PDA

View Full Version : Βαζουν μυαλο τελικα ...



crs-k
02/11/2006, 08:00
Πριν τρεις μερες (στο βρεγμενο) στριβω οπως παντα απο την Πεντελης στην Σισμανογλειου, πηγαινοντας προς την δουλεια.

Στην Σισμανογλειου, που πηζει ασχημα κι εχει μια λωριδα ανα κατευθυνση, κινουμαι σχεδον πανω στην διπλη γραμμη, περνωντας τα ψιλοακινητα αυτοκινητα.

Καπου στην μεση (καμμια 800αρια μετρα ειναι ολη ολη) μια κοκκινη Alfa Romeo 156, εκει που ειναι ακινητη οπως κι ολα τ' αλλα αυτοκινητα, ΧΩΡΙΣ καμια προειδοποιηση (φλας) και χωρις να κοιταξει αριστερα του, σπινιαρει ξαφνικα και κοβει εντελως αριστερα για να μπει σ' εναν χωματοδρομο στ' αριστερα μας.

Καταφερνω και την κραταω την μηχανη, κορναροντας και με προβολεις!

Μ' ακουει σταματαει και ενω ειχα ξεκινησει το συνηθισμενο σε τετοιες περιπτωσεις (κι ανακλαστικο-αδρεναλινικο μαλλον) "μπινελικι", μου ζηταει συγνωμη κι εγω σταματαω και φευγω.

Ηταν μια απ' τις ΔΕΚΑΔΕΣ καθημερινες "εμπειριες" που ποτε ΔΕΝ αναφερω(ουμε).





Σημερα ομως και στο ιδιο ακριβως σημειο, την ιδια ωρα, τον ξαναπετυχαινω! :wacko:

Δεν θα τον γνωριζα μεσα στα τοσα αυτοκινητα που προσπερναω καθημερινα, αλλα μου εκανε εντυπωση που με φλας ΑΝΑΜΕΝΟ αυτην την φορα και ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ προσεκτικα τον καθρεφτη του, δοκιμασε να μπει στον ιδιο χωματοδρομο! :D

Φυσικα και με ειδε τωρα και με αφησε να περασω πριν στριψει! :cool:





Δεν ξερω αν με γνωρισε αυτος, αλλα ημουν ευτυχισμενος που ενας ακομα ΕΜΑΘΕ να οδηγαει, προσεχοντας γυρω του, και (μαλλον) εγω ημουν η αιτια! :a25:

powerphot
02/11/2006, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν ξερω αν με γνωρισε αυτος, αλλα ημουν ευτυχισμενος που ενας ακομα ΕΜΑΘΕ να οδηγαει, προσεχοντας γυρω του, και (μαλλον) εγω ημουν η αιτια! :a25:

Πολύ θετικό αυτό αλλά αμα για κάθε έναν που..."έμαθε να κοιτά καθρέπτη" αντιστοιχεί και μια μηχανή που παραλίγο να πέσει, η πέφτει, τότε.....τη γ@μ....σαμε....:sick:

tombell
02/11/2006, 08:15
Σωστός :beer:

Κάποιες φορές κι εμείς, μη δίνοντας σημασία και προσπερνώντας τέτοια περιστατικά χωρίς να κάνουμε κάτι, συμβάλλουμε στη διαιώνιση του φαινομένου



:wave2:

taxydromos
02/11/2006, 08:26
πολυ σωστα!
η επιπληξη εστω με φραστικο υβρεολογιο(δηλ οτι σου καταβαινει εκεινη την στιγμη),θα αποτυπωθει στο πισω μερος του εγκεφαλου του οδηγου και θα επανερχεται αυτοματα οποτε συμβει παρομοιο περιστατικο.
βεβαια καθε τοσο-αναλογα με την ευθιξια του οδηγου-χρειαζεται ενα 'φρεσκαρισμα' της μνημης.
το συμπερασμα ειναι,οτι αν ολοι μας αντιδρουμε φραστικα σε καθε 'στραβοτιμονια' που συναντουμε στο διαβα μας,σιγουρα τα πραγματα θα καλυτερεψουν εστω και σε μικρο βαθμο! :smilea:

tati
02/11/2006, 08:47
Χρηστο........αμα ομως κατι (ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ) γινοταν.....την ευθυνη θα την ειχε ο μοτσυκλετιστης που κινουταν πανω στη διπλη ετσι δεν ειναι? (διπλη=τειχος)

crs-k
02/11/2006, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Χρηστο........αμα ομως κατι (ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ) γινοταν.....την ευθυνη θα την ειχε ο μοτσυκλετιστης που κινουταν πανω στη διπλη ετσι δεν ειναι? (διπλη=τειχος)


Σαφως, αλλα ειναι αλλο θεμα! :wacko:

Εξ' αλλου ημουν μεσα στο ρευμα μου εκεινη την στιγμη ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
......................
κινουμαι σχεδον πανω στην διπλη γραμμη
.....................


Επιπλεον ΔΕΝ "εβρισα" (ξεροντας οτι εχω εν μερη αδικο), αλλα απλως "φωναξα ευγενικα" ... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

tati
02/11/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σαφως, αλλα ειναι αλλο θεμα! :wacko:

Εξ' αλλου ημουν μεσα στο ρευμα μου εκεινη την στιγμη ...





Επιπλεον ΔΕΝ "εβρισα" (ξεροντας οτι εχω εν μερη αδικο), αλλα απλως "φωναξα ευγενικα" ... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι ναι και θα εριξες εκεινο το βλεμμα....το δολοφονικο..........ξερω ξερω...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
02/11/2006, 13:34
Πιστεύω πως με τον σωστό τρόπο στο σπρέχεν, οι περισσότεροι ενδίδουν στην μάθηση μετά από τέτοια περιστατικά και γίνοντε καλύτεροι.

TROOPER
04/11/2006, 10:47
χαρηκατε ε?????????

εγω γιατι νομιζω χρηστο οτι ηταν συμπτωματικο????????

μετα απο κανα μηνα την ιδια παπαρια θα κανει ο <<φιλος>> σου με την αλφα!!!!:mad:

airamhag
04/11/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
χαρηκατε ε?????????

εγω γιατι νομιζω χρηστο οτι ηταν συμπτωματικο????????

μετα απο κανα μηνα την ιδια παπαρια θα κανει ο <<φιλος>> σου με την αλφα!!!!:mad:


μην εισαι απολυτος...


εμενα προσωπικα μου εχει τυχει τετοιο περιστατικο ..την Πρωτη φορα που πηρα το αυτοκινητο για να παω στηνδουλεια ...εχω φαει τρελλη φρικη ...τρελλη κινηση εχει κολησει το λεοφορειο στα δεχια κ ακουω ενα κορναρισμα κ σεφτομαι " καποια μαλακια εχω κανει σιγουρα !"το κορναρισμα δεν ηταν για μενα...εγω ομως τρομαξα κ εκανα το τιμονι ελαφρως αριστερα -χωρις να κοιταξω εννοειται καθοτι ψαρωμενη /τρομαγμενη...ελα ομως που ενα Piaggio ειχε σφηνωθει πισω αριστερα μου..

ε αφου με εβρισε ...εκτοτε παντα κοιταζω καθρεφτες..








ειμαι πολυ καλο παιδι τελικα !!:lol: :lol: :lol: