PDA

View Full Version : Τροχαίο και μια ερώτηση



jent
04/11/2006, 06:30
Γεια σας παιδιά
Χθες το απόγευμα γύριζα από τη δουλειά και πήγαινα σπίτι μου. Καθώς ανέβαινα το περιφερειακό του Γαλατσίου, με μικρή ταχύτητα γύρω στα 40 χλμ. από το αντίθετο ρεύμα στρίβει οδηγός για να περάσει σε στενό απέναντι, χωρίς να με δει, σα να μην υπήρχα, και με χτυπάει πλευρικά. Πετάχτηκα στον αέρα, ο οδηγός από πίσω που σταμάτησε μετά ήταν πιο τρομαγμένος από μένα, δε πίστευε ότι ζούσα, και έσκασα κάτω με ώμο και κεφάλι. Φόραγα κράνος Arai (πάντα) , δερμάτινο μπουφάν και μπότες και ούτε γρατζουνιά. Μόνη συνέπεια ένα μικρό κάταγμα στην ωμοπλάτη. Τέλος πάντων για να μη πολυλογώ πέρα από τη τρομάρα όλα καλά. Ο οδηγός ήρθε νοσοκομείο και είπε ότι θα κάνει δήλωση και τα σχετικά.
Η ερώτηση που θέλω να σας κάνω, καθώς οδηγώ μηχανή και μόνο μηχανή 15 χρόνια και δεν είχα ποτέ ατύχημα, είναι αν πέρα από την επισκευή της μηχανής η ασφαλιστική του θα μου καλύψει
1ον τα σίδερα για τις πλευρικές μπαγκαζιέρες
2ον την κεντρική μπαγκαζιέρα και
3ον αλλαγή κράνους. Το κράνος δεν άνοιξε αλλά από ότι ξέρω μετά από δυνατό χτύπημα καταστρέφεται το προστατευτικό υλικό του και χρειάζεται αντικατάσταση.
Πάντα γεροί παίδες και πάντα κράνος, δεν θα έγραφα το μήνυμα τώρα αν δε το φόραγα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

crs-k
04/11/2006, 06:40
Ειναι υποχρεωμενη να τα καλυψει, καθως και πιθανες "βλαβες" στον υπολοιπο εξοπλισμο σου (μπουφαν, γαντια, μποτες)!

Να τα αναφερεις.




Ευχομαι περαστικα και να ειναι το τελευταιο σου ατυχημα! :(


:smokin: :beer: :wave2:

TROOPER
04/11/2006, 10:40
ειναι υποχρεωμενη να τα καλυψει ολα!!!!!!!!!

να σαι παντα καλα και περαστικα φιλε μου!!!!!!!:wave2:

SPORAKIAS
04/11/2006, 12:46
περαστικα σου φιλε μου

οσο αφορα τα ρουχα θα σου τα αποζημιωσουν

εμενα μου ειχαν πληρωσει και το κρανος(900)αλλα και το δερματινο(450) ;) :wave2:

anf125
04/11/2006, 22:24
Πρέπει να σε αποζημιώσει για όλα αλλά φρόντισε κι εσύ να εξασφαλίσεις χαρτί από το νοσοκομείο με τη διάγνωση, έκθεση αστυνομίας και τυχόν μαρτυρίες ώστε να είσαι κατωχυρωμένος σε κάθε περίπτωση. Δυστυχώς σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις, που έχουν αναφερθει και στο forum, ο οδηγός-υπαίτιος του ατυχήματος αμέσως μετά το ατύχημα και υπό το κράτος του πανικού δηλώνει ότι αναλαμβάνει όλη την ευθύνη και θα καλύψει ζημιές κλπ, αλλά αργότερα, ειδικά αν οι σωματικές βλάβες στο θύμα δεν είναι σοβαρές, πέφτουν πάνω του συγγενείς/γνωστοί/καλοθελητές/δικηγόροι/ασφαλιστές κ.α. και του "πονηρεύουν" να κάνει τον κινέζο τελικά και να τη βγάλει φτηνά... Μην εμπιστεύεσαι πάντα την (διαφαινόμενη) καλή πρόθεση του άλλου. Τα λόγια είναι φτηνά.

jent
05/11/2006, 08:27
Παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές.

Ο οδηγός που με χτύπησε με ενημέρωσε ότι έκανε χθες δήλωση στον ασφαλιστή του όπου αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη, θα το επιβεβαιώσω με τον ασφαλιστή του τη Δευτέρα αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

Δυστηχώς για τους μάρτυρες φίλε μου έχεις δίκιο αλλά εκείνη την ώρα ήμουν ψιλοτέζα, πόναγα παντού, δε μπορούσα να σηκώσω το κεφάλι άσε που άλλα πράγματα γυρνούσαν στο μυαλό μου εκείνες τις στιγμές οπότε...

Οι ζημιές και τα τραύματα επουλώνονται, δυστηχώς κάποια άλλα πράγματα πονάνε πολύ περισσότερο, αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια

Πάντα όρθιοι.

Zzz750
05/11/2006, 10:42
Καλημερα και περαστικα! Ευχομαι να πανε ολα καλα και οπως σε βολευουν! Μπαγκαζιερα, καγκελα, και γενικα οτι υπηρχε after market η ασφαλεια δε το καλυβει! Οτι ειχε η μηχανη απο εργοστασιο...προσοχη...οχι απο το μαγαζι που την πηρες...το καλυβει.
Κρανος και ρουχισμο...με αποδειξεις ή χαρτι απο μαγαζι που επιβεβαιωνει την τιμη του...κατα 90% καλυβεται!
Στα λεω αυτα γιατι πριν 45 μερες ειχα παθει την ιδια στραβη και εχω βαλει δικηγορο.
:beer:

Tropeas
05/11/2006, 18:29
Περαστικά,
όπως στα λένε παραπάνω απλά με προσοχή.;)

cityfly
28/11/2006, 11:23
υποχρεούτε να καταβάλει, πέραν των χρημάτων για όλες τις υλικές ζημιές, και αποζημείωση για ηθική βλάβη.

τραυματισμός, παραμονή στο νοσοκομείο και όλα τα παρελκόμενα


μίλα και με κάνα δικηγόρο

melsaltas
28/11/2006, 12:22
Περαστικα φιλε μου.............

Λοιπον, ειχα και εγω να ατυχημα περσι οπου καταστράφηκε, περαν της ΧΧ, κρανος και μπουφαν αξιας 1000?.
Δεν πηρα ουτε 500? παραπανω από την ηδη χαμηλη αποζημιωση της μοτο.
Ευχομαι να τα παρεις ολα, αλλα μην εκπλαγεις αν παρεις λιγοτερα.

Φιλικα
Μελέτης

adam_tsouk
28/11/2006, 22:40
περαστικα.


δυστυχως οι ασφαλιστηκες κοιτανε να γλιτωσουν εξοδα. Αυτο που εχω καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα ειναι οτι πρεπει να εχεις υπομονη και επιμονη για να αποζημειωθεις στο 100% (και καλο δικηγορο)

mats8282
30/11/2006, 01:46
Και οι 2 δικιο εχουνε....Και οι εταιριες και οι οδηγοι/αναβατες σε περιπτωση αποζημιωσης...Η εταιρια θα σου πει μεγαλε παλαιοτητα(ανταλλακτικων κυριως) ο αναβατης θα σου πει θελω το 100% του τι πληρωνω...


Οι εταιριες ζημιωνονται απιστευτα απο τον κλαδο αυτοκινητων και ειτε το θελουμε ειτε οχι θα προσπαθουν παντα(ή στο 90%+ των περιπτωσεων) να γλυτωνουνε λεφτα απο αποζημιωσεις του ειδους...


Λογικα κατι θα σου κοψουνε απο την αποζημιωση λογω παλαιοτητας αλλα να μην δεχτεις μεγαλη μειωση... :wave2: