PDA

View Full Version : τι ειναι το highsiding;



Davelis
05/11/2006, 05:53
καλησπερα('η μηπως καλημερα;).
εχω μια ερωτηση
το βλεπω συχνα κ δεν καταλαβαινω τι ειναι
θελω τη βοηθεια σας
τι ειναι το highsiding;;;:confused: :confused:



:beer:

SPORAKIAS
05/11/2006, 06:33
με απλα λογια ειναι - οταν μπαινεις σε μια στροφη και την ωρα που εισαι πλαγιασμενος το πισω λαστιχο προ στιγμην χανει την προσφυση του και την ωρα που πας να το σηκωσεις (αφου εχεις κλεισει το γκαζι) αυτο ξανα βρισκει την προσφυση και ετσι κανει αυτο το κουνημα το οποιο (τις περισσοτερες φορες) σε πεταει ατσαλα πανω απο την μηχανη :smokin:

αν μπορει καποιος να προσθεσει τπτ αλλο ελευθερα ;)


απο προσωπικη εμπειρια , κ.λ.π :smokin:

KaTaNaS
05/11/2006, 07:51
οπως το ειπε ο σπορακιας!


συνηθως (στους αγωνες τουλαχιστον) πεφτει κανεις ή απο lowside ή highside.

το πρωτο ειναι , από λίο γκάζι ή φρεναρισμα στη στροφή οπότε φορτλιζεται πολύ ο μπροστα τροχος, και η προσφυση του δεν ανεχεται αλλες δυνάμεις φόρτισης

το δευτερο ειναι απο μειωμενη προσφυση πίσω, γλυστρά ο τροχός ο πίσω! ξαφνικά αφου εχει κλείσει ο αναβατης το γκάζι ξαναβρισκει την προσφυση, το λαστιχο γατζωνεται στο έδαφος και η μοτοσυκλέτα που εχει αναπτυξει δυνάμεις φυγοκεντρικές αντιδρά κλωτσώντας στην ουσία τον αναβατη ψηλά!


ο μονος τροπος να το σωσεις, να διατηρησεις την ψυχραιμια σου και ή να διατηρησεις το γκαζι ανοιχτό να σε ρίξει σαν lowside ωστε να μειωσεις τις φθορές

ή να προσπαθησεις να διατηρησεις το δεξιο χερι πανω στη γκαζιερα με ανοιγώμενο γκάζι μεχρι να ηρεμησει η μοτο απο τις ισχυρες ταλαντωσεις!

vassilis88
05/11/2006, 12:04
δλδ ο μονος τροπος να σωθει κανεις απο highsiding ειναι να εχει την ψυχραιμια κ να θυμηθει να κρατησει το γκαζι ανοιχτο!:dizzy:

sniper
05/11/2006, 12:20
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ αναβάτες στον κόσμο (αναβάτες επιπέδου GP κυρίως και οι κωλόφαρδοι) έχουν καταφέρει να σώσουν highside.

Καλά τα λένε τα παιδιά πιο πάνω αλλά δεν είπαν ότι ενώ το lowside είναι "γλυκό" πεσιμο, το highside είναι γρήγορο και εκρηκτικό... εκεί που πας, ξαφνικά βρίσκεσαι στον αέρα.... άντε σώστο.... :mad:

SPORAKIAS
05/11/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
δλδ ο μονος τροπος να σωθει κανεις απο highsiding ειναι να εχει την ψυχραιμια κ να θυμηθει να κρατησει το γκαζι ανοιχτο!:dizzy:


ειναι θεμα εμπειριας οπως λεει και ο sniper

δεν σωνεται το ατιμο

και ποναααειιιιιι :yuck:

KaTaNaS
05/11/2006, 18:45
σε αυτο το βιντεακι (http://www.metacafe.com/watch/180587/motorbike_accident/) στο 1 λεπτο θα δεις καποιον που σωζει ενα highside

AFTER
05/11/2006, 18:53
Ξεχασατε να γραψετε, οτι το highsiding, γινεται μονο αν ανοιξει καποιος το γκαζι στην εξοδο, περισσοτερο απο οσο πρεπει.
Αν δεν ανοιχτει το γκαζι, ΔΕΝ θα εχει πεσει απο highsiding

Davelis
05/11/2006, 19:54
σας ευχαριστω ολους παιδες!

zireous
05/11/2006, 21:45
Από το 1ο επίπεδο του MSF (http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_brc.html).


Γλίστρημα μπροστινού τροχού:
Είναι σημαντικό να δοθεί έμφαση στην ανάγκη για ομαλή και σταδιακή πίεση της μανέτας του μπροστινού φρένου. Παίρνει χρόνο για τη μεταφορά βάρους μπροστά κατά τη διάρκεια της επιβράδυνσης. Άν η μανέτα του φρένου πιαστεί απότομα και εφαρμοστεί υψηλή πίεση στα φρένα πριν η επιπλέον πρόσφυση από τη μεταφορά βάρους μπροστά γίνει εφικτή, ο τροχός μπορεί να μπλοκάρει και ένα γλίστρημα του μπροστινού τροχού μπορεί να συμβεί. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα την άμεση απώλεια του ελέγχου οδήγησης και της ικανότητας ισορροπίας.

Άν σου συμβεί ένα τέτοιο γλίστρημα του μπροστινού τροχού, αμέσως άφησε το μπροστινό φρένο για να επιτρέψεις στον τροχό να γυρίσει ξανά, και ξαναπιάσε το φρένο σωστά. Λανθασμένη εφαρμογή μπορεί να οδηγήσει σε μια "low-side" πτώση.


Γλίστρημα πίσω τροχού:
Το γλίστρημα του πίσω τροχού μπορεί να συμβεί σε γρήγορες στάσεις ή απότομες μειώσεις ταχύτητας επειδή το βάρος της μοτοσυκλέτας και του αναβάτη μεταφέρεται από τον πίσω τροχό στον μπροστινό. Αυτό μειώνει την διαθέσιμη στον πίσω τροχό πρόσφυση και, σαν συνέπεια, το ποσό της πίεσης φρεναρίσματος που απαιτείται για να μπλοκάρει ο τροχός. Όταν ο πίσω τροχός γλιστρά, η ικανότητα να στρίψεις χάνεται.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος σε κάθε γλίστρημα του πίσω τροχού είναι να αφήσεις το φρένο όταν ο πίσω τροχός είναι εκτός ευθυγράμμισης με τον μπροστινό τροχό. Άν ο πίσω τροχός σταματήσει να γλιστρά και ξαναρχίσει να γυρνάει όταν είναι έξω από τη γραμμή πορείας, η μοτοσυκλέτα αμέσως θα ισιώσει και μπορεί να καταλήξει σε απώλεια του ελέγχου. Μπορεί να πεταχτείς πάνω από τη μηχανή έχοντας αυτό που κοινά λέγεται πτώση "high-side", και είναι πολύ πιθανό να υποστείς σοβαρό τραυματισμό.

Μπορείς να αποφύγεις το "high-side" άν επίτηδες κρατήσεις πατημένο το πίσω φρένο και γλιστρήσεις ώσπου να σταματήσεις τελείως. Άν συμβεί να πέσεις, θα είναι στη χαμηλή πλευρά "low-side", και η πτώση θα έχει μόνο μικρή απόσταση.

Άν ο πίσω τροχός είναι σχεδόν ευθυγραμμισμένος με τον μπροστινό, είναι πιθανό να επανακτήσεις τον έλεγχο αφήνωντας το πίσω φρένο και επιτρέποντας στον τροχό να ξαναγυρίσει. Είναι σημαντικό να δοθεί έμφαση στο ότι να αφήνεις το πίσω φρένο θα πρέπει μόνο να χρησιμοποιείται αν και οι δύο τροχοί είναι σχεδόν ευθυγραμμισμένοι με τη κατεύθυνση της διαδρομής. Ακόμα και μια μέτρια κακή ευθυγράμμιση μπορεί να καταλήξει σε ένα "high-side".

Tigas
06/11/2006, 08:17
Το highsiding υπάρχει περίπτωση να σωθεί με άνοιγμα του γκαζιού, όχι ότι θα το σώσουμε απαραίτητα και επίσεις ακόμα καί οι αναβάτες των motogp δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω άμα τους τύχει, βλέπε φέτος ο vale σε αγώνα δεν θυμάμαι σε πια πίστα απο κολοφαρδία έμεινε επάνω στην μηχανή και δεν χύθηκε κάτω.

vassilis88
06/11/2006, 10:34
στο donington περυσι το σωσε 5-6 φορες!ενα highsiding θυμαμαι φετος στο mugello απο ποιον αλλο,το stoner!!:D :D

zireous
08/11/2006, 14:26
Σχετικά με τα παραπάνω του MSF που έγραψα, δίνεται η πρώτη περίπτωση (δηλαδή ότι μπαίνεις σε στροφή και φρενάρεις με το πίσω, η πρόσφυση χάνεται, και για να το σώσεις ή φρενάρεις τελείως, ή το αφήνεις να πιάσει και ελπίζεις -το να ανοίξεις λίγο το γκάζι μπορεί να βοηθήσει να ξανααποκτήσει πρόσφυση ομαλά ο πίσω τροχός, δηλαδή να ντριφτάρει μέχρι να επιβραδύνει).

Στη περίπτωση που δεν μπαίνεις σωστά με σταθερό γκάζι ή ελαφρά ανοιγόμενο αλλά ανοίγεις υπερβολικά το γκάζι, ντριφτάρεις υπερβολικά, και άν κλείσεις το γκάζι απότομα και έχει φύγει πολύ ο πίσω τροχός, τον ήπιες (άμεσο highside, όταν δαγκώσει γερά ο τροχός την άσφαλτο, με μια βίαιη κίνηση η μηχανή σηκώνεται, και παίρνει αντίθετη κλίση, και πετάς από πάνω της). Η λύση στο συγκεκριμένο (όπως σωστά λέει και ο κυρ Code) είναι να κρατήσεις σταθερό το γκάζι (ή να ανοίξεις λίγο), να σηκώσεις τη μηχανή (άν σε παίρνει η στροφή), και τη γλίτωσες... Άν προλάβεις φυσικά, γιατί το highside είναι ζήτημα δευτερολέπτου -καλό είναι να αναγνωρίζεις πότε χάνεις έστω και ελάχιστα την πρόσφυση δηλαδή.

loukasfilm
09/11/2006, 15:02
Διορθώστε με αν έχω λάθος.
Νομίζω ότι highside συμβαίνει όταν το λάστιχο χάσει την πρόσφυσή του, την ξαναβρεί απότομα, και με το γράπωμα που κάνει, συμπιέζεται η ανάρτηση, στην εκτόνωσή της πετάει τον αναβάτη.
Γι' αυτό λένε, και έχω δει επίσης, ότι για να το σώσεις ο μόνος τρόπος είναι να μείνεις σχετικά όρθιος στην μηχανή μέχρινα σταματήσουν οι ταλαντώσεις.
Άν είναι λάθος καλοδεχούμενες οι διορθώσεις.

PortisHead
09/11/2006, 16:10
και αυτο που ευχομαι να μην συμβεί ποτε σε κανεναν μας ειναι το.....
Tankslapping (http://media.putfile.com/Tankslapper)

KaTaNaS
09/11/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
και αυτο που ευχομαι να μην συμβεί ποτε σε κανεναν μας ειναι το.....
Tankslapping (http://media.putfile.com/Tankslapper)

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

kai pali ηρωας που το κράτησε τόσο! :uplate:

kostisthegreek
09/11/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
και αυτο που ευχομαι να μην συμβεί ποτε σε κανεναν μας ειναι το.....
Tankslapping (http://media.putfile.com/Tankslapper)


Δεν παίζει το βιντεάκι. Ή τά ΄φτυσε ή δεν παίζει σε μένα. Και δεν ξέρω και τι είναι το τανκσλαπινγκ.

PortisHead
10/11/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Δεν παίζει το βιντεάκι. Ή τά ΄φτυσε ή δεν παίζει σε μένα. Και δεν ξέρω και τι είναι το τανκσλαπινγκ.

Δωσε mail να στο στειλω.
Κανονικό αρχείο .mpg ειναι....το παιζουν ολα τα προγράμματα.
:confused: :confused: :confused:

zireous
12/11/2006, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Διορθώστε με αν έχω λάθος.
Νομίζω ότι highside συμβαίνει όταν το λάστιχο χάσει την πρόσφυσή του, την ξαναβρεί απότομα, και με το γράπωμα που κάνει, συμπιέζεται η ανάρτηση, στην εκτόνωσή της πετάει τον αναβάτη.
Γι' αυτό λένε, και έχω δει επίσης, ότι για να το σώσεις ο μόνος τρόπος είναι να μείνεις σχετικά όρθιος στην μηχανή μέχρινα σταματήσουν οι ταλαντώσεις.
Άν είναι λάθος καλοδεχούμενες οι διορθώσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι ο πίσω τροχός έχει χάσει τη πρόσφυση, και ενώ σε ένα ήρεμο ντριφτάρισμα φεύγει λίγο (και με ελάχιστο μπροστινό φρένο το ελέγχεις στις περισσότερες μηχανές), αν φύγει υπερβολικά και κλείσεις πχ το γκάζι, δαγκώνοντας κάτω ο πίσω τροχός αναγκάζει τη μηχανή να αλλάξει βίαια πορεία. Επειδή οι μηχανές διορθώνουν μόνες τους τη πορεία τους όταν υπερστρέφει ο πίσω (εδώ κολλάει το μπροστινό φρένο στον έλεγχο του ντριφτ), το τιμόνι στρίβει μόνο του για να διορθώσει -άλλος ένας λόγος να έχεις χαλαρά χέρια στα γκριπ). Άν ο πίσω τροχός έχει πολύ μεγάλη απόκλιση από την αρχική πορεία και ανακτήσει τη πρόσφυση, καί το τιμόνι (καί οι αναρτήσεις αντιδρούν) θέλει να ισιώσει απότομα, καί αφού ο τροχός που "ακολουθά" την ευθεία του δρόμου -ο πίσω- έχει αλλάξει πορεία (προς τα έξω της στροφής) η μηχανή αντιδρά βίαια ώστε να ακολουθήσει τη νέα πορεία.

Η λύση -αν προλάβεις-, είναι να κρατήσεις σταθερό γκάζι (ή να δώσεις λίγο παραπάνω) και να τη σηκώσεις, χωρίς άτσαλες κινήσεις. Το να μη πηγαίνεις συνέχεια τάπα μέχρι να στρίβεις σωστά είναι μια καλή συνήθεια. Άν κλείσεις όμως απότομα το γκάζι ενώ ο πίσω έχει παραφύγει, το highside έρχεται σχεδόν σίγουρα...



Το σύνηθες tank-slap (πχ από στραβή προσγείωση σούζας), διορθώνεται μόνο του αν έχεις χαλαρά χέρια -πχ σφίξε πιο πολύ τα γόνατα στο τεπόζιτο και είσαι εντάξει.

(στο 1ο επίπεδο του MSF το μετάφρασα "τρεμούλιασμα", ψάχτε το στο σάιτ, άν και δε λέει και πολλά)

Η ουσία είναι ότι είσαι πολύ επιρρεπής στο tank-slapping αν παρασφίγγεις τα γκριπ, είτε επειδή βάζεις το βάρος σου στα χέρια (και όχι πχ στα γόνατα), αν χρησιμοποείς μόνο counter-steering, γρήγορα χάνεις αυτή τη κακή συνήθεια.

kinhsh
22/11/2006, 06:29
Highsinding ειναι οταν γλιστρησει ο πισω τροχος και η μοτοσυκλετα βρεθει υπο γωνια να κινειται με το δρομο,οταν ολισθαινει ο πισω τροχος αλλα η μηχανη αντι ευθεια δειχνει τα χορταρια, τοτε το λαστιχο αναγκαστικα οπως επιβγαδυνει το γλιστρημα ξαναπιανει προσφυση και σε πεταει πανω απο τη μηχανη και σκας απο 1-1,5 μετρο υψος κατω στην ασφαλτο.
Ετσι μετρα προληψης του χαισαντινγκ ειναι να μη πιεζουμε την προσφυση οταν δεν ειναι ζεσταμενο στα πλευρα του το πισω λαστιχο ,να μη δινουμε ατσαλα το γκαζι οταν ειμαστε υπο κλιση αλλα να εχουμε ομαλη επιταχυνση απο το μεσο της στροφης ωστε αν δουμε οτι γλιστραει πισω να κοψουμε την επιταχυνση. Καθε κλιση που παιρνουμε σε καθε ασφαλτο να ξερουμε απο αλλη φορα οτι ειναι εφικτη,δηλαδη οτι κανουμε να το εχουμε πρωτα δοκιμασει σταδιακα.

zireous
22/11/2006, 17:48
ΔΕΝ κλείνουμε το γκάζι, ειδικά όταν (από χαζομάρα ή επιπολαιότητα) μπαίνουμε με πολλά και γλιστρήσει το πίσω.

Είναι ο πιο εύκολος δρόμος για να δαγκώσει το λάστιχο το δρόμο και να πάθεις highside (άν έχει ξεφύγει κατά πολύ από τον άξονα της μηχανής με τη τροχιά της στροφής)... Άν σου έχει φύγει 5 ποντάκια γενικά το σώζεις -και αποκλείεται να σου κάτσει highside με τόσο λίγη απόκλιση, οπότε κρατάς σταθερό γκάζι και ισιώνει μόνο του -το τιμόνι διορθώνει μόνο του οπότε, χαλαρά χέρια.


Υπάρχουν δύο δρόμοι για το highside: Να φρενάρεις ώστε να φύγει ο πίσω τροχός εκτός άξονα, η να ντριφτάρεις (με υπερβολικό γκάζι, ή λάθος θέση σώματος, αναρτήσεων κλπ) για να γίνει το ίδιο. Άν σου τύχει φρενάρωντας, ρισκάρεις και αφήνεις το φρένο αμέσως όταν μαγκώσει, ή αν δεν προλάβεις κρατάς το πίσω φρένο μέχρι να κάνει κωλιά η μηχανή και να γλυτώσεις τα χειρότερα -η πτώση είναι σχεδόν σίγουρη -οπότε δεν πλακωνόμαστε στα φρένα μέσα στη στροφή.
Άν σου τύχει επειδή άνοιξες πολύ το γκάζι, το κρατάς σταθερό ή λίγο ανοιγώμενο και σηκώνεις τη μηχανή -από τη στιγμή που είναι τελείως όρθια μπορείς στιγμιαία να φρενάρεις δυνατά και μετά να συνεχίσεις τη στροφή.


Το φαινόμενο σε supersport μηχανές είναι συχνότερο, ειδικά αν αναλογιστείς ότι όταν σε μια στροφή μπαίνεις με 9000 στροφές και κλείσεις το γκάζι με το παραμικρό γλίστρημα, το δάγκωμα (λόγω ροπής) ισοδυναμεί με φρενάρισμα.

Η λύση είναι μονόδρομος, σταθερό (ή λίγο παραπάνω) γκάζι, και ίσιωμα της μηχανής.



Όσο για το tankslapping (πότε πρόλαβες και έφαγες και τέτοιο ρε zireous; ), συχνά μπορεί να φταίει και η ρύθμιση της ανάρτησης (ή η στάση του σώματος). Πχ άν ανοίγεις το γκάζι λαίμαργα και έχεις το σώμα όρθιο σε street, ή sport μηχανή, είναι λογικό να ελαφρύνεις τόσο το μπροστά ώστε να τρεμουλιάζει. Χαλαρά χέρια σημαίνει ότι διορθώνει πιο γρήγορα.

savvas
27/11/2006, 14:27
Θεός φυλάξει απο δαύτο!!!!

Το ενοιωσα τελευταια φορα στις 1-11-2000.

Πεταξα σα πουπουλο, και ας ειμαι 90 κιλα.

Μετα τη προσγειωση ειχα σπασει τα πλευρα μου (αριστερα), και 1,3εκ δρχ το R6 (δεν ειχε ευρω).

byron
27/11/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Και δεν ξέρω και τι είναι το τανκσλαπινγκ.

Και ούτε θες να ξέρεις....
Συμβαίνει σε street μοτό, είτε από κακορυθμισμένο μπροστινό που δεν προλαβαίνει να αποσβέσει σωστά τις ανωμαλίες, είτε από απώλεια επαφής του μπροστινού τροχού με τον δρόμο, με την προσγείωση να βρίσκει τον τροχό σε άλλη γωνία απ΄την υπόλοιπη μοτό.

Το αποτέλεσμα είναι ένα ανεξέλεκτο τερμάτισμα αριστερά δεξιά του τιμονιού πάνω στα στοπ του λαιμού.

Η χειρότερη τούμπα που έχω φάει μακράν. (160+ στην Εθνική, όταν πέρασα πάνω από σαμαράκια που είχαν δημιουργηθεί από βαριά οχήματα στην δεξιά λωρίδα)

Αν δεν υπάρχει σταμπιλιζατέρ και εξελιχθεί ακαριαία, δεν σώζεται με τίποτα.

byron
27/11/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το σύνηθες tank-slap (πχ από στραβή προσγείωση σούζας), διορθώνεται μόνο του αν έχεις χαλαρά χέρια -πχ σφίξε πιο πολύ τα γόνατα στο τεπόζιτο και είσαι εντάξει.

Η ουσία είναι ότι είσαι πολύ επιρρεπής στο tank-slapping αν παρασφίγγεις τα γκριπ, είτε επειδή βάζεις το βάρος σου στα χέρια (και όχι πχ στα γόνατα), αν χρησιμοποείς μόνο counter-steering, γρήγορα χάνεις αυτή τη κακή συνήθεια.

Καλά τα λες, απλά από τη δική μου επώδυνη εμπειρία, θυμάμαι ότι μόλις ένοιωσα το tankslapping, το αμέσως επόμενο δέκατο/sec, η μηχανή με πέταξε από πάνω της. Θυμάμαι ότι η μηχανή τσούλησε για 20-30 μέτρα μόνη της και μετά έπεσε.

o_gavros
28/01/2007, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Και ούτε θες να ξέρεις....
Συμβαίνει σε street μοτό, είτε από κακορυθμισμένο μπροστινό που δεν προλαβαίνει να αποσβέσει σωστά τις ανωμαλίες, είτε από απώλεια επαφής του μπροστινού τροχού με τον δρόμο, με την προσγείωση να βρίσκει τον τροχό σε άλλη γωνία απ΄την υπόλοιπη μοτό.

Το αποτέλεσμα είναι ένα ανεξέλεκτο τερμάτισμα αριστερά δεξιά του τιμονιού πάνω στα στοπ του λαιμού.

Αν δεν υπάρχει σταμπιλιζατέρ και εξελιχθεί ακαριαία, δεν σώζεται με τίποτα.

επετρεψε μου να σου πω,ότι δεν γίνεται μόνο σε στριτακια.
μου έχει σύμβεί ακριβώς το ίδιο tankslap πριν 5-6χρόνια(τότε δεν ήξερα πως λέγεται) με το ταπεινό Καζε-ρ,καινούριο τότε!!!απο Πειραιά πήγα Ν.Φιλαδέλφεια για μια δουλειά,απο εθνική και στο γυρισμό μπήκα Σαλαμίνα.με το που βγήκα απο το φερυ μποτ και αφου είχα γεμίσει όλες τις ταχύτητες του παπιού (σαν να λέμε περι τα 90-100χ.α.ω.) αρχίζει και παίζει όπως ακριβώς του τύπου στο βίντεο!!!
Πάνιασα εκείνη την ώρα!!!:eyepop: ..."παλευα" να το κρατήσω όρθιο καθώς κράτησε για αρκετά μέτρα(τσέκαρα την απόσταση μόλις τελείωσε και ήταν αρκετή!).με τα πολλά καταφέρω να νικήσω την λαχτάρα που πήρα και αφου έμεινα όρθιος(δεν έχω ιδέα πως συνέβη αυτό) σταμάτησα με τα πόδια μου να τρεμάμενα στην άκρη του δρόμου!!!
η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι θα πάτησα τίποτα λάδια,και με την μεγάλη για το παπί ταχύτητα των 90-100χ.α.ω. μάλλον γλίστρησα.έλα όμως που ο δρόμος ήταν θεόστεγνος...
αρχίζω και φρικάρω χειρότερα.λέω,ρε πουστη μου τι παίχτηκε τώρα?
ούτε ταρζανιές έκανα,ούτε χωσίματα.ευθεία,χαλαρός και απλά είχα ανοίξει γκάζι.
το τρέμουλο στα πόδια δεν έλεγε να φύγει!!!
ώσπου ξαφνικά ξανακοιτάω το μηχανάκι καλύτερα,και βλέπω πάνω απο τις μισές ακτίνες σπασμένες!!:eyepop: :eyepop: και στις 2 ρόδες!!!
ο μάστορας που πήγα να μου φτιάξει τις ζάντες μέτρησε αν θυμάμαι καλά καμιά 15αρια(χοντρικά) σπασμένες στην πίσω και γύρω στις 10-12 στην μπροστά!!!
πως δεν τσακίστηκα,ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω!!!


οπότε αυτό που έχω να πω,με ότι μηχανάκι και να'ναι,μακρυά απο μας!!!
μιλάμε για τρομάρα,όχι αστεία!

kost rider
28/01/2007, 06:12
Παναγια μου τι αλλο θακουσουμε..:a11: ........:a13:

Tigas
30/01/2007, 13:07
Η Βίβλο της οδήγησης μοτοσυκλέτας (http://www.gr-motogp.gr/forum/viewtopic.php?t=1535)

Περιέχει τα πάντα σε ότι αφορά οδήγηση στο δρόμο, σε πίστα και ότι έννοια αφορά τα δίκυκλα.
Είναι κομμάτια απο άρθρα απο ξένα περιοδικά.

zireous
31/01/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Η Βίβλο της οδήγησης μοτοσυκλέτας (http://www.gr-motogp.gr/forum/viewtopic.php?t=1535)

Περιέχει τα πάντα σε ότι αφορά οδήγηση στο δρόμο, σε πίστα και ότι έννοια αφορά τα δίκυκλα.
Είναι κομμάτια απο άρθρα απο ξένα περιοδικά.

Καλό, αν και λείπουν οι αναφορές στις πηγές.

Δεν περιέχει τα πάντα όμως. :mad: :D

Θα έλεγα να κάνεις καινούρια συζήτηση με το λινκ, γιατί αυτά που πόσταρες αφορούν πολύ περισσότερα από το συγκεκριμένο thread.

:beer:

zilmer
31/01/2007, 17:58
πολυ ενδιαφερων θρεντ :beer: μακρυα απο εμας αλλα καλο ειναι να ξερουμε για να αποφευγουμε

zireous
02/02/2007, 15:15
Στο θέμα του thread, o Andy Ibbot (διευθυντής του ευρωπαϊκού τμήματος του CSS) έχει πει:

http://homepage.ntlworld.com/webzxr/zxr750r/Features/ridingtips/slide.html

Από το σάιτ: http://homepage.ntlworld.com/webzxr/zxr750r/Features/ridetips.html


Γρήγορο συμπέρασμα: Το πίσω φρένο πάνω σε στροφή και ειδικά σε supersport μηχανές, άστο για τους χειρούργους αναβάτες (στο σάιτ αναφέρεται καί η ηθελημένη χρήση του φρένου, από ελάχιστους εξαιρετικούς αγωνιζόμενους που καί αυτοί όμως πέφτουνε που και που). Η λύση είναι να ξέρεις με πόσα να μπεις...


Και γι' αυτούς που νομίζουν ότι το highside είναι θέμα street ή sport μηχανών... πέρυσι μπροστά μου δικάβαλο FMX έφαγε highside από χρήση φρένου σε ευθεία και έφαγαν σούπα... εγώ την έχω γλιτώσει με κάνα δύο πολύ δυνατά τινάγματα, αλλά δε βιάζομαι να φάω highside, οπότε τουλάχιστον το πίσω φρένο σε στροφή μου είναι αδιανόητο.

Da.Vintage
27/02/2007, 12:13
Για να σώσεις high-siding πρέπει να είσαι λίγο γνώστης αλλά πολύ τυχερός!

Εδώ ήταν η τρίτη φορά που μου πέταξε κώλο στο ίδιο σημείο αλλά ως δια μαγείας το έσωσα...

http://img340.imageshack.us/img340/6793/hisidingws0.jpg (http://imageshack.us)

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι πάτησα πάνω στα μαρσπιέ σηκώθηκα σχεδόν όρθιος ακριβώς σα να έβγαινα όρθιος απο μπέρμ σε πίστα Μοτοκρος (ασχολιόμουν πολύ παλιά με το άθλημα) πάτησα το εξωτερικό μαρσπιέ και διατήρησα λίγο γκάζι, ούτε πολύ, ούτε καθόλου...

Επαναλαμβάνω οτι ο λόγος που το έσωσα και τις τρείς φορές ήταν οτι κυρίως ήμουν τυχερός...
Αλλά πιστεύω οτι το εντούρο και το μότοκρος είναι μεγάλα σχολεία για το ντρίφτ και τις αναποδιές με οτιδήποτε μοτο απο παπί μέχρι σουπερσπορτ...

zireous
29/11/2007, 01:55
Ενδιαφέροντα θέματα από το βάθος κήπος του υποφόρουμ...

Ψάχτε λίγο και τις υπόλοιπες σελίδες, έχουν ενδιαφέρον -και ενίοτε πολύ γέλιο.

:wave2:

tati
02/01/2008, 09:34
πρώτη φορά που παραλίγο να καταλάβω τι είναι το highside..............

ακριβώς αυτό.. παραπάνω γκάζι μέσα στη στροφή, ο πίσω τροχός χάνει πρόσφυση..........

ψυχραιμία και τύχη........πωπωπω....

KaTaNaS
02/01/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
ψυχραιμία και τύχη........πωπωπω....

βαλε σκέτο τύχη! :lol:


απλα εμεις οι χωματεροι εχουμε συνηθισει να διατηρουμε ανοικτο το γκαζι στα ξαφνικα μπας και σωσουμε τιποτα...

επισης το μοτορι σου δεν ειναι τυχαιο... σωνει τετοιες δυσκολες καταστασεις πολυ πιο ευκολα απο κατι στρητακια ή αλλα εντουρακια


ορθια παντα και με φειδώ! :p

tati
02/01/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
βαλε σκέτο τύχη! :lol:


απλα εμεις οι χωματεροι εχουμε συνηθισει να διατηρουμε ανοικτο το γκαζι στα ξαφνικα μπας και σωσουμε τιποτα...

επισης το μοτορι σου δεν ειναι τυχαιο... σωνει τετοιες δυσκολες καταστασεις πολυ πιο ευκολα απο κατι στρητακια ή αλλα εντουρακια


ορθια παντα και με φειδώ! :p

καλά καλά τύχη:rotflmao:

DrIoannis
12/09/2008, 10:23
Χαρακτηριστικό παράδειγμα Highsiding (Gixxer.com)
Ο αναβάτης σε μία βροχερή ημέρα έκανε το σωστό και φόρεσε τα βρόχινα λαστιχάκια του(γόμες) και πήγε στην πίστα της "γειτονιάς" του.


141255

DrIoannis
12/09/2008, 10:26
...αποφάσισε όμως να βάλει και slick στην βροχερή εκείνη ημέρα.Έτσι λοιπόν ξεκίνησε το "ταξίδι" του(μην με διακόψετε)...
Σε αυτήν την φωτογραφία βλέπουμε να έχει καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά με αλλά λόγια το Αμερικανάκι λέει "Oh S@@T !!!"


141256

DrIoannis
12/09/2008, 10:29
...αρχίζει το ανάποδο και γλιστράει λοιπόν...


141257

DrIoannis
12/09/2008, 10:32
... η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει και βλέπουμε την απίστευτη παραμόρφωση του ελαστικού καθώς και το πόσο έχει συμπιεστεί η ανάρτηση(κόκκινα βέλη).Από εδώ και έπειτα η πορία μπορεί να είναι μόνο ανοδική...


141258

DrIoannis
12/09/2008, 10:34
...έτσι λοιπόν :"We have lift off".Πραγματικά η εκτόνωση της ανάρτησης εκτοξεύει τον αναβάτη με απίστευτη δύναμη...


141259

DrIoannis
12/09/2008, 10:35
....


141260

DrIoannis
12/09/2008, 10:36
......


141261

DrIoannis
12/09/2008, 10:43
...ο αναβάτης πέφτει με την πλάτη(ευτυχώς χωρίς σοβαρά τραύματα)...


141262

DrIoannis
12/09/2008, 10:45
...η μηχανή απλά


141263

DrIoannis
12/09/2008, 10:46
πήρε τούμπα και σύρθηκε.Αυτό ήταν κατά την άποψή μου ένα κλασσικό highsiding


141264

byron
12/09/2008, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Αυτό ήταν κατά την άποψή μου ένα κλασσικό highsiding

:a013: Ωραιες φωτό...

Αυτό κατά την άποψη μου είναι ένα κλασσικό "Τον έτρωγε ο κώλος του" :lol: :wave2:

sapila racing
12/09/2008, 11:04
Εμένα μου αρεσαν οι ψύκτρες στις μπροστινές δαγκάνες :smokin:

catmaster
12/09/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εμένα μου αρεσαν οι ψύκτρες στις μπροστινές δαγκάνες :smokin:

.... και εγώ αυτό πρόσεξα όταν είδα τις φωτό ...



μπρρρρρρ... μη μας τύχει ποτέ τέτοιο πράγμα λέμε .... σχεδόν όσους γνωρίζω που έφυγαν από "high" χτύπησαν άσχημα .... :sick: :sick:

laryfz1
12/09/2008, 16:09
αυτο το κακο εχει ,χτυπας ασχημα, εσυ και η μηχανη.επιστρεφαμε απο μπραλο προς αμφισσα.λαδια παλια σε στροφη,τοτε ειχα600f,μετο που βγαινω απο στροφη και ανοιγω νιωθω τον κολο να παει βολτα,το σωνω με ενα μικρο πονο στα α......δια,πισω μου δυστυχως φιλος με r1 πιθανον λογου δυναμης ο κολος του πηγε μεγαλυτερη βολτα. αποτελεσμα-ενα μεγαλοπρεπες highsiding-3μηνες να παει για δουλεια και πανω απο 3000Ε ζημια:(

devil's animal
18/09/2008, 14:14
αναλυτικοτατες οι φωτο και πολυ επεξηγηματικες...
:beer: :beer: :beer:

φτου,φτου μακρυα απο εμας...:ninja:

irinia
20/09/2008, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Για να σώσεις high-siding πρέπει να είσαι λίγο γνώστης αλλά πολύ τυχερός!

Εδώ ήταν η τρίτη φορά που μου πέταξε κώλο στο ίδιο σημείο αλλά ως δια μαγείας το έσωσα...

http://img340.imageshack.us/img340/6793/hisidingws0.jpg (http://imageshack.us)

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι πάτησα πάνω στα μαρσπιέ σηκώθηκα σχεδόν όρθιος ακριβώς σα να έβγαινα όρθιος απο μπέρμ σε πίστα Μοτοκρος (ασχολιόμουν πολύ παλιά με το άθλημα) πάτησα το εξωτερικό μαρσπιέ και διατήρησα λίγο γκάζι, ούτε πολύ, ούτε καθόλου...

Επαναλαμβάνω οτι ο λόγος που το έσωσα και τις τρείς φορές ήταν οτι κυρίως ήμουν τυχερός...
Αλλά πιστεύω οτι το εντούρο και το μότοκρος είναι μεγάλα σχολεία για το ντρίφτ και τις αναποδιές με οτιδήποτε μοτο απο παπί μέχρι σουπερσπορτ...


EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ........


Ό μόνος τρόπος..........καί πολύ τύχη γιά νά σωθείς καί νά μείνεις όρθιος
στήν ίστορία.......είναι άφού τό άντιληφθείς........
ΠΟΛΥ ΕΓΚΑΙΡΑ...........ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ
ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΑ ΜΑΡΣΠΙΕ........

προσπαθώντας νά άποφύγεις τήν κλωτσιά άπό τήν άδράνεια τήν ώρα
πού έπανέρχεται ή πρόσφυση....!!!

Είναι μικρότερη ή κλωτσιά στά μαρσπιέ ,πολύ μικρότερη άπό αύτήν πού
τρώει ό κώλος στή σέλλα........!!!

Καί μάγος πρέπει νάσαι καί κώλος........!!!!!!!!!!

Τά μικρά highsiding.........πολλοί τά γλύτωσαν ,πάντα τούς όδηγούς
πίστας έννοώ ,τά μεγάλα....??

Άν θυμάμαι καλά μόνο τόν Έντουαρτς έχω δεί .........

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.........

νά πηδάει άπό τή μηχανή άπό τό τίναγμα........νά πατάει στό δρόμο
καί νά ξανακαβαλάει.........!!!!!!
Έπειδή είναι ψηλός ό πούστης....??

ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ....!!!!!!



:wave2:

TROOPER
20/09/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens


Άν θυμάμαι καλά μόνο τόν Έντουαρτς έχω δεί .........



παρε να δεις αλλον εναν (http://www.youtube.com/watch?v=vyxz6kqql98&feature=related)

:beer:

stratosZX10
21/09/2008, 00:24
εγω στην κ4 στις σερρες θα ετρωγα ενα παραλιγο highsiding γιατι εκανα το λαθος, μολις περνουσα
απο το κερμπ ανοιξα το γκαζι(ειχα τριτη και 7 με 8 χιλιαδες στροφες) και γλιστρησε ο πισω τροχος
ευτυχως ενιωσα οτι γλυστραω και απλως εκλεισα απειροελαχιστα το γκαζι και η μηχανη απο μονη της, αφου σηκωθηκα ορθιος, ηρεμησε.....

περιττο να πω οτι ο επομενος γυρος ηταν σε ρυθμο βολτας για να ηρεμησω λιγο γιατι πραγματικα
ειναι τρομακτικο ειδικα αν εχεις αρκετα χιλιομετρα...


142393

Da.Vintage
21/09/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ........


Ό μόνος τρόπος..........καί πολύ τύχη γιά νά σωθείς καί νά μείνεις όρθιος
στήν ίστορία.......είναι άφού τό άντιληφθείς........
ΠΟΛΥ ΕΓΚΑΙΡΑ...........ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ
ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΑ ΜΑΡΣΠΙΕ........

προσπαθώντας νά άποφύγεις τήν κλωτσιά άπό τήν άδράνεια τήν ώρα
πού έπανέρχεται ή πρόσφυση....!!!

Είναι μικρότερη ή κλωτσιά στά μαρσπιέ ,πολύ μικρότερη άπό αύτήν πού
τρώει ό κώλος στή σέλλα........!!!

Καί μάγος πρέπει νάσαι καί κώλος........!!!!!!!!!!

Τά μικρά highsiding.........πολλοί τά γλύτωσαν ,πάντα τούς όδηγούς
πίστας έννοώ ,τά μεγάλα....??
:wave2:

Είναι απλή φυσική...

Και για να μη λέμε και χαζά είναι θέμα εμπειρίας ( καλύτερα χωμάτινης) και πολύ θέμα τύχης...

τελευταία έχω φάει 3 πολύ καλά χάι τα οποία και γλίτωσα με τον ίδιο τρόπο... αλλά το χειρότερο στην έξοδο της κ6 (πόζαρα στο φωτογράφο τρομάρα μου ) με τίναξε όλο στον αέρα και κρατιόμουν κατακόρυφα απο τα κλιπόν... "ευτυχώς" τα @@ μου απορόφησαν την προσγείωση στο τεπόζιτο (:uplate: <= καπως έτσι ήταν η γριμάτσα...) και το αριστερό μου πόδι προσγειώθηκε στο μαρσπιέ...

Χρειάστηκαν πολύωρα μαθηματα απο 2 διάσημους μέντορές μου...
Τη Ζήνα για το κατακόρυφο και τον Κόπερφιελντ για να εξαφανήσω τα @@ μου...:lol:

irinia
22/09/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Είναι απλή φυσική...

Και για να μη λέμε και χαζά είναι θέμα εμπειρίας ( καλύτερα χωμάτινης) και πολύ θέμα τύχης...

τελευταία έχω φάει 3 πολύ καλά χάι τα οποία και γλίτωσα με τον ίδιο τρόπο... αλλά το χειρότερο στην έξοδο της κ6 (πόζαρα στο φωτογράφο τρομάρα μου ) με τίναξε όλο στον αέρα και κρατιόμουν κατακόρυφα απο τα κλιπόν... "ευτυχώς" τα @@ μου απορόφησαν την προσγείωση στο τεπόζιτο (:uplate: <= καπως έτσι ήταν η γριμάτσα...) και το αριστερό μου πόδι προσγειώθηκε στο μαρσπιέ...

Χρειάστηκαν πολύωρα μαθηματα απο 2 διάσημους μέντορές μου...
Τη Ζήνα για το κατακόρυφο και τον Κόπερφιελντ για να εξαφανήσω τα @@ μου...:lol:


OTAN OMΩΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ.........ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ



Πρέπει νά περάσουν 2-3 χρόνια άπό τό χώμα ........

όλοι κοροιδεύουν......!!!!!!!!

καί........ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ...........νά γίνουν όδηγάρες.....!!!!!!!


Δέν άντιλαμβάνονται..........ότι όλα αύτά πρέπει νά τά ζήσεις

πρώτα στό........ΧΩΜΑ.........όπου τά φαινόμενα είναι πολύ πιό ήπια

καί τά λάθη συγχωρούνται καί διορθώνονται..........ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.....!!!!!!

Όλοι οί μεγάλοι πού πλακώνονται στό χώμα........

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ............ΚΟΡΟΙΔΑ.......!!!!!!


:wave2:

VANDA
22/09/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παρε να δεις αλλον εναν (http://www.youtube.com/watch?v=vyxz6kqql98&feature=related)

:beer:


Σχόλιο κάποιου από κάτω λέει ότι απλά έριξε μια ματιά να δει αν έχει φώτα μπροστά... :rotflmao:

Τρομερό σώσιμο ο τύπος...

byron
22/09/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Σχόλιο κάποιου από κάτω λέει ότι απλά έριξε μια ματιά να δει αν έχει φώτα μπροστά... :rotflmao:

Τρομερό σώσιμο ο τύπος...


Δεν είναι σώσιμο απ΄το high. Το high τον έστειλε για χόρτα, αλλά ήταν αρκετά τυχερός που βρέθηκε στο πλαϊ. Απο εκεινη τη στιγμή και μετά το έσωσε (τύχη + ικανότητα)

AVATOS
22/09/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παρε να δεις αλλον εναν (http://www.youtube.com/watch?v=vyxz6kqql98&feature=related)

:beer:



απλα το ατομο ειχε μαθει ιππασια απο τον αρχηγο των Απατσι
που ακουει στο ονομα "Ο Επιασε τ'αλογο απ'τα @@"!

Operater
22/09/2008, 12:49
άλλο ένα (http://www.youtube.com/watch?v=YjwTBvykjTE) αντι-highsiding! :winka:

byron
22/09/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
άλλο ένα (http://www.youtube.com/watch?v=YjwTBvykjTE) αντι-highsiding! :winka:


Πάρε και ένα συγχρονισμένο high (http://www.youtube.com/watch?v=G0k3jid2tTk) :wave2:

sniper
22/09/2008, 13:02
Ευτυχώς που μάθαμε ότι μπορείς να σώσεις το high βάσει εμπειρίας....

Μαλακίες θα λένε οι παγκόσμιοι ότι το high κανένας δεν το έσωσε παρά μόνο από τύχη....

Operater
22/09/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρε και ένα συγχρονισμένο high (http://www.youtube.com/watch?v=G0k3jid2tTk) :wave2:

Με μουσικό background τη "¨λίμνη των κύκνων!":eyepop:

Da.Vintage
22/09/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
OTAN OMΩΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ.........ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ



Πρέπει νά περάσουν 2-3 χρόνια άπό τό χώμα ........

όλοι κοροιδεύουν......!!!!!!!!

καί........ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ...........νά γίνουν όδηγάρες.....!!!!!!!


Δέν άντιλαμβάνονται..........ότι όλα αύτά πρέπει νά τά ζήσεις

πρώτα στό........ΧΩΜΑ.........όπου τά φαινόμενα είναι πολύ πιό ήπια

καί τά λάθη συγχωρούνται καί διορθώνονται..........ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.....!!!!!!

Όλοι οί μεγάλοι πού πλακώνονται στό χώμα........

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ............ΚΟΡΟΙΔΑ.......!!!!!!


:wave2:

Όποιος το αμφισβητεί αυτό είναι επιηκώς (&*)(*(^%%&^%%&@&#*!!!!

Και το εντούρο/ΜΧ καιι το Μοτάρντ είναι οχι σχολεία αλλά πανεπιστήμια!
και δεν είναι μόνο για αρχή! είναι και για μεταπτυχιακό!

Πρίν απο 11-12 χρόνια που ξεκίνησα να χαζοασχολούμαι με το χώμα είχα πολλά @@ στο παντελόνι μου ( πολλοί το μεταφράζουν σαν ελλειψη μυαλού χαχα ισως να έχουν και δίκιο) αλλά είχα λίγη εμπειρία! με τα χρόνια η χωμάτινη εμπειρία μεγάλωσε αλλά τα @@ λιγόστεψαν! Παρ'όλα αυτά δεν υπάρχει μέρα που να μην ζηλεύω κάποιο χωμάτινο τύπο που λιώνει μέσα στις λάσπες !
Τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι με την άσφαλτο έχω βρεί γερά θεμέλια απο το χωμα για να χτίσω επάνω την ασφάλτινη τεχνική μου (σωστή ή λάθος άνεφ σημασίας)...
Αν είχα την οικονομική δύναμη να συντηρίσω ένα ακόμα χωμάτινο αγωνιστικό και την εβδομαδιαία προπονηση το έκανα εχτές!

Da.Vintage
22/09/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ευτυχώς που μάθαμε ότι μπορείς να σώσεις το high βάσει εμπειρίας....

Μαλακίες θα λένε οι παγκόσμιοι ότι το high κανένας δεν το έσωσε παρά μόνο από τύχη....

Αν διάβαζες και καμία συνέντευξη απο κανα παγκόσμιο Νικολάκη δε θα πέταγες τέτοιες κοτσάνες!

το 70% των παγκόσμιων έχουν ξεκινήσει απο χωμάτινους αγώνες και οι περισσότεροι συνεχίσουν με χωμάτινες προπονήσεις καθώς και μοτάρντ πολύ τακτικά, οπου η πρόσφυση γενικά δεν υπάρχει κυρίως πίσω...

Αν δεις τον Ηayden να οδηγεί σε χώμα και μοτάρντ θα πάθεις πλάκα!

Ο Βερμιούλεν στην τελευταία του συνέντευξη όταν ρωτήθηκε πως τα καταφέρνει και είναι τόσο γρήγορος στη βροχή . Απάντησε οτι " Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι οτι πρέπει να οφείλεται στην προηγούμενη χωμάτινη αγωνιστική εμπειρία μου οπου γενικά ο παράγων πρόσφυση είναι ανύπαρκτος και μαθαίνεις να είσαι πολύ "λεπτός με το χειρισμό σου σε γκάζι και φρένα!

:winka: :wave2:

sniper
22/09/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Αν διάβαζες και καμία συνέντευξη απο κανα παγκόσμιο Νικολάκη δε θα πέταγες τέτοιες κοτσάνες!

το 70% των παγκόσμιων έχουν ξεκινήσει απο χωμάτινους αγώνες και οι περισσότεροι συνεχίσουν με χωμάτινες προπονήσεις καθώς και μοτάρντ πολύ τακτικά, οπου η πρόσφυση γενικά δεν υπάρχει κυρίως πίσω...

Αν δεις τον Ηayden να οδηγεί σε χώμα και μοτάρντ θα πάθεις πλάκα!

Ο Βερμιούλεν στην τελευταία του συνέντευξη όταν ρωτήθηκε πως τα καταφέρνει και είναι τόσο γρήγορος στη βροχή . Απάντησε οτι " Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι οτι πρέπει να οφείλεται στην προηγούμενη χωμάτινη αγωνιστική εμπειρία μου οπου γενικά ο παράγων πρόσφυση είναι ανύπαρκτος και μαθαίνεις να είσαι πολύ "λεπτός με το χειρισμό σου σε γκάζι και φρένα!

:winka: :wave2:


Και διαβάζω κι ενημερώνομαι... εσύ απλά μπερδεύεις το powerslide με το highside.

byron
22/09/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Αν διάβαζες και καμία συνέντευξη απο κανα παγκόσμιο Νικολάκη δε θα πέταγες τέτοιες κοτσάνες!

το 70% των παγκόσμιων έχουν ξεκινήσει απο χωμάτινους αγώνες και οι περισσότεροι συνεχίσουν με χωμάτινες προπονήσεις καθώς και μοτάρντ πολύ τακτικά, οπου η πρόσφυση γενικά δεν υπάρχει κυρίως πίσω...

Αν δεις τον Ηayden να οδηγεί σε χώμα και μοτάρντ θα πάθεις πλάκα!

Ο Βερμιούλεν στην τελευταία του συνέντευξη όταν ρωτήθηκε πως τα καταφέρνει και είναι τόσο γρήγορος στη βροχή . Απάντησε οτι " Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι οτι πρέπει να οφείλεται στην προηγούμενη χωμάτινη αγωνιστική εμπειρία μου οπου γενικά ο παράγων πρόσφυση είναι ανύπαρκτος και μαθαίνεις να είσαι πολύ "λεπτός με το χειρισμό σου σε γκάζι και φρένα!

:winka: :wave2:

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι, από εποχής Kenny Roberts) κάνουν προπόνηση με χωμάτινα, και αποκτούν πολύ καλή αίσθηση στον χειρισμό της μοτό υπό μειωμένη πρόσφυση.

