PDA

View Full Version : Πρόβλημα με Transalp



Gladiator
22/06/2004, 10:28
Γεία σας.
Πρόσφατα αγόρασα μια Transalp καινούργια (9/6/2004) και παρατήρησα ότι το τιμόνι ερχόταν στα χέρια μου λίγο στραβά. Ρώτησα τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία για το αν είναι φυσιολογικό αυτό και μου είπαν ότι διορθώνεται στρίβοντας τα καβαλέτα του τιμονιού. Εγώ θέλω να μάθω από σας αν ισχύει αυτό που λένε ότι αυτού του τύπου οι μηχανές τραβάνε ελάχιστα από την πλευρά τις εξάτμισης και ότι το τιμόνι ποτέ δεν θα έρθει καλά στα χέρια μου όπως μιας street. To περίεργο είναι ότι όλοι όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι η δικιά τους transalp πάει ευθεία και το τιμόνι είναι σε σχέση με τα χέρια τέλειο. Προσωπικά δεν το πιστεύω, και γι’ αυτό θα ήθελα την γνώμη σας στο θέμα αυτό.

hornet
22/06/2004, 11:38
Εαν εχεις το 650 ειναι τυπικο προβλημα σε πολλα απο αυτα και ειναι κουσουρι της ιταλικης συναρμολογησης.Μην σε παραμυθιαζουν πηγαινε αντιπροσωπεια η εξουσιοδοτημενο της να βρεις ακρη.

Stergios69
22/06/2004, 11:44
Επειδή είναι καινούργια και οι καινούργιες έρχονται εν μέρει αποσυναρμολογημένες, υπάρχει περίπτωση όταν έβαλαν τον εμπρός τροχό να πήραν λίγο οι μπουκάλες και να σου φαίνεται ότι είναι στραβό το τιμόνι. Εκτός βέβαια, αν κάναν καμιά μαλακία στο μαγαζί...
Βέβαια δεν είμαι μηχανικός, αλλά το άφρικα όταν είχε την μαμίσια εξάτμιση που ζυγίζει πάνω από 8 κιλά δεν τράβηξε ποτέ δεξιά, παρα μόνο όταν στράβωσε μιά δισκόπλακα μετά από πτώση.
Δοκίμασε αν πιάνουν τα χέρια σου να χαλαρώσεις τις πλάκες του τιμονιού στα σημεία που πιάνουν οι μπουκάλες και μετά να τις ξανασφίξεις ώστε τυχόν τάσεις στις μπουκάλες να εκτονωθούν.

Gladiator
22/06/2004, 16:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αν κάποιος έχει Transalp 650 2004 ας μου πει την γνώμη του για το πρόβλημα μου

socos
24/06/2004, 14:17
Γεία σας παιδιά.

Έχω μια xl650v(01/2004).

Το τιμόνι δε τραβάει, έχει καλή αίσθηση και γενικά είναι ευχάριστο. Μετά κιόλας τις καινούργιες χειρολαβές ...είναι πολύ απαλό.

Τα προβλήματα που αντιμέτώπισα τα είχα ποσταρει και παλιότερα.

Είχα πρόβλημα με την ντίζα συμπλέκτη. Κοβόταν συνέχεια και τελικά βρήκα ότι η μανέτα απο το μέσα μέρος είχε μιαν αμυχή!!! που λειτουργούσε σαν μαχαίρι και έκοβε το συρματόσχοινο.
Μόλις την έξυσα και έφυγε όλα τελειώσαν.

Τα αυτοκόλητα τα πέταξα. Χάλασαν (ξεκόλησαν)στο τρίτο μήνα.

Η τρομπίτσα του ποδόφρενου (βρίσκεται στο ύψος του δεξιού αστραγάλου) χρειάστηκε να την συγκρατήσω εκ νέου στο sasi γιατί ήταν χαλαρί.

Σαν γενική παρατήρηση πάντως (δεν ξέρω αν φταίει η δικιά μου ασχετοσύνη στην οδήγηση, που προσπαθώ να μειώσω κάθε μέρα με τη βοήθεια της ΓΙΑΓΙΑΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ) θα έλεγα ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από το κάθισμα.

Δεν πολυβολεύομαι ρε γαμώτο. Τη μία πάω πολύ μπροστά, αυθόρμητα, γιατί νιώθω καλύτερα στις στροφές, την άλλη κουράζομαι πάω πιο πίσω αλλά γρήγορα νιώθω την ανάγκη να ανέβω πάνω στο ντεπόζιτο.

Ρε γαμώτο όνειρο ζωής ήταν να πάρω transalp από πιτσιρίκι, τώρα που την πήρα και δε την έχω ξεχρεώσει ακόμη, μήπως τελικά δεν κάνω για τη μηχανή;
Δεν ξέρω. Μήοως ξέρει κανείς από εσάς;

parji
25/06/2004, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από socos
Ρε γαμώτο όνειρο ζωής ήταν να πάρω transalp από πιτσιρίκι, τώρα που την πήρα και δε την έχω ξεχρεώσει ακόμη, μήπως τελικά δεν κάνω για τη μηχανή;
Δεν ξέρω. Μήοως ξέρει κανείς από εσάς;

Και για μένα ρε Σωκράτη, όνειρο ζωής ήταν να πάρω Transalp. Τη πρώτη φορά που την είδα πριν πολλά πολλά χρόνια την ερωτεύτηκα και είχα δώσει στον εαυτό μου υπόσχεση ότι μια μέρα θα γίνει δική μου και μάλιστα ολοκαίνουργια.
Το όνειρό μου πραγματοποιήθηκε πέρυσι το Μάρτιο, ακριβώς την ημέρα των γενεθλίων μου! Ούτε να το είχα κανονίσει! Από τότε έχουν περάσει περίπου 15-16 μήνες που την έχω και είμαι καταευχαριστημένος. Εχω κάνει 27000 χλμ και το μοτόρι είναι απροβλημάτιστο. Είναι πασίγνωστη εξάλλου η αξιοπιστία της συγκεκριμένης μηχανής. Το μόνο προβληματάκι που μου έβγαλε ήταν ότι χάλασε ο ατέρμονας του κοντέρ και δεν έγραφε χιλιόμετρα, ενώ δεν έδειχνε και τη ταχύτητα. Βέβαια αλλάχτηκε μέσα στην εγγύηση σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και με πολύ εύκολο τρόπο.
Τώρα όσον αφορά το ότι αν δε κάνεις για τη μηχανή, αυτό δε το πιστεύω με τίποτε. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να θέλει να κάνει κάτι και να μη μπορεί να το πετύχει. Το θέμα είναι πόσο πολύ το θες ο ίδιος και πόσο πολύ το προσπαθείς, ώστε να το πετύχεις. Προσωπικά όταν πρωτοδήγησα το ΤΑ νόμισα ότι δε μπαίνει καλά στις στροφές, δε μπορεί να στρίψει δηλαδή. Αρχισα να σκέφτομαι μέχρι και να το αλλάξω και να πάρω κάτι άλλο. Αλλά ήταν κρίμα να χαλάσω το όνειρο μου και να δώσω αυτή τη μηχανή. Ετσι προσπάθησα και έμαθα να μπαίνω στις στροφές, όπως δε μπαίνει κανείς άλλος στη περιοχή μου με παρόμοιο μηχανάκι. Αν έρθεις καμιά φορά Αρτα και βρεθούμε, θα πάμε στα ορεινά του νομού και θα σου δείξω τι εννοώ. Θα νομίσεις ότι είναι street μηχανή και όχι on-off. Ειδικά τώρα με τα καινούργια λάστιχα, προσπαθούν να με φτάσουν κάτι γυμνά Hornet και ZR-7, αλλά και κάτι CBR (600-900).:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

crs-k
25/06/2004, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
.................
Ειδικά τώρα με τα καινούργια λάστιχα, προσπαθούν να με φτάσουν κάτι γυμνά Hornet και ZR-7, αλλά και κάτι CBR (600-900).:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Το ξαναλες λιγο πιο δυνατα αυτο ... :lol: :rotflmao: :lol:

parji
25/06/2004, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το ξαναλες λιγο πιο δυνατα αυτο ... :lol: :rotflmao: :lol:


Να μη σου πω για κάτι άλλα on-off, στυλ Africa, Varadero και V-Strom...
Ούτε τη πινακίδα μου δε βλέπουν...(δεν έχω λέει...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

jimbar
25/06/2004, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator Γεία σας...Πρόσφατα αγόρασα μια Transalp καινούργια (9/6/2004) και παρατήρησα ότι το τιμόνι ερχόταν στα χέρια μου λίγο στραβά...

Γρηγόρη καλή σου μέρα .. βλέπω ότι TransAlpάκιας και εσύ .. μμμ μάλιστα. Λοιπόν. Εμένα το δικό μου δεν ήτανε ποτέ στραβό από την μάνα του. Εγώ το στράβωσα μετά από τα 5 πεσίματα που έφαγε όταν το πρωτοπήρα. Είναι λοιπόν και το δικό μου τιμόνι στραβό, από δική μου απειρία, και το αφήνω έτσι, μιας και είναι πάρα πολύ λίγο. Φαντάσου ότι μερικοί που το οδηγήσανε δεν το καταλάβανε καν. Εγώ θα σου έλεγα να περάσεις ή στον μηχανικό σου για έλεγχο στις μπουκάλες ή στον Κώστα Βιτωράτο – Αγ. Δημητρίου 2 – [από την Λ. Αλεξάνδρας στην Πανόρμου και το δεύτερο δεξιά] στους Αμπελογκάρντεν. Τηλ: 6425356.
Περισσότερα, φίλε Γρηγόρη .. σόρυ αλλά δεν γνωρίζω για να σε διευκολύνω. Να μου είσαι πάντα καλά και να περνάς ακόμα καλύτερα..

afrotwin
25/06/2004, 12:47
filarako gia na katalavis pos prepi na ine i mixani sou sou leo afto
an otan trexis kapios se pari pano apo tin mixani afti prepi na eksakolou8isi na pigeni moni tis se ef8ia mexri na elatosi taxitita ke na pesi analoga me tin klisi tou dromou ke oxi me vasi to varos tis eksatmisis
ta kenouria transalp ine ispanika oxi italika
exi gini kaki sinarmologisi sigoura stin mixani sou den xriazete kapios idikos gia na epiveveosi afto pou sou leo
exis ton nomo me to meros sou mporis mexri ta lefta sou piso na paris pigene me tsampouka ke toupe ke pes tous na to ftiaksoun alios 8a milisoun me ton dikigoro sou pes tous
ke se kamia periptosi den se endiaferi giati ine stravo to timoni
mpori i mixani na min forto8ike kala sto konteiner na epese i kati alo ke na efige apo ta kentra tou to timoni .afto den se endiaferi os katanaloti koftous ton kolo

episis sou leo oti den eprepe na paris transalp ke se kanenan min to sistinis giati i ispania ine poli piso se afta ta8emata kataskevis ke sinarmologisis ke etimasou se merikes xiliades xiliometra na mazevis ladia apo to moter na akous periergous 8orivous ke ala koufa tespa o 8eos mazi sou

ke na apofevgete oloi giaponezika ftiagmena stin evropi
na ta protimate oritzinal

socos
25/06/2004, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Και για μένα ρε Σωκράτη, όνειρο ζωής ήταν να πάρω Transalp. Τη πρώτη φορά που την είδα πριν πολλά πολλά χρόνια την ερωτεύτηκα και είχα δώσει στον εαυτό μου υπόσχεση ότι μια μέρα θα γίνει δική μου και μάλιστα ολοκαίνουργια.
Το όνειρό μου πραγματοποιήθηκε πέρυσι το Μάρτιο, ακριβώς την ημέρα των γενεθλίων μου! Ούτε να το είχα κανονίσει! Από τότε έχουν περάσει περίπου 15-16 μήνες που την έχω και είμαι καταευχαριστημένος. Εχω κάνει 27000 χλμ και το μοτόρι είναι απροβλημάτιστο. Είναι πασίγνωστη εξάλλου η αξιοπιστία της συγκεκριμένης μηχανής. Το μόνο προβληματάκι που μου έβγαλε ήταν ότι χάλασε ο ατέρμονας του κοντέρ και δεν έγραφε χιλιόμετρα, ενώ δεν έδειχνε και τη ταχύτητα. Βέβαια αλλάχτηκε μέσα στην εγγύηση σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και με πολύ εύκολο τρόπο.
Τώρα όσον αφορά το ότι αν δε κάνεις για τη μηχανή, αυτό δε το πιστεύω με τίποτε. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να θέλει να κάνει κάτι και να μη μπορεί να το πετύχει. Το θέμα είναι πόσο πολύ το θες ο ίδιος και πόσο πολύ το προσπαθείς, ώστε να το πετύχεις. Προσωπικά όταν πρωτοδήγησα το ΤΑ νόμισα ότι δε μπαίνει καλά στις στροφές, δε μπορεί να στρίψει δηλαδή. Αρχισα να σκέφτομαι μέχρι και να το αλλάξω και να πάρω κάτι άλλο. Αλλά ήταν κρίμα να χαλάσω το όνειρο μου και να δώσω αυτή τη μηχανή. Ετσι προσπάθησα και έμαθα να μπαίνω στις στροφές, όπως δε μπαίνει κανείς άλλος στη περιοχή μου με παρόμοιο μηχανάκι. Αν έρθεις καμιά φορά Αρτα και βρεθούμε, θα πάμε στα ορεινά του νομού και θα σου δείξω τι εννοώ. Θα νομίσεις ότι είναι street μηχανή και όχι on-off. Ειδικά τώρα με τα καινούργια λάστιχα, προσπαθούν να με φτάσουν κάτι γυμνά Hornet και ZR-7, αλλά και κάτι CBR (600-900).:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Ρε συ Κώστα αυτό ακριβώς που είπες. Μπράβο ρε φίλε αυτό μου συμβαίνει Νομίζω ότι δεν μπορώ να πάρω καλά τις στροφές. Όχι είμαι βέβαιος δεν τις πέρνω καλά.

Για να μπορέσω να πώ ότι τώρα έστριψα καλά και να κάνω αυτά που μου έγραψε η ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ πρέπει να σκέφτομαι τη στροφή από πριν, που θα μπω, να προλάβω να κόψω πριν πλαγιάσω, να προλάβω να βάλω τη κατάλληλη ταχύτητα πριν αρχίσω να ανοίγω το γκάζι, να δω μήπως έρχεται κάποιος από πίσω και τον ενοχλώ, αν μπορώ ναα δω τι έχει στο αντίθετο ρεύμα.

Τίποτα από όλα αυτά δε γίνεται αυθόρμητα από μόνο του και με κουράζει αυτό.

Μάλον δεν έχω πολύ υπομονή. Θέλει πολύ προσπάθεια στη πράξη, ώρες και ώρες να δουλεύεις πάνω στο μηχανάκι σου, ναι τώρα το καταλαβαίνω ότι το ευκολότερο είναι να αποκτήσεις τη μηχανή των ονείρων σου και απείρως πιο δύσκολο να μάθεις να την καβαλάς. Ειδικά αν το παλεύεις και μόνος σου.

Gladiator
25/06/2004, 14:50
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη (Jimbar). Μίλησα μαζί τους και κανόνισα να πάω να την δούνε. Το πρόβλημα το γνωρίζουν και είναι στην τιμονόπλακα που κοιτάει λίγο δεξιά στα μοντέλα του 2004. Αρχίσαμε τα συνεργεία ακόμα δεν την πήραμε.

THEOD
25/06/2004, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη (Jimbar). Μίλησα μαζί τους και κανόνισα να πάω να την δούνε. Το πρόβλημα το γνωρίζουν και είναι στην τιμονόπλακα που κοιτάει λίγο δεξιά στα μοντέλα του 2004. Αρχίσαμε τα συνεργεία ακόμα δεν την πήραμε.

Μην απογοητεύεσαι
Προβληματάκια βρεφικής ηλικίας είναι
Θα λυθει γρήγορα μέσα στην εγγύηση και δεν θα έχεις πρόβλημα
Το μηχανάκι είναι καλό. Χωρίς εξάρσεις σε κανένα τομέα, αλλά δεν θα πεί οχι σε τίποτα...

tdaf
28/06/2004, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη (Jimbar). Μίλησα μαζί τους και κανόνισα να πάω να την δούνε. Το πρόβλημα το γνωρίζουν και είναι στην τιμονόπλακα που κοιτάει λίγο δεξιά στα μοντέλα του 2004. Αρχίσαμε τα συνεργεία ακόμα δεν την πήραμε.
Σου είπαν σίγουρα ότι είναι για όλα τα μοντέλα του 2004, να πάω και την δική μου για να την κοιτάξουν;

Gladiator
29/06/2004, 07:50
Έτσι μου είπαν, αλλά θα σου πω όταν την πάω τι ακριβώς συμβαίνει.

jimbar
29/06/2004, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη (Jimbar). Μίλησα μαζί τους και κανόνισα να πάω να την δούνε. Το πρόβλημα το γνωρίζουν και είναι στην τιμονόπλακα που κοιτάει λίγο δεξιά στα μοντέλα του 2004..
παιδιά καλημέρα.

Δεν θα έκανα διαφήμιση στα παιδιά αυτά, αν πρώτα δεν ήμουν πλήρως ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες τους. Το ότι ο Κώστας Βιτωράτος [6425356] είναι πολλά χρόνια [μαζί με τον συνέταιρο και παιδικό του φίλο Δημήτρη Γκοτσόπουλο] στην Honda και, το ότι ο Γιάννης Περσίδης [Αρχιμηχανικός της αντιπροσωπίας στην Ελλάδα] τον συνιστά ανεπιφύλακτα δεν είναι τυχαίο.

Εγώ γνώρισα αυτά τα παιδιά [τον Κώστα, τον Δημήτρη & τον Θάνο] και ΔΕΝ αλλάζω μηχανικούς για τίποτα. Είναι ειλικρινείς, πολύ καλά παιδιά, ΔΕΝ σνομπάρουν την απειρία του καθενός, ότι κάνουν σου το λένε, ότι ΔΕΝ προλάβανε να κάνουνε [που δεν έχει τύχει ακόμα] θα το πούνε και είναι πάνω απ’όλα ΛΑΤΡΕΙΣ Μηχανών, και όχι «χλιμίτζουρες» που να τους νοιάζει μόνο να τα παίρνουν όπως μερικοί μερικοί..

Και γι’αυτό, με την σειρά μου σας τους προτείνω ανεπιφύλακτα .. Λέμε πάντα ότι η καλύτερη διαφήμιση είναι οι ευχαριστημένοι πελάτες .. αυτό ακριβώς είμαι με τους παραπάνω.

Να μου είστε όλοι καλά ..

Gladiator
01/07/2004, 17:57
Τελικά για τα transalp του 2004 πού έχω και γι αυτά μπορώ να πω έχουν ένα πρόβλημα στο τιμόνι σε σχέση με τα χέρια και κατά περίπτωση, και αναλόγως της ευθυγράμμισης τραβάνε και λίγο δεξιά. Όσα συνεργεία ρώτησα για αυτό το πρόβλημα το γνώριζαν χωρίς να παραδέχονται κάποιο πρόβλημα και μου πρότειναν να πάω να μου το διορθώσουνε. Η επιδιόρθωση ήταν στρίψιμο του τιμονιού πάνω στις ελαστικές του βάσεις με αποτέλεσμα να είναι λίγο στραβό με την πλάκα στα καλάμια. Έτσι το πρόβλημα διορθώνετε (ανορθόδοξα). Από την άλλη με την συνεχή οδήγηση της μηχανής συνηθίζεις το πρόβλημα και δεν σου φαίνεται τίποτα στραβό πάνω της. Και αυτό αποδεικνύετε με έναν οδηγό που συνάντησα πάνω σε μια transalp, και ενώ τον παρακολουθούσα για αρκετά χιλιόμετρα από πίσω με το αριστερό του χέρι να είναι τεντωμένο και το δεξί χαλαρό σχηματίζοντας μάλιστα γωνία, όταν μου δόθηκε η ευκαιρία να του μιλήσω και τον ρώτησα για το αν το τιμόνι του ερχόταν καλά στα χέρια η αν του τράβαγε η μηχανή δεξιά εκείνος μου είπε ότι όλα του ήταν τέλεια πάνω στην μηχανή χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό αποδεικνύει ότι η συνήθεια είναι ό καλύτερος γιατρός. Αν όμως οδηγήσεις το FASER 600 2004 με την εξάτμιση στο κέντρο η VARANTERO 1000 η VSTROM 1000 η TDM900 που έχουν δύο εξατμίσεις δεξιά και αριστερά θα καταλάβεις τη θα πει σωστά ζυγισμένη μοτοσικλέτα. Μετά από αυτά αν ανεβείς σε transalp θα καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά με την μηχανή . :beer: