο εισοδημα.


Αυτό το σκηνικό με τα πτυχία παίζει μόνο στο ελλάντα. Γιατί σε καμία άλλη χώρα του κόσμου δεν μπαίνει το 50% σε ανώτερο-ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα. (και άλλο ένα 10% μεταναστεύει για αυτό το λόγο) Και όταν η, κατα τα άλλα γραφικότατη, κυρία Μαριέττα έβαλε βάση το 10 για να μπεις σε σχολή, πέσαν όλοι να την φάνε ζωντανή.

Ζούμε στην χώρα που έχεις περάσει χειρουργική - χρωστάς ανατομία και όλοι το θεωρούν λογικό, και καθόμαστε και συζητάμε για ορθογραφία?

RapidShade
02/11/2006, 00:07
Η κατάσταση γίνεται όλο και χειρότερη... σε πολλούς τομείς,
αυτό είναι ένα γεγονός αδιαμφισβήτητο το οποίο όμως δεν
είναι ικανό να δικαιολογήσει την αθλιότητα που επικρατεί
σε πολλούς τομείς της καθημερινότητάς μας...

Οτι η τεχνολογία έχει εισβάλει στην στην ζωή μας θα πρεπε
να είναι προς όφελος και όχι το αντίθετο...

Δεν παραδείγματόζομαι από κάτι συγκεκρίμένο, αλλά η
κατάντια αυτή κρατάει χρόνια (κι όχι αυτή η κολώνια)

ΥΓ. Τουλάχιστον τα κινητά δίνουν το Τ9. :P

fantacid
02/11/2006, 00:08
το word το ανεφερα επειδη ειναι ενας καλος ορθογραφος που μαζι του ξαναφρεσκαρεις την ορθογραφια σου!


αλλα επειδη ξεφυγαμε απο την ορθογραφια.....

για την οικονομικη κριση των τελευταιων ετων κ την ολοενα αυξανόμενη εξαθλίωση για χαλαρωστε λιγο.........
το μονο σιγουρο ειναι ο κανονας του οτι οι πλουσιοι γινονται πλουσιοτεροι κ οι φτωχοι φτχωχοτεροι,αλλα νομιζω οτι απο εμας περναει ξυστα κ με ελαχιστες επιπτωσεις,το προβλημα θα φανει σε καποια (πολλα) χρονια κ σε ηδη φτωχες χωρες (αφρικη,οχι βαλκανια!!!)

καποτε οι γονεις μας,μας λεγανε οτι πηγαιναν σχολειο με τρυπια παπουτσια,εμει τι θα λεμε?
οτι ειχαμε κατι ψορο συνδεσεις στα 1kbps που σερνοταν!!!

fantacid
02/11/2006, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
εγώ λέω πως αν κάποιος δεν ξέρει να χειρίζεται καλά τη γλώσσα του, δεν είναι δυνατόν να μπορεί να σκεφτεί σωστά.


ΑΚΥΡΟΣ!!!
θα σου απαντησω με ενα θεωρημα αλα w.borroughs
"Η γλωσσα ειναι ενας ιος που μας ηρθε απο το διαστημα!"

δεν σου αιτιολογω το πως κ το γιατι εφτασε σε συτο το συμπερασμα για θελει πολυ γραψιμο..............

Φιλαλήθης
02/11/2006, 00:31
δεν είμαι "άκυρος", πρόκειται περί συμπεράσματος στο οποίο κατέληξαν επιστήμονες μετά από μελέτες πολλών ετών.

αυτό δεν είναι "θεώρημα", είναι μια πρόταση που είναι τέλειο παράδειγμα "ασάφειας". Κάθε λέξη που χρησιμοποιεί έχει ένα κάρο έννοιες.

ο burroughs (αυτός δεν έγραψε το naked lunch? ιιχχχ...) ήταν ένας οπιομανής.

και συ δεν ξέρεις τι λες.

Αν δεν ακονίσεις το μυαλό σου σε σημείο να μπορείς να χρησιμοποιείς τη γλώσσα σου σωστά και άνετα, πως θα μπορέσεις να έχεις τη γνώση στο μυαλό σου ξεκαθαρισμένη και οργανωμένη; Πίπες θα πετάς όπως αυτό που πέταξε ο burroughs. "η γλώσσα είναι ιός που ήρθε από το διάστημα"... ναι καλά.

αμ με τις βλακείες που διαβάζεις, πώς θα μπορούσες να ξέρεις...;

Φιλαλήθης
02/11/2006, 00:36
όσο πιό εξελιγμένη είναι μια γλώσσα (και όσο καλύτερη η χρήση της) τόσο πιό λεπτά νοήματα μπορεί να χειριστεί. αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς τις κατάλληλες λέξεις με το κατάλληλο νόημα τότε η σκέψη δε μπορεί να είναι σαφής ούτε να έχει ακρίβεια. Κενός λόγος.

η γλώσσα, ο λόγος, είναι μιά έκφραση της σκέψης (=λόγος). αυτό που λες είναι αυτό που σκέφτεσαι. δε διαχωρίζονται αυτά τα δύο.

και, τέλος, το τι κατάλαβες εσύ από το ευφυολόγημα του burroughs απέχει παρασάγγας από αυτό που ήθελε να πει.

και δω ακριβώς έρχεται αυτό που είπα πριν: αν δεν είναι κανείς ακριβής με τις έννοιες που χρησιμοποιεί, γίνεται παρεξήγηση και το πράμα όλο πάει στο διάολο.

ο burroughs (και συ) πέσατε στην παγίδα της ίδιας της σκέψης σας: υποστηρίζετε ότι η γλώσσα είναι, κατά κάποιο τρόπο, περιττή, οπότε και αδυνατείτε να καταλάβετε γιατί κάνετε λάθος, αφού δεν έχετε μάθει να την χειρίζεστε σωστά.

όπως και ένας άνθρωπος θεωρεί ένα νυστέρι ότι είναι απλα ένα μικρό μαχαίρι... μέχρι να δει χειρούργο να το χρησιμοποεί...

άνθρωπος ικανός για αφηρημένα νοήματα, ακριβή και καθαρή σκέψη είναι αδύνατο να μη ξέρει να χειρίζεται σωστά τη γλώσσα του.

LittleJohn
02/11/2006, 08:15
Η ανορθογραφία είναι πραγματικά ένα τεράστιο πρόβλημα που μαστίζει τα τελευταία χρόνια τους Έλληνες...Η δουλειά μου είναι τέτοια που καθημερινά με φέρνει σε επαφή με πολλούς ανθρώπους και τα γραπτά τους. Το τι έχουν δει τα μάτια μου είναι απίστευτο, απορώ πώς έχω ακόμα μαλλιά. Και δεν μιλάμε για απλούς ανθρώπους του ``χωριού`` (μιας και βρίσκομαι στην επαρχία), μιλάμε για μορφωμένους ανθρώπους, μηχανικούς, γιατρούς κτλ...

Ίσως το πρόβλημα είναι ότι ο νεοέλληνας ποτέ δεν έδωσε την απαραίτητη σημασία στην γλώσσα του. Και αυτή η ξενογλωσσολατρεία είναι το κάτι άλλο. Αναρωτηθείτε πόσες φορές λέμε ``ΟΚ`` αντί για ``ΕΝΤΑΞΕΙ``....

Τό μόνο καλό που βλέπω τα τελευταία 2 χρόνια στο Ελληνικό internet είναι μια προσπάθεια να καταργηθούν τα greeklish...Το βλέπω να γίνεται σε πολλά φόρουμ με σημαντική επιτυχία...

Λεωνίδας
02/11/2006, 08:20
Για τους ανορθόγραφους, βάλτε Firefox 2 και αυτό (https://addons.mozilla.org/firefox/3439/) το add-on
το έχω βάλει και λειτουργεί άψογα :wave2:

Eorling
02/11/2006, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης


άνθρωπος ικανός για αφηρημένα νοήματα, ακριβή και καθαρή σκέψη είναι αδύνατο να μη ξέρει να χειρίζεται σωστά τη γλώσσα του.

Αυτές οι ικανότητες είναι προϊόν αγάπης προς την τελειότητα και η ενεργός αγάπη της τελειότητας προϋποθέτει υπομονή, θυσία χρόνου, αφοσίωση σε έννοιες που δεν προσπορίζουν άμεσο υλικό όφελος ίσως και ενδιαφέρον για την υστεροφημία μας.
Παρατητήστε λίγο γύρω σας ή και μέσα σας και θα διαπιστώσετε ότι όλες οι ανωτέρω προϋποθέσεις ή κατ' άλλους αξίες, προκαλούν στον σύγχρονο άνθρωπο από αδιαφορία έως απέχθεια.

Με αυτά ως δεδομένα η ορθρογραφία προφανώς θεωρείται ίσως μια "περιττή πολυτέλεια" και μια ικανότητα που λίγοι της θυσιάζουν τον χρόνο, την προσοχή κα την αγάπη που απαιτείται προκειμένου να την αποκτήσουν.

crs-k
02/11/2006, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eorling
Αυτές οι ικανότητες είναι προϊόν αγάπης προς την τελειότητα και η ενεργός αγάπη της τελειότητας προϋποθέτει υπομονή, θυσία χρόνου, αφοσίωση σε έννοιες που δεν προσπορίζουν άμεσο υλικό όφελος ίσως και ενδιαφέρον για την υστεροφημία μας.
Παρατητήστε λίγο γύρω σας ή και μέσα σας και θα διαπιστώσετε ότι όλες οι ανωτέρω προϋποθέσεις ή κατ' άλλους αξίες, προκαλούν στον σύγχρονο άνθρωπο από αδιαφορία έως απέχθεια.

Με αυτά ως δεδομένα η ορθρογραφία προφανώς θεωρείται ίσως μια "περιττή πολυτέλεια" και μια ικανότητα που λίγοι της θυσιάζουν τον χρόνο, την προσοχή κα την αγάπη που απαιτείται προκειμένου να την αποκτήσουν.


+1000


:a013:

Θάνος
02/11/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eorling
Με αυτά ως δεδομένα η ορθρογραφία προφανώς θεωρείται ίσως μια "περιττή πολυτέλεια" και μια ικανότητα που λίγοι της θυσιάζουν τον χρόνο, την προσοχή κα την αγάπη που απαιτείται προκειμένου να την αποκτήσουν.

Η ορθογραφία ξεκινάει στο σχολείο και σε μεγάλο βαθμό εκεί ολοκληρώνεται. Μετά την αποφοίτηση, σε μεγαλύτερο βαθμό διατηρούμε όσα μάθαμε και λιγότερο τα εμπλουτίζουμε. Το μεγαλύτερο ποσοστό των λέξεων προκύπτει με σύνθεση ή με στοιχειώδη σκέψη της στιγμής, εφόσον όμως έχεις τις σωστές βάσεις.

Αν κάποιος πρέπει να θυσιάσει χρόνο για ν'αποκτήσει ορθογραφία, σημαίνει ότι έχασε από νωρίς το τρένο...

Πρόσφατα άκουσα κάτι που το λέω εδώ μήπως κάποιος μπορεί να μου το επιβεβαιώσει. Στα σχολεία λέει, δεν επιτρέπεται πλέον να διορθώνουν τα γραπτά με κόκκινο γιατί δημιουργούν ψυχολογικά προβλήματα στα παιδιά!! :lol:

Αφήστε τα... δεν αξίζει ούτε σάλιο να χαλάμε πια, η κατάσταση δεν διορθώνεται.

Φιλαλήθης
02/11/2006, 09:05
έχετε χάσει τη μπάλα και ολόκληρο το γήπεδο.

εκτός αν θεωρείτε ότι όλοι οι φιλόσοφοι ή λογοτέχνες είναι "αδιάφοροι" ή πως "απεχθάνονται"

πολυτέλεια η ορθογραφία;

τί άλλο θα ακούσω;

Με αυτά ως δεδομένα η ορθρογραφία προφανώς θεωρείται ίσως μια "περιττή πολυτέλεια" και μια ικανότητα που λίγοι της θυσιάζουν τον χρόνο, την προσοχή κα την αγάπη που απαιτείται προκειμένου να την αποκτήσουν.

!??!??!?!

ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ!

ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ!

[edit by Nostra]

Eorling
02/11/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
έχετε χάσει τη μπάλα και ολόκληρο το γήπεδο.

εκτός αν θεωρείτε ότι όλοι οι φιλόσοφοι ή λογοτέχνες είναι "αδιάφοροι" ή πως "απεχθάνονται"

πολυτέλεια η ορθογραφία;

τί άλλο θα ακούσω;


!??!??!?!

ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ!

ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ!

[edit by Nostra]

Στην ικανότητα κατανόησης κειμένου είσαι επιεικώς ανεπαρκής. Συνεχίζω.
Ορθογραφία μαθαίνει κανείς όσο μαθαίνει νέες λέξεις. Για να ισχύσει αυτό που λες πρέπει κάποιος την τελευταία του νέα λέξη να την έμαθε στο δημοτικό. Ίσως αυτό να ισχύει στην περίπτωσή σου για να έχεις αυτή την άποψη.
Για να συνεχίσει όμως κάποιος να είναι ορθογράφος απαιτείται συνεχής εξάσκηση, δηλαδή προσεκτικό γράψιμο και διάβασμα.

Επίσης όπως προκύπτει από τα γραφόμενα σου αφενός η αβρότητα δεν είναι προτεραιότητα για σένα, αφετέρου δεν τήρησες τα γραφόμενα στην υπογραφή σου. Βέβαια το πιο πιθανό είναι την βλακεία να μην την κόλλησες αλλά να την εισήγαγες μαζί με ισχυρές δόσεις αγένειας.

Ζητώ συγγνώμη από τους υπόλοιπους αναγνώστες για το ύφος μου αλλά το θεώρησα επιβεβλημένο. Κάθε αρνητικό σχόλιο για αυτό ίσως και πιθανή "τιμωρία" από τους συντονιστές θα είναι δικαιολογημένη.

RapidShade
02/11/2006, 11:22
Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία ή τον κόπο να σχολιάσω
την συμπεριφορά σου φίλε μου...

Αν οι απόψεις σου και ο τρόπος με τον οποίο τις εκθέτεις
είναι το ίδιο σοβαρές όπως και οι γνώσεις ή η παιδεία σου...

Μάλλον σε λάθος χώρο βρίσκεσαι, και ίσως και σε λάθος χρόνο...

Μάθε να είσαι λίγο πιο ήπιος στις εκφράσεις που χρησιμοποιείς
απέναντι στους άλλους που στο κάτω-κάτω δεν έχουν καμία
υποχρέωση να ανέχοντα τα υβριστικά σου μηνύματα...

Δεν θα μπω επίσης καν στο τρυπάκι να σκεφτώ την ηλικία
σου... και δεν μιλάω για την ηλικία της ύλης, αλλα της ουσίας..

stavrogin
02/11/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eorling
Αυτές οι ικανότητες είναι προϊόν αγάπης προς την τελειότητα και η ενεργός αγάπη της τελειότητας προϋποθέτει υπομονή, θυσία χρόνου, αφοσίωση σε έννοιες που δεν προσπορίζουν άμεσο υλικό όφελος ίσως και ενδιαφέρον για την υστεροφημία μας.
Παρατητήστε λίγο γύρω σας ή και μέσα σας και θα διαπιστώσετε ότι όλες οι ανωτέρω προϋποθέσεις ή κατ' άλλους αξίες, προκαλούν στον σύγχρονο άνθρωπο από αδιαφορία έως απέχθεια.

Με αυτά ως δεδομένα η ορθρογραφία προφανώς θεωρείται ίσως μια "περιττή πολυτέλεια" και μια ικανότητα που λίγοι της θυσιάζουν τον χρόνο, την προσοχή κα την αγάπη που απαιτείται προκειμένου να την αποκτήσουν.


+1000

Εγω ημουν παντα ανορθογραφος και ειμαι ακομα αλλα αρκετα λιγοτερο.Πολλες φορες ειναι θεμα αφηρημαδας
Οντως χρειαζεται προσπαθεια,σε αντιθεση με αυτο που λεει ο Θανος (αν καταλαβα καλα αυτο που ειπε),πιστευω οτι ο ανθρωπος μπορει να αλλαζει,να βελτιωνεται.

Θάνος
02/11/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
+1000

Εγω ημουν παντα ανορθογραφος και ειμαι ακομα αλλα αρκετα λιγοτερο.Πολλες φορες ειναι θεμα αφηρημαδας
Οντως χρειαζεται προσπαθεια,σε αντιθεση με αυτο που λεει ο Θανος (αν καταλαβα καλα αυτο που ειπε),πιστευω οτι ο ανθρωπος μπορει να αλλαζει,να βελτιωνεται.

Κϋριος υπεύθυνος για την ανορθογραφία των νέων είναι τα σχολεία και όχι η έλλειψη ενδιαφέροντος των ενηλίκων.

Αν κανείς τελειώσει το σχολείο και δεν έχει μάθει να γράφει σωστά, τότε το'χασε το τρένο. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν μεγάλοι άνθρωποι που κατάλαβαν το λάθος τους και προσπαθούν τώρα να καλύψουν τα κενά, αλλά αυτοί είναι μία εξαίρεση και όχι η πηγή του προβλήματος.

crs-k
02/11/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Κϋριος υπεύθυνος για την ανορθογραφία των νέων είναι τα σχολεία και όχι η έλλειψη ενδιαφέροντος των ενηλίκων.

Αν κανείς τελειώσει το σχολείο και δεν έχει μάθει να γράφει σωστά, τότε το'χασε το τρένο. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν μεγάλοι άνθρωποι που κατάλαβαν το λάθος τους και προσπαθούν τώρα να καλύψουν τα κενά, αλλά αυτοί είναι μία εξαίρεση και όχι η πηγή του προβλήματος.


Χωρις να διαφωνω με την βαση του σκεφτικου σου, να πω οτι φευγοντας απ' το σχολειο συνεχιζουμε να εμπλουτιζουμε το λεξιλογιο μας.



Επισης, μεγαλο προβλημα ειναι το οτι με τον καιρο και ΜΗ βλεποντας γραμμενες διαφορες λεξεις, τις ΞΕΧΝΑΜΕ ... :sick:

Η προσπαθεια για την ετυμολογικη τους συνθεση, πολλες φορες ΔΕΝ ειναι "πετυχημενη" ... :(

Οπως επισης κι η διαρκης τριβη με ΛΑΘΟΣ γραμμενες λεξεις, μας προκαλει μια υποσυνειδητη ΛΑΘΟΣ εικονα, που μπορει (σε περιπτωσεις βιασυνης συνηθως) να μας βγει κι εμας στον γραπτο μας λογο ... :sad:

RapidShade
02/11/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χωρις να διαφωνω με την βαση του σκεφτικου σου, να πω οτι φευγοντας απ' το σχολειο συνεχιζουμε να εμπλουτιζουμε το λεξιλογιο μας.



Επισης, μεγαλο προβλημα ειναι το οτι με τον καιρο και ΜΗ βλεποντας γραμμενες διαφορες λεξεις, τις ΞΕΧΝΑΜΕ ... :sick:

Η προσπαθεια για την ετυμολογικη τους συνθεση, πολλες φορες ΔΕΝ ειναι "πετυχημενη" ... :(

Οπως επισης κι η διαρκης τριβη με ΛΑΘΟΣ γραμμενες λεξεις, μας προκαλει μια υποσυνειδητη ΛΑΘΟΣ εικονα, που μπορει (σε περιπτωσεις βιασυνης συνηθως) να μας βγει κι εμας στον γραπτο μας λογο ... :sad:

Ενα ζωνατό παράδειγμα αυτού είναι τα Greeklish, τα οποία αν και γράφονται μεν
με το αγγλικο αλφάβητο, διατηρουν ωστόσο τα στοιχεία γραφής μας...