Αυτή η αίσθηση πιθανόν να βοηθάει στο να μην αφήσει το High να εξελιχθεί, αλλά απ΄την άλλη μεριά τα high που έπεφταν και πέφτουν στους αγώνες (ιδίως παλαιότερα) είναι αμέτρητα και χωρίς εξαιρέσεις σε χωμάτινους ή μή.
Ο Stoner πχ που έτρεχε ως πιτσιρικάς και προπονείται με χωμάτινα, το 2006 είχε 18 πτώσεις που οι περισσότερες ήταν με High. ¨οταν ήταν στα 250, το ανέκδοτο που κυκλοφορούσε ήταν ότι μπορούσε να φάει High κάτω απ΄τις ομπρέλλες στην γραμμή εκκίνησης. :p

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και διαβάζω κι ενημερώνομαι... εσύ απλά μπερδεύεις το powerslide με το highside.
Μα το highside στην αρχική του φάση powerslide είναι...Μετατρέπεται σε καταπέλτη όταν η πίσω ρόδα βρει απότομα πρόσφυση=σταματήσει το powerslide.

Άσχετο με το θέμα αλλά μιας και μιλάμε για ικανότητα χειρισμού...
Ξέρετε ποιούς παραδέχομαι-αν και στρητάς 234665%;
Αυτούς που κάνουν trial(ναι ρε σεις,trial).Απίστευτη αίσθηση ισορροπίας με 0 χλμ.Δεν παίζονται!

byron
22/09/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Μα το highside στην αρχική του φάση powerslide είναι..

:nono: :nono:

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:nono: :nono:
Γιατί;
Στο στάδιο που η πίσω ρόδα γλιστρά(πριν συμπιεστεί η ανάρτηση κτλ κτλ) αυτό το γλίστρημα δεν οφείλεται σε άνοιγμα του γκαζιού;

sniper
22/09/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Γιατί;
Στο στάδιο που η πίσω ρόδα γλιστρά(πριν συμπιεστεί η ανάρτηση κτλ κτλ) αυτό το γλίστρημα δεν οφείλεται σε άνοιγμα του γκαζιού;

Μάλλον δεν ειδες ένα πρόγραμμα στον ΣΚΑΙ το σάββατο...

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον δεν ειδες ένα πρόγραμμα στον ΣΚΑΙ το σάββατο...
Όχι όλο,απ'τα μισά και πέρα.Ξαναρωτάω όμως:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Στο στάδιο που η πίσω ρόδα γλιστρά(πριν συμπιεστεί η ανάρτηση κτλ κτλ) αυτό το γλίστρημα δεν οφείλεται σε άνοιγμα του γκαζιού;
Ναι ή οχι;

byron
22/09/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Όχι όλο,απ'τα μισά και πέρα.Ξαναρωτάω όμως:


Ναι ή οχι;

To drift, powerslide κλπ αφορούν μοτό με αρκετά άλογα που ντριφτάρουν στην έξοδο ελεγχόμενα και με την μοτό να έχει ήδη σηκωθεί αρκετά.
Το highside δημιουργείται από αδυναμία του ελαστικού να διαχειριστεί την λίγο παραπάνω (απ΄ότι πρέπει) δύναμη που δίνουμε ενώ η μοτό βρίσκεται υπό μεγάλη κλίση.

sniper
22/09/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
To drift, powerslide κλπ αφορούν μοτό με αρκετά άλογα που ντριφτάρουν στην έξοδο ελεγχόμενα και με την μοτό να έχει ήδη σηκωθεί αρκετά.
Το highside δημιουργείται από αδυναμία του ελαστικού να διαχειριστεί την λίγο παραπάνω (απ΄ότι πρέπει) δύναμη που δίνουμε ενώ η μοτό βρίσκεται υπό μεγάλη κλίση.


+954

powerslide (http://uk.youtube.com/watch?v=huKVVNU4V3s)

byron
22/09/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
+954

powerslide (http://uk.youtube.com/watch?v=huKVVNU4V3s)

Πάρε και τον άρχοντα (http://videos.streetfire.net/video/f57052fb-e342-45fd-9b2b-a91c3b719c21.htm)

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 15:56
Powerslide είναι οποιαδήποτε ολίσθηση του κινητήριου τροχού λόγω παροχής παραπάνω ισχύος,τόση ώστε να υπερνικά την ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ διαθέσιμη πρόσφυση.
Τώρα αν γίνεται ελεγχόμενα ή όχι,ηθελημένα ή κατά λάθος,με τη μοτο όρθια,πλαγιαστή,με απότομο ή σταδιακό άνοιγμα,ελεγχόμενο,"ελεγχόμενο" κλπ ονομάζεται κι αλλιώς.
To link του sniper με τον Melandri είναι ελεγχόμενο powerslide.Αυτά που καταλήγουν σε high ξεκίνησαν από απότομη,έστω στιγμιαία,ολίσθηση λόγω γκαζιού που αιφνιδίασε τον αναβάτη,δηλ.ολίσθηση ισχύος.
Ντάξει έχει επικρατήσει λέγοντας powerslide να εννοούμε ελεγχόμενες καταστάσεις σαν του Melandri.
Αλλά και οι μη ελεγχόμενες εκτοξεύσεις από παραπάνω γκαζάκι ξεκινήσανε

byron
22/09/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Powerslide είναι οποιαδήποτε ολίσθηση του κινητήριου τροχού λόγω παροχής παραπάνω ισχύος,τόση ώστε να υπερνικά την ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ διαθέσιμη πρόσφυση.
Τώρα αν γίνεται ελεγχόμενα ή όχι,ηθελημένα ή κατά λάθος,με τη μοτο όρθια,πλαγιαστή,με απότομο ή σταδιακό άνοιγμα,ελεγχόμενο,"ελεγχόμενο" κλπ ονομάζεται κι αλλιώς.
To link του sniper με τον Melandri είναι ελεγχόμενο powerslide.Αυτά που καταλήγουν σε high ξεκίνησαν από απότομη,έστω στιγμιαία,ολίσθηση λόγω γκαζιού που αιφνιδίασε τον αναβάτη,δηλ.ολίσθηση ισχύος.
Ντάξει έχει επικρατήσει λέγοντας powerslide να εννοούμε ελεγχόμενες καταστάσεις σαν του Melandri.
Αλλά και οι μη ελεγχόμενες εκτοξεύσεις από παραπάνω γκαζάκι ξεκινήσανε


Σωστό.....και η κλανιά που καταλήγει σε χέσιμο, από κλανιά ξεκίνησε

gcrook
22/09/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σωστό.....και η κλανιά που καταλήγει σε χέσιμο, από κλανιά ξεκίνησε

Τωρα ετοιμαζομουν να γραψω παρομοιωση για ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες,αλλα αυτο ταιριαζει πιο πολυ..:lol:

byron
22/09/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τωρα ετοιμαζομουν να γραψω παρομοιωση για ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες,αλλα αυτο ταιριαζει πιο πολυ..:lol:


Ελα ρε χαβαλέ κάνουμε..:lol:
Αν πιάσεις την κυριολεξία της λέξης, βγαίνει το συμπέρασμα του TOLIS, αλλά αν πάρεις την ουσία είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Διαφορετικά μπορούμε να θεωρήσουμε τα φιδάκια με το ποδήλατο ως "ελεγχόμενη απώλεια πρόσφυσης" δλδ powerslide :D
Μπορείς να το πεις στους φίλους με τα ΒΜΧ, αλλά συνήθως πέφτει φατούρο :wave2:

dirtbird
22/09/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι, από εποχής Kenny Roberts) κάνουν προπόνηση με χωμάτινα, και αποκτούν πολύ καλή αίσθηση στον χειρισμό της μοτό υπό μειωμένη πρόσφυση.


:) :) :)

byron
22/09/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:) :) :)

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο dirtybird. Στην εκδρομή του moto.gr κάναμε στάση στην Ιτεα για να αλλάξει τα στοπ του τιμονιού απ΄τις πολλές πάντες που τράβαγε.

dirtbird
22/09/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο dirtybird. Στην εκδρομή του moto.gr κάναμε στάση στην Ιτεα για να αλλάξει τα στοπ του τιμονιού απ΄τις πολλές πάντες που τράβαγε.

:nono: :nono: Κλειδωμένα τα είχα Μπάιρον...


όποτε βάλαμε πάνω από 3η, το πήγαινα με το γκαζ' ναουμε... :D :bigcry:

sniper
22/09/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο dirtybird. Στην εκδρομή του moto.gr κάναμε στάση στην Ιτεα για να αλλάξει τα στοπ του τιμονιού απ΄τις πολλές πάντες που τράβαγε.


Εγώ έμαθα ότι ήταν επειδή το ξεκίνησε για κλανιά....

:smokin:

dirtbird
22/09/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ έμαθα ότι ήταν επειδή το ξεκίνησε για κλανιά....

