PDA

View Full Version : Fire Proof And Cut Proof Chain



pavlaras1
02/11/2006, 23:12
Σημερα το πρωι κατα τις 07:00 που πηγα να παρω το μηχανακι μου διαπιστωσα οτι καποιος προσπαθησε να μου παραβιασει την αλυσιδα και σιγουρα δεν ηταν επαγγελματιας παρα κανενας αρχαριος - ερασιτεχνης που εκανε μαλλον την πρακτικη του.

Διαπιστωσα οτι το πλαστικο στην αλυσιδα εκει ακριβως που ειναι η κλειδαρια ηταν ολη λειωμενη και σε διαφορα σημεια παλι στο σημειο τις κλειδαριας αλλα και σε αλλα μερη ειχε βαθια κοψιματα οχι ομως τοσο βαθια για να κοψουν την αλυσιδα στη μεση.

Υποθετω λογο του κακου καιρου που ειχε εχθες το βραδυ πολυ κρυο και ολιγοντι βροχη δεν βοηθησε τον πιθανο κλεφτη να την παρει ευτυχως.

Τωρα ψαχνω να βρω και να αγορασω μια καινουργια αλυσιδα να βαλω στο μηχανακι η οποια να αντεχει στην φωτια χωρις να λιωνουν τα πιθανα πλαστικα της μερη και να αντεχουν το πριονισμα οσο το δυνατον γινεται.

Δεν με απασχολει η τιμη της αλυσιδας αρκει να μην σκουριαζει να μην λιωνει και να μην κοβετε.
Υποψιν οτι στο μηχανακι μου εχω συναγερμο και κλειδαρια στο δισκοφρενο και του φοραω ηδη αλλη μια αλυσιδα σημερα οπως αυτην που ειχα πριν μου την χαλασουν.

Μιας και η αλυσιδα το πρωι με το που την ξεκλειδωσα μετα δεν ξανα κλειδωνε και ακομη και οταν τις εβαλα λαδι μπας και σκουριασε κατι μεσα τις παλι αυτη δεν δουλευε αλλα και να δουλευε εχει χασει κατα πολυ την ασφαλεια που ειχε σε σχεση με πριν.

Σας αποστελνω σε φωτογραφια την κλειδαρια που φορουσα.

Ηταν μια της LUMA Bumper 775 ( 18€ ).

Τα λεφτα τις τα εβγαλε για εμενα και πιστευω και με το παραπανω μιας και την ειχα απο το 2004 εως σημερα σε καθημερινη χρηση.

Περιμενω απαντησης σας και προτασεις σας.


67855

fantacid
03/11/2006, 00:23
αποκλειεται να ηταν κλεφτρονι κ να τη γλυτωσες με αυτο!!
ισως καποιος απελπισμενος σκυλος που νομιζε οτι βρηκε φαγητο......ξερω γω!

ειχε τετοιο στο παπι μου+λουκετο στο γραναζι κ μου το φαγανε!

την αλλη μερα καναμε πρακτικη με ενα φιλο,
ηθελε γυρω στα 32" με μικρο κοφτη ηλεκτρολογου για καλωδια!!!!

σκεψου οτι με ενα "εργαλειο" δεν ειναι τπτ παραπανω απο ενα ΚΛΙΚ!!

pavlaras1
03/11/2006, 10:38
Καλημερα ξερει κανεις να μου πει αν γνωριζει καμια αλυσιδα που να μην λιωνει το εξωτερικο της περιβλημα απο την υψηλη θερμοκρασια οπως η φωτια για να κλειδωνω την μηχανη μου ωστε να μην εχω αλλα τετοια προβληματα οπως τα προχθεσινα.

sakisdani750
03/11/2006, 14:43
παντως φιλε να ξερεις.....
απο την παροιμια οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει.


αλλα αυτο δεν παει να πει να μην φυλαζομαστε!

εμενα μου την φαγανε μπροστα(μαλλον απο πισω) απο την αστυνομια που μολις την ειχα αφησει εκει για ενα μισαωρο........

SPORAKIAS
03/11/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Καλημερα ξερει κανεις να μου πει αν γνωριζει καμια αλυσιδα που να μην λιωνει το εξωτερικο της περιβλημα απο την υψηλη θερμοκρασια οπως η φωτια για να κλειδωνω την μηχανη μου ωστε να μην εχω αλλα τετοια προβληματα οπως τα προχθεσινα.

φιλε μην ψαχνεις να μη λιωνει

θα στην κοψουν ανετα με ενα σφυροκαλεμο (τις συγκεκριμενες τις εχω κοψει ετσι) και το οτι δεν καιγετε δεν θα του σταματησει

οι καλυτερες παντως ειναι οι abus(γρανιτης) ;)

idi
03/11/2006, 15:02
ριξε μια ματια στο site της ABUS

www.abus.com

KAI ΠΑΡΕ ΑΛΥΣΙΔΑ ΟΧΙ "ΚΟΥΛΟΥΡΑ"

idi
03/11/2006, 15:03
κατι απο τα παρακατω δηλ

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=53417385152140031120066210327252&select=0105b02&ArtikelGrID=151

Μικρή Λουλού
03/11/2006, 17:00
για να σε βοηθησω με απλα ελληνικα...

100 κανει αυτο που θελεις...

ABUS κουλουρα και με 25 βαθμο αντικλεπτικης ικανοτητας.


μη με βλαστημας,εσυ ρωτησες..:lol:

pavlaras1
03/11/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ντερτι-moto
για να σε βοηθησω με απλα ελληνικα...

100 κανει αυτο που θελεις...

ABUS κουλουρα και με 25 βαθμο αντικλεπτικης ικανοτητας.


μη με βλαστημας,εσυ ρωτησες..:lol:

Δεν σε βλαστημαω φιλε και δεν με πειραζει να δωσω και 100 και 200 ευρω για να μην μου κλεψουν το μηχανακι.

Απο αυτα που μου δειξατε και μου ειπατε εως τωρα ξεχωρισα τις κατωθι.

1.ABUS Granit Extreme Chain 37-80-12MKS 170 Black ( 250€ )

2.ABUS Granit Extreme Plus 59-13MKS170 Black ( 200€ )

3.ABUS Steel-O-Flex Granit X-Plus 1050-170( 100€ )

4.ABUS Power Cable 1020-170( 63€ )

Ξερετε ποια ειναι η αντιπροσωπεια εδω στην Θεσσαλονικη που φερνει τα προιοντα της ABUS

Γιατι πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολο να βρω τα παραπανω μοντελα σε οποιοδηποτε καταστημα με εξοπλισμο για μηχανες.

Η τιμες που αναγραφω παραπανω ειναι καποιες τιμες που βρηκα στο διαδικτυο.


68018

rsp
04/11/2006, 08:10
Πριν λιγα χρονια φιλος εχασε τα κλειδια απο ενα DT που ειχε! Ηταν κλειδωμενο με disc lock και τιμονι κλειδωμενο!! Σε λιγοτερο απο 5 λεπτα το ειχαμε βαλει μπροστα (βιαζομασταν να προλαβουμε το πλοιο)...Δεν ειμαι κλεφτρονι αλλα με απλα εργαλεια γινετε ευκολα οταν δεν ειναι καλης ποιοτητας τα υλικα! Μην τσιγγουνευτης στις αγορες σου!!

pavlaras1
05/11/2006, 02:26
Ξερει κανεις τα στοιχεια τις αντιπροσωπειας ABUS εδω στην Ελλαδα?

Οπως τηλεφωνο και διευθυνση και τι ωρες δουλευουν για να δω αν μπορω να παραγειλω μια απο αυτες τις ακριβες αλυσιδες και ποσο θα μου κοστισουν ακριβως οπως και σε ποσες μερες θα την παραλαβω?

SPORAKIAS
05/11/2006, 04:58
πηγαινε στον τζωρτζοπουλο (καλλιροης & φρατζη)

εχει abus και αν δεν εχει το κομματι που θες θα στο παραγγειλει ;)

postman
05/11/2006, 10:14
ABUS -ΚΕΡΑΜΕΩΝ 11 ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ .ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ .