PDA

View Full Version : Aυτοσχέδιο homebuild buggy-cart



ex_hustler
03/11/2006, 00:34

fantacid
03/11/2006, 01:14
καλως μας βρηκες φιλε!

πολυ ομορφο το προτζεκτ σου ελπιζω να ολοκληρωθει πρωπαντων κ να το γουσταρεις!!!

χωρις να ειμαι ειδικος ή εστω σχετικος,το σασι μονο κ μονο οπτικα μου φαινετε πολυ βαρυ.
γιατι δε ψαχνεις αλουμινοσωληνες μπας κ κατεβεις σε κιλα?

εφοσον δεν θα ειναι για πολλα χωματα κ ανωμαλιες αρα κ δυσκολα θα ανατραπει γιατι δε το κανεις καρτ?
δλδ στην ουσια να βγει διδιαστατο χωρις το πλαισιο "καμπινας".

hidefnick
03/11/2006, 01:58
Επειδη έχω ψαχτεί πάραααααααααααααα πολυ με το συγκεκριμένο θέμα, και βλέποντας τι φτιάχνεις, ένας tecumesh που κατασκευάζεται γι αυτή τη δουλειά είναι αυτό που θες. Δεν έχεις ανάρτηση, και το σασί δεν είναι ότι πιο στιβαρό σε στρεβλώσεις, οπότε ξέχνα τα άλογα και ψάξε για κάτι ροπάτο με variator.

ex_hustler
03/11/2006, 13:21
-


67913

OldMan
03/11/2006, 13:34
:wave2: :wave2: :wave2:

Δεν ξέρω αν έχεις κάνει εσύ τις κολλήσεις, αλλά πιστεύω να είναι με Argon (αν έχει γίνει "ψυχρή" κόλληση, πρόσεχέ το πολύ, εφόσον δεν έχεις αναρτήσεις και οι τροχοί που θα βάλεις δεν θα απορροφούν και πολλά - πολλά) !!

Τώρα για το μοτέρ, μάλλον η καλύτερη λύση είναι αυτή που ανέφερε ο wiredgr !!
(το σύνολο θα έχει βάρος χωμάτινης μοτο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με οποιοδήποτε μοτέρ και να βάλεις... μιλάμε πάντα για μονοκύλινδρο !!!)

Ένα 250 4Τ με λίγο προσοχή στο γρανάζωμα, νομίζω ότι θα σε καλύψει πλήρως !!

Καλή συνέχεια !!!

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
03/11/2006, 14:03
Οσον αφορά τον κινητήρα.
Τα 400άρια και τα 250 βγάζουν πολλά άλογα κατά την γνώμη μου και λίγη ροπή, σε συνδυασμό με το πίσω "μπλοκέ" δεν νομίζω να καταφέρεις να πας ευθεία, η να στρίψεις.
Θα πρέπει να διατηρήσεις το κιβώτιο-συμπλέκτη τους και να γραναζώσεις κοντά την τελική μετάδοση ώστε να έχεις μια τελική νορμάλ.
Αυτό μπορεί να σε οδηγήσεις σε πολύ μεγάλο γρανάζι πίσω για το μέγεθος της ρόδας που θα βάλεις.
Μετά λόγο θέσης κινητήρα αν βάλεις αερόψυκτο ισως προκύψει κάποιο προβλημα ψύξης.
Αν βάλεις υδρόψυκτο εκτός του κόστους θα πρέπει να βολέψεις κάπου και το ψυγείο, και ίσως και την μπαταρία της μίζας.

Κατά την γνώμη μου ένας εργατικός κινητήρας θα είναι καλύτερος.
Εχει ροπή ίδια σε όλη την κλίμακα στροφών πράγμα που καταργεί το κιβώτιο.
Δεν θα έχεις πρόβλημα ψύξης.
Εκκίνηση με κορδόνι
Είναι πακέτο ειδικά για αυτή τη δουλειά (απλά δεν ξέρω αν φέρνουν μηχανές με φυγοκεντρικό συμπλέκτη στην ελλάδα).
Και απο τιμή δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Εγώ πήρα ένα κινέζικο 5 άλογα μαιμουδιά honda 200 ευρουδάκια καινούργιο (για άλλη δουλειά βέβαια), οπότε ένα 10 άλογα μάλλον θα το βρείς φτηνότερα απο μεταχειρισμένο μηχανής.
Πολύ ώραία δουλειά πάντως αν και ένα διαγώνιο στο ρολμπαρ θα βοηθούσε στην ακαμψία.

ex_hustler
03/11/2006, 14:18
-

hidefnick
03/11/2006, 14:22
Φυγοκεντρικό και Variator τα παραγγελνεις απο Ευρώπη με κόστος 100-150 ευρά συνολικά. Κινητήρες έχουν 200-300 ευρά (τους Robin ξέχνα τους - δεν χρησιμοποιούντε απο κανέναν για τέτοιες δουλεις και καλύτερα μην πειραματιστείς)

Το βασικό προτέρημα αυτής της λύσης είναι ότι έχεις ένα κινητήρα που τα συμπεριλαμβάνει όλα επάνω του. Ηλεκτρικά, τροφοδοσία, ψύξη, τεπόζιτο, εκίνηση, και αν θες να το κάνεις "δύσκολο" και μίζα. Απλώς το βιδώνεις και τον ανάβεις. Το μόνο που πρέπει να δροσέξεις να έχει καρμπυρατέρ με ελατήριο και όχι "σταθερό" , να κάνει δηλαδή επαναφορά όταν αφήσεις το γκάζι.

Ρήξε μια ματιά στο link. Εχει τα πάντα ο τύπος:

http://www.smallenginewarehouse.com/enginesearchaction.asp?qs=gc

και τα περισσότερα τα βρίσκεις Ελλάδα.

ex_hustler
03/11/2006, 14:55
-

OldMan
06/11/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ex_hustler
Ότι οι σιδεροκατασκευές δε κόβονται στις κολλήσεις αλλά ακριβώς δίπλα από τις κολλήσεις λόγω της υπερθέρμανσης του μετάλλου κατά τη κόλληση. Δε ξέρω αν το έπιασα σωστά αλλά μάλλον από την υπερθέρμανση αδυνατίζει η σωλήνα δίπλα από το σημείο της κόλλησης.

Ισχύει, αλλά μόνο αν τις κάνει κάποιος "ατζαμής" (πολλά Amperes, λεπτό ηλεκτρόδιο, πολλή ώρα κ.λ.π.)


Υ.Γ.
Εκείνος ο sotpag, μιλάει μόνο όταν ΔΕΝ χρειάζεται ?? :D

KaTaNaS
06/11/2006, 16:20
πόσο ζυγιζει μεχρι τωρα; :wave2:

ex_hustler
06/11/2006, 22:41
-

KeLeYTiS
07/11/2006, 10:54
Πολυ ωραια δουλεια φιλε συνεχισε να μας ενημερωνεις

Αν ενδιαφερεσαι για διχρονο κινητηρα (αν και δεν ειδα να το γραφεις πουθενα) εχω εναν δικυλινδρο ΤΖR/TDR

Ελαφρυς και δυνατος οσο περιπου ενα 400 :wave2:

ex_hustler
07/11/2006, 18:21
-

KaTaNaS
07/11/2006, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
αλλά πιστεύω να είναι με Argon

μάλλον ηλεκτρόδιο είναι!


edit: οκ, διαβασα πιο κάτω και το τσέκαρα.

KaTaNaS
07/11/2006, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Πολύ ώραία δουλειά πάντως αν και ένα διαγώνιο στο ρολμπαρ θα βοηθούσε στην ακαμψία.


συμφωνω απόλυτα! κανα δυο αντιανέμια (χιαστί)! :wave2:

zephyr1
07/11/2006, 19:13
Πολυ ωραιο project,πιστευω απ'οτι φαινεται απ΄της φωτο οτι το βαρος που θα εχεις θα ειναι πολυ παραπανω απ'το πρωτοτυπο σχεδιο,οποτε θα χρειαστεις δυνατο μοτερ.θελω να διαψευτω.

Keep going.

stefanos
07/11/2006, 20:29
Ας πούμε οτι βρίσκεις ένα 250 τετράχρονο λοιπόν και το παίρνεις και δουλεύει κι όλας, χωρίς να θέλει κανα χιλιάρικο.
Και ας πούμε οτι διατηρείς το γρανάζωμα.
Χωρίς να είμαστε μακριά απο την πραγματικότητα θα έχεις περίπου τα 10/18 της τελικής της μοτο και 18/10 της ροπής της στην ρόδα.
Τα βλέπω πολύ μεγάλα νούμερα για ένα μοναδικό δίσκο πίσω ,καμιά ανάρτηση, λάστιχα αυτοκινήτου, και χωρίς διαφορικό.
Και όλα αυτά στο χώμα.
Ελπίζω το γρανάζι να μην μπαίνει στη μέση του άξονα αλλά στην άκρη.

OldMan
07/11/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ελπίζω το γρανάζι να μην μπαίνει στη μέση του άξονα αλλά στην άκρη.

Γιατί, θα στεναχωρεθεί λιγότερο ο ex_hustler αν κοπεί ο άξονας από στρεπτική διάτμηση παρά από θραύση λυγισμού ??? :p

ex_hustler
07/11/2006, 22:01
-

stefanos
07/11/2006, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί, θα στεναχωρεθεί λιγότερο ο ex_hustler αν κοπεί ο άξονας από στρεπτική διάτμηση παρά από θραύση λυγισμού ??? :p

Θραύση όχι αλλά λυγισμός ναι.
Στην ελαστική περιοχή βέβαια μέχρι να πηδήξει η αλυσίδα το γρανάζι.
Και αυτό είχα στο μυαλό μου λέγοντας οχι στη μέση το γρανάζι, θα πηδάει η αλυσίδα.

stefanos
08/11/2006, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ex_hustler

Τώρα αυτό με το 10/18 της τελικής της μοτό και το 18/10 της ροπής Στέφανε που μου γράφεις νομίζω ότι δε το έχω πιάσει...:confused: Έχει σχέση με τα γρανάζια ? Ααα υπόψιν
δεν έχω ξεκαθαρίσει το τι ζαντολάστιχα θα βάλω μπρος και πίσω. Ακόμη ψάχνομαι με αυτά.

Θα ισχύει περίπου αν στην θέση της 18άρας πιθανόν της μοτο,(εξάλου μοτο είναι μόνο οτι φοράει 18 πίσω και 21 μπροστά) βάλεις 10άρα απο μίνι και χρησιμοποιήσεις τα ίδια γρανάζια της μοτο.
Η ροπή είναι αντιστρόφως ανάλογη.
Βέβαια υπάρχει και το προφίλ των ελαστικών που παίζει ρόλο, αλλά είπαμε περίπου.
Αν τελικά καταλήξεις σε αυτη τη λύση ψάξε ολόκληρη μοτοσυκλέτα και όχι κινητήρα μόνο.
Θα μπλέξεις με τα ηλεκτρικά με τα ψυγεία με τις εξατμήσεις με τα φιλτρόκουτα με τα καρμπυρατέρ ,ενώ αν υπάρχει ολόκληρη κόψε ράψε κάτι θα γίνει.
Θα πρότεινα επείσης να προσπαθήσεις να πάρεις βόλτα ένα αγωνιστικό κάρτ (χωρίς ταχύτητες) σε πίστα πρίν αγοράσεις κινητήρα.
Αντε και περιμένουμε νέα.

OldMan
08/11/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
...μοτο είναι μόνο οτι φοράει 18 πίσω και 21 μπροστά...

Δηλ. τώρα, άντε και το άφησα...

Να κάνουμε το thread του ανθρώπου πεδίο μάχης ??? :D








Υ.Γ.
Δίκιο έχεις ...!!! :beer:

stefanos
13/11/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. τώρα, άντε και το άφησα...

Να κάνουμε το thread του ανθρώπου πεδίο μάχης ??? :D

Υ.Γ.
Δίκιο έχεις ...!!! :beer:





βιετναμ:p

xampos
21/11/2007, 12:06
τι εγινε με το καρτ τελικα :confused:

OldMan
21/11/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
τι εγινε με το καρτ τελικα :confused:
Ότι έγινε και με τον κώλο του avatar σου ....:winka:

kalesin
21/11/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι έγινε και με τον κώλο του avatar σου ....:winka:

αποκαλυφθηκε σε κοινη θεα;

:confused: :confused:


πλακα πλακα, προχθες θυμηθηκα αυτο το προτζεκτ κ αναρωτιομουν τι να εχει γινει αραγε;



αν κ αυτη η ταυτιση με τις αναζητησεις του xampos με τρομαζει λιγακι

ex_hustler
21/11/2007, 21:40
-

ex_hustler
21/11/2007, 21:42
-

xampos
22/11/2007, 00:13
κανονισε μην ερθεις σε ενα χρονο απο τωρα :mad:

:rotflmao: περιμενουμε :wave2:

crewdriver
24/12/2007, 19:16
http://rapidshare.com/files/68064925/Build_Your_Own_Go-Kart.rar
δειτε κι εδω...λεει πως αρχισε το θεμα και βασικα πραγματα κατασκευης...παλιο βεβαια!!

crewdriver
24/12/2007, 19:25
για μενα παντως(που ετοιμαζω κατι τετοιο),ψαξε για a-arms στο e-bay (υπαρχουν πολλα απο γουρουνες και αυτοκινητα) για να εχεις σωστη αναρτηση και πατημα/κρατημα.ενα σετ μεταχειρισμενα(η και καινουργια αν υπαρχουν χρηματα) αμορτισερ και πληρες σετ φρενων(δισκος πισω και διπλος δισκος μπροστα.επειδη θα εχει αυξηθει πολυ το βαρος,αν το θες μονο για χωμα ,μονοδρομος αποτελει μονοκυλινδρος κινητηρας απο εντουρο τουλαχιστον 450 η δικυλινδρος.αν θες για πιστα(πιο πολλα χρηματα γενικα βεβαια για στησιμο...)πας σε τετρακυλινδρο συνολο απο ςς η γυμνο μηχανακι...αυτα απο μενα!!!α,και οπως ειπαν πιο πανω τα παιδια,ενα χιαστι η τουλαχιστον μια διαγωνια μπαρα στον καθετο αξονα θα βοηθησει πολυ...

stefanos
24/12/2007, 21:47
Τα έτοιμα Α arms απαιτούν σασί με ίδιες διαστάσεις με τον δότη.
Αλλιώς πάει περίπατο η γεωμετρία του μπροστινού.
Το πιο δύσκολο μπροστά κατά την γνώμη μου είναι τα κέντρα των τροχών.