PDA

View Full Version : Σιγαστηρας για εξατμιση



MANT
04/11/2006, 18:48
Καλησπερα,
Προχθες αγορασα την μηχανη και χθες με σταματησανε 2 ζηταδες και μου ειπανε οτι θα με γραφανε για θορυβο.
Ο λογος η εξατμιση Mivv που φοραω στην οποια εχει αφαιρεθει ο σιγαστηρας.
Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω σιγαστηρα για την συγκεκριμενη εξατμιση???
Ταιριαζει και απο αλλα μοντελα??
Σε περιπτωση που βαλω σιγαστηρα περναει ελεγχο ή θα συνεχισω να εχω προβλημα???
Ευχαριστω.
Με εκτιμηση Βασιλης.

staggoulhs
22/11/2006, 11:11
για σιγαστηρα δεν ξερω.....αλλα οι ζηταδες πρεπει να ηταν πολυ βλακες......θα σε γραφανε το πολυ 50 με 60 ευρω .....και????? αφου ειναι τσομπανιδες......οσο για σιγαστηρα μην βαλεις και κοψεις το μηχανακι.βαλε πετροβαμβακα μεσα και θα σαι οκ

dirtbird
22/11/2006, 11:35
:a11: :a11: :a11:

sapila racing
22/11/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από staggoulhs
για σιγαστηρα δεν ξερω.....αλλα οι ζηταδες πρεπει να ηταν πολυ βλακες......θα σε γραφανε το πολυ 50 με 60 ευρω .....και????? αφου ειναι τσομπανιδες......οσο για σιγαστηρα μην βαλεις και κοψεις το μηχανακι.βαλε πετροβαμβακα μεσα και θα σαι οκ

:cry: :mad: :confused:

και ακόμα,
Που ακριβώς να τον βάλει τον πετροβάμβακα ??

byron
22/11/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
και ακόμα,
Που ακριβώς να τον βάλει τον πετροβάμβακα ??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: την ίδια απορία είχα και γω. Σε κάποιες ελληνικές γίνεται αλλαγή του υλικού, με ξεπριτσίνωμα κλπ, αλλά στην MIVV :confused:

congate7
08/01/2016, 10:02
Καλημέρες.

Μου ήρθε η τάπα της εξάτμισης και θέλω να ρωτήσω κάτι.
Έχω διαβάσει σε διάφορα θέματα ότι μετά την τοποθέτηση της τάπας θέλει ρύθμιση το καρμπ.
Ρύθμιση δε μπορώ να κάνω γιατί δεν ξέρω και θέλω να κάνω την παρακάτω ερώτηση.
Αν τη βάλω μόνος μου θα μπορέσω να πάω πάω μέχρι το μάστορα να κάνει τη δουλειά ή με το που το βάλω αλλάζει τόσο ραγδαία η λειτουργία θέλει ρύθμιση αμέσως???

GFawkes
08/01/2016, 10:19
θα σου απαντουσα....


αλλα πρεπει να περιμενω 10 χρονια....αρα το 2026!
:(

πιο gravedigger πεθαινεις!!!

BLiTzER
08/01/2016, 14:25
Δε νομίζω ότι αξίζει να πληρώνεις συνεργεία για "ρύθμιση καρμπ" επειδή έβαλες μια τάπα... Παρ'όλα αυτά, αν σκοπεύεις να το κάνεις, κάν'το σωστά, να δουλέψει καλύτερα το μοτεράκι. Βάλε την τάπα και πήγαινε στο συνεργείο άφοβα, αν το'χεις αποφασίσει.

Ψάχνω τάπα για την akrapovic μου, αν έχει κανείς :p

toyar
08/01/2016, 14:28
φυσικα και μπορεις να πας μια η διαφορα θα ειναι μικρη
και αν ειναι να πληρωσεις ζητα καυσαναλυση αλλιως αν ειναι να γινει με το αυτι του μαστορα αστο οπως ειναι

duke200
08/01/2016, 23:22
δεν χρειαζεται ρυθμιση, εκτος αν η ταπα έχει μεγεθος καλαμακι του φραπε.

μονο αν κανει σκορταρισματα απο το πολυ καυσιμο, να πας για ρυθμιση... Αν δεν κανει τιποτα, είσαι μια χαρα.

και καλά εκανες και έβαλες ταπα. Θα χασεις και 2-3 άλογα, so what?

πραγματικα απορω με τους φίλους με μηχανάκια 150 και 200 άλογα που βάζουν εξατμιση. Δηλαδή ρε παιδιά δεν σας φτανουν τα 200 άλογα και βαζετε την εξάτμιση ή σας αρέσει να περνάτε το βραδυ απο τα στενά και να ξυπνάτε όλον τον κόσμο?

congate7
09/01/2016, 12:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η τοποθέτηση έγινε και μειώθηκε ο θόρυβος κατά πολύ και δε μου αρέσει.
Θα το κρατήσω για τις μέρες που θα μπαίνω κέντρο και σε βόλτες της παρέας. Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα το βάλε βγάλε?

7Tolis
09/01/2016, 12:40
εγω δε ξανακάθομαι πίσω σου. ΜΠΡΑΑΑΑΠ ΜΠΡΑΑΑΠ σταδιάλα αρκουδιάρέΕ :p

congate7
09/01/2016, 12:57
εγω δε ξανακάθομαι πίσω σου. ΜΠΡΑΑΑΑΠ ΜΠΡΑΑΑΠ σταδιάλα αρκουδιάρέΕ :p

Πάνε αυτά. Από δω και πέρα το drzάκι θα πέρδεται στις βόλτες

pipe_smoker
09/01/2016, 13:11
Δηλαδή ρε παιδιά δεν σας φτανουν τα 200 άλογα και βαζετε την εξάτμιση ή σας αρέσει να περνάτε το βραδυ απο τα στενά και να ξυπνάτε όλον τον κόσμο?

Α να γεια σου.

Ακριβώς γι'αυτο τη βάζουμε.



Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η τοποθέτηση έγινε και μειώθηκε ο θόρυβος κατά πολύ και δε μου αρέσει.
Θα το κρατήσω για τις μέρες που θα μπαίνω κέντρο και σε βόλτες της παρέας. Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα το βάλε βγάλε?

Τώρα που έβαλες την ταπα βλέπεις καθόλου βελτίωση/περισσότερο τράβηγμα χαμηλά? (εστω κάποια ελάχιστη διαφορα?)

Τεσπα, θα σου απαντήσει και κανας πιο έμπειρος αλλα δε νομίζω να έχεις θέμα.

Ενα απλό καρμπυρατερατο 400αρι ειναι το DRZ (δεν το λεω για να το θίξω, κάθε αλλο).
Δεν ειναι κανα ξουραφι μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας που αλλάζεις κάτι και πρεπει να το δώσεις στη nasa για να φέρει σωστά όλες τις ρυθμίσεις.

BLiTzER
09/01/2016, 13:26
Το μηχανάκι τρέχει έτσι κι αλλιώς φτωχό από το εργοστάσιο. Μπορείς να ρυθμίσεις το καρμπ ώστε να σου δώσει λίιιιγη παραπάνω δύναμη. Αλλά σίγουρα δεν αξίζει να το κάνεις απλά επειδή αγόρασες τάπα.

vaska
09/01/2016, 13:29
Ενα απλό καρμπυρατερατο 400αρι ειναι το DRZ (δεν το λεω για να το θίξω, κάθε αλλο).
Δεν ειναι κανα ξουραφι μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας που αλλάζεις κάτι και πρεπει να το δώσεις στη nasa για να φέρει σωστά όλες τις ρυθμίσεις.


ωωω τι του είπεεε

congate7
09/01/2016, 14:01
Τώρα που έβαλες την ταπα βλέπεις καθόλου βελτίωση/περισσότερο τράβηγμα χαμηλά? (εστω κάποια ελάχιστη διαφορα?)

Τεσπα, θα σου απαντήσει και κανας πιο έμπειρος αλλα δε νομίζω να έχεις θέμα.

Ενα απλό καρμπυρατερατο 400αρι ειναι το DRZ (δεν το λεω για να το θίξω, κάθε αλλο).
Δεν ειναι κανα ξουραφι μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας που αλλάζεις κάτι και πρεπει να το δώσεις στη nasa για να φέρει σωστά όλες τις ρυθμίσεις.

Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το θέμα της απόδοσης γιατί χθες το βράδυ το μόνο που με ένοιαζε πάνω στο τουρτούρισμα ήταν να γυρίσω σπίτι και να της πέσω. Μου φάνηκε όμως όπως είπες και εσύ να τραβάει λίγο καλύτερα χαμηλά.
Αύριο θα βγω μία καλή βόλτα να δω τι θα μου κάνει και να βγάλω τα συμπεράσματα μου.

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Την τάπα την πήρα για όταν μπαίνω κέντρο με τη μηχανή και για όταν πάρω την απόφαση να γυρίσω Αθήνα.
Όσον αφορά τη ρύθμιση/καυσανάλυση όταν μαζέψω το μπαγιόκο και πάρω κάτι πραματάκια θα την κάνω σίγουρα. Εγώ ρώτησα, επειδή δεν ξέρω, μήπως αλλάξει κάτι τόσο δραματικά και στην ουσία βλάψει το μηχανάκι τα π@π@ρι που έβαλα.

pipe_smoker
09/01/2016, 14:30
Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το θέμα της απόδοσης γιατί χθες το βράδυ το μόνο που με ένοιαζε πάνω στο τουρτούρισμα ήταν να γυρίσω σπίτι και να της πέσω. Μου φάνηκε όμως όπως είπες και εσύ να τραβάει λίγο καλύτερα χαμηλά.
Αύριο θα βγω μία καλή βόλτα να δω τι θα μου κάνει και να βγάλω τα συμπεράσματα μου.

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Την τάπα την πήρα για όταν μπαίνω κέντρο με τη μηχανή και για όταν πάρω την απόφαση να γυρίσω Αθήνα.
Όσον αφορά τη ρύθμιση/καυσανάλυση όταν μαζέψω το μπαγιόκο και πάρω κάτι πραματάκια θα την κάνω σίγουρα. Εγώ ρώτησα, επειδή δεν ξέρω, μήπως αλλάξει κάτι τόσο δραματικά και στην ουσία βλάψει το μηχανάκι τα π@π@ρι που έβαλα.

Επειδή κι εγω είχα (κι έχω) 400αρι αλλα 4κυλινδρο, και είχε χρειαστεί να αλλάξω εξατμιση γιατι σαπισε και τρύπησε η μαμα και ο Σαρα Κακι (γνωστός Ιάπωνας εισαγωγέας μοτοσικλετών :lol:) ήθελε 2 χιλιαρικα γιατι λεει δεν άλλαζε μόνο το τελικό.....

Πολλα είχα διαβάσει και πολλα είχα ακούσει.

Στη συζήτηση με το μηχανικό μου (καλός μηχανικός), έβγαλα 3 απλα συμπεράσματα.

1. Αν αφήσω την τρουπια όπως ειναι (που έκανε και γαμω τους ήχους παρεμπιπτόντως :D) θα έχω πρόβλημα.
2. Αν βάλω ξεταπωτη, θα έχει ωραίο ήχο αλλα θα χάσει λίγο χαμηλά (και μιας και δε μιλάμε για κανα θερίο, εστω και λίγο να χάσει σε πονάει). Ούτε προβλημα θα έχω, ούτε καυσαναλυσεις και επιστημονικά σεμινάρια για το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
3. Αν βάλω ταπωμενη, απο ηχο θα έχω ο,τι είχα και πριν, και ίσως πάρω μισό πόνυ ψηλά (πιο πολυ σαν ιδέα παρα στην πραγματικότητα). Και πάλι ούτε προβλημα ούτε καυσαναλυσεις κλπ.

Τελικα έκανα το 3 κι όλα καλα.

Δεν ξέρω αν και τι διάφορες μπορεί να υπάρχουν επειδή μιλάμε για 4κ στη δικη μου περίπτωση και 1κ στη δικη σου.
Αλλα ξαναλέω προσωπικά το θεωρώ απίθανο να έχεις κάποιο θέμα.