με τον καιρό όμως, όταν τα "ι", "ε", "ο", "ψ", "ξ", κλπ αντικαθίστανται από ένα γράμμα
ή έναν συνδυασμό, και αυτό γίνεται για μεγάλο χρονικό διάστημα, αυτού του είδους
τα λάθη ή οι παραλείψεις (πχ τόνοι) περνάνε και στα υπόλοιπα γραπτά... γιατι στην ουσία
με τα Greeklish, προσπαθείς να γράψεις Ελληνικά... και όταν πλέον πας όντως να γράψεις
ελληνικά... τότε γίνεται φανερό και το πρόβλημα...

OldMan
02/11/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Κϋριος υπεύθυνος για την ανορθογραφία των νέων είναι τα σχολεία

Αφού ξέρεις ρε Θάνο ότι ΔΕΝ γίνεται να "εμφυσήσεις" ενδιαφέρον για κάτι με την μορφή του - αναγκαστικού για όλους - μαθήματος !!

Το πρόβλημα της ανορθογραφίας ξεκινάει από την ομιλία και την προφορά των λέξεων ...
(διαφορετικά πρέπει να προφέρουμε το "ι" από το "η" ή το "ει" από το "οι" κ.λ.π.)

Ο γραπτός λόγος έπεται, εκ των πραγμάτων, του προφορικού...

Περιμένεις να είναι ορθογράφος κάποιος που το λεξιλόγιό του περιορίζεται στα "νταξ' δικέ μου" και παρεμφερείς εκφράσεις ??? :sad:

Υ.Γ.
Τουλάχιστον, οι Σαλλονικοί προφέρουν σωστά τις λέξεις που έχουν δύο λάμδα !!:lol:

melsaltas
02/11/2006, 15:20
Σε αυτο θα ηθελα να επισημανω το ποοοοοοοοοσο σημαντικο ειναι ,για την ορθογραφικη ικανοτητα του καθενος και κατα συνεπεια της παιδειας τους, η αναγνωση βιβλιων.
Σημερα τα παιδια ουτε κατα διανοια σκεφτονται κατι τετοιο. Το μυαλο τους το εχουν στην TV και στο Playstation.
Πραγματικα κριμα για την σημερινη νεολαια (και οπως την λεει ο πατερας μου "νεολερα").........
Ευχομαι "μεθαυριο" να μπορεσω, σαν γονιος, να δειξω στα παιδια μου οτι υπαρχουν και αλλα πραγματα περαν των Η/Υ, TV, Playstation κτλ και να τους κατευθυνω διαφορετικα απ'οτι τα σημερινα παιδια...........
Οποτε, ας μην ριχνουμε τις ευθυνες μονο στα σχολεια αλλα και στους ιδιους του γονεις.
Αυτα!

fantacid
02/11/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το πρόβλημα της ανορθογραφίας ξεκινάει από την ομιλία και την προφορά των λέξεων ...
(διαφορετικά πρέπει να προφέρουμε το "ι" από το "η" ή το "ει" από το "οι" κ.λ.π.)



????

παιζει κατι τετοιο δικε'μ?

αν σΕ πω οτι πρωτη φορα το ακουω!?!?

βασικα στο δημοτικο ειχαμε γραμματικη πρωτες ωρες,αλλα λογω ξενυχτιου συνηθως κοιμομουν!!!

:lol:

OldMan
02/11/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
παιζει κατι τετοιο δικε'μ?

Όχι ρε Άλεξ, πλάκα κάνω ... :D

(το "ω" υπάρχει για να βάζουμε υπογεγραμμένη και να χαίρεται ο Χριστιανόπουλος για την "ασέλγεια"...)



Υ.Γ.
Θα σΕ πω από κοντά, άμα σε τρακάρω στο βουνό ...!!! :smokin:

Nostra
02/11/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
????

παιζει κατι τετοιο δικε'μ?

αν σΕ πω οτι πρωτη φορα το ακουω!?!? [/B]

δικέ του φυσικά και παίζει κάτι τέτοιο...

για ποιο λόγο οι αρχαίοι νομίζεις είχαν 5-6 διαφορετικά "η", "ι" κλπ. ?

επίσης τα διαφορετικά "ε" και "ο", "εφ" - "ευ", "εβ" - "ευ" ?

για τους 3-4 τόνους? για το δίγαμμα?

διαφορετική γραφή = διαφορετική προφορά (χρειά, τονικότητα, μελωδία) που κρύβεται πλέον στα ιδιώματα των περιοχών ανά την Ελλάδα καθώς προφανώς δεν έχουμε ηχητικά ντοκουμέντα του 600 π.χ.

Τα μακρά και βραχέα φωνήεντα σου θυμίζουν τίποτα?

μα καλά τίποτα?.... τίποτα? :sad::sad::sad::sad:

και μου αρέσει που υπάρχει διαμάχη περί έθνους/παρελάσεων/ιστορίας όπως επίσης συζητήσεις για την αρχαία ιστορία (συγγράματα/πολιτισμό κλπ.) των κατοίκων αυτής της νότιας περιοχής της Βαλκανικής που στην πορεία ονομάστηκαν Ελ-λην-ες κλπ.


:sad:

XTMPAM
02/11/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid



????

παιζει κατι τετοιο δικε'μ?


:lol: [/B]

το δικε΄μ ενίοτε και πιο μάγκικα λέγεται και δικένε΄μ (στην αργκό , αργό πώς τη λένε):rotflmao:

εκεί με τα ι,η,ει,οι ομολογώ πως με τρόμαξες ρε παπς!ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιι :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
02/11/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και μου αρέσει που υπάρχει διαμάχη περί έθνους/παρελάσεων/ιστορίας όπως επίσης συζητήσεις για την αρχαία ιστορία (συγγράματα/πολιτισμό κλπ.) των κατοίκων αυτής της νότιας περιοχής της Βαλκανικής που στην πορεία ονομάστηκαν Ελ-λην-ες κλπ.


:sad:

δλδ θες να πεις οτι εαν καποιος δε ξερει ορθογραφια ειναι αδυνατο να προβληματιστει ή μηπως μονο οι εθνικοφρονες πρεπει να γνωριζουν ορθογραφια??

ή μπερδευτικες καπου ή μπερδευτικα εγω!!!

crs-k
02/11/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλδ θες να πεις οτι εαν καποιος δε ξερει ορθογραφια ειναι αδυνατο να προβληματιστει ή μηπως μονο οι εθνικοφρονες πρεπει να γνωριζουν ορθογραφια??

ή μπερδευτικες καπου ή μπερδευτικα εγω!!!


Ξερω πολλους Αγραμματους & Ανιστορητους "Εθνικοφρονες" εδω μεσα οπως κι εκει εξω ... :winka:


Μαλλον μπερδευτηκες ... :lol:

fantacid
02/11/2006, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μαλλον μπερδευτηκες ... :lol:

ισως .....αλλα εξηγησε μου τι θελει να πει ο ποιητης εδω



Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και μου αρέσει που υπάρχει διαμάχη περί έθνους/παρελάσεων/ιστορίας όπως επίσης συζητήσεις για την αρχαία ιστορία (συγγράματα/πολιτισμό κλπ.) των κατοίκων αυτής της νότιας περιοχής της Βαλκανικής που στην πορεία ονομάστηκαν Ελ-λην-ες κλπ.

crs-k
02/11/2006, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ισως .....αλλα εξηγησε μου τι θελει να πει ο ποιητης εδω


Γιατι εγω ειμαι ο ποιητης ? :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

Nostra
02/11/2006, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλδ θες να πεις οτι εαν καποιος δε ξερει ορθογραφια ειναι αδυνατο να προβληματιστει ή μηπως μονο οι εθνικοφρονες πρεπει να γνωριζουν ορθογραφια??

ή μπερδευτικες καπου ή μπερδευτικα εγω!!!

ούτε θέλω να αλλάξω θέμα (aka spam) ...

ούτε να υπαινιχθώ κάτι τέτοιο που λες θέλω...

ούτε να σε μπερδέψω....

ο οποιοσδήποτε μπορεί να προβληματιστεί και να συμβάλει στον διάλογο....

:wave2:

fantacid
02/11/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ούτε θέλω να αλλάξω θέμα (aka spam) ...

ούτε να υπαινιχθώ κάτι τέτοιο που λες θέλω...

ούτε να σε μπερδέψω....

ο οποιοσδήποτε μπορεί να προβληματιστεί και να συμβάλει στον διάλογο....

:wave2:


πλακα κανεις ρε???

αν αυτο ειναι σπαμ τι να πουν κ καποιοι αλλοι με one line post ή κ χεοροτερα με only emoticons posts !!!

μπορει να πηγες καπου αλλου το θεμα,(ειναι μερος του διαλογου κ αυτο,αλλωστε ο διαλογος οπως κ η γλωσσα ειναι ζωντανοι οργανισμοι που διαμορωνονται αναλογα) το θεμα ειναι οτι δεν σε καταλαβα κ θα ηθελα μια πιο απλη εξηγηση της επιμαχης παραγραφου!
:wave2:

Χωμάτινος
02/11/2006, 18:23
Όλοι έχουν την ικανότητα να προβληματίζονται, να διαλογίζονται, να φιλοσοφούν. Όμως η γνώση και χρήση μίας ανώτερης γλώσσας είναι αυτή που σε ανεβάζει σε άλλα επίπεδα.


"Πρώτον περί ονομάτων ορθότητος μαθείν δεί", Πρόδικος ο Κείος


"Αρχή φιλοσοφίας έστιν ονομάτων επίσκεψις" , Αριστοτέλης

zzr2005
02/11/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
) Και όταν η, κατα τα άλλα γραφικότατη, κυρία Μαριέττα έβαλε βάση το 10 για να μπεις σε σχολή, πέσαν όλοι να την φάνε ζωντανή.

Ζούμε στην χώρα που έχεις περάσει χειρουργική - χρωστάς ανατομία και όλοι το θεωρούν λογικό, και καθόμαστε και συζητάμε για ορθογραφία?

την παιδαγωγική επάρκεια την καθορίζει ο βαθμός του πτυχίου
η βάση για την ειασγωγή στην Τριτοβάθμια είναι αποτέλεσμα του ανταγωνιστικού συστήματος των Πανελληνίων
να προσθέσω σε αυτά που λες ότι στην Ελλάδα είμαστε οι μόνοι πυο διδασκόμαστε στην τρίτη Λυκείου μαθηματικά που διδάσκονται στις άλλες χώρες στο πρώτο και δεύτερο έτος του Μαθηματικού...
ας πάψει το παρμύθι ότι οι Έλληνες είναι αμόρφωτοι...είναι πολυ πιο μορφωμένοι από τα αμερικανάκια και απο τα Αγγλάκια για παράδειγμα...παρότι σε αυτές τις χώρες τα Πανεπιστήμια έχουν τρομερά κονδύλια

Θάνος
02/11/2006, 19:36
Μπορεί να μην έχουμε πια την πληθωρική προφορά των αρχαίων, αλλά εξακολουθούμε να έχουμε όμοιες λέξεις με διαφορετικές ερμηνείες που μοναδικός τρόπος για να τις ξεχωρίσουμε είναι η γραφή τους.

Επίσης η διαφορετική γραφή βοηθάει στην εύρεση της ετυμολογίας μίας λέξης, στο να διατηρούμε την ιστορία και την προέλευση της γλώσσας μας και στο κάτω κάτω βοηθάει και στην ομορφιά και την αισθητική της.

Δηλαδή επειδή οδεύουμε προς την παγκοσμιοποίηση θα πρέπει να ισοπεδώσουμε τα πάντα;

Επιμένω ότι την ορθογραφία κανείς την μαθαίνει στο σχολείο και εκεί και μόνο εκεί μπορεί να πάρει για όλη του τη ζωή τις σωστές βάσεις με τις οποίες θα μπορεί πάντα να παρακολουθεί τις εξελίξεις και με ελάχιστη προσπάθεια να παραμένει στοιχειωδώς ορθογράφος.

Αν κάποιος δεν ξέρει πώς να γράψει μία λέξη και δεν τον βοηθάνε ούτε οι κανόνες, ούτε τα επιμέρους συνθετικά της λέξης αν υπάρχουν, ούτε η ετυμολογία της αν μπορεί να τη βρει, ε ας κάνει μία μαντεψιά εντέλει κι ας είναι και λάθος. Μακάρι να ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα.

Το θέμα πια είναι ότι δεν διδάσκεται η ορθογραφία στο σχολείο και όχι στο πώς θα κάνεις ένα παιδί να ενδιαφερθεί για ένα τόσο αδιάφορο και ανιαρό θέμα. Άλλωστε τα παιδιά εξ ορισμού το τελευταίο πράγμα για το οποίο ενδιαφέρονται είναι τα μαθήματα του σχολείου (τώρα τελευταία το έχουν ρίξει στις υπερπαραγωγές τσοντοβίντεο).

Κάτι πάει πολύ στραβά και έχουμε και παιδιά να μεγαλώσουμε γαμώ το κέρατο μου...

Nostra
03/11/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πλακα κανεις ρε???

αν αυτο ειναι σπαμ τι να πουν κ καποιοι αλλοι με one line post ή κ χεοροτερα με only emoticons posts !!!

μπορει να πηγες καπου αλλου το θεμα,(ειναι μερος του διαλογου κ αυτο,αλλωστε ο διαλογος οπως κ η γλωσσα ειναι ζωντανοι οργανισμοι που διαμορωνονται αναλογα) το θεμα ειναι οτι δεν σε καταλαβα κ θα ηθελα μια πιο απλη εξηγηση της επιμαχης παραγραφου!
:wave2:

βρε συ fantacid,

τώρα μου φαίνεται μπερδεύτηκες ακόμα περισσότερο... :rolleyes: :lol: :lol:

δεν είπα ότι κάνεις spam, είπα ότι αν αλλάξουμε το θέμα προς την εθνικοφροσύνη vs γλώσσα εξ' ορισμού θα spamάρουμε και οι δυο μας...

Επίσης η κατακλείδα του ποστ στο οποίο αναφέρεσαι (η παράγραφος που σε μπέρδεψε δηλαδή) μπήκε για να μπορέσω να προωθήσω τον διάλογο σε μια πιο σκεπτικιστική βάση σε ότι αφορά την αγραμματοσύνη/ανορθογραφία της εποχής μας.

Ο αναλφαβητισμός της γενιάς μας δεν αναφέρεται στο ότι δε γνωρίζουμε γράμματα αλλά περισσότερο στο ότι χρησιμοποιούμε έννοιες των οποίων τη σημασία, το έτυμο, τη χρηστικότητα δε γνωρίζουμε.

Εντύπωση μου κάνει που κόλλησες στην εν λόγω παράγραφο και όχι στην διαφορετικότητα της χροιάς, τονισμού και αυτόν καθ' εαυτόν τον λόγο ύπαρξης ομόηχων φωνηέντων στην κατά τα άλλα πλούσια γλώσσα μας. Η αρχική σου απορία (ότι δεν έχεις ξανακούσει δηλαδή περί της διαφορετικής προφοράς των φωνηέντων) ήταν αυτή που με παρακίνησε να γράψω το αρχικό μου ποστ. Αντί λοιπόν να προσεγγίσεις το σκεπτικό μου ως προς την άγνοια βασικών δομών και μορφών των γραμμάτων της αλφαβήτου που χρησιμοποιούμε, προσπάθησες τουναντίον να ταυτιστείς με μια γενικευμένη σύγκριση μεταξύ της μη γνώσης της χρήσης της γλώσσας μας και της υπερηφάνειας ή ανωτερότητας του αρχαίου πολιτισμού μας που εκθειάζεται πολύ εύκολα σε οποιεσδήποτε άλλες συζητήσεις μέσα στο φόρουμ.

Μου απαντάς λοιπόν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλδ θες να πεις οτι εαν καποιος δε ξερει ορθογραφια ειναι αδυνατο να προβληματιστει ή μηπως μονο οι εθνικοφρονες πρεπει να γνωριζουν ορθογραφια??

Οχι, δε θέλω να πω αυτό. Το να γράφει κανείς ορθά (να μην είναι ανορθόγραφος δηλαδή) και το να μιλάει κανείς ορθά δηλαδή σωστά σημαίνει το να χρησιμοποιεί σωστά τις δυνατότητες του μέσου έκφρασής του δηλαδή τη γλώσσα μας. Γίνεται κατανοητός όποιος ορθολογιστικά και ετυμολογικά χρησιμοποιεί τη γραφή. Στην αντίθετη περίπτωση αφενός καταλήγουμε σε βερμπαλισμούς ή ακαταλαβίστικες "ξύλινες" προτάσεις και αφετέρου χάνουμε και εμείς οι ίδιοι το μόνο όπλο που έχουμε έναντι της (αμφι)λεγόμενης κοινωνικόπολιτικής παγκοσμιοποίησης... την εννοιολογική μας γλώσσα.

Τι ήθελα να πω λοιπόν? Με μια απλή εξήγηση της αμφιλεγόμενης παραγράφου?

Οτι για να προσπαθήσει κάποιος να αναπτύξει τις όποιες θέσεις του έναντι σημαντικών θεμάτων όπως π.χ. η εκπαίδευση, η πολιτική, η υγεία αλλά πολύ περισσότερο φλέγοντα θέματα όπως έθνος, κράτος, αρχαιότητα, πολιτισμός καλό (βέλτιστο θα έλεγα) θα ήταν να κατέχει στο οπλοστάσιο της έκφρασής του το ισχυρό μέσο της σωστής χρήσης της γλώσσας, τόσο της γραπτής όσο και της προφορικής.

Ο καίριος προβληματισμός λοιπόν και καταλήγω με αυτό που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ερεθίσει τον καθέναν από εμάς και τους οικείους μας είναι να προσπαθούμε (κατά το δυνατόν βεβαίως) να έχουμε σωστό έλεγχο της γλώσσας μας ΩΣΤΕ να μπορούμε πιο απλά και πιο εύκολα να αναπτύξουμε τις θέσεις, απόψεις και τους λοιπούς προβληματισμούς μας.

Ο καθένας μπορεί να προβληματιστεί. Κατά την ταπεινή μου γνώμη όλοι θα έπρεπε να προβληματίζονται. Στην εποχή μας όμως δεν συμβαίνει αυτό. όλοι πλανιόμαστε πλάνην οικτρά. Εν πολλοίς έχουμε χάσει τη γλώσσα μας. Κι όταν χάνεις τη γλώσσα σου (και ειδικά μια γλώσσα όπως η ελληνική) χάνεις το ύφος, το μέσο, την μοναδικότητα σου ως έθνος, λαός, φυλή πείτε το όπως θέλετε.

Δεν έχω σπουδάσει ούτε φιλόλογος ούτε θεωρητικές επιστήμες. Προσπαθώ όμως να είμαι ακριβολόγος και λεξιπλάστης (όπου μπορώ), να κυριολεκτώ (επίσης όπου μπορώ και ξέρω) και να είμαι διαυγής στην ανάπτυξη και τη μεταδοτικότητα (μέσω της γλώσσας) της σκέψης μου.

Το παρακάτω είναι η κατακλείδα της γνώμης μου. Αν έχετε καταλάβει τι λέω μέχρι εδώ δε θα πρέπει να υπάρξουν παραθέσεις, απορίες ή παρεξηγήσεις που να αφορούν μόνο την κατακλείδα.

έχουμε χάσει σε μεγάλο βαθμό την ικανότητα να εκφραζόμαστε (γραπτώς ή προφορικώς) χρησιμοποιώντας τη γλώσσα μας.
Λυπάμαι γι' αυτό αλλά τουλάχιστον είναι εις γνώση μου και κάνω προσπάθεια να το αλλάξω. Εσείς?

Φιλικά

Τάσος

:wave2:

ΥΓ: Fantacid έτσι όπως κατανοώ εγώ τον δημόσιο διάλογο, δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα σε αυτό το ποστ, ούτε σε μέμφω για κάτι. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό. Η απάντηση αυτή είναι προς κριτική από οποιονδήποτε την διαβάσει. Αν αναφερόμουν μόνο σε εσένα θα σου έστελνα ΠΜ... :) :) :wave2:

afrotwin
03/11/2006, 14:05
provlima exoun aftoi pou to vlepoun provlima
emis i ipolipoi pou den to vlepoume provlima den exoume provlima:lol: :lol:

ke 8a ksanapo pali epanalamvanontas:lol:
oti afto ine mia apopsi
ke i apopsis ine san tis kolotripides oloi exoun apo mia:lol:

episis an den sas aresoun ta latinika elinika min ta diavazete
ke edo mesa 8a ekfrazete o ka8e enas opos 8eli

ke an iparxi ixnos e8nikismou sta legomena sas
sas leo oti an piaso kanenan e8nikisti 8a tou doso tin kolotripida tou na tin fai

ke sta apaftaria mas genika ti lete

edo mesa 8a ekfrazete o ka8e enas opos 8eli
min vafkalizeste:lol: :lol:

ke to xirotero ine na ise amorfotos aksestos ke ala sinafi ke oxi anor8ografos

i ekfrasi 8a paramini elef8eri

pate gia tsai tora:wave2:

dez
03/11/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
ΥΓ. ΑΣΧΕΤΟ, αλλά... διάβαζα κάτι και θέλω να το πω, μιας και αναφέρεται και στα Ελληνικά....
Ε, λοιπόν! Μεγαλύτερη άχρηστη "πρόοδο" από την "παγκοσμιοποίηση" του internet
με την μορφή των localized Domain names δεν έχω δει στον χώρο... και
βάσει του γνωστού φόρουμ που λαμβάνει χώρα στην Αθήνα αυτές τις μέρες
διαβάζω ότι θέλουν να το προωθήσουν για να κάνουν "κτήμα" όλων το Internet
και να μπορούν να γράφουν σε κάτι που είναι στην δική του γλώσσα...

Πανέμορφα! Αν δηλαδή ο φίλος μου από την Κίνα ή την Αφρική μου στείλει
ένα mail από κάποιο Domain που είναι σε Παραδοσιακά Κινέζικα, εγώ θα πρέπει
ή να κάνω Reply και να περιμένω να φτάσει... ή ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ να πληκτρολογήσω
την διεύθυνσή του και να το στείλω!!!

Συγχαρητηρια, εχεις την ιδια αποψη (http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35487) με τον CEO του ICANN :rolleyes:
1-2 γρηγορα σχολια:

-Το Internet ηταν εξ'ορισμου "παγκοσμιοποιημενο".
-Η απλοικη θεωρηση σου για το localized DNS etc ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα. Το θεμα ειναι αρκετα πολυπλοκο και θελει ιδιαιτερη προσοχη στην υλοποιηση του. Δεν παιρνω θεση, αλλα θεωρητικα θα εχει σοβαρα πλεονεκτηματα. Ενα απ αυτα (σε συνδυασμο με το IPV6) ειναι το οτι οι ΗΠΑ θα παψουν να ειναι το κεντρικο συντονιστικο οργανο του Internet.

stavrogin
03/11/2006, 14:41
Kανεις ακομα δεν εχει αναφερθει στο γλωσσικο ζητημα.Νομιζω οτι ειναι σχετικο με αυτο που συζηταμε.
Μια παλη μεταξυ της καθαρευουσας (που ειναι αξια για γραπτο λογο) και της δημοτικης που ειναι γεννημα ,θρεμα η γλωσσα του λαου μας προορισμενη για προφορικο λογο.Το αποτελεσμα αυτης της παλης ειναι η δημοτικη οπως την ξερουμε σημερα.
Γλωσσα με αρκετες διαφορες απο την δημοτικη 80 χρονια πριν.Οποιος διαβαζει πχ. Ψυχαρη ,(δημοτικιστης) διαβαζει διαφορετικα ελληνικα απο τα σημερινα,με διαφορετικες λεξεις και αισθητα διαφορετικη ορθογραφια.Η σημερινη δημοτικη ειναι αποτελεσμα αμφιλεγομενων συμβιβασμων.Και αυτο καπως μπερδευει.
Εν ολιγης(καθαρευουσιανικο) η σημερινη γλωσσα μας δεν ειναι ακριβως φυσικη εξελιξη της καθομιλουμενης.

Αλλα ποιας καθομιλουμενης;

Στην Ελλαδα υπηρχαν ενα σωρο τοπικοι διαλεκτοι και πριν απο 100-80-60 χρονια ηταν σχεδον αδυνατο να συνεννοηθει πχ. ενας κρητικος με ενα ηπειρωτη.Που ειναι ολοι αυτοι οι ιδιωματισμοι;Κανεις δεν τους προστατευει ,ενω ειναι ο πραγματικος πλουτος πλουραλισμος της γλωσσας μας ή των γλωσσων μας. Και δεν υπαρχει στην παιδεια ο μηχανισμος που θα συμβιβασει και θα ενταξει μερη απο τους ιδιωματισμους αυτους, με αποτελεσμα να μπερδευει και να μην πειθει τα παιδια.Δεν προστατευεται η διαφορετικοτητα και ο πλουραλισμος.

Χωμάτινος
03/11/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
...

Στην Ελλαδα υπηρχαν ενα σωρο τοπικοι διαλεκτοι και πριν απο 100-80-60 χρονια ηταν σχεδον αδυνατο να συνεννοηθει πχ. ενας κρητικος με ενα ηπειρωτη.
...


Αυτό ακριβώς σατυρίζει Ο Δημήτρης Βυζάντιος στο έργο του "Βαβυλωνία" (Ναύπλιο 1836)

oapomesa
05/11/2006, 12:34
Δεν ξέρω αν το φαινόμενο της ανορθογραφίας εχει μεγαλύτερη έκταση τώρα.

Βέβαια παλαιά πήγαιναν το πολύ μέχρι την έκτη δημοτικού και δικαιολογούνται.

Νομίζω ότι επειδή οι περισσότεροι από μάς δεν είναι υποχρεωμένοι να γράφουν τακτικά, ξέχασαν αυτά που είχαν μάθει.

Αυτό το καταλαβα όταν μετά από καιρό χρειάστηκε να γράψω.

Γι' αυτό ενώ στις λέξεις που χρησιμοποιούμε τακτικά είμαστε σωστοί, στις άλλες κάνουμε λάθη.

Το θέμα της ορθογραφίας δεν έχει σχέση με την σκέψη και τον λόγο.

Δεν μπορείς απ' τον τρόπο που μιλάει κάποιος να καταλάβεις άν ξέρει ακόμα και να υπογράφει.

Οσον αφορά (σ)το μέλλον κάθε γλώσσας, αυτό εξαρτάται από το άν γράφεται και διαβάζεται λογοτεχνία.

Αν το ρόλο της λογοτεχνίας αντικαταστήσει ο λόγος των δημοσιογράφων, των αρθρογράφων και των πολιτικών, βράσε ρύζι.

Οχι οτι έγινε και τίποτα δηλαδή που θα κατεβάσουμε την γλώσσα στο επίπεδό μας.

Αποδείχθηκε ιδιαίτερα απαιτητική για τις αφεντομουτσουνάρες μας.

Για μάς και την προβληματική μας και η γλώσσα των παπούα φτάνει και περισσεύει.

Χωμάτινος
06/11/2006, 18:05
"εγκυκλίοις δίνησι περιθρόνιοι κυκλόεντες" , Ορφικά κείμενα, ύμνος περί άστρων, 1365 π.χ.

Ο ποιητής εννοεί το εξής:
Εκτέλεση κυκλικής τροχιάς γύρω από έναν θρόνο(κέντρο), με παράλληλη περιστροφή.

Αυτό που με εκπλήσσει στον στίχο του Ορφέα δεν είναι η γνώση της αστρονομίας (όντως τα πλανητικά συστήματα άρα και τα άστρα που είναι τα κέντρα τους, εκτός της περιστροφής, διαγράφουν κυκλικές τροχιές γύρω από το κέντρο του εκάστοτε γαλαξία), αλλά το γεγονός ότι το περιέγραψε μόλις με 4 λέξεις !!!


Δεν είναι κρίμα να χρησιμοποιείς μόνο 2-3.000 λέξεις όταν έχεις (εν δυνάμει) στη φαρέτρα σου 93.000.000

:(

stavrogin
07/11/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
"εγκυκλίοις δίνησι περιθρόνιοι κυκλόεντες" , Ορφικά κείμενα, ύμνος περί άστρων, 1365 π.χ.

Ο ποιητής εννοεί το εξής:
Εκτέλεση κυκλικής τροχιάς γύρω από έναν θρόνο(κέντρο), με παράλληλη περιστροφή.

Αυτό που με εκπλήσσει στον στίχο του Ορφέα δεν είναι η γνώση της αστρονομίας (όντως τα πλανητικά συστήματα άρα και τα άστρα που είναι τα κέντρα τους, εκτός της περιστροφής, διαγράφουν κυκλικές τροχιές γύρω από το κέντρο του εκάστοτε γαλαξία), αλλά το γεγονός ότι το περιέγραψε μόλις με 4 λέξεις !!!


Δεν είναι κρίμα να χρησιμοποιείς μόνο 2-3.000 λέξεις όταν έχεις (εν δυνάμει) στη φαρέτρα σου 93.000.000

:(

Πραγματικα ειναι καταπληκτικη η ακριβεια και οι λιγες λεξεις των αρχαιων κειμενων.Δεν εχω διαβασει ποτε μεταφραση απο τα αρχαια που να μην χρεισημοποιει 50-100% περισσοτερες λεξεις ,χωρις πολλες φορες να μπορει να φτασει την ακριβεια του νοηματος.

Παρε και μια Σαπφω

Τό Μοί μ' 'άν καρδίαν έν στήθεσιν έπτόασεν
ά δε μ΄ 'ίδρως κακχέεται τρόμος δέ πάσαν 'άγρει

(μεταφραση απο Ελυτη ,παρακαλω)

Ξελογιαζει και λειωνει στο στηθος την καρδια μου ,
μα βουηζουν τ'αυτια μου κι ένας κρυος ιδρωτας
το κορμι μου περιχαει,τρεμω συγκορμη

Αυτο εδω ειναι ελευθερη μεταφραση απο Ελυτη ,αλλα φαινεται πως δε μπορει να πιασει το υφος και την ακριβεια του νοηματος ,ενω χρεισημοποιει τις διπλασιες λεξεις

byron
07/11/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πρόσφατα άκουσα κάτι που το λέω εδώ μήπως κάποιος μπορεί να μου το επιβεβαιώσει. Στα σχολεία λέει, δεν επιτρέπεται πλέον να διορθώνουν τα γραπτά με κόκκινο γιατί δημιουργούν ψυχολογικά προβλήματα στα παιδιά!! :lol:


Δυστυχώς είναι αλήθεια Θάνο. Η γυναίκα μου είναι δασκάλα στην 5η δημοτικού. Όταν μου το είπε, νόμιζα ότι κάνει πλάκα. Διορθώνουν (και ΟΧΙ όλα) τα ορθογραφικά λάθη στο μάθημα της Ορθογραφίας και μόνο. Στα υπόλοιπα μαθήματα (ακόμα και στην Έκθεση) ΔΕΝ επιτρέπετε να διορθωθεί το λάθος....(εντολές του Υπ.Παιδείας και των Σχολικών Συμβούλων)

Τώρα ή εγώ είμαι παράλογος, ή κάτι μου διαφεύγει από τον συλλογισμό των αρμοδίων του Παιδαγωγικού Ινστ.

Ο λογος είναι αυτός που αναφέρεις. Να μην δημιουργηθούν ψυχολογικά προβλήματα στα παιδιά. Για τον ίδιο λόγο βέβαια και η πλειοψηφία των γονέων, διαμαρτύρονται, όταν τα παιδάκια τους δεν έχουν μόνο Α. (Το αν αξίζει να εχουν Α ή Β δεν έχει καμμία μα καμμία σημασία).

stavrogin
07/11/2006, 12:12
Κατι τετοιο θα ηταν πολυ λογικο και σωστο αν κατοπιν αφιερωναν παραπανω χρονο για την ορθογραφια των παιδιων.Ειπαμε να μη τα διορθωνουν,οχι ομως και να τα αποδεχονται.

byron
07/11/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Κατι τετοιο θα ηταν πολυ λογικο και σωστο αν κατοπιν αφιερωναν παραπανω χρονο για την ορθογραφια των παιδιων.Ειπαμε να μη τα διορθωνουν,οχι ομως και να τα αποδεχονται.

Όταν δεν διορθώνεις κάτι, συμπερασματικά ο άλλος θεωρεί ότι είναι σωστό.

Ποιοί να αφιερώσουν περισσότερο χρόνο; Οι μαθητές; Οι δάσκαλοι; Οι γονείς;

stavrogin
07/11/2006, 13:49
Oi δασκαλοι και κατοπιν οι μαθητες.Εμενα μου κοκκινιζαν τα γραπτα επι 12 ετη,δεν ιδρωσε το αυτι μου.
Για μενα δε φταιει ο μαθητης.Ενας κακος μαθητης=αποτυχια δασκαλου ή συστηματος ή γλωσσας

byron
07/11/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Oi δασκαλοι και κατοπιν οι μαθητες.Εμενα μου κοκκινιζαν τα γραπτα επι 12 ετη,δεν ιδρωσε το αυτι μου.
Για μενα δε φταιει ο μαθητης.Ενας κακος μαθητης=αποτυχια δασκαλου ή συστηματος ή γλωσσας

Δεν σε καταλαβαίνω ομολογώ.
Δλδ να αφιερώσουν οι δάσκαλοι και μαθητές χρόνο (μετά το σχολείο προφανώς) για να μάθει-διορθώσει ο δάσκαλος την ορθογραφία των γραπτών, επειδή δεν επιτρέποταν να γίνει κάτι τετοιο όταν θα έπρεπε (κατά την διδακτική ώρα).

Κάτι σαν κρυφό σχολειό δλδ; :confused:

stavrogin
07/11/2006, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δεν σε καταλαβαίνω ομολογώ.
Δλδ να αφιερώσουν οι δάσκαλοι και μαθητές χρόνο (μετά το σχολείο προφανώς) για να μάθει-διορθώσει ο δάσκαλος την ορθογραφία των γραπτών, επειδή δεν επιτρέποταν να γίνει κάτι τετοιο όταν θα έπρεπε (κατά την διδακτική ώρα).

Κάτι σαν κρυφό σχολειό δλδ; :confused:

Φοβαμαι οτι δε μπορουμε να συνενοηθουμε
Ειπα εγω "μετα το σχολειοή πριν";
Ξανα μανα ...Οταν κανουν λαθη τα παιδια ,φταινε οι δασκαλοι ,ή το συστημα..Αν το παιδι δε διαβαζει,ή δε μπαινει στο νοημα,παλι φταινε οι δασκαλοι ή το συστημα.Το παιδι δεν μπορει να εχει την ευθηνη,γιατι αυτο μπηκε σε ενα συστημα που προυπηρχε

Τα κοκκιναδια στο γραπτο δεν δουλευουν παντα προς γνωση και συμμορφωση.Ο δασκαλος τσεκαρει χιλιαδες γραπτα για να βαθμολογησει και να βρει ελειψεις και αδυναμιες.
Η βαθμολογια ειναι περιττη.Οι ελειψεις και οι αδυναμιες ειναι η ουσια.Ακομα και η υποδειξη απο τον δασκαλο στο παιδι των λαθων του δια του "κοκκινισματος" ειναι περιττη.Πολυ ευκολα συνηθειζεται η εικονα ενος κατακοκκινου γραπτου.Μιλαω εκ πειρας.Μονο ενας τροπος υπαρχει και αυτος ειναι να μαθει κανεις τα παιδια να εκτιμανε και να υπολογιζουν την γλωσσα.

Αν χρειαζεται παραπανω δουλεια στην ορθογραφια αυτη πρεπει να γινει εντος του προγραμματος ή εκτος, αδιαφορο.Τοσα αχρηστα πραγματα μαθαινουν ,ας κλεψουν ωρες απο αλλου.

Γλωσσα, μαθηματικα,γυμναστικη και τεχνες (ακριβως οπως στην αρχαιοτητα,δεν αλλαξε τιποτα) ειναι οι βασεις.Και πρεπει σε αυτα να δινεται το βαρος .Ολα τα αλλα βιολογιες,γεωγραφιες,ιστοριες, ειναι δευτερευοντα και μπορουν να διδαχτουν και μετα.

Χωμάτινος
07/11/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
...

Γλωσσα, μαθηματικα,γυμναστικη και τεχνες (ακριβως οπως στην αρχαιοτητα,δεν αλλαξε τιποτα) ειναι οι βασεις.Και πρεπει σε αυτα να δινεται το βαρος .Ολα τα αλλα βιολογιες,γεωγραφιες,ιστοριες, ειναι δευτερευοντα και μπορουν να διδαχτουν και μετα.

:a23: :a23: :a23: :a30: :a54: :a30: :a23: :a23: :a23:


:a013:

zireous
12/11/2006, 20:23
Άν και δε έχω τίποτα κολλήματα με ανθρώπους που κάνουν ορθογραφικά ή χρησιμοποιούν greeklish (μερικές φορές κι εγώ όταν τα παίρνω γράφω αγγληνικά -γουάι ντα φακ νοτ; ), να με συμπαθάτε κιόλας αλλά εντοπίζω (όπως και οι προλαλήσαντες) το πρόβλημα μέσα στο σχολείο -που μόνο σχολείο δεν είναι στην Ελλάδα (και αλλού).

Από τότε που ο (πονηρός) γέρος μου, πριν πάω στο νήπιο με "φόρτωνε" κόμιξ, και όταν τον ρώτησα τί είναι τα μαύρα σημαδάκια, άρχισε να μου μαθαίνει να διαβάζω (με αποτέλεσμα όταν τα πιτσιρίκια μαθαίνανε την αλφαβήτα έγω καί το αδερφάκι μου στην ηλικία τους διαβάζαμε ήδη κόμιξ).

Φυσικά η παροιμιώδης τύχη μου με έβαλε σε μπελάδες, σκέψου ότι όταν έμαθα να χρησιμοποιώ πλήρως δασείες, ψιλές, μακρά και βραχέα κλπ (νωρίς στο δημοτικό), καταργήθηκαν... Στο γυμνάσιο πάνω που άρχισα να ψιλοενδιαφέρομαι για τα αρχαία... καταργήθηκαν (τα λίγα που ψιλοσκαμπάζω τα ψάχνω ακόμα μόνος μου).



Που θέλω να καταλήξω:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο εθιστικό από την αναζήτηση της γνώσης -το πολύ σεξ, και τα χιλιόμετρα κάποια στιγμή τα βαριέσαι, άν και το να βρεις άλλη, ή να πας με τη μηχανή κάπου που δεν έχεις πάει αναζήτηση γνώσης δεν είναι και αυτό; Ναι και οι εμπειρίες, γνώση είναι.

Δυστυχώς η κριτική ικανότητα, η μετάδοση της γνώσης, το ομαδικό πνεύμα και άλλες αρετές πάνε περίπατο σήμερα -και στο σχολείο δυστυχώς ο κανόνας είναι να εκπαιδεύεσαι για να γίνεις ένας σοβαροφανής εγωιστής ψιλομαλάκας που κοιτάζει μόνο τη πάρτη του και πως θα κάνει τη πουστιά πιο εύκολα στους γύρω του... Οι εξαιρέσεις του κανόνα θα βρούνε το δρόμο τους, οι άλλοι -αν μπορούν, και θέλουν-, ας ξανακοιτάξουνε το θέμα -αν προλάβουν.


Φέιμους λαστ γουόρντς:
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν "τιγκάρει" από τις πολλές πληροφορίες, συχνά διαλείμματα όμως ωφελούν.

Tropeas
12/11/2006, 22:02
Σε Firefox 2.0 υπάρχει και το extension plugin greek spelling dictionary 0.7 που ελέγχει την ώρα που πληκτρολογείς οτιδήποτε στον browser και διορθώνει και είναι πολύ καλό, για όσους το χρειάζονται και πιστεύω τους μαθαίνει....;) :wave2:

Resistman
13/11/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Άν και δε έχω τίποτα κολλήματα με ανθρώπους που κάνουν ορθογραφικά ή χρησιμοποιούν greeklish (μερικές φορές κι εγώ όταν τα παίρνω γράφω αγγληνικά -γουάι ντα φακ νοτ; ), να με συμπαθάτε κιόλας αλλά εντοπίζω (όπως και οι προλαλήσαντες) το πρόβλημα μέσα στο σχολείο -που μόνο σχολείο δεν είναι στην Ελλάδα (και αλλού).

Από τότε που ο (πονηρός) γέρος μου, πριν πάω στο νήπιο με "φόρτωνε" κόμιξ, και όταν τον ρώτησα τί είναι τα μαύρα σημαδάκια, άρχισε να μου μαθαίνει να διαβάζω (με αποτέλεσμα όταν τα πιτσιρίκια μαθαίνανε την αλφαβήτα έγω καί το αδερφάκι μου στην ηλικία τους διαβάζαμε ήδη κόμιξ).

Φυσικά η παροιμιώδης τύχη μου με έβαλε σε μπελάδες, σκέψου ότι όταν έμαθα να χρησιμοποιώ πλήρως δασείες, ψιλές, μακρά και βραχέα κλπ (νωρίς στο δημοτικό), καταργήθηκαν... Στο γυμνάσιο πάνω που άρχισα να ψιλοενδιαφέρομαι για τα αρχαία... καταργήθηκαν (τα λίγα που ψιλοσκαμπάζω τα ψάχνω ακόμα μόνος μου).



Που θέλω να καταλήξω:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο εθιστικό από την αναζήτηση της γνώσης -το πολύ σεξ, και τα χιλιόμετρα κάποια στιγμή τα βαριέσαι, άν και το να βρεις άλλη, ή να πας με τη μηχανή κάπου που δεν έχεις πάει αναζήτηση γνώσης δεν είναι και αυτό; Ναι και οι εμπειρίες, γνώση είναι.

Δυστυχώς η κριτική ικανότητα, η μετάδοση της γνώσης, το ομαδικό πνεύμα και άλλες αρετές πάνε περίπατο σήμερα -και στο σχολείο δυστυχώς ο κανόνας είναι να εκπαιδεύεσαι για να γίνεις ένας σοβαροφανής εγωιστής ψιλομαλάκας που κοιτάζει μόνο τη πάρτη του και πως θα κάνει τη πουστιά πιο εύκολα στους γύρω του... Οι εξαιρέσεις του κανόνα θα βρούνε το δρόμο τους, οι άλλοι -αν μπορούν, και θέλουν-, ας ξανακοιτάξουνε το θέμα -αν προλάβουν.


Φέιμους λαστ γουόρντς:
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν "τιγκάρει" από τις πολλές πληροφορίες, συχνά διαλείμματα όμως ωφελούν.


Δεν εχω λογια ρε φιλε...

Μπραβο..μπραβο...στους γονεις σου και σε σενα για τα υπεροχα που γραφεις..:beer:
:wave2: :wave2: :wave2:
:sun: :sun: :sun:

Gandalf dr685sm
13/11/2006, 14:13
Πληκτρολογείς κείμενα;....οχι για πολύ ακόμα...

Ηδη κειμενογράφοι που λειτουργούν με φωνητικές εντολές, έχουν κάνει την εμφάνιση τους και μάλιστα με τόση ικανοποιητική απόδοση που φτάνουν για να την καθημερινή διαδικασία χρήσης του υπολογιστή μας.
Φυσικά με την χρήση τους, δεν υπάρχει περίπτωση ορθογραφικών λαθών ,αλλά μόνο συντακτικών.

Επειδή όμως , όπως είπε κάποιος η αναλύτική σκέψη ξεκινάει απο την γραφή και την ανάγνωση, φανταστείτε κείμενο που θα συγγραφεί απο τον κειμενογράφο σε κάποιο word, όταν υπαγορεύεται απο σποραδικές σκέψεις (σαφώς πιο δύσκολος ο προφορικός λόγος απο τον γραπτό) και πρέπει να μπεί σε τάξη , για να αποτυπωθεί σε ηλεκτρονικό κείμενο.

Ο εφιάλτης της παιδείας θα είναι.



Gandalf

Resistman
13/11/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πληκτρολογείς κείμενα;....οχι για πολύ ακόμα...

Ηδη κειμενογράφοι που λειτουργούν με φωνητικές εντολές, έχουν κάνει την εμφάνιση τους και μάλιστα με τόση ικανοποιητική απόδοση που φτάνουν για να την καθημερινή διαδικασία χρήσης του υπολογιστή μας.
Φυσικά με την χρήση τους, δεν υπάρχει περίπτωση ορθογραφικών λαθών ,αλλά μόνο συντακτικών.

Επειδή όμως , όπως είπε κάποιος η αναλύτική σκέψη ξεκινάει απο την γραφή και την ανάγνωση, φανταστείτε κείμενο που θα συγγραφεί απο τον κειμενογράφο σε κάποιο word, όταν υπαγορεύεται απο σποραδικές σκέψεις (σαφώς πιο δύσκολος ο προφορικός λόγος απο τον γραπτό) και πρέπει να μπεί σε τάξη , για να αποτυπωθεί σε ηλεκτρονικό κείμενο.

Ο εφιάλτης της παιδείας θα είναι.



Gandalf

Που το εμαθες αυτο ρε μαγε;

Ακουγεται αισχρο και επικινδυνο..

Σε λιγο θα σκεφτωνται αλλοι αντι για εμας και εμεις θα τα λεμε ( εν μερει συμβαινει και σημερα..)

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 11:12
Υπάρχει ήδη στο εμπόριο με το Office 2007 και με τον ηλεκτρονικό λογογράφο/κειμενογράφο.

Ειδικά στα Vista, θα μπορείς να δίνεις και διαταγές στο λειτουργικό μέσω μικροφώνου και φωνητικών εντολών.


Gandalf

zireous
16/11/2006, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πληκτρολογείς κείμενα;....οχι για πολύ ακόμα...

Ηδη κειμενογράφοι που λειτουργούν με φωνητικές εντολές, έχουν κάνει την εμφάνιση τους και μάλιστα με τόση ικανοποιητική απόδοση που φτάνουν για να την καθημερινή διαδικασία χρήσης του υπολογιστή μας.
Φυσικά με την χρήση τους, δεν υπάρχει περίπτωση ορθογραφικών λαθών ,αλλά μόνο συντακτικών.

Επειδή όμως , όπως είπε κάποιος η αναλύτική σκέψη ξεκινάει απο την γραφή και την ανάγνωση, φανταστείτε κείμενο που θα συγγραφεί απο τον κειμενογράφο σε κάποιο word, όταν υπαγορεύεται απο σποραδικές σκέψεις (σαφώς πιο δύσκολος ο προφορικός λόγος απο τον γραπτό) και πρέπει να μπεί σε τάξη , για να αποτυπωθεί σε ηλεκτρονικό κείμενο.

Ο εφιάλτης της παιδείας θα είναι.



Gandalf

Καιρό έχω να ρίξω "εντροπία" σε ωραία θέματα, ακολουθούν ορισμένες απόψεις χωρίς διάθεση στείρας αντιπαράθεσης απλά και μόνο για την αντιπαράθεση -να δεις που στα ποστ μου θα βάζω και EULA στο τέλος...


Ήδη από τα winblows 98 (για εμάς τους καταραμένους που δεν ξέραμε τίποτα σχετικό με Unix -νωρίτερα- ή Linux -περίπου την ίδια εποχή), υπήρχαν προγραμματάκια μέσα στο λειτουργικό που αφού έλεγες αρκετές λέξεις στο μικρόφωνο, μπορούσες να το "δουλέψεις" ή να γράψεις κείμενα με τη φωνή -εξειδικευμένα προγράμματα πήγαν αυτή τη τεχνολογία πολύ παραπέρα.

Στο παρελθόν, με την υπάρχουσα τεχνολογία φωνητικής αναγνώρισης σε συνδυασμό με τα "κόκκινα κουτιά" (red boxes), μπορούσες να συνδέσεις όλα τα φώτα και τις πρίζες του σπιτιού σου και να τα ελέγχεις από το Spectrum σου- το πιο κουφό σύστημα συναγερμού πχ-, και η Amiga θυμάμαι είχε κάτι σχετικά.

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα, αλλά χωρίς να θέλω να γίνω υπερβολικός, το μόνο λειτουργικό με ικανό αριθμό εκπαιδευτικών εφαρμογών που έχω δει (και εννοώ μέσα στο λειτουργικό έτσι, όχι καμμιά εκατοστή shareware άσχετα με το λειτουργικό τίγκα στη διαφήμιση ή χειρότερα, που τα αγοράζεις εξτρά) παραμένει το Debian Linux..
Από εκμάθηση γρήγορης πληκτρολόγησης/ανάγνωσης, μαθηματικών, παιχνίδια κλπ για πιτσιρίκια μέχρι προγράμματα που χρησιμοποιούνται για εκμάθηση από πανεπιστήμια.
Φυσικά, οι περισσότερες διανομές Linux συνεργάζονται μεταξύ τους με διάφορους τρόπους, και μπορεί ο καθένας να τις κατεβάσει δωρεάν -ή να τις βρει λίγο πιο σπάνια σε σχετικά περιοδικά -αλλά το Linux βασίζεται στην ελεύθερη πρόσβαση γνώσης, που σημαίνει οτί αν δε διαβάσεις καμμιά σχετική εισαγωγή σε αυτό το λειτουργικό μάλλον δεν θα κάνεις και πολλά (RTFM) -αν δε θές να κάνεις και πολλά θα κάνεις ακόμα λιγότερα.

Τα Winblows Pista είναι ένα upgrade που δεν βιάζομαι προσωπικά να κάνω, θες το DRM, θες η πολιτική της microtheft, θες το γεγονός ότι μόνο για παιχνίδια χρησιμοποιώ winblows -ένα λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιώ όπως ένας πιτσιρικάς ένα PSX (το ανοίγεις μόνο για να μπορέσεις να "τρέξεις" λογισμικό άλλων εταιρειών -ποιός υγιής άνθρωπας θα έβαζε προγράμματα microtheft σε pc με λειτουργικό microtheft; όχι εγώ).



Το πρόβλημα με τον έλεγχο του κειμένου ήδη ελέγχεται αρκετά όσον αφορά ορθογραφικά αλλά καί συντακτικά λάθη, αλλά τα εννοιολογικά λάθη είναι αυτά που απαιτούν αυξημένες ικανότητες τεχνητής ευφυίας που είναι λίγο δυσεύρετες σε εμπορικά πακέτα (πχ μη στρατιωτικής φύσεως).



Τέλος σχετικά με το αν η αναλυτική σκέψη ξεκινάει από τη γραφή και την ανάγνωση, ο Ηράκλειτος κάτι αιώνες πριν (ήταν και τα τετράδια κομμάτι δυσεύρετα), υποστήριζε ότι μπορείς να έχεις τρομερά πολύπλοκα πράγματα μέσα στο μυαλό σου χωρίς να έχεις την ανάγκη να τα καταγράψεις ώστε να τα επεξεργάζεσαι, δείχνωντας έμφαση στην εγκεφαλική διεργασία και στην ανθρώπινη μνήμη σαν εργαλεία -και κάποιος γνωστός, τρισάθλιος, αλλά και στόκος σύγχρονος πολιτικός "έτρεξε" -για να πουλήσει μούρη προφανώς- να τον διαψεύσει λέγοντας ότι μόνο με τη χρήση του γραπτού λόγου μπορεί να υπάρξει νόηση, αποκλείωντας την οδό της μνήμης.
Κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις και τα δύο βέβαια...


Η παιδεία θέλει και το διάλειμμα της, αν τα πήζεις τα παιδιά χωρίς να τα ακους να γελάνε και να παίζουνε, δεν έχει και πολύ νόημα η παιδική ηλικία -θα τη καταργήσουνε στο τέλος.
:sun:

dez
17/11/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Που το εμαθες αυτο ρε μαγε;

Ακουγεται αισχρο και επικινδυνο..

μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα...

dez
17/11/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Υπάρχει ήδη στο εμπόριο με το Office 2007 και με τον ηλεκτρονικό λογογράφο/κειμενογράφο.

Ειδικά στα Vista, θα μπορείς να δίνεις και διαταγές στο λειτουργικό μέσω μικροφώνου και φωνητικών εντολών.


Gandalf
ενταξει, δεν ειναι και καμια καινουρια ιστορια. Σε apple mac, το εχω δει απο το 93 κι ειμαι σιγουρος οτι υπηρχε και πιο πριν... αναφερομαι και στο dictating και στο voice activated command interface

dez
17/11/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

Τέλος σχετικά με το αν η αναλυτική σκέψη ξεκινάει από τη γραφή και την ανάγνωση, ο Ηράκλειτος κάτι αιώνες πριν (ήταν και τα τετράδια κομμάτι δυσεύρετα), υποστήριζε ότι μπορείς να έχεις τρομερά πολύπλοκα πράγματα μέσα στο μυαλό σου χωρίς να έχεις την ανάγκη να τα καταγράψεις ώστε να τα επεξεργάζεσαι, δείχνωντας έμφαση στην εγκεφαλική διεργασία και στην ανθρώπινη μνήμη σαν εργαλεία -και κάποιος γνωστός, τρισάθλιος, αλλά και στόκος σύγχρονος πολιτικός "έτρεξε" -για να πουλήσει μούρη προφανώς- να τον διαψεύσει λέγοντας ότι μόνο με τη χρήση του γραπτού λόγου μπορεί να υπάρξει νόηση, αποκλείωντας την οδό της μνήμης.
Κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις και τα δύο βέβαια...


το χω ξαναπει, ο λογος (γραπτος ή/και προφορικος) ειναι ισως το φτωχοτερο μεσο εκφρασης κι επικοινωνιας, τοσο επειδη η συννενοηση γινεται με τον χαμηλοτερο κοινο παρονομαστη αλλα κι επειδη ειναι ανεπαρκης να εκφρασει και να εξωτερικευσει την ανθρωπινη σκεψη.

zireous
17/11/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
το χω ξαναπει, ο λογος (γραπτος ή/και προφορικος) ειναι ισως το φτωχοτερο μεσο εκφρασης κι επικοινωνιας, τοσο επειδη η συννενοηση γινεται με τον χαμηλοτερο κοινο παρονομαστη αλλα κι επειδη ειναι ανεπαρκης να εκφρασει και να εξωτερικευσει την ανθρωπινη σκεψη.

Ψιλοδιαφωνώ με αυτό, μετά από αρκετές πολύωρες φιλικές συζητήσεις ανά τα χρόνια (που λόγω δουλειάς τις έχω περιορίσει), οφείλω να πω ότι μια καλή συζήτηση με ευνοϊκές συνθήκες και θέμα μπορεί μέσα σε μια νύχτα να δώσει καρπούς που ένας άνθρωπος μόνος του μπορεί να παιδεύεται χρόνια να ανακαλύψει.

Φυσικά, ο κοινός παρονομαστής δεν είναι και τόσο χαμηλός σε τέτοιου είδους συζητήσεις.

oapomesa
17/11/2006, 20:42
Παιδιά

έχουμε ανεβάσει τις στροφές και τινάξουμε τα κουζινέτα!!

dez
17/11/2006, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Ψιλοδιαφωνώ με αυτό, μετά από αρκετές πολύωρες φιλικές συζητήσεις ανά τα χρόνια (που λόγω δουλειάς τις έχω περιορίσει), οφείλω να πω ότι μια καλή συζήτηση με ευνοϊκές συνθήκες και θέμα μπορεί μέσα σε μια νύχτα να δώσει καρπούς που ένας άνθρωπος μόνος του μπορεί να παιδεύεται χρόνια να ανακαλύψει.
ναι, αμυδρα θυμαμαι κι εγω αναλογες συζητησεις, μονο που μου φαινονται πολυ μακρινες πλεον...


Φυσικά, ο κοινός παρονομαστής δεν είναι και τόσο χαμηλός σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
προφανως, αλλα δεν ειναι αυτο το συνηθες.

Εγω κυριως αναφερομουν στο οτι ο "λογος" πασχει λογω του οτι ειναι πεπερασμενος εξ ορισμου. Εχω εκφραστει μεσα απο μια εικονα ή 2 νοτες με τροπους που δε θα μπορουσα να εκφραστω γραφοντας τομους ολοκληρους.

zireous
19/11/2006, 00:56
dez, μακρινά μπορεί να είναι τα πράγματα για δύο λόγους (τουλάχιστον), είτε απομακρύνονται αυτά από μας είτε εμείς από αυτά. Ποτέ δεν είναι αργά για μια συζήτηση της προκοπής. Μπορεί να χρειαστεί να τη κυνηγήσεις και λιγάκι όμως.

(ρε λες να ανοίξω κάνα σάιτ να κάνω ψυχανάλυση μέσω του νετ, να βγάζω τίποτα βενζίνες τουλάχιστον; )

:rotflmao:

Χωμάτινος
20/11/2006, 22:24
Σαφέστατα ο γραπτός/προφορικός λόγος δεν θα μπορέσει ποτέ να αποτυπώσει απόλυτα το βίωμα αυτό καθ' αυτό.

Ωστόσο χωρίς αυτόν, οι διαπροσωπικές σχέσεις μας θα ήταν φτωχότερες, το ίδιο και τα βιώματά μας.