:smokin:

Εσύ μάλλον έχεις μπερδέψει το κλάσιμο με το μπάσιμο.......:rolleyes: :rolleyes:


σε στροφή για να μην παρεξηγούμαστε... έχω δουλειά τώρα ask byron.. :wave2: :wave2:

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ελα ρε χαβαλέ κάνουμε..:lol:
Διαφορετικά μπορούμε να θεωρήσουμε τα φιδάκια με το ποδήλατο ως "ελεγχόμενη απώλεια πρόσφυσης" δλδ powerslide :D
Μπορείς να το πεις στους φίλους με τα ΒΜΧ, αλλά συνήθως πέφτει φατούρο :wave2:
Όταν εννοείς "φιδάκια" εννοείς οχτάρια(έτσι τα λέγαμε στα μέρη μου) στο δρόμο(δηλ. κώλος πέρα δώθε)με τον πίσω τροχό μπλοκαρισμένο;Αυτό δεν είναι με την ευρεία έννοια powerslide.Αν δώσεις δυνατή,απότομη πεταλιά σε χώμα (καλά,αν είσαι ο Πύρρος Δήμας το κάνεις και σε άσφαλτο!)και ο τροχός σπινάρει αυτό ναι,είναι μια μορφή powerslide.
Powerslide είναι απώλειες πρόσφυσης λόγω παροχής ισχύος, όχι λοιπών ταρζανιών....

byron
22/09/2008, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Powerslide είναι απώλειες πρόσφυσης λόγω παροχής ισχύος, όχι λοιπών ταρζανιών....


http://uk.youtube.com/watch?v=6GNB7xT3rNE :wave2:

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://uk.youtube.com/watch?v=6GNB7xT3rNE :wave2: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Πάρτον τηλ να μάθουμε τί γόμα φοράει!:lol:
Ρε ο πούστης πόδια που θα'χει...




Μάλλον θ'απλώσανε κάτι στο οδόστρωμα,αν δεις αφήνει σημάδια κάτω,τίποτα σαπούνι σε σκόνη ίσως.
Έχει πλάκα πάντως!

zireous
22/09/2008, 19:24
Λέτε μ######ς.

Συνηθίστε να ανοίγετε λίγο το γκάζι σε ss όταν σας φεύγει ο πίσω τροχός. Σε 6 δέκατα του δευτερολέπτου το σώνεις.

Δε γράφω άλλα, μάθετε επιτέλους να οδηγάτε.

dirtbird
22/09/2008, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Λέτε μ######ς.

Συνηθίστε να ανοίγετε λίγο το γκάζι σε ss όταν σας φεύγει ο πίσω τροχός. Σε 6 δέκατα του δευτερολέπτου το σώνεις.

Δε γράφω άλλα, μάθετε επιτέλους να οδηγάτε.

It was about time.... :bigcry: :bigcry:

byron
22/09/2008, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Λέτε μ######ς.

Συνηθίστε να ανοίγετε λίγο το γκάζι σε ss όταν σας φεύγει ο πίσω τροχός. Σε 6 δέκατα του δευτερολέπτου το σώνεις.

Δε γράφω άλλα, μάθετε επιτέλους να οδηγάτε.


Nα αγιάσει ο στόμας σου. Και λίγα είπες. :a10:

Xωσεεεεεεε :rotflmao: :lol: :rotflmao:

irinia
22/09/2008, 23:31
ΠΑΕΙ ΤΟ ΓΑΜΙΣΑΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ........!!!!!!!


Τί δουλειά έχει τό ντριφτάρισμα μέ τό highsiding........??????


Eίδατε ποτέ κανένα μηχανάκι πού ντριφτάρει νά χάνει πρόσφυση
καί μετά νά ξαναβρίσκει άπότομα.....???

Άντε σάν τό φρενάρω ,δέ φρενάρω στή στροφή, πάει κι αύτό....!!!!!


Ρέ πούστη άν μή τί άλλο στό ένα.............ΠΑΙΖΕΙΣ...........

καί τό άλλο ......ΣΟΥΡΧΕΤΑΙ....!!!!


POWER-SLIDE.........HIGH-SIDE..........τί άδερφίστικα είναι αύτά....
Έγώ ξέρω ,μπαίνεις στή στροφή ,γέρνεις,.........
γυρνάς τό τιμόνι στό πεζοδρόμιο καί τό μηχανάκι στρίβει
άπό τήν άλλη.........!!!!!!!!

Έτσι τό κάναμε χρόνια τώρα........όσοι είναι άπό Θεσσαλονίκη
άνεβαίναμε άπό ΕΡΤ-3 καί μόλις φτάναμε στό 424......
μπαίναμε Νέα Έγνατία..........
ΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΜΠΑΝΤΕΣ.........!!!!!!

Χάι.........μάι.........καί ...πουστριλίκια όλο φιγούρα είστε......


:wave2:

Da.Vintage
23/09/2008, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Powerslide είναι οποιαδήποτε ολίσθηση του κινητήριου τροχού λόγω παροχής παραπάνω ισχύος,τόση ώστε να υπερνικά την ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ διαθέσιμη πρόσφυση.
Τώρα αν γίνεται ελεγχόμενα ή όχι,ηθελημένα ή κατά λάθος,με τη μοτο όρθια,πλαγιαστή,με απότομο ή σταδιακό άνοιγμα,ελεγχόμενο,"ελεγχόμενο" κλπ ονομάζεται κι αλλιώς.
To link του sniper με τον Melandri είναι ελεγχόμενο powerslide.Αυτά που καταλήγουν σε high ξεκίνησαν από απότομη,έστω στιγμιαία,ολίσθηση λόγω γκαζιού που αιφνιδίασε τον αναβάτη,δηλ.ολίσθηση ισχύος.
Ντάξει έχει επικρατήσει λέγοντας powerslide να εννοούμε ελεγχόμενες καταστάσεις σαν του Melandri.
Αλλά και οι μη ελεγχόμενες εκτοξεύσεις από παραπάνω γκαζάκι ξεκινήσανε

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι...
δεν έχει σημασία αν το ξεκίνησες γιατί ήθελες να κάνεις πάντα.... ή αν το άνοιξες πιό απότομα απ'ότι ήθελες στην έξοδο! Σημασία έχει στο τελείωμά του αν μπορείς να διατηρήσεις σταθερό το γκαζι και βγείς με τις πάντες ή αν τρομάξεις και το κλείσεις και βγείς ζάντες (στα χέρια)

TROOPER
31/10/2008, 07:55
μετα απο βαθια μελετη στο θεμα (και πολλες ωρες στην τουαλετα) να σας ενημερωσω οτι τελικα το χαι σωζεται μονο αν εχεις τυχη βουνο.-

maikt
01/10/2012, 20:15
Tι είναι το highside ακριβώς και πως μπορώ να το αποφύγω?

byron
01/10/2012, 20:21
www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112907

www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101716

Joyrider
01/10/2012, 20:22
Εδώ ένα αναλυτικότατο φωτογραφικό αφιέρωμα:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101716&highlight=highside

Και μερικά βιντεάκια:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=97257&highlight=highside

Allst@rf
01/10/2012, 20:24
Την επόμενη στιγμή που θα σηκωθεις σωος και δεις το μηχανακι, θα καταλάβεις τι πρέπει να κανείς για να το αποφυγεις...

:tooth:

:owned:

DrBig
01/10/2012, 21:55
Tι είναι το highside ακριβώς και πως μπορώ να το αποφύγω?

Νερντ απαντηση:

Καθως πλαγιαζεις στην στροφη, καποια στιγμη μπορει να χασει προσφυση ο πισω τροχος και μετα απο λιγο να την ανακτησει. Την στιγμη που την ανακτα, ουσιαστικα εχεις ενα περιστρεφομενο σωμα (πισω τροχος) με βαρβατη στροφορμη* το οποιο ξαφνικα κατι παει να το κλωτσησει (ο δρομος). Επειδη ομως η στροφορμη διατηρειται παση θυσια και επειδη η κλωτσια που τρωει ο τροχος ειναι τετοια που αναγκαζει τον αξονα περιστροφης του τροχου να αλλαξει διευθυνση (λογω πλαγιασματος, κορωνας ελαστικου κλπ), θα πρεπει το σωμα της μηχανης να κινηθει κατα τετοιο τροπο ωστε η συνολικη στροφορμη να παραμεινει η ιδια. Το αποτελεμα ειναι ολοκληρη η μηχανη να περιστραφει εκτοξευοντας τον ατυχο αναβατη...

* η στροφορμη ειναι διανυσματικο μεγεθος, δηλαδη ενα βελακι με μηκος αναλογο του μετρου της και διευθυνση αυτην του αξονα περιστροφης.