PDA

View Full Version : Μπαταρία ή συναγερμός ?????????



nestormaxno
03/11/2006, 19:51
Αμέσως στο ψητό :

Κινούμαι κανονικά για 10 λεπτά. Σταματάω δεξιά για τηλέφωνο. Κλέινω τη μηχανή απο τον διακόπτη και στη συνέχεια απο το κλειδί. Προσπαθώ μετά απο ένα λεπτό να βάλω μπροστά. Συμβαίνουν τα εξής παράδοξα :
α) Η ένδειξη της νεκράς τρεμοπαίζει
β) Τα ίδια και αυτή του abs
γ) Όταν πατάω τη μίζα σφυρίζει ο συναγερμός (έναν "παράξενο" ήχο και όχι τον φυσιολογικό)
δ) Η ένδειξη για την πίεση λαδιού μια σβήνει μια ανάβει
δ) Η μηχανή δεν παίρνει μπρος με τίποτα.

Κλείνω τη μηχανή, με τις γνωστές σε όλους αντιδράσεις, μετά απο ένα πεντάλεπτο αφού ηρέμησα προσπαθώ εκ νέου. Τίποτα, όλα νεκρά. Καμία ένδειξη δεν ανάβει, κανένας ήχος απο συναγερμό ή μίζα.

Τηλέφωνο στο μηχανικό που τοποθέτησε το συναγερμό. Έρχεται να την πάρει, γυρίζει το κλειδί, πάλι τρελά το μηχανάκι (βλ. α β γ δ ).

Να μην τα πολυλογώ μπαταρία, λέει. Τον ρωτάω :
-Καλά ρε τάδε, αφού είναι μπαταρία τί μ!@##ες είναι αυτές που κάνει ο συναγερμός?
-Παναγιώτη μου, ο συναγερμός "βλαίπει" πτώση τάσης και δεν λειτουργεί κατα τα προβλεπόμενα.

Συναγερμός elser με τηλεειδοποίηση αγορασμένος απο το internet.
Μηχανή : cbf 500 a, 2004 αγορασμένο 12 του 2005.

Τιμή αλλαγής 140 euro.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. Ο συναγερμός τοποθετήθηκε 3/2006. Φυσιολογική η φθορά της μπαταρίας?
Τον ξηλώνω? Η τιμή είναι καλή? Αυτά!!!! Nostra βοήθεια!!!!!!!

beniamin
04/11/2006, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
Αμέσως στο ψητό :

Κινούμαι κανονικά για 10 λεπτά. Σταματάω δεξιά για τηλέφωνο. Κλέινω τη μηχανή απο τον διακόπτη και στη συνέχεια απο το κλειδί. Προσπαθώ μετά απο ένα λεπτό να βάλω μπροστά. Συμβαίνουν τα εξής παράδοξα :
α) Η ένδειξη της νεκράς τρεμοπαίζει
β) Τα ίδια και αυτή του abs
γ) Όταν πατάω τη μίζα σφυρίζει ο συναγερμός (έναν "παράξενο" ήχο και όχι τον φυσιολογικό)
δ) Η ένδειξη για την πίεση λαδιού μια σβήνει μια ανάβει
δ) Η μηχανή δεν παίρνει μπρος με τίποτα.

Κλείνω τη μηχανή, με τις γνωστές σε όλους αντιδράσεις, μετά απο ένα πεντάλεπτο αφού ηρέμησα προσπαθώ εκ νέου. Τίποτα, όλα νεκρά. Καμία ένδειξη δεν ανάβει, κανένας ήχος απο συναγερμό ή μίζα.

Τηλέφωνο στο μηχανικό που τοποθέτησε το συναγερμό. Έρχεται να την πάρει, γυρίζει το κλειδί, πάλι τρελά το μηχανάκι (βλ. α β γ δ ).

Να μην τα πολυλογώ μπαταρία, λέει. Τον ρωτάω :
-Καλά ρε τάδε, αφού είναι μπαταρία τί μ!@##ες είναι αυτές που κάνει ο συναγερμός?
-Παναγιώτη μου, ο συναγερμός "βλαίπει" πτώση τάσης και δεν λειτουργεί κατα τα προβλεπόμενα.

Συναγερμός elser με τηλεειδοποίηση αγορασμένος απο το internet.
Μηχανή : cbf 500 a, 2004 αγορασμένο 12 του 2005.

Τιμή αλλαγής 140 euro.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. Ο συναγερμός τοποθετήθηκε 3/2006. Φυσιολογική η φθορά της μπαταρίας?
Τον ξηλώνω? Η τιμή είναι καλή? Αυτά!!!! Nostra βοήθεια!!!!!!!

και εγω φιλε μου των ιδιο κολοσυναγερμο εχω στο cbf 250 πολλα και διαφορα προβληματα ειχα και εχω και εγω αστα βραστα μεγαλη πατατα τωρα του τη βαρεσε και καηκε απο μονη της σειρηνα:hypnotize :bigcry: :bigcry: :hypnotize και λεω να το παω αυριο παλι στην elser.παλι κανενα 30ρικο πριν μια βδομαδα ειχα δοσει 65 και καλα ειχαν σβηστει απο μονες τους οι εντολες -παπαρ... μενγκολες!μην την ψαχνεις:bawl:

revenger
04/11/2006, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
Αμέσως στο ψητό :

Κινούμαι κανονικά για 10 λεπτά. Σταματάω δεξιά για τηλέφωνο. Κλέινω τη μηχανή απο τον διακόπτη και στη συνέχεια απο το κλειδί. Προσπαθώ μετά απο ένα λεπτό να βάλω μπροστά. Συμβαίνουν τα εξής παράδοξα :
α) Η ένδειξη της νεκράς τρεμοπαίζει
β) Τα ίδια και αυτή του abs
γ) Όταν πατάω τη μίζα σφυρίζει ο συναγερμός (έναν "παράξενο" ήχο και όχι τον φυσιολογικό)
δ) Η ένδειξη για την πίεση λαδιού μια σβήνει μια ανάβει
δ) Η μηχανή δεν παίρνει μπρος με τίποτα.

Κλείνω τη μηχανή, με τις γνωστές σε όλους αντιδράσεις, μετά απο ένα πεντάλεπτο αφού ηρέμησα προσπαθώ εκ νέου. Τίποτα, όλα νεκρά. Καμία ένδειξη δεν ανάβει, κανένας ήχος απο συναγερμό ή μίζα.

Τηλέφωνο στο μηχανικό που τοποθέτησε το συναγερμό. Έρχεται να την πάρει, γυρίζει το κλειδί, πάλι τρελά το μηχανάκι (βλ. α β γ δ ).

Να μην τα πολυλογώ μπαταρία, λέει. Τον ρωτάω :
-Καλά ρε τάδε, αφού είναι μπαταρία τί μ!@##ες είναι αυτές που κάνει ο συναγερμός?
-Παναγιώτη μου, ο συναγερμός "βλαίπει" πτώση τάσης και δεν λειτουργεί κατα τα προβλεπόμενα.

Συναγερμός elser με τηλεειδοποίηση αγορασμένος απο το internet.
Μηχανή : cbf 500 a, 2004 αγορασμένο 12 του 2005.

Τιμή αλλαγής 140 euro.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. Ο συναγερμός τοποθετήθηκε 3/2006. Φυσιολογική η φθορά της μπαταρίας?
Τον ξηλώνω? Η τιμή είναι καλή? Αυτά!!!! Nostra βοήθεια!!!!!!!

Οι αυτονομοι συναγερμοι μοτο βγαζουν προβλημα , στις μοτο που δεν κανουν πολλα χλμ καθημερινα. Η μπαταρια του συναγερμου αποροφα ενεργεια απο την μπαταρια της μοτο και οταν την βρει λιγο αφορτιστη την καθαρισε. Τα περισσοτερα προβληματα ειναι τον χειμωνα με τις χαμηλες θερμοκρασιες.Προσεχε λοιπον να ενεργοποιης τον συναγερμο οταν ειναι απαραιτητο
και οχι για πλακα.
ΥΓ..Οι συναγερμοι με τα επιπλεον εξτρα εχουν και μεγαλυτερη καταναλωση , οπως αυτος που εχεις.
Ρωτα με οτι θελεις γι'αυτα, ειμαι τις δουλειας και ξερω.

Nostra
04/11/2006, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
Nostra βοήθεια!!!!!!!


τι να σΕ πω τώρα?

σάμπως ξέρω κι εγώ? δεν είμαι ούτε μηχανικός ούτε ηλεκτρολόγος...

το μόνο που μπορώ να κάνω είναι τη δευτέρα το πρωί να ρωτήσω τηλεφωνικώς στο συνεργείο μου (έχω το θάρρος να τους ρωτάω διάφορα... ) και να σΕ πω....

αλλά όπως λέει κι ο σοφός.... το φίδι άσε μονάχο να συρθεί μη τ... ουπς σόρυ λάθος :D

όπως λέει κι σοφός.... αν δε το δεις και δε το πιάσεις, πως να ξέρεις ότι είναι καλό? ... το πεπόνι.... :winka:



:wave2:

nestormaxno
04/11/2006, 12:34
τι να σΕ πω τώρα?

Ρε Nostra δεν είπα οτι είσαι μηχανικός, αλλά ψάχνοντας έπεσε το μάτι μου σε μια συζήτηση με τον psionic. Κάτι του λες για πμ (εγω στο είπα σε πμ και διάφορα άλλα). Εγώ σίγουρα δεν γνωρίζω. Η τιμή ήταν παλαβή για μπαταρία? Γνωστός έμπορος στη Μιχαλακοπούλου είπε για 100 ευρώ για το cbf.

Φίλε revenger, αυτό που με απασχολεί τώρα, είναι αν θα τον ξηλώσω ή όχι. Πραγματικά όταν άρχισε να τα παίζει μου κόπηκε το αίμα! Δεν θέλω να το ξαναπεράσω αυτό. Εντάξει δεν λέω, παπάδες κάνει ο elser. Είναι όμως λογικό να καταπίνει μια μπαταρία κάθε έξι μήνες σε μηχανή που κινείται καθημερινά? Στην τελική : είναι θέμα συναγερμού? Ο μηχανικός μου λέει όχι. Είναι θέμα μπαταρίας.
λ.χ. Η μπαταρία κατασκευάστηκε το 2000 και τοποθετήθηκε στη μηχανή το 2004 απο τη honda. Άρα θα έχει προφανώς και μικρότερη διάρκεια ζωής (η εκδοχή του). Και τέλος (για να μη σας κουράζω) έστω οτι τον κρατάω. Πέρα απο την μπαταρία κινδυνεύει κάτι άλλο απο τον elser?

Αυτά. Έχω και ένα innova. Ένα θα πώ. Όλα σπάνε και χαλάνε. Άλλα λιγότερο και άρα περισότερο (πριν ένα μήνα στροφαλομπιέλα στο innova στα 18000). Made in italy το cbf, στην ινδονησία (ή στην Ταιβάν το innova). αρ@@@α japan.

power hornet
04/11/2006, 19:24
τα ιδια επαθε και ο αδερφος μου με το cbr 600rr που το εχει ενα χρονο και εβαλε συναργεμο elser το καλοκαιρι και ξαφνικα επαθε αυτα που επαθε και ο φιλος μου φαινετε ο συναργεμος αυτος ρουφαει μπαταρια καργα ασα που η μπαταρια η γνησια κανει 140ευρω!ετσι μας ειπα ενας που το πηγαινει για σερβις σε χοντα μαγαζι