PDA

View Full Version : ΤΕΧΝΙΚΕΣ πτωσης ΜΟΤΟ



lc8ergr1
03/11/2006, 11:41
τα περισσοτερα θεματα της "ΟΔΗΓΗΣΗΣ - Tips & Tricks" αναλωνονται ( και σωστα) σε τεχνικες βελτίωσης και επιδεξιότητας

τυχαινει να ειμαι ενας απλος καθημερινος μοτοσυκλετιστής που ουτε τρεχει σε αγώνες ουτε οδηγά στο όριο

τυχαινει να ειμαι προπονητης χιονοδρομιας όμως, και το πρώτο πράγμα που διδασκα στους μαθητές μου ήταν να τους μαθαίνω πως να πέφτουν στο χιόνι...και να σηκώνονται με ασφάλεια

Πιστέψτε με είναι ότι πιο σημαντικό Και πολύτιμο μαθαίνει ενας skier ή snowboarder για να σωσει τα γόνατα και τους ώμους του σε πτώση...αν έχετε δεί αγώνες γιγαντιάιας κατάβασης superG οπου οι ταχήτητες ενός αθλητή ξεπερνανε τα 120 σε 45 μοιρες κλιση.. σπανια υπαρχει τραυματισμός γιατί ο σκιερ εχει μαθει να πέφτει....

βεβαια και ο rossi στο τελευταιο πέσιμο έπεσε αλλα σαν ενας μπαλαρινος σηκωθηκε στην στιγμη΄!! φανταστέιτε ποσες φορες εχει πεσει για να μαθει να το κανει αυτό σχεδόν σαν ΤΕΧΝΗ ΑΡΤΙΣΤΑ!!!
ΈΔΩΣΕ ΜΑΘΗΜΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΠΤΩΣΗΣ ο γατος!!!

ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΣΚΙ SNOWBOARD και ποτέ δεν ειχα τραυματισμό ή σπασιμο μόνο θλασουλες και τραμουληγματα...(ενοειται οτι ειχα τον στοιχειώδη προστατευτικο εξοπλισμο)

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ αλλά θα ηθελα μερικα TIPS για το τι κανουμε όταν νιώθουμε ότι ερχεται το κακό - η αδρεναλινη ανεβάινει - και η πτώση ειναι αναπόφευκτη

βεβαια το σκηνικο καταλαβιανω οτι καθε φορά θα ειναι διαφορετικο και οι συνθηκες το ιδιο
αλλα μιλάμε για ενας αναβατη μοτοισυκλετας με κρανος - κοκαλλα - και μποτες σε κινηση σε ασφαλτο

οι δάσκαλοι θα μας πουν τιποτα για αυτο το θεμα " ΠΩΣ ΠΕΦΤΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ "???

1 χαλαρώνω ? απλώνομαι?
2 μαζευομαι κουβάρι? σφίγγομαι?
3 απομακρύνομαι ?- πηδάω από την μοτο -?
4 καρφόνομαι στο εμπόδιο?
4 γατζώνομαι πανω της και συνεχίζουμε μαζί την βόλτα μας? και οπου βγέι?
5 αν εχω συνεπιβάτη τι κανουμε ?
6 αν βλεπω ακουω τον χάρο να έρχεται από πίσω ?

τα σχολια σας και η εμπειρία σας νομίζω οτι θα βοηθησουν πολλούς
αν υπάρχει ήδη βιβιλιογραφια ή αρθρα σε περιοδικά θα ηταν χρησιμο να ποσταριστούν

ευχαριστώ

GIXXERAKIAS
03/11/2006, 12:06
Γενικα αν παρατηρεις στα μοτο gp οταν πεφτουν ειναι τελειως χαλαροι εκτος απο τα χερια τους που τις περισοτερες φορες τα εχουν σταυρωσει μπροστα στο στηθος αρα μαλλον χαλαρωνεις και enjoy the ride:p :p Ελπιζω να μην τυχει ποτε σε κανεναν αλλα ειναι ακλο αυτο το thread που ανοιξες να γινει sticky ωστε να μπορουμε να μαθαινουμε τεχνικες "ασφαλης πτωσης" οπως ειπες και συ αλλα μια πτωση ποτε δεν θα ειναι ασφαλης οσο καιρο και να κανουμε practice οπως o Rossi γιατι ποτε δε3ν πεφτουμε με ιδιο τροπο και το θεμα σδεν ειναι η πτωση ειναι η συγκρουση το που δηλ θα σταματησεις και δυστηχως οι δρομοι μας εχουν πολλα στραβα πουθ ευχαριστως μας ξεκανουν ανα πασα στιγμη:sad: :sad: :wave2:

lc8ergr1
03/11/2006, 12:07
AYTO EINAI ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ .....


67904

lc8ergr1
03/11/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
κανουμε practice οπως o Rossi γιατι ποτε δε3ν πεφτουμε με ιδιο τροπο και το θεμα σδεν ειναι η πτωση ειναι η συγκρουση το που δηλ θα σταματησεις και δυστηχως οι δρομοι μας εχουν πολλα στραβα :

βασικα ο rossi και τα αλλα παιδια εχουν standard προβλεψιμο ΣΚΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ

δηλαδη εχουν δεδομενα.....

το γαρμπιλακι το γκαζον τις πλαστικες μπαριερες και τα αχυρα
την απλα
την φορμα και το κρανος τους
ξερουν σχεδον παντα 0.5 sec +- πότε θα πέσουν - οτι πεφτουν - εμπειρία
τα ορια της μοτο τους
τα ορια τους
την επαναλαμβανομενη αυτοματοποιημενη κινηση που θα κανουν δεκατα πριν πεσουν


εμεις όμως δεν εχουμε δεδομενα τιποτε!!!
μηπως στην ασφαλτο της Αθηνας ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ROSSI ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ??

saratoga
03/11/2006, 12:15
Φιλε μου κατ'αρχας μπραβο που κανης "σκι" (και μαλιστα προπονητης...!) :a10:
εχω κανη σκι στο παρνασο και στο καρπενησι (ερασιτεχνικα). :a30:
ειναι πολλυ δυσκολο και κουραστικο αθλημα, και κακος νομιζουν πολλοι οτι ειναι ευκολο...

τωρα στεις πτωσεις... :a26:

ο "doctor" μη νομιζης, δεν εχη πεση και πολλες φορες...!

Η εμπειρια, οι γνωσεις και η φυσικη κατασταση (οπως και στον αθλητισμο) παιζη μεγαλο ρολο. Απο κει και περα επειδη ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι ενας συνθετος μηχανισμος, που πρεπη με βαση τα παραπανω να κρινη μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου...! :a9:
θα σου ελεγα 1 η 2 απο τεις 6 περιπτωσεις που ανεφερες.

τωρα πια...? :a13:

lc8ergr1
03/11/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
Φιλε μου κατ'αρχας μπραβο που κανης "σκι" (και μαλιστα προπονητης...!) :a10:
εχω κανη σκι στο παρνασο και στο καρπενησι (ερασιτεχνικα). :a30:
ειναι πολλυ δυσκολο και κουραστικο αθλημα, και κακος νομιζουν πολλοι οτι ειναι ευκολο...

τωρα στεις πτωσεις... :a26:

ο "doctor" μη νομιζης, δεν εχη πεση και πολλες φορες...!

Η εμπειρια, οι γνωσεις και η φυσικη κατασταση (οπως και στον αθλητισμο) παιζη μεγαλο ρολο. Απο κει και περα επειδη ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι ενας συνθετος μηχανισμος, που πρεπη με βαση τα παραπανω να κρινη μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου...! :a9:
θα σου ελεγα 1 η 2 απο τεις 6 περιπτωσεις που ανεφερες.

τωρα πια...? :a13:


ΤΟ σκι & snowboard ειναι πανευκολο και ασφαλες με δάσκαλο ΤΕΦΑΑ

Ο DOCTOR στην τηλεοραση δεν κανει επιδειξεις ΠΤΩΣΗΣ
αλλα αν φανταστουμε ότι καβαλαει μοτο από 5 χρονών υπολογισε ποσες φορες έχει πεσει εκτος καμερας... και πιστέυω ότι στο βιβλιο της κατακτημενης και ώριμης τεχνικής οδήγησης του ενα μεγάλο κεφαλαιο ίσως και δύο αναφέρεται στο πως μαθαινω να πέφτω

αν ο rossi δεν μαθεναι πιτσιτρικας να πεφτει τώρα θα ηταν αναπηρος και καμια εξελιξη δεν θα ειχε σαν αθλητης

φαντάσου ποσα ταλεντα δεν προχωρησαν στον αθλητισμο σε διαφορα αθληματα διοτι δεν προσαρμοσαν στην τεχνική τους την αποφυγη τραυματισμών και την υοθέτηση μιας εργονομικής στασης θεσης του σωματος τους (this is so calld sport BIO-mechanics) σε σχέση με το όργανο (βλεπε ΓΚΑΤΣΙΟΥΔΗΣ ακόντιο... ο οποίος αν και ταλενταρα βγηκε ΟΦΦ απο τενοντιτιδες γιατι δεν προσπαθησε να προσαρμοσει τις ιδιαιτεροτητες του σωματος του...στο σταθερο εργαλειο που ειναι το ΑΚΟΝΤΙΟ.....ο rossi αντιστοιχα απο 5 χρονων προσαρμοσε το σώμα και την κιναίσθηση του στο σταθερο εργαλειο που ειναι η ΜΟΤΟ...και φυσικά εμαθε να προσαρμοζει το σωμα του με το αλλο εργαλειο την ΑΣΦΑΛΤΟ!!

ρωτα την μαμα σου ποσες φορες ΕΜΑΘΕΣ να πεφτεις (οχι απλα να πεφτεις) μεχρι να μαθεις να περπατας

kostisthegreek
03/11/2006, 21:53
Ο κάθε Ροσι όταν πέφτει μένει χαλαρός και αφήνει τον εξοπλισμό να κάνει τη δουλειά του. Ο εξοπλισμός του κάθε Ροσι κοστίζει σχεδόν όσο ένα μηχανάκι δικό μας. Ας μην κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις λοιπόν.

zireous
04/11/2006, 23:52
Με πολύ λιγότερο από δύο χιλιάρικα, έχεις εξοπλισμό αρκετά ικανό ώστε να σε σώσει από ακρωτηριασμό ποδιών, δακτύλων, καθώς και θανάσιμες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις -δε βάζω γρατζουνιές από καψίματα από την άσφαλτο, τύφλωση από έντομα λόγω μη χρήσης κράνους και συνέπεια τη θανάσιμη αλλαγή πορείας, κλπ κλπ... Γάντια, μπότες, κράνος, δερμάτινα.


Τον επόμενο που θα μαζέψω από το δρόμο, ελπίζω να φοράει τουλάχιστον ότι χρειάζεται, ώστε απλά να ξεσκονιστεί, και να κάτσουμε παραδίπλα να λέμε μαλακίες μέχρι να του περάσει το σοκ της πτώσης...


Αλλά αυτό ακόμα είναι ουτοπία -είμαστε χώρα ξεκράνωτων. :bigcry:

kostisthegreek
06/11/2006, 22:56
:rolleyes:

Καλά αυτά που λες και συμφωνώ αλλά πόσοι μπορούν να διαθέτουν 2000 ευρά για καθημερινό ντύσιμο? Γιατί για όσους κινούνται καθημερινά με μηχανή ο εξοπλισμός πλέον γίνεται καθημερινό ντύσιμο. Ας είναι τουλάχιστον 500 - 600 ευρά + παραπάνω προσοχή και να φοριέται πάντα και όχι μόνο το χειμώνα που κάνει κρύο.

GIXXERAKIAS
06/11/2006, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
:rolleyes:

Καλά αυτά που λες και συμφωνώ αλλά πόσοι μπορούν να διαθέτουν 2000 ευρά για καθημερινό ντύσιμο? Γιατί για όσους κινούνται καθημερινά με μηχανή ο εξοπλισμός πλέον γίνεται καθημερινό ντύσιμο. Ας είναι τουλάχιστον 500 - 600 ευρά + παραπάνω προσοχή και να φοριέται πάντα και όχι μόνο το χειμώνα που κάνει κρύο. +1000000 Εγω δηλ που φοραω τα δερματα και το καλοκαιρι τι ειμαι μ@λ@κ@ς???Τους βλεπεις ολου με τα σορτσακια και πανε καφετερια και παραλια με τα ss με την παντουφλε την trendy!!!Αι να μου χαθειτε απο δω εφφετζηδες:mad: :mad: Και η φαση ειναι οταν τα φορας τα δερματα το καλοκαιρι σε κοιτανε σαν εξωγηινο γμτ την τρελα μου μεσα και τσαντιζομαι και τους τα χωνω στα φαναρια(ενταξει δεν λεω οτι τα φοραω συνεχεια αλλα τις περισσοτερες φορες τα φοραω γιατι πηγαινω με την μηχανη πιο πολυ εξω βολτες παρα μεσα στην αθηνα)αλλα δεν κυκλοφορω και με την παντουφλα πανω στα GSXR ΕΛΕΟΣ!!!!:evil: :evil:

zireous
08/11/2006, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
:rolleyes:

Καλά αυτά που λες και συμφωνώ αλλά πόσοι μπορούν να διαθέτουν 2000 ευρά για καθημερινό ντύσιμο? Γιατί για όσους κινούνται καθημερινά με μηχανή ο εξοπλισμός πλέον γίνεται καθημερινό ντύσιμο. Ας είναι τουλάχιστον 500 - 600 ευρά + παραπάνω προσοχή και να φοριέται πάντα και όχι μόνο το χειμώνα που κάνει κρύο.

Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο και ότι είναι πολλά τα φράγκα Κώστα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μεταδώσω σε κάποιον πως νιώθεις όταν πέφτεις από μια μηχανή.

Άν μπορούσα, θα μου έλεγες εσύ και όχι εγώ ότι (με τιμές Ελλάδας) 319 ευρά για ένα μονόχρωμο shoei, άλλα 250 για μια ψιλοκαλή δερμάτινη φορμίτσα, και 200 για τίποτα γάντια της προκοπής και μπότες, είναι ψίχουλα, και αξίζουνε να τα δώσεις 1000 φορές και να σου χρειαστούν καμμία. :smokin:

kostisthegreek
09/11/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο και ότι είναι πολλά τα φράγκα Κώστα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μεταδώσω σε κάποιον πως νιώθεις όταν πέφτεις από μια μηχανή.

Άν μπορούσα, θα μου έλεγες εσύ και όχι εγώ ότι (με τιμές Ελλάδας) 319 ευρά για ένα μονόχρωμο shoei, άλλα 250 για μια ψιλοκαλή δερμάτινη φορμίτσα, και 200 για τίποτα γάντια της προκοπής και μπότες, είναι ψίχουλα, και αξίζουνε να τα δώσεις 1000 φορές και να σου χρειαστούν καμμία. :smokin:

Φίλε μου καλέ με έκανες και γέλασα με την πρώτη παράγραφό σου γιατί πάνε πάνω από δυό μήνες κι ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως διάολο έπεσα εκείνο το βράδυ στα καλά καθούμενα και με καμιά τριανταριά χιλιόμετρα. Τέσπα ας ήταν η τελευταία κι ας μην το καταλάβω ποτέ.

Τώρα για καθημερινή οδήγηση που κάνουμε οι περισσότεροι 300 ευρά για κράνος είναι υπεραρκετά. 150 για μπουφάν με προστατευτικά κι άλλα 120 περίπου για επιγονατίδες και γάντια. Τα μποτάκια αν είναι καλά ας είναι και πολιτικά. Με αυτά και ντύσιμο θα έχει κανείς και σχετικό εξοπλισμό και δεν θα χρειάζεται να αλλάζει συνέχεια. Και θα επαναλάβω να φοριούνται συνέχεια κι όχι μόνο το χειμώνα με τα κρύα.

Καθετί επιπλέον προστατευτικό βέβαια είναι χρειαζούμενο.

:wave2:

zireous
16/11/2006, 21:52
80 ευρά (με παζάρι) για τα αρκουδίσια μποτάκια μου -που συχνά τα προτιμάω από τις μπότες -δε μαμιέται, θα πάρω άλλες.

Είναι για μηχανή, με βασικά χαρακτηριστικά όπως: δερμάτινα, φουλ ενισχύσεις σε αστράγαλο, μύτη, και λωρίδες για λεβιέ ταχύτητων -είναι σχεδον 100% αδιαβροχα -ένας λόγος παραπάνω να πάρω μπότες.

Καμμία σχέση με τα Nikο ή τα Habibas σε ανάλογες τιμές που είναι ακριβότερα. :winka:


Τα δέρματα για το δρόμο (ή τα ειδικά υλικά για τους χωμάτινους) εκτός από το πιο ευεργετικό υλικό κατά των σπασιμάτων, θα μπορούσαν να με γλιτώσουν από κάτι ψιλοκαψίματα από την άσφαλτο που κουβαλάω χρόνια.

Στη πόλη (δε πάω τόσο συχνά πια), πριν περίπου μια βδομάδα παραλίγο να χάσω το γόνατο μου από αμέλεια άλλου οδηγού (όλοι μου οι συγγενείς, και αρκετοί φίλοι που μένουν Αθήνα και ασχολούνται χρόνια με μηχανές -μερικοί τις παράτησαν-, έχουν από ένα τουλάχιστον χειρουργείο σε πόδι, από πτώση μέσα στη πόλη). Φόραγα τζιν, και μόνο η εκτροπή με γλίτωσε -την επόμενη φορά, δερμάτινο με ενίσχυση και ξύστρα και άστους άλλους να με ανεβοκατεβάζουνε κάγκουρα. :eyepop:

Electra
02/12/2006, 16:36
Το γυρίσατε στον εξοπλισμό βλέπω και το αρχικό ποστ δεν αποσκοπούσε σε κάτι τέτοιο.

Η ασφάλεια της πίστας και της δερμάτινης φόρμας δε συγκρίνεται με οποιονδήποτε δρόμο στην Αθήνα, στην Ελλάδα ή οποιδήποτε αλλού που κυκλοφορούν και άλλα οχήματα εκτός από μοτοσικλέτες.

Όπως προείπε, συνάδελφος μοτοσικλετιστής, την στιγμή της πτώσης έχουμε πολύ λίγο χρόνο να αποφασίσουμε πως θα αντιδράσουμε.

Το κυριότερο κατά τη διάρκεια της πτώσης (αν δηλαδή δεν γινόταν να αποφευχθεί) είναι να αφήσουμε τη μοτοσικλέτα. Σε καμία περίπτωση δε την κρατάμε (ούτε σκεφτόμαστε τα λεφτάκια μας) για να πορευτούμε μαζί :nono:

Άν βλέπεις που πέφτεις και προς τα που κατευθύνεσαι, έχεις μερικά δευτερόλεπτα να επιλέξεις αν θα σφιχτείς ή θα χαλαρώσεις (αν και μάλλον σφίγγεσαι :rolleyes: αυτόματα)

Σε περίπτωση που έχεις συνεπιβάτη, έχεις ακούσει πως πάντα πρέπει να κρατιέται από τον οδηγό και όχι από τη μοτοσικλέτα. Αν υπάρξει πτώση και κρατιέται από αλλού... πιθανότατα να βρεθεί και αλλού.

Από τη στιγμή που θα καταλάβεις ότι είσαι οκ μετά τη πτώση, θα ήταν καλό να σηκωθείς αμέσως και να δεις που βρίσκεσαι, ειδικά αν είσαι σε πολυσύχναστο δρόμο, ωστε να απομακρυνθείς από τυχόν επικύνδινο σημείο! (έχει ακουστεί πολλές φορές, και λυπάμαι που το λέω, αυτοκίνητα να παρασύρουν μοτοσικλετιστές μετά από πτώση)

Το τελευταίο πράγμα που κοιτάς είναι η μοτοσικλέτα. Αν είσαι καλά, καλό είναι να την πάρεις άμεσα από κει που έχει πέσει ώστε να μη δημιουργηθεί άλλο ατύχημα στο καπάκι.

Αυτά που έρχονται προς το παρόν...

Προσοχή και πάντα όρθιοι! Ειδικά με τα αυτοκίνητα! Δεν μας βλέπουν και δεν θέλουν να μας βλέπουν γενικώς!