PDA

View Full Version : Paulo Coelho....



evvou
02/11/2006, 22:35
Ξέρω πως κάποιοι θα πουν πως εδώ είναι φόρουμ για μηχανές...και ξέρω πως κάποιοι θα βαρεθούν να διαβάσουν τα παρακάτω...όμως ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια quotes του Coelho...είναι πολύ γοητευτικά και σοφά τα γραφόμενα του...και θέλω να περάσω και ένα μήνυμα σε κάποιους ανθρώπους... :winka: ξέρετε ποιοι είστε :winka: :beer: είμαι σίγουρη πως και αυτοί που γελάτε ειρωνικά αυτή τη στιγμή θα βρείτε κάτι που θα σας αγγίξει μέσα σε αυτό το κείμενο...


Δεν είναι διόλου δύσκολο να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου. Αρκεί μόνο να μας πλημμυρίζει η ίδια λαχτάρα και η ίδια δύναμη που είχαμε πριν και να τις χρησιμοποιήσουμε με σοφία και σύνεση.
Το πέμπτο βουνό. :winka:


Έχω πάνω μου πολλές πληγές, αλλά και στιγμές που ποτέ δε θα είχαν υπάρξει αν δεν είχα τολμήσει να ξεπεράσω τα όρια.
Αρθρα - Δεν είμαι ευτυχισμένος. :(

Όσοι υπόσχονται και δεν εκπληρώνουν τις υποσχέσεις τους καταπέφτουν σωματικά και ψυχικά. Το ίδιο παθαίνουν κι όσοι στηρίζονται στις υποσχέσεις που τους δίνουν.
O διάβολος και η δεσποινίδα Πριμ.

Σκοτώνουμε τα όνειρα μας και το πρώτο σύμπτωμα αυτού του γεγονότος είναι η έλλειψη χρόνου. Οι πιό πολυάσχολοι άνθρωποι είχαν πάντα χρόνο για όλα. Αυτοί που δεν έκαναν τίποτα ήταν πάντα κουρασμένοι, δεν αντιλαμβάνονταν πόσο λίγο απέδιδαν και παραπονούνταν διαρκώς πως η μέρα ήταν πολύ σύντομη. Στην πραγματικότητα, φοβούνταν να κάνουν τον Καλό Αγώνα.
Το ημερολόγιο ενός Μάγου

Θα υποφέρουμε, θα διασχίσουμε κακά περάσματα, αλλά αυτές ειναι μεταβατικές περίοδοι που δεν αφήνουν ίχνη. Κι αργότερα θα μπορούμε να κοιτάζουμε πίσω με περηφάνια και πίστη.
Στις όχθες του ποταμού Πιεδρα κάθισα κι έκλαψα :winka:

Δεν ξέρω αν θ'αγαπήσω την έρημο, εκεί όμως είναι κρυμμένος ο θησαυρός μου.
Ο αλχημιστής :winka: :smilea:

Όταν παραιτούμαστε από τα όνειρα μας και βρίσκουμε τη γαλήνη, γνωρίζουμε μια σύντομη περίοδο ηρεμίας. Αλλά τα νεκρά όνειρα αρχίζουν να σαπίζουν μέσα μας και μολύνουν όλη μας την ατμόσφαιρα.
Το ημερολόγιο ενός Μάγου

Ποτέ μη σταματάς να αμφιβάλλεις. Όταν χαθούν οι αμφιβολίες, είναι γιατί σταμάτησες την πορεία σου.
Μπριντα

Δυστηχής αυτός που φοβάται να ριψοκινδυνεύσει. Γιατί αυτός ίσως δεν απογοητευτεί ποτέ, ίσως δε γνωρίσει ποτέ την πλάνη, δε θα υποφέρει σαν αυτούς που έχουν να κυνηγήσουν κάποιο όνειρο.
Στις όχθες του ποταμού Πιεδρα κάθισα κι έκλαψα

Αν αρχίσεις να υπόσχεσαι κάτι που δεν κατέχεις ακόμα, θα χάσεις την όρεξη να το αποκτήσεις.
Ο αλχημιστής

Να μην ντρέπεσαι ποτέ - δέξου αυτό που σου προσφέρει η ζωή και προσπάθησε να πίνεις από τα κύπελλα που έχεις μπροστά σου. Πρέπει να πιεις απ όλα τα κρασιά - από κάποια, μονάχα μια γουλιά, από άλλα, όλο το μπουκάλι.
Μπριντα

Ο πόνος γεννιέται όταν περιμένουμε να μας αγαπούν οι άλλοι όπως εμέις φανταζόμαστε και όχι όπως πρέπει να εκφράζεται η αγάπη - ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς, καθοδηγώντας μας με τη δυναμή της, εμποδίζοντάς μας να σταματήσουμε.
Ζαχιρ


Θέλω να νιώσω τη βροχή στο πρόσωπο μου, να χαμογελάσω στους άντρες που μ'ενδιαφέρουν, να δεχτώ όλες τις προσκλήσεις τους για καφέ. Θέλω να φιλήσω τη μητέρα μου, να κλάψω στην αγκαλιά της - χωρίς να ντρέπομαι να δείξω τα συναισθήματά μου, που πάντα υπήρχαν κι εγώ τα έκρυβα.
Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει. :sad:

Δεν μετανιώνω για τις στιγμές που υπέφερα, φέρω τις ουλές μου σαν μετάλλια, ξέρω ότι το τίμημα της ελευθερίας είναι τόσο υψηλό όσο και το τίμημα της σκλαβιάς. Η μόνη διαφορά είναι ότι το πρώτο πληρώνεται ευχάριστα και με χαμόγελο, ακόμα κι αν το χαμόγελο σπιλώνουν δάκρυα.
Ζαχιρ


αυτά :blush:
αγαπήστε, κλάψτε, γελάστε...ζήστε τέλος πάντων...
η ζωή είναι πολύ μικρή για να κολλάμε σε μικρές και ασήμαντες λεπτομέρειες...
:beer: :wave2:

Edit: Feel free να προσθέστε αποφθέγματα που σας εκφράζουν και πιστεύετε πως περνάνε κάποιο μήνυμα που θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας... :wave2:

Resistman
02/11/2006, 22:46
Μπραβο σου κουκλα μου..Μπραβο..:wave2:

Druuna
02/11/2006, 23:22
:smokin: :smokin: :smokin:


Να εισαι καλα βρε Ευη....

:a18: :a07:

fantacid
03/11/2006, 00:05
εχει κ καλες στιγμες ο ψευτοπαραμυθας ε?

για καποιο αγνωστο λογο μου ειναι λιγο αντιπαθης.....

παντως απο εδω ξεχωρισαν αυτα...


Οι πιό πολυάσχολοι άνθρωποι είχαν πάντα χρόνο για όλα. Αυτοί που δεν έκαναν τίποτα ήταν πάντα κουρασμένοι

Ο πόνος γεννιέται όταν περιμένουμε να μας αγαπούν οι άλλοι όπως εμέις φανταζόμαστε και όχι όπως πρέπει να εκφράζεται η αγάπη - ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς, καθοδηγώντας μας με τη δυναμή της, εμποδίζοντάς μας να σταματήσουμε.

κ φυσικα στο "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" εχει πολυ δυνατες περιγραφες!!!


αυτο δε μαρεσε γιατι μπορεια να βγαλέις το εντελως αναποδο νοημα,ισως φταει που ειναι αποσπασμα.

Αν αρχίσεις να υπόσχεσαι κάτι που δεν κατέχεις ακόμα, θα χάσεις την όρεξη να το αποκτήσεις.

evvou
03/11/2006, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

Ο πόνος γεννιέται όταν περιμένουμε να μας αγαπούν οι άλλοι όπως εμέις φανταζόμαστε και όχι όπως πρέπει να εκφράζεται η αγάπη - ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς, καθοδηγώντας μας με τη δυναμή της, εμποδίζοντάς μας να σταματήσουμε.

αυτό το συγκεκριμένο μπορώ να πω πως με συγκλόνισε. :blush:

σε όλα βρίσκω κάποια αλήθεια...και σε όλα βρίσκω απο μια ανάμνηση και ένα συναίσθημα.

δεν ξέρω γιατί σου είναι αντιπαθής, όμως εννοείται πως αυτό είναι δικαίωμα σου και είναι απόλυτα σεβαστό...εμενα με ταξιδεύουν και με γοητεύουν (σε τεράστιο βαθμό) τα γραφόμενα του

cheers :beer: :beer: :beer: :wave2:

villy
03/11/2006, 06:56
Πολύ Καλά!!! :a18:




Μου επιτρέπετε να προσθέσω ένα ακόμη που το έχω νιώσει αρκετές φορές;


Αν κάτι το θέλεις πραγματικά, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει να το πραγματοποιήσεις.

"Ο Αλχημιστής"




:beer: :beer: :beer:

Alkis
03/11/2006, 14:57
:a23: :a23: :a23:

byron
03/11/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy

Αν κάτι το θέλεις πραγματικά, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει να το πραγματοποιήσεις.

"Ο Αλχημιστής"



Συγγνώμη villy, αλλά αυτό απόφθεγμα του Coelho που έκανες ποστ, είναι η μεγαλύτερη μπούρδα που έχω διαβάσει ποτέ....

Η πραγματικότητα δείχνει ότι αν θέλεις κάτι πραγματικά, όλο το σύμπαν συνωμοτεί, για να πάς να γ@μηθείς...

Nostra
03/11/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η πραγματικότητα δείχνει ότι αν θέλεις κάτι πραγματικά, όλο το σύμπαν συνωμοτεί, για να πάς να γ@μηθείς...

1ος Νόμος του Murphy.... :smokin:

:rolleyes:

stavrogin
03/11/2006, 16:04
Να μην ντρέπεσαι ποτέ - δέξου αυτό που σου προσφέρει η ζωή και προσπάθησε να πίνεις από τα κύπελλα που έχεις μπροστά σου. Πρέπει να πιεις απ όλα τα κρασιά - από κάποια, μονάχα μια γουλιά, από άλλα, όλο το μπουκάλι.

Εμενα μου αρεσε αυτο.

Τωρα οσον αφορα το συμπαν...

Στη σχεση με το συμπαν τα αισθηματα ειναι παντα αμοιβαια.

Οπως το λεει και μια ψυχη:
"Οταν κοιταζεις το βαραθρο* ,το βαραθρο κοιταζει μεσα σου."

*(βαραθρο μια αλλη λεξη για το απειρο.δηλ το συμπαν.)

byron
03/11/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Οπως το λεει και μια ψυχη:
"Οταν κοιταζεις το βαραθρο* ,το βαραθρο κοιταζει μεσα σου."

*(βαραθρο μια αλλη λεξη για το απειρο.δηλ το συμπαν.)

Τωρα αν λέμε το ίδιο του Νιτσε δεν ξέρω, πάντως αυτό που είπε ήταν ¨Οταν κοιτάζεις την άβυσσο, μπορεί η άβυσσος να γυρίσει να σε κοιτάξει ¨ ή κάπως έτσι..

Τεσπα, ΣΚ πλησιάζει, ας αφήσουμε τον Νιτσε στην ησυχία του. Καλό ΣΚ :wave2:

fantacid
03/11/2006, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy

Αν κάτι το θέλεις πραγματικά, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει να το πραγματοποιήσεις.

"Ο Αλχημιστής"



αυτο μαζι με το :

δε μετραει ο προορισμος αλλα το ταξιδι προς την ιθακη

ειναι απο τα κλασσικα παραδειγματα ποιητικης προπαγανδας!!!

μη τους αφηνετε να σας ψαρωνουν ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!

:lol: :rotflmao:
:rotflmao: :lol:
:lol: :rotflmao:

Nik0s
03/11/2006, 18:03
Με όλο τον σεβασμό στους υπόλοιπους που ο Paulo Coelho λέει κάτι....



Τον σιχαίνομαι !!!


:wave2:

evvou
03/11/2006, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Με όλο τον σεβασμό στους υπόλοιπους που ο Paulo Coelho λέει κάτι....
Τον σιχαίνομαι !!!


:wave2:


:lol: :lol: :wave2:

edit (μετά άπο σκέψη..)

έχεις διαβάσει Coelho? αν ναι τι?? (και αν θές μου λές και τι δεν σου αρέσει σε αυτόν) :smilea: :beer: :wave2:

675
03/11/2006, 20:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark


Έχω πάνω μου πολλές πληγές, αλλά και στιγμές που ποτέ δε θα είχαν υπάρξει αν δεν είχα τολμήσει να ξεπεράσω τα όρια.
Αρθρα - Δεν είμαι ευτυχισμένος. :(

παρα πολυ καλο...

ειλικρινα πολυ ομορφο....

και το συγκεκριμενο αλλα και ολα...
:winka:

να σαι καλα ευη, οπως διαβασα να σε φωναζουν..
μπορει αυτο το site να ειναι για μοτοσυκλετες αλλα πρεπει να μπαινουν παντου τετοια ποστ που αποτελουν χρησιμα για την πνευματικη αναπτυξη αναγνωσματα...

:beer: :wave2:

Nikoskazer2000
04/11/2006, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
Δεν ξέρω αν θ'αγαπήσω την έρημο, εκεί όμως είναι κρυμμένος ο θησαυρός μου.
Ο αλχημιστής :winka: :smilea:


Εύη, respect και πάλι respect σε ολα ρε κοπελάρα
:a012: :a23: :a012: :a23: :a012: :a23: :a012: :a23: :a012: :a23: :a012:
αλλα για το παραπάνω (Αλχημιστής) είναι αυτό που με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ τον τελευταίο καιρό!
:smilea:

Θα πιω μια :a51: στην υγειά σου!

evvou
04/11/2006, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Εύη, respect και πάλι respect σε ολα ρε κοπελάρα
:a012: :a23: αλλα για το παραπάνω (Αλχημιστής) είναι αυτό που με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ τον τελευταίο καιρό!
:smilea:

Θα πιω μια :a51: στην υγειά σου!

:lol: καλέ μου...respect για τον ανθρωπο που τα εγραψε :winka:

επειδή και εμενα με εκφράζει απόλυτα αυτόν τον καιρό (για αυτό και είναι το μονο με 2 smileys :p :lol: ), θα πιω και εγώ στην υγεία σου..και θα σου πω πως μπορεί να σε κουράζει η έρημος, να νιώθεις ότι στεγνώνει η ψυχή σου, να ζορίζεσαι...αλλα πάντα να θυμάσαι πως αξίζει να τα περάσεις αυτά (και αλλα τόσα!!) για να φτάσεις στον θησαυρό σου :smilea: :beer:

Να σαι καλα Νικολακη μου και καλη δυναμη στο ταξιδι σου στην ερημο :beer: :wave2:

evvou
04/11/2006, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
να σαι καλα ευη, οπως διαβασα να σε φωναζουν..
μπορει αυτο το site να ειναι για μοτοσυκλετες αλλα πρεπει να μπαινουν παντου τετοια ποστ που αποτελουν χρησιμα για την πνευματικη αναπτυξη αναγνωσματα...

:beer: :wave2:


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

fantacid
04/11/2006, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark

Δεν ξέρω αν θ'αγαπήσω την έρημο, εκεί όμως είναι κρυμμένος ο θησαυρός μου.
Ο αλχημιστής :winka: :smilea:



κατι τετοιες πιπες λεει κ με εκνευριζει ο θειος!!

η πρωτη αναγνωση μου εδωσε μια πολυ αθλια εντυπωση "φιλαργυριας"!!!
το ξαναδιαβασα αρκετες φορες για να βρω μια θετικη αποψη αλλα δεν εβγαλα κ πολλα!!

ευη θυμισε μου λογο το ονομα του ιδρυματος που ηταν η βερονικα στην κροατια!

απτη μια δεν εχω το βιβλιο καπου πρεπει να το εδωσα για να συνεχισει το ταξιδι του κ ελπιζω να προχωρισε κ σε αλλα χερια (αυτος ειναι ο σκοπος ενος βιβλιου κ οχι στοιβαγμενο στηη βιβλιοθηκη μας!!!)
κ απτην αλλη ακομα κ να πεσει στα χερια μου δυσκολα θα βρω αυτο το σημειο που μου εκανε εντυπωση!!

:wave2:

evvou
04/11/2006, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κατι τετοιες πιπες λεει κ με εκνευριζει ο θειος!!

η πρωτη αναγνωση μου εδωσε μια πολυ αθλια εντυπωση "φιλαργυριας"!!!
το ξαναδιαβασα αρκετες φορες για να βρω μια θετικη αποψη αλλα δεν εβγαλα κ πολλα!!

ευη θυμισε μου λογο το ονομα του ιδρυματος που ηταν η βερονικα στην κροατια!

απτη μια δεν εχω το βιβλιο καπου πρεπει να το εδωσα για να συνεχισει το ταξιδι του κ ελπιζω να προχωρισε κ σε αλλα χερια (αυτος ειναι ο σκοπος ενος βιβλιου κ οχι στοιβαγμενο στηη βιβλιοθηκη μας!!!)
κ απτην αλλη ακομα κ να πεσει στα χερια μου δυσκολα θα βρω αυτο το σημειο που μου εκανε εντυπωση!!

:wave2:

καλε μου δεν εχει να κανει με χρηματα αυτο :eyepop: :lol:
ο ποιητης λεει πως αξιζει να περασεις ζορια και δυσκολιες τρελες για να φτασεις στον θυσαυρο σου...εγω πιστευω πως ο θυσαυρος ειναι ο ερωτας... :blush: :lol: :p
αυτο μου αρεσει στον Coelho...οτι μπορει ο καθενας να ερμηνευσει τα γραφομενα του διαφορετικα...
μα και εσυ ρε παιδι δες το πιο ρομαντικα :lol: :p



αν δε κανω λαθος villete λεγετε :look: ε? :look: :confused:
:wave2:

fantacid
04/11/2006, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
καλε μου δεν εχει να κανει με χρηματα αυτο :eyepop: :lol:
ο ποιητης λεει πως αξιζει να περασεις ζορια και δυσκολιες τρελες για να φτασεις στον θυσαυρο σου...εγω πιστευω πως ο θυσαυρος ειναι ο ερωτας... :blush: :lol: :p
αυτο μου αρεσει στον Coelho...οτι μπορει ο καθενας να ερμηνευσει τα γραφομενα του διαφορετικα...
μα και εσυ ρε παιδι δες το πιο ρομαντικα :lol: :p



αν δε κανω λαθος villete λεγετε :look: ε? :look: :confused:
:wave2:

σιγουρα δε μιλαει για χρηματα!
απλα η διατυπωση του δε με αρεσε.....

πρεπει να προσπαθησω να το δω ρομαντικα για να βγαλει κατι το συναισθηματικο....
αλλοι συγγραφεις τα καταφερνουν (με μενα τουλαχιστον) χωρις να χρειαστει να καταβαλω ιδιαιτερη προσπαθεια!

μπορει να φταει που ειμαι προκατειλημμενος κ δε μου βγαινει.....

τεσπα....

ασχετο....
"το εγχειριδιο του καλου πολεμιστη" του κοελιο ειναι?

evvou
04/11/2006, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σιγουρα δε μιλαει για χρηματα!
απλα η διατυπωση του δε με αρεσε.....

πρεπει να προσπαθησω να το δω ρομαντικα για να βγαλει κατι το συναισθηματικο....
αλλοι συγγραφεις τα καταφερνουν (με μενα τουλαχιστον) χωρις να χρειαστει να καταβαλω ιδιαιτερη προσπαθεια!

μπορει να φταει που ειμαι προκατειλημμενος κ δε μου βγαινει.....

τεσπα....

ασχετο....
"το εγχειριδιο του καλου πολεμιστη" του κοελιο ειναι?

ενταξ δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα :) ειναι λογικο να υπαρχουν αλλοι συγγραφεις που σε εκφραζουν περισσοτερο :)

ω mon dieu τον εχεις ισοπεδωσει τον ανθρωπα :eyepop: :p :lol: :lol:
λεγετε το εγχειριδιο του πολεμιστη του φωτος :) του coelho ειναι, και ειναι απιστευτο βιβλιο :)

Nik0s
04/11/2006, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
:lol: :lol: :wave2:

edit (μετά άπο σκέψη..)

έχεις διαβάσει Coelho? αν ναι τι?? (και αν θές μου λές και τι δεν σου αρέσει σε αυτόν) :smilea: :beer: :wave2:


Έχω διαβάσει τα 3/4 του έργου του... ξεκίνησα, (surprise surprise :D ) από τον Αλχημιστή μικρός, και κατόπιν διάβασα μερικά ακόμη..

Τι δεν μου αρέσει... ?:rolleyes:

Αν έπρεπε να το μαζέψω σε μια φράση... είναι απλοϊκός και νιώθω οτι απευθύνεται σε παιδάκια του δημοτικού. :winka:

rsp
04/11/2006, 07:51
εχωντας διαβασει καποια απο τα εργα του θα συμφωνησω οτι ο τροπος γραφης του ειναι πολυ απλοικος...Σε αλλες περιπτωσεις δεν ειναι κακο αυτο αλλα στη συγκεκριμενη μου κανει μπαμ...!

evvou
04/11/2006, 15:09
οπως ειπα και πριν, λογικο να υπαρχουν ανθρωποι που τους χαλαει και τους εκφραζουν καλυτερα αλλοι συγγραφεις :smilea:

αν ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα θα ηταν λιγο βαρετα τα πραγματα n'est pas c'ainsi? :lol: :lol: :lol: (ας μου πει καποιος που θυμαται τα γαλλικα του αν ειναι σωστο τωρα αυτο :lol: )

εξ αλλου υπαρχουν συγγραφεις που μου αρεσουν και εμενα περισσοτερο απ οτι μου αρεσει ο Coelho...απλα στη συγκεκριμενη φαση της ζωης μου ειναι καποια γραφομενα του που μ'εκφραζουν και με συγκινουν :smilea:

cheers guys :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

latris mixanis
04/11/2006, 15:47
Έχω διαβάσει αρκετά απο τα έργα του, άλα μου άρεσαν και άλλα πάλι όχι...



Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark


Ο πόνος γεννιέται όταν περιμένουμε να μας αγαπούν οι άλλοι όπως εμέις φανταζόμαστε και όχι όπως πρέπει να εκφράζεται η αγάπη - ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς, καθοδηγώντας μας με τη δυναμή της, εμποδίζοντάς μας να σταματήσουμε.
Ζαχιρ





Τι να σχολιάσεις...

fantacid
04/11/2006, 16:04
την εχει δει λιγο σοφιστηκε ηθικολογος παραμυθας που ψαχνει κατι που δε βρισκεται ποτε.....
προτιμω τον σουρεαλ ψυχεδελιστη ρομπινς
ή τον σκεπτικιστη βραχμανο εσσεν

δλδ πρτιμω να τη ψαχνω
παρα να τη βρισκω!!!!
(τι ειπα παλι :lol: )

:wave2:

Druuna
04/11/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τωρα αν λέμε το ίδιο του Νιτσε δεν ξέρω, πάντως αυτό που είπε ήταν ¨Οταν κοιτάζεις την άβυσσο, μπορεί η άβυσσος να γυρίσει να σε κοιτάξει ¨ ή κάπως έτσι..

Τεσπα, ΣΚ πλησιάζει, ας αφήσουμε τον Νιτσε στην ησυχία του. Καλό ΣΚ :wave2:



Νικο συμφωνω κι εγω με αβυσσο το ξερω....


:wave2:

stavrogin
05/11/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Νικο συμφωνω κι εγω με αβυσσο το ξερω....


:wave2:

Ναι με αβυσσο ειναι ,επιτρεψτε μου μια μικρη παραλλαγη.
Εξ αλλου ο Νιτσε ειναι φιλος και μου επιτρεπει.:wave2:


Αλλα το Point δεν ειναι η λεξη αλλα αυτη η αμοιβαιοτητα των ανθρωπων με το συμπαν.
Το συμπαθεις, σε συμπαθει.Του μουτρωνεις σου μουτρωνει.Φυσικα οι νομοι ειναι νομοι και μπορει να πεσει ο ουρανος στο κεφαλι μας παρ'ολη την συμπαθεια.

villy
06/11/2006, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Η πραγματικότητα δείχνει ότι αν θέλεις κάτι πραγματικά, όλο το σύμπαν συνωμοτεί, για να πάς να γ@μηθείς...



Για πολλούς, αυτή είναι μία πάρα πολύ καλή ευχή :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :winka:



Σοβαρά τώρα δε νομίζω ότι είναι μπούρδα!

Δεν έχεις νιώσει κάποια στιγμή της ζωής σου να θες κάτι πάρα πολύ, να το προσπαθείς πολύ και τελικά με τη βοήθεια λίγης τύχης, κατά άλλους Θεός, κατα άλλους Αλλάχ, κατά άλλους κάτι που δεν μπορούν να το εξηγήσουν να συμβαίνει;

Εγώ το έχω νιώσει. :winka:

byron
06/11/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Για πολλούς, αυτή είναι μία πάρα πολύ καλή ευχή :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :winka:

Σοβαρά τώρα δε νομίζω ότι είναι μπούρδα!

Δεν έχεις νιώσει κάποια στιγμή της ζωής σου να θες κάτι πάρα πολύ, να το προσπαθείς πολύ και τελικά με τη βοήθεια λίγης τύχης, κατά άλλους Θεός, κατα άλλους Αλλάχ, κατά άλλους κάτι που δεν μπορούν να το εξηγήσουν να συμβαίνει;

Εγώ το έχω νιώσει. :winka:

Ναι δεν αντιλέγω, ότι η κυριολεξία, είναι ευχή :rotflmao:
Ναι τό έχω νοιώσει. Απλά είμαι απ΄τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι η τύχη μας φτιάχνεται από τις επιλογές μας. Τα πράγματα που έρχονται ευκολα, συνήθως φεύγουν με τον ίδιο τρόπο.

Λυπάμαι που στον κακολόγησα.
Δύο βιβλία του μόνο διάβασα, και απλά δεν μου ταίριαξε. Συμφωνώ με τους συμφορουμίτες, για το απλοϊκό και το ¨αφελές¨ της γραφής του.

:wave2:

villy
06/11/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ναι δεν αντιλέγω, ότι η κυριολεξία, είναι ευχή :rotflmao:
Ναι τό έχω νοιώσει. Απλά είμαι απ΄τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι η τύχη μας φτιάχνεται από τις επιλογές μας. Τα πράγματα που έρχονται ευκολα, συνήθως φεύγουν με τον ίδιο τρόπο.

Λυπάμαι που στον κακολόγησα.
Δύο βιβλία του μόνο διάβασα, και απλά δεν μου ταίριαξε. Συμφωνώ με τους συμφορουμίτες, για το απλοϊκό και το ¨αφελές¨ της γραφής του.

:wave2:



Δεν μου τον κακολόγησες :D , δεν είμαι φανατικός του!

Εγώ πιστεύω ότι όσο πιο πολλά εφόδια αποκτάς, όσο περισσότερο κυνηγάς κάτι, όσο περισσότερο μοχθείς για κάτι που θές, τόσο λιγότερο επηρεάζεσαι από τον παράγοντα τύχη, βλέπε πανελλήνιες, εύρεση δουλειάς κλπ...κλπ...

Αυτό που μου την σπάει είναι ότι η τύχη πολλές φορές πάιζει άσχημα παιχνίδια και σε βγάζει έξω από το πρόγραμμά σου.

Αυτά! :wave2: :wave2: :wave2: :beer:

Nefeli
06/11/2006, 11:30
Όσο πιο παλιός τόσο πιο καλός νομίζω

Τα 11 λεπτά και η Ζαχίρ δείχνουν πολλές αλλαγές του

Όλοι είμαστε ίδιοι με το καλό και το κακό μέσα μας. Σε αυτό που διαφέρουμε είναι οι επιλογές μας. <<Ο Διάβολος και η δεσποινίδα Πρίμ >> αν δεν κάνω λάθος.

Για αυτόν που του είναι πολύ απλοικός ο Paulo Coelho ας διαβάσει την ουράνια προφητεία του JAMES REDFIELD

γενικα:
αυτο το αρθρο περιλαμβανει σε συντομια το περιεχομενο ενος βιβλιου του james redfield που εγινε αντικειμενο μελετης για πολλες ομαδες ψυχολογιας, αλλα ηταν και για πολυ καιρο best seller παγκοσμιως.
προκειται για μια τριλογια που αναφερεται σε μια ιστορια οπου βρεθηκαν καποιες επιγνωσεις στο περου γραμμενες σε ενα χειρογραφο. το χειρογραφο αναγεται στο 600 π.χ. και προλεγει μια μαζικη μεταμορφωση της ανθρωπινης κοινωνιας. ειναι ενα ειδος αναγεννησης της συνειδησης που επιτελειται πολυ αργα. δεν ειναι θρησκευτικης φυσης,ειναι πνευματικης.θα αλλαξει σημαντικα τον ανθρωπινο πολιτισμο. το χειρογραφο προβλεπει οτι στη σημερινη εποχη τα ανθρωπινα οντα θα αρχισουν να αποκτουν αυτες τις επιγνωσεις με τη σειρα,καθως η ανθρωποτητα θα κινειται απο το σημειο που βρισκομαστε τωρα,προς εναν ολοκληρωτικα πνευματικο πολιτισμο πανω στη γη.


1Η επιγνωση
οι ανθρωποι συνειδητοποιουσαν τις ανεξηγητες συμπτωσεις και αυτη η συνειδητοποιηση βρισκεται πισω απο πολλες προσπαθειες της φιλοσοφιας και της θρησκειας. τωρα αυτη η μεταμορφωση πραγματοποιειται εξαιτιας του αριθμου των ατομων που αποκτουν αυτη τη συναισθηση.αυτος ο αριθμος θα αρχισει να αυξανεται σημαντικα στην 6Η δεκαετια του 20ΟΥ αιωνα. θα συνεχιστει μεχρι λιγο πριν αρχισει ο επομενος αιωνας οποτε θα φτασουμε ς ενα συγκεκριμμενο αριθμο ατομων-το κρισιμο πληθος.
οταν φτασουμε στον αριθμο αυτο,ο πολιτισμος θα αρχισει να παιρνει αυτες τις συμπτωσεις στα σοβαρα. πληθη ανθρωπων θα αναρωτιουνται ποια μυστηρια διεργασια βρισκεται στο υποβαθρο της ανθρωπινης ζωης στον πλανητη μας. και αυτο το ερωτημα που θα ανακυπτει σε πολλους ανθρωπους ταυτοχρονα,θα επιτρεψει να ερθει στην επιφανεια η γνωση για τις αλλες επιγνωσεις.


2Η επιγνωση
επεκτεινει τη συνειδηση που εχουμε για τον ιστορικο χρονο. μας δειχνει πως να παρατηρουμε τον πολιτισμο οχι μονο απο την σκοπια της ζωης μας,αλλα και απο τη σκοπια μιας ολοκληρης χιλιετιας. μας αποκαλυπτει αυτο που εχει γινει η μονιμη ενασχοληση μας και ετσι μας υψωνει πανω απ’αυτη. μολις βιωσεις αυτη τη μακροχρονη ιστορικη περιοδο, επομενως ζεις σε ενα μακρυτερο τωρα. οταν κοιταζεις τον ανθρωπινο κοσμο,θα εισαι σε θεση να δεις ξεκαθαρα αυτη την εμμονη ιδεα του,την εντονη ενασχοληση του με την οικονομικη προοδο.


3Η επιγνωση
περιγραφει μια καινουρια αντιληψη του φυσικου κοσμου. λεει οτι εμεις οι ανθρωποι θα μαθουμε να αντιλαμβανομαστε αυτο που μεχρι τωρα,ηταν ενα αορατο ειδος ενεργειας.
το βασικο υλικο του συμπαντος, στον πυρηνα του, δειχνει να ειναι ενα ειδος καθαρης ενεργειας, που υποκειται στην επιδραση της ανθρωπινης επιδιωξης και προσδοκιας, με τροπο που να θετει σε αμφισβητηση το παλιο μας μηχανιστικο προτυπο για το συμπαν. μοιαζει σαν η ιδια η προσδοκια μας να προκαλει την εκροη της ενεργειας μας προς τον κοσμο και να επηρεαζει αλλα ενεργειακα συστηματα. η ενεργεια αυτη ακτινοβολει μεσα απ ολα τα πραγματα συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μας. η ανθρωπινη συνειδητοποιηση αυτης της ενεργειας αρχιζει μολις εμφανιστει μια ανωτερη ευαισθησια προς την ομορφια.


4Η επιγνωση
εδω και καιρο οι ανθρωποι, ανταγωνιζομαστε ασυνειδητα ο ενας τον αλλο για το μοναδικο τμημα αυτης της ενεργειας με το οποιο ερχομαστε συνεχως σε επαφη:το τμημα που ρεει αναμεσα στους ανθρωπους. ς’αυτο αποσκοπουσαν παντα οι ανθρωπινες συγκρουσεις, απο τις πιο ασημαντες, αυτες που συμβαινουν μεσα στην οικογενεια μας η τους επαγγελματικους χωρους, μεχρι τους πολεμους αναμεσα σε εθνη. αυτες οι συγκρουσεις ειναι αποτελεσμα της αισθησης ανασφαλειας και αδυναμιας και του γεγονοτος οτι πρεπει να κλεψουμε την ενργεια καποιου αλλου για να νιωθουμε καλα. ο ανθρωπινος κοσμος πρεπει να κατανοηθει σαν ενας τεραστιος ανταγωνισμος για ενεργεια και επομενως δυναμη.


5Η επιγνωση
μια καινουρια αντιληψη εκεινου που παλια ονομαζοταν μυστικιστικη συνειδηση. στη διαρκεια των τελευταιων δεκαετιων του 20ΟΥ αιωνα, αυτη η συναισθηση θα διαδοθει στον κοσμο σαν ενας πραγματικα εφικτος τροπος υπαρξης, ενας τροπος που ειναι γνωστος στους περισσοτερους ασκουμενους στον μυστικισμο πολλων θρησκειων. για τους πιο πολλους αυτη η συναισθηση θα παραμεινει μια θεωρητικη αντιληψη για την οποια απλως θα μιλουν η θα συζητουν. αλλα για ενα αυξανομενο αριθμο ανθρωπων, θα αποτελεσει πραγματικη εμπειρια-γιατι τα συγκεκριμενα ατομα θα βιωσουν στιγμιαια αυτη την κατασταση του νου κατα την πορεια της ζωης τους. αυτη η εμπειρια θα ειναι το κλειδι για το τελος της ανθρωπινης συγκρουσης στον κοσμο, γιατι στη διαρκεια της εμπειριας αυτης λαμβανουμε ενεργεια απο αλλη πηγη-μια πηγη απο την οποια θα μαθουμε να αντλουμε κατα βουληση. με αυτη την πηγη δεν μπορουμε να μεινουμε μονιμα συνδεδεμενοι αν δεν ασχοληθουμε με την ιδιαιτερη μεθοδο την οποια εμεις, σαν ατομα, χρησιμοποιουμε για να ασκουμε ελεγχο και αν δεν καταργησουμε τη χρησιμοποιηση της μεθοδου αυτης-γιατι οποτε επιστρεφουμε ς’αυτη τη συνηθεια αποσυνδεομαστε απο την πηγη.
το συμπαν μπορει να μας προμηθευσει ολα οσα χρειαζομαστε,αρκει να μπορεσουμε να ανοιχτουμε προς αυτο.

Nefeli
06/11/2006, 11:30
6Η επιγνωση
ο τροπος για να ελεγχεις τους ανθρωπους και τις καταστασεις , για να κανεις την ενεργεια να ερχεται προς εσενα , ειναι να δημιουργεις ενα θεατρο στο νου σου, στη διαρκεια του οποιου αποσυρεσαι και δειχνεις μυστηριωδης και μυστικοπαθης. λες στον εαυτο σου οτι εισαι προσεχτικος, αλλα εκεινο που κανεις στην πραγματικοτητα ειναι οτι ελπιζεις πως καποιος θα μπει ς’αυτο το θεατρο και θα προσπαθησει ν’αντιληφθει τι συμβαινει με εσενα. οταν το κανει καποιος, εσυ παραμενεις ασαφης , αναγκαζοντας τον ν’αγωνιστει και να σκαψει βαθια και να προσπαθησει να εξακριβωσει τα αληθινα σου συναισθηματα. καθως το κανει αυτο στελνει προς εσενα την ενεργεια του. οταν παιζεις τον απομακρο, η ζωη σου σου τεινει να εξελισσεται πολυ αργα, γιατι επαναλαμβανεις την ιδια σκηνη ξανα και ξανα.
ο καθενας μας πρεπει να παει πισω στο παρελθον, πισω στην οικογενειακη του ζωη κατα την παιδικη του ηλικια και να δει πως σχηματιστηκε αυτη η συνηθεια. οταν δουμε την πηγη της ο τροπος που χρησιμοποιουμε για ασκηση ελεγχου θα ερθει στο συνειδητο μας επιπεδο.τα περισσοτερα μελη της οικογενειας επαιζαν και αυτα ενα θεατρο, προσπαθωντας να αντλησουν ενεργεια απο τα παιδια. γι’αυτο υποχρεωθηκαμε να σχηματισουμε ενα θεατρο ελεγχου. επρεπε να εχουμε μια στρατηγικη για να ανακτουμε την ενεργεια μας. παντα αναπτυσσουμε το θεατρο μας σε συναρτηση με τα μελη της οικογενειας. απο τη στιγμη που θα αναγνωρισουμε το ενεργειακο δυναμικο στην οικογενεια μας, μπορουμε να ξεπερασουμε αυτες τις στρατηγικες ελεγχου και να δουμε τι συμβαινει στην πραγματικοτητα.
μολις συνειδητοποιησουμε το θεατρο ελεγχου που χρησιμοποιουμε θα μπορουμε να εστιαστουμε στην υψηλοτερη αληθεια για την οικογενεια μας, στο φωτεινο σημειο, που βρισκεται πισω απο την ενεργειακη συγκρουση. αυτη η αληθεια, οταν τη βρουμε, θα ενεργοποιησει τη ζωη μας, γιατι μας λεει ποιοι ειμαστε, σε ποιο μονοπατι βρισκομαστε και τι κανουμε.
πριν μπορεσουμε να βρεθουμε πληρως στην ιδιαιτερη ψυχικη και διανοητικη κατασταση που τοσοι ανθρωποι ειναι ικανοι να βιωνουν στιγμιαια- εκεινη την κατασταση κατα την οποια αισθανομαστε τον εαυτο μας να προχωρει στη ζωη καθοδηγουμενος απο μυστηριωδεις συμπτωσεις- πρεπει να αφυπνιστουμε και να ανακαλυψουμε ποιοι ειμαστε στην πραγματικοτητα.


7Η επιγνωση
το θεμα της ειναι η διαδικασια της συνειδητης εξελιξης του εαυτου σου, η εγρηγορση στην οποια πρεπει να βρισκεσαι για να αντιλαμβανεσαι καθε συμπτωση, καθε απαντηση που σου δινει το συμπαν.
μιλα για τα ονειρα.λεει οτι πρεπει να συγκρινεις την ιστορια του ονειρου με την ιστορια της ζωης σου.τα ονειρα ερχονται για να μας πουν κατι σχετικο με τη ζωη μας, κατι που μας διαφευγει. τα ονειρα, οι σκεψεις και τα ονειροπολησεις μας, μας δειχνουν μια σκηνη, ενα συμβαν και αυτο αποτελει ενδειξη οτι αυτο το γεγονος ισως συμβει. αν το προσεξουμε,τοτε μπορουμε να ειμαστε προετοιμασμενοι γι’αυτη την εξελιξη στη ζωη μας.
οι εικονες που προκαλουν φοβο πρεπει να διακοπτονται μολις μας ερθουν στο νου. κι αμεσως να φερνουμε στο μυαλο μας, με συνειδητη προσπαθεια, μια αλλη εικονα, μια εικονα με καλο τελος. αν ομως συνεχιζονται να ερχονται οι αρνητικες εικονες, τοτε πρεπει να τις παιρνουμε σοβαρα και να μην τις ακολουθουμε.
ολες οι απαντησεις που μας ερχονται με μυστηριωδη τροπο, στην πραγματικοτητα ερχονται απο αλλους ανθρωπους. πρεπει να ανακαλυψουμε το φωτεινο σημειο καθε γεγονοτος, οσο αρνητικο και αν ειναι.


8Η επιγνωση
ειναι για το πως να χρησιμοποιουμε την ενεργεια μας με ενα καινουριο τροπο οταν σχετιζομαστε γενικα με ανθρωπους, αλλα ξεκινα απο τα παιδια.
πρεπει να τα βλεπουμε σαν τα τελικα σημεια της εξελιξης που μας οδηγει προς τα μπροστα. αλλα για να μαθουν να εξελισσονται χρειαζονται την ενεργεια μας σε συνεχη βαση και χωρις ορια. ενας ενηλικας δεν μπορει να συγκεντρωσει την προσοχη του παρα σε ενα παιδι σε μια δεδομενη στιγμη. αν υπαρχουν πολλα παιδια σε σχεση με τον αριθμο των ενηλικων, τοτε οι ενηλικες υπερφορτωνονται και δεν μπορουν να δωσουν αρκετη ενεργεια. ετσι τα παιδια αρχιζουν να ανταγωνιζονται το ενα το αλλο για το χρονο του ενηλικου. οι ανθρωποι θα κατανοησουν σιγα σιγα οτι δεν πρεπει να φερνουν παιδια στον κοσμο αν δεν υπαρχει τουλαχιστον ενας ενηλικας που θα αναλαβει να συγκεντρωνει πληρως την προσοχη του σε καθε παιδι. θα μαθουν να επεκτεινουν τις οικογενειες τους περα απο τους δεσμους του αιματος. πρεπει να βρισκουμε παντα ενα τροπο να λεμε την αληθεια στο παιδι.
οταν αρχισουμε να εξελισσομαστε, αυτοματα αρχιζουμε να παιρνουμε την ενεργεια του αντιθετου φυλου. την παιρνουμε απο την ενεργεια του συμπαντος. αν συναντησουμε ομως, ενα αλλο προσωπο το οποιο να προσφερει αυτη την ενεργεια απευθειας, μπορει να αποκοπουμε απο την αληθινη πηγη και τοτε... οπισθοδρομουμε.
οποτεδηποτε καποιοι ανθρωποι διασχιζουν το δρομο μας, υπαρχει παντοτε ενα μυνημα για μας. δεν υπαρχουν τυχαιες συναντησεις.
γενικα αναφερεται στις σχεσεις μας με τους αλλους ανθρωπους, παιδια και ενηλικες. λεει πως πρεπει να κατονομαζουμε τα θεατρα ελεγχου τους και να αποκαλυπτουμε, να συγκεντρωνουμε την προσοχη μας στον αλλο με τροπο που να του στελνει ενεργεια.


9Η επιγνωση
αποκαλυπτει που πηγαινουμε εμεις οι ανθρωποι μ’αυτη την εξελιξη. που προκειται να οδηγησει το ολο θεμα, τι αλλαγες θα επιφερει στην ανθρωπινη κοινωνια.
ο τροπος συνειδητης συνδεσης, κατα τον οποιο ο καθενας προσπαθει να φερει στην επιφανεια το καλυτερο που υπαρχει στους αλλους και οχι να τους εξουσιασει, ειναι μια σταση που με τον καιρο θα υιοθετηθει απο την ανθρωπινη φυλη. ετσι το ενεργειακο πεδιο του καθενος και ο ρυθμος εξελιξης θα αυξανονται.
εξηγει πως ο ανθρωπινος πολιτισμος θα αλλαξει την επομενη χιλιετια σαν αποτελεσμα της συνειδητης εξελιξης. προφητευει οτι οι ανθρωποι θα μειωσουν εκουσια τον πληθυσμο μας ωστε να μπορουμε να ζουμε ολοι στις πιο ισχυρες και πιο ομορφες τοποθεσιες της γης.θα ζουμε αναμεσα σε δεντρα ηλικιας 500 ετων και σε κηπους προσεχτικα φροντισμενους. τα μεσα επιβιωσης- τροφη,ρουχα και επικοινωνιες- θα ειναι εντελως αυτοματοποιημενα και στη διαθεση ολων. οι ανθρωποι καθοδηγουμενοι απο τη διαισθηση τους,θα γνωριζουν τι να κανουν και ποτε να το κανουν,και αυτο θα ταιριαζει με τις πραξεις των αλλων. ........................................................................
αποκαλυπτει το απωτατο πεπρωμενο μας.
αναφερει οτι υπαρχει και μια 10Η επιγνωση.
:sun:

oapomesa
06/11/2006, 20:20
Τι να πώ;

Αυτές οι επιγνώσεις!!

Κάποια στιγμή το μυαλό μου έπαθε βραχυκύκλωμα.Κλατάρησε.

Οι δόσεις ανοησίας ήταν φονικές.

fantacid
07/11/2006, 02:40
ενα προχειρο συμπερασμα.....


ο παυλακης ειναι ιδιετερα αγαπητος στις γυναικες!!!



τωρα αυτο ειναι καλο?????? :lol:

gixxerpap
09/11/2006, 12:13
για σταθειτε ρε παιδια.....ο ανθρωπος εχει το χαρισμα να μεταφερει στο χαρτι αυτο που σκεφτεται με τοσο απλοικο τροπο, και εμεις αντι να τον ευχαριστουμε, τον κατακρινουμε κιολας????

δλδ πρεπει σωνει και καλα να μας το σερβιρει με δυσνοητο λεξιλογιο για να το ευχαριστηθουμε??

mrklyk
09/11/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
για σταθειτε ρε παιδια.....ο ανθρωπος εχει το χαρισμα να μεταφερει στο χαρτι αυτο που σκεφτεται με τοσο απλοικο τροπο, και εμεις αντι να τον ευχαριστουμε, τον κατακρινουμε κιολας????

δλδ πρεπει σωνει και καλα να μας το σερβιρει με δυσνοητο λεξιλογιο για να το ευχαριστηθουμε??

οχι ακριβως, αλλα αυτο που κανει ειναι να σου δινει μασημένες παραβολες - ειναι ψευτοφιλοσοφος τις δεκαρας

απο την αλλη παραδεχομαι οτι ειναι εξυπνος ομως γιατι γραφει οπως και ο Νταν Μπραουν (κωδικας ντα βιντσι) ετσι ώστε να γινεται κατανοητος και αρεστος στις μαζες - τους κανει να νιωθουν και ψιλορομαντικοι/εξυπνοι/σοφιστικε και εχει χεστει στο ταληρο

δεν λεω μαγκια του, ειδικα γιατι νομιζω οτι μας δουλεύει ολους, αλλα οχι και να τον εξυμνούμε!

zireous
12/11/2006, 20:36
Μόνο δύο βιβλία του Kουέλιου (άν θυμάμαι καλά τη προφορά του επιθέτου που μου είπε μια βραζιλιάνα) έχω διαβάσει, και δεν πολυτρελλαίνομαι να διαβάσω κι άλλο. :ZZZ:


Παρόλο όμως που τον βάζω στο ίδιο ράφι με άλλους παραμυθάδες (Bach, Castaneda, αλλά και Raba και άλλους), δεν μπορώ να αγνοήσω τη συμβολή τους στο να ξεκολλήσει το κεφάλι του αναγνώστη από πχ τη τηλεόραση. Το ότι σε βάζουν σε μια θετική διαδικασία έστω και με παραμύθια στη τελική ωφελεί.

Αλλά το έχω ξαναπεί, μόνο SF διαβάζω τώρα (και τρόμο, αλλά και Δαλάι Λάμα, και κάτι άλλα), οπότε δεν είμαι και αντιπροσωπευτικό δείγμα ανανώστη.

Διαβάστε, αλλά μην τα αφήνετε να σας διαβάζουν, σκεφτείτε αφού διαβάσετε ένα βιβλίο, και βγάλτε συμπεράσματα... Τσάμπα είναι. :sun:

gixxerpap
13/11/2006, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Μόνο δύο βιβλία του Kουέλιου (άν θυμάμαι καλά τη προφορά του επιθέτου που μου είπε μια βραζιλιάνα) έχω διαβάσει, και δεν πολυτρελλαίνομαι να διαβάσω κι άλλο. :ZZZ:


Παρόλο όμως που τον βάζω στο ίδιο ράφι με άλλους παραμυθάδες (Bach, Castaneda, αλλά και Raba και άλλους), δεν μπορώ να αγνοήσω τη συμβολή τους στο να ξεκολλήσει το κεφάλι του αναγνώστη από πχ τη τηλεόραση. Το ότι σε βάζουν σε μια θετική διαδικασία έστω και με παραμύθια στη τελική ωφελεί.

Αλλά το έχω ξαναπεί, μόνο SF διαβάζω τώρα (και τρόμο, αλλά και Δαλάι Λάμα, και κάτι άλλα), οπότε δεν είμαι και αντιπροσωπευτικό δείγμα ανανώστη.

Διαβάστε, αλλά μην τα αφήνετε να σας διαβάζουν, σκεφτείτε αφού διαβάσετε ένα βιβλίο, και βγάλτε συμπεράσματα... Τσάμπα είναι. :sun:

:beer: δε μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα!

costas_k
08/12/2006, 21:53
]Αν κάτι το θέλεις πραγματικά, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει να το πραγματοποιήσεις.

"Ο Αλχημιστής"



Γνώμη μου για το παραπάνω ειναι ότι είναι απλα μια ανοησία του paulo.αναρωτηθήκαμε πότε πόσες φορές θέλαμε κατι,αγωνιστήκαμε ,παθιαστήκαμε, <<ματωσαμε >>για αυτο και τελικά πότε δεν το αποκτήσαμε η πραγματοποιήσαμε.κανενα συμπαν δεν θα συνομωτήσει για να επιτυχουμε εμείς κάτι που επιθυμούμε.Αυτός που θα συνομωτήσει και ίσως μας σαμποτάρει μερικές φορές ειναι ο ίδιος μας ο εαυτός...





<<Οι άνθρωποι πάντα κατηγορούν τις συνθήκες ζωής τους γι΄ αυτό που οι ίδιοι είναι .Δενπιστευω στις περιστάσεις και τις συνθήκες .Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σε αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν ,διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν και όταν δεν τις βρίσκουν τις δημιουργούν..>>

( Mπέρναρντ Σω στο έργο του Το επάγγελμα της κ.Γουώρρεν)

zireous
18/12/2006, 15:43
Πόσο ανώτερο όμως ήταν πχ το "Ο γλάρος Ιωνάθαν" του Bach, έ;

Μην αρχίσω για το δισκόκοσμο του Pratchett, το διαγαλαξιακό μάνιουαλ του Adams, το "Tiger Tiger" του A.E. Van Vogt, και πόσων άλλων βιβλίων, και μας πάρει η νύχτα.

Μήπως το να ενεργοποιήσεις αυτόν τον περίεργο μηχανισμό μέσα σου που σε κάνει να νιώθεις καλά -έστω και διαβάζοντας τέτοια βιβλία- είναι κάτι θετικό στη τελική;

atropos
27/12/2006, 15:09
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
[B]]Αν κάτι το θέλεις πραγματικά, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει να το πραγματοποιήσεις.

"Ο Αλχημιστής"



Γνώμη μου για το παραπάνω ειναι ότι είναι απλα μια ανοησία του paulo.αναρωτηθήκαμε πότε πόσες φορές θέλαμε κατι,αγωνιστήκαμε ,παθιαστήκαμε, <<ματωσαμε >>για αυτο και τελικά πότε δεν το αποκτήσαμε η πραγματοποιήσαμε.κανενα συμπαν δεν θα συνομωτήσει για να επιτυχουμε εμείς κάτι που επιθυμούμε.Αυτός που θα συνομωτήσει και ίσως μας σαμποτάρει μερικές φορές ειναι ο ίδιος μας ο εαυτός...




Ολο το συμπαν,ειμαστε εμεις....
Φιλε Κωστα,νομιζω οτι τα ειπες...ολα !!:wave2: Ετσι απλα,κατανοητα,και λιτα.....